مهاجرت به کانادا انواع روش های مهاجرت، شرایط و روش ها کانادا یک کشور توسعه یافته با جمعیت مهاجر حدود 22 درصد است. از آنجایی که کاربران سوالات زیادی در مورد مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت کانادا دارند. ما امروز به تمامی این سوالات می پردازیم، در ابتدا نگاهی به مهمترین راه های مهاجرت به کانادا خواهیم داشت. در ادامه به بررسی شرایط، هزینه مهاجرت به کانادا، ارزیابی و مدارک لازم می پردازیم.

فهرست مطالب

مهاجرت به کانادا انواع روش های مهاجرت

یکی از مهمترین سوالاتی که کاربران در هنگام مهاجرت می پرسند نحوه مهاجرت به کانادا است ، روش های مهاجرت به کانادا متنوع است و این کشور از خطوط و روش های مختلف مهاجر می پذیرد. از مهاجرت کاری گرفته تا سرمایه گذاری و تحصیل بسته به اهداف و شرایط خود می توانید به کانادا مهاجرت کنید.

افراد مختلف با توانایی ها، مهارت ها، سرمایه و شرایط مختلف می توانند به یکی از این روش ها به کانادا مهاجرت کنند. در ادامه به مهم ترین راه های اخذ اقامت کانادا و مهاجرت به کانادا می پردازیم.

مهاجرت کاری به کانادا

کانادا با کمبود نیروی کار مواجه است. به همین دلیل بیشترین نیروی کار مورد نیاز توسط مهاجران تامین می شود ، یکی از ویژگی های مهاجرت کاری به کانادا ؛ در این کشور امکان اخذ اقامت دائم وجود دارد. به همین دلیل است که مهاجرت کاری یکی از محبوب ترین راه های مهاجرت به کانادا است.

برنامه های مختلفی مانند پیشنهاد شغلی، skilled trade ،  skilled worker، خوداشتغالی در کانادا ، برنامه های استانی و … برای مهاجرت کار به کانادا وجود دارد. از این رو افراد با شرایط مختلف می توانند بسته به شرایط خود با یکی از این روش ها به کانادا مهاجرت کنند.

معمولاً اولین قدم هنگام مهاجرت به کانادا برای جستجوی شغل، بررسی طبقه بندی مشاغل ملی کانادا (NOC) و لیست مشاغل مورد نیاز کانادا است. برای مهاجرت به کانادا از طریق خاصی باید شغل و تخصص شما در لیست باشد.

حدود 18.5 میلیون کارگر فعال در کانادا وجود دارد که حدود 26 درصد از آنها مهاجر هستند. شغل یا تخصص شما هر چه باشد کانادا یکی از بهترین کشورها برای کار است. با توجه به نیاز گسترده کشور به نیروی کار ، احتمال یافتن شغل در این کشور بسیار زیاد است.

با کاهش تب کرونا و واکسیناسیون گسترده در کانادا، انتظار می‌رود بازار کار این کشور به شکوه سابق خود بازگردد. به همین دلیل است که سال 2022 برای بسیاری از مشاغل در کانادا سال رونق خواهد بود.

مهاجرت به کانادا انواع روش های مهاجرت

مهاجرت به کانادا انواع روش های مهاجرت

در زیر برخی از مشاغل با رشد سریع در کانادا در سال 2022 آورده شده است:

 • فناوری اطلاعات
 • مشاغل مهندسی
 • مشاغل پزشکی و سلامت
 • مشاغل فنی و تدارکاتی
 • مشاغل مالی و حسابداری
 • مشاغل اداری
 • مشاغل فروش و بازاریابی
 • حقوق و وکالت
 • مشاغل تولیدی
 • مشاغل ارتباط با مشتری

این لیست تنها تعدادی از زمینه های کار در کانادا است. بسیاری از تخصص ها و حرفه ها در این زمینه ها با اخذ ویزای کار می توانند به کانادا مهاجرت کرده و مشغول به کار شوند. اگر در این زمینه ها شغل و تخصص دارید ، شانس شما برای گرفتن ویزای کار کانادا بالاست.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار کانادا

مدارک مورد نیاز برای ویزای کار کانادا ممکن است بسته به نوع روش مهاجرت و شرایط شما متفاوت باشد. اما برای مهاجرت کاری به کانادا معمولاً باید مدارک زیر را تهیه کنید:

مدارک شخصی:

گذرنامه معتبر ، کارت شناسایی ، عکس، کارت ملی، سند ازدواج، کارت بازنشستگی یا معافیت مالیاتی (برای آقایان) و …. در صورت نیاز این اسناد را کپی یا ترجمه کنید.مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی (CELPIP، IELTS، TEF) ، اسناد سابقه کار ، گواهی دوره های تکمیل شده و مهارت ، مدرک تحصیلی، اثبات توانایی مالی  مدارک نداشتن سابقه کیفری، نامه پیشنهاد کار (در صورت وجود) گواهی های پزشکی و سلامت، ارائه رسید برای پرداخت هزینه های مربوطه.

راه های زیادی برای مهاجرت کاری به کانادا وجود دارد. در نتیجه هرکسی بسته به شرایط می تواند برای ویزای کار کانادا اقدام کند. کانادا یکی از بهترین مقاصد مهاجرتی برای کار و زندگی است و برنامه مهاجرتی سه ساله آن به حداکثر رساندن نیروی کار است. اگر تجربه و مهارت لازم را دارید، این گزینه جذاب و فرصت خوبی برای اخذ اقامت کانادا برای کار است.

مهاجرت تحصیلی به کانادا

تحصیل در کانادا نه تنها فرصتی برای اقامت دائم این کشور است ، بلکه راهی برای تحصیل در بهترین سطح تحصیلی است. ویزاهای مختلفی برای تحصیل در کانادا صادر می شود که بسته به شرایط شما می توان از آنها برای مهاجرت به کانادا استفاده کرد. یکی از این روش های آموزشی Co-op  است که به شما امکان می دهد همزمان در کانادا تحصیل و کار کنید. یکی از مزایای تحصیل در کانادا امکان اخذ بورسیه تحصیلی و فرصت تحصیل به دو زبان فرانسوی و انگلیسی می باشد.

از جمله مهمترین شرایط تحصیل در کانادا:

 • سن: بهتراست زیر 45 سال باشید
 • ظرفیت مالی:  حداقل 833 دلار کانادا در ماه و 10000 دلار در سال
 • گپ تحصیلی:  حداکثر 5 سال و موجه
 • نامه پذیرش از دانشگاه یا کالج:  مورد نیاز می باشد
 • مدرک زبان:  دانشگاه مشخص می کند

(فاصله بین دو دوره تحصیلی یا فاصله بین آخرین مدرک تحصیلی و زمانی که برای مهاجرت اقدام می کنید، گپ تحصیلی نامیده می شود.)

نامه پذیرش توسط دانشگاه صادر می شود و دارای مجوز تحصیل می باشد. پس از اخذ آن، باید ویزای کوتاه مدت کانادا را دریافت کرده و تا زمان فارغ التحصیلی در آن کشور بمانید.

در مورد مدرک زبان باید بگوییم که دانشگاه یا دانشکده مد نظر شما مدرک و حداقل نمره را تعیین می کند. مدارک IELTS، CELPIP، TOEFL و GMAT معمولا برای تحصیل در کانادا استفاده می شود.

مهاجرت به کانادا انواع روش های مهاجرت

مهاجرت به کانادا انواع روش های مهاجرت

شرایط تبدیل ویزای تحصیلی برای اقامت دائم کانادا

یکی از مهمترین سوالاتی که دانشجویان می پرسند این است که آیا پس از فارغ التحصیلی می توانند اقامت کانادا را دریافت کنند یا خیر. پس از فارغ التحصیلی، دانشجویان تا 90 روز فرصت دارند تا برای مجوز کار در مقطع کارشناسی ارشد اقدام کنند. دانشجویان می توانند با استفاده از ویزای کار پس از فارغ التحصیلی کانادا (PGWP) تا 3 سال در کانادا بمانند و کار کنند.

در این ویزا دانشجویان می توانند به دنبال کار در کانادا باشند و تا 3 سال کار کنند. سپس می توانند از این تجربه کاری برای اخذ اقامت دائم کانادا از طریق کلاس تجربه کانادایی استفاده کنند.

راه دیگر این است که کارآموزی یا کار مشترک انجام دهید. با داشتن سابقه کار در این دوره ها به دلیل سابقه کار نمی توانید در کانادا بمانید. اما این تجربه کاری برای برنامه Skilled Worker کانادا تایید شده است و شما می توانید از طریق این برنامه اقامت دائم دریافت کنید.

سرمایه گذاری و مهاجرت به کانادا

راه های مختلفی برای سرمایه گذاری در کانادا وجود دارد: کارآفرینی، استارتاپ ، سرمایه گذاری استانی و خرید کسب و کار. بسته به میزان سرمایه و شرایط خود می توانید یکی از روش های سرمایه گذاری را انتخاب کرده و از طریق سرمایه گذاری اقامت کانادا را دریافت کنید.

شرایط و قوانین روش های مختلف سرمایه گذاری در کانادا متفاوت می باشند.. بعضی از شهر های کانادا نیز ظوابط خاص خود را برای دریافت مهاجر از با روش کار و سرمایه گذاری دارند. به همین علت یکی از چندین موارد سرمایه گذاری در این کشور ، سرمایه گذاری استانی می باشد.

مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری استانی (PNP)

برنامه های استانی راه خوبی برای دریافت ویزای سرمایه گذاری به کانادا هستند. این برنامه های استانی اکنون شامل چندین استان می شود که هر کدام شرایط و مقتضیات خاص خود را دارند.

آیا واقعاً می دانید کدام استان های کانادا از نظر مهاجرت معروف ترین هستند؟ بریتیش کلمبیا و کبک

از مزایای سرمایه گذاری در بریتیش کلمبیا می توان به حمایت مالی ، فرصت های عالی برای رشد و سودآوری و امکان اخذ اقامت دائم کانادا اشاره کرد. با این حال، شرایط سرمایه گذاری در کبک با سایر استان های تحت دولت فدرال کانادا کمی متفاوت است.

استارتاپ و مهاجرت به کانادا

یکی از نکات مهم در راه اندازی کسب و کار در کانادا ، امکان اخذ اقامت دائم در کانادا است. این اقامت برای متقاضی و خانواده وی صادر می شود.

برای اخذ ویزای استارت آپ کانادا 3 شرط کلی وجود دارد:

 • ثابت کنید که یک کسب و کار موفق و یک طرح تجاری نوآورانه دارید.
 • طرح کسب و کار شما می تواند برای کانادایی ها شغل ایجاد کند.
 • طرح کسب و کار شما می تواند در سراسر جهان رقابت کند.

سایر الزامات یک استارت آپ کانادایی:

 • گواهی زبان انگلیسی یا فرانسوی CLB 5 در تمامی مهارت ها
 • نامه پشتیبانی برای طرح کسب و کار را از یک سرمایه گذار کانادایی تایید شده دریافت کنید. (ونچرها Venture Capitals، اینوسترها Investors و انکوباتورها Incubator)
 • ظرفیت های مالی از 13 هزار تا 35 هزار دلار بسته به تعداد اعضای خانواده.
مهاجرت به کانادا انواع روش های مهاجرت

مهاجرت به کانادا انواع روش های مهاجرت

مهاجرت به کانادا از با روش ثبت شرکت

فراد در کانادا می توانند از چهار نوع شرکت زیر برای ثبت نام انتخاب کنند. هر کدام از این موارد روش ثبت نام متفاوتی دارند. نوع کسب و کاری که انتخاب می کنید نشان می دهد که چگونگی ثبت شرکت شما را نشان می دهد .

 1. شرکت خصوصی : این شرکت توسط یک نفر اداره می شود و ساده ترین شکل مدیریت بازرگانی است.
 2. شرکت مشارکتی: دو یا چند شریک سرمایه خود را برای راه اندازی یک تجارت سرمایه گذاری می کنند. این سرمایه می تواند شامل مهارت، پول، نیروی کار و … باشد سرمایه گذاری های مشترک به سه صورت در کانادا ثبت می شوند. ، اولین مورد مشارکت عمومی است که در آن سرمایه گذاران سود، زیان و مسئولیت را به طور مساوی تقسیم می کنند. ، دومین موردً مشارکت محدود است که یک یا دو نفر مسئولیت نامحدود دارند و بقیه مسئولیت محدودی دارند و فقط می توانند نظرات و عقاید خود را بیان کنند ، و سوم اینکه شرکت با مسئولیت محدود (LLP) که در آن یک فرد می تواند با یکی از شرکای شرکت قراردادی منعقد کند. در صورت بروز مشکل فقط دارایی این شخص در خطر است و نه کل هیئت مدیره و شرکا.
 3. شرکت سهامی: در این شرکت شخص اقدام به خرید سهام شرکت می کند. همه به اندازه سهامی که می خرند مالکیت شرکت را به دست می آورند.
 4. شرکت تعاونی: این نوع شرکت دارای مسئولیت محدود بوده و توسط اعضا اداره می شود.

برای ثبت شرکت در کانادا باید به یکی از دو روش اقدام کنید: ثبت شرکت در سطح فدرال یا ثبت شرکت در سطح استان. در روش استانی با توجه به اینکه استان خاصی برای ثبت شرکت انتخاب می شود، شرایط در هر استان متفاوت است. شرایط ثبت شرکت در کانادا بسته به نوع شرکت ، استان مورد نظر و عوامل دیگر متفاوت است. اما به طور کلی مهمترین شرایط ثبت شرکت در کانادا عبارتند از:

 • داشتن یک طرح تجاری قوی
 • انتخاب صحیح نام و تعریف شکل مالکیت
 • انتخاب سرمایه گذار برای ثبت شرکت و آدرسی که در کانادا ارائه دهید
 • پرداخت هزینه های ثبت شرکت

10 مرحله برای ثبت شرکت در کانادا

در نگاه اول، ثبت شرکت در کانادا ممکن است دلهره آور به نظر برسد، اما در شرایط مناسب می توان به موفقیت دست یافت. در اینجا چند مرحله وجود دارد که می توانید برای شروع فرآیند آماده سازی ثبت شرکت خود در کانادا انجام دهید.

 1. داشتن یک ایده تجاری عالی. مهم نیست که کجا می خواهید شرکت خود را ثبت کنید، مهم این است که یک ایده تجاری خوب داشته باشید. به توانایی ها و استعدادهای خود اعتماد کنید و سعی کنید آنها را تقویت کنید.
 2. یک طرح تجاری خوب بنویسید. کانادایی ها به طرح کسب و کار اهمیت زیادی می دهند.
 3. نام صحیح شرکت خود را انتخاب کنید. برند شرکت باید از نظر حقوقی و بازاریابی بهترین باشد.
 4. شکل مالکیت شرکت را مشخص کنید.
 5. یک سرمایه گذار برای شرکت انتخاب کنید. در صورت نیاز می توانید از سرمایه گذاران خصوصی و دولتی کانادایی استفاده کنید.
 6. گواهی کسب و کار بگیرید. برخی از شرکت ها بسته به نوع کسب و کار نیاز به گواهی و تایید دارند.
 7. در GTS / HST مشترک شوید. در بیشتر موارد اگر درآمد نا خالص تجارت شما در سال کمتر از 30000 دلار باشد، باید اظهارنامه مالیاتی کالا و خدمات (GTS) و مالیات فروش (HST) را ثبت کنید.
 8. در صورت نیاز برای مالیات فروش استانی (PST) ثبت نام کنید. برخی از استان ها قوانین مالیاتی خود را دارند. این قوانین ممکن است با قوانین دولت فدرال متفاوت باشد.
 9. برای استخدام آماده شوید. برای این کار برنامه ای برای بیمه، حقوق و … کارمندانی که قرار است استخدام کنید تهیه کنید.
 10. برای بیمه تجاری اضافی بروید. علاوه بر بیمه قانونی مورد نیاز ، سعی کنید بیمه ای بخرید که سایر شرایط کسب و کار شما را پوشش دهد.

مهاجرت به کانادا از طریق تجارت

خرید کسب و کار نیز یکی از راه های اخذ اقامت کانادا و سرمایه گذاری در این کشور می باشد. بنابراین متقاضی می تواند با خرید یک کسب و کار در کانادا ویزا با مجوز کار در کانادا دریافت کند. پس از اخذ این ویزا و شروع به کار متقاضی می تواند برای اقامت دائم کانادا نیز اقدام کند.

خرید کسب و کار   و مهاجرت به کانادا

ویزای کار کانادا هنگام خرید یا راه اندازی یک کسب و کار به این معنی است که می توانید به راحتی صاحب کسب و کار خود شوید و به کانادا مهاجرت کنید.

اما منظور ما از داشتن یک کسب و کار چیست؟ وقتی می توانید صاحب یک کسب و کار یا واحد تجاری در کانادا شوید مالک آن کسب و کار خواهید بود.

این تجارت می تواند هر چیزی باشد. اما باید در نظر داشته باشید که مالک-اپراتورها صاحبان شرکت هایی هستند که کمتر از ده کارمند دارند و خودشان نیز مدیران آن کسب و کار هستند.

برای دریافت این ویزا و مهاجرت به کانادا ابتدا باید یک شرکت یا واحد تجاری را خریداری کنید. همانطور که از نام آن پیداست، خرید یک کسب و کار فعال در کانادا اولین قدمی است که باید بردارید ، سپس باید آژانس استخدام کانادا را متقاعد کنید که حضور شما برای اداره تجارت ضروری است ، تنها در این صورت نامه ای به نام LMIA دریافت خواهید کرد. بعد از این مرحله باید برای ویزای کار اقدام کنید و در صورت داشتن پیش نیاز برای شما ویزا صادر می شود.

مزایای خرید کسب و کار در کانادا چیست؟

مزیت خرید کسب و کار آماده در کانادا این است که می توانید همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را با خود به کانادا ببرید، حتی فرزندان شما نیز می توانند به صورت رایگان در این کشور تحصیل کنند و از مزایای آموزش استاندارد و بین المللی برخوردار شوند.

همسر متقاضی نیز ویزای کار دریافت می کند و می تواند برای هر کارفرمای کانادایی در کانادا کار کند. البته باید توجه داشت که شخصی که در واقع صاحب یک کسب و کار در کانادا است فقط می تواند در همان کسب و کار کار کند و نمی تواند در شرکت های دیگر کار کند.

یکی دیگر از مزیت های خرید کسب و کار در کانادا این است که برای راه اندازی کسب و کار به سرمایه زیادی نیاز ندارید. از سوی دیگر برنامه های سرمایه گذاری استانی در کانادا محدود است. به همین دلیل است که دریافت ویزای سرمایه گذاری کانادا مورد استقبال سرمایه گذاران بین المللی قرار نگرفته است. اما اخذ اقامت از طریق خرید کسب و کار در کانادا راهی برای مهاجرت آسان به کانادا و استفاده کامل از مزایای بی نظیر کار و زندگی در آن کشور است.

مهاجرت به کانادا از طریق خوداشتغالی

اگر در زمینه فرهنگ ، هنر و ورزش فعالیت می کنید و علاقه مند به زندگی و کار در کانادا هستید می توانید از طریق برنامه خوداشتغالی به کانادا مهاجرت کنید. البته ویزای خود اشتغالی در ایران به ویزای هنری و ورزشکار کانادا نیز معروف است.

تخصص های ورزشی

 • ورزشکار
 • مربی ورزشی
 • داور ورزشی
 • راهنما و مربی برنامه‌ های ورزشی

تخصص‌های فرهنگی و هنری

 • طراح
 • نویسنده
 • نقاش
 • نوازنده
 • عکاس

البته کار فرهنگی و هنری به همین جا ختم نمی شود و تعداد کمی از آنها در این لیست وجود دارد. در ادامه  برخی از الزامات برنامه خود اشتغالی کانادا آمده است:

 • حداقل 2 سال سابقه حرفه ای در حرفه های فرهنگی و هنری در 5 سال گذشته داشته باشد.
 • داشتن علاقه و توانایی بالا برای شرکت فعال در برنامه های ورزشی و فرهنگی و هنری در کانادا.
 • در سیستم امتیازدهی خوداشتغالی حداقل 35 امتیاز از 100 کسب کنید.
 • تمکن مالی و توانایی پرداخت هزینه های زندگی در کانادا برای حداقل 6 ماه.

مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری

اکسپرس انتری یک سیستم مهاجرتی مبتنی بر امتیاز است. در این سیستم با توجه به شرایط خود امتیازی به شما تعلق می گیرد. هر چه امتیاز شما بالاتر باشد شانس شما برای اقامت در کانادا بیشتر است.

در این سیستم متقاضیان بر اساس معیارهای زیر رتبه بندی می شوند:

سن ، میزان تحصیلات، سابقه کار، مهارت‌های زبان انگلیسی/فرانسوی، میزان انطباق پذیری، داشتن پیشنهاد شغلی

این سامانه 4 برنامه برای ورود مهاجران دارد:

 1. اسکیل ورکر
 2. اسکیل ترید
 3. کلاس تجربه کار کانادایی
 4. برنامه های مهاجرت استانی (PNP)

اکسپرس انتری بهترین راه برای مهاجرت به کانادا از طریق تخصص می باشد.

مراحل اکسپرس اینتری کانادا

اکسپرس اینتری پیچیدگی های سایر اشکال اقامت را ندارد برای مهاجرت به کانادا چند مرحله ساده وجود دارد.

مرحله 1: شرایط فایل را بررسی کنید

اولین قدم این است که وضعیت و رزومه خود را بررسی کنید. بهترین برنامه مهاجرتی اکسپرس انتری با توجه به شرایط شما ارائه می شود و از شرایط آن مطلع می شوید.

مرحله 2: ایجاد پروفایل اکسپرس اینتری

در این مرحله باید یک پروفایل در سیستم اکسپرس اینتری ایجاد شود. نمایه شما مانند یک رزومه با سایر متقاضیان سنجیده می شود. حداقل امتیاز اکسپرس اینتری در مرحله اول 67 است که باعث می شود به مرحله دوم دسترسی پیدا کنید.

(در صورت عدم پذیرش در قرعه کشی اکسپرس انتری، مشخصات شما به مدت 12 ماه در سیستم باقی می ماند. همانطور که مهارت های جدید را یاد می گیرید و رزومه خود را بهبود می بخشید، همچنین می توانید مشخصات خود را به روز کنید و شانس خود را برای برنده شدن در دوره های آینده افزایش دهید.)

مرحله 3. یک دعوت نامه برای ITA دریافت کنید

اگر در قرعه کشی 2 مرحله ای پذیرفته شوید، یک دعوت نامه ITA (دعوت نامه ارسال درخواست) برای درخواست ویزا برای شما ارسال می شود.

مرحله 4: درخواست اقامت دائم در کانادا

پس از دریافت ITA، 60 روز فرصت دارید تا برای اقامت دائم تحت eAPR درخواست دهید.

مهاجرت به کانادا انواع روش های مهاجرت

مهاجرت به کانادا انواع روش های مهاجرت

پناهندگی برای مهاجرت به کانادا

پناهندگی جز در موارد استثنایی روش مناسبی نیست و هیچ یک از وکلا و مشاوران مهاجرت این روش را توصیه نمی کنند. با توجه به خطرات مشکلات و دشواری های مربوط به اعطای پناهندگی و همچنین مدت زمان رسیدگی این یکی از آخرین روش های مهاجرت است.

با توجه به تعداد زیاد درخواست های پناهندگی کانادا اداره مهاجرت و پناهندگی کانادا به طور مستقل مسئول رسیدگی به درخواست های پناهندگی در کانادا است و درخواست ها با دقت پردازش می شوند تا فقط افراد واجد شرایط بتوانند وارد کانادا شوند.

روش های مهاجرت به کانادا به قدری متنوع است که تقریبا هر فردی تحت هر شرایطی می تواند از روش های قانونی مهاجرت به این کشور استفاده کند.

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج یکی از ساده ترین راه ها برای مهاجرت است. اما همه چیز به این سادگی که شما فکر میکنید نیست! IRCC صراحتاً اعلام کرد که افرادی که فکر می کنند ازدواج رسمی بلیط آنها به کانادا است عمیقاً در اشتباه هستند.

مهمترین شرایط مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج عبارتند از:

 • همسر شما باید یک شهروند قانونی کانادا باشد
 • همسر شما در طول اقامت شما بتواند از شما حمایت مالی کند
 • ازدواج شما باید قانونی، قابل اثبات و دارای مدارک معتبر باشد.

موارد زیر نیز می تواند ازدواج شما را جعلی کند:

اگر متقاضیان مدت کوتاهی قبل از درخواست اقامت در کانادا با همسر یا شریک زندگی خود ملاقات کردند یا به تازگی در آستانه ویزا ازدواج کرده اند.

این را هم باید بدانید؛ اگر با یک شهروند کانادایی ازدواج کنید، فوراً به شما شهروندی اعطا نمی شود. شما باید توسط همسر کانادایی خود اسپانسر شوید و حداقل 3 سال در کانادا زندگی کرده باشید ، شما می توانید در عرض 3 سال اقامت دائم کانادا را دریافت کنید.

مهاجرت به کانادا از طریق تولد فرزند

کانادا به اصل خاک متعهد است. این بدان معناست که هر کودکی که در این کشور متولد می شود تابعیت کانادایی بدون قید و شرط را دریافت می کند.

حتما به موارد زیر باید توجه شود:

والدین فرزند متولد شده در کانادا نمی توانند تابعیت کانادا را دریافت کنند و تابعیت تنها به فرزند متولد شده در این کشور اعطا می شود.  والدین می توانند در سن 18 سالگی از طریق تولد فرزند اقامت کانادا را دریافت کنند و در صورت داشتن شرایط لازم توسط والدین خود اسپانسر شوند.

مهاجرت به کانادا از طریق خانواده، (اسپانسرینگ)

یکی از رایج ترین سوالات متقاضیان مهاجرت به کانادا، مهاجرت خانوادگی، اسپانسرینگ و خانواده است. برای اخذ اقامت کانادا از این طریق یکی از اعضای خانواده یا بستگان درجه یک شما باید شهروند کانادا باشد.

خویشاوند درجه 1 یعنی:

مادر، پدر، خواهر، برادر، همسر و فرزندان. این شخصی که در کانادا زندگی می کند باید بتواند از شما حمایت مالی کند. به این ترتیب شما ویزای اسپانسرشیپ کانادا را دریافت کرده و با حمایت یک شهروند کانادایی به کانادا مهاجرت خواهید کرد. به این ویزا ویزای اسپانسرشیپ می گویند. متقاضیان این ویزا می توانند از طریق اسپانسرینگ به کانادا مهاجرت کنند تا با خانواده خود در کانادا زندگی کنند.

مهاجرت به کانادا انواع روش های مهاجرت

مهاجرت به کانادا انواع روش های مهاجرت

چه کسانی نمی توانند در کانادا اسپانسر همسر و فرزند خود شوند؟

افرادی که نمی توانند از برنامه حمایت از همسر و فرزند کانادایی استفاده کنند عبارتند از:

 • افراد زیر 18 سال
 • افرادی که هنوز به طور کامل در کانادا مستقر نشده اند و درخواست آنها در حال بررسی است.
 • افراد غیر کانادایی
 • افرادی که به طور دائم در کانادا اقامت دارند اما آنها در زمان دفاع در کانادا زندگی نمی کنند.
 • کسانی که توانایی مالی برای رفع نیازهای اولیه فرد تحت حمایت را ندارند.
 • اشخاصی که به شکل موقت در کانادا هستند.
 • افرادی که کمتر از 5 سال پیش از طرف همسر و شریک قبلی حمایت مالی دریافت کردند و اقامت دائم دریافت کردند.
 • افرادی که حامی مالی همسر و شرکای قبلی خود هستند و هنوز هم مسئولیت مالی دارند.
 • زندگی در زندان یا ندامتگاه
 • درخواست حمایت قبلی از همسر، شریک یا فرزند داشته باشید که هنوز درباره آن تصمیم گیری نشده است.
 • افرادی که در ارتباط با یکی از بستگان یا یک جرم جنسی در کانادا یا خارج از کشور به جرم جنایت محکوم شده اند.
 • افرادی که به آنها دستور خروج از کانادا داده شده است و دیگر نمی توانند به طور قانونی در کانادا اقامت داشته باشند.
 • افرادی که برای غیر از معلولیت کمک مالی دریافت کردند.
 • افرادی که در گذشته حمایت مالی خود را از شخص دیگری گزارش نکرده اند. (خارج از کبک)
 • افرادی که اعلام ورشکستگی کرده اند. (خارج از کبک)
 • افرادی که وام های مهاجرتی پرداخت نشده دارند.
 • اشخاصی که نفقه نداده اند. (خارج از کبک)

فرآیند اسپانسرشیپ همسر در ایالت کبک و خارج از آن

اگر خارج از کبک زندگی می کنید باید اعتبار اسنادی را برای تامین مالی حامیان مالی خود ارائه دهید. در این تعهدنامه شما موافقت می‌کنید که نیازهای اولیه افراد تحت تکفل خود را بپردازید و هرگونه کمک مالی را که از دولت دریافت می‌کنند بازپرداخت کنید.

در بیشتر موارد نیازی به اثبات درآمد خود ندارید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که ثابت کنید توانایی مالی برای حمایت از او را دارید. اگر در کبک زندگی می کنید باید قوانین کبک را رعایت کنید. اگر واجد شرایط شرکت در کبک هستید می توانید از اعضای خانواده خود به عنوان اسپانسر حمایت کنید تا بتوانند از طریق اسپانسرینگ مهاجرت به کانادا را دریافت کنند.

افرادی که می توانند از طریق حمایت مالی شما به کانادا مهاجرت کنند عبارتند از:

 • یک همسر بالای 18 سال که به طور قانونی با شما ازدواج کرده است.
 • فردی بالای 18 سال که حدود یک سال با شما زندگی کرده است اما نمی توانید ازدواج کنید یا در کشور خود به زندگی ادامه دهید.
 • کودکان زیر 22 سال مجرد هستند.
 • کودکان 22 سال به بالا که تا سن 22 سالگی از نظر مالی به والدین خود وابسته بودند و در حال حاضر به دلیل شرایط روحی و جسمی قادر به تامین مالی خود نیستند.
 • کودک می تواند فرزند شما، همسر شما یا حتی فرزندخوانده باشد. در هر صورت باید ثابت کنید که قیم قانونی او هستید یا اینکه قیم قانونی او با مهاجرت به کانادا موافقت می کند.

برنامه های مهاجرت استانی کانادا

دولت کانادا به استان ها اجازه داده است که مهاجران خارجی را بر اساس نیازهای شغلی سرمایه گذاری و تحصیلی خود جذب کنند، به همین دلیل است که برنامه های نامزد استانی کانادا (PNPs) برای کار و اقامت در همان استان ایجاد شد.

همه 10 استان کانادا، به جز کبک، برنامه PNP خود را دارند. روش های مهاجرت به کانادا از استان ها نیز متنوع است. شما می توانید با دریافت پیشنهاد شغلی در یکی از استان های اکسپرس انتری سرمایه گذاری و سیستم به یکی از استان های کانادا مهاجرت کنید. بریتیش کلمبیا، نیوبرانزویک و ساسکاچوان استان های محبوبی برای مهاجرت در بین ایرانیان هستند.

RNIP برای استان های روستایی و شمالی کانادا

پروژه آزمایشی مهاجرت روستایی و تراکم جمعیت کانادا در سال 2019 به عنوان یک ابتکار جدید برای تحریک رشد اقتصادی و رشد جمعیت در مناطق روستایی کانادا راه اندازی شد.

در حال حاضر 11 شهر کوچک در استان های مختلف کانادا در لیست مراکز آزمایشی مهاجرت در کانادا قرار دارند که به طور مداوم به روز می شود. Timmins، Gretna و Moose Jaw تنها تعدادی از این شهرها هستند.

این پایلوت روش مهاجرت کاری است و استان پس از بررسی نیازهای نیروی کار داوطلبان را تایید می کند و داوطلبان می توانند مجوز کار در کانادا را دریافت کنند.

شرایط مهاجرت در روستاهای شمال کانادا

برای مهاجرت به مناطق کم جمعیت کانادا و یا مهاجرت به مناطق روستایی کانادا و استان های شمالی آن باید شرایط خاصی را داشته باشید که در ادامه به شما ارائه می دهیم.

دارا بودن کلیه شرایط IRCC

متقاضی باید تمامی شرایط مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) را داشته باشد تا بتواند از استان های روستایی و شمالی کانادا برای مهاجرت اقدام کند.

شرایط ویژه منطقه مورد نظر

هر استان و هر منطقه شرایط خاص خود را برای پذیرش مهاجر خارجی دارد و متقاضی باید بسته به هر منطقه شرایط خاص آن منطقه را داشته باشد.

پیشنهاد شغلی مرتبط با نیازهای منطقه

به عنوان یک جوینده کار، برای کار در مناطق روستایی یا شمال کانادا باید یک پیشنهاد شغلی معتبر در منطقه خود داشته باشید.

علاوه بر این هر منطقه شرایط و فرآیند کاریابی خاص خود را دارد. بیزینسی که به شما پیشنهاد می شود می بایست تمام ظوابط زیر را داشته باشد:

 • کار باید تمام وقت باشد
 • شما باید حداقل 30 ساعت در هفته کار کنید
 • کار باید خارج از فصل باشد
 • حقوق شما باید برابر یا بیشتر از مبلغ Job Bank of Canada باشد که توسط طبقه بندی ملی مشاغل کانادا (NOC) به شما پیشنهاد می شود.
 • سطح مهارت
 • پیشنهاد شغلی شما باید در همان سطح مهارت باشد یک سطح بالاتر یا یک سطح پایین تر از NOC که با تجربه کاری شما مطابقت دارد
مهاجرت به کانادا انواع روش های مهاجرت

مهاجرت به کانادا انواع روش های مهاجرت

ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی کانادا یک گزینه عالی برای سفر و گشت و گذار در این کشور است. البته این ویزا فقط برای مسافرت و تفریح ​​صادر نمی شود. شما می توانید برای یک تور خانوادگی یا ویزای توریستی کانادا برای دیدار با خانواده یا دوستان خود اقدام کنید. به طور کلی سه نوع ویزای توریستی کانادا وجود دارد:

ویزای یکبار ورود

این ویزا یک بار است و شما می توانید تا 6 ماه در کانادا بمانید. اگر کانادا را ترک می کنید و می خواهید دوباره وارد شوید، باید برای ویزای جدید اقدام کنید.

ویزای چندگانه

این ویزا برای ورود چندگانه معتبر است و هر بار که وارد کانادا می شوید می توانید تا 6 ماه در این کشور بمانید.

مولتی ویزا

10 سال اعتبار دارد اما به دلیل اعتبار 5 ساله پاسپورت ایرانی به آن ویزای 5 ساله نیز می گویند.

سوپر ویزا به کانادا

این ویزا به ویژه برای والدین مهاجر، پدربزرگ و مادربزرگ فرزندان یا نوه هایی که مقیم دائم کانادا هستند طراحی شده است. با نظارت کانادایی این افراد می توانند حداقل تا 2 سال در کانادا و حداکثر تا 10 سال در کانادا بمانند.

احتمالا حدس زده اید که ویزای توریستی راهی برای مهاجرت به کانادا نیست و اقامت شما در اینجا موقتی است. اما در حین سفر می توانید شرایط مهاجرت را ساده کنید.

مدارک لازم برای ویزای توریستی کانادا

برای دریافت ویزای توریستی کانادا باید مدارک مختلفی ارائه دهید ، به یاد داشته باشید که معیوب بودن مدارک می تواند منجر به پاسخ منفی به ویزای شما شود ، بنابراین هرگز ناخودآگاه تصمیم نگیرید و به این شکل عمل نکنید ، انتخاب یک وکیل معتبر و حرفه ای برای این ویزا از این جهت حائز اهمیت است که افراد مشاهده شده اند که اقدامات اشتباهی را انجام می دهند و زمان و هزینه زیادی را صرف می کنند.

 • فرم درخواست ویزا (سینگل، مولتیپل و سوپر ویزا)
 • داشتن پاسپورت معتبر و عکس پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار.
 • اسناد مالی
 • دعوت نامه از یک فرد یا سازمان در کانادا یا بازدید دقیق از کانادا (این مدارک شانس شما را برای دریافت ویزا افزایش می دهد)
 • پرداخت هزینه های قانونی مرتبط با اخذ ویزای توریستی کانادا
 • انگشت نگاری در سفارت کانادا
 • ارائه مدارک کامل مربوط به اموال متقاضی.
 • مدارکی که ثابت می کند متقاضی در حال بازگشت به کشور خود است (مانند اسناد مالکیت، نامه کار و مطالعه اشتغال ایران)
 • ارائه سوابق کاری کامل مانند نامه های شغلی، حقوق و دستمزد و مرخصی
 • سوابق مهاجرت و سفر شما

البته لیستی که در بالا مشاهده می کنید در دسترس عموم است و هر فرد باید با توجه به شرایط خود مدارک لازم را ارائه دهد به همین دلیل توصیه می کنیم ابتدا با یک مشاور و وکیل مجرب مهاجرت مشورت کنید.

شرایط مهاجرت به کانادا

شرایط مهاجرت به کانادا بسته به روش مهاجرتی که انتخاب می کنید متفاوت است. هر روش مهاجرتی شرایط قوانین و مدارک خاص خود را می طلبد. به عنوان مثال، اگر به دنبال ورود به کانادا با ویزای تحصیلی هستید، سطح زبان انگلیسی یا فرانسوی شما با کسانی که از طریق سرمایه گذاری وارد کانادا می شوند یکسان نیست. برخی از شرایط اقامت کانادا عمومی هستند و برای برخی یا همه مراحل مهاجرت اعمال می شوند. در اینجا دو مورد از متداول ترین سوالات در مورد مهاجرت به کانادا آورده شده است.

آیا می توان بدون مدرک زبان به کانادا مهاجرت کرد؟

آره! برخی از روش ها مانند ICT کانادا نیازی به مدرک زبان ندارند. اما به طور کلی برای مهاجرت به کانادا باید به زبان انگلیسی یا فرانسه مسلط باشید.

حداکثر سن برای مهاجرت به کانادا چقدر است؟

برای اکثر روش های مهاجرت به کانادا محدودیت سنی وجود ندارد. اما داشتن سن مناسب می تواند شانس شما را برای گرفتن ویزا افزایش دهد. به عنوان مثال در اکسپرس اینتری افراد بین 18 تا 35 سال بیشترین امتیاز را از قسمت سن دریافت می کنند.

 

هزینه مهاجرت به کانادا

هزینه مهاجرت به کانادا بسته به مسیری که انتخاب می کنید متفاوت است هزینه های مهاجرت به کانادا را می توان به دو دسته تقسیم کرد.

 1. هزینه های دولتی: تایید پرونده، انگشت نگاری، سفارت، تست های مورد نیاز، ویزا و اجازه اقامت

حق الزحمه وکلا، پشتیبانی پرونده، ترجمه اسناد و …

 1. هزینه سفر: هزینه سفر به کانادا همچنان بر عهده شما خواهد بود! در واقع هزینه زندگی در کانادا یکی از دغدغه های مهاجران است.
مهاجرت به کانادا انواع روش های مهاجرت

مهاجرت به کانادا انواع روش های مهاجرت

امتیاز مهاجرت به کانادا

برخی از راه های مهاجرت به کانادا مانند Self Employment و Express Entry دارای سیستم امتیاز هستند. اما معمولاً امتیازدهی مهاجرت به کانادا به معنای امتیاز دهی سریع است.

این رتبه بندی در 2 مرحله انجام می شود که جزئیات آن به شرح زیر است:

مرحله اول: 67 از 100

مرحله دوم: حداقل امتیاز در هر دوره قرعه کشی است ، امتیاز از 1200 محاسبه می شود.

برای مهاجرت به کانادا مدرک زبان الزامی است که به شرح زیر است:

یکی از مشکلات اصلی متقاضیان مهاجرت، تسلط به زبان است. کانادا یک کشور دو زبانه است و انگلیسی و فرانسوی زبان های رسمی و پرکاربرد هستند.

3 نوع آزمون و گواهی زبان برای مهاجرت به کانادا تایید شده است:

آیلتس IELTS ، سلپیپ CELPIP ، تف TEF

سلپیپ CELPIP:

سلپیپ مخفف عبارت Canadian English Language Proficiency Index Program است. این آزمون توسط اداره مهاجرت کانادا تهیه شده و برای مهاجرت به کانادا می باشد.

تف TEF:

اسپیت مخفف Test d’évaluation du français است. این آزمون برای تعیین سطح مهارت زبان فرانسه طراحی شده است.(آزمون تافل مورد تایید اداره مهاجرت کانادا نیست. اما می توان از آن برای پذیرش در دانشگاه های کانادا و تحصیل در کانادا استفاده کرد.)

حداقل نمره زبان قابل قبول نیز بسته به روش مهاجرت متفاوت است. ارزیابی سطح مهارت زبان نیز بر اساس 2 معیار CLB و NCLC سنجیده می شود.

به عنوان مثال نمره زبان مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری به شرح زیر است:

نمره زبان مورد نیاز برای اکسپرس انتری

FSWC: CLB 7 معادل نمره 6 در تمامی مهارت‌های آیلتس

FSTP: CLB 5   در اسپیکینگ و لیسنینگ (نمره 5 آیلتس) ، CLB 4 در ریدینگ و رایتینگ (نمره 3.5 و 4 آیلتس)

اگر به زبان های فرانسوی و انگلیسی مسلط هستید شانس شما برای گرفتن ویزای کانادا با برنامه هایی مانند اکسپرس اینتری بیشتر است.

پاسپورت کانادا

پاسپورت کانادایی یکی از معتبرترین پاسپورت های دنیاست. بر اساس آخرین شاخص رتبه بندی پاسپورت، پاسپورت کانادا در رتبه شانزدهم در میان کارآمدترین پاسپورت ها در جهان قرار دارد. شاخص پاسپورت هنلی همچنین پاسپورت های کانادایی را به عنوان نهمین پاسپورت کارآمد در جهان رتبه بندی می کند.

با پاسپورت کانادایی می توانید به 113 کشور بدون ویزا و با ویزا در بدو ورود سفر کنید.

اولین قدم برای اخذ پاسپورت کانادا، اخذ اقامت است. پس از 3 سال اقامت در کانادا، می توانید برای شهروندی کانادا اقدام کنید. این 3 سال اقامت باید در عرض 5 سال از تاریخ درخواست شهروندی باشد ، پس از اخذ تابعیت نیز می توانید این پاسپورت قدرتمند را دریافت کنید.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا

برخی از مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا بسته به روش مهاجرت متفاوت است. به عنوان مثال برای تحصیل در کانادا باید مدارک تحصیلی، ریز نمرات و نامه پذیرش دانشگاه را به همراه داشته باشید.

با این حال، برخی از مدارک در دسترس عموم هستند و برای دریافت ویزای کانادا و سفر به کانادا مورد نیاز هستند:

 • اصل و کپی پاسپورت معتبر
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • اصل و کپی مدارک شخصی (کارت شناسایی، کارت ملی، کارت پایان خدمت یا معافیت مالیاتی (برای آقایان))
 • مدارک معتبر سابقه کار و سابقه بیمه
 • مجوز مالی معتبر صادر شده توسط بانک
 • مدرک معتبر و معتبر انگلیسی یا فرانسوی (CELPIP، IELTS، TEF، TOEFL)
 • عکس دیجیتال

این اسناد همچنین برای برخی از روش های مهاجرت مهم هستند:

 • مدارک تحصیلی
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • دعوت به استان کانادا
 • تایید یک پیشنهاد شغلی
 • مدرک ازدواج یا طلاق
 • گواهی حامی درجه یک یا خانواده در کانادا

البته اکثر این مدارک معمولا نیاز به ترجمه و بررسی دارند. معمولا در طول فرآیند ویزا، مدارکی از شما خواسته می شود که در این لیست نیستند. یکی از این مدارک پرکردن فرم های مناسب و ارائه رسید پرداخت ویزای دولتی است.

وکیل مهاجرت به کانادا

مهاجرت یک فرآیند پر زحمت و پیچیده است. داشتن وکیل یا مشاور مهاجرت می تواند این روند را تسریع کند و موفقیت پرونده مهاجرتی شما را افزایش دهد. احتمالاً می دانید که دلایل زیادی وجود دارد که درخواست ویزای شما ممکن است رد شود یا حتی ممکن است چندین سال از مهاجرت به کانادا منع شوید. یکی از مهمترین سوالات مشاوران مهاجرت به کانادا:

آیا شما وکیل ما را از ایران انتخاب می کنید یا کانادا؟!

تصمیم کاملا به شما بستگی دارد. اما یکی از مهمترین مزایای وکیل مهاجرت کانادا در ایران این است که: شما به راحتی می توانید با آنها تماس بگیرید، از روند پرونده مطلع شوید، حضوری با آنها ملاقات کنید و در فرآیند پر استرس و پیچیده مهاجرت احساس راحتی و اطمینان بیشتری کنید.

انتخاب روش اشتباه، خرابی سند، کذب و غیره. یک وکیل مهاجرت در کانادا با آخرین شرایط و ضوابط شما را در این فرآیند راهنمایی می کند. بر اساس شرایط و شرایط شما، یک مشاور مهاجرتی کانادا بهترین راه را پیشنهاد می کند و شما را در فرآیند مهاجرت به کانادا راهنمایی می کند.