به این راحتی به هر کسی اقامت دائم کانادا داده نمی شود،فرآیند دریافت اقامت دائمی کانادا مستلزم تعیین صلاحیت شما برای اقامت در این کشور محبوب و پرطرفدار است؛ رعایت همه الزامات، واجد شرایط بودن و از همه مهم تر، تکمیل فرم های لازم و ارسال مدارک، جزو برنامه های درخواست اقامتی کانادا است.

برنامه های جدیدی باز شده است که مسیر مهاجرت به کانادا را ساده تر و گسترده تر نموده است. دولت کانادا قصد دارد از طریق شش مسیر جدید، 90000 مهاجر موقت را برای أخذ اقامت دائم دعوت کند. این برنامه ها می تواند افق های جدید را برای متقاضیان اقامت دائمی در کانادا ایجاد کند. اگر متقاضی اقامت کانادا هستید، پیشنهاد می کنیم تا پایان این مبحث با ما همراه باشید تا اطلاعات دقیق و کامل تری را در این مورد توضیح دهیم.

فهرست مطالب

دریافت اقامت کانادا بصورت دائم در سال 2022

به روز رسانی برنامه های مهاجرتی در مورد اقامت دائم کانادا و ویروس کرونا: با توجه به شیوع 19COVID-، محدودیت های سفر به کانادا بسیار اعمال شده و همچنان به روز نگه داشته می شود. تمام کسانی که به کانادا سفر می کنند باید مدرکی حاکی بر تست منفی کووید 19 را قبل از سوار شدن به هواپیما، ارائه دهند. این موضوع به قدری مهم است که مسافران، بعد از پرواز، پس از ورود به کشور کانادا، قرنطینه می شوند و احتمالاً باید در یک هتل تایید شده اقامت موقت داشته باشند تا زمانی که نتایج آنها، کاملاً منفی اعلام شود. بهتر است قبل از کارهای مهاجرتی و اقامتی خود، درباره آخرین محدودیت های سفر در شرایط کووید 19، در کشور کانادا بیشتر بدانید. هر چند که امروزه (2022) با توجه به واکسیناسیون گسترده واکسن این موضوع شاید اولیت چندانی نداشته باشد و روز به روز هم اهمیت آن کاسته خواهد شد.

اگرچه محدودیت های سفر به کانادا و مهاجرت، بسیار اعمال شده است، درخواست های اقامت کانادا برای متقاضیان، هنوز پذیرفته می شود، اما فرد باید انتظار تاخیر در پردازش و بررسی مدارک را داشته باشد.

اگر مقیم دائم کانادا هستید و از طریق هوایی به کانادا سفر می کنید، باید قبل از اینکه اجازه سوار شدن به پرواز خود را دریافت کنید، یک تست – چک سلامتی که توسط خطوط هوایی انجام می شود را داشته باشید. هر فردی که علائم 19 COVID- را نشان دهد، اجازه ورود به کانادا از طریق سفر هوایی یا زمینی را نخواهد داشت.

اقامت کانادا - شرایط کامل و هزینه انواع روش های آن برای اقامت دائم در 2022

اقامت کانادا – شرایط کامل و هزینه انواع روش های آن برای اقامت دائم در 2022

1- مقیم دائم کانادا کیست؟

مقیم دائم کانادا کسی است که با مهاجرت به کانادا به وی، اقامت دائم داده شده است اما هنوز شهروند کانادا نیست. ساکنان دائم، شهروندان کشورهای دیگر هستند. فردی که به طور موقت در کانادا زندگی می کند، مانند یک دانشجو یا کارگر خارجی، مقیم دائمی محسوب نمی شود.

2-مشخص کنید که آیا واجد شرایط اقامت کانادا هستید یا خیر.

اولین کاری که برای ورود به انجام مراحل مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت می کنید این است که باید بدانید واجد شرایط أخذ اقامت کانادا هستید یا خیر. امتیاز خود را در سیستم CRS برای اکسپرس اینتری محاسبه کنید. تمام نکاتی را که می توانید از طریق بررسی معیارهای سن، سطح تحصیلات، مهارت زبان رسمی، زبان رسمی دوم و تجربه کاری در کانادا به دست آورید، وارد کنید.

لازم به ذکر است که علاوه بر این ها، متقاضیان باید بتوانند ثابت کنند که بودجه کافی برای حمایت از خود و اعضای خانواده را دارند، مگر اینکه قبلاً بتوانند به طور قانونی در کانادا کار کنند یا یک پیشنهاد شغلی معتبر از یک کارفرما در کانادا داشته باشند.

3-چه کسانی می توانند برای وضعیت اقامت کانادا اقدام کنند؟

هر فرد، مجاز به درخواست اقامت دائم در کانادا است اما فقط افراد واجد شرایط پذیرفته می شوند. برای فهمیدن اینکه آیا واجد شرایط اقامت دائم هستید یا خیر، فاکتورهای زیر در مورد شما بررسی می شوند:

 • سن
 • سطح تحصیلات
 • مهارت زبان رسمی
 • زبان رسمی دوم
 • سابقه کار
اقامت کانادا - شرایط کامل و هزینه انواع روش های آن برای اقامت دائم در 2022

اقامت کانادا – شرایط کامل و هزینه انواع روش های آن برای اقامت دائم در 2022

مزایای أخذ اقامت دائم کانادا

شهروند کانادا شدن، مزایای زیادی دارد که بسیاری از اتباع خارجی هنگام شروع یک زندگی جدید در کانادا منتظر آن هستند. برخی از این مزایا عبارتند از:

 • شرکت در برنامه های سیاسی در کانادا: شهروندان کانادایی، می توانند در انتخابات فدرال، استانی و شهرداری ها رای دهند. شهروندان کانادایی همچنین از آزادی نامزدی و مشارکت در فعالیت‌های سیاسی برخوردارند، به این معنی که در مورد مدیریت سطوح مختلف حکومتی که در کانادا وجود دارد، می توانند مشارکت کنند.
 • مشاغل سطح بالا: شهروندان کانادایی، این امکان را دارند که برای مشاغل فدرال سطح بالاتر، که اغلب حقوق بسیار خوبی دارند و با مزایای عالی همراه هستند، درخواست دهند.
 • تابعیت دوگانه: به عنوان یک شهروند کانادایی، لازم نیست کانادا را به عنوان کشور اصلی خود انتخاب کنید. در صورت وجود، می توانید برای تابعیت کشور دیگری نیز درخواست دهید.
 • خانواده: زمانی که کودکی در کانادا متولد می شود، به طور روتین، یک شهروند کانادایی محسوب می شود. این ویژگی به شما این امکان را می‌دهد که زندگی بهتری را برای کودکان خود تأمین کنید؛ آینده‌ ای بدون گذراندن مراحل پذیرش مهاجرت و أخذ اقامت کانادا که بسیار مثبت خواهد بود.
 • مالیات: اگر شهروند کانادا شوید و تصمیم بگیرید در جای دیگری زندگی کنید، ملزم به پرداخت مالیات کانادا نیستید؛ زیرا مالیات، بر اساس اقامت کانادا است.

دوره اقامت کانادا طبق برنامه های اقامتی و مهاجرتی

کارت PR یا همان اقامت موقت، معمولاً به مدت 5 سال صادر می شود و قابل تمدید است. فرد باید برای حفظ وضعیت اقامت دائم خود، مدت 730 روز را در این 5 سال، در کانادا سکونت داشته باشد.

5 روش اصلی برای اینکه مقیم دائم کانادا شوید

1- اکسپرس اینتری

برنامه اکسپرس اینتری (Express Entry program)، درخواست های اقامت دائم را برای مهاجرانی مدیریت می کند که می توانند برخی از مشاغل کانادا را دریافت کنند؛ این مشاغل شامل شغل هایی است که در آن، کارگران ماهر کانادایی در دسترس نیستند؛ افراد ماهر و حرفه ای در یک شغل، می توانند از طریق برنامه های مهاجرت اقتصادی، درخواست خود را برای أخذ اقامت کانادا ارسال نمایند.

اقامت کانادا - شرایط کامل و هزینه انواع روش های آن برای اقامت دائم در 2022

اقامت کانادا – شرایط کامل و هزینه انواع روش های آن برای اقامت دائم در 2022

مهاجرت تجاری

برنامه مهاجرت تجاری کانادا یا Canada’s Business Immigration Program، راهی برای سرمایه گذاری و یافتن شغل در کانادا برای آن دسته از مهاجران و تازه واردانی است که تجربه مالکیت، مدیریت یا سرمایه گذاری در مشاغل را دارند. این روش تقریباً یک روش عالی و زودبازده در أخذ اقامت کانادا محسوب می شود.

 قامت کانادا از طریق ارتباط خانوادگی

رابطه خویشاوندی و ارتباط خانوادگی، راهی برای متحد کردن خانواده ها در کانادا است. شهروندان کانادایی و افراد با اقامت کانادا می توانند از طریق چندین برنامه حمایت مالی، از اعضای خانواده خود برای مهاجرت به کانادا حمایت کنند. این کار با ارسال دعوتنامه از سوی فرد مقیم کانادا برای اعضای خانواده خود انجام می شود.

مهاجرت از طریق تجربه و مهارتمهاجرت از طریق تجربه و مهارت یا کلاس تجربه کانادایی یا The Canadian Experience Class  (CEC)، یک برنامه مهاجرتی است که هدف آن کمک به کارگران خارجی با اقامت موقت و دانشجویان خارجی است تا تجربه کاری و تحصیلات خود را با هدف درخواست اقامت کانادا به کار ببرند.

برنامه نامزدی استانی

برنامه نامزد استانی، The Provincial Nominee Program یا PNP، برنامه ای است برای کارگرانی که مهارت ها، تحصیلات و تجربه کاری را دارند و می توانند برای کمک به اقتصاد یک استان یا منطقه خاص کانادا، فعالیت هایی را انجام دهند. هر استان و منطقه در کانادا، برنامه های خاص خود را دارد و دانشجویان، صاحبان تجارت و کسب و کار، کارگران ماهر و کارگران نیمه ماهر را هدف قرار می دهد.

اقامت کانادا - شرایط کامل و هزینه انواع روش های آن برای اقامت دائم در 2022

اقامت کانادا – شرایط کامل و هزینه انواع روش های آن برای اقامت دائم در 2022

چگونه در کانادا، اقامت دائم داشته باشیم؟

الزامات و مراحل فرآیند أخذ اقامت کانادا، بسته به مسیری که انتخاب می کنید متفاوت است، بنابراین مهم است که در این مورد بیشتر بدانید و در مورد مشورت با یک متخصص مهاجرت، دقیق تر فکر کنید. هنگامی که برای اقامت دائم کانادا پذیرفته شدید یا دعوت شدید، یک کارت PR به شما داده می شود.

دریافت کارت PR کانادا

کارت اقامت دائم که برای اقامت کانادا به شما داده می شود می تواند نشان دهنده وضعیت مهاجرتی شما در کانادا باشد. اگر به خارج از کانادا سفر می کنید، باید کارت و پاسپورت خود را هنگام بازگشت با هواپیما، قایق، قطار یا اتوبوس نشان دهید. کسانی که به خارج از کانادا سفر می کنند و کارت PR معتبر ندارند، یا آن را به همراه ندارند، باید قبل از بازگشت به کانادا با وسیله نقلیه، برای صدور یک سند سفر، که اقامت دائم آنها را نشان می دهد، درخواست دهند.

کارت اقامت دائم کانادا، معمولاً برای پنج سال صادر می شود، اما گاهی اوقات به جای آن، برای یک سال نیز صادر می شود. این کارت تا تاریخ انقضای درج شده روی کارت، اعتبار دارد. کانادا فقط کارت های PR را به آدرس های موجود در داخل کشور ارسال می کند. در برخی موارد، ممکن است مجبور شوید کارت خود را شخصاً از یکی از ادارات دولتی کانادا تحویل بگیرید. اگر اشتباهی در کارت PR خود پیدا کردید، می توانید برای صدور مجدد آن درخواست بدهید.

تنظیم وضعیت اقامت کانادا موقت به اقامت دائمی کانادا

چه به طور موقت برای زندگی در کانادا باشید، برای یا کار یا تحصیل در کانادا، این امکان به شما داده می شود که وضعیت خود را برای اقامت دائم، تغییر دهید. این تغییر در شرایط زیر می تواند اتفاق بیوفتد:

1-مجوز کار یا Work Permit: درخواست اقامت دائمی برای اقامت کانادا از طریق مجوز کار، بسیار متداول است و می تواند از طریق زیر انجام شود:

 • برنامه فدرال برای کارگران ماهر (FSWP)
 • برنامه نامزدهای استانی (PNP)
 • کلاس تجربه کانادایی (CEC)

2-مجوز تحصیل یا Study Permit: به عنوان یک دانشجوی بین المللی در کانادا که به دنبال اقامت دائم می باشد، گزینه های بسیار مشابهی با افراد دارای مجوز کار، دارید. بهترین راه برای أخذ موفقیت آمیز اقامت کانادا با مجوز تحصیل، درخواست برای برنامه Post Graduate Work Permit (PGWP) و سپس درخواست برای اقامت دائم است.

3-ویزای بازدیدکننده یا Visitor Visa: أخذ اقامت کانادا به این روش، بسیار نادر است، اما استثناهایی وجود دارد. معمولاً تنها راه برای انجام این کار، واجد شرایط بودن برای پناهندگی یا داشتن شریکی است که شهروند کانادا باشد.

نگاهی بر الزامات، شرایط و مدارم أخذ اقامت کانادا؛ مهم ترین معیارها برای واجد شرایط بودن اقامت دائمی کانادا را بخوانید: برای دریافت ویزای PR، فاکتورهای متعددی وجود دارد و مهمترین آنها رعایت الزامات امتیاز FSW و CRS است. نکات برجسته و کلیدی در این مسیر شامل الزامات و واجد شرایط بودن برای دریافت کارت PR کانادا، با امتیاز امتیاز 67 مهاجرت است. شما به عنوان فرد متقاضی باید امتیاز CRS را برای سال 2022 به دست آورید. سپس، مدارک را آماده کنید و فرآیند درخواست مهاجرت و اقامت کانادا را طی نمایید. هزینه انجام مراحل اقامت دائمی کانادا در سال 2022 و مدت زمان بررسی مدارک و انجام کار نیز بسیار مهم هستند که در ادامه به آنها می پردازیم.

اقامت کانادا - شرایط کامل و هزینه انواع روش های آن برای اقامت دائم در 2022

اقامت کانادا – شرایط کامل و هزینه انواع روش های آن برای اقامت دائم در 2022

بررسی شرایط دریافت کارت PR کانادا

از طریق سه روش، افراد می توانند برای دریافت کارت PR کانادا درخواست خود را ارسال کنند؛ این سه روش، همان هایی هستند که در قسمت قبل نیز اشاره کردیم؛ سه برنامه مهاجرتی زیر از طریق کار و تجارت، تجربه و مهارت در کانادا تحت برنامه اکسپرس اینتری شامل استخدام کارگران ماهر، نامزد استانی و تجربه کار در کانادا است.

ویزای اقامت دائم کانادا یک ویزای چند بار ورود است که 5 سال اعتبار دارد. این ویزا، برای کارگران ماهر خارجی، فرصتی را برای کار و اقامت در کانادا فراهم می کند. این نوع ویزا به فرد، این امکان را می دهد که پس از 3 سال اقامت و کار، وضعیت اقامت موقت خود را در کانادا به یک شهروند کانادایی تغییر دهد.

برای واجد شرایط بودن کارت PR کانادا، باید دو معیار را رعایت کنید:

 • امتیاز 67 مهاجرت
 • امتیاز CRS

هرچه امتیاز شما بالاتر باشد، شانس شما قوی تر است. در ادامه این دو عامل به تفصیل توضیح داده شده است.

امتیاز 67 را برای مهاجرت و اقامت کانادا کسب کنید

امتیازهای مهاجرت به روش زیر تعلق می گیرد: متقاضی باید حداقل 67 امتیاز از 100 را کسب کند تا واجد شرایط ویزای PR کانادا باشد. همچنین اگر با همسرتان به کانادا مهاجرت می کنید، می توانید امتیاز بیشتری کسب کنید. در اینجا جدولی درج شده است که توزیع امتیاز برای درخواست ویزای PR کانادا را توضیح می دهد.

نام دسته بندی حداکثر امتیاز مجاز
سن 12
وضعیت آموزشی 25
مهارت های زبانی 28
تجربه کاری 15
سازگاری با شرایط 10
شرایط کار تمام وقت 10
اقامت کانادا - شرایط کامل و هزینه انواع روش های آن برای اقامت دائم در 2022

اقامت کانادا – شرایط کامل و هزینه انواع روش های آن برای اقامت دائم در 2022

تجربه کاری

متقاضیان ویزای PR کانادا برای اقامت کانادا باید حداقل 12 ماه سابقه کار تمام وقت داشته باشند. تنها تعداد کمی از مشاغل برای درخواست ویزای PR به تحصیلات یا مجوز خاصی نیاز دارند.

مدت زمان تجربه کاری در یک سال حداکثر امتیاز مجاز
1 سال 9
2 تا 3 سال 11
4 تا 5 سال 13
6 سال و بالاتر 15

 

متقاضیان برنامه فدرال کارگران ماهر باید دارای تجربه کاری قابل توجه در یک جایگاه باشند؛ این رتبه شغلی باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • دوره کار باید حداقل 1560 ساعت باشد. تقریبا یک سال کار تمام وقت
 • باید در یک شغل با حقوق معین یا در چندین شغل با حقوق معین، تجربه داشته باشد
 • باید در 10 سال گذشته، تجربه کسب کرده باشد
 • باید تجربه فرد در نقش مدیریتی، حرفه ای و ماهر، یا تجارت به دست آمده باشد. نوع مهارت 0، سطح مهارت A، یا سطح مهارت B در سیستم طبقه بندی ملی مشاغل کانادا (NOC).

توانایی زبان انگلیسی و فرانسه – حداکثر 28 امتیاز

متقاضیان أخذ اقامت کانادا باید به زبان انگلیسی، فرانسوی یا هر دو زبان تسلط نسبتی و قابل قبول داشته باشند. برای اثبات این موضوع، متقاضیان باید قبل از درخواست ویزا، نتایج آزمون را از منابع ارائه دهنده آزمون زبان، در پنل اکسپرس اینتری خود ارائه دهند:

 • برنامه شاخص مهارت زبان انگلیسی کانادا (CELPIP)، OR
 • سیستم بین المللی آزمون زبان انگلیسی (IELTS)، OR
 • Test d’evaluation de francais (TEF) انگلیسی به طور گسترده در کانادا صحبت می شود.

متقاضیان در مورد 4 مؤلفه زبان، مورد آزمون قرار می گیرند: صحبت کردن، گوش دادن، خواندن و نوشتن. متقاضیان باید حداقل معیار زبان کانادایی (CLB)، سطح 7 را در هر 4 جزء آزمون زبان به عنوان “اولین زبان رسمی” خود (یا انگلیسی یا فرانسوی) با حداکثر 24 امتیاز کسب کرده باشند. پس از آن، متقاضیان می توانند در صورت کسب سطح CLB  = 5، در “زبان دوم رسمی” خود، 4 امتیاز اضافی دریافت کنند.

حداکثر امتیاز (24 امتیاز) زبان اول برای دریافت اقامت کانادا

CLB سطح صحبت کردن گوش دادن خواندن نوشتن
CLB سطح 9 یا بالاتر – 6 6 6 6
CLB سطح 8 5 5 5 5
CLB سطح 7 4 4 4 4
 CLB سطح 7 و کمتر مجاز به پذیرش نیست

حداکثر امتیاز (4 امتیاز) زبان دوم برای دریافت اقامت کانادا

سطح امتیاز مجاز
 حداقل سطح CLB، 4 در تمام مهارت ها 4
حداقل سطح CLB، 4 و کمتر از آن در هیچ یک از مهارت ها 0
اقامت کانادا - شرایط کامل و هزینه انواع روش های آن برای اقامت دائم در 2022

اقامت کانادا – شرایط کامل و هزینه انواع روش های آن برای اقامت دائم در 2022

مدرک تحصیلی

متقاضی اقامت کانادا باید دارای مدرک تحصیلی کانادایی یا معادل آن باشد. مدرک دوره باید از یک دانشگاه یا موسسه معتبر صادر شده باشد. همچنین ممکن است بسته به کد NOC ، شرایط تخصصی صلاحیت را بررسی کنند. حداقل مدرک تحصیلی قابل قبول، دیپلم دبیرستان است. تحصیلات شما توسط ECA ارزیابی می شود.

امتیازهای تایید صلاحیت مدرک تحصیلی به صورت زیر است:

 • مدرک دانشگاهی در سطح دکترا یا معادل آن = 25
 • مدرک دانشگاهی در سطح کارشناسی ارشد یا معادل آن = 23
 • مدرک دانشگاهی عملی یا حرفه ای، یا معادل آن = 23 (این مدرک باید به یک حرفه در سطح مهارت NOC مربوط باشد، باید از یک نهاد نظارتی استانی مجوز داشته باشد، و باید در یکی از رشته های زیر باشد: پزشکی، دامپزشکی، دندانپزشکی، اپتومتری، حقوق، پزشکی کایروپراکتیک، داروسازی.
 • دو یا چند مدرک / دیپلم یا معادل آن پس از فارغ التحصیل شدن از دبیرستان کانادایی که یکی از آنها باید برای برنامه هایی به مدت 3 سال یا بیشتر بوده باشد = 22
 • مدرک دیپلم یا معادل آن در کانادا برای برنامه ‌ای که 3 سال یا بیشتر طول می‌ کشد = 21
 • مدرک تحصیلی دیپلم یا معادل آن در کانادا برای یک برنامه به مدت 2 سال یا بیشتر است = 19
 • مدرک تحصیلی دیپلم یا معادل آن در کانادا برای یک برنامه به مدت 1 سال یا بیشتر است = 15
 • دیپلم دبیرستان کانادا یا معادل آن = 5

استخدام ثابت (حداکثر 10 امتیاز)

اگر از قبل، یک پیشنهاد شغلی در کانادا دارید، یا اگر قبلاً در این کشور کار می کرده اید (= تمام وقت و دائم) که به عنوان نوع مهارت 0، سطح مهارت A، یا سطح مهارت B در فهرست طبقه بندی مشاغل ملی کانادا ذکر شده است، در هر یک از شرایط زیر، 10 امتیاز به شما تعلق می گیرد:

شما در حال حاضر با مجوز کار موقت در کانادا مشغول به کار هستید و شرایط زیر را دارید:
 • مجوز کار شما مشروط به ارزیابی تأثیر موفقیت آمیز در بازار کار، اعطا شده است.
 • مجوز کار شما معتبر است و زمانی که ویزای FSWP صادر شد، همچنان معتبر خواهد بود.
 • کارفرمایی که نام او در مجوز کار شما ذکر شده است، به شما یک پیشنهاد شغلی دائمی و تمام وقت داده است.
شما در حال حاضر با مجوز کار موقت در کانادا کار می کنید و شرایط زیر را دارید:
 • شغلی که مجوز کار برای آن صادر شده است، مشمول ارزیابی تأثیر بازار کار بر اساس توافقنامه است.
 • مجوز کار شما معتبر است و زمانی که ویزای FSWP صادر شد، همچنان معتبر خواهد بود.
 • کارفرمایی که نام او در مجوز کار شما ذکر شده است، به شما یک پیشنهاد شغلی دائمی و تمام وقت داده است.
شما مجوز کار در کانادا را ندارید و قصد ندارید قبل از صدور ویزای FSWP در کانادا کار کنید، اما شرایط زیر را دارید:
 • یک کارفرمای کانادایی به شما یک کار تمام وقت و دائمی پیشنهاد داده است.
 • کارفرما، یک ارزیابی در مورد تاثیر مثبت در بازار کار، برای شغل انجام داده است.
اقامت کانادا - شرایط کامل و هزینه انواع روش های آن برای اقامت دائم در 2022

اقامت کانادا – شرایط کامل و هزینه انواع روش های آن برای اقامت دائم در 2022

شما در حال حاضر در کانادا مشغول به کار هستید و به شما یک کار تمام وقت و دائمی با یک کارفرمای کانادایی دیگر پیشنهاد شده است و شرط زیر را دارید:
 • کارفرما، یک ارزیابی در مورد تاثیر مثبت در بازار کار، برای شغل انجام داده است.

-شما در حال حاضر در کانادا در شغلی مشغول به کار هستید که مشمول ارزیابی تاثیر در بازار کار نیست. شرایط سازگاری (حداکثر 10 امتیاز)

یکی از مواردی که امتیاز آن برای اقامت کانادا مهم است، سازگاری با کشور خارجی است. شما و همسر یا شریک همراهتان می توانید بر اساس هر کدام از عناصر ذکر شده در زیر، حداکثر 10 امتیاز دریافت کنید:

 • همسر – شریک زندگی شما در هر 4 قسمت در آزمون زبان انگلیسی یا فرانسوی، تایید شده و به CLB با نمره 4 دست یافته است = 5
 • شما حداقل 2 سال، مطالعه تمام وقت (بیش از 15 ساعت در هفته) را در یک مدرسه متوسطه یا موسسه آموزش عالی کانادا گذرانده باشید = 5
 • همسر – شریک زندگی شما حداقل 2 سال مطالعه تمام وقت (بیش از 15 ساعت در هفته) را در یک مدرسه متوسطه یا تحصیلات پس از متوسطه در کانادا گذرانده است = 5
 • شما قبلاً حداقل 1 سال در کانادا با مجوز کار معتبر کار کرده اید؛ در شغلی که به عنوان نوع مهارت 0، سطح مهارت A، یا سطح مهارت B در فهرست طبقه بندی مشاغل ملی کانادا ذکر شده است = 10
 • همسر یا شریک زندگی شما قبلاً حداقل به مدت 1 سال در کانادا با مجوز کار معتبر کار کرده است = 5

شما یا همسرتان یا یکی از اعضای خانواده، کمتر از 18 سال یا بیشتر دارید که به عنوان شهروند کانادایی یا مقیم دائم در کانادا زندگی می کنند (شامل والدین- پدربزرگ و مادربزرگ-فرزند-نوه-خواهر و برادر-عمه یا خاله-خواهرزاده یا برادرزاده) = 5

اثبات وجوه و توانایی مالی برای أخذ اقامت کانادا:

اداره مهاجرت پیش از اعطای ویزای PR، سوابق مالی شما را ارزیابی می کند. این کار برای ارزیابی توانایی شما برای تأمین از هزینه های زندگی خود و سایر اعضای خانواده (به مدت 12 ماه پس از ورود) در کانادا است. برای این کار باید پس انداز خود را با دقت برنامه ریزی کنید. در سال 2021، داشتن حداقل 12960 دلار کانادا برای هر نفر برای درخواست ویزایPR  کانادا، یک مقدار خوب معرفی شده است.

تعداد اعضای خانواده دارایی بر اساس دلار کانادا مقدار تقریبی بر اساس INR

( **Approx. 1 CAD$ – INR 60)

1 $13,213 INR 7,92,780
2 $16,449 INR 9,86,940
3 $20,222 INR 12,13,320
4 $24,553 INR 14,73,180
5 $27,847 INR 16,70,820
6 $31,407 INR 18,84,420
7 $34,967 INR 20,98,020
به ازای هر عضو اضافی در خانواده $3,560 INR 2,13,600

معیار سن برای أخذ اقامت کانادا

متقاضی أخذ اقامت کانادا باید سن 18 سال یا بالاتر داشته باشد؛ اما در زمان درخواست، سن او نمی تواند بیش از 49 سال باشد. متقاضیان رده سنی 25 تا 35 سال در اولویت قرار دارند.

سن فرد امتیاز مجاز
کمتر از 18 سال 0
18-35 12
36 11
37 10
38 9
39 8
40 7
41 6
42 5
43 4
44 3
45 2
46 1
47 سال و بالاتر 0
به عنوان جمع بندی، برای أخذ اقامت کانادا باید 67 امتیاز، تحت معیارهای انتخاب کسب کنید:
معیار ارزیابی حداکثر امتیاز
مهارت زبان فرانسوی یا زبان انگلیسی 28
وضعیت تحصیلی 25
مهارت تجربه و کار 15
سن 12
وضعیت استخدامی در کانادا 10
وضعیت سازگاری با کشور 10
جمع کل 90
اقامت کانادا - شرایط کامل و هزینه انواع روش های آن برای اقامت دائم در 2022

اقامت کانادا – شرایط کامل و هزینه انواع روش های آن برای اقامت دائم در 2022

حداقل امتیاز برای دریافت ویزای PR کانادا چقدر است؟

حداقل امتیاز لازم برای واجد شرایط بودن برای مهاجرت به کانادا در برنامه اکسپرس اینتری، 67 است. اگر فردی بتواند 67 امتیاز یا بالاتر کسب کند، واجد شرایط درخواست برنامه فدرال، کارگران ماهر یا (FSPWP) است. در صورتی که افراد نتوانند 67 امتیاز را به دست آورند، می توانند کارهای زیر را انجام دهند تا امتیاز آنها بالاتر برود:

 • مهارت های زبانی خود را بهبود ببخشند
 • تکمیل مدرک، دیپلم یا هر گواهی دیگر
 • دریافت پیشنهاد شغلی از کانادا
 • درخواست برای برنامه نامزد استانی

امتیازات فرد متقاضی اقامت کانادا (امتیاز CRS) رتبه شما را در برنامه اکسپرس اینتری تعیین می کند. هر چه امتیاز، بالاتر باشد، شانس دریافت «دعوت نامه برای پذیرش» برای ویزای اقامت دائم در کانادا بیشتر است.

چگونه به درخواست اقامت کانادا امتیاز داده می شود؟

متقاضی باید حداقل 67 امتیاز از 100 را کسب کند تا واجد شرایط ویزای PR کانادا باشد. همچنین اگر با همسرتان به کانادا مهاجرت می کنید، می توانید امتیاز بیشتری کسب کنید. در اینجا جدولی درج شده است که توزیع امتیاز برای درخواست ویزای اقامت کانادا را توضیح می دهد.

نام معیار و دسته بندی حداکثر امتیاز مجاز
سن 12
وضعین تحصیلی و آموزش 25
مهارت های زبانی 28
تجربه کاری 15
سازگاری 10
شغل تمام وقت در کانادا 10

مدارک لازم برای أخذ اقامت دائم کانادا

مهاجرت به کانادا مستلزم ارائه مدارک لازم است. قبل از درخواست برای ویزای اقامت دائم کانادا، در اینجا لیستی از اسنادی که نیاز دارید آورده شده است که باید آماده کنید:

 • گذرنامه معتبر
 • گواهینامه رانندگی
 • کارت شناسایی صادر شده توسط ارگان دولتی
 • اثبات وجوه مالی
 • ECA یا ارزیابی اعتبار آموزشی
 • اصل و فتوکپی کلیه مدارک مربوطه
 • ترجمه تایید شده اسنادی که به زبان انگلیسی نوشته نشده اند
 • نتایج آزمون زبان (ترجیحاً آیلتس)
 • گزارش آزمون سنجش مهارت
 • نامه های حمایتی، دعوتنامه شخصی، توصیه نامه یا اسناد مشابه

نکته: بسته به مسیر مهاجرتی که انتخاب کرده اید، ممکن است مدارک دیگری نیز مورد نیاز باشد زمان مورد نیاز برای بررسی مدارک درخواست اقامت کانادا

معمولاً پس از دریافت ITA (دعوت برای درخواست)، رسیدگی به درخواست ویزای کانادا، به طور متوسط، 6 ماه طول می کشد. زمان بررسی ممکن است بسته به برنامه مهاجرتی که برای آن درخواست کرده اید، متفاوت باشد.

روش های مختلف مهاجرت به کانادا چیست؟

1- مهاجرت به کانادا از طریق برنامه اکسپرس اینتری

اکسپرس اینتری (Express Entry Immigration)، یک برنامه مهاجرتی معمولی نیست. این، ساده ترین و سریع ترین سیستم انتخابی، برای مهاجرت، در کانادا است. اکسپرس اینتری در واقع یک پلت فرم آنلاین برای مدیریت برنامه مهاجرتی کانادا است. نامزدهای واجد شرایط باید درخواست (EOI) را ارسال کنند. این کار را می توان با ارسال یک فرم آنلاین انجام داد.

سپس پروفایل ها بر اساس یک سیستم امتیاز محور (سیستم رتبه بندی جامع) رتبه بندی می شوند. یک دعوت نامه برای درخواست (ITA) برای دریافت ویزای اقامت کانادا، برای داوطلبانی که بالاترین رتبه را دارند، ارسال می شود. متقاضیان باید ظرف 60 روز پس از دریافت ITA، درخواست دهند.

مهاجرت به کانادا از طریق اعضای خانواده

Family Sponsorship، یک برنامه مهاجرتی است.. این مسیر مهاجرتی به شما امکان می دهد از برخی اقوام و آشنایان خود حمایت کنید تا به کانادا مهاجرت کنند. پس از اخذ اقامت دائم، اعضای خانواده و بستگان شما نیز می توانند در کانادا به کار و تحصیل مشغول شوند و حتی برای طولانی مدت، زندگی کنند.

 • وقتی شما واجد شرایط درخواست برای Family Sponsorship زمانی هستید که:
 • یک شهروند کانادایی باشید یا مقیم دائم کانادا باشید
اقامت کانادا - شرایط کامل و هزینه انواع روش های آن برای اقامت دائم در 2022

اقامت کانادا – شرایط کامل و هزینه انواع روش های آن برای اقامت دائم در 2022

مهاجرت از طریق حرفه و تجربه به استان کبک

کبک برنامه مهاجرتی خود را دارد. Quebec Skilled Immigration Program باعث می شود تا مدیران و صاحبان صنایع در استان کبک، مهاجران ماهری را انتخاب کنند که می توانند توسعه اقتصادی استان را تقویت نمایند. برای برنامه مهاجرتی کبک، باید گواهی انتخاب کبک (CSQ) را دریافت کنید. این مجوز برای اقامت دائم در استان است.

برای درخواست به عنوان یک کارگر ماهر منتخب در کبک، باید گواهی انتخاب کبک را از دولت کبک دریافت کنید؛ درخواست اقامت دائم را همراه با گواهی پلیس ارائه دهید. برای این کار، درخواست خود را برای CSQ به دولت کبک ارسال کنید. در صورت انتخاب شدن، استان کبک برای شما یک CSQ ارسال می کند. سپس برای ویزای اقامت کانادا باید به اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا اقدام کنید.

مهاجرت به کانادا از طریق تجارت

برنامه مهاجرت به کانادا از طریق تجارت یا Business Immigration Program برای ایجاد فرصت های جدید در بازارهای محلی طراحی شده است. این برنامه به مهاجران ماهر اجازه می دهد تا در کانادا، زندگی کنند و به تجارت مشغول باشند. این روش به ویژه برای کارآفرینان، بازرگانان و خوداشتغالی، بسیار عالی است.

چند دسته اصلی، تحت برنامه Business Immigration  وجود دارد:

A. طرح خوداشتغالی در کانادا

شما می توانید تحت شرایط زیر، برای اقامت کانادا درخواست بدهید:

 • حداقل 2 سال تجربه در زمینه کاری خود داشته باشید
 • نیازهای مهارتی را برآورده کنید
 • بین 18 تا 35 سال سن داشته باشید
 • داشتن مهارت در زبان های رسمی کانادا
 • قابلیت انطباق با جامعه کانادا را داشته باشید

ویزای استارت آپ

برنامه ویزای استارت آپ کانادا به کارآفرینان مهاجر، و واجد شرایط، اقامت دائم اعطا می کند. متقاضیان برنامه ویزای استارت آپ باید این شرایط اولیه را برای دریافت ویزا و مهاجرت داشته باشند:

 • یک کسب و کار واجد شرایط داشته باشید
 • یک تعهدنامه و نامه پشتیبانی از یک نهاد تعیین شده ارائه دهید
 • وجوه مالی کافی در حساب بانکی، در دسترس و قابل انتقال (مقادیر هر سال تغییر می کند) داشته باشید
 • تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی برابر با معیار زبان کانادایی با سطح 5 ارائه دهید
اقامت کانادا - شرایط کامل و هزینه انواع روش های آن برای اقامت دائم در 2022

اقامت کانادا – شرایط کامل و هزینه انواع روش های آن برای اقامت دائم در 2022

 ویزای بازرگانی

ویزای بازرگانی برای مهاجرت به کانادا، موقت است. این ویزا برای افرادی مناسب است که می خواهند به کانادا بیایند و تجارت بین المللی انجام دهند. دارندگان چنین ویزا نمی توانند مستقیماً وارد بازار کار کانادا شوند. در صورت شرایط زیر، شما واجد شرایط درخواست برای ویزای بازرگانی تجاری کانادا هستید:

 • قصد ندارید بیش از 6 ماه در کانادا بمانید
 • هیچ برنامه ای برای ورود به بازار کار کانادا ندارید
 • محل کسب و کار اصلی شما در خارج از کانادا است
 • شرایط اولیه ورود به کانادا را دارید
 • بودجه مناسب برای تأمین مخارج اقامت و سفر بازگشت خود داشته باشید
ویزای کارآفرینی در کانادا

ویزای کارآفرینی برای کارآفرینان طراحی شده است. متقاضیان باید مایل به ایجاد یا سرمایه گذاری در یک تجارت در کانادا باشند. معیارهای واجد شرایط بودن فرد متقاضی ویزای کارآفرینی عبارتند از:

 • داشتن یک تجارت قانونی و سودآور
 • کنترل حداقل 25 درصد از حقوق صاحبان سهام
 • حداقل 2 سال تجربه در راه اندازی یک تجارت در مدت 5 سال از تاریخ درخواست
 • مایل به ایجاد اشتغال در کانادا
 • داشتن دارایی خالص، 300000 دلار
ویزای تحصیلی

ویزای تحصیلی عمدتاً به دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد اعطا می شود. این ویزا برای دانشجویانی که مایل به ادامه تحصیلات عالی خود در کانادا هستند، ایده آل است. در شرایط زیر، شما می توانید برای ویزای تحصیلی کانادا درخواست دهید:

 • در یک موسسه آموزشی معین شده (DLI)، ثبت نام کرده باشید
 • مهارت های زبان انگلیسی را داشته باشید
 • بودجه مالی برای پرداخت شهریه داشته باشید
 • بودجه کافی برای حمایت از خود و اعضای خانواده تحت تکفل (در صورت وجود) در کانادا ارائه دهید
 • معیارهای سلامتی را داشته باشید
مهاجرت به کانادا از طریق کار

دریافت مجوز کار به کانادا، اجازه مهاجرت موقت را به متقاضیان اقامت کانادا می دهد. شما می توانید ویزای مجوز کار را برای طولانی شدن مدت اقامت خود، تمدید کنید. پس از داشتن تجربه کاری مرتبط در کانادا، می توانید برای اقامت دائم کانادا نیز اقدام کنید. زمانی می توانید برای مجوز کار درخواست دهید که شرایط زیر را داشته باشید:

 • پس از انقضای مجوز کار خود، کانادا را ترک کنید
 • پول کافی برای حمایت از اقامت خود در کانادا و بازگشت به خانه داشته باشید
 • معیارهای سلامتی را داشته باشید
اقامت کانادا - شرایط کامل و هزینه انواع روش های آن برای اقامت دائم در 2022

اقامت کانادا – شرایط کامل و هزینه انواع روش های آن برای اقامت دائم در 2022

چند راه آسان برای مهاجرت به کانادا در سال 2022

سال میلادی جدید در راه است و این به معنای برنامه های جدید برای مهاجرت به کانادا خواهد بود. برای سال 2022، کانادا قصد دارد از 411000 اتباع خارجی جدید به عنوان مقیم دائم کانادا دعوت کند. از مجموع 110500 مورد از طریق برنامه های فدرال با مهارت بالا، 10000 مورد از طریق برنامه های مهاجرتی اقتصادی و 103000 از طریق حمایت های مالی خانواده مورد استقبال قرار خواهند گرفت.

بیایید با هم نگاهی بیندازیم که چگونه اتباع خارجی در سراسر جهان می توانند از طریق برنامه های ذکر شده در بالا درخواست دهند و در سال 2022 به کانادا مهاجرت کنند.

متداول ترین برنامه های مهاجرت به کانادا در سال 2022

برنامه مهاجرتی اقیانوس اطلس

پایلوت مهاجرت آتلانتیک (AIP) یا Atlantic Immigration Pilot، برای کارگران ماهر طراحی شده است که می توانند برای مهاجرت به چهار استان آتلانتیک کانادا درخواست دهند؛ استان ها عبارتند از:

 • نیوفاندلند و لابرادور
 • جزیره پرنس ادوارد
 • نیوبرانزویک
 • نوا اسکوشیا

هدف اصلی برنامه آزمایشی مهاجرت آتلانتیک برای کمک به کارفرمایان کانادایی است تا افراد واجد شرایط را برای مشاغلی که نتوانسته اند به صورت محلی، ظرفیت آن را تکمیل کنند استخدام نمایند. این نامزدها می توانند در خارج از کشور ساکن باشند یا به طور موقت در کانادا زندگی کنند.

سه برنامه در طرح AIP برای اقامت کانادا وجود دارد که عبارتند از:

 • برنامه آتلانتیک برای تحصیلات تکمیلی بین المللی
 • برنامه آتلانتیک برای مهارت های بالا
 • برنامه آتلانتیک برای مهارت متوسط ​​

هر یک از برنامه های فوق، شرایط خاص خود را دارد که متقاضیان باید آنها را داشته باشند. کارفرما عموماً به متقاضیان اطلاع می دهد که تحت چه برنامه ای استخدام می شوند و متقاضیان باید ببینند که آن شرایط را دارند یا خیر.

الزامات این برنامه به شرح زیر است:

برنامه آتلانتیک برای تحصیلات تکمیلی بین المللی

 • افرادی که مدرک تحصیلی خود را از یک مؤسسه با بودجه عمومی در یکی از استان های آتلانتیک کانادا کسب کرده اند.
 • متقاضی باید حداقل 16 ماه، در دو سال قبل از کسب مدرک، در آن استان زندگی کرده باشید.
 • صرف نظر از زبانی که متقاضی، تحصیلات خود را در آن به پایان رسانده، باید در آزمون زبان شرکت کند.
 • متقاضی باید ثابت کند که می‌تواند از عهده مخارج خود و اعضای خانواده بربیاید.

برنامه آتلانتیک برای مهارت های بالا

 • در این برنامه، متقاضی باید در مدیریت، شغل حرفه ای یا مهارت خود، حداقل یک سال سابقه کار داشته باشد.
 • متقاضی باید مدرک یا دیپلم خارجی برابر با مدرک کانادایی داشته باشید، که برای ارائه آن، به گزارش ارزیابی اعتبار آموزشی (ECA) نیاز است.
 • متقاضی باید آزمون زبان تایید شده برای اثبات تسلط کافی به زبان انگلیسی یا فرانسوی برای زندگی و کار در کانادا انجام دهد.
 • متقاضی باید مدرکی مبنی بر وجوهی که حداقل مبلغ مورد نیاز برای حمایت از خود و همچنین افراد تحت تکفل را ارائه دهد.
اقامت کانادا - شرایط کامل و هزینه انواع روش های آن برای اقامت دائم در 2022

اقامت کانادا – شرایط کامل و هزینه انواع روش های آن برای اقامت دائم در 2022

برنامه آتلانتیک برای مهارت های متوسط

 • داشتن حداقل یک سال تجربه کار در موقعیتی که نیاز به تحصیلات دبیرستانی یا آموزش خاص شغلی دارد، الزامیست.
 • ارائه دیپلم دبیرستان برابر با مدرک کانادایی، که برای آن به ارزیابی اعتبار آموزشی (گزارش ECA) نیاز است.
 • متقاضی باید آزمون زبان تایید شده برای اثبات تسلط کافی به زبان انگلیسی یا فرانسوی برای زندگی و کار در کانادا انجام دهد.
 • متقاضی باید مدرکی مبنی بر وجوهی که حداقل مبلغ مورد نیاز برای حمایت از خود و همچنین افراد تحت تکفل را ارائه دهد.
مراحل درخواست اقامت دائم کاندا از طریق RNIP چیست؟

1- اطمینان حاصل کنید که واجد شرایط دریافت اقامت کانادا از این برنامه هستید

متقاضیان دریافت اقامت کانادا باید هر دو مورد زیر را داشته باشند؛

الزامات و شرایط IRCC؛ الزامات خاص جامعه

یک شغل واجد شرایط را نزد یک کارفرما در یکی از استان های کانادا پیدا کنید

اتباع خارجی نه تنها می توانند به کانادا مهاجرت کنند، بلکه می توانند با یک پیشنهاد شغلی تمام وقت که از سوی کارفرمایان واجد شرایط کانادایی ارائه می شود، این کار را انجام دهند. همچنین پیشنهاد شغلی باید شرایط خاصی را برآورده کند، این شرایط به شرح زیر هستند:

 • متقاضی اقامت کانادا باید یک شغل تمام وقت داشته باشد که حداقل 30 ساعت حقوق در هفته باشد.
 • شغل باید غیر فصلی باشد؛ به این معنی که نوع کار باید با شغلی که به طور منظم دستمزد می گیرند، سازگار باشد.
 • کار متقاضی، دائمی است، به این معنی که تاریخ پایان مشخصی وجود ندارد.
 • دستمزد باید با حداقل دستمزد Job Bank برای طبقه ‌بندی ملی مشاغل (NOC) مطابق باشد.
 • تجربه کاری متقاضی اقامت کانادا باید نشان دهد که می تواند وظایف شغل پیشنهادی را انجام دهد.

لطفاً توجه داشته باشید که در هنگام درخواست، متقاضیان نباید از مدارک اصلی خود استفاده کنند؛ زیرا در هنگام درخواست اقامت دائم به آنها نیاز خواهند داشت.

استان های تحت برنامه RNIP برای اقامت کانادا چیست؟

در مجموع، 11 منطقه از 5 استان کانادا برای برنامه RNIP وجود دارد؛ اونتاریو، آلبرتا، بریتیش کلمبیا، ساسکاچوان و مانیتوبا در RNIP شرکت می کنند. همه این جوامع، درخواست کننده مشاغل پر تقاضا در چندین زمینه از جمله موارد زیر هستند:

 • فناوری اطلاعات
 • مشاغل پزشکی
 • خدمات مالی
 • صنعت ساخت و ساز
آیا محدودیت زمانی برای RNIP وجود دارد؟

بله، یک محدودیت پنج ساله وجود دارد که RNIP برای آن کار اجرا خواهد شد. این بدان معناست که سال 2022، آخرین سالی است که این برنامه فعال است. خوب است بدانید که RNIP همچنین سالانه تنها 2750 درخواست کامل را می پذیرد. مهاجرت از طریق کار و تجارت، مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی به کانادا، مهاجرت از طریق خویشاوندی و اعضای خانواده و مهاجرت اینتری اکسپرس از دیگر روش های مهاجرتی به کانادا هستند که در قسمت های قبلی به آنها اشاره کرده ایم.

انتخاب کانادا به عنوان مقصد مهاجرتی ایده آل

کانادا برای اقامت دائم، زندگی و کار، از ملیت های سراسر جهان استقبال می کند. در واقع، کانادا یکی از متنوع ترین کشورهای جهان است. این کشور چیزی بیش از یک فضای امن را ارائه می دهد، اما فرصتی برای زندگی بهتر نیز فرآهم می سازد. این امر در همه جنبه های کار و زندگی وجود دارد؛ از جمله داشتن یکی از بهترین سیستم های مراقبت های بهداشتی، ارائه آموزش عمومی رایگان به ساکنان دائمی و داشتن یک اقتصاد رو به رشد که بیش از 80000 شغل در چندین زمینه مختلف ارائه می دهد.

منابع: