ویزا یک سند رسمی است که معمولاً در گذرنامه مهر یا چسبانده می‌شود. این سند تأیید می‌کند که مقامات یک کشور خارجی به دارنده اجازه ورود به آن کشور را می‌دهند. هر سال بیش از 150000 کارگر خارجی برای یافتن شغل و کمک به کارفرمایان کانادایی برای جبران کمبود مهارت، به کانادا می‌آیند.

یک کارفرمای کانادایی در صورتی که بتواند ثابت کند که نمی‌تواند کانادایی‌های واجد شرایط یا مقیم دائمی را برای پر کردن موقعیت‌های شغلی پیدا کند، مجاز است، کارگران خارجی ماهر را به صورت دوره‌ای استخدام کند. ورود کارگران از طریق مهاجرت به کانادا از طریق ویزای کار تاثیر نامطلوبی بر بازار کار کانادا نخواهد داشت و این که تمام الزامات و شرایط دیگر را برآورده کند. ویزا و مجوز کار سندی است که توسط نمایندگان دولت کانادا صادر می‌شود. به یک فرد خارجی که وضعیت اقامت دائم در کانادا را ندارد اجازه می‌دهد در خاک کانادا کار کند.

فهرست مطالب

مهاجرت به کانادا از طریق ویزای کار

مهاجرت، کاری بزرگ است، حتی در فرهنگی که از مهاجران استقبال می‌کند، مانند کانادا. شما برای اقامت در مکانی که آداب و رسوم متفاوتی دارد و شاید زبانی متفاوت از زبانی که به آن عادت کرده‌اید، باید یک عمر تسلیم شوید. هرچه کمک بیش‌تری در طول این انتقال پیدا کنید، روند آسان‌تر و روان‌تر خواهد بود. برای شروع، مهم است بدانید که شما تنها مهاجر جدید به کانادا نیستید! کانادا کشور مهاجران است. 21.9 درصد از افرادی که در کانادا زندگی و کار می‌کنند، در کشور دیگری متولد شده‌اند، در حالی که 22.3 درصد از جمعیت به یک اقلیت قابل مشاهده تعلق دارند. این آمار در مراکز شهری حتی بیشتر است. به طور کلی، کانادا یک فرهنگ بسیار باز است که از مهاجران جدید استقبال می‌کند.

کار در کانادا و شرایط اکسپرس اینتری

قبل از آمدن به کانادا نیازی به داشتن یک شغل تضمینی ندارید، اما این کار روند اقامت شما را بسیار آسان می‌کند. سیستم مهاجرتی اکسپرس اینتری کانادا از طریق امتیاز کار می‌کند و اگر قبل از ورود به کشور شغلی در انتظار شما باشد، امتیازات زیادی کسب خواهید کرد. هرچه امتیاز بیش‌تری کسب کنید، احتمال دعوت به مهاجرت به کانادا از طریق ویزای کار بیش‌تر‌ می‌شود. از جمله موارد دیگر، بسته به سن، سطح تحصیلات، تجربه کاری و دانش فرانسوی یا انگلیسی، امتیازی به شما تعلق می‌گیرد. بر اساس این سیستم امتیازی، 57 درصد از کل مهاجران به عنوان کارگران ماهر یا در کلاس تجاری به کانادا می‌آیند. اکثریت قریب به اتفاق سایر مهاجران به عنوان پناهنده یا برای پیوستن به خانواده‌هایی که قبلاً در این کشور زندگی می‌کنند به کانادا می‌آیند. به طور کلی، کانادا نسبت به هر کشور دیگری سرانه (همتراز با استرالیا) مهاجر بیشتری دریافت می‌کند که کمتر از 300000 نفر در سال است.

مهاجرت به کانادا از طریق کار یا ویزای کاری کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق کار یا ویزای کاری کانادا

اگر یک کارگر ماهر هستید، می توانید سریع تر مهاجرت کنید

کانادا به‌ کارگران ماهر یک برنامه مهاجرتی به نام “Express Entry” ارائه می‌دهد. هدف این برنامه رسیدگی به درخواست‌های مهاجر جدید در مدت 6 ماه یا کم‌تر است. قبل از ثبت نام برای نمایه اکسپرس اینتری، مشخص کنید که آیا تحت هر یک از برنامه‌های کارگران ماهر فدرال واجد شرایط هستید یا خیر. اگر هستید، ادامه دهید، مشخصات خود را تکمیل کنید و هزینه مربوطه را بپردازید؛ به همین ترتیب اولین قدم را برای مهاجرت به کانادا از طریق ویزای کار برداشته‌اید. به یاد داشته باشید که برای استفاده از سیستم اکسپرس اینتری، باید برای آزمون زبان نیز آماده شوید و اعتبار و تجربه خود را ارزیابی کنید. پس از انجام این مراحل، مشخصات شما را ارزیابی می‌کنند و شما را در لیست کاندیداهای اکسپرس اینتری قرار می‌دهند. حتی اگر جزئی از این لیست باشید، لزوماً به این معنا نیست که از شما برای اقامت دائم دعوت می‌شود. هرچه امتیاز شما بیش‌تر باشد، شانس شما برای دعوت شدن بیش‌تر است. این زمانی است که توصیه می‌شود در Job Bank که پلتفرم رسمی تطبیق مشاغل کانادا است، به دنبال کار بگردید.

چگونه می‌توان شهروند کانادا شد

زمانی که قصد دریافت شهروندی کانادا را دارید در اولین قدم باید اقامت دائم را اخذ کنید. کسانی که به طور دائمی مهاجرت به کانادا از طریق ویزای کار را انتخاب می‌کنند از مزایای زیادی از جمله مراقبت‌های درمانی و بهداشتی و حقوق و آزادی‌هایی که در این کشور است، بهره‌مند می‌شوند. کسانی که در برنامه اکسپرس اینتری مربوط به کارگر ماهر توسط دولت کانادا پذیرفته می‌شوند، می‌توانند به طور دائم به این کشور مهاجرت کنند و ویزای دائم کار دریافت کنند.

دانشجویان و سایر افرادی که وارد این کشور می‌شوند بهتر است به محض ورود به دنبال اخذ ویزای دائم خود باشند. کسانی که به دنبال این هستند تا شهروند همیشگی کشور کانادا باشند باید در 5 سال گذشته حداقل 1095 روز در این کشور زندگی کرده باشند و در آزمون زبان نمره قابل قبولی دریافت کنند. شهروند کانادا بودن مزایای زیادی دارد، از جمله:

 • اجازه شرکت در انتخابات
 • رای دادن
 • سفر با استفاده از پاسپورت کانادایی
 • داشتن شغل دائم و دولتی که باعث حفظ جایگاه در این دولت می‌شود.

دولت کانادا هزاران منبع مفید برای مهاجران جدید ارائه می دهد

افراد خارجی که قصد مهاجرت به کانادا از طریق ویزای کار را دارند می‌توانند از وب سایت رسمی این کشور کمک بگیرند. این وب سایت به طور کامل درمورد روش‌های مهاجرت به کانادا و اخذ ویزای کار این کشور توضیح داده است تا از زمان مهاجرت به کانادا از طریق ویزای کار تا مستقر شدن در این کشور با تمامی قوانین و شرایط این دولت آشنا باشید.

یک رزومه به سبک کانادایی بسازید

کسانی که به دنبال پیدا کردن کار و اخذ ویزای کار کشور کانادا هستند باید رزومه‌ای متناسب با آن چه این کشور به دنبال آن است، تهیه نمایند. رزومه‌هایی که به سبک دولت این کشور آماده می‌شوند را CV می‌نامند. این رزومه سبک خاصی از نگارش رزومه است یعنی ابتدا باید تجربه و کارهایی که اخیرا انجام گرفته است ظاهر شود و اطلاعات مهم و اصلی مانند نام و اطلاعات تماس، کارهای انجام گرفته و مهارت‌ها و تحصیلات به طور کامل در این رزومه بیان شود. لازم به ذکر است که بیان تمامی مهارت‌ها الزامی نیست اما برای داشتن رزومه کامل بهتر است تمامی مهارت‌ها گفته شود.

برای پاسخ دادن به سوالات معمول مصاحبه آماده شوید

کسانی که برای اولین بار به کشور کانادا می‌روند و وارد بازار کار این کشور می‌شوند، آگاهی زیادی درباره سوالاتی که در مصاحبه شغلی از آن‌ها می‌شود، ندارند و ممکن است با مشکلاتی مواجه شوند. برای این که یک مصاحبه شغلی عالی و موفقی داشته باشید در درجه اول باید سطح زبان فرانسوی و یا انگلیسی خوبی داشته باشید تا بتوانید جواب سوالات را به طور کامل بدهید.

مهاجرت به کانادا از طریق کار یا ویزای کاری کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق کار یا ویزای کاری کانادا

حقوقی که قرار است درخواست کنید را بدانید

اگر به دنبال مهاجرت به کانادا از طریق ویزای کار هستید باید از حقوق و مزایایی که این کشور برای کارگران خارجی در نظر گرفته است، بهره‌مند شوید. میزان حقوق و مزایایی که به عنوان یک کارگر خارجی دریافت می‌کنید رابطه مستقیمی با میزان مهارت و تحصیلات دارد.

شرایط کار در کانادا

اگر در لیست معافیت‌ها نیستید، باید از قسمت مجوز عبور کنید تا بتوانید در کانادا کار کنید. بسته به ماهیت و مدت زمان اشتغال شما، مجوزهای کاری متفاوتی وجود دارد. قبل از پرداختن به جزئیات، لازم است بین دو مجوز کار موجود در کانادا، مجوز کار آزاد و مجوز کار بسته تمایز قائل شویم.

مجوز کار آزاد به شما امکان می‌دهد برای هر کارفرمایی در کانادا کار کنید و مجوز کار خاص کارفرما، که بیش‌تر به عنوان مجوز کار بسته شناخته می‌شود، همان طور که از نام آن پیدا است، به کارفرمای شما مرتبط می‌شود.

روش های مهاجرت به کانادا از طریق ویزای کار

کارفرمایان کشور کانادا با استفاده از برنامه کارگران خارجی موقت یا همان TFWP این امکان را دارند تا افراد خارجی را به طور موقت استخدام کنند و با این کار کمبودی که کشور کانادا در زمینه نیروی کار دارد را از بین ببرند. اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا یا همان IRCC و اداره اشتغال و توسعه اجتماعی مسئول TFWP هستند.

کارفرمایان کانادایی با استفاده از برنامه TFWP می‌توانند نیروهای خارجی با استعدادی که نیاز دارند را استخدام کنند. علاوه‌بر این به کارگران خارجی این ضمانت را می‌دهند که تمامی حقوق و مزایای آن‌ها را به طور کامل پرداخت نمایند. برنامه کارگران خارجی یا همان TFWP نیاز به ارزیابی تاثیر بازار کار (LMIA) دارد که باعث شده است تا این برنامه نسبت به برنامه های دیگر مهاجرت متمایز شود. کارفرمایانی که تمایل دارند از کارگران خارجی استفاده نمایند در مرحله اول باید یک LMIA دریافت کنند.

LMIA در واقع بیانگر این است که شهروندان کانادایی و یا کسانی که اقامت دائم دارند، برای این کار مناسب نبوده و باید از کارگران خارجی استفاده نمایند. زمانی که کارفرما LMIA دریافت می‌کند، می‌تواند استخدام یک کارگر خارجی را به طور رسمی آغاز کند و کارگر خارجی نیز این امکان را دارد تا برای دریافت ویزای کار و مهاجرت به کانادا از طریق ویزای کار اقدام نماید. لازم به ذکر است که برخی مشاغل نیز وجود دارند که نیازی به دریافت LMIA برای آن‌ها نیست.

ارزیابی تاثیر بازار کار

سندی که توسط ESDC انتشار می‌یابد و به ارزیابی تاثیری که یک کارگر خارجی بر بازار کار کانادا می‌گذارد، می‌پردازد، ارزیابی تاثیر بازار کار یا LMIA می‌گویند. زمانی که LMIA مثبت باشد نمایانگر این است که افراد دارای اقامت دائم کانادا و یا شهروندان این کشور توانایی این شغل را ندارند و کارفرما این اجازه را دارد تا برای تکمیل نیروی کار خود از کارگران خارجی استفاده نماید؛ زمانی که LMIA منفی باشد نمایانگر این است که افرادی که در دولت کانادا هستند واجد شرایط تکمیل شغل مدنظر هستند و باید از آن‌ها استفاده کرد.

برنامه جا به جایی بین المللی

کارفرمایان کانادایی با استفاده از (IMP) یا برنامه تحرک بین‌المللی می‌توانند بدون نیاز به دریافت LMIA کارگران خارجی مدنظر خود را استخدام کنند و از آن‌ها استفاده کنند. این نوع مشاغل از دریافت LMIA معاف‌اند اما دارای شرایط خاصی نیز هستند.

برای این که کارفرمای کانادایی بتواند یک نیروی خارجی را از طریق IMP استخدام کند و کارگران خارجی نیز که از طریق این روش استخدام می‌شوند نیز بتوانند از مزایایی مختلفی مانند مزایای فرهنگی، اقتصادی و… که شهروندان کانادایی و کسانی که اقامت دائم دارند بهره‌مند شوند باید سه مرحله را انجام دهد:

 • در مرحله اول کارفرمای کانادایی باید اثبات کند که شغل مد نظر و یا کارگری که استخدام می‌کند از دریافت LMIA معاف است.
 • 230 دلار کانادایی برای انطباق کارفرما پرداخت کند.
 • از طریق پورتال کارفرما که IMP است پیشنهاد کار را ارسال نماید.

زمانی که این سه مرحله توسط کارفرمای کانادایی تکمیل می‌شود، نیروهای خارجی قادر خواهند بود که شرایط لازم برای کار در کانادا را پیدا کنند.

جریان جهانی استعدادها

یکی از برنامه‌های مهاجرت به کانادا از طریق ویزای کار که از ژوئن 2017 به عنوان یک برنامه آزمایشی دو ساله راه‌اندازی شد. جریان استعدادهای جهانی یا GTS است که با مشارکت یک سری از سازمان‌های این کشور مانند ESDC یا همان اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا و IRCC یا پناهندگان و شهروندی کانادا راه‌اندازی شد. کارفرمایان کانادایی با استفاده از برنامه استعدادهای جهانی می‌توانند تمامی کارگران با استعداد و ماهر را برای کار خود استخدام کنند.

مهاجرت به کانادا از طریق کار یا ویزای کاری کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق کار یا ویزای کاری کانادا

کارگران با دستمزد بالا

کارفرمایان کانادایی می‌توانند کارگرهای خارجی استخدام کنند که حقوق و دستمزد آن‌ها از کارگرانی که به طور متوسط در استان‌های این کشور کار می‌کنند بالاتر باشد. برای استخدام کارگرانی با دستمزد بالا، ثبت درخواست از طریق TFWP امکان‌پذیر است. اما قبل از هر گونه ثبت درخواست کارفرمایان کانادایی ملزم به دریافت LMIA یا همان ارزیابی تاثیر بازار کار هستند تا دولت کانادا مطمئن باشد که هیچ کارگری در این کشور قادر به انجام شغل مدنظر نیست. زمانی که این تاییدیه دریافت شد، مجوز استخدام کارگر خارجی با دستمزد بالا صادر می‌شود و کارفرمای کانادایی می‌تواند با مطلع کردن کارگران خارجی به آن‌ها این فرصت را بدهد تا درخواست خود را ثبت کنند و قرارداد کاری خود را امضا کند.

کارگران کم دستمزد

زمانی که یک کافرمای کانادایی قصد داشته باشد نیروی کار خارجی استخدام کند که دستمزد او از متوسط دستمزد شهروندان کانادایی کم‌تر باشد باید از طریق TFWP اقدام نماید. همانند روش‌های دیگر برای شروع، کارفرما باید LMIA یا همان ارزیابی تاثیر بازار کار را دریافت کرده و به دولت کانادا اثبات کند که کارگر خارجی با دستمزد کم‌تر گزینه مناسب‌تری برای شغل مدنظر است و شهروند کانادایی واجد شرایطی برای این شغل پیدا نشده. البته این نکته قابل ذکر است که دستمزد پایین کارگران خارجی به این معنی نیست که این کارگران از حقوق و مزایای دیگر محروم باشند و یا ایمنی آن‌ها کم است؛

بلکه کارفرمایان کانادایی در همه زمینه‌ها مستلزم رعایت حقوق و ایمنی کارگران خود هستند. زمانی که کارفرمای کانادایی تاییدیه LMIA را دریافت کرد، می‌تواند کارگر خارجی مد نظر خود را با حقوق پایین استخدام کند. برای این کار ابتدا به کارگران خارجی اطلاع می‌دهد که می‌توانند درخواست خود را ثبت کنند تا پس از بررسی و تایید نهایی، قرارداد کاری را امضا کنند. در این صورت کارگران می‌توانند به کشور کانادا مهاجرت کرده و از مزایایی که یک شهروند کانادایی در این کشور دارد بهره‌مند شوند.

کارگران خارجی کشاورزی

برخی از کارفرمایان کانادایی به دنبال استخدام کارگران خارجی هستند که بتوانند انواع تولیدات کشاورزی مدنظر آن‌ها را انجام دهد. این تولیدات باید در جهت کمک به دولت کانادا انجام گیرد، در غیر این صورت از سمت دولت کانادا تایید نمی‌شود. یکی از برنامه‌هایی که برای استخدام کارگران کشاورزی استفاده می‌شود، TFWP است که دولت کانادا این برنامه را برای آسان‌تر شدن استخدام کشاورزان و ارائه تسهیلات به این نوع کارگران ارائه داده است. برای این که کارگران خارجی بتوانند با استفاده از این فرصت شغلی برای مهاجرت به کانادا از طریق ویزای کار اقدام کنند باید در مرحله اول کارفرمای کانادایی به بررسی یک سری شرایط بپردازد؛ به طور مثال، باید کالاهایی که تولید می‌شوند در فهرست کالاهای ملی دولت کانادا باشند.

برنامه کارگران فصلی کشاورزی (SAWP)

کارگران خارجی با استفاده از برنامه برنامه کارگران فصلی کشاورزی یا SAWP این امکان را دارند تا به مدت 8 ماه از فرصت شغلی کارگران فصلی کشاورزی بهره‌مند شوند و توسط کارفرمایانی که به دنبال این نوع کارگران هستند به طور موقت استخدام شوند. البته برای استخدام کارگران فصلی کشاورزی یک سری شرایطی جود دارد و تمامی کشورها را شامل نمی‌شود؛ به طور مثال، این نیروهای کشاورزی فصلی که قصد اقامت موقت در کانادا را دارند باید شهروند کشور مکزیک یا کشورهایی که در توافقنامه دو جانبه تسهیل کننده SAWP شرکت کرده‌اند، باشند. زمانی که واجد شرایط باشند می‌توانند با ثبت درخواست خود به عنوان کارگران فصلی به کانادا مهاجرت کنند و از امکانات این کشور بهره‌مند شوند.

اسکیل ورکر کانادا (Skilled Worker)

برای واجد شرایط بودن برای دریافت ویزای اقامت دائم، نیازی به دریافت پیشنهاد شغلی کانادا ندارید. در بخش Skilled Worker شما فقط باید 67 امتیاز را به عنوان نمره قبولی بر اساس شش معیار انتخاب جمع‌آوری کنید و حداقل یک سال سابقه کار با حقوق (در 10 سال گذشته) در یکی از 29 حرفه‌ای که بیشترین تقاضا را دارند، داشته باشید.

مهاجرت به کانادا از طریق کار یا ویزای کاری کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق کار یا ویزای کاری کانادا

اشتراک گذاری مهارت ها

قانون مهاجرت به کانادا از طریق ویزای کار یک حوزه قضایی همزمان بین دولت فدرال و استان‌ها است. دولت فدرال اختیار انحصاری برای صدور مجوز کار و اعطای اقامت دائم و همچنین تعیین تعداد کارگران، بازدیدکنندگان و دانشجویان در کشور و افرادی که واجد شرایط پناهندگی هستند را دارد. در کبک، برخی از درخواست‌های مهاجرت به کانادا از طریق ویزای کار به طور مشترک بین استان و دولت فدرال بررسی می‌شود. استان نیز در این زمینه دارای حقوق مشخصی است.

توافقنامه کانادا و کبک

در سال 1991 بود که توافقنامه کانادا و کبک در رابطه با مهاجرت به کانادا از طریق ویزای کار و پذیرش موقت بیگانگان امضا شد. طبق این قرارداد، کانادا هم چنان مسئول استانداردها و اهداف ملی مهاجرت، پذیرش همه مهاجران و پذیرش و کنترل توریستان است. پذیرش مهاجران شامل اعمال معیارهای مربوط به جرم انگاری، ایمنی و سلامت، علاوه‌بر رسیدگی اداری درخواست‌ها و پذیرش فیزیکی در بنادر ورودی کانادا است. کبک مسئول انتخاب، پذیرش و ادغام مهاجران به مقصد کبک است و کانادا متعهد می‌شود که مهاجران مستقل یا پناهندگانی را که معیارهای انتخاب را ندارند به کبک نپذیرد. در کبک، تصمیم برای تایید یک پیشنهاد شغلی موقت به طور مشترک توسط MIFI و توسط ESDC گرفته می‌شود. دولت‌های کبک و کانادا قبل از صدور مجوز، اطمینان حاصل می‌کنند که پذیرش یک کارگر موقت در کبک تأثیر مفید یا خنثی بر بازار کار کبک خواهد داشت. به عنوان مثال، می‌توان به ایجاد مستقیم شغل، توسعه یا انتقال مهارت‌ها، یا رفع کمبود نیروی کار در یک زمینه خاص اشاره کرد.

وضعیت حقوقی در کانادا

در کانادا، وضعیت حقوقی یک فرد تعیین می‌کند که آیا او مجاز به پذیرش در کشور و همچنین بهره‌مندی از حقوق و امتیازات خاص است. این وضعیت‌ها شامل شهروندان کانادایی، ساکنان دارای دیزای موقت و دائم می‌شود. آن‌ها بدون داشتن مجوز کار معتبر مجاز به کار در کانادا هستند. برای مقاصد مهاجرت، ساکنان موقت به سه دسته تقسیم می‌شوند: توریست، دانشجو و کارگر. هر دسته به افراد اجازه می‌دهد تا بسته به محدودیت‌های مجوز مربوطه خود در فعالیت‌های خاصی شرکت کنند.

 • توریست: توریست‌ها مجاز به ورود به کشور هستند. امکان پذیرفته شدن در کانادا به عنوان یک بازدید کننده تجاری برای مدت کوتاهی و انجام فعالیت‌های هدفمند خاص وجود دارد امت نباید وارد بازار کار شوند.
 • دانش آموزان: دانش آموزان مجاز به تحصیل در یک موسسه تعریف شده برای مدت زمان معین هستند. دانش آموزان مجاز به کار در خارج از دانشگاه در طول ترم تحصیلی و در تعطیلات مدرسه تحت شرایط خاصی هستند.
 • کارگران: کارگران با توجه به شرایط مجوز کارشان مجاز به کار در کانادا برای مدت معینی هستند. بسته به شرایط صدور مجوز، کارگران می‌توانند برای یک یا چند کارفرما کار کنند.

کارفرمای کانادایی شما باید چه مدارکی را به شما ارائه دهد؟

برای این که برای مجوز کار درخواست دهید، باید بتوانید ثابت کنید که واقعاً شغلی پیدا کرده‌اید و مشخصات شما با موقعیت آینده شما مطابقت دارد. بنابراین کارفرمای شما در کانادا باید یک نامه استخدام یا قراردادی حاوی عنوان شغلی، میزان حقوق و شرح شرایط کاری شما را به شما ارائه دهد.

یک کارفرمای کانادایی به طور کلی باید از ESDC که مخفف Employment and Social Development Canada است مجوز بگیرد تا بتواند یک کارگر خارجی موقت را استخدام کند. این مجوز ارزیابی تأثیر بازار کار (LMIA) نامیده می‌شود؛ زیرا کارفرما باید ثابت کند که قبل از جست‌وجوی یک کاندیدای خارجی سعی در استخدام یک کانادایی داشته است.

چگونه درخواست مجوز کار در کانادا را ارسال کنیم؟

آیا به تازگی نامه استخدام خود را دریافت کرده‌اید و مشتاقانه منتظر کار در کانادا هستید؟ در مورد مراحل ضروری برای درخواست مجوز کار اطلاعات کسب کنید.

 1. تمام مدارک مورد نیاز را جمع آوری کنید.
 2. فرم ها را تکمیل کنید.

چندین فرم باید تکمیل شود:

 • درخواست مجوز کار
 • چک لیست اسناد
 • اطلاعات خانواده
 • در صورتی که از کشور معاف از ویزا نیستید، برای ویزای اقامت موقت اقدام کنید.

بسته به موقعیت شما، ممکن است به فرم‌های اضافی  نیز نیاز باشد.

 1. درخواست خود را ارسال کنید.

درخواست مجوز کار شما باید به صورت آنلاین، روی یک پلتفرم اختصاصی یا مرکز درخواست ویزا (CDRV) ارسال شود.

 1. داده های بیومتریک خود را ارسال کنید

از 31 جولای 2018، داده‌های بیومتریک باید به عنوان بخشی از درخواست مجوز کار ارائه شوند. با این حال، این داده‌ها برای 10 سال اعتبار دارند، اگر قبلاً آن‌ها را به تازگی ارسال کرده‌اید؛ به عنوان مثال، هنگام درخواست ویزا، لازم نیست قبل از دهه آینده دوباره این کار را انجام دهید. در مقابل پرداخت مبلغی، یک دستورالعمل دریافت خواهید کرد که به شما امکان می‌دهد داده‌های بیومتریک خود را در VAC ثبت کنید.

مهاجرت به کانادا از طریق کار یا ویزای کاری کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق کار یا ویزای کاری کانادا

آیا واقعاً به مجوز کار نیاز دارم؟

در واقع این اولین سوالی است که باید پرسید! اگر چند فعالیت حرفه‌ای بسیار خاص دارید، ممکن است برای کار در کانادا نیازی به مجوز نداشته باشید. مورد خاص دانش آموزان: اگر قبلاً برای تحصیل در کانادا اقامت دارید، بدانید که می‌توانید به صورت پاره‌وقت در محوطه دانشگاه شغلی داشته باشید (مثلاً به عنوان دستیار کتابخانه). پس از شش ماه اول تحصیل و در صورت کسب نمرات لازم، می‌توانید تا 20 ساعت در هفته در طول کلاس‌ها و تمام وقت در تعطیلات مدرسه و غیره در خارج از دانشگاه کار کنید. پس از اتمام تحصیلات خود در کانادا، شما حق دریافت مجوز کار تمام وقت را خواهید داشت که به آن اجازه کار پس از فارغ‌التحصیلی می‌گویند. مدت اعتبار این مدرک به مدت زمان تحصیل شما بستگی دارد؛ بنابراین، اگر فقط یک سال در خاک کانادا تحصیل کرده باشید، مجوز کار شما فقط برای یک سال اعتبار دارد، این اعتبار برای دو سال تحصیلی دو سال و برای سه سال تحصیل سه سال و بیش‌تر خواهد بود.

چگونه می توان ویزای کار در کانادا را دریافت کرد؟

پس از تعیین نوع ویزای کاری که می‌توانید دریافت کنید، لازم است مشخص شود که آیا واجد شرایط دریافت آن هستید یا خیر. برای این کار باید چند شرط را رعایت کنید:

 • پس از انقضای ویزا کار، قصد خود را برای ترک کانادا تأیید کنید.
 • گواهی کنید که در طول اقامت خود در کانادا، توانایی مالی برای رفع نیازهای خود (و نیازهای خانواده‌تان، در صورت وجود) را دارید.
 • برای این که در سلامت کامل باشید، در صورت لزوم، از شما خواسته می‌شود که معاینه پزشکی انجام دهید.

هنگامی که مشخص شد که شما واجد شرایط مجوز کار هستید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که درخواست دهید! برای پذیرفته شدن آن، باید مدرکی ارائه دهید که نشان دهد واقعاً در کانادا شغلی پیدا کرده‌اید. همان طور که گفته شد، کارفرمای آینده شما باید یک نامه استخدامی به شما ارائه دهد که در آن به وضوح عنوان شغلی که در آن مشغول به کار خواهید شد، میزان حقوق و همچنین شرایط کار شما ذکر شده باشد.

آن‌ها همچنین باید یک کپی از ارزیابی تأثیر بازار کار (LMIA) را برای شما ارسال کنند، سندی که به مقامات ثابت می‌کند که کارفرما قبل از دادن کار به شما اقدامات لازم را برای استخدام یک کانادایی انجام داده است. توجه داشته باشید که اگر برای یک مجوز کار آزاد درخواست می‌کنید، یعنی مجوزی که به هیچ شغلی مرتبط نیست، این کپی از LMIA ضروری نیست. کارفرمای شما همچنین مدرکی مبنی بر پرداخت هزینه انطباق کارفرما به شما می‌دهد.

علاوه‌بر مدارک ارائه شده توسط کارفرما، درخواست مجوز کار شما باید شامل مدارک زیر باشد:

 • پاسپورت معتبر یا احتمالاً یک کپی از صفحات شناسنامه
 • توجیه بودجه موجود: این به مقامات اجازه می‌دهد تصمیم بگیرند که آیا شما امکانات لازم برای زندگی در کانادا را دارید یا خیر.
 • دو قطعه عکس گذرنامه
 • اثبات پرداخت هزینه‌های پردازش برای فایل شما. این هزینه‌ها 155 دلار کانادا است.
 • اثبات این که شما شرایط لازم برای این موقعیت را دارید.

این لیست کامل نیست، بسته به مورد شما، ممکن است اسناد دیگری نیز از شما درخواست شود. هنگامی که پرونده شما ایجاد شد، هنوز مراحل اداری مانند گذراندن مراحل مهاجرت به کانادا از طریق ویزای کار در بدو ورود وجود دارد. اگر در حال حاضر در کانادا هستید، باید اطلاعاتی در مورد خانواده خود (همسر و یا فرزند) ارائه دهید تا ویزای همسر را نیز دریافت کنید تا شریک زندگی شما نیز بتواند در طول اقامت شما در کانادا کار کند.

سپس درخواست باید به مرکز درخواست ویزا (CDRV) ارسال شود. لازم به ذکر است که مجوز کاری که دریافت خواهید کرد موقت است. به این ترتیب، مدت زمان محدودی دارد که معمولاً نمی‌تواند بیش از 4 سال باشد. اگر می‌خواهید اقامت خود را در کانادا تمدید کنید، باید اقداماتی را برای دریافت کارت اقامت دائم انجام دهید. برای انجام این کار، باید حداقل یک سال کار تمام وقت داشته باشید یا وجود شغلی را که برای شما رزرو شده است توجیه کنید. این مجوز به شما امکان دسترسی رایگان به دنیای کار را می‌دهد.

کار موقت در کانادا

بسیاری از شرکت‌های کانادایی و همچنین سازمان‌های دولتی و بین‌المللی از کارگران خارجی که به صورت موقت استخدام شده‌اند استفاده می‌کنند. هر ساله، دولت کانادا ده‌ها هزار ویزای کار صادر یا تمدید می‌کند تا به کسب و کارهای کانادایی اجازه دهد، رقابتی باقی بمانند و همچنین کمبود نیروی کار را برطرف کند. پذیرش کارگران خارجی ناشی از جابه‌جایی کارکنان، توافق‌های بین‌المللی، کمبود در زمینه‌های خاص یا حتی نیاز به استخدام کارگران واجد شرایط برای رویارویی با رقابت بین‌المللی است.

اخذ اقامت دائم در اصل فرآیندی طولانی‌تر از مهاجرت موقت است، اما درجه قابل توجهی از حقوق و آزادی‌ها را ارائه می‌دهد که به دارنده آن اجازه می‌دهد تا در هر نقطه از کانادا مستقر شوند، دوره آموزشی یا برنامه تحصیلی را طی کنند، یا برای کارفرمای مورد نظر خود کار کنند.

چه کسی واجد شرایط درخواست برای مجوز کار باز TR به PR است؟

برای واجد شرایط بودن برای مجوز کار آزاد، داوطلبان باید قبلاً با موفقیت برای اقامت دائم تحت یکی از مسیرهای TR به PR درخواست داده باشند و تأییدیه ایمیل را از IRCC دریافت کرده باشند. همچنین متقاضیان باید در زمان درخواست دارای شرایط زیر باشند:

 • دارای مجوز کار معتبر در کانادا
 • مجوز کار داشته باشند که قرار است ظرف چهار ماه منقضی شود
 • در حال حاضر در کانادا اقامت دارند
 • دارای وضعیت اقامت موقت، حفظ وضعیت، یا واجد شرایط برای بازگرداندن وضعیت خود هستند

آیا می توانم همسر و فرزندان تحت تکفل خود را در درخواست مجوز کار آزاد TR تا PR بگنجانم؟

همسر یا شریک زندگی مشترک و فرزندان تحت تکفل بالای 18 سال نیز ممکن است واجد شرایط درخواست مجوز کار آزاد از طریق این سیاست باشند. اعضای خانواده نیز برای واجد شرایط بودن باید در کانادا اقامت داشته باشند. برای این که افراد تحت تکفل به عنوان همراه گنجانده شوند، باید تعریف IRCC از «عضو خانواده» را داشته باشند.

همسر یک کارگر ماهر در شغلی متعلق به نوع مهارت 0، A یا B طبقه‌بندی ملی مشاغل (NOC) که مجوز کار در کانادا به مدت شش ماه یا بیشتر را دریافت کرده است، می‌توانند از رویه خاصی برای دسترسی به بازار کار بهره‌مند شوند. بنابراین، همسر می‌تواند مجوز کار «باز» را دریافت کند، یعنی بدون کارفرمای خاص. اعتبار این مجوز نمی‌تواند بیش از اعتبار مجوز کار متقاضی اصلی باشد. درخواست برای اجازه کار همسر همراه به طور کلی در نقطه ورود به کانادا انجام می‌شود، اگر متقاضیان از کشوری باشند که نیازی به ویزا ندارد، در غیر این صورت، درخواست باید به یک دفتر ویزای کانادا ارسال شود، در حالت ایده آل در همزمان با درخواست مجوز کار کارگر موقت. در صورت داشتن مجوز کار، فرزندان خردسال یا تحت تکفل شما می‌توانند در کانادا به مدرسه بروند.

مهاجرت به کانادا از طریق کار یا ویزای کاری کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق کار یا ویزای کاری کانادا

چه اتفاقی می‌افتد اگر وضعیت من قبل از تأیید درخواست مجوز کار باز TR به PR منقضی شود؟

اگر وضعیت متقاضیان TR به PR پس از درخواست مجوز کار آزاد منقضی شود، وضعیت آن‌ها حفظ خواهد شد. این بدان معنی است که آن‌ها می‌توانند در همان شرایطی که مجوز اصلی خود را دارند به کار خود ادامه دهند، در حالی که مجوز جدید آن‌ها در حال بررسی است.

هزینه مجوز کار باز TR به PR چقدر است؟

متقاضیان واجد شرایط باید 155 دلار کانادا برای هزینه پردازش مجوز کار پرداخت کنند. اگر یک همسر همراه یا وابسته برای مجوز کار آزاد درخواست می‌کند، باید هزینه پردازش 155 دلار کانادا را نیز بپردازد. از آن جایی که این مجوز کار آزاد تحت یک سیاست عمومی ارائه می‌شود، متقاضیان از هزینه دارنده مجوز کار آزاد 100 دلار کانادا معاف هستند.

آیا برای دریافت مجوز کار باز TR to PR به پیشنهاد شغلی نیاز دارم؟

از آن جایی که این یک درخواست برای مجوز کار آزاد است، پیشنهاد شغلی از یک شرکت کانادایی برای درخواست لازم نیست. متقاضیان موفق یک مجوز کار آزاد دریافت خواهند کرد که به آن‌ها امکان می‌دهد برای هر کارفرمایی در هر شغلی در سراسر کانادا کار کنند، به استثنای چند مورد.

مجوزهای کار باز TR تا PR چقدر معتبر است؟

این مجوزهای کار آزاد تا 31 دسامبر 2022 معتبر خواهند بود.

هزینه مهاجرت از طریق سیستم اکسپرس اینتری

هزینه مهاجرت به کانادا از طریق ویزای کار به شدت به تعداد افراد خانواده بستگی دارد. هم چنین شایان ذکر است که هزینه‌هایی را در نظر گرفته‌ایم که در 99 درصد موارد برای مهاجرت با استفاده از این سیستم خواهد بود. در انجام این کار، باید در نظر داشته باشید که هزینه‌های اضافی ممکن است، مانند:

 • پرداخت هزینه خدمات یک معلم خصوصی زبان انگلیسی
 • بهبود آموزش با گذراندن دوره‌های اضافی پولی و غیره
 • جابه‌جایی در سراسر کشور مربوط به اخذ ویزا، ارائه مشخصات بیومتریک، تایید مدارک تحصیلی و غیره
 1. ارزیابی دانش زبان: این یک مرحله اجباری قبل از ایجاد نمایه در EE است، زیرا باید شماره گواهی را مشخص کنید که اغلب با گذراندن آیلتس برای زبان انگلیسی و TEF کانادا برای زبان فرانسه انجام می‌شود. کاملاً مطمئن است که قیمت به موسسه‌ای که برای آن درخواست داده‌اید بستگی دارد. اما نباید تفاوت زیادی وجود داشته باشد.
 2. ارزشیابی آموزش و پرورش: هدف از این فرآیند ارزیابی مدارک تحصیلی شما بر اساس استانداردهای کانادا است. شما هم‌چنین باید قبل از شروع به پر کردن نمایه در اکسپرس اینتری مراقب این موضوع باشید. اگر این اطلاعات ارائه نشود، داوطلب امتیاز تحصیلی را از دست می‌دهد.
 3. گواهی پزشکی: پس از آن است که به نکاتی نزدیک شده‌اید و از شما دعوت شده است که برای مهاجرت به کانادا از طریق ویزای کار اقدام کنید. هزینه معاینه و اخذ چنین گواهی نیز به موسسه انتخابی بستگی دارد.
 4. بلیط هواپیما: زمانی که تمام مراحل اصلی مهاجرت به کانادا از طریق ویزای کار را گذرانده باشید و بتوانید به کانادا بروید، الزامی خواهد بود.
 5. برای اقامت در کانادا: مقداری که باید هنگام ایجاد نمایه در اکسپرس اینتری مشخص شود. این برای واجد شرایط بودن برای برنامه کارگران ماهر فدرال، برنامه مشاغل ماهر فدرال، یا واجد شرایط بودن برای نامزدی از یک استان یا منطقه مورد نیاز است.