مهاجرت خود اشتغالی یا فریلنسری کانادا یک برنامه مهاجرتی فدرال برای افراد خود اشتغال است. خود اشتغال کسی است که برای خودش کار می‌کند. برنامه مهاجرت خود اشتغالی جالب است زیرا نه تنها کارآفرینان می‌توانند از طریق آن مهاجرت کنند، بلکه افراد حرفه‌های خلاق مانند بازیگران، روزنامه‌نگاران، طراحان، نوازندگان، عکاسان، کارگردانان و حرفه‌های ورزشی مانند مربی، ورزشکاران و رقصندگان نیز می‌توانند. اگر به این روش علاقه‌مند هستید، باید در فعالیت‌های فرهنگی یا ورزشی تجربه داشته باشید و بتوانید سهم قابل توجهی در زندگی فرهنگی یا ورزشی کانادا داشته باشید. مهاجرت خود اشتغالی شرایط ساده‌ای را برای نامزدها دارد. در تمام استان‌ها و مناطق کانادا به استثنای کبک که برنامه مهاجرتی خاص خود را برای خود اشتغالی دارد این نوع مهاجرت امکان‌پذیر است.

فهرست مطالب

مهاجرت خود اشتغالی یا فریلنسری به کانادا

تقریباً تا پایان قرن بیستم، رابطه بین مردم و کار هم چنان از هنجارهای تحمیل شده تا آن زمان پیروی می‌کرد و بسیار معمول بود که فردی را ببینیم که سال‌ها در یک شرکت مشغول به کار بوده و در طول دهه‌ها از پست‌های مختلف عبور کرده است و مفهوم امنیت شغلی بسیار قوی بود و این موضوع برای سال‌های متمادی مورد تردید بوده است؛ اما با وقوع بحران‌های اقتصادی و جهانی‌ شدن آن که باعث می‌شود اقتصاد کشورهای مختلف به روش‌هایی با یکدیگر مرتبط شود، به طور فزاینده‌ای مسئولیت کامل کار و درآمد خود را بر عهده گرفته‌اند. به عنوان مثال، خود اشتغالی که به عنوان فریلنسر نیز شناخته می‌شود و کارآفرینان در دسته افرادی قرار می‌گیرند که رئیس خود هستند. افراد خود اشتغال نه توسط شرکتی استخدام می‌شوند و نه شرکت خود را دارند. مشاهده افراد حرفه‌ای خود اشتغال در حرفه‌های مراقبت‌های بهداشتی، مانند روانشناسی و فیزیوتراپی و همچنین در زمینه‌های مرتبط با فناوری و رسانه‌های دیجیتال، بسیار رایج است. از طرف دیگر، کارآفرینان افرادی هستند که در واقع CNPJ دارند و ممکن است افراد دیگری را برای کار در شرکت خود استخدام کنند یا نکنند.

خود اشتغالی یک منبع مهم ایجاد شغل در کانادا است. کارآفرینان جدید به دلایل مختلفی وارد تجارت می‌شوند که تمایل دارند حول دو قطب متمرکز شوند. برخی از افراد برای توسعه یک ایده تجاری یا انعطاف‌پذیری بیش‌تر به خود اشتغالی جذب می‌شوند یا به این دلیل که حرفه آن‌ها این کار را ایجاب می‌کند. ممکن است دیگران به دلیل نداشتن فرصت‌های شغلی با حقوق، به سمت خود اشتغالی سوق داده شوند. به دلیل این انگیزه‌های متفاوت و منابع موجود، برخی کسب‌وکار‌ها را راه‌اندازی می‌کنند که به آن‌ها شغل می‌دهد و برای دیگران شغل ایجاد می‌کند؛ در حالی که بسیاری دیگر بر وضعیت خود به‌عنوان مالک انحصاری تمرکز می‌کنند. تنوع جمعیت خود اشتغال به عنوان یکی از ویژگی‌های کلیدی تحول بازار کار در کشورهای توسعه یافته شناخته شده است تنوع خود اشتغالی به ویژه در مورد مهاجران مهم است.

