ویزای تحصیلی یا ویزای دانشجویی، عبارت است از یک سند و مدرک معتبر که به فرد متقاضی ادامه تحصیل در یک کشور خارجی اجازه می دهد در یک مؤسسه یا دانشگاه در آن مقصد، تحصیل کند. این ویزا برای مقاطع مختلف تحصیلی در مدارس یا کالج یا دانشگاه ها صادر می شود و در مدت زمان معینی اعتبار دارد.

مراحل صدور ویزای تحصیلی، هزینه ها و شرایط و ضوابط لازم برای متقاضی، برای مهاجرت تحصیلی به کشورهای مختلف با هم متفاوت است. هر کشور، قوانین خاص خودش را دارد. از آنجایی که تقاضا برای ادامه تحصیل در خارج برای دانشجویان ایرانی هم با رشد قابل توجهی روبرو بوده است، لذا در ادامه این مطلب قصد داریم به برخی از بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی اشاره کنیم و شرایط أخذ ویزای دانشجویی را نیز بررسی نمایید. با ما همراه باشید

چگونه ویزای تحصیلی آمریکا بگیریم؟

به طور کلی، شهروند یک کشور خارجی که مایل به ورود به ایالات متحده آمریکا و ادامه تحصیل است، ابتدا باید ویزا دریافت کند؛ این ویزا می تواند یا ویزای غیر مهاجرتی برای اقامت موقت باشد یا ویزای مهاجرتی برای اقامت دائم. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید، برای تحصیل در آمریکا باید ویزای دانشجویی داشته باشید. دوره تحصیلی شما و نوع مؤسسه ای که قصد دارید در آن تحصیل کنید، تعیین می کند که به ویزای نوع F یا ویزای نوع M نیاز دارید.

نام مرکز یا مؤسسه برای ادامه تحصیل در آمریکا نوع ویزایی که نیاز دارید
تحصیل در کالج یا دانشگاه F
تحصیل در دبیرستان
تحصیل در مدرسه ابتدایی خصوصی
تحصیل در مؤسسات خاص
تحصیل در هنرستان هنرهای زیبا
تحصیل در مؤسسات آموزش زبان یا سایر مؤسسات آموزشی
تحصیل در موسسات غیر آکادمیک حرفه ای، به جز برای برنامه آموزش زبان M

 

دانشجویان نمی توانند از طریق برنامه لغو ویزا (Visa Waiver Program) یا به وسیله ویزای بازدید کننده (Visitor Visas) سفر کنند

برای تحصیل در آمریکا، ویزای تحصیلی (F یا M) مورد نیاز است. اتباع خارجی نمی توانند پس از ورود به این کشور، با ویزای بازدید کننده (B) یا از طریق برنامه لغو روادید (VWP) به تحصیل مشغول شوند، مگر آنکه برای انجام مطالعات و تحقیقات (غیر معتبر و رسمی) به عنوان بخشی از یک برنامه سفر توریستی، درخواست دهند.

ویزای ویزیتور (B) ممکن است برای دوره های مطالعاتی کوتاه مدت، مناسب باشد

ویزای بازدیدکننده (B)، اجازه ثبت نام در یک دوره تحصیلی- مطالعاتی کوتاه را به فرد می دهد؛ اما این ویزا برای دریافت مدرک یا گواهی علمی، مناسب نیست.

نوعی از ویزای تحصیلی که طی آن، مدرک یا گواهینامه به فرد اعطا می شود، هرگز در برنامه ویزای بازدید کننده (B) مجاز نیست، حتی اگر برای مدت کوتاهی باشد. به عنوان مثال، یک دانشجو در یک برنامه آموزش از راه دور که مستلزم یک دوره زمانی در محوطه دانشگاه در آمریکا است، می خواهد شرکت کند، پس باید قبل از ورود به ایالات متحده، ویزای دانشجویی (F یا M) دریافت کند.

پذیرش دانشجو در مدارس مورد تایید SEVP

یکی از مواردی که فرد، مشمول دریافت ویزای تحصیلی است، ورود به یک مدرسه در آمریکا می باشد. اولین قدم این است که برای یک مدرسه مورد تایید SEVP در ایالات متحده درخواست دهید. پس از اینکه مدرسه مورد تایید SEVP، ثبت نام شما را پذیرفت، باید در سیستم  Student and Exchange Visitor Information System یا (SEVIS) ثبت نام کنید و باید هزینه SEVIS I-901 را بپردازید. مدرسه مورد تایید SEVP فرم 20I- را برای شما صادر می کند.

پس از دریافت فرم 20I- و ثبت نام در SEVIS، می توانید در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده برای ویزای دانشجویی (F یا M) درخواست دهید. هنگام شرکت در مصاحبه ویزای خود باید فرم 20I- را به افسر کنسولگری ارائه دهید.

اگر همسر و یا فرزندان شما قصد دارند در حین تحصیل با شما در ایالات متحده زندگی کنند، باید در SEVIS نیز ثبت نام کنند، فرم 20I- فردی را از مدرسه مورد تایید SEVP دریافت کنند و برای ویزا درخواست دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد SEVIS و هزینه SEVIS I-901، به وب‌ سایت (SEVP) اداره مهاجرت و گمرک ایالات متحده (ICE) مراجعه کنید.

به وب سایت وزارت امور خارجه EducationUSA مراجعه کنید تا در مورد فرصت های آموزشی برای تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و روند درخواست، اطلاعات لازم را کسب نمایید. همچنین می توانید برای جستجوی مدارس دارای گواهی SEVP از صفحه جستجوی مدرسه DHS Study در ایالات متحده بازدید کنید.

چگونه ویزای تحصیلی آمریکا را درخواست بدهیم؟

چندین مرحله برای درخواست ویزا وجود دارد. ترتیب این مراحل و نحوه تکمیل آنها ممکن است در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده متفاوت باشد. لطفاً به دستورالعمل های موجود در وب سایت سفارت یا کنسولگری مراجعه کنید.

1-درخواست ویزای تحصیلی را آنلاین تکمیل کنید

 • درخواست آنلاین ویزای غیرمهاجرتی، فرم 160DS-؛ شما باید: 1) درخواست ویزا را آنلاین تکمیل کنید، و 2) صفحه تایید فرم درخواست را چاپ کنید تا در مصاحبه خود به همراه داشته باشید.
 • عکس؛ هنگام تکمیل فرم آنلاین 160DS- ، عکس خود را آپلود خواهید کرد. عکس شما باید در قالب توضیح داده شده در شرایط عکس باشد.

2-برای مصاحبه، برنامه ریزی کنید

مصاحبه عموماً برای متقاضیان ویزا با استثناهای محدود است که در زیر توضیح داده شده است. افسران کنسولگری ممکن است نیاز به مصاحبه با هر متقاضی ویزا به طور جداگانه داشته باشند.

شرط سنی وضعیت مصاحبه
13 سال و جوان تر به طور کلی، نیاز به مصاحبه نیست
14 تا 79 سال بر اساس شرایط و ضوابط، مصابحه لازم است
80 سال و بالاتر به طور کلی، نیاز به مصاحبه نیست

 

شما باید برای جلسه مصاحبه ویزای تحصیلی خود، از سفارت یا کنسولگری ایالات متحده در کشور محل زندگی خود وقت بگیرید. می توانید مصاحبه خود را در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده دیگر برنامه ریزی کنید، اما توجه داشته باشید که واجد شرایط بودن برای ویزا در خارج از کشور محل زندگی شما ممکن است دشوارتر باشد.

زمان انتظار برای قرارهای مصاحبه، بسته به معیارهای مکان، فصل و نوع ویزا متفاوت است، بنابراین باید زودتر برای ویزای خود اقدام کنید. زمان انتظار مصاحبه را برای مکانی که در آن درخواست می دهید در ذهنتان مرور کنید:

 • دانشجویان جدید ویزای دانشجویی (F و M) برای دانشجویان جدید را می توان تا 120 روز قبل از تاریخ شروع دوره تحصیلی صادر کرد. با این حال، بیش از 30 روز قبل از تاریخ شروع، مجاز به ورود به ایالات متحده با ویزای دانشجویی خود نخواهید بود.
 • دانشجویان در حال تحصیل – ویزای تحصیلی (F و M) برای دانشجویان در حال تحصیل ممکن است در هر زمان صادر شود، تا زمانی که دانشجو در حال حاضر در مدرسه یا مؤسسه مورد تأیید SEVP و در SEVIS ثبت نام کند. دانشجویان در حال تحصیل می توانند در هر زمان، قبل از شروع کلاس ها وارد ایالات متحده شوند.

3-برای جلسه مصاحبه خود آماده شوید

 • هزینه ها – هزینه درخواست ویزای تحصیلی، که غیر قابل استرداد است را بپردازید؛ در صورتی که ممکن است قبل از مصاحبه خود ملزم به پرداخت آن باشید. اگر ویزای شما تایید شده باشد، می توانید هزینه صدور ویزا را نیز بپردازید. اطلاعات هزینه ها را باید قبل از اقدام از مشاوران حقوقی و مهاجرتی سوال کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پرداخت هزینه، دستورالعمل‌های موجود در وب ‌سایت سفارت یا کنسولگری ایالات متحده را که در آن درخواست خواهید کرد، بررسی کنید.

4-مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی آمریکا را آماده کنید

قبل از مصاحبه ویزای خود، مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی را جمع آوری و آماده کنید:

 • پاسپورت معتبر برای سفر به ایالات متحده – پاسپورت شما باید حداقل شش ماه، بیشتر از مدت اقامت شما در ایالات متحده معتبر باشد (مگر اینکه طبق توافقات خاص، کشور از ویزا معاف شده باشد). هر فردی که نیاز به ویزا دارد باید درخواست جداگانه ای بدهد؛ از جمله اعضای خانواده که در گذرنامه شما ذکر شده است.
 • درخواست ویزای غیر مهاجرتی؛ صفحه تایید فرم 160DS-.
 • رسید پرداخت هزینه درخواست؛ ممکن است لازم باشد قبل از مصاحبه پرداخت کنید.
 • عکس؛ هنگام تکمیل فرم آنلاین 160DS-، عکس خود را آپلود خواهید کرد. اگر آپلود عکس انجام نشد، باید یک عکس چاپ شده با فرمت توضیح داده شده در شرایط عکس همراه داشته باشید.
 • گواهی واجد شرایط بودن برای دانشجویان غیرمهاجر (1F- برای دانشجویان دانشگاه و دانشجویان زبان، فرم 20I- یا گواهی واجد شرایط بودن برای غیر مهاجران (1M-) وضعیت دانشجویی برای دانشجویان حرفه ای، فرم 20I- را برای شما ارسال خواهند کرد. هنگامی که آنها اطلاعات شما را در پایگاه داده SEVIS وارد کردند، فرم 20I- را باید امضا کنید. همه دانشجویان باید در سامانه دانشجویی (SEVIS) ثبت نام کنند. همسر و یا فرزندان خردسال متقاضی، اگر قصد دارند با او در ایالات متحده زندگی کنند، هر کدام یک فرم 20I- جداگانه دریافت خواهند کرد.

