روش نوشتن SOP برای کانادا: دستورالعمل های کاربردی برای ویزای دانشجویی و اپلای تضمینی دانشگاه های برتر کانادا آیا می دانید انگیزه نامه تحصیلی یا SOP چیست؟ چرا نوشتن یک متن معتبر و رسمی برای اپلای تضمینی و تحصیل در کانادا تا این اندازه اهمیت دارد؟ آیا برای دریافت ویزای دانشجویی در کانادا باید حتماً فرم SOP را ارائه دهیم؟

اینها سوالات مهمی هستند که برای تمام متقاضیان تحصیل در کانادا مطرح می شود. دریافت ویزای تحصیل کانادا و ادامه تحصیل در بهترین دانشگاه های این کشور، آرزوی بسیاری از دانشجویان ایرانی است. پس در ادامه درباره نحوه نوشتن یک انگیزه نامه خوب صحبت می کنیم و نمونه برتر از این متن را نیز به شما نشان می دهیم. اگر متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق ویزای تحصیلی هستید، همچنان با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

انگیزه نامه تحصیلی یا SOP

انگیزه نامه تحصیلی یا بیانیه هدف (Statement of Purpose)، با نام اختصاری SOP، یک مقاله 1000-1500 کلمه ای است که اطلاعاتی درباره دلایل درخواست شما برای استفاده از برنامه ها و ثبت نام در یک موسسه در کانادا را ارائه می دهد. این نوشته در واقع 3 معیار مهم را نشان می دهد؛ اول اینکه شما چه کسی هستید؛ دوم، مدارک تحصیلی شما چیست، و سوم، چرا شما فرد مناسبی برای شرکت در این دوره های خاص می باشید. موسسات دانشگاهی و آموزشی اغلب، SOP را بررسی می ‌کنند تا در مورد اینکه متن شما چقدر با برنامه ‌ای که برای آن درخواست می ‌دهید مطابقت دارد، قضاوت کنند.

انگیزه نامه تحصیلی یا SOP

انگیزه نامه تحصیلی یا SOP

انگیزه نامه تحصیلی یا SOP برای کانادا؛ ویزای دانشجویی برای بهترین دانشگاه های کانادا

برخلاف سایر کشورها، متقاضی باید هم برای دانشگاه های کانادا و هم برای ویزای دانشجویی، طرح SOP بنویسد. درخواست SOP برای ویزای دانشجویی کانادا با درخواست فرد برای ورود به دانشگاه های کانادا متفاوت است و جنبه های مختلف را مورد توجه قرار می دهد و الزامات مختلفی را برآورده می کند.

انگیزه نامه تحصیلی یا SOP برای درخواست ویزای کانادا، مقاله ای است که در آن باید دلیل انتخاب کانادا برای مهاجرت، مشخصات دانشگاهی، برنامه های پس از تحصیل، دلایل انتخاب دانشگاه خاص و دوره را توضیح دهید. متقاضیانی که مجدداً برای ویزای دانشجویی کانادا اقدام می کنند باید در مقاله SOP خود برای ویزا به همین موضوع بپردازند.

دانشگاه های کانادا اغلب سه مقاله کوتاه یا یک ویدیوی کوتاه برای توجیه درخواست شما ممکن است درخواست کنند. در این سوالات همچنین ممکن است از شما بخواهند که سه عکس با توضیحات کوتاه درباره آنها ارسال کنید.

انگیزه نامه تحصیلی یا SOP برای دانشگاه های کانادا باید فراتر از آنچه قبلاً در درخواست پذیرش ذکر کرده اید، نوشته شده باشد. بهتر است متنی که می نویسید، منحصر به فرد بودن شما را به تصویر بکشد و به مرتبط ترین تجربیات شما اشاره کند. علاوه بر این، به عنوان یک فرد متقاضی، باید اطمینان حاصل کنید که SOP شما برای برنامه انتخابی تان، به برنامه درسی و انتظارات شما از آن پاسخ می دهد.

از بین این دو، ویزای دانشجویی SOP برای کانادا از اهمیت بیشتری برخوردار است، زیرا می تواند شانس شما را برای تحصیل در کانادا کاهش دهد یا از بین ببرد. پس بهتر است با بحث در مورد آن به جزئیات بیشتری اشاره کنیم.

