مهاجرت تحصیلی ایتالیا آیا تاکنون به مهاجرت تحصیلی ایتالیا فکر کرده‌اید؟ آیا تمایل دارید تحصیلات خود را در کشورهای خارجی سپری کنید؟ برای رفتن به ایتالیا به قصد تحصیل، چه شرایط و مدارکی مورد­نیاز است؟ آیا در رابطه با هزینه‌های مورد­نیاز برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا، آگاهی کافی و کامل دارید؟ مهاجرت تحصیلی ایتالیا چه مزایایی دارد؟ در رابطه با بورسیۀ دانشگاه‌های ایتالیا چه می­دانید؟ در صورتی که تمایل به اخذ مدارک تحصیلی در کشور ایتالیا را دارید یا به این موضوع علاقمند هستید، می‌توانید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. قصد داریم در طول این مقاله به تمامی سؤالات ذکر­شده، پاسخ دقیق، صحیح و کامل دهیم. همچنین، شما را در رابطه با این مفهوم و موضوع یاری و راهنمایی کنیم.

فهرست مطالب

مهاجرت تحصیلی ایتالیا

به­طور کلی، کشور ایتالیا به­عنوان اولین کشور در اروپا و همچنین سومین کشور در جهان در نظر گرفته می‌شود که شرایط راحت و ایده­آلی را برای ورود دانشجویان به تحصیل فراهم کرده است. این کشور دارای دانشگاه‌های دولتی و ممتاز بسیار زیادی است که دارای کیفیت تدریس بسیار بالا هستند. برای مثال، دانشگاه‌هایی مانند بولونیا، تورین و … به ­عنوان دانشگاه‌های مطرح کشور ایتالیا در نظر گرفته می‌شوند که افراد می‌توانند با رتبه‌های برتر و بسیار ایده­آل و مناسب به این دانشگاه‌ها ورود پیدا کنند. لازم است عنوان کنیم جهت تحصیل در ایتالیا باید به زبان­های انگلیسی و ایتالیایی مسلط باشید. همچنین، بتوانید با این زبان‌ها با افراد صحبت کنید. در این مقاله قصد داریم در رابطه با مهاجرت تحصیلی ایتالیا و شرایط و مدارک مورد­نیاز آن اطلاعات جامع و کاملی در اختیار شما دوستان عزیز قرار دهیم. از این رو، خواهشمندیم تا انتهای این مقالۀ مفید و کاربردی با ما همراه باشید.

به­عنوان یک نکتۀ ابتدایی و مهم باید ذکر کنیم که شما برای ورود به دانشگاه‌های ایتالیایی، باید دوره‌های زبان ایتالیایی را بگذرانید و در این دوره‌ها نمرۀ قبولی را به دست آورید. به­طور کلی، نمرۀ قبولی در آزمون Esterni  بسیار حائز اهمیت است. این آزمون در تهران برگزار می‌شود. همچنین، گرفتن نمرۀ ۱۶۰ از ۲۰۰ نمرۀ کامل، ضروری و لازم است. در واقع، یکی از مدارک مورد­نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا و مهاجرت به این کشور، دریافت نمرۀ قبولی در این آزمون است.

مقدمه

همان­طور که می‌دانید، برای مهاجرت تحصیلی ایتالیا، باید ویزای تحصیلی ایتالیا را دریافت نمایید. این ویزا را می‌توان از زوایای مختلف مورد ارزیابی و بررسی قرار داد. به ­طور کلی، کشور ایتالیا بالغ بر ۶۰ میلیون نفر جمعیت دارد و از زیبایی بسیار ایده­آل و منحصر­به­فردی برخوردار است. این کشور به ­­عنوان یکی از کشورهای تاریخی در نظر گرفته می‌شود. علاوه بر آن، ۵۱ مکان تاریخی در این کشور قرار دارد که به­ عنوان مکان‌های بسیار دیدنی و زیبای دنیا لحاظ می‌شوند. می‌توان کشور ایتالیا را مهد هنر و فرهنگ و معماری دانست. علاوه بر طراحی‌های تاریخی که در این کشور به­ وفور به چشم می‌خورد، می‌توان طراحی‌های نوینی را نیز در آن مشاهده کرد. داوینچی، گالیله و  بسیاری از دانشمندان و افراد مشهور جهان نیز زادۀ کشور ایتالیا هستند. در واقع، افراد تأثیرگذار بسیار زیادی از کشور ایتالیا به جایگاه فعلی خود دست یافته‌اند.

یکی از مزیت‌هایی که کشور ایتالیا نسبت به سایر کشورها دارد، این است که هزینۀ تحصیل و همچنین هزینۀ زندگی در آن مناسب و مقرون­ به ­صرفه است. از این رو، دانشجویان در سراسر جهان می‌توانند با در دست ­داشتن مدارک مورد­نیاز و همچنین هزینۀ کافی، به این کشور سفر کنند تا به تحصیل بپردازند. البته لازم است در رابطه با مشکلات ایتالیا نیز برایتان توضیح دهیم. یکی از مهمترین مشکلاتی که در این کشور وجود دارد، نرخ بیکاری بسیار بالاست. کشور ایتالیا در اقتصاد تقریباً ضعیف به شمار می‌رود. توصیه می‌کنیم حتماً در رابطه با فواید و مشکلات کشور ایتالیا به ­طور جامع و کامل اطلاعات کسب کنید و پس از آن، به دریافت ویزای تحصیلی این کشور اقدام کنید. در واقع، شما باید بدانید در آینده، زندگی در چه کشوری را تجربه خواهید کرد. اصلاً آیا می‌توانید با شرایط کشور همراه شوید یا توانایی سازگاری با این شرایط را ندارید؟

دوره‌های تحصیلی در ایتالیا

همان­طور که می دانید، دوره‌های تحصیلی در کشورهای مختلف متفاوت است و به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شود. این موضوع در کشور ایران نیز به چشم می‌آید. البته لازم است عنوان کنیم دوره‌هایی که در ادامۀ مقاله به آن­ها اشاره خواهیم کرد، دوره‌هایی است که در مدرسه برگزار می‌شود و پس از این دوره‌ها، افراد وارد دانشگاه می‌شوند و باید دوره‌های دانشگاهی خود را نیز پشت سر بگذرانند. ما قصد داریم در ادامه، به دوره‌های تحصیلی مدارس کشور ایتالیا بپردازیم. این دوره‌ها عبارتند از:

دورۀ مهد کودک که سه سال طول می‌کشد. کودکان می‌توانند از سن سه سالگی تا شش سالگی این دوره را بگذرانند. البته لازم به ذکر است گذراندن دورۀ مهدکودک در کشورهای ایتالیایی اجباری نیست. با این  وجود،این دوره بسیار ایده‌آل و مهم است. همچنین، کودکانی که این دوره را پشت سر می‌گذرانند، خود را برای دورۀ ابتدایی، بهتر آماده می‌کنند. به همین دلیل است که تعداد دانش­آموزان شرکت­کننده در این مقطع، در حال افزایش است.

دورۀ ابتدایی از سن ۵ سالگی شروع می‌شود. در واقع، این دوره به­عنوان شروع دورۀ تحصیلی اجباری در نظر گرفته می‌شود. به­عبارتی، دانش­آموزان موظف به پشت سر­گذراندن این دوره هستند و این دوره، اجباری و ضروری در نظر گرفته می‌شود.

دانش‌آموزان از سنین ۱۱ الی ۱۴ سالگی باید وارد دورۀ متوسطه شوند. این دوره نسبت به دوره‌های قبل، سخت‌تر است. همچنین، نحوۀ تدریس برای آن­ها جدی‌تر در نظر گرفته می‌شود. دروسی که در این دوره به دانش‌آموزان ارائه می‌شود، به­صورت عمومی و تخصصی است و شامل درس‌هایی همچون هنر، ورزش، کامپیوتر و زبان است.

از ۱۴ سالگی تا ۱۹ سالگی دورۀ دبیرستان در نظر گرفته می‌شود. افراد در این دوره، نکات مهم و ضروری برای ورود به دانشگاه را می‌آموزند. همچنین، تجربه‌های لازم را دریافت می‌کنند. لازم است عنوان کنیم برای آنکه بتوانند به دبیرستان وارد شوند، باید ابتدا گواهینامۀ پایان دورۀ مقدماتی و متوسطه را دریافت کرده باشند. در این دوره، افراد راهنمایی‌های زیادی می‌شوند تا بتوانند رشته و شغل آیندۀ خود را متناسب با دروسی که می‌خوانند، انتخاب کنند و یک تصمیم درست و عاقلانه بگیرند. پس از انتهای این دوره، افراد می‌توانند مدرک دیپلم خود را دریافت نمایند و خود را برای ورود به دانشگاه آماده سازند.

مهاجرت تحصیلی ایتالیا

مهاجرت تحصیلی ایتالیا

دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا برای مقطع کارشناسی در دانشگاه

شما می‌توانید از طریق دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا، مشغول به تحصیل در مقطع کارشناسی این کشور شوید. به­عبارتی، برای ورود به دانشگاه باید ابتدا ویزای مورد­نیاز آن را دریافت نمایید. بنابراین، افراد می‌توانند با سپری­کردن دورۀ دبیرستان خود، دورۀ کارشناسی­شان را در دانشگاه‌های ایتالیا بگذرانند؛ البته این امر مستلزم دریافت ویزای تحصیلی ایتالیاست. دورۀ کارشناسی در ایتالیا به زبان‌های ایتالیایی و انگلیسی تدریس می‌شود. این دوره‌ها عموماً چهارساله هستند. علاوه بر آن، حداکثر سن مورد­تأیید برای پذیرش در این مقطع، ۲۲ سال است.