5-ممکن است ارائه مدارک اضافی، لازم باشد

افسر کنسولگری برای تعیین صلاحیت شما برای ویزای تحصیلی با شما مصاحبه می کند و ممکن است مدارک اضافی مانند مدارک زیر را درخواست کند:

آمادگی تحصیلی شما، مانند:

 • ریز نمرات، دیپلم، مدارک تحصیلی، یا گواهینامه های مدارسی که در آن حضور داشته اید
 • نمرات آزمون استاندارد مورد نیاز مدرسه یا دانشگاه در ایالات متحده
 • قصد شما برای ترک ایالات متحده پس از اتمام دوره تحصیلی
 • نحوه پرداخت کلیه هزینه های تحصیلی، زندگی و سفر

دستورالعمل نحوه درخواست ویزا را در وب سایت سفارت یا کنسولگری ایالات متحده بررسی کنید.

6-در جلسه مصاحبه ویزای تحصیلی شرکت کنید

افسر کنسولگری با شما مصاحبه می کند تا مشخص کند آیا شما واجد شرایط دریافت ویزای تحصیلی هستید یا خیر. شما باید ثابت کنید که شرایط لازم طبق قوانین ایالات متحده برای دریافت ویزا را دارید. اسکن اثر انگشت دیجیتال بدون جوهر به عنوان بخشی از فرآیند برنامه انجام می شود. این اسکن معمولاً در طول مصاحبه شما گرفته می شود، اما این کار بر اساس مکان مصاحبه متفاوت است.

پس از جلسه مصاحبه ویزا، افسر کنسولگری ممکن است تشخیص دهد که درخواست شما نیاز به پردازش اداری بیشتری دارد. در صورت نیاز افسر کنسولگری به شما اطلاع خواهد داد. پس از تایید ویزا، ممکن است لازم باشد هزینه صدور ویزا را بپردازید و مقدمات بازگرداندن گذرنامه و ویزا به شما را فراهم کنید.

ورود به آمریکا

داشتن ویزای تحصیلی، ورود به ایالات متحده را تضمین نمی کند. ویزا فقط به یک شهروند خارجی اجازه می دهد تا به یک بندر ورودی ایالات متحده (به طور کلی، یک فرودگاه) سفر کند و برای ورود به ایالات متحده درخواست مجوز بدهد. مقامات وزارت امنیت داخلی (DHS)، گمرکات و حفاظت مرزی ایالات متحده (CBP) در بندر ورودی، صلاحیت صدور اجازه یا رد ورود به ایالات متحده را دارند.

پس از ارائه پاسپورت، ویزا و فرم 20I- خود در مبدأ ورودی، یک مقام CBP این تصمیم را خواهد گرفت. هنگامی که اجازه ورود به ایالات متحده را پیدا کردید، مسئول CBP یک مهر پذیرش یا کاغذ فرم I-94، سابقه ورود-خروج را ارائه می دهد.

تمدید اقامت دانشجویان برای اقامت در آمریکا

دانشجویان خارجی در ایالات متحده با ویزای F باید ظرف 60 روز پس از تاریخ پایان برنامه ذکر شده در فرم 20I- ، از جمله هر گونه آموزش عملی مجاز، ایالات متحده را ترک کنند.

دانشجویان خارجی از طریق وب سایت خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS) می توانند درخواست تمدید ویزای تحصیلی را کامل کنند. اطلاعات اضافی برای حفظ وضعیت دانشجویی در وب سایت SEVP اداره مهاجرت و گمرک ایالات متحده، تحت عنوان حفظ وضعیت مهاجرت دانشجو موجود است.

عدم خروج به موقع از ایالات متحده منجر به خارج شدن از وضعیت موجود خواهد شد. بر اساس قوانین ایالات متحده، ویزای افرادی که از وضعیت انقضا هستند به طور خودکار باطل می شود. هر گونه ویزای چند بار ورود که به دلیل خارج از وضعیت، باطل شده باشد، برای ورود به ایالات متحده در آینده معتبر نخواهد بود. عدم خروج به موقع از ایالات متحده همچنین ممکن است باعث شود که در آینده واجد شرایط دریافت ویزای تحصیلی نباشید.

تغییر وضعیت و تمدید ویزای دانشجویی

اگر برنامه های شما در زمان اقامت در ایالات متحده تغییر کند (به عنوان مثال، با یک شهروند ایالات متحده ازدواج کنید یا پیشنهاد کار دریافت کنید)، می توانید از طریق خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS) تغییر وضعیت غیر مهاجر خود را به دسته دیگری درخواست بدهید.

زمانی که در ایالات متحده هستید، دریافت تغییر وضعیت از USCIS نیازی به درخواست ویزای جدید ندارد. با این حال، هنگامی که ایالات متحده را ترک کردید، باید برای ویزای جدید در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده در دسته بندی مناسب برای سفر خود درخواست ویزا دهید.

اطلاعات تکمیلی درباره ویزای تحصیلی آمریکا

 • هیچ تضمینی برای صدور ویزای دانشجویی وجود ندارد. تا زمانی که ویزا نگرفته اید، برنامه های نهایی سفر را انجام ندهید یا بلیط نخرید.
 • برای کسب اطلاعات در مورد کار در ایالات متحده در طول تحصیل، دانشجویان و استخدام و دستورالعمل های مجوز کار 765 I- را در وب سایت USCIS بررسی کنید.
 • اگر در دوره تحصیل خود یک وقفه موقت دارید، اطلاعات موجود در وب سایت SEVP را در قسمت “آیا دانشجویانی که از غیبت موقت باز می گردند نیاز به ویزا جدید دارند؟” را مشاهده کنید. اگر ویزای دانشجویی شما هنوز معتبر است، اما در خارج از ایالات متحده هستید، باید با مدیران مدرسه خود مشورت کنید.
 • همسر و فرزندان مجرد شما که قصد دارند در طول تحصیل با شما اقامت کنند، باید برای ویزای 2F- یا 2M- اقدام کنند. اگرچه پرداخت هزینه SEVIS مورد نیاز نیست، مدرسه شما باید فرم 20 I- فردی را برای آنها صادر کند، و برای درخواست ویزا لازم است. شما باید یک کپی از ویزای 1F- یا 1M- را ارائه دهید و مدرکی مبنی بر وجود رابطه خانوادگی نیز آماده کنید.
 • فرزندان خردسال فرد متقاضی ویزای تحصیلی آمریکا، اجازه دارند در حالی که او را همراهی می کنند در یک مدرسه در ایالات متحده شرکت کنند.
 • ویزای معتبر ایالات متحده در پاسپورت منقضی شده، هنوز معتبر است. ویزا تا تاریخ انقضا اعتبار دارد مگر اینکه لغو شود.

اگر در پاسپورت منقضی شده، ویزای معتبر دارید، آن را از گذرنامه خود حذف نکنید. می توانید از ویزای معتبر خود در پاسپورت منقضی شده، به همراه گذرنامه معتبر جدید برای سفر به ایالات متحده و پذیرش استفاده کنید.

نحوه دریافت ویزای تحصیلی برای کانادا در سال 2022

هر ساله بیش از 130000 دانشجوی بین المللی برای تحصیل، دانشگاه های کانادا را انتخاب می کنند. کانادا علاوه بر یک سیستم آموزشی با کیفیت بالا، امکانات متعدد و یک فرهنگ پر جنب و جوش را نیز فراهم می کند. تحقیقات، انتشارات علمی و همکاری های بین المللی، سه جنبه اصلی هستند که کانادا و موسسات دانشگاهی آن بر روی آنها تمرکز می کنند.

اما دریافت ویزای تحصیلی که به عنوان مجوز تحصیل کانادا نیز شناخته می شود، چقدر دشوار است و چقدر زمان نیاز دارد؟ زمانی که تصمیم می گیرید در کدام دانشگاه کانادا می خواهید تحصیل کنید، فهمیدن این موضوع ضرورت خواهد داشت. بنابراین، برای دریافت ویزای دانشجویی کانادا چه باید کرد و این مراحل چقدر سخت است؟ با ما همراه باشید تا در این مورد بیشتر صحبت کنیم.

1- در یکی از دانشگاه های کانادا اپلای کنید (درخواست دهید) و نامه پذیرش خود را دریافت کنید

اگر هنوز مطمئن نیستید که در کانادا در کجا می خواهید تحصیل کنید، قبل از شروع فرآیند درخواست ویزای دانشجویی باید تصمیم بگیرید. پس از پذیرش در یکی از دانشگاه های کانادا، نامه پذیرش دریافت خواهید کرد که برای درخواست ویزا مورد نیاز است.

در اینجا تعدادی از دانشگاه های کانادا را پیشنهاد می کنیم:

 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه یورک
 • دانشگاه مانیتوبا
 • دانشگاه تامپسون ریورز
 • دانشگاه وینیپگ

2- بررسی کنید که آیا نیاز به درخواست ویزای تحصیلی در کانادا دارید یا خیر

می‌ توانید از ابزار رسمی مجوز تحصیلی کانادا برای اطلاع از نیاز به أخذ ویزای تحصیلی یا مجوز استفاده کنید. اگر یکی از شرایط زیر برای شما صدق می کند، نیازی به ویزای دانشجویی کاناد ندارید:

 • شما یکی از اعضای خانواده یا کارمند یک نماینده خارجی در کانادا هستید که توسط وزارت امور خارجه، تجارت و توسعه کانادا تایید شده است.
 • شما در یک برنامه تحصیلی ثبت نام کرده اید که کمتر از شش ماه طول می کشد.
 • شما عضو نیروهای مسلح خارجی، از قانون نیروهای بازدید کننده هستید.
 • شما شهروند کشور دیگری هستید، اما یک وضعیت هندی دارید که در کانادا ثبت شده است.

به یاد داشته باشید که مجوز یا ویزای تحصیلی به عنوان یک ویزای معمولی عمل نمی کند که به شما اجازه ورود یا سفر به کانادا را بدهد. برای آن، به ویزای الکترونیکی سفر یا مجوز سفر (eTA) نیاز دارید.