انگیزه نامه تحصیلی یا SOP برای ویزای دانشجویی کانادا

افسران مسئول بررسی مدارک درخواست ویزای کانادا، برای مصاحبه ویزا با همه متقاضیان تماس نمی گیرند. اکثر درخواست ها بر اساس نامه توضیح یا SOP آنها برای ویزای دانشجویی کانادا، پذیرفته یا رد می شوند. یک SOP ایده آل برای ویزای کانادا باید به تمام سوالات مورد نیاز به طور همزمان پاسخ دهد تا هویت و شخصیت شما را منعکس کند. قسمت مقدمه بسیار اهمیت دارد؛ به اندازه ای که می تواند موجب رد یا پذیرفته شدن شما در اداره مهاجرت شود؛ شما می خواهید افسر ویزا را به خواندن ادامه متن، فراتر از پاراگراف اول تشویق کنید. هنگام نوشتن انگیزه نامه تحصیلی یا SOP برای ویزای دانشجویی کانادا، اطمینان حاصل کنید که به پنج سوال اصلی زیر پاسخ داده اید:

1- چرا می خواهید در کانادا یا آلمان یا فرانسه و ایتالیا و… تحصیل کنید؟

در این قسمت، لازم نیست فقط دلیل ادامه تحصیلات عالی در کانادا را بیان کنید، بلکه باید به دلیل انتخاب کانادا به جای ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، استرالیا و غیره برای تحصیل نیز بپردازید.

2- چرا برای این دانشگاه خاص در کانادا درخواست داده اید؟

در نوشتن این قسمت، فقط روی رتبه و شهرت دانشگاه تمرکز نکنید. در مورد اینکه چگونه دانشگاه خاص در کانادا از نظر شما مناسب است صحبت کنید؛ معیارهایی نظیر انتخاب برنامه، برنامه درسی، مقرون به صرفه بودن و غیره برای شما باید اهمیت داشته باشد.

3- کدام رشته یا گرایش را می خواهید ادامه دهید و چرا؟

انتخاب رشته و یا برنامه های مورد نظر خود را ذکر کنید (نام کامل باید نوشته شود و نه متن کوتاه)، در مورد انگیزه و علاقه واقعی خود به برنامه انتخابی صحبت کنید.

4- آیا یک سال فرصت دارید؟

به خاطر داشته باشید که این سوال را با دقت و به طور کامل مطرح کنید، زیرا کانادا در مورد سال (= سال های) اقامت، قوانین سختگیرانه ای دارد. آنچه را که در طول سال های قبلی یا فاصله های معوقه خود انجام داده اید با جزئیات توضیح دهید.

5- آیا قصد بازگشت به کشور خود را دارید؟

در مورد اقامت در کانادا چیزی ذکر نکنید. بر بازگشت به کشور خود شدیداً تأکید کنید و دلایل و برنامه های بلند مدت خود را بیان کنید.

علاوه بر پرداختن به این سؤالات، توصیه می شود که دانش آموزان و حتی دانشجویان در انگیزه نامه تحصیلی یا SOP به موارد زیر نیز پاسخ دهند:

انگیزه نامه تحصیلی یا SOP

انگیزه نامه تحصیلی یا SOP

1- چگونه می خواهید هزینه تحصیل خود را در کانادا تامین کنید؟

این که آیا شما بورسیه تحصیلی یا حمایت مالی دارید، یا والدینتان قصد دارند هزینه تحصیل شما را تامین کنند، آن را با جزئیات ذکر کنید. تعهد نامه ها و صورتحساب های بانکی مربوط به حمایت مالی را پیوست کنید.

2- آیا تمام مسئولیت های خود را به عنوان یک دانشجوی بین المللی درک می کنید؟

دانشجویانی که قصد کار پاره وقت و خارج از دانشگاه را دارند می توانند حداکثر 20 ساعت در هفته در طول یک ترم تحصیلی این کار را انجام دهند. به همه متقاضیان توصیه می شود مطمئن شوند که طرح SOP آنها برای ویزای کانادا، یک مقاله قوی و استاندارد است و اهداف، انتظارات و در دسترس بودن توان مالی شما را برجسته تر می کند.

نگارش انگیزه نامه تحصیلی یا SOP برای دانشگاه های کانادا

انگیزه نامه تحصیلی یا SOP در دانشگاه های کانادا در مقایسه با طرح SOP برای ویزای دانشجویی کانادا، کمی شخصی تر است. در حالی که رویکرد هر دانشگاه نسبت به SOP ممکن است متفاوت باشد، چند عنصر وجود دارد که همه دانشگاه‌ های کانادا در مقاله SOP متقاضی، آن را بررسی می‌ کنند:

نمرات آکادمیک:

دانشگاه ها به نمرات علمی، به ویژه در مورد رشته های بازرگانی و مهندسی تاکید بیشتری می کنند. بنابراین اگر برای چنین رشته هایی درخواست می دهید، در مورد نمرات علمی و تجربه خود صحبت کنید تا به برتری برسید.

فرهنگ جامعه و کارهای داوطلبانه:

در حالی که باید در SOP هر متقاضی، PG گنجانده شود، افرادی که برای برنامه هایی مانند خدمات اجتماعی و مدیریت دولتی درخواست می کنند باید آن را اولویت بندی کنند.

تجربه کاری:

در دانشگاه های کانادا مانند UBC، UToronto، برای متقاضیان PG، اجباری است که حداقل 2 سال تجربه کاری مرتبط داشته باشند. متقاضیان باید اطمینان حاصل کنند که به رعایت تعداد کلمات خاص، پایبند هستند؛ زیرا دانشگاه های کانادا در مورد آن کاملاً سختگیرانه عمل می کنند. در ادامه با برخی از مهم ترین متن های انگیزه نامه های تحصیلی برای معروف ترین دانشگاه های کانادا اشاره می کنیم.

انگیزه نامه تحصیلی یا SOP برای دانشگاه تورنتو

UToronto برای برنامه های کارشناسی نیازی به SOP ندارد. با این حال، برای رشته های تحصیلات تکمیلی، به یک مقاله و یک مقاله ویدیویی 10 دقیقه ای نیاز دارید. هیچ الگو یا سوال ثابتی برای هر دو مورد وجود ندارد. هر سال ممکن است دانشگاه، یک سری معیارها را انتظار داشته باشد.

در نوشتن این نوع متن ها لازم نیست خود را فقط به یک جنبه از زندگی خود محدود کنید؛ گزینه های نوشتاری شما می تواند شامل جنبه های متعددی خارج از کار و تحصیل باشد؛ چیزهایی مانند سرگرمی ها، کارهای داوطلبانه، جوایز، سرمایه گذاری های کارآفرینی، ورزش و هنر.

مثلاً در یک سال، سوالی که در برنامه انگیزه نامه های تحصیلی بیان شد این بود که “4 یا 5 ویژگی را که بهترین توصیف شما است را بیان کنید. (3 تا 5 کلمه)”؛ باید در نوشتن این طرح ها به قدری دقت کنید که به خوبی بتوانید انتظارات دانشگاه را برآورده کرده و بتوانید در اپلای دانشگاه موفق شوید.

تهیه یک ویدیوی مؤثر و عالی در انگیزه نامه تحصیلی یا SOP بسیار اهمیت دارد. مؤلفه مصاحبه ویدیویی، حضور در کمیته پذیرش را تضمین می کند و در نتیجه به شما فرصتی می دهد تا شخصیت، ویژگی ها، علایق و ارزش های خود را به نمایش بگذارید.

انگیزه نامه تحصیلی یا SOP

انگیزه نامه تحصیلی یا SOP

انگیزه نامه تحصیلی یا SOP برای دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه بریتیش کلمبیا یکی از معدود دانشگاه های کانادایی است که برای برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد نیاز به SOP دارد. برای برنامه‌های UG، نمایه شخصی UBC به 4 سؤال باید به خوبی پاسخ دهید:

 • برای ما توضیح دهید “چه کسی هستید؟”
 • دوستان، خانواده و یا اعضای جامعه، شما را به عنوان یک فرد چگونه توصیف می کنند؟
 • در صورت امکان، چیزی را که فکر می کنید بزرگ ترین دستاورد شماست شرح دهید و دلیل آن را نیز بیان کنید. (حداکثر 250 کلمه).
 • چه چیزی برای شما در این برنامه ها مهم است و چرا؟ (حداکثر 250 کلمه).
 • حداکثر 5 فعالیتی را که به طور فعال دنبال کرده اید یا دستاوردهایی را که در یک یا چند مورد از زمینه های مختلف به دست آورده اید، شرح دهید. ماهیت مسئولیت های خود را در این فعالیت ها برجسته کنید. (50 کلمه در هر توضیح).
 • درباره یک یا دو فعالیت ذکر شده که برای شما مهم هستند توضیح دهید. لطفاً نقشی که ایفا کردید و آموخته های کلیدی از این فرآیند را توضیح دهید. از شما مرجعی خواسته می شود که بتواند پرونده شما را در این زمینه ارائه دهد. (حداکثر 350 کلمه).