یکی از فوایدی که این دانشگاه برای دانشجویان دارد، این است که دانشجویان می‌توانند حین تحصیل، حدود ۱۰ ساعت در هفته کار کنند. افراد می‌توانند دروس خود را هم به زبان ایتالیایی و هم زبان انگلیسی آموزش ببینند. افرادی که تمایل به تحصیل به زبان ایتالیایی را دارند، باید مدرک زبان ایتالیایی را تا سطح B1  دریافت کرده باشند. همچنین، افرادی که زبان انگلیسی را به­عنوان زبان خود برمی‌گزینند، باید در آزمون آیلتس حداقل  نمرۀ ۶ را بیاورند یا مدرکی معادل آن، مانند مدرک تافل داشته باشند.

مقطع کارشناسی ارشد و دریافت ویزای تحصیلی

از دیگر راه‌های دریافت ویزای تحصیلی و مهاجرت تحصیلی ایتالیا، دریافت ویزای تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد است. دورۀ کارشناسی ارشد در این کشور حدود دو سال طول می‌کشد که افراد می‌توانند با رنج سنی ۲۹ الی ۳۰ سال جذب دانشگاه‌های این کشور شوند؛ البته در صورتی که شرایط لازم را دریافت نموده و مدارک لازم را اخذ نموده باشند. در این دوره نیز دانشجویان می‌توانند دروس را به­صورت ایتالیایی و انگلیسی آموزش ببینند.

لازم به ذکر است که افرادی که زبان ایتالیایی را انتخاب می‌کنند، هزینۀ تحصیلشان تقریباً به­صورت رایگان لحاظ می‌شود که البته در این شرایط شما باید مدارک مختلفی از جمله مدرک زبان ایتالیایی در سطح B2   را داشته باشید. اما برای افرادی که زبان انگلیسی را برای تحصیل خود انتخاب می‌کنند، هزینۀ تحصیل بین ۴ الی ۲۰ هزار یورو در نظر گرفته می‌شود. این مقدار در دانشگاه‌های مختلف و همچنین شهرهای متفاوت، متغیر است. دانشجویان در این مقطع اجازه دارند حدود ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. به همین دلیل است که این مقطع به­عنوان یکی از محبوب‌ترین مقاطع برای تحصیل دانشجویان در نظر گرفته می‌شود. علاوه بر آن، جالب است بدانید در دانشگاه‌های موجود در ایتالیا، در این مقطع رشته‌های بسیار متفاوتی ارائه می‌شود.

مهاجرت تحصیلی ایتالیا در مقطع دکترا

شما می‌توانید در مقطع دکترا در کشور ایتالیا نیز مشغول به تحصیل شوید که لازمۀ آن، باز هم دریافت ویزای تحصیلی است. در واقع، می‌توانید پس از پایان تحصیلات خود در مقطع کارشناسی ارشد، برای تکمیل تحصیلات خود، ویزای دانشجویی ایتالیا را دریافت کنید و در مقطع دکترا مشغول به تحصیل شوید. مدت­زمان تحصیل در این مقطع ۳ الی ۴ سال محاسبه شده است. در این مقطع نیز می‌توانید دروس خود را به­صورت ایتالیایی و انگلیسی آموزش ببینید. البته در صورت انتخاب زبان انگلیسی، این بار باید نمرۀ ۷ را از آیلتس خود اخذ نموده باشید.

لازم است بدانید در این مقطع شما باید رزومۀ بسیار ایده‌آل و کاملی داشته باشید. همچنین، مقالاتی را در isi ثبت کرده باشید که مورد­تأیید استادان یا سوپروایزرتان قرار گرفته باشد. در این دوره، شما باید پژوهش‌های خود را در کنار استادان خود انجام دهید و سمینارهای مختلف را برگزار نمایید. در واقع، باید فعالیت‌های پژوهشی بسیار بالایی داشته باشید. در انتها نیز پایان­نامۀ خود را به بهترین نحو ممکن تنظیم کرده و از آن به ایده­آل­ترین حالت ممکن دفاع کنید تا بتوانید مدرک دکترای خود را از دانشگاه‌های ایتالیا دریافت نمایید.

شرط معدل دانشگاه برای مهاجرت تحصیلی ایتالیا

به­طور کلی، موضوع شرط معدل در دانشگاه­ های ایتالیا بر­اساس نوع رشته، مقطع تحصیلی و همچنین دانشگاه انتخابی، متفاوت است. به­عنوان مثال، برخی از دانشگاه­ های ایتالیا ممکن است از نرخ پذیرش بالاتری برخوردار باشند که این موضوع باعث سختگیری کمتر آن­ها و راحت در نظر­گرفتن شرط معدل می­شود. دانشگاه با­ری­آلدو دقیقاً این­چنین است. در واقع، این دانشگاه سختگیری کمتری دارد؛ از این رو، تمرکز کمتری روی شرط معدل دارد. در مقابل، دانشگاه­ های دیگری نظیر میلان یا پیزا، شرایط بسیار سختگیرانه‌ای دارند. به همین دلیل، شرط معدل قبولی در چنین دانشگاه­هایی بسیار بسیار بالا در نظر گرفته می­شود. به­عنوان مثال، برای اینکه بتوانید درخواست پذیرش تحصیلی یا مهاجرت تحصیلی ایتالیا را به دانشگاه پلی­تکنیک میلان بدهید، باید معدلتان حداقل بالای 14.5 باشد.

موقعیت دانشجویان پس از تحصیل در کانادا

همان­طور که در بخش‌های مختلف مقاله نیز گفته شد، کشور ایتالیا از لحاظ اقتصادی، کم­ثبات در نظر گرفته می­شود. به همین دلیل است که نرخ بیکاری در کشور ایتالیا تقریباً بالاست. این موضوع باعث شده است که دانشجویان بسیار زیاد و افراد نوجوان بالایی دچار بیکاری شوند. البته در سال‌های اخیر، افراد بسیار زیادی وارد بازار کار شده­اند؛ این موضوع باعث کاهش و نزول نرخ بیکاری در چند سال اخیر در ایتالیا شده است. بنابراین، سران کشور می­کوشند تا نرخ بیکاری را به میزان چشمگیری کاهش دهند و افرادی را که موفق به مهاجرت تحصیلی ایتالیا شده‌اند، وارد بازار کار کنند و درآمد مناسبی را برای آن­ها­ فراهم آورند.

حقوق پرداختی در کشور ایتالیا به­صورت ماهانه و به­طور میانگین، حدود ۱۴۰۰ یورو در نظر گرفته شده است. البته این مقدار برای شغل­های مختلف و افراد با­تجربه و مهارت­ های متفاوت، متغیر در نظر گرفته می­شود. به­عنوان مثال، یک مهندس با مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد که ۸ الی ۱۲ سال سابقۀ کار داشته باشد، می­تواند ۳۳ هزار یورو تا ۶۴ هزار یورو در سال به دست آورد که این به­عنوان حقوقی بسیار بالا و ایده­آل برای هر فردی در نظر گرفته می­شود.

جالب است بدانید شغل­ هایی همچون مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی و پتروشیمی، جهانگردی و توریسم، مدیریت و بیمه، به­عنوان شغل­های پر­درآمد و محبوب کشور ایتالیا در نظر گرفته می‌شود. افرادی که پا در این عرصه می­گذارند، می­توانند درآمد بسیار مناسبی را برای خود به دست آورند و به­راحتی از پس هزینه­ ها برآیند و بخش زیادی را نیز برای سرمایه ­گذاری و پس­انداز، کنار بگذارند. البته لازم است عنوان کنیم که تمامی افرادی که قصد ورود به بازار کار در کشور ایتالیا را دارند، باید توانایی صحبت­ کردن به زبان انگلیسی را داشته و همچنین درک درست و بالایی از زبان ایتالیایی داشته باشند.

ایتالیایی‌ها به­ طور متوسط، کمتر از 36 ساعت در هفته کار می­کنند که البته قانون کار تصویب­ شده در این کشور، ۴۰ ساعت کار در هفته به همراه هشت ساعت اضافه­کاری در نظر گرفته می­شود. در رابطه با ساعت کاری افراد در ایتالیا نیز باید ذکر کنیم که معمولاً کارها از ساعت ۸ الی ۹ شروع شده و تا ساعت ۱ ظهر ادامه می­یابد. از ساعت ۱، به مدت دو ساعت وقت ناهار و استراحت است. پس از آن، مجدداً ساعت کاری از ساعت ۳ بعد از ظهر تا ۶ الی ۷ شب ادامه دارد.

مهاجرت تحصیلی ایتالیا

مهاجرت تحصیلی ایتالیا

 شرایط مورد­نیاز مهاجرت تحصیلی ایتالیا

به­طور کلی، مهاجرت به هر کشوری شرایط خاص خودش را دارد. برای اطلاع از این شرایط، باید ابتدا در رابطه با مردم شهر مورد­نظر، بافت شهری و … اطلاعات کافی و لازم را دریافت کنید. در واقع، پیش از آنکه به آن شهر یا کشور مورد­نظر مراجعه کنید، باید ابتدا در رابطه با آن جستجو کنید یا از افرادی که به مهاجرت تحصیلی به کشور مورد­نظر شما دست یافته‌اند، پرس­و­جو کنید که چگونه زندگی خود را سپری می‌کنند؟ یا آنکه از شرایط خود راضی هستند و اگر به عقب برگردند، باز هم کار خود را تکرار می‌کنند یا خیر؟ این اطلاعات می‌تواند آگاهی شما را به میزان چشمگیری افزایش دهد. همچنین، ذهن شما را برای انتخاب کشور مناسب و گرفتن تصمیم قاطعانه باز کند.

از طرف دیگر، شما باید در نظر بگیرید که سرمایۀ مورد­نیازتان برای مهاجرت تحصیلی ایتالیا چه اندازه است. باید متناسب با بودجه و سرمایۀ اولیه­ای که دارید، به انتخاب یکی از مقاطع مربوطه اقدام کنید. همچنین، مهاجرت تحصیلی ایتالیا نیاز به ارائۀ برخی از مدارک دارد که سعی کردیم تا این جای مقاله، به برخی از آن­ها به­ صورت جزئی اشاره کنیم. شما باید ابتدا اطمینان حاصل کنید که آیا توانایی دریافت این مدارک را دارید یا خیر؟ به­طور کلی، مهاجرت به هر کشوری، موضوع بسیار حیاتی و مهمی است. همچنین، به­عنوان یک تصمیم تأثیرگذار در نظر گرفته می‌شود. از این رو، نمی‌توانید بدون اطلاعات اولیه، این تصمیم را بگیرید.

به­عنوان مثال، ممکن است شما انتخاب کنید که به کشور ایتالیا مهاجرت کنید تا تحصیلات خود را در آن سپری کنید؛ اما پس از آنکه به این کشور مراجعه می‌کنید، متوجه می­شوید که به هیچ عنوان نمی­توانید با مردم آن ارتباط برقرار کنید. در این حالت، قطعاً به مشکل خواهید خورد؛ چرا که برای رفع نیازهای اولیه، دچار دردسر خواهید شد. از این رو، باید حتماً در رابطه با مردم کشوری که به آن مهاجرت می‌کنید و همچنین نحوۀ رفتار آن­ها و ویژگی‌هایی که دارند، اطلاعات کافی و لازم را داشته باشید. این موضوع به­عنوان یکی از ساده‌ترین مواردی است که باید پیش از ورود به کشور مورد­نظر، به آن توجه و دقت کافی و لازم داشته باشید تا دچار آسیب نشوید.

داشتن تمکن مالی

یکی از شرایط مورد­نیاز برای مهاجرت تحصیلی ایتالیا، داشتن تمکن مالی است. در واقع، شما یا خانواده‌تان باید تمکن مالی برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا را داشته باشید. مقدار سرمایۀ در نظر گرفته­شده برای پوشش مدت­زمان تحصیل در ایتالیا، معادل 460 یورو در ماه است؛ یعنی شما باید سالانه ۶ هزار یورو داشته باشید تا به­عنوان فردی در نظر گرفته شوید که توانایی پرداخت هزینه‌ها را در کشور ایتالیا دارد و از تمکن مالی مناسبی برخوردار است. به همین دلیل، متقاضیان باید صورتحساب بانکی خود را در سه ماه اخیر به زبان انگلیسی ضمیمه کرده و به کشور و دانشگاه مورد­نظر خود ارائه دهند. همچنین، اطلاعات دیگری مانند درآمد کل خانواده، قراردادهای کاری، بیمۀ تأمین اجتماعی و … را نیز به مسئولان مربوطه ارائه دهند.

هزینۀ مورد­نیاز مهاجرت تحصیلی ایتالیا

اگر بخواهیم به­صورت میانگین و سالانه، هزینۀ مورد­نیاز مهاجرت تحصیلی ایتالیا را برایتان عنوان کنیم، باید بگوییم که این مقدار بین ۱۵۰۰ تا ۳۲۰۰ یورو در نظر گرفته می‌شود. البته در شهرهای مختلف و همچنین دانشگاه‌های مختلف، این مقدار متفاوت و متغیر است. نکتۀ حائز اهمیت این است که افراد می‌توانند سالانه تا ۱۷۰۰ یورو، بنا به شرایط مختلف، از تخفیف‌های موجود برای پرداخت شهریه استفاده کنند.

شهریۀ سالیانۀ تحصیل در ایتالیا برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، حدود ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو در سال در نظر گرفته می‌شود که البته این مقدار برای افرادی است که زبان انگلیسی را برای دریافت آموزش‌های خود انتخاب می‌کنند. برای مقطع دکترا نیز شهریۀ سالانه‌ای که در نظر گرفته شده است، از ۱۴۰ تا ۱۲۰۰ یورو متغیر است.

در اینجا لازم است ذکر کنیم که این مقادیر گفته­شده، برای دانشگاه­های دولتی در نظر گرفته می‌شود. طبیعتاً دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا شهریه‌های بیشتری را دریافت می‌کنند. همچنین، در اکثر دانشگاه­های خصوصی، شهریۀ دانشجویان اروپایی و خارج از اتحادیۀ اروپا، یکسان لحاظ می‌شود. از این رو، در صورتی که تمایل به تحصیل در دانشگاه­های خصوصی ایتالیا را داشته باشید، هزینه‌های سالانۀ شما ممکن است از ۶ هزار تا ۲۰ هزار یورو در سال متغیر باشد که این مقدار بسیار بیشتر از دانشگاه‌های دولتی است. یکی از دلایلی که هزینه‌های دانشگاه‌های خصوصی نسبت به دولتی بیشتر است، این است که در این دانشگاه‌ها، دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

مدارک مورد­نیاز برای مهاجرت به ایتالیا مراحل 

به­طور کلی، برای مهاجرت تحصیلی ایتالیا باید مدارک مختلفی را به دانشگاه‌های مربوطه ارائه دهید که در این بخش از مقاله، می­خواهیم به­صورت موردی به آن­ها بپردازیم و آن­ها را برایتان معرفی کنیم. از این رو، خواهشمندیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. این موارد عبارتند از:

 • ترجمۀ مدرک دیپلم و همچنین ریزنمرات
 • ترجمۀ مدرک پیش­دانشگاهی به­ همراه ریزنمرات
 • ترجمۀ مدرک کارشناسی به ­همراه ریز­نمرات
 • ترجمۀ مدرک کارشناسی ارشد به ­همراه ریز­نمرات
 • داشتن مدرک زبان ایتالیایی
 • داشتن پروپوزال
 • IELTS 6
 • مقالۀ ISI
 • پاسپورت معتبر
 • دو قطعه عکس
 • اثبات محل زندگی در ایتالیا
 • اثبات تمکن مالی
 • بیمه­نامۀ مسافرتی

البته لازم است عنوان کنیم تمامی مدارک گفته­شده در بالا، برای تمامی رشته‌ها در نظر گرفته می‌شود. ممکن است در برخی از رشته‌ها، ارائۀ همۀ این مدارک مورد­نیاز نباشد. از این رو، شما باید یک یا چند مورد از این مدارک را متناسب با رشتۀ تحصیلی مورد­نظر خود به دانشگاهتان ارائه دهید. از طرف دیگر، برای دریافت مدارک زبان ایتالیایی نیز باید در کلاس­های زبان ایتالیایی شرکت کنید. سپس پس از دریافت نمرۀ قبولی، می‌توانید ویزای تحصیلی ایتالیا را درخواست کنید. در رابطه با این کلاس‌ها باید توضیح دهیم که این کلاس‌ها شامل 3 ترم هستند و در هر ترم، یک کتاب به­طور کامل تدریس می‌شود. هر ترم 33 جلسۀ 3 ساعته دارد. این کلاس­ها زیر نظر سفارت ایتالیا برگزار می‌شود.

مهاجرت تحصیلی ایتالیا

مهاجرت تحصیلی ایتالیا

بهترین زمان اقدام برای ورود به دانشگاه‌های ایتالیا

به­طور کلی، باید بگوییم که ماهی را هر وقت از آب بگیرید، تازه است! بنابراین، اقدام به تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا در هر سنی می‌تواند آیندۀ شما را تغییر دهد. فرصت اقدام برای مهاجرت تحصیلی ایتالیا متفاوت است؛ اما معمولاً می‌توانید تا ماه آوریل هر سال به این کار اقدام کنید؛ چرا که معمولاً نتایج در ماه جون مشخص می‌شود و از طرفی، کلاس­ها از ماه سپتامبر شروع خواهند شد.

علاوه بر آن، به­دلیل آنکه ظرفیت دانشگاه‌های موجود در ایتالیا محدود است، بهتر است هرچه زودتر برای دریافت ویزا و تهیۀ مدارک مورد­نیاز اقدام کنید تا زودتر به نتیجۀ مطلوب و نهایی خود دست یابید. لازم است عنوان کنیم معمولاً دانشگاه‌های موجود در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد، یک الی دو مرتبه در سال پذیرش انجام می‌دهند. ثبت­نام این دانشگاه‌ها معمولاً از اواسط شهریور ماه تا اواسط بهمن ماه زمان می‌برد.

بورسیۀ تحصیلی در ایتالیا

به­طور کلی، بورسیه‌های تحصیلی ارائه ­شده توسط دانشگاه‌های ایتالیا، به دو دستۀ بورسیه‌های دانشگاهی و استانی تقسیم می‌شوند. در ادامۀ این مقاله، به بررسی هر کدام از این موارد خواهیم پرداخت. بورسیه‌های دانشگاهی، بیشتر برای مقاطع دکترا و کارشناسی ارشد در نظر گرفته می‌شود. همچنین، مبلغ آن بر­اساس صلاحیت فرد محاسبه می‌شود. در واقع، ابتدا رزومۀ علمی، دانش فردی و تخصصی و معدل فرد مورد­نظر بررسی و ارزیابی می‌شود؛ سپس بورسیۀ تحصیلی متناسب با او در نظر گرفته می‌شود. لازم به ذکر است که در مقاطع بالاتر، مقدار کم هزینۀ تحصیلی نیز افزایش می‌یابد. معمولاً مبلغی که برای بورسیه در نظر گرفته می‌شود، ۵ هزار تا ۱۲ هزار یورو در سال است که این مقدار متناسب با شرایط فرد و مقطعی که در آن مشغول به تحصیل است، متغیر خواهد بود. برای اطلاع از شرایط بورسیۀ هر دانشگاه، باید به وب­سایت اصلی آن دانشگاه مراجعه کنید.

در رابطه با بورسیه­ های استانی نیز باید عنوان کنیم که این بورسیه توسط ادارۀ بورسیۀ هر استان در نظر گرفته می‌شود. این بورسیه، شرایط ویژه و نسبتاً ساده‌ای را شامل می‌شود. در آن معمولاً هزینۀ شهریۀ دانشگاه، خوابگاه، غذا و … برای افراد در نظر گرفته می‌شود. سقف این بورسیه برای دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، ۵۱۴۰ یورو به ­همراه هزینه‌های دانشگاه محاسبه شده است. همچنین، این میزان در مقطع دکترا تا سقف ۸۰۰۰ یورو لحاظ می­شود که البته به­همراه هزینۀ شهریه و … خواهد بود. جالب است بدانید که امکان دریافت این بورسیه، برای تمامی متقاضیان ایرانی مقدور است.

اخذ ویزای همراه

یکی از درگیری‌ها و دغدغه‌هایی که معمولاً افراد به هنگام مهاجرت تحصیلی ایتالیا و همچنین دریافت ویزای تحصیلی به آن دچار می‌شوند، این است که بسیاری از افراد متأهل هستند یا فرزند دارند. از این رو، باید به دریافت ویزای همراه نیز اقدام کنند. لازم به ذکر است که خانوادۀ افراد متقاضی تحصیل نمی‌توانند از طریق ویزای پیوست، به­ صورت همزمان در کنار او باشند و تنها راهی که وجود دارد، این است که خانوادۀ فرد متقاضی، از طریق ویزای توریستی یا به ­واسطۀ دعوتنامه­ای که فرد متقاضی برایشان ارسال می‌کند، در کنار او قرار گیرند.

برای دریافت این ویزا نیز نیاز به یک سری مدارک است که عبارتند از:

 • پاسپورت دانشجو
 • اثبات اقامت قانونی در ایتالیا
 • پاسپورت شخص همراه
 • چند قطعه عکس
 • فرم درخواست ویزا
 • اثبات سکونت در محل معین در آن کشور
 • سند ازدواج
 • اثبات تمکن مالی کافی

مهاجرت تحصیلی ایتالیا چه مزایایی دارد؟

مهاجرت تحصیلی ایتالیا مزایای بسیار زیادی را به­ دنبال دارد. به­عنوان مثال، افراد می‌توانند در کنار تحصیل، به یادگیری همزمان زبان ایتالیایی اقدام کنند. از طرف دیگر، معمولاً سختگیری کمتری برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا وجود دارد؛ در واقع، ممکن است شما برای دریافت ویزای تحصیلی سایر کشورها دچار دردسرهای بیشتری شوید. هزینۀ زندگی و تحصیل در ایتالیا نسبت به سایر کشورهایی مانند کانادا، استرالیا و آمریکا، ارزان­تر و سبک­تر است؛ این موضوع برای دانشجویان و افرادی که به­تازگی به این کشور مهاجرت می‌کنند، بسیار مهم و ایده­آل محسوب می‌شود. شما می‌توانید به دریافت بورسیۀ تحصیلی در این کشور اقدام کنید که امری بسیار متفاوت و ارزنده است و به­ عنوان یکی از مزایای تحصیل در ایتالیا لحاظ می­شود.

از دیگر مزایای تحصیل در ایتالیا، امکان ورود به بازار کار است. شما می‌توانید در حین یا پس از دورۀ تحصیل خود در ایتالیا، به­راحتی و به­ سرعت مشغول به کار شوید. شما این امکان را دارید که پس از اتمام تحصیلتان در ایتالیا، به­سرعت اقامت کاری این کشور را دریافت نمایید. سطح کیفیت و آموزش موجود در دانشگاه‌های ایتالیا نیز بسیار بالا و ایده­آل است. همچنین، مدارکی که این دانشگاه‌ها برای افراد در نظر می‌گیرند، بسیار معتبر و مطمئن است. همۀ موارد ذکر­­شده، به­عنوان مزایای مهاجرت تحصیلی ایتالیا در نظر گرفته می‌شود.

به­ طور کلی، بیشتر افراد، ایتالیا را به­عنوان یک مقصد مطلوب و مناسب برای تحصیل در نظر می‌گیرند. از این رو، افراد می‌توانند با بودجۀ اولیۀ تقریباً متوسط به این کشور مراجعه کرده و مشغول به تحصیل شوند. همچنین، امکان اخذ بورسیۀ تحصیلی را دارند.

هزینۀ زندگی در ایتالیا

به­طور کلی، زندگی در هر کشوری هزینه­ های مربوط به خود را دارد. می­توان این­گونه بیان کرد که مهمترین هزینه­ های هر فرد شامل هزینه­های تحصیل، مسکن، مخارج مرتبط با خوراک و مواد غذایی و همچنین حمل­و­نقل است. ایتالیا یکی از کشورهایی است که از نظر هزینه، بسیار متعادل و مناسب است. در واقع، هزینۀ زندگی و تحصیل در این کشور نسبت به دیگر کشورهای اروپایی، بسیار مناسب­تر است. جالب است بدانید ارزان‌ترین شهرهای ایتالیا به ترتیب، لوکا، پیستویا، ولترا، موتریجونی و پین­زا است. در مقابل، شهرهایی که از نظر هزینۀ زندگی و تحصیل نسبت به سایرین گران­تر هستند، عبارتند از میلان، رم، بلونیا، فلورانس و تورین.

به­ صورت کلی، افرادی که در یک کشور زندگی می­کنند، دارای هزینه­ های متفاوتی هستند. خرید از بازار، ورزش و تفریح، رستوران، پوشاک، حمل­و­نقل و اجارۀ خانه، همگی به ­عنوان مواردی در نظر گرفته می­شوند که تشکیل­دهندۀ هزینه­های زندگی هستند. در واقع، هر کدام از این­ها، بخشی از حقوق دریافتی افراد را به خود اختصاص می‌دهند. در کشور­های مختلف، مقدار این هزینه­ها و درصدی که هر کدام از آن­ها به خود اختصاص می­دهند، متفاوت است. به­عنوان مثال، ممکن است در یک کشور، هزینه‌ای که صرف رستوران می­شود، به­دلیل وجود رستوران­های گران­قیمت، بسیار زیاد محاسبه شود. در ایتالیا درصدی که به هر کدام از این موارد در نظر گرفته می‌شود، به شرح زیر است:

هزینۀ مربوط به حمل­و­نقل 11.9، هزینۀ مربوط به اجارۀ خانه 22.8، هزینۀ مربوط به اشتراک خانگی 6.9 ، هزینۀ مربوط به خرید از بازار 32.1 هزینۀ مربوط به ورزش و تفریحات 6.7 ، هزینۀ مربوط به پوشاک 3.2  و هزینۀ مربوط به رستوران 16.5 در نظر گرفته می­شود.

پس از محاسبات انجام­شده، نتیجه‌ای که حاصل می­آید، این است که کشور ایتالیا در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، از لحاظ صرف هزینه، به­صرفه است. در واقع، هزینه‌های موجود در این کشور، به نسبت بقیۀ کشور­ها، کمتر است. بنابراین، زندگی در ایتالیا از لحاظ مالی و پرداخت هزینه­های متعدد، بسیار مناسب است. یکی از دلایل مورد­توجه قرار­گرفتن این کشور برای مهاجرت تحصیلی نیز همین موضوع لحاظ می­شود.

مهاجرت تحصیلی ایتالیا

مهاجرت تحصیلی ایتالیا

جمع­بندی مطالب و نکات پایانی

ما در این مقاله سعی کردیم مدارک، شرایط و هزینه­های مورد­نیاز برای مهاجرت تحصیلی ایتالیا را برایتان به­طور کامل و جامع بررسی کنیم. همچنین، نکات کاربردی و مفیدی را برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا ارائه دهیم. کشور ایتالیا به­عنوان یکی از کشورهای بسیار ایده­آل و مناسب در نظر گرفته می‌شود. همچنین، مقصد مطلوبی برای افرادی است که تمایل به ادامه­تحصیل و کسب دوره‌های آموزشی مختلف را دارند.

تحصیل در دانشگاه‌های موجود در ایتالیا مزایای بسیار زیادی را به­دنبال دارد. علاوه بر آن، هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشور ایتالیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار مناسب­تر و ارزان­تر است. این موضوع باعث شده است که کشور ایتالیا همواره مورد­­توجه افراد بسیار زیادی قرار بگیرد و افراد زیادی کشور ایتالیا را برای مهاجرت تحصیلی یا به­طور کلی، برای زندگی انتخاب کنند. ممنون از این که تا انتهای این مقالۀ مفید و کاربردی با ما همراه بودید. امیدواریم از مطالب گفته­شده نهایت استفاده را برده باشید و مطالب برایتان کاربردی واقع شده باشد.