3- درخواست خود را برای ویزای دانشجویی کانادا ارسال کنید

به محض دریافت نامه پذیرش از دانشگاه، زمان آن است که به مرحله بعدی بروید: ویزای دانشجویی که به عنوان مجوز تحصیلی شناخته می شود را درخواست بدهید.

اولین مراحل برای دریافت ویزای دانشجویی کانادا:

 • قبل از ورود به کانادا، به صورت آنلاین برای ویزای تحصیلی کانادا، در وب سایت شهروندی و مهاجرت کانادا (CIC) اقدام کنید.
 • اگر اینترنت محدودی دارید یا نمی توانید مدارک را به صورت آنلاین ارسال کنید، مدارک درخواست ویزا را از طریق پست ارسال کنید.
 • یک نامه پذیرش از یک موسسه آموزشی تعیین شده (دانشگاهی که توسط دولت کانادا به رسمیت شناخته شده است) ارائه دهید.
 • مدارکی دال بر منابع مالی کافی برای حمایت از تحصیل خود در کانادا (هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی) ارائه دهید.
 • مدرکی ارائه دهید که تأیید کند سابقه کیفری ندارید.
 • سوابق پزشکی را ارسال کنید که نشان دهد شما در سلامت کامل هستید. در صورت نیاز معاینات پزشکی کامل را انجام دهید.

طبق قوانین اخیر برای ویزای تحصیلی، اگر یکی از اعضای خانواده شما در حال کار یا درخواست مجوز کار در کانادا باشد، درخواست مجوز تحصیل شما در عرض دو هفته بررسی می شود. در موارد زیر می توانید مجوز تحصیل خود را تمدید یا تمدید کنید:

 • شما مایل به ادامه تحصیل در کانادا هستید
 • برنامه شما پیوسته است
 • قصد دارید دانشگاه خود را برای تحصیل، تغییر دهید
 • مجوز تحصیل در کانادا، 90 روز پس از پایان تحصیلات شما (پس از دریافت اطلاعیه از اتمام برنامه) منقضی می شود. شما هنوز هم می توانید برای سفر و اکتشافات بیشتر در کانادا بمانید یا می توانید برای مجوز کار درخواست دهید، این به شما امکان می دهد شغلی تمام وقت یا نیمه وقت داشته باشید یا حتی خوداشتغال شوید.

نکته مفید: بررسی کنید که آیا کشور اصلی شما در لیست درخواست بیومتریک برای درخواست مجوز تحصیل قرار دارد یا خیر.

4- تمام مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی در کانادا را آماده کنید

 • فرم تکمیل شده درخواست مجوز دانشجویی
 • اصل نامه پذیرش از دانشگاه
 • یک پاسپورت یا سند مسافرتی معتبر که به شما امکان بازگشت به کشور خود را می دهد. اگر در ایالات متحده زندگی می کنید، این کار ضروری نیست.
 • دو عکس جدید در اندازه پاسپورت، با درج مشخصات نام و تاریخ تولد در پشت آن
 • اثبات حمایت مالی در طول برنامه تحصیلی. این سند به این معنی است که ثابت کنید بین 10000 تا 11000 CAD در سال برای زندگی در کشور در اختیار دارید.
 • یک تعهد نامه
 • اگر قصد تحصیل در کبک را دارید، به گواهی نامه پذیرش کبک، ترجمه انگلیسی و فرانسوی مدرک خود، بیانیه مترجم و یک کپی تایید شده از مدارک اصلی نیز نیاز دارید.
 • مدرکی مبنی بر پرداخت هزینه مجوز تحصیل (150 CAD)

5- شرایط زبان برای تحصیل در کانادا

مدرک مهارت زبان انگلیسی در لیست مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی کانادا گنجانده نشده است، اما اگر شهروند یک کشور انگلیسی زبان نباشید، دانشگاه های کانادا از شما می خواهند مدرکی مبنی بر تسلط به زبان انگلیسی ارائه دهید. آزمون های زبان پذیرفته شده عبارتند از:

 • آیلتس آکادمیک
 • تافل iBT
 • PTE آکادمیک
 • 1C پیشرفته

6- جلسه ملاقات و مصاحبه بیومتریک

بسته به ملیت خود، ممکن است مجبور شوید در مرکز درخواست ویزای تحصیلی در کشور خود حاضر شوید تا بررسی های بیومتریک را انجام دهید. هزینه بیومتریک، 85 دلار کانادا است. این هزینه، اضافه بر هزینه درخواست روادید معمولی (150 CAD) است. برخی از کشورها از این الزامات بیومتریک مستثنی هستند، بنابراین شهروندان آنها به هیچ وجه نیازی به مراجعه به مرکز درخواست ویزا ندارند.

بسته به موقعیت فردی، ممکن است برای مصاحبه نیز دعوت شوید. برخی مراکز درخواست ویزای محلی برای استفاده از خدمات خود هزینه کمی دریافت می کنند.

7- مدت زمان دریافت ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟

پس از درخواست برای مجوز تحصیل در کانادا، زمان پردازش ممکن است تا 90 روز طول بکشد، اما معمولاً سریع تر از این مدت است. این زمان، به وضعیت کشور شما نیز بستگی دارد.

برای دریافت سریعتر مجوز تحصیل می توانید از Student Direct Stream استفاده کنید. هزینه های این طرح از 150 CAD شروع می شود و زمان پردازش معمولاً حدود 20 روز کاری است. Student Direct Stream فقط برای دانشجویان کشورهای زیر در دسترس است:

 • چین
 • هندوستان
 • مراکش
 • پاکستان
 • فیلیپین
 • سنگال
 • ویتنام

می توانید اطلاعات به روز بیشتر در مورد ویزای دانشجویی کانادا را در صفحه رسمی ویزای دانشجویی دولت کانادا بیابید.

نحوه دریافت ویزای تحصیلی آلمان در سال 2022

محبوبیت آلمان در بین دانشجویان بین المللی به طور مداوم در حال افزایش است، به ویژه از زمانی که این کشور هزینه های تحصیل برای آموزش عالی را لغو کرد. همچنین، موانع زبانی برای ادامه تحصیل در این کشور، در حال کاهش است، زیرا بیش از 1300 رسته کارشناسی ارشد در آلمان به زبان انگلیسی تدریس می شود، که به طور خاص برای دانشجویان بین المللی طراحی شده است.

اگر تصمیم گرفتید در آلمان در خارج از کشور تحصیل کنید و از یکی از کشورهای اتحادیه اروپا / EEA آمده اید، خبر خوبی برای شما داریم! شما نیازی به ویزای دانشجویی آلمان نخواهید داشت.

اگر اهل یک کشور غیر اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا هستید و می‌ خواهید در بلند مدت تحصیل کنید، باید فهرستی از مراحل اصلی که برای دریافت ویزای دانشجویی آلمان خود نیاز دارید، آماده کنید. ما در ادامه به مهم ترین کارهایی که برای أخذ ویزای تحصیلی آلمان نیاز دارید را فهرست کرده ایم.

1- برای یک دانشگاه آلمان درخواست بدهید و نامه پذیرش خود را دریافت کنید

اگر هنوز مطمئن نیستید که در کجا می خواهید در آلمان تحصیل کنید، قبل از شروع فرآیند درخواست ویزای دانشجویی باید تصمیم بگیرید. پس از پذیرش در یک دانشگاه در آلمان، نامه پذیرش را برای درخواست ویزا دریافت خواهید کرد.

در اینجا چند دانشگاه را در آلمان برای ادامه تحصیل پیشنهاد می کنیم:

 • دانشگاه RWTH آخن
 • دانشگاه بین المللی علمی کاربردی IU
 • دانشگاه بن
 • موسسه فناوری کارلسروهه (KIT)
 • دانشگاه کلن

2- نوع ویزای تحصیلی مورد نیاز خود را معین کنید

سه نوع اصلی ویزای دانشجویی برای تحصیل در آلمان وجود دارد:

 • ویزای دانشجویی فرد متقاضی

این ویزا، مدرکی است که برای ورود به آلمان نیاز دارید، در صورتی که هنوز در دانشگاه پذیرفته نشده اید. اگر علاقه مند به بازدید از پردیس های دانشگاه های آلمان، بررسی فرصت های تحصیلی یا روش های گذراندن دوره اقامت خود در این کشور هستید، پس این ویزا برای شما مناسب است.

ویزای دانشجوی متقاضی معمولاً در عرض چند ماه صادر می شود و به شما امکان اقامت سه ماهه با تمدید اختیاری تا شش ماه را می دهد.

 • ویزای دانشجویی

در صورتی که در یک برنامه تحصیلی در آلمان یا دوره پایه پذیرفته شده اید، می توانید از طریق ویزا برای مقاصد تحصیلی وارد آلمان شوید که این ویزا نیز سه ماه اعتبار دارد. پس از 3 ماه اولیه، برای ادامه تحصیل باید برای أخذ اجازه اقامت اقدام کنید. ویزای دانشجویی محبوب ترین نوع ویزا در آلمان است.

 • ویزای دوره های آموزش زبان

اگر می خواهید برای دوره های زبان آلمانی به آلمان سفر کنید، به این ویزا نیاز دارید؛ این نوع ویزا حداکثر 1 سال اعتبار دارد.

3- چه زمانی و کجا برای ویزای تحصیلی آلمان اقدام کنیم؟

برای ویزای تحصیلی از سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور خود اقدام کنید. تاریخ های موجود را در وب سایت سفارت آلمان در کشور خود بررسی کنید و برای مصاحبه ویزا وقت بگیرید. به شما توصیه می شود حداقل سه ماه قبل از ورود به آلمان برای ویزای دانشجویی اقدام کنید. پردازش درخواست شما ممکن است تا 25 روز طول بکشد.

پس از ارسال مدارک مورد نیاز، آنها برای تایید به اداره مهاجرت دانشگاه شما ارسال می شوند و سپس به سفارت یا کنسولگری در کشور شما بازگردانده می شوند.

نکاتی در مورد درخواست ویزای تحصیلی

 • اگر تحصیلات خود را کامل کنید، این فرصت را دارید که اجازه اقامت خود را حداکثر برای مدت سه سال تمدید کنید، در حالی که وظیفه دارید در رشته ای که تحصیل کرده اید به دنبال کار باشید.
 • علاوه بر ویزای دانشجویی، باید بیمه درمانی نیز دریافت کنید و مهارت زبان آلمانی خود را نیز ثابت کنید. شما باید قبل از ورود به این کشور، یادگیری آلمانی را شروع کنید، به خصوص اینکه بدانید انگلیسی در همه شهرهای آلمان به طور گسترده صحبت نمی شود.