برای برنامه های PG، انگیزه نامه شامل یک مقاله کوچک است، که در آن شما باید به موضوع خود بپردازید:

 • حوزه علمی خاص و مورد علاقه
 • تجربه آموزشی قبلی
 • انتظارات از برنامه فارغ التحصیل UBC

به هرگونه نقل قول، انتشارات یا تجربه قبلی در زمینه مورد علاقه خود مراجعه کنید. چنین عناصری برنامه های شما را از سایرین متمایز می کند. نکته مهم: هنگام نوشتن SOP برای دانشگاه UBC، به یاد داشته باشید که بر پیشینه تحصیلی و دستاوردهای خود تأکید کنید. UBC از جمله دانشگاه هایی است که دانشجویان با نمرات استثنایی را ترجیح می دهند.

انگیزه نامه تحصیلی یا SOP برای دانشگاه کوئینز

انگیزه نامه تحصیلی برای دانشگاه کوئینز اجباری نیست، اما توصیه می شود که آن را داشته باشید. اگر تصمیم دارید یک SOP بنویسید، به یاد داشته باشید که فقط بر عناصر غیر آکادمیک تمرکز داشته باشد. این انگیزه نامه برای دانشگاه کوئینز شامل دو بخش است – یک پرسشنامه و یک مقاله.

1-پرسشنامه:

 • در این قسمت باید هر یک از جوایز و امتیازات خود را که در 4 تا 5 سال گذشته دریافت کرده اید فهرست کنید. هر یک از آنها را در حدود 200 کاراکتر به طور خلاصه توضیح دهید.
 • هر گونه فعالیت فوق برنامه و تعداد کل ساعاتی که به هر یک اختصاص داده اید را نیز مشخص کنید.
 • هر کار پاره وقت/تمام وقت، با حقوق یا بدون حقوق را که در 4 سال گذشته انجام داده اید فهرست کنید.
 • یک فعالیت فوق برنامه یا فرصت شغلی، تأثیر این تجربه و بیشترین نتیجه یادگیری از این تجربه را توصیف کنید.

نکته: حتی اگر این انگیزه نامه برای این دانشگاه کانادا اختیاری باشد، افسران پذیرش در دانشگاه Queen’s از شما انتظار دارند که یک متن خوب و عالی را ارسال کنید.

اجازه دهید برای آشنایی با یک نمونه عالی و مورد تایید از انگیزه نامه تحصیلی، گزینه ای را در قسمت زیر معرفی کنیم.

نمونه انگیزه نامه تحصیلی یا SOP برای کانادا + آلمان + فرانسه و…

این یک SOP واقعی یک دانشجو است که در حال حاضر در کانادا تحصیل می کند:

معرفی

من، [نام دانشجو] هستم. [نام پدر/مادر] از یک خانواده طبقه متوسط ​​ساکن در [ایالت، کشور] به اینجا آمده ام. پدر و مادرم هر دو به کشاورزی مشغول هستند. من یک خواهر کوچکتر دارم؛ خانم … که در کلاس هشتم در [نام مدرسه] مشغول به تحصیل است.

سوابق تحصیلی و مهارت زبان:

من کلاس X را از [نام مدرسه یا مؤسسه] با CGPA در سال 2016 و کلاس XII را از [نام مدرسه یا مؤسسه] با [درصد یا نمره به ‌دست ‌آمده] در [موضوع/رشته] گذرانده ام.

من یک ورزشکار مشتاق هستم و در رشته های مختلف ورزشی مانند بسکتبال، شنا و جودو شرکت کرده ام. در کنار ورزش کردن، در فعالیت‌های غیر ‌درسی مانند نقاشی، مقاله ‌نویسی، مسابقات سخنرانی عمومی، مناظره ‌ها و آزمون‌ ها برنده جوایزی شده ام. من در مسابقات زیادی شرکت کردم و برنده شدم که برای آنها گواهینامه برتری، شایستگی یا حضور در مراسم، با توجه به دستاوردها دریافت کرده ام.

من در سال 2016 برای مدت کوتاهی حدود 26 روز از ایالات متحده بازدید کردم و در آنجا 23 روز، تجربه آموزش فضانوردی را از مرکز فضایی کندی، فلوریدا به دست آوردم و آموزش های ارائه شده توسط تدریس خصوصی HSA را تحت نظارت دانشگاه کمبریج، در موضوعات بازرگانی، حسابداری و اقتصاد، همانند سازمان تجارت، تکمیل کرده ام. من در سال 2018، آزمون زبان آیلتس را با نمره کلی 6.5 گذرانده ام. من در هر کدام از مهارت های شنیدن، خواندن و نوشتن، نمره 6 و در ماژول صحبت کردن، نمره 7.5 را دریافت کردم.

انگیزه نامه تحصیلی یا SOP

انگیزه نامه تحصیلی یا SOP

چرا دوره کسب و کار خودرو را گذراندم؟

من در یونان به دنیا آمدم و آنجا بزرگ شدم و از کودکی اشتیاق به اتومبیل های مسابقه ای داشتم. با تجربه تجاری که از پدرم به ارث رسیده و عشق به اتومبیل به عنوان یک ویژگی ذاتی، ترکیب دوره های اتومبیل و تجارت، چیزی است که واقعاً به آن علاقه دارم. من یک یادگیرنده مشتاق هستم و آرزو دارم که حرفه خود را با اشتیاق خودم ایجاد کنم، از این رو زمانی که در مورد دوره تجارت خودرو آشنا شدم، از این فرصت استفاده کردم.

برنامه تحصیلی کسب و کار خودرو در کالج جورجیا، که به اختصار، برنامه AUBU ارائه می شود، کسب و کار عمومی و آموزش تخصصی خودرو را ارائه می دهد، و این دوره می تواند دانش عمیقی در مورد این صنعت به من ارائه دهد. مدرسه کسب و کار خودرو در کانادا به طور فعال توسط صنعت خودرو پشتیبانی می شود که برای ارائه تجربه عملی در این صنعت مناسب است. من تمایل به راه اندازی کسب و کار خود در صنعت خودرو در بازار جهانی دارم که نمی توانم برای آن، دوره مناسب تر از این درخواست کنم.

چرا کشور کانادا و کالج جورجیان را انتخاب کردم؟

من تحصیلات بین المللی را قبلاً در دوران کودکی خودم تجربه کرده ام و به همین دلیل یک رشته خوب با مدرک معتبر جهانی را در کانادا برای کسب تجربه و دانش تخصصی انتخاب کردم. سیستم آموزشی کانادا بسیار عالی است و در بین بهترین ها در جهان قرار دارد. کانادا یک کشور چند فرهنگی است که مدارک معتبر بین المللی را ارائه می دهد. این کالج، یکی از بهترین دوره های آموزش کسب و کار و خودرو را دارد که توسط کالج جورجیان با حمایت صنعت خودرو ارائه می شود. ویژگی های پویا بودن و سرزندگی این کشور با طبع و سلیقه من مطابقت دارد. برای اینکه برای آینده آماده شوم، تصمیم گرفتم تحصیلات خود را در کالج جورجیان ادامه دهم، زیرا تحصیل در آنجا به من آموزش بین المللی ارائه می دهد و کمک می کند بهتر و بیشتر دیده شوم.

وضعیت مالی:

پدر و مادر من به کشاورزی اشتغال دارند و همچنین از طریق اجاره زمین و املاک متعلق به خانواده ام درآمد دریافت می کنند. درآمد سالانه خانواده من حدود …. دلار کانادا است. من قبلاً یک حساب GIC با 10000 دلار کانادا باز کرده ‌ام تا هزینه‌ های اقامت شبانه ‌روزی و اقامت در شش ماه اول پس از ورودم به کانادا را بر عهده بگیرم و هزینه سال دوم خود را در کالج نیز به این حساب ارسال کنم. والدین من از تحصیل من در کانادا حمایت خواهند کرد.

فرصت های پس از تحصیل:

هند یک اقتصاد در حال رشد است و یک بازار کار فشرده دارد. در پنج سال گذشته، صنعت خودرو در هند رونق داشته است. خودروهای تجاری، بیشترین تعداد فروش را گزارش کرده اند و به ترتیب، خودروهای دو چرخ و چهار چرخ (خودروهای سواری) مورد توجه قرار گرفته اند. پس از گذراندن موفقیت آمیز دوره کسب و کار خودرو، مایلم به شغلی در زمینه خودروسازی روی بیاورم. این رشته پس از اتمام تحصیلات تخصصی، شغلی با درآمد خوب را خواهد داشت.

پدرم وضعیت مالی مرفه و خوبی دارد، اگر چه من، این دارایی ها را به ارث می برم، اما می‌ خواهم حرفه ‌ام را در صنعت خودروسازی شخصی سازی کنم. من فرهنگ و خانواده ام را در کشورم دوست دارم و آرزو دارم بعد از تحصیل در سطح جهانی، کاری بزرگ برای کشورم انجام دهم. می دانم که تحصیل در کانادا مستلزم نظم و انضباط و فداکاری زیادی است. من یک شهروند قانونمند و فردی بسیار مسئولیت پذیر هستم. از شما می خواهم که برای تحصیل در کانادا، به من فرصتی بدهید زیرا این فرصت به من در تحقق رویاهایم کمک می کند.

چگونه انگیزه نامه تحصیلی شما می تواند متمایز از سایرین باشد؟

چگونه می‌توانید یک انگیزه نامه تحصیلی عالی بنویسید که بدیع و خلاقانه و کاملاً حرفه ای به نظر برسد، اما در عین حال، آنچه را که کمیته پذیرش به دنبال آن هستند فرآهم کند؟ بسیار ساده است. اساساً هر دانشگاهی از یک دانشجو انتظار دارد که به چند سؤال اساسی که کمیته پذیرش مطرح می کند پاسخ دهد. آنها ممکن است آشکارا سوالات را نپرسند، اما عموماً آنها انتظار دارند که به این چند سوال اصلی پاسخ های خوب و قانع کننده بدهید:

 • می خواهید چه رشته ای را در مقطع کارشناسی ارشد مطالعه کنید؟
 • چرا می خواهید فقط در این مدرک، مشغول به تحصیل شوید؟
 • چرا می خواهید در این کالج خاص تحصیل کنید؟
 • چه ویژگی را در اینجا دوست دارید؟
 • چرا تحصیل در این کشور خاص را انتخاب کردید؟
 • چه چیزی را درباره این مؤسسه یا این دانشگاه می پسندید؟
 • چقدر و چه نوع تجربه ای در زمینه کاری خود دارید؟
 • آیا تجربه شما با انتخاب رشته شما مرتبط است؟
 • اگر قبلاً تجربه ای کسب کرده اید، قصد دارید چه مهارت های اضافی را از مدرک خود، کسب کنید؟
 • بعد از فارغ التحصیلی با مدرکتان چه برنامه ای دارید؟
 • آیا انتخاب می کنید که در نهایت، شغلی داشته باشید یا به تحقیق بپردازید؟
 • چه انتظاراتی از تحصیلات تکمیلی و هم از دانشگاه دارید؟
 • آیا دوست دارید زیر نظر استاد خاصی مطالعه یا تحقیق کنید؟ اگر بله، چرا فقط آنها؟
 • چگونه می توانید به دانشگاه و برنامه ما کمک کنید؟
 • چه مهارت های خاصی را دارید؟
 • به غیر از کار و تحصیل، سرگرمی ها، علایق و عادات شما چیست؟
 • شما به عنوان یک شخص، چگونه هستید؟
 • در مورد جامعه دانشجویی و فرهنگ ما چه می دانید؟
 • آن جنبه یا ویژگی منحصر به فرد در مورد شما که ما باید بدانیم چیست؟
 • چه دلیلی وجود دارد که ما باید به شما اطمینان کنیم؟

اینها مهم ترین سوالاتی هستند که باید قبل از شروع نوشتن انگیزه نامه تحصیلی خود در نظر بگیرید. پاسخ‌ های هر یک از سؤالات بالا را جداگانه بنویسید و سعی کنید داستانی بسازید که کمیته پذیرش دوست دارد آن را بخواند. به یاد داشته باشید، بر خلاف یک برنامه MBA، شما هیچ مصاحبه شخصی برای یک برنامه تحصیلات تکمیلی نخواهید داشت، بنابراین تنها راه برای تحت تاثیر قرار دادن افسران پذیرش، گفتن داستان خود از طریق همین نوشته است.