مهاجرت خود اشتغالی یا فریلنسری به کانادا

مهاجرت خود اشتغالی یا فریلنسری به کانادا

نرخ خود اشتغالی در کانادا

برنامه مهاجرت خود اشتغالی کانادا به دنبال جذب سرمایه گذاران، کارآفرینان و کارگران خود اشتغال برای حمایت از توسعه اقتصادی است. سایر مهاجران به ویژه آن‌هایی که اخیراً وارد شده‌اند ممکن است در یافتن و حفظ شغل مشکل داشته باشند یا ممکن است شغلی داشته باشند که برای آن صلاحیت بیش از حد یا دستمزد ضعیفی دارند؛ بنابراین به سمت خود اشتغالی سوق داده می‌شوند. بنابراین مطالعه عواملی که انگیزه خود اشتغالی را ایجاد می‌کنند، یک عنصر کلیدی برای درک ادغام بازار کار بسیاری از مهاجران به کانادا است. چندین مطالعه این واقعیت را مستند کرده‌اند که مهاجران بیش‌تر از غیرمهاجران به دنبال خود اشتغالی هستند. در سال 2006، حدود 17٪ از کارگران مرد مهاجر بین 20 تا 64 سال، در مقایسه با 12٪ از همتایان متولد کانادا، خود اشتغال بودند؛ این تفاوت‌ها ممکن است به این دلیل باشد که کارگران مهاجر و کسانی که در کانادا متولد شده‌اند ویژگی‌های جمعیتی یکسانی ندارند یا در صنایع و مشاغلی متمرکز هستند که نرخ‌های خود اشتغالی بالاتر است.

در طول دوره مشاهده شده، مهاجران به طور مداوم بیش تر از افراد غیرمهاجر به خود اشتغالی تمایل داشته‌اند. در سال 1981، حدود 12 درصد از مهاجران خود اشتغال بودند، در حالی که این رقم در کانادایی‌ها 10 درصد بود. در سال 1996، نرخ خود اشتغالی برای مهاجران 17 درصد و برای افراد غیرمهاجر 13 درصد بود. در پایان دهه 2000، حدود 19 درصد از کارگران مهاجر در مقایسه با 15 درصد از کارگران متولد کانادا، خود اشتغال بودند. حدود نیمی از تفاوت در نرخ‌های خود اشتغالی بین مهاجران و غیر مهاجران مربوط به میانگین سنی بالاتر مهاجران است. تفاوت بین مهاجران و غیرمهاجران نیز در طول رکود در بازار کار آشکارتر بود که می‌توان نتیجه گرفت که مهاجران بیش‌تر از افراد غیرمهاجر به دنبال خود اشتغالی در دوره‌های رکود اقتصادی هستند. در سال 2009 در خلال رکود اخیر بازار کار شکاف در نرخ‌های خود اشتغالی بین مهاجران و غیرمهاجران 4.6 واحد درصد بود، در مقایسه با 3.8 واحد درصد در سال 2008. بین سال‌های 2008 و 2009، نرخ خود اشتغالی 1.3 واحد درصد افزایش یافت.

مهاجرانی که بیش از 10 سال در کانادا بوده‌اند نسبت به مهاجرانی که در 10 سال گذشته وارد کانادا شده‌اند، نرخ خود اشتغالی بالاتری دارند. از سال 1981 تا 2006، تفاوت در نرخ‌های خود اشتغالی بین دو گروه بین 5 تا 6 درصد متغیر بود. داده‌های جدیدتر از EPA نشان می‌دهد که این تفاوت می‌تواند حتی شدیدتر باشد (6 تا 8 درصد). حدود دو‌سوم تفاوت در نرخ‌های خود اشتغالی بین مهاجران اخیر و مهاجران قدیمی به میانگین سن بالاتر مهاجران ثابت نسبت داده می‌شود. مهاجران نیز تمایل به نرخ‌های خود اشتغالی کم‌تری نسبت به متولدین کانادا دارند. باز هم، این به این واقعیت مربوط می‌شود که مهاجران اخیر به طور متوسط ​​جوان‌تر هستند. پس از اصلاح تفاوت‌های سنی، مشخص شد که مهاجران اخیر و غیرمهاجران دارای نرخ‌های خود اشتغالی یکسانی هستند.

شرایط مهاجرت خود اشتغالی یا فریلنسری کانادا

شرایط این نوع مهاجرت خود اشتغالی بسیار ساده است، حداقل تحصیلات مدرسه، دارای 2 سال سابقه کار برای خود در زمینه فرهنگی یا ورزشی یا 2 سال شرکت در مسابقات و سایر رویدادهای درجه یک جهانی در زمینه فرهنگی یا ورزشی. طبق سیستم رتبه‌بندی حداقل 35 امتیاز از 100 امتیاز ممکن را کسب کنید. در برنامه خود اشتغالی نیازی به پول نقد وجود ندارد، اما پس از مهاجرت به کانادا باید بودجه لازم برای حمایت از خود و خانواده خود را داشته باشید.

همچنین باید دولت کانادا را متقاعد کنید که برای اولین بار رفتن به کانادا پول کافی دارید. انتخاب متقاضیان بر اساس معیارهایی که شامل تجربه، تحصیلات، سن و توانایی زبان و سازگاری ارزیابی می‌شوند. شما باید 35 امتیاز از 100 را کسب کنید. حداکثر امتیازی که می‌توانید کسب کنید عبارتند از:

 • تحصیلات 25 امتیاز
 • سابقه کار 35 امتیاز
 • سن 10 امتیاز
 • تسلط به زبان انگلیسی / فرانسه 24 امتیاز
 • سازگاری 6 امتیاز که بسیار آسان است.

برای ارسال درخواست، متقاضی باید مدارک خود را در وب سایت رسمی دولت کانادا و ایمیلی که تعیین شده است ارسال کند. زمان رسیدگی به درخواست‌های مهاجرت خود اشتغالی به طور متوسط ​​34 ماه است، اما پرونده سریع‌تر قابل رسیدگی است.

از نظر سازگاری، این امتیاز برای کسانی که در کانادا کار یا تحصیل کرده‌اند یا همسر، همراه یا شریکی دارند که این فعالیت‌ها را انجام داده‌اند، حساب می‌شود. شما می‌توانید تمام این داده‌ها را در وب سایت رسمی دولت کانادا بررسی کنید. خود سایت هشدار می‌دهد که این امتیاز ممکن است تغییر کند، بنابراین خوب است قبل از شروع فرآیند بررسی کنید. همچنین اگر اطلاعات نامشخص است یا در مدارکی که ارائه کرده‌اید خلأ وجود داشته باشد، ممکن است از شما خواسته شود که مصاحبه کنید.

ملزومات دیگر مهاجرت خود اشتغالی

شما و خانواده‌تان نیز به دلایل امنیتی نیاز به انجام برخی آزمایشات پزشکی، اثبات درآمد و نشان دادن سابقه کیفری دارید. همچنین توصیه می‌شود که یک نامه بنویسید و مسیر حرفه‌ای 5 سال گذشته را اطلاع دهد که شامل پروژه‌هایی که در آن شرکت کرده‌اید، فعالیت‌های انجام شده، دلایل مهاجرت خود اشتغالی به کانادا و سایر اطلاعاتی که ممکن است دولت را متقاعد کند که فعالیت‌های شما برای شهری که قصد رفتن به آن را دارید ضروری است.

آیا شما مناسب مهاجرت خود اشتغالی یا فریلنسری کانادا هستید؟

آیا شما یک حرفه‌ای خود اشتغال هستید که به دنبال مهاجرت خود اشتغالی به کانادا هستید؟ در میان بیش از 50 برنامه مهاجرتی در این کشور، برنامه‌ای منحصرا برای مهاجرت افراد خود اشتغال وجود دارد که نام آن مهاجرت خود اشتغالی است. با این حال، کافی نیست که یک حرفه‌ای خود اشتغال باشید، لازم است برخی از شرایط، از جمله حرفه انجام شده را برآورده کنید. این برنامه فقط برای زمینه‌های خاص فعالیت در دسترس است. بنابراین، برای واجد شرایط بودن، عموماً باید تجربه مرتبط و قابل تأیید در فعالیت‌های فرهنگی یا ورزشی داشته باشید و البته مایل به ادامه کار در این زمینه‌ها در کانادا باشید.

علاوه‌بر تجربه، داوطلب نیاز به اثبات زمان تجربه نیز دارد. بنابراین لازم است متقاضی حداقل دو سال در بازه زمانی پنج سال قبل از تاریخ درخواست، این گونه فعالیت‌ها را انجام داده باشد. برای واجد شرایط بودن، یک نامزد باید به یک نمره برسد. با این حال، بر خلاف اکسپرس اینتری (برنامه اصلی مهاجرت فدرال)، هیچ رتبه‌بندی وجود ندارد و همان طور که گفته شد کافی است داوطلب به نمره 35 (حداکثر امتیاز ممکن 100) برسد.

مهاجرت خود اشتغالی یا فریلنسری به کانادا

مهاجرت خود اشتغالی یا فریلنسری به کانادا

امتیاز هر داوطلب بر اساس پنج معیار تعیین می‌شود که عبارتند از:

 • تحصیلات: حداکثر امتیاز ممکن در این دسته 25 امتیاز است. امتیاز با توجه به سطح تحصیلات متقاضی افزایش می‌یابد. در صورتی که داوطلب دارای مدرک دکتری در این حرفه باشد، می‌تواند به حداکثر نمره برسد.
 • تجربه: تجربه در این رده دارای حداکثر 35 امتیاز است. هرچه تجربه در این زمینه بیش‌تر باشد، داوطلب امتیاز بهتر و بیشتری کسب می‌کند. برای رسیدن به امتیاز 35، داوطلب باید در تمام پنج سال قبل از تاریخ درخواست، یک فعالیت فرهنگی یا ورزشی مستقل انجام داده باشد.
 • سن: حد مجاز برای این معیار 10 امتیاز است. این امتیاز با افزایش سن افزایش می‌یابد و به اوج سنی بین 21 تا 49 سالگی می‌رسد تا حداکثر امتیاز را بدست آورید. در سن بالای 49 سال، با افزایش سال‌ها، امتیاز شروع به کاهش می‌کند.
 • تسلط به زبان انگلیسی و یا فرانسوی: اگر فرد خود اشتغال به زبان‌های انگلیسی و فرانسه تسلط داشته باشد، برای این معیار به مرز 24 امتیاز می‌رسد. این تعداد با توجه به نمره در آزمون تسلط به زبان انگلیسی (IELTS و CELPIP) و در فرانسه (TEF) متفاوت است.
 • تطبیق پذیری: در این معیار برای برنامه حرفه‌ای خوداشتغالی، حد شش امتیاز است و بستگی به میزان سازگاری و فارغ التحصیلی همسر دارد. عوامل دیگری که می‌توانند امتیاز ایجاد کنند عبارتند از:
 1. آیا شما یا همسرتان بستگانی دارید که به طور قانونی در کانادا زندگی می‌کنند؟
 2. موضوع مهم دیگر توجه به مدارک مورد نیاز برای اثبات اطلاعات ارائه شده به اداره مهاجرت در زمان درخواست است. متخصصان خود اشتغال باید مدرک کار، مانند رسید، فاکتور، مجوز یا حتی نامه‌های شرکت‌ها یا مشتریانی را که برای آن‌ها خدمات ارائه می‌دهند، پیوست کنند. همچنین فراموش نکنید که کلیه مدارک باید توسط مترجم دارای مهر و رسمی ترجمه شوند. بنابراین، هنگام انجام درخواست، ضروری است که تمام اسناد از قبل در دست، سازماندهی شده و آماده ارسال باشند.

برنامه مهاجرت خود اشتغالی کبک

برای افرادی که می‌خواهند افق‌های جدیدی را کشف کنند، کبک یک اقتصاد متنوع، پویا، مدرن و باز به روی جهان، یک محیط زندگی پایدار و ایمن، نیروی کار واجد شرایط، هزینه‌های پایین و وجود شرکت‌های رقابتی را ارائه می‌دهد. سه برنامه مهاجرتی برای افراد تجاری بر اساس معیارهای انتخاب خاص وجود دارد. مواردی مانند سن، تحصیلات یا مهارت‌های زبانی را می‌توان ارزیابی کرد.

برنامه کارآفرینان

برنامه کارآفرین برای کارآفرینانی با حداقل دارایی خالص 300000 دلار در نظر گرفته شده است که در طی پنج سال گذشته حداقل دو سال تجربه کار در یک تجارت را به دست آورده‌اند و از دو بخش تشکیل شده است: استعدادها برای انجام یک پروژه تجاری مربوط به افرادی است که مایل به ایجاد یک تجارت هستند و جزء کسب و کار برای افرادی است که مایل به تصاحب یک تجارت به عنوان مدیر یا شریک هستند.

برنامه سرمایه گذار

برای واجد شرایط بودن برای برنامه سرمایه‌گذار، باید حداقل دارایی خالص 1.6 میلیون دلار، حداقل دو سال تجربه مدیریت بازرگانی و امضای قرارداد سرمایه‌گذاری حداقل 800000 دلاری با یک واسطه مالی مجاز برای مشارکت در برنامه سرمایه‌گذاری باشد.

برنامه کارگران خود اشتغال

به لطف برنامه کارگران خوداشتغالی،مهاجرت خود اشتغالی به کبک در صورت کار به تنهایی امکان‌پذیر است. متقاضیان مهاجرتی که آماده ایجاد شغل خود هستند، باید حداقل دارایی خالص 100000 دلار و حداقل دو سال تجربه کاری در حرفه‌ای داشته باشند که قصد دارند در کبک به عنوان کارفرمای خود اشتغالی فعالیت کنند. متقاضیانی که در آزمون زبان تایید شده‌ای شرکت کرده‌اند که نشان‌دهنده مهارت زبان فرانسوی در سطح متوسط ​​پیشرفته است، می‌توانند در هر زمانی درخواست ارسال کنند. برنامه کارگران خود اشتغال کبک یک مسیر مهاجرتی است که افراد تازه‌وارد و باتجربه مشاغل خود را هدف قرار می‌دهند. متقاضیان موفق می‌توانند به کبک مهاجرت کرده و در آن جا شغل خود را با انجام یک حرفه یا تجارت به حساب خود ایجاد کنند. مانند تمام مسیرهای مهاجرتی کبک، در هنگام اجرا، این برنامه به متقاضیان اجازه می‌داد برای گواهی انتخاب کبک (CSQ گواهی انتخاب کبک) درخواست دهند. پس از دریافت CSQ، متقاضی واجد شرایط ارسال درخواست رسمی برای اقامت دائم کانادا می‌شود.

کبک برای الزامات خوداشتغالی

برای واجد شرایط بودن برای برنامه کارگران خود اشتغال کبک، متقاضیان باید معیارهای زیر را داشته باشند. متقاضی باید:

 • به کبک بیایید تا با انجام یک حرفه یا تجارت به حساب خود شغل خود را ایجاد کنید.
 • دارایی خالص حداقل 100,000 دلار کانادا داشته باشید که به طور قانونی با همسر یا شریک قانونی به دست آمده باشد.
 • حداقل دو سال تجربه به عنوان یک کارگر خود اشتغال در حرفه یا تجارتی که قصد دارید در کبک انجام دهید، داشته باشید.
 • حداقل امتیاز مورد نیاز را که در شبکه ارزیابی امتیازات کارگران خود اشتغال کبک ذکر شده است، داشته باشید.

برنامه‌ها عوامل دیگری از جمله سن، مهارت زبان و سابقه آموزشی را نیز در نظر خواهند گرفت.

مهاجرت خود اشتغالی یا فریلنسری به کانادا

مهاجرت خود اشتغالی یا فریلنسری به کانادا

برنامه های نامزد استانی برای کارگران خود اشتغال و فریلنسر ها

اگر متقاضی بخواهد در استان خاصی مستقر شود، ممکن است تحت برنامه خود اشتغالی خود از برنامه نامزد استانی درخواست دهد. هر استان و منطقه مجموعه‌ای از شرایط و معیارهای انتخاب خود را دارد، اگرچه اغلب هم‌پوشانی‌های واجد شرایط بودن بسیاری وجود دارد که می‌توان آن‌ها را در جریان‌های مهاجرت خود اشتغالی دیگر مشاهده کرد.

به عنوان یادآوری، هرکسی که قصد دارد برای مدت معینی در کانادا بماند، به عنوان اقامت موقت (با ویزای توریستی، تحصیلی یا کاری) باید ثابت کند که:

با کشور مبدأ ارتباط دارد و قصد بازگشت پس از دوره اختصاص یافته به گردشگری یا تحصیل را دارد و او بودجه لازم برای اقامت در کانادا از جمله مبالغی را برای پرداخت شهریه دانشگاه یا کالج خود دارد. برای ساکنین دائمی، یعنی افرادی که در حال گذراندن پروسه مهاجرت خود اشتغالی هستند، نیازی به اثبات نیست، به این معنا که قصد مهاجر، بازگشت به کشور مبدا نیست. اما با این وجود، همچنان به مدرکی مبنی بر درآمد یا مبلغی در دسترس برای پوشش چند ماه اول اقامت خود در کانادا و همچنین به مدرکی مبنی بر دوره‌های تجربه کاری نیاز است. برای کسانی که به عنوان کارمند رسمی در یک شرکت کار می‌کنند، به نظر می‌رسد همه چیز ساده‌تر است، فقط فیش حقوقی، نامه‌های توصیه شده از روسای فعلی و سابق و سایر اسنادی که ثابت می‌کند که نامزد واقعاً در شرکت(های) مربوطه کار می‌کرده است، بفرستید. به عنوان مثال، قراردادها و اظهارنامه‌ها.

اما وقتی صحبت از یک فرد خود اشتغال یا یک کارآفرین می‌شود، این سوال چگونه جواب می‌دهد؟

اقامت موقت فریلنسر ها

این اقامت در مورد افرادی است که برای مدت معینی قصد اقامت در کانادا را دارند، مانند افرادی که برای مثال قصد دارند برای ویزای توریستی یا تحصیلی یا کاری اقدام کنند. ما هرگز از تاکید بر این موضوع خسته نمی‌شویم که در مورد تایید یا عدم تایید ویزای شما، افسر مهاجرت کانادایی است که درخواست شما را بررسی می‌کند. با این وجود، در ویزا در صورتی که متقاضی تمام شرایط مهاجرت خود اشتغالی را برای نوع ویزای خود داشته باشد، بسیار دشوار است.

از نظر شغلی، افراد خود اشتغال می‌توانند ارتباط خود را با ارائه اظهارنامه‌هایی که در حال حاضر انجام می‌دهند یا از طریق نامه‌های مشتریان و یا شرکت‌هایی که محصولات یا خدمات حرفه‌ای را دریافت کرده‌اند و صورت‌حساب‌هایی که به عنوان مثال صادر می‌شود، نشان دهند. علاوه‌بر این، امکان تمرکز بر توسعه شغلی در نامه کالج یا دانشگاه وجود دارد. بنابراین، ذکر این نکته که در صورت بازگشت داوطلب به کشور مبدا، این دوره به پیشرفت حرفه‌ای کمک می‌کند، می‌تواند یک نکته مثبت برای تایید ویزا تلقی شود. در مورد کارآفرینان با ارائه قرارداد اجتماعی یا CNPJ و همچنین مدرکی از حسابدار مبنی بر فعال بودن شرکت و داشتن درآمد قابل حل است.

اقامت دائم فریلنسر ها و خود اشغال ها

در مورد اقامت دائم، موضوع از نظر اثبات پیوندها چندان قوی نیست؛ زیرا به دلیل ماهیت درخواست، قصد بازگشت به کشور مبدا وجود ندارد. با این حال، در این جا، اثبات تجربه کاری می‌تواند یک عامل کلیدی در موفقیت برنامه باشد؛ به ویژه در برنامه‌های مهاجرتی که چندین امتیاز شغلی مانند اکسپرس اینتری اعطا می‌کنند. اما اثبات سابقه کار همیشه به اندازه کارگرانی که توسط یک شرکت استخدام می‌شوند برای افراد خود اشتغال واضح نیست. حتی اگر رویه‌ها همیشه واضح نباشند، به این معنی نیست که امکان پذیر نیستند. در مورد افراد خوداشتغال، اثبات تجربه حرفه‌ای می‌تواند از طریق اظهارات مشتریان و یا شرکت‌هایی که خدمات حرفه‌ای را دریافت می‌کنند و همچنین می‌تواند از طریق نامه‌های همکاران ویا اساتیدی باشد که می‌توانند عملکرد آن را تأیید کنند.

ویزای ورزشکاران کانادا

ورزشکاران بین‌المللی و حرفه‌ای یا افرادی در صنعت فرهنگ و هنر که می‌توانند ثابت کنند که پتانسیل خود اشتغالی سودآور در کانادا را دارند، واجد شرایط ویزای مهاجرت خود اشتغالی یا فریلنسری کانادا هستند، مشروط بر این که معیارهای انتخاب برای خود فدرال را داشته باشند.

ویزای کشاورز خود اشتغال آلبرتا

یکی از جریان‌های برنامه نامزدهای مهاجرت آلبرتا یا AINP، کشاورزی است که به طور مستقل و خود اشتغال درخواست مهاجرت می‌دهد. این نوع مهاجرت خود اشتغالی توسط جریان نامزد استانی که PNP نام دارد توسط استان آلبرتا کانادا انجام می‌گیرد. هدف از این برنامه استانی که توسط آلبرتا ارائه شده است، این است که کسانی که در حوزه مزرعه‌داری تجربه زیادی دارند و علاقه‌مند به کار در استان آلبرتا برای راه‌اندازی مزرعه هستند، بتوانند به راحتی و از طریق این استان به کانادا مهاجرت کنند. این افراد می‌توانند برای اخذ ویزای دائم، درخواست خود را ارسال نمایند. این نوع برنامه‌ها، به عنوان برنامه‌های خود اشتغالی نامیده می‌شوند؛ زیرا خود شخص و به تنهایی می‌تواند در ساسکاچوان مزرعه‌ای راه‌اندازی کند. مدیریت این برنامه نیز به عهده کشاورزی و جنگلداری آلبرتا یا AAF و AINP است.

مهاجرت خود اشتغالی یا فریلنسری به کانادا

مهاجرت خود اشتغالی یا فریلنسری به کانادا

تجربه کاری

کسانی که به عنوان کشاورز خود اشتغال به استان آلبرتا درخواست می‌دهند باید به دولت کانادا و این استان ثابت کنند که می‌توانند به تنهایی یک مزرعه را در این استان راه‌اندازی و محصولات مدنظر را تولید کنند. برای اثبات این توانایی، متقاضیان باید مدارکی را تهیه و آماده کنند و به دولت کانادا ارائه دهند. این مدارک بیش‌تر در رابطه با کسب و کار خود در حوزه کشاورزی، تجربیات خود در حوزه مزرعه‌داری و مدارک تحصیلی است. علاو‌بر این، کسانی که به عنوان کشاورز خود اشتغال مهاجرت به این استان را دارند باید طرحی نیز ارائه دهند که در آن به طور کامل به شرح اقدامات و راه‌اندازی مزرعه در استان آلبرتا بپردازند. همچنین باید مدارکی نیز ارائه شود تا نشان دهد که موسسه مالی کانادایی تمایل به تامین هزینه‌های مالی کشاورز خود اشتغال دارد.

نیاز سرمایه گذاری

تمام کسانی که قصد دارند به عنوان یک مزرعه‌دار به آلبرتا مهاجرت خود اشتغالی کنند باید به این استان نشان دهند که از توانایی مالی بالایی برای توسعه طرح خود و احداث مزرعه دارند. این افراد باید دست کم 500000 دلار کانادا را به عنوان سرمایه گذاری اولیه در حوزه کشاورزی ارائه دهند. برای اثبات توانایی پرداخت این مبلغ، دارایی و سرمایه نامزدها باید حداقل 500000 دلار کانادا باشد.

این مبلغی که استان آلبرتا به متقاضیان پیشنهاد می‌دهد، حداقل مبلغ ممکن برای سرمایه گذاری در این حوزه است. استان آلبرتا این حق را دارد تا در صورت نیاز مبلغی بالاتر از 500000 دلار کانادا از نامزدها در خواست کند. تمامی نامزدها برای راه‌اندازی مزرعه باید طرحی ارائه دهند که استان آلبرتا پس از بررسی این طرح‌ها، بهترین طرح را بر می‌گزیند.

روش درخواست ویزای خود اشتغالی

استان آلبرتا این امکان را برای متقاضیان در همه زمان‌ها قرار داده است تا بدون محدودیت زمانی بتوانند در این استان سرمایه گذاری کنند. کسانی که به دنبال مهاجرت خود اشتغالی به کانادا به عنوان کشاورز خود اشتغال هستند باید ابتدا با سازمان‌های مربوطه مانند برنامه نامزد مهاجرت آلبرتا (AINP) و کشاورزی و جنگل داری آلبرتا (AAF) در ارتباط باشند و شرایط آن‌ها توسط این سازمان‌ها بررسی شود. این افراد باید تمامی مدارک و اسناد مورد نیاز را جمع‌آوري كنند و به اين سازمان‌ها عرضه كنند. زماني كه هر دو سازمان، مدارك را بررسي و تاييد كنند، متقاضيان از سازمان AINP بسته حاوي تاييد نامزدي رسمي را دريافت مي‌كنند و پس از آن شش ماه زمان دارند تا در خواست فدرال براي اخذ ويزاي دائم كانادا را ارسال كنند. همچنين بايد يك درخواست كاغذي نيز براي اقامت دائم در كانادا ارسال شود. مدت زماني كه طول مي‌كشد تا درخواست‌های PNP به عنوان كشاورز خود اشتغال در استان آلبرتا بررسي شود، 18 ماه است.

دانش آموزان و دانشجویان

شما می توانید انواع مختلفی از درآمد را در کانادا داشته باشید؛ حقوق‌بگیر و خودمختار. بسته به شرایط مجوز تحصیلی خود می‌توانید هر زمان دانشجو و خود اشتغال نیز باشید. توجه داشته باشید که برای این که بتوانید علاوه‌بر درس، خود اشتغال شوید، لازم است وضعیتی داشته باشید که آن را مجاز می‌کند WHV که اجازه کار برای هر کارفرمایی را می‌دهد. حرفه‌ای‌های جوان فقط می‌توانند برای کارفرما کار کنند؛ کارفرمایی که با او برای مجوز کار درخواست داده‌اند. بنابراین آن‌ها نمی‌توانند برای شرکت‌های دیگر کار کنند، نه به عنوان کارمند و نه به عنوان یک شغل آزاد. بسته به شرایط مجوز تحصیلی خود می‌توانید هم‌زمان دانشجو و خود اشتغال نیز باشید.

چگونه بفهمم که واجد شرایط برنامه Self Employed هستیم یا خیر؟

همان طور که گفته شد، برای مهاجرت خوداشتغالی، باید تجربه خود اشتغالی در زمینه‌های مرتبط با فعالیت‌های فرهنگی، هنری و ورزشی داشته باشید. چنین تجربه‌ای باید به گونه‌ای مرتبط باشد که مشخص کند شما قادر به انجام این نقش به طور مستقل در کانادا هستید. علاوه‌بر سیستم مهاجرت به کانادا که به عنوان اکسپرس اینتری شناخته می‌شود، واجد شرایط بودن برای برنامه خود اشتغالی نیز از طریق یک سیستم امتیاز محاسبه می‌شود، با 35 امتیاز حداقل لازم برای واجد شرایط بودن برای مهاجرت به کانادا به عنوان یک فرد خوداشتغال. اما خبر خوب برای کسانی که نگران سطح زبان برایمهاجرت خود اشتغالی وجود دارد این است که حتی اگر سطح اولیه زبان انگلیسی یا فرانسوی را دارید، همچنان می‌توانید برای برنامه خود اشتغالی اقدام کنید. البته، این بستگی به حوزه تخصص شما دارد و این که آیا مهارت زبان برای انجام نقش خود ضروری است یا خیر.

مهاجرت خود اشتغالی یا فریلنسری به کانادا

مهاجرت خود اشتغالی یا فریلنسری به کانادا

خلاصه

خود اشتغالی یک منبع مهم اشتغال برای مهاجران است. در اواخر دهه 2000، حدود 19 درصد از کارگران مهاجر در مقایسه با 15 درصد از همتایان متولد کانادا، خود اشتغال بودند. اکثر کارگران خوداشتغال، چه مهاجر و چه غیرمهاجر، ترجیح می‌دهند، بتوانند با دستمزد مناسب، شغل آزاد داشته باشند. این نسبت در میان مهاجران (65%) کمتر از متولدین کانادا (73%) بود. این تفاوت عمدتاً به دلیل این واقعیت است که مهاجران بیش‌تر از متولدین کانادا به خود اشتغالی از سر تعهد می‌پردازند.