4- شرایط زبان برای تحصیل در آلمان

اگر برای ویزای تحصیلی طولانی مدت درخواست می دهید، باید حداقل مهارت های اولیه آلمانی را داشته باشید، بنابراین باید نتایج یکی از تست های زیر را ارائه دهید (اعتبار این نتایج نباید بیشتر از 4 سال باشد):

 • گواهی 1A از موسسه گوته
 • گواهی KCSE از KNEC
 • TestDAF

این شرط حتی اگر برای مدرک تحصیلی انگلیسی ثبت نام کنید نیز اعمال می شود. مصاحبه ویزا در سفارت آلمان شامل یک بحث به زبان آلمانی نیز می باشد، بنابراین باید ثابت کنید که می توانید با استفاده از عبارات ابتدایی، برای مکالمه به زبان آلمانی، ارتباط برقرار کنید.

5- مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی در آلمان

برای تبدیل شدن به یک دانشجوی بین المللی در یکی از دانشگاه های آلمان، باید یکی از ویزاهای ذکر شده در بالا را دریافت کنید. برای درخواست خود، باید مدارک زیر را ارسال کنید:

 • گواهینامه ای که پوشش بیمه درمانی شما را نشان می دهد، که هنگام ثبت نام در دانشگاه نیز ضروری است (در آلمان، بیمه های سلامت عمومی از کشورهای اتحادیه اروپا / EEA، بوسنی و هرزگوین، مراکش، مقدونیه، لیختن اشتاین، ایسلند، نروژ، سوئیس ، صربستان، ترکیه و تونس پذیرفته می شوند)
 • اثبات منابع مالی برای حمایت از تحصیل شما در آلمان (حدود 10236 یورو در سال)
 • کپی گواهی هایی که سوابق تحصیلی، دستاوردها و مدارک تحصیلی گذشته شما را نشان می دهد.
 • در صورت ثبت نام در برنامه ای که به زبان آلمانی تدریس می شود؛ گواهی مهارت زبان آلمانی الزامیست.
 • تکمیل فرم درخواست
 • پاسپورت معتبر
 • پرداخت هزینه درخواست (حدود 60 یورو)
 • دو قطعه عکس
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • تاییدیه صحت کلیه اسناد

این فهرست به هیچ وجه کامل نیست. بسته به ملیت و نوع ویزای شما ممکن است مدارک دیگری مورد نیاز باشد.

6- برای اجازه کار در آلمان اقدام کنید

دانشجویان اتحادیه اروپا و EEA می توانند بدون هیچ گونه محدودیت مکانی یا محدودیت زمانی در آلمان کار کنند. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / EEA مجاز به کار، در 120 روز کامل یا 240 نیم روز در طول یک سال هستند. این یعنی 20 ساعت در هفته در طول یک ترم تحصیلی.

با این حال، اگر فرد بخواهد از این محدودیت زمانی، بیشتر کار کند، باید به “Agentur für Arbeit” (آژانس کاریابی فدرال) برای مجوز کار مراجعه کنند.

7- شرایط درخواست مجوز اقامت آلمان

پس از ورود شما به آلمان، اجازه نامه اقامت، مورد نیاز است. شهروندان اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس، نروژ، ایسلند و لیختن اشتاین نیازی به أخذ مجوز اقامت ندارند. اگر از کشور دیگری به آلمان آمده اید و قصد دارید بیش از 90 روز در آلمان تحصیل کنید، باید برای دریافت مجوز اقامت اقدام کنید.

برخی از مدارک مورد نیاز برای دریافت مجوز اقامت آلمان عبارتند از:

 • تایید ثبت نام از اداره ثبت احوال
 • تایید پوشش بیمه سلامت
 • کارت دانشجویی از دانشگاه آلمان

نحوه دریافت ویزای تحصیلی استرالیا در سال 2022

استرالیا سومین مقصد محبوب برای دانشجویان بین المللی در جهان است و پنج شهر آن در بین بهترین شهرهای دانشجویی جهان قرار دارند. امکانات موجود در دانشگاه های استرالیا نیز بسیار چشمگیر است.

دلایل زیادی وجود دارد که نشان می دهد چرا استرالیا مقصدی است که دارای تحصیلات عالی در سطح جهانی است. اما قبل از اینکه بتوانید سفر تحصیلی خود به استرالیا را آغاز کنید، باید در مورد کارهایی که برای دریافت ویزای تحصیلی خود قبل از ورود باید انجام دهید، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

1- برای یک دانشگاه استرالیا درخواست دهید و نامه پذیرش خود را دریافت کنید

اگر هنوز مطمئن نیستید که در کجا می خواهید در استرالیا تحصیل کنید، باید قبل از شروع فرآیند درخواست ویزای خود تصمیم بگیرید. پس از پذیرش در یک دانشگاه استرالیا، نامه پذیرش مورد نیاز برای ویزای تحصیلی دریافت خواهید کرد.

برخی از بهترین دانشگاه های استرالیا را در نظر بگیرید:

 • دانشگاه نیوکاسل
 • دانشگاه سی کیو استرالیا
 • دانشگاه استرالیای غربی
 • دانشگاه لا تروب
 • دانشگاه چارلز استورت
 • دانشگاه RMIT
 • دانشگاه کانبرا

2- بررسی کنید که آیا به ویزای تحصیلی استرالیا نیاز دارید یا خیر

اگر از نیوزلند آمده اید، نیازی به ویزای تحصیلی استرالیا نخواهید داشت. برای سایر دانشجویان بین المللی، باید برای یکی از انواع ویزا درخواست دهید. اما نگران نباشید. اگر بودجه، اطلاعات مناسب، کمی حوصله و مدارک لازم را داشته باشید، بدون مشکل، ویزای خود را دریافت خواهید کرد.

فرآیند درخواست ویزا بسته به ملیت شما می تواند بسیار متفاوت باشد. بهتر است به محض دریافت نامه پذیرش از دانشگاهی استرالیا که می خواهید در آن تحصیل کنید، روند درخواست را شروع کنید.

3- نوع ویزا را برای تحصیل در استرالیا بیابید

شما باید برای ویزای تحصیلی استرالیا (زیر کلاس 500) با استفاده از پلتفرم رسمی آنلاین اقدام کنید. فقط مراحل موجود در وب سایت را دنبال کنید. می توانید کشور مبدأ خود را برای دریافت لیستی از شرایط درخواست ویزا پر کنید. همچنین می توانید قبل از درخواست ویزا برای یک معاینه پزشکی ثبت نام کنید. پس از درخواست، بسته به شرایط شما، ممکن است از شما خواسته شود موارد زیر را دنبال کنید:

 • در جلسه مصاحبه ویزا شرکت کنید
 • مدرکی ارائه دهید که نشان دهد هیچ گونه سابقه کیفری ندارید
 • اطلاعات بیشتری ارائه دهید
 • یک معاینه پزشکی داشته باشید

این احتمال وجود دارد که در طول فرآیند درخواست ویزا نیز باید مشخصات بیومتریک را ارائه دهید، اما ممکن است برخی از کشورها از این نیاز، معاف شوند. بیومتریک شما یک روش شناسایی است (مانند انگشت نگاری و تصاویر) که کشورها برای اهداف امنیتی از آن استفاده می کنند.

4- الزامات زبان برای تحصیل در استرالیا

هنگامی که برای ویزای تحصیلی استرالیا درخواست می دهید، باید مهارت های انگلیسی خود را با نتیجه آزمون زبان انگلیسی معتبر ثابت کنید:

 • تافل iBT
 • آیلتس آکادمیک
 • PTE آکادمیک

5- مدارک مورد نیاز برای ویزای دانشجویی استرالیا

 • کامل کردن فرم درخواست
 • اصل و کپی پاسپورت
 • نامه پذیرش از دانشگاهی که برای آن درخواست دادید
 • شواهدی مبنی بر اینکه از نظر مالی می توانید هزینه تحصیل خود را بپردازید (62222 دلار استرالیا در سال که شامل هزینه های تحصیل، هزینه های سفر و هزینه های زندگی می شود)
 • بیمه درمانی پذیرفته شده در استرالیا که اقامت شما در این کشور را پوشش می دهد
 • نتایج آزمون مهارت زبان انگلیسی
 • نتایج تایید سوابق کیفری
 • مدرکی مبنی بر اینکه هزینه ویزای 620 AUD را پرداخت کرده اید (مگر اینکه معاف شده باشید)

6- به عنوان دانشجوی بین المللی در استرالیا کار کنید

اکثر انواع ویزای دانشجویی به شما اجازه می دهند در طول تحصیل تا 20 ساعت در هفته (پاره وقت) در طول ترم و تمام وقت در دوران تعطیلات کار کنید.

 • دوره کار فارغ التحصیلان به مدت سه سال معتبر است و به مدرک تحصیلی رشته متقاضی نیاز دارد.
 • طبق برنامه Post-Study Stream ، بسته به سطح صلاحیت تایید شده شما حداکثر تا چهار سال، حقوق کامل به شما تعلق می گیرد.
 • ویزای Working Holiday برای دانشجویان کشورهای خاص با سنین 18 تا 30 سال اعمال می شود و حداکثر یک سال طول می کشد.

 

نحوه دریافت ویزای تحصیلی انگلستان در سال 2022

پس از تلاش های فراوان، در دانشگاهی در انگلستان پذیرفته شدید. اما قبل از اینکه بتوانید چمدان های خود را ببندید، باید مطمئن شوید که مدارک مناسب را آماده کرده اید. حجم اطلاعات ممکن است در ابتدا بسیار زیاد باشد، اما با کمی سازماندهی، در کمترین زمان، کل فرآیند ویزای تحصیلی را طی خواهید کرد. هدف از متن این قسمت، ارائه راهنمای کاملی است تا فرآیند درخواست ویزای انگلستان را تا حد امکان آسان تر کرده و استرس را از شما دور کند.

1- برای یک دانشگاه انگلستان درخواست دهید و نامه پذیرش خود را دریافت کنید

اگر هنوز مطمئن نیستید که در کجا می خواهید در انگلستان تحصیل کنید، باید قبل از شروع فرآیند درخواست ویزای دانشجویی خود تصمیم بگیرید. پس از پذیرش در دانشگاه، نامه پذیرش مورد نیاز برای درخواست ویزا دریافت خواهید کرد.