شما باید داستان خود را به بهترین شکل ممکن منتقل کنید، به طوری که کمیته، شما را به اندازه کافی جالب بداند؛ و اگر به اندازه کافی برای آنها جالب باشید، نه تنها با پذیرش شما موافقت می شود، بلکه یک بورس تحصیلی مناسب نیز خواهید داشت.

انگیزه نامه تحصیلی یا SOP

انگیزه نامه تحصیلی یا SOP

مهم ترین نکات برای نوشتن انگیزه نامه تحصیلی عالی و قوی

انگیزه نامه تحصیلی، که گاهی اوقات بیانیه شخصی نیز نامیده می شود، بخشی ضروری از برنامه های تحصیلات تکمیلی است. عملکرد آن به طور مشابه یک نامه پوششی است. این نوشته شما باید خواننده (در این مورد کمیته انتخابی) را متقاعد کند که شما دارای شرایط، انگیزه و اهداف حرفه ای مناسب برای ادامه تحصیلات تکمیلی در برنامه های آنها هستید. از نکات زیر برای نوشتن یک بیانیه هدف یا یک انگیزه نامه عالی و قوی استفاده کنید.

1- نوشته را شخصی سازی کنید

این اولین نکته و مهم ترین نکته برای نوشتن یک برنامه انگیزه نامه عالی است. ضروری است که انگیزه نامه تحصیلی خود را برای هر مدرسه، دانشگاه، برنامه یا پروژه ای که برای آن درخواست می کنید، سفارشی کنید. لازم نیست برای هر بیانیه از ابتدا شروع کنید، اما باید مطمئن شوید که بخش های قابل توجهی از آن، مربوط به مؤسسه یا دانشگاه است. متن شما باید به کمیته بگوید که چرا تصمیم گرفته اید نسبت به سایر گزینه ها، برای مؤسسه آنها درخواست دهید.

2- مدارک خود را ارائه دهید

توضیح دهید که چرا برای این برنامه، دوره یا آموزش، واجد شرایط هستید. خلاصه مختصری از دوره لیسانس و شغل قبلی خود در مقطع کارشناسی ارشد (در صورت وجود) بنویسید. در مورد پروژه های تحقیقاتی که انجام داده اید و پایان نامه خود یا هر انتشارات دیگر صحبت کنید. هر فعالیت فوق برنامه علمی مرتبط را که در آن شرکت داشته اید ذکر کنید. اگر شرایط خاصی برای برنامه های شما وجود دارد، مانند مهارت زبان خارجی یا دوره های پیش نیاز، باید در انگیزه نامه تحصیلی خود توضیح دهید که چگونه آنها را کسب کرده اید.

3- علایق خود را توضیح دهید

علایق تحقیقاتی شما باید بخش عمده ای از متن انگیزه نامه شما باشد. موضوعی را که می خواهید درباره آن تحقیق کنید با نشان دادن موضوع، تعریف یک مشکل یا طرح یک سوال، تنظیم کنید. در مورد اینکه چه چیزی باعث علاقه شما به این موضوع شده و اینکه چگونه به این رشته و وضعیت فعلی شما و حتی دریافت بورسیه تحصیلی کمک می کند، صحبت کنید.

4- در متن خود نشان دهید که متعهد هستید

انگیزه نامه تحصیلی شما باید علایق تحقیقاتی شما را به دانشگاه یا مؤسسه ای که برای آن درخواست می دهید، مرتبط کند. شما باید اساتیدی را با علایق و زمینه تحقیقاتی مشابه که دوست دارید با آنها کار کنید نام ببرید و از نمونه های خاصی از کار آنها برای توضیح علت استفاده کنید. در مورد اینکه چگونه این دانشگاه به شما در موفقیت در اهداف تحقیقاتی کمک می کند، صریح و آشکار صحبت کنید.

در نوشته خود اشاره کنید که آیا این بخش به دلیل اتفاق منحصر به فرد یا تمرکز قوی در یک حوزه خاص، شناخته شده است؟ آیا آنها دسترسی خاصی به منابعی دارند که به شما در تحقیق کمک کنند؟ این پاراگراف باید برای هر دانشگاه یا مؤسسه ای که برای آن درخواست می دهید، تنظیم شود.

5- مختصر و مفید صحبت کنید

انگیزه نامه های تحصیلی که می نویسید نباید بیشتر از یک تا دو صفحه باشند؛ مگر اینکه تعداد کلمات خاصی در برنامه ذکر شده باشد؛ کلمات هر جمله را دقیق حساب کنید.

انگیزه نامه تحصیلی یا SOP

انگیزه نامه تحصیلی یا SOP

6- داستان زندگیتان را نگویید!

به عنوان یک نکته مهم، از داستان سرایی بیش از حد در انگیزه نامه تحصیلی خود اجتناب کنید. فرصت محدود خود را هدر ندهید و به کمیته بررسی بگویید که چگونه همیشه می خواسته اید یک فیزیکدان باشید یا در مورد شور و شوق خود به تاریخ صحبت کنید. آنها از قبل می دانند که شما به این موضوع علاقه دارید – اگر علاقه مند نبودید، برای این دوره های خاص، درخواست نمی دادید! در حالی که دستاوردهای گذشته شما برای این برنامه آماده شده است، انگیزه نامه باید بر آینده شما به عنوان یک محقق، تمرکز کند.

7- بازخورد از متن خود دریافت کنید

وقتی یک متن پیش ‌نویس نوشتید که از آن راضی هستید، از یکی از اساتید رشته ‌تان که شما و علایق شما را می ‌شناسد، بخواهید آن را دوباره بخواند. آنها می توانند به شما کمک کنند این متن را از دیدگاه فردی با تجربه در کمیته های پذیرش نگاه کنید.

8- در صورت لزوم، متن انگیزه نامه تحصیلی را تصحیح کنید

این آخرین مرحله اما بسیار ضروری و حیاتی برای هر برنامه ای است. انگیزه نامه تحصیلی خود را چندین بار بخوانید تا مطمئن شوید که اشتباه تایپی یا گرامری در آن وجود ندارد. تشخیص خطاها روی صفحه ممکن است سخت باشد، بنابراین متن خود را چاپ کنید و آن را دوباره بخوانید. دوباره بررسی کنید که نام اساتید و عناوین آثارشان را به درستی نوشته اید. اگر گرامر متن، هنوز مناسب نیست (یا حتی اگر اینطور باشد) ایده خوبی است که از شخص دیگری بخواهید این نوشته شما را تصحیح کند.

انگیزه نامه تحصیلی چقدر مهم است؟

تماس با اساتید برای دریافت توصیه نامه، نهایی کردن گزینه های مدرسه و تهیه پیش نویس انگیزه نامه تحصیلی شخصی، همگی برای ادامه تحصیل در کانادا برای دانش آموزان و دانشجویان یک نیاز ضروری است. انگیزه نامه شخصی یا بیانیه هدف (SOP) مهمترین عنصر فرآیند پذیرش است. این متن به کمیته پذیرش اجازه می دهد تا به پیشینه شما نگاهی بیاندازند، و تقریباً روایتی از کل درخواست شما خواهد بود.

در اصل، یک انگیزه نامه خوب تحصیلی به درستی تدوین شده و می تواند برخی از نقاط ضعف را کم رنگ کند. علاوه بر این، می تواند کمیته پذیرش را متقاعد کند که متمایل به پذیرش شما شوند! علاوه بر این، افسران پذیرش، بیش از 1000 مقاله را مطالعه کرده اند. با این اوصاف، تمام تلاش ها باید به کار گرفته شود تا شما و فعالیت های شما را به یاد ماندنی تر کند؛ متن شما باید با چشم انداز بلند مدت، مرتبط باشد.

در حالی که هیچ نحوه نگارشی خاصی در مورد موفقیت در پذیرش وجود ندارد، یک انگیزه نامه خوب و شخصی قطعاً می تواند شانس فرد را برای پذیرش افزایش دهد یا از بین ببرد. متن انگیزه نامه شخصی، فرصتی برای درخشش فرد است. این متن نه تنها یک نقشه کلمات برای معرفی شخصیت شماست، بلکه فرصتی برای تقویت مهارت ها و نقاط قوت شما نیز خواهد بود. در مجموع، نامه انگیزه نامه تحصیلی، تلفیق تجربیات، استعدادها و ایده ها شما را ارائه می دهد و بلیط طلایی برای ویزای کانادا و اپلای تضمینی برای دانشگاه های کانادا محسوب می شود.