در زیر، برخی از دانشگاه های بریتانیا را برای ادامه تحصیل توصیه می کنیم:

 • کالج امپریال لندن
 • کالج کینگز لندن
 • دانشگاه کاونتری
 • دانشگاه دورهام
 • مدرسه بین المللی بازرگانی هالت

2- بررسی کنید که آیا برای تحصیل در انگلستان به ویزا نیاز دارید یا خیر

سردرگمی زیادی برای دانشجویان خارجی برای أخذ ویزای تحصیلی ایجاد شده است، به ویژه در میان دانشجویان بین المللی که می خواهند تحصیل کنند یا در حال تحصیل در بریتانیا هستند. در ادامه، بررسی می کنیم که چه کسی برای تحصیل در بریتانیا به ویزا نیاز دارد:

دانشجویان اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس

 • اگر قبل از 31 دسامبر 2020 وارد بریتانیا شده اید، نیازی به ویزا ندارید.

اگر در ۱ ژانویه ۲۰۲۱ یا بعد از آن وارد بریتانیا شوید، ممکن است نیاز به ویزا داشته باشید.

 • اگر قبل از 31 دسامبر 2020 در این کشور شروع به تحصیل کرده اید و می خواهید بعد از 1 ژانویه 2021 به تحصیل ادامه دهید، باید قبل از 30 ژوئن 2021 برای طرح تسویه حساب اقدام کنید.
 • شهروندان نروژ، ایسلند یا لیختن اشتاین ممکن است از قوانین مشابه بهره مند باشند، اما همیشه باید بررسی کنند که کدام مقررات ویزا برای آنها اعمال می شود.

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا

بسته به طول مدت تحصیل، دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / EEA باید برای ویزای تحصیلی کوتاه مدت یا ویزای دانشجویی عمومی (که ویزای دانشجویی ردیف 4 نیز نامیده می شود) درخواست دهند.

ساده ترین راه برای اطلاع از نیاز به ویزای دانشجویی در انگلستان، استفاده از ابزار آنلاین در وب سایت دولت انگلستان است.

3- نوع ویزا را برای تحصیل در انگلستان پیدا کنید

2 نوع ویزای دانشجویی برای تحصیل در انگلستان نیاز به درخواست دارد:

 • ویزای تحصیلی کوتاه مدت (در دسترس برای 6 یا 11 ماه) – برای دانشجویانی که قصد دارند یک دوره کوتاه زبان را مطالعه کنند یا یک دوره کوتاه تحقیقاتی را به عنوان بخشی از یک برنامه أخذ مدرک بگذرانند.
 • ویزای دانشجویی 4Tier (عمومی) – برای دانشجویانی که در یک مدرک آکادمیک (لیسانس، کارشناسی ارشد یا دکترا) ثبت نام می کنند. ویزای دانشجویی 4Tier  مدت زمان ثابتی ندارد. مدت زمان تحصیل شما، طول مدت ویزا را تعیین می کند.

4- چه زمانی و کجا برای ویزای دانشجویی انگلستان اقدام کنیم؟

دو گزینه برای دریافت ویزای تحصیلی در انگلستان وجود دارد. شما می توانید در سفارت انگلستان در کشور خود درخواست دهید یا می توانید آن را به صورت آنلاین در وب سایت رسمی دولت انگلستان ثبت کنید.

بسته به ملیت شما، ممکن است لازم باشد اثر انگشت و عکس خود را در مرکز درخواست ویزا (برای دریافت مجوز اقامت بیومتریک) به عنوان بخشی از درخواست خود بارگزاری کنید.

 

نکاتی در مورد درخواست ویزای تحصیلی انگلستان

 • برای مشاهده آخرین اطلاعات به روز در مورد ویزای دانشجویی انگلستان، همیشه به وب سایت رسمی دولت انگلستان مراجعه کنید.
 • درخواست ویزای خود را به آخرین لحظه موکول نکنید. معمولاً دریافت ویزای تحصیلی 4Tier ، حدود 3 هفته طول می کشد. اما بسته به محلی که از آن درخواست می کنید، باید از 3 ماه قبل فرآیند درخواست ویزا را شروع کنید.
 • قبل از درخواست برای ویزای دانشجویی، مطمئن شوید که گواهی پذیرش تحصیلی (CAS) از دانشگاه خود را دارید.
 • قبل از شروع فرآیند درخواست، مطمئن شوید که تمام اطلاعات را به دست آورده اید.
 • اطمینان حاصل کنید که موسسه ای که برای آن درخواست می دهید دارای مجوز است.
 • دانشگاه ها معمولاً مشاوران آموزش دیده ای برای ویزا دارند که می توانند به سؤالات شما در مورد ویزای دانشجویی 4Tier پاسخ دهند و شما را در روند درخواست، راهنمایی کنند.

5- شرایطی که برای دریافت ویزای تحصیلی 4Tier  باید داشته باشید

 • شما باید بیشتر از 16 سال سن داشته باشید
 • انگلیسی را به خوبی صحبت کنید، بخوانید و درک کنید
 • پول کافی برای حمایت از خود در طول تحصیل (شهریه، هزینه های زندگی، بیمه درمانی و غیره) داشته باشید.
 • یک پیشنهاد تحصیلی بدون قید و شرط از یک دانشگاه دارای مجوز در انگلستان داشته باشید

الزامات زبان برای تحصیل در انگلستان

برای اثبات اینکه دانش شما در زبان انگلیسی گفتاری و نوشتاری مطابق با شرایط ویزای بریتانیا است، باید یک آزمون زبان انگلیسی (SELT) را پشت سر بگذارید. اگر در یک سطح یا بالاتر تحصیل می کنید، باید سطح 2B مهارت زبان CEFR  را داشته باشید.

استثنا: برای دانشجویانی که از برخی کشورها می‌آیند، در صورتی که مدرک تحصیلی معادل مدرک انگلستان را تکمیل کرده باشند، احتمال دارد مدرک مهارت انگلیسی لازم نباشد.

6- مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی انگلستان

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • گذرنامه یا مدارک معتبر مسافرتی
 • یک قطعه عکس به اندازه پاسپورت
 • مدرکی که نشان می دهد می توانید در طول اقامت خود در بریتانیا از خود حمایت کنید: 1265 پوند در ماه، اگر در لندن زندگی می کنید و 1015 پوند در ماه برای سایر شهرهای بریتانیا.
 • رضایت والدین؛ اگر کمتر از 18 سال سن دارید
 • نتایج آزمایش بیماری سل (برای شهروندان برخی کشورها)
 • مدرک پرداخت هزینه درخواست ویزا: 348 GBP
 • هزینه اضافی بهداشت: 150 پوند در سال تحصیلی
 • فرم خودارزیابی پیوست 8 به همراه مدارک پیوست. (در صورت درخواست آنلاین، این فرم لازم نیست)
 • سایر الزامات که ممکن است بسته به کشور مبدأ شما متفاوت باشد

هر مدرکی که باید برای پشتیبانی از فرم پیوست 8 ارائه شود، که به زبان انگلیسی یا “ولزی” نیست، باید با ترجمه رسمی کامل همراه باشد که می تواند به طور مستقل توسط آژانس UK Border تأیید شود.

نحوه دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا

آیا به تجربه تحصیل در خارج از کشور فکر می کنید و می خواهید در دانشگاهی در ایتالیا درخواست دهید؟ بسیار خوب؛ فکر جالبی است!

دانشگاه های ایتالیا از معتبرترین دانشگاه های جهان هستند و نه تنها تدریس عالی را در آنجا تجربه خواهید کرد، بلکه این شانس را خواهید داشت که از غذاهای معروف، معماری باشکوه لذت ببرید و جاذبه های خارق العاده متعددی را تماشا کنید.

اگر تصمیم گرفته اید در ایتالیا در خارج از کشور تحصیل کنید و از یکی از کشورهای اتحادیه اروپا / EEA آمده اید، خبر خوب داریم! شما نیازی به ویزای تحصیلی ایتالیا نخواهید داشت. برای سایر دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / EEA، لازم است مراحل بعدی را دنبال کنند و برای درخواست ویزای دانشجویی خود آماده شوند:

1- برای یک دانشگاه ایتالیا درخواست بدهید و نامه پذیرش را دریافت کنید

اگر هنوز مطمئن نیستید که در کجا می خواهید در ایتالیا تحصیل کنید، باید قبل از شروع فرآیند درخواست ویزای دانشجویی خود تصمیم بگیرید. پس از پذیرش در یک دانشگاه ایتالیایی، نامه پذیرش مورد نیاز برای درخواست ویزا را دریافت خواهید کرد.

برخی از بهترین دانشگاه های ایتالیا را در نظر بگیرید:

 • Politecnico di Milano
 • Politecnico di Torino
 • دانشگاه پادووا
 • دانشگاه آزاد Bozen-Bolzano
 • Università Cattolica del Sacro Cuore
 • دانشگاه Siena
 • دانشکده مدیریت SDA Bocconi

۲- نوع ویزا را برای تحصیل در ایتالیا معین کنید

در حالی که دانشجویان اتحادیه اروپا و EEA می توانند بدون ویزا در ایتالیا تحصیل کنند، سایر دانشجویان بین المللی چندان خوش شانس نیستند. با این حال، زمانی که تمام اطلاعات لازم را داشته باشید، روند درخواست ویزا کمتر پیچیده خواهد بود.

بسته به مدت زمانی که قصد دارید در ایتالیا بمانید و چه تحصیلی خواهید داشت، باید برای یکی از انواع ویزاهای زیر اقدام کنید:

 • ویزای کوتاه مدت (نوع C) – اگر برای دوره های زبان یا دوره کوتاهی که کمتر از 90 روز طول می کشد، درخواست می دهید، این ویزا لازم است.
 • ویزای طولانی مدت (نوع D) – اگر برای هر دوره تحصیلی که حداقل 20 ساعت دوره در هفته (یا 80 ساعت در ماه) دارد و بیش از 90 روز طول می کشد درخواست می دهید، این ویزا را نیاز دارید.

ساده ترین راه برای فهمیدن اینکه آیا به ویزای تحصیلی نیاز دارید یا خیر، پاسخ به چند سوال ساده در وب سایت رسمی ویزا در ایتالیا است. به عنوان مثال، شهروندان برخی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا / EEA اگر قصد دارند کمتر از 90 روز در ایتالیا بمانند، نیازی به درخواست ویزا ندارند. در اینجا چند نمونه ار این کشورها آورده شده است:

 • ایالات متحده آمریکا
 • استرالیا
 • نیوزلند
 • هنگ کنگ (SAR)
 • اوکراین

3- شرایط ویزای تحصیلی ایتالیا

 • شما باید یک پاسپورت معتبر با حداقل دو صفحه خالی برای ویزا داشته باشید
 • باید یک کپی از برنامه سفر خود را ارائه دهید
 • نباید سابقه کیفری داشته باشید
 • نباید قبلاً از ورود به ایتالیا، ریجکت شده باشید

4- زمان و مکان درخواست ویزای دانشجویی در ایتالیا

 • برای أخذ ویزا از سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور خود اقدام کنید.
 • برای مصاحبه ویزا از 4 تا 6 هفته قبل برنامه ریزی کنید.
 • حداقل 3 ماه قبل از ورود به ایتالیا برای ویزای دانشجویی اقدام کنید. زمان پردازش درخواست شما ممکن است بین 1 تا 3 هفته و گاهی بیشتر طول بکشد.

5- نکاتی در مورد درخواست ویزای دانشجویی در ایتالیا

اگر حداقل 4 هفته قبل از تعیین قرار ملاقات، انصراف دادید، برای کنسلی جلسه با کنسولگری تماس بگیرید و سعی کنید تاریخ قرار را زودتر تعیین کنید.

اگر نمی توانید برای مصاحبه ویزا به کنسولگری برسید، می توانید یک قرار ملاقات در مکانی که کنسولگری تایید می کنید، در صورتی که نزدیک محل شما باشد، تعیین کنید. با این حال، اگر این گزینه در دسترس است، ابتدا با کنسولگری در منطقه خود هماهنگ کنید.

6- الزامات زبان برای تحصیل در ایتالیا

برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا، نیاز به زبان خاصی نیست. از آنجایی که این یکی از شرایط اجباری برای پذیرش در یک دانشگاه ایتالیایی است، کنسولگری ها ضرورتی نمی بینند که متقاضیان باید مدرکی دال بر مهارت زبان ارائه دهند.

با این حال، افسران ویزا تحت تأثیر قرار می گیرند و اگر حداقل در سطح مکالمه ایتالیایی صحبت کنید، علاقه مند خواهند شد. برای مثال می توانید با صحبت کردن به زبان ایتالیایی «سلام» بگویید و خود را معرفی کنید.

برای مدرک زبان انگلیسی خود در دانشگاه ایتالیا، باید یکی از آزمون های زبان انگلیسی زیر را بگذرانید:

 • آیلتس آکادمیک
 • تافل iBT
 • PTE آکادمیک

قبل از تعیین تاریخ امتحان، ابتدا بررسی کنید که کدام آزمون یا آزمون‌ها، مورد قبول دانشگاه هستند.

7- مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی در ایتالیا

 • فرم درخواست ویزای ورودی
 • عکس (عکس های) با اندازه گذرنامه که به تازگی گرفته شده است
 • سند مسافرتی معتبر (تاریخ انقضا باید سه ماه بیشتر از تاریخ ویزای درخواستی باشد)
 • مدرکی مبنی بر اینکه اقامت در ایتالیا را معین کرده اید (برای کل دوره تحصیل)
 • ثابت کنید که تمکن مالی کافی برای حمایت از تحصیل خود دارید (حداقل 900 یورو در ماه)
 • بیمه درمانی پرداخت شده 150 یورو برای سال اول تحصیل
 • کپی مدرک تحصیلی دوره های قبلی
 • نامه پذیرش از یک دانشگاه ایتالیایی
 • رسید هزینه درخواست ویزا (50 یورو)

8- برای مجوز کار در ایتالیا اقدام کنید

اگر شهروند اتحادیه اروپا هستید، اجازه دارید بدون نیاز به مجوز کار در ایتالیا کار کنید. با این حال، برنامه کاری شما نباید بیش از 20 ساعت در هفته در طول ترم باشد. اگر می خواهید تمام وقت کار کنید، فقط می توانید در تعطیلات بین ترم ها این کار را انجام دهید.

دانشجویان خارجی، خارج از اتحادیه اروپا باید برای مجوز کار در یک اداره مهاجرت محلی در ایتالیا درخواست دهند. با این حال، ابتدا باید یک قرارداد کاری امضا شده داشته باشید و یک نسخه از آن را به اداره مهاجرت ارائه دهید.

با یک شغل پاره وقت، نمی توانید پول کافی برای پرداخت شهریه خود به دست آورید. با این حال، به دست آوردن شغل دانشجویی چندان دشوار نیست، به خصوص اگر کمی ایتالیایی نیز صحبت کنید. حتی می توانید فرصت های شغلی در دانشگاه خود پیدا کنید و در طول سال تحصیلی به عنوان دستیار کتابخانه یا متصدی دفتر کار کنید.

پورتال‌های شغلی منطقه ‌ای، روزنامه‌ ها، و دفتر راهنمایی بین ‌المللی، بهترین مکان‌ ها برای بررسی فهرست ‌های شغلی در ایتالیا هستند.

9- شرایط درخواست برای مجوز اقامت ایتالیا

شهروندان غیر اتحادیه اروپا

اگر از خارج از اتحادیه اروپا به ایتالیا آمده اید، باید ظرف 8 روز پس از ورود خود، برای اجازه اقامت خود (permesso di soggiorno) در هر اداره پستی درخواست دهید.

مدارک اصلی مورد نیاز برای ارسال عبارتند از:

 • کپی پاسپورت
 • یک کپی از طرح بیمه درمانی
 • ویزای ملی دانشجویی ایتالیا
 • یک کپی از تاییدیه گواهی تحصیلی که در ایتالیا دارید
 • چهار عکس در سایز پاسپورت

شهروندان اتحادیه اروپا

شما باید ظرف 8 روز پس از ورود به ایتالیا برای اعلام حضور (dichiarazione di presenza) در ایستگاه پلیس (Questura) درخواست دهید.

اکنون که می دانید چگونه ویزای تحصیلی ایتالیا را دریافت کنید، روند کار را ادامه دهید و برای مدرک لیسانس یا فوق لیسانس اقدام کنید. پس از پذیرش در یک دانشگاه ایتالیایی و تکمیل مراحل درخواست ویزا در کشور خود، می توانید از قبل چمدان های خود را ببندید و مقدمات سفر را انجام دهید.

نحوه دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا

یکی از محبوب ‌ترین کشورها برای دانشجویانی که برنامه اراسموس (Erasmus exchange programme) را دنبال می ‌کنند و همچنین برای کسانی که مدرک تمام وقت را در نظر دارند، اسپانیا دارای قدمت طولانی در دوره های دانشگاهی است.

اگر تصمیم گرفتید در خارج و در کشور اسپانیا تحصیل کنید و از یکی از کشورهای اتحادیه اروپا / EEA آمده اید، باید بگوییم که شما نیازی به ویزای دانشجویی اسپانیا نخواهید داشت. اگر شهروند اتحادیه اروپا / EEA نیستید، مراحل بعدی را دنبال کنید و برای درخواست ویزای دانشجویی خود آماده شوید:

1- برای یک دانشگاه اسپانیا درخواست بدهید و نامه پذیرش خود را دریافت کنید

اگر هنوز مطمئن نیستید که در کجا می خواهید در اسپانیا تحصیل کنید، قبل از شروع فرآیند درخواست ویزای دانشجویی باید تصمیم بگیرید. پس از پذیرش در دانشگاه های اسپانیا، نامه پذیرش مورد نیاز برای درخواست ویزا دریافت خواهید کرد.

برخی از بهترین دانشگاه های اسپانیا را برای این کار در نظر بگیرید:

 • مدرسه تجارت اتحادیه اروپا یا EU Business School
 • دانشگاه Deusto
 • Istituto Europeo Di Design (IED)
 • مدرسه کسب و کار TBS
 • دانشگاه Pompeu Fabra
 • دانشگاه de Jaén

۲- نوع ویزای دانشجویی که برای تحصیل در اسپانیا نیاز دارید را بررسی کنید

به خاطر داشته باشید که دانشجویان برخی از کشورها می توانند کمتر از 90 روز بدون ویزا در اسپانیا بمانند، حتی اگر شهروندان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا نباشند. برای یافتن اینکه آیا این شرایط برای شما صدق می کند یا خیر، اگر واقعاً به ویزای دانشجویی نیاز دارید، با نزدیک ترین سفارت اسپانیا در کشور خود تماس بگیرید.

انواع ویزای دانشجویی در اسپانیا به مدت زمان تحصیل شما بستگی دارد:

 • ویزای دانشجویی کوتاه مدت اگر قصد دارید بین سه تا شش ماه در اسپانیا تحصیل کنید به این ویزا نیاز دارید. این نوع ویزا قابل تمدید نیست. دانشجویانی که دوره های کوتاه مدت یا دوره های زبان را می گذرانند معمولاً برای ویزای دانشجویی کوتاه مدت اقدام می کنند.
 • ویزای تحصیلی بلند مدت اگر قصد دارید بیش از شش ماه در اسپانیا تحصیل کنید به ویزای بلند مدت نیاز دارید. همچنین باید ظرف یک ماه پس از ورود خود برای مجوز اقامت اقدام کنید.

ویزای دانشجویی طولانی مدت به شما امکان می دهد کارت اقامت اسپانیا (TIE) را دریافت کنید، که برای اکثر دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / EEA لازم است. TIE یک مجوز موقت است که به شما امکان می دهد برای دوره تحصیل خود در کشور اسپانیا بمانید. TIE حداکثر برای یک سال تحصیلی معتبر است و می تواند سالانه تا پایان تحصیلات تمدید شود.

به خاطر داشته باشید که زمانی که در اسپانیا هستید نمی توانید برای ویزای دانشجویی اقدام کنید. شما فقط می توانید در کشور خود، قبل از عزیمت درخواست دهید. پس از ورود به اسپانیا، نمی توانید نوع ویزای خود را تغییر دهید. تنها ویزایی معتبری است که از سفارت یا کنسولگری اسپانیا در منطقه شما اخذ شده است.

3- چه زمانی و کجا برای ویزای تحصیلی در اسپانیا اقدام کنیم؟

 • پس از پذیرش در دانشگاه اسپانیا، با سفارت یا کنسولگری اسپانیا در منطقه خود تماس بگیرید و لیست مدارکی را که برای درخواست ویزا نیاز دارید بررسی کنید. مدارک مورد نیاز ممکن است بسته به هر کنسولگری یا مقررات کشور شما متفاوت باشد.
 • برخی از کنسولگری ها از شما می خواهند که یک وقت ملاقات تعیین کنید، در حالی که در کنسولگری های دیگر این امر ضروری نیست و فقط باید مدارک را ارسال کنید.
 • توصیه می شود برای تحویل مدارک مورد نیاز در اسرع وقت برنامه ریزی کنید یا به کنسولگری مراجعه کنید. پردازش درخواست ویزای شما می تواند بین چند هفته تا 3 ماه طول بکشد. همیشه وب سایت کنسولگری را برای به روزترین اطلاعات و تغییرات، در مورد زمان پردازش، بررسی کنید.

4- شرایط زبان برای تحصیل در اسپانیا

مدرک مهارت زبان اسپانیایی برای دانشجویان بین المللی برای پذیرش در دانشگاه الزامی نیست. با این حال، اکثر دانشگاه ها برنامه های مدرک زبان اسپانیایی را ارائه می دهند که متقاضیان را ملزم می کند که تسلط بسیار خوبی به زبان اسپانیایی داشته باشند.

آزمون اصلی اسپانیایی پذیرفته شده، آزمون DELE (Diploma de Español Como Lengua Extranjera) است.

اگر تصمیم دارید یک برنامه آموزش انگلیسی را در اسپانیا دنبال کنید- مگر اینکه از یک کشور انگلیسی زبان آمده باشید- باید مدارکی دال بر تسلط خوب به زبان انگلیسی نیز ارائه دهید. آزمون های پذیرفته شده عبارتند از:

 • آیلتس
 • PTE آکادمیک
 • 1C پیشرفته

5- مدارک مورد نیاز برای ویزای دانشجویی در اسپانیا

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • پاسپورت معتبر برای مدت اقامت شما در اسپانیا
 • 2 قطعه عکس در اندازه پاسپورت
 • نامه پذیرش از دانشگاه در اسپانیا
 • اطلاعات مربوط به برنامه تحصیلی (جزئیات گسترده در مورد مدرک انتخابی شما در دانشگاه، ساعات مطالعه در هفته)
 • بیمه درمانی – حداقل پوششی معادل 30000 یورو در کل دوره تحصیل
 • اثبات تمکن مالی در طول اقامت در اسپانیا (حداقل 900 یورو در ماه)
 • گواهی پزشکی
 • هزینه درخواست ویزا (60 یورو)
 • گواهی سابقه کیفری (که در پنج سال گذشته توسط مقامات مربوطه در کشور شما صادر شده است)

6- برای أخذ اجازه کار در اسپانیا اقدام کنید

به عنوان یک دانشجوی بین المللی در اسپانیا، شما مجاز به کار تحت شرایط زیر هستید:

 • در طول یک کار نیمه وقت، ساعات کار نباید با ساعات دانشگاه، همپوشانی داشته باشد.
 • اگر به شغل تمام وقت فکر می کنید، فقط تا سه ماه فرصت دارید و بدون تداخل با سال تحصیلی، دوباره مجاز به کار هستید. به عبارت ساده، شما فقط می توانید در طول تعطیلات به صورت تمام وقت کار کنید.

برای هر گزینه ای که انتخاب می کنید، به یک مجوز کار نیاز دارید که برای کل مدت قرارداد کاری شما معتبر باشد، اما این مهلت نمی تواند بیشتر از مدت مجوز اقامت دانشجویی باشد.

در مورد کارآموزی، چه در یک مؤسسه دولتی یا خصوصی، تا زمانی که مربوط به رشته تحصیلی شما باشد و بخشی از قرارداد همکاری بین دانشگاهی باشد که در آن ثبت نام کرده اید، نیاز به مجوز کار دارید.

7- شرایط درخواست برای مجوز اقامت در اسپانیا

صرف نظر از ملیت خود، اگر قصد دارید بیش از 3 ماه در اسپانیا بمانید، باید ظرف یک ماه پس از ورود خود به اسپانیا در مراکی محلی ثبت نام کنید و اجازه اقامت خود را دریافت کنید:

 • یک کد اقامت اسپانیایی (NIE)؛ اگر از اتحادیه اروپا / EEA آمده اید
 • یک کارت اقامت اسپانیا (TIE)؛ اگر اهل کشورهای اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا نیستید

برای این روش، باید به اداره پلیس محلی اسپانیا (Policia Nacional) مراجعه کنید.

بهترین کشورها برای تحصیل در خارج از کشور

5 کشور برتر برای تحصیل در خارج از کشور را در این قسمت بررسی می کنیم. می توانید برای هر یک از این کشورها، درخواست ویزای تحصیلی بدهید.

علیرغم گزارش های گذشته که نشان می ‌دهند ایالات متحده و بریتانیا کشورهایی هستند که هر ساله بیشترین دانشجویان بین ‌المللی را جذب می‌کنند، دیدگاه جوانان، آمار متفاوتی را ثبت کرده است. طبق نظرسنجی های جدید، کشورهایی که عمدتاً در آسیا هستند، با اقتصادهای متغیر اما امیدوارکننده، به عنوان بهترین کشورها برای تحصیل در خارج از کشور رتبه‌بندی شده اند.

رتبه بندی بهترین کشورهای برای تحصیل در خارج از کشور از یک نظرسنجی جهانی استخراج می شود و کشورها را بر اساس امتیازات حاصل از پنج ویژگی در کشور رتبه بندی می کند: از نظر فرهنگی؛ سرگرم کننده؛ دارای جاذبه های فرهنگی بسیار؛ حضور در دانشگاه؛ سطح آموزش با کیفیت بالا؛ این 6 ویژگی و معیار برای انتخاب برترین کشورها برای أخذ ویزای تحصیلی مورد توجه قرار دارند.

10 کشور برتر جهان برای تحصیل در خارج از کشور

رتبه بندی های این کشورها بر اساس این 7 عامل انجام شده است:

 • برای دسترسی به تدریس با کیفیت بالاتر
 • برای رسیدن به اهداف شغلی عالی
 • برای رشد شخصیتی
 • برای تجربه یک فرهنگ یا سبک زندگی جدید
 • برای داشتن فرصت های ماجراجویی
 • برای یادگیری یک زبان جدید
 • برای پیدا کردن دوستان جدید یا گسترش شبکه حرفه ای

10- دانمارک

 • رتبه هفتم در اروپا
 • رتبه 2 در جهان برای رشد شخصیتی
 • رتبه هفتم جهان برای دسترسی به تدریس با کیفیت بالاتر

دانمارک، سرزمین افسانه ها، رتبه دهم این فهرست را به خود اختصاص داده است. دانمارک، آثار نویسندگان معروف داستان های کودکان، یعنی هانس کریستین اندرسن و لارس فون تریرس را به دنیا داده است؛ به همین دلیل است که این گوشه از اسکاندیناوی، شادترین مکان روی زمین شناخته می شود.

اکثر دانشجویان، خود را در کپنهاگ تصور می کنند، اما شهرهایی مانند Roskilde و Odense نیز به شما این شانس را می دهند که دانمارک را از نزدیک تماشا کنید. دانمارک مملو از منظره های جذاب، نظیر کنار دریاچه‌ های کپنهاگ، جنگل‌ های افسانه ‌ای، قلعه ‌ها، برج ‌ها و کلیساهای جادویی، دیزنی ‌لند و … است. اگر می خواهید از سرزمینی دیدن کنید که الهام بخش فیلم هایی مانند پری دریایی کوچک و سیندرلا بوده است، دانمارک منتظر شماست. همین حالا برای أخذ ویزای تحصیلی دانمارک اقدام کنید. مشاوران ما در کنار شما هستند.

9- اسپانیا

 • رتبه ششم در اروپا
 • رتبه 2 در جهان برای تجربه یک فرهنگ یا سبک زندگی جدید
 • رتبه 2 در جهان برای پیدا کردن دوستان جدید / گسترش شبکه حرفه ای

اسپانیا یک انتخاب محبوب در میان دانشجویان است و مورد علاقه کسانی است که به دنبال تجربه یک فرهنگ یا سبک زندگی جدید هستند. چه در حال گردش در خیابان‌های سِویا باشید و چه در حال کاوش درباره معماری بی ‌نظیر گائودی در شهر بارسلون باشید، فرصت‌های زیادی برای لذت بردن از همه چیز اسپانیا وجود دارد.

برای جویندگان فرصت های ماجراجویی، اسپانیا فرصت ‌های بسیاری را فراهم می‌ کند؛ با قطار از شهرهای موری آندلس عبور کنید، از کوهستان به دریایی دیگر در والنسیا سفر کنید، یا شب را در جزیره ایبیزا بگذرانید. با دانشگاه هایی که در سال 1218 تأسیس شده اند، اسپانیا فرصت های تحصیلی متنوعی را برای انتخاب به شما ارائه می دهد. ماجراجویی بزرگ بعدی شما می تواند در اسپانیا در انتظار شما باشد، پس چرا برای أخذ ویزای تحصیلی اقدام نکنید؟

8- فرانسه

 • رتبه پنجم در اروپا
 • رتبه 3 در جهان برای تجربه یک فرهنگ یا سبک زندگی جدید
 • رتبه هشتم جهان برای دسترسی به تدریس با کیفیت بالاتر

فرانسه کشوری است که در آن می توان غذاهای، فرهنگ و هنر آن را در یک کلمه توصیف کرد: بسیار غنی! برای دانشجویانی که می خواهند خود را در یک فرهنگ جدید غرق کنند، فرانسه چیزهای زیادی برای ارائه دارد. فرانسوی ‌ها به غذا و خوراکی های خود افتخار می‌ کنند، با این که این غذاها در مناطق مختلف، متنوع هستند. در حالی که هر منطقه در فرانسه به اندازه خود، متمایز است، پاریس نشان دهنده چیزی است که فرانسه برای آن در جهان مشهور شده است: مد، غذا، هنر و عاشقانه.

در حالی که پاریس همیشه ایده خوبی برای ادامه تحصیل یا حتی مهاجرت است، می توانید زندگی دانشجویی همه جانبه را در شهرهای دیگر مانند لیل، تولوز، گرنوبل یا لیون نیز بیابید. در مورد زبان فرانسه، چه جای دیگری بهتر برای یادگیری اصول اولیه یکی از زبان های عاشقانه در جهان وجود دارد؟ اگر علاقه دارید که در نمای پشت برج ایفل غروب خورشید را تماشا کنید، یا زیر آفتاب مدیترانه غرق ‌شوید، خودتان را به فرانسه برسانید.

7- هلند

 • رتبه چهارم در اروپا
 • رتبه 4 در جهان برای رسیدن به اهداف شغلی
 • رتبه ششم در جهان برای دسترسی به تدریس با کیفیت بالاتر

یکی از بهترین گزینه ها برای أخذ ویزای تحصیلی، هلند است. اگر کافه ‌های دنج، لاله‌ هازارهای وسیع و مسیرهای پیاده ‌روی کنار کانال، توجه شما را جلب می‌ کند، هلند باید مقصد شما برای تحصیل در خارج از کشور باشد! از کانال‌ های آبی و موزه‌ های آمستردام گرفته تا شهر بندری روتردام، هلند کشوری با کیفیت زندگی عالی است.

دانشگاه های هلند که به دلیل سطح بسیار بالای خود در زبان انگلیسی شناخته می شوند، دوره های بسیاری را به زبان انگلیسی ارائه می دهند، بنابراین فرصت های زیادی برای دانشجویان بین المللی وجود دارد تا برنامه تحصیلات عالیه خود را دنبال کنند. اگر انگلیسی، زبان مادری شماست، هلندی نیز یکی از ساده ترین زبان ها برای یادگیری خواهد بود. چه بخواهید در همه معیارهای فرهنگی این کشور غوطه ور شوید، چه مکان های تاریخی را ببینید یا فقط از یک سبک زندگی آرام تر لذت ببرید، هلند یک مکان عالی برای تحصیل در خارج از کشور برای شما محسوب می شود.

شماره 6 – سوئیس

 • رتبه سوم در اروپا
 • رتبه 2 در جهان برای رسیدن به اهداف شغلی
 • رتبه 3 در جهان برای رشد شخصیتی

سوئیس، کشوری محصور در خشکی، در میان کوه های آلپ قرار گرفته است و آن را به شدت کوهستانی و به طور طبیعی، بسیار زیبا کرده است. در حالی که سوئیسی ها در سطح بین المللی به خاطر شکلات، پنیر، ساعت و چاقوهای ارتشی خود شناخته شده اند، آیا می دانستید که دانشگاه های این کشور نیز از بالاترین رتبه برخوردار هستند؟

دانشگاه های سوئیس با ارائه محیطی نوآورانه برای دانشجویان و محققان، همواره در رتبه های بالایی قرار دارند. سوئیس که مقر اروپایی سازمان ملل متحد است، جمعیت بین المللی زیادی را ار دانشجویان خارج از کشور حمایت می کند تا بتوانند با مردم سراسر جهان ملاقات کنند. سوئیس، کشوری با شکوه و سرشار از مناظر خیره کننده و شهرهای رتبه یک جهانی، یکی از امن ترین کشورهای جهان در نظر گرفته می شود، بنابراین دانشجویان همیشه می توانند در خانه جدید خود احساس راحتی کنند. موقعیت این کشور، در اروپای مرکزی است و همچنین دسترسی آسان به بسیاری از کشورها – از فرانسه تا اتریش را فراهم می کند. سوئیس جایی است که می توانید ماجراجویی و علایق درونی خود را آزاد کنید.

5- انگلستان

 • رتبه دوم در اروپا
 • رتبه 1 در جهان برای دسترسی به تدریس با کیفیت بالاتر
 • رتبه 4 در جهان برای تجربه یک فرهنگ یا سبک زندگی جدید

از محیط شهری شلوغ لندن گرفته تا خیابان های قرون وسطایی ادینبورگ، دانشجویان علاقه مند به تحصیل در خارج از کشور، بی شک عاشق انگلستان خواهند شد. به لطف دانشگاه ‌های معروفی مانند آکسفورد و کمبریج و بسیاری از دانشگاه‌ های باکیفیت در سراسر کشور، رتبه اول را در جهان برای دسترسی به تدریس با کیفیت بالاتر کسب کرده است.

تقریباً با دانشگاه‌ ها در هر شهر در بریتانیا، دسترسی شما به زندگی دانشجویی هیجان ‌انگیز، تضمین شده است! در حالی که بسیاری از دانشجویان بین المللی خود را در لندن تصور می کنند، شهرهایی مانند ادینبورگ، گلاسکو، منچستر و بلفاست نیز مکان ها و تجربیات متعددی را فرآهم می کنند. به دلیل فرهنگ و سبک زندگی، انگلستان در رتبه چهارم جهان قرار گرفته است، دانشجویان، کارهای زیادی برای انجام دادن، خارج از زمان کلاس های خود دارند؛ از صرف چای بعد از ظهر گرفته تا نوشیدنی ‌های خنک در کافه ها، تماشای قلعه‌ های روی تپه تا ارتفاعات مرتفع، خوردن خوراک ماهی و چیپس، و بسیاری تفریحات دیگر، تجربه سلطنتی را در بریتانیا تجربه خواهند کرد.

4- ایالات متحده آمریکا

 • رتبه دوم در آمریکای شمالی
 • رتبه 2 در جهان برای دسترسی به تدریس با کیفیت بالاتر
 • رتبه 5 در جهان برای تجربه یک فرهنگ یا سبک زندگی جدید

برای بسیاری از دانشجویانی که به دنبال سفر به خارج از کشور هستند، ایالات متحده، فرصت های بی پایانی را برای یافتن تجربه تحصیلی عالی در خارج از کشور فراهم می کند. این کشور پهناور که بین اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام امتداد یافته است، تجربه منحصر به فردی را در هر ایالت ارائه می دهد.

شاید نامیدن ایالات متحده به سرزمین فرصت ها اغراق آمیز نباشد: این کشور از نظر دسترسی به آموزش با کیفیت بالاتر، رتبه دوم را در جهان دارد و از نظر تجربه فرهنگ یا سبک زندگی جدید، رتبه پنجم را در جهان به دست آورده است. اگر می خواهید در بهترین دانشگاه های جهان تحصیل کنید، این یک گزینه عالی برای ویزای تحصیلی است. فرقی نمی‌ کند در سواحل کالیفرنیا آفتاب بگیرید، از سفرهای جاده‌ ای در آمریکا لذت ببرید، بهترین خوراک های مخصوص را در تگزاس امتحان کنید، یا به وال استریت در نیویورک بروید؛ کارهای جذاب زیادی را می توانید در دوران دانشجویی خود در این کشور انجام داده و از زیبایی ها لذت ببرید.

3 – آلمان

 • رتبه 1 در اروپا
 • رتبه 3 در جهان برای رسیدن به اهداف شغلی
 • رتبه 5 در جهان برای دسترسی به تدریس با کیفیت بالاتر

آلمان سومین کشور در جهان و اولین رتبه در اروپا، از نظر معیارهای تحصیل و کار است و انتخاب محبوبی برای تحصیل در خارج از کشور خواهد بود. ممکن است به حال و هوای شهرهایی مانند مونیخ، برلین، یا فرانکفورت یا شهرهای افسانه ای ماربورگ و فرایبورگ علاقه مند باشید، آموزش در سطح جهانی با قیمت عالی برای شما تضمین می شود!

دانشجویان بین المللی، صرف نظر از داشتن تابعیت اتحادیه اروپا، می توانند در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد در آلمان به صورت رایگان تحصیل کنند. از سواحل در امتداد سواحل بالتیک گرفته تا کوه ‌های باواریا، آلمان، تقریباً منبعی از تمام منظره‌ های قابل تصور در اروپای غربی است و برای تمام فصول، مناظری بکر و چشم نواز را ارائه داده است. بسیاری از گزینه ها ثابت می کنند که أخذ ویزای تحصیلی آلمان، از هر نظر مناسب است.

2- استرالیا

 • رتبه 1 در اقیانوسیه
 • رتبه 3 در جهان برای دسترسی به تدریس با کیفیت بالاتر
 • رتبه هفتم جهان برای رسیدن به اهداف شغلی

اگر یک سفر کوتاه به این کشور داشته باشید متوجه می شوید که چرا استرالیا یک انتخاب عالی برای تجربه تحصیلی استثنایی در خارج از کشور است. با 9 منطقه متمایز و 20 مکان ثبت شده در میراث جهانی یونسکو مانند دیواره بزرگ مرجانی و خانه اپرای سیدنی، چیزهای زیادی برای کاوش در اینجا وجود دارد. چه بخواهید در نزدیکی سواحل گلد کوئست در آرامش زندگی کنید یا به ماجراجویی در رشته کوه های آلپ استرالیا بپردازید، مطمئناً اهداف خود را در استرالیا خواهید یافت.

استرالیا با داشتن رتبه سوم در جهان برای دسترسی به آموزش با سطح کیفیت بالاتر، دارای تعدادی دانشگاه برتر در شهرهای ملبورن، سیدنی و بریزبن است. استرالیا همچنین از نظر پیشرفت شخصی در رتبه هفتم جهان قرار دارد و ثابت می کند که این کشور چیزی بیش از یک آموزش عالی برای ارائه دارد. در استرالیا تحصیل کنید و شخصاً مشاهده کنید که چرا این سرزمین شگفت انگیز و اسرارآمیز بازدیدکنندگان را از سراسر جهان جذب می کند.

1- کانادا

 • رتبه 1 در آمریکای شمالی
 • رتبه 4 در جهان برای دسترسی به تدریس با کیفیت بالاتر
 • رتبه ششم جهان برای رسیدن به اهداف شغلی

کانادا برای دو سال متوالی، رتبه اول را در اختیار دارد. کانادا که به دلیل زیبایی طبیعت بکر و دست نخورده، مردم محلی دوستانه و خوش‌ برخورد، و تنوع فرهنگ شناخته شده است، انتخاب روشنی برای دانشجویانی است که به دنبال تحصیل در خارج از کشور هستند. دانشگاه های کانادا به دلیل نوآوری ها و تکنولوژی برتر خود به ویژه در زمینه های کامپیوتر و فناوری اطلاعات شهرت دارند. در حالی که هزینه های تحصیل به میزان قابل توجهی در این کشور کمتر است، دانشگاه های کانادا می توانند با دانشگاه های ایالات متحده یا بریتانیا رقابت کنند.

به لطف سیاست چند فرهنگی، شرایط زندگی در کانادا بسیار متنوع است و پذیرای مردم از سراسر جهان می باشد. اکثر کانادایی ها انگلیسی صحبت می کنند، اما فرانسوی، زبان مادری یک پنجم جمعیت آن است، بنابراین مکان بسیار خوبی برای یادگیری هر دو زبان در حین تحصیل در خارج از کشور است. همچنین چیزهای زیادی برای تجربه در خارج از زمان کلاس دانشگاه وجود دارد؛ به خصوص برای دوستداران طبیعت که می توانند به پیاده روی، کوهنوردی، اسکی و شنا مشغول باشند. شما می توانید همه این کارها را انجام دهید با دانستن اینکه کانادا نیز یک محیط امن و دوستانه محسوب می شود!

 

منابع: