مقالات کانادا

انواع ویزای کانادا از کوتاه مدت تا دائم + شرایط و هزینه ها و مدارک مورد نیاز در 2022

انواع ویزای کانادا از کوتاه مدت تا دائم

کانادا کشوری در قاره آمریکای شمالی است که درست، بالای ایالات متحده قرار دارد و به عنوان کشوری بسیار توسعه یافته شناخته می شود. تقاضای مردم برای سفر به کانادا در چند سال اخیر به طور پیوسته در حال افزایش بوده است، اما اکثر مردم با این سوال مهم مواجه هستند که چگونه می توانند به کانادا مهاجرت کنند.

انواع ویزای کانادا

انواع ویزای کانادا از کوتاه مدت تا دائم

انواع ویزای کانادا، مهری بر روی پاسپورت شما است که اجازه ورود به کشور کانادا را به شما می دهد. ویزای کانادا، یک مجوز برای شما است که به این کشور سفر کنید و از نظر قانونی بتوانید به طور موقت یا دائم در آنجا اقامت داشته باشید. دریافت ویزای کانادا به این معنی است که کنسولگری یا سفارت کانادا در کشور شما بررسی کرده که شما واجد شرایط هستید و شرایط لازم برای ورود به این کشور را دارید. با این حال، هنگامی که در مرز و گمرک کانادا هستید، این به افسران مرز بستگی دارد که ارزیابی کنند آیا شما برای ورود، فردی مناسب هستید یا خیر.

اگر به سوالات افسر خدمات مرزی کانادا (BSO) صادقانه و درست پاسخ دهید، به شما اجازه ورود خواهند داد. در غیر این صورت، اگر مشکوک باشند که شما واجد شرایط ورود به کانادا نیستید، می توانند شما را رد کنند و از شما بخواهند که به کشور خود بازگردید، حتی اگر یکی از انواع ویزای کانادا را داشته باشید.

چه کسانی به انواع ویزای کانادا نیاز دارند؟

افرادی از کشورهایی که معافیت ویزا یا موافقتنامه مجوز الکترونیکی سفر (eTA) با کانادا را ندارند، برای ورود به این کشور به ویزا نیاز دارند. به طور خاص، افراد از حدود 148 کشور برای بازدید، کار یا مهاجرت به کانادا نیاز به انواع ویزای کانادا دارند.

اگر شما یکی از این متقاضیان أخذ ویزای کانادا هستید و به یکی ازاین ویزاها نیاز دارید، باید برای دریافت ویزا، شخصاً اقدام کنید. بسته به نوع ویزا که می خواهید بگیرید، روشی برای درخواست خواهید داشت، اما چند مرحله کلی وجود دارد که باید انجام دهید. در ادامه در این مورد بیشتر توضیح می دهیم.

با انواع ویزای کانادا آشنا شویم

قبل از درخواست برای ویزای کانادا، ابتدا باید بدانید که برای چه نوع ویزایی را نیاز دارید. انواع ویزای کانادا به شرح زیر هستند:

 • ویزاهای بازدید کننده (ویزای توریستی)
 • ویزای دانشجویی
 • ویزای کار
 • ویزای اقامت دائم
 • ویزای تجاری
 • ویزاهای برنامه اکسپرس اینتری

شما باید یکی از این انواع ویزا را انتخاب کنید؛ به طوری که با انگیزه ای که می خواهید به کانادا بروید مطابقت داشته باشد.

انواع ویزای کانادا از کوتاه مدت تا دائم

انواع ویزای کانادا از کوتاه مدت تا دائم

ویزای موقت کانادا چیست؟

ویزای موقت کانادا یکی از انواع ویزای کانادا است و به فرد این امکان را می دهد که برای مدت زمان خاصی که توسط کنسولگری کانادا یا افسران خدمات مرزی (BSO) تعیین می شود، در کانادا بماند. این زمان معمولاً تا 6 ماه است. اما ویزای موقت می تواند یک بار ورود یا چند بار ورود باشد.

ویزای یکبار ورود، به فرد این امکان را می دهد که فقط یک بار وارد کانادا شود، 6 ماه در آنجا اقامت داشته باشد و سپس به کشور خود بازگردد. ویزای چند بار ورود به فرد این امکان را می دهد که چندین بار وارد کانادا شود تا زمانی که ویزای وی منقضی شود و به طور موقت در آنجا اقامت داشته باشد.

انواع ویزای موقت کانادا به شرح زیر است:

1-ویزای توریستی کانادا: ویزای ویزیتور یا ویزای توریستی به دارنده ویزا این امکان را می دهد تا برای اهداف گردشگری در این کشور، وارد کانادا شود.

2-سوپر ویزای کانادا: سوپر ویزای کانادا یکی از مهم ترین انواع ویزای کانادا است و به والدین یا پدربزرگ ها و مادربزرگ های شهروندان کانادایی یا افراد مقیم دائم کانادا اجازه می دهد تا برای اقامت طولانی مدت، از فرزندان یا نوه های خود دیدن کنند.

3-ویزای دیپلماتیک و رسمی ویزای دیپلماتیک و رسمی: این نوع ویزا به مقامات و دیپلمات های کشورهای خارجی اجازه می دهد تا برای انجام وظایف و اهداف رسمی وارد کانادا شوند.

4- Courtesy visa: این ویزا به تمام افرادی داده می شود که واجد شرایط دریافت ویزای دیپلماتیک و رسمی نیستند، اما به دلیل رتبه ها و موقعیت هایی که دارند، از اهمیت بالایی برخوردار هستند. به عنوان مثال، این ویزا شامل اعضای هیئت های تجاری یا دیپلمات هایی است که قصد گردشگری در کانادا را دارند.

5-ویزای تجاری کانادا: ویزای تجاری یکی از مهم ترین انواع ویزای کانادا است و به افرادی داده می شود که با اهداف تجاری به صورت فردی یا گروهی از افراد تجاری، به کانادا سفر می کنند.

6-ویزا برای زایمان در کانادا: این ویزا به افرادی داده می شود که تمام شرایط اقامت موقت در کانادا را دارند و باردار هستند و می خواهند در این کشور زایمان کنند. زایمان در کانادا باعث می شود نوزاد به طور قانونی، شهروند کانادا شود.

7-ویزای اهدای عضو: این ویزا به شخصی داده می شود که با هدف اهدای عضو به یک شهروند یا فرد مقیم کانادا، به کانادا سفر می کند.

8-ویزای تسهیلات کانادا: ویزای تسهیلات، یکی از انواع ویزای کانادا است و به شهروندان کانادایی با تابعیت دوگانه داده می شود که پاسپورت کانادایی ندارند، اما پاسپورت یک ملیت دیگر را دارند. ویزای تسهیلات، به دلیل سختی های شدید برای دریافت پاسپورت کانادایی بر روی ویزای ملیت دیگر فرد، صادر می شود.

9-ویزای تحصیلی کانادا: ویزای تحصیلی کانادا یکی از مهم ترین و متداول ترین انواع ویزای کانادا است و به افرادی داده می شود که برای تکمیل تحصیلات خود از دانشگاه های کانادا پذیرش داشته باشند. اگر فرد برای تحصیل کمتر از 6 ماه به کانادا برود، فقط می تواند ویزای TRV دریافت کند، اما برای بیش از 6 ماه تحصیل، به این کشور مهاجرت می کنید، به ویزای دانشجویی نیاز دارید.

10-ویزای کار موقت در کانادا: ویزای کار موقت در کانادا به افرادی داده می شود که پیشنهاد شغلی در کانادا داشته باشند و تا 6 ماه در این کشور کار کنند. برای دریافت این ویزا، فرد باید یک نامه پیشنهاد شغلی معتبر از یک کارفرما ارائه کند و واجد شرایط دریافت ویزای موقت باشد.

11-مجوز اقامت موقت: این مجوز برای افرادی است که برای مقاصد مختلف باید به کانادا بروند، در غیر این صورت برای ویزای اقامت موقت (TRV) قابل پذیرش نیستند. این مجوز فقط برای مدت زمانی که فرد نیاز دارد در کانادا باشد صادر می شود، به عنوان مثال، به مدت 2 هفته برای کار در یک کارگاه.

12-ویزای تعطیلات کاری: ویزای تعطیلات کاری کانادا به جوانان 30 کشور داده می شود تا بتوانند در کانادا کار کنند و به اینجا به راحتی سفر داشته باشند. این، یک ویزای گزینشی تصادفی است، به این معنی که متقاضیان، درخواست های خود را ارسال می کنند و منتظر می مانند تا برای درخواست مجوز کار به صورت تصادفی انتخاب شوند.

ویزای اقامت دائم کانادا چیست؟

ویزای اقامت دائم کانادا یکی از انواع ویزای کانادا است که به دارنده آن، اجازه اقامت دائم در این کشور را می دهد. این ویزاها به عنوان ویزای مهاجرت هم شناخته می شوند و می توانند انواع مختلفی داشته باشند، که به شرح زیر معرفی می گردند:

1-برنامه سرمایه گذاری یا Immigrant Investor Program:

Immigrant Investor Program برای افرادی است که در اقتصاد کانادا سرمایه گذاری می کنند و دارایی خالص حداقل 800000 دلار کانادا هستند. آنها باید حداقل 400000 دلار کانادا سرمایه گذاری کنند و دولت، این سرمایه گذاری را طی 5 سال بدون هیچ سودی به آنها برمی گرداند.

2-برنامه ویزای استارتاپ یا Startup Visa Program:

ویزای استارت آپ کانادا یا Startup Visa Program، یکی از متداول ترین و بهترین انواع ویزای کانادا محسوب می شود. این ویزا برای افرادی است که به صورت انفرادی، با هدف کمک به اقتصاد کشور، اقدام می کنند. این افراد باید حداقل 300,000 دلار کانادا، دارایی خالص داشته باشند و باید متعهد شوند که حداقل یک سوم از یک تجارت کانادایی را در اختیار داشته باشند و آن را به دقت مدیریت کنند؛ همچنین ظرف 3 سال پس از حضور در این کشور، شغل ایجاد کرده و آن را حفظ کنند.

انواع ویزای کانادا از کوتاه مدت تا دائم

انواع ویزای کانادا از کوتاه مدت تا دائم

3-ویزای خوداشتغالی یا Self-employed Persons Visa:

ویزای خوداشتغالی یا Self-employed Persons Visa برای افرادی است که در تجارت، ورزش، فرهنگ یا کشاورزی مهارت دارند و می توانند کسب و کار خود را راه اندازی کنند. این افراد باید نحوه تامین مالی کسب و کار و همچنین مهارت های خود را در آن زمینه های خاص نشان دهند. این ویزا یکی از بهترین انواع ویزای کانادا است و می تواند فرد را به جایگاه عالی در این کشور برساند.

4- برنامه کارگران ماهر منتخب کبک (QSWP) یا  Quebec-Selected Skilled Worker Program (QSWP)

اگر یکی در یکی از مشاغل مورد نیاز استان کبک کانادا، مهارت های لازم را دارید و به زبان فرانسه مسلط هستید، می توانید برای برنامه کارگران ماهر کبک اقدام کنید. این برنامه به شما امکان می دهد به طور دائم به آنجا نقل مکان کرده و کار کنید.

5-برنامه حمایت از خانواده یا Family-Sponsorship Program:

ویزای اسپانسرشیپ خانواده یکی از رایج ترین و ساده ترین انواع ویزای کانادا است. این ویزا به همسر و فرزندان تحت تکفل شهروندان یا افراد مقیم دائم کانادا اجازه می دهد تا به طور دائم به کانادا مهاجرت کنند.

6- Live-in Caregiver Program (LCP):

این ویزا به پرستاران خانگی داده می شود که واجد شرایط نگهداری از سالمندان، افراد ناتوان یا کودکان هستند و در یک خانه خصوصی در کانادا زندگی می کنند.

ویزای اکسپرس اینتری چیست؟

برنامه اکسپرس اینتری کانادا یک برنامه الکترونیکی مهاجرت است که توسط دولت کانادا طراحی شده و اجازه می دهد تا افراد از سراسر جهان بر اساس مهارت های خاص خود برای مهاجرت به کانادا اقدام کنند.

موارد زیر بخشی از این برنامه است:

 • برنامه فدرال تجارت افراد ماهر یا Federal Skilled Trades Program (FSTP)
 • برنامه فدرال کارگران ماهر یا Federal Skilled Worker Program (FSWP)
 • برنامه های نامزدی استانی یا Provincial Nomination Programs (PNP)
 • Canadian Experience Class

برنامه فدرال تجارت افراد ماهر (FSTP) چیست؟

ویزای برنامه فدرال تجارت افراد ماهر (FSTP) به افرادی داده می شود که در مشاغلی زیر دارای تجربه و مهارت قوی هستند:

 • نجاری
 • مکانیک هواپیما
 • اپراتور جرثقیل
 • مکانیک تجهیزات سنگین
 • برقکاری
 • ماشین کاران
 • آهن کاری
 • جوشکاری
 • لوله کش ها

برنامه فدرال کارگران ماهر (FSWP) چیست؟

ویزای کانادا که تحت برنامه فدرال کارگران ماهر (FSWP) صادر می شود متعلق به افرادی است که واجد یکی از مشاغل مورد نیاز در کانادا هستند. شما باید بررسی کنید که کانادا به چه مشاغلی نیاز دارد؛ سپس برای منقطه ای که قصد دارید، درخواست دهید و امتیاز لازم را کسب کنید.

برنامه های نامزدی استانی (PNP) چیست؟

این ویزا، تحت برنامه نامزدی استانی، به کارگران نیمه ماهر یا کم مهارت داده می شود که می توانند از طریق کار خود به اقتصاد کانادا کمک کنند. کارگران در استان های مختلفی از کانادا مستقر می شوند که تقاضا برای کار آنها بیشتر است.

Canadian Experience Class چیست؟

ویزای اقامت دائم کانادا از طریق برنامه Canadian Experience Class به کسانی داده می شود که ویزای دانشجویی موقت یا ویزای موقت کارگری دارند و می خواهند به وضعیت اقامت دائم تغییر رتبه دهند. این افراد، یا تحصیلات یا تجربه کاری در کانادا دارند و در جامعه کانادا سکونت دارند.

انواع ویزای کانادا از کوتاه مدت تا دائم

انواع ویزای کانادا از کوتاه مدت تا دائم

روش درخواست انواع ویزای کانادا

روند درخواست انواع ویزای کانادا به نوع ویزای مورد نیاز برای فرد بستگی دارد. برای درخواست ویزای کانادا، باید این مراحل ساده را طی کنید:

 • متوجه باشید که آیا واجد شرایط دریافت ویزای کانادا هستید یا خیر.
 • حساب کاربری آنلاین خود را ایجاد کنید.
 • فایل اسناد لازم را جمع آوری کنید.
 • هزینه ها را پرداخت کنید.
 • منتظر رسیدگی به پرونده ویزای کانادا باشید.
 • گذرنامه و هزینه های بررسی مدارک خود را ارسال کنید.

برای اطلاع از نحوه دریافت انواع ویزای کانادا، دولت کانادا این کار را بسیار آسان کرده است. آنها آزمون های مختلفی را برگزار کرده اند که واجد شرایط بودن متقاضیان را ارزیابی می کند؛ این کار با درخواست پر کردن یک پرسشنامه آنلاین، انجام می گیرد.

بسته به نوع ویزای مورد نظر، از شما خواسته می شود به چندین سوال پاسخ دهید و سپس سیستم به شما اطلاع می دهد که آیا می توانید درخواست انواع ویزای کانادا دهید یا خیر. علاوه بر این، دستورالعمل‌ها و مراحل مربوطه را نیز برای شما ارسال می ‌کند که باید برای برآورده کردن همه الزامات، آن را انجام دهید.

چگونه از طریق وب سایت دولت کانادا، اقدام کنیم؟

برای اینکه بتوانید پرسشنامه های مربوط به دریافت انواع ویزای کانادا دسترسی پیدا کنید و از واجد شرایط بودن ویزای کانادا مطلع شوید، باید به وب سایتی که به شما داده شده مراجعه کنید. در وبسایت، اطلاعات مختلف و برگه های مختلفی به شما نمایش داده می شود که می توانید انتخاب کنید؛ اما باید به صفحه تخصصی مهاجرت وارد شوید.

هنگامی که ماوس را روی تب مهاجرت نگه می دارید یا روی تب مهاجرت کلیک می کنید، لیست کشویی، گزینه ها را به شما نشان می دهد. اولین مورد، My Application خواهد بود و سپس برگه هایی برای Visit، Immigrate، Work، Study و موارد دیگر وجود خواهد داشت. شما باید ویزایی را انتخاب کنید که با ویزای مورد نظرتان مطابقت دارد. به طور مثال، اگر می خواهید ویزای توریستی بگیرید، باید روی تب Visit کلیک کنید.

پس از کلیک بر روی برگه ای که با دلیل شما برای سفر به کانادا و ویزای مورد نظرتان مطابقت دارد، اطلاعات بیشتری را در آنجا خواهید دید. روی هر برگه ای که کلیک کرده اید، یکی از پیوندها می گوید “آیا واجد شرایط این ویزا هستید؟ ” یا “بررسی کنید که واجد شرایط هستید یا خیر”. شما باید روی این لینک، کلیک کنید.

پیوند درج شده، شما را به پرسشنامه هدایت می کند که در آن باید به چندین سوال پاسخ دهید. این پرسش ها موارد مختلفی را شامل می شوند؛ از اطلاعات شخصی شما گرفته تا دلایلی که می خواهید از کانادا بازدید کنید و سابقه سفر قبلی را نیز در بر می گیرد. در پایان پرسشنامه، سیستم، نتایج را به شما نشان خواهد داد.

دریافت نتایج واجد شرایط بودن برای انواع ویزای کانادا

شما می توانید سه نوع مختلف از نتایج را در سیستم مشاهده کنید که یکی از موارد زیر را بیان می کنند:

 • شما واجد شرایط ویزای انتخابی هستید.
 • شما واجد شرایط نوع دیگری از ویزا هستید که سیستم با شما مطابقت داده است.
 • شما واجد شرایط دریافت ویزا نیستید.

اگر واجد شرایط ویزای انتخابی یا نوع دیگری از ویزا هستید، سیستم از شما می‌ خواهد اطلاعات تماس خود (=معمولاً ایمیل خود) را وارد کنید و آنها مجموعه‌ای از اسناد را برای شما ارسال می ‌کنند. مدارک حاوی توضیحاتی در مورد ویزا و همچنین دستورالعمل ها و جزئیات در مورد نحوه درخواست خواهد بود. علاوه بر این، آنها یک کد مرجع را نیز برای شما ارسال می کنند. کد مرجع، یکی از مهم ترین اطلاعات مربوط به مجموعه اسناد است، زیرا باید از آن، برای شروع درخواست خود استفاده کنید.

بدون کد مرجع، نمی توانید درخواست انواع ویزای کانادا دهید. کد مرجع، اطلاعاتی را که شما در طول پرسشنامه به آن پاسخ داده اید را به سیستم می گوید و نوع ویزای مورد نظر شما را در خود نشان می دهد. به همین دلیل، باید ایمیل و آن اسناد را ذخیره کنید. می ‌توانید کد مرجع را به روش‌ های مختلف بنویسید، مثلاً آن را برای خودتان بفرستید، روی رایانه ‌تان ذخیره کنید، یا روی یک تکه کاغذ یادداشت کنید، اما نباید آن را گم کنید. اگر این کار را انجام دهید، باید فرآیند پرسشنامه را دوباره از ابتدا شروع کنید.

حساب آنلاین خود را ایجاد کنید

در دستورالعمل هایی که از طریق ایمیل برای شما ارسال می شود، به شما نشان می دهد که آیا باید برای انواع ویزای کانادا به صورت آنلاین یا حضوری اقدام کنید. از آنجایی که دولت کانادا دریافت اسناد و درخواست را دیجیتالی کرده است، اکثر مردم باید به صورت آنلاین درخواست دهند. برای انجام این کار، باید یک حساب کاربری ایجاد کنید.

دو راه برای ایجاد یک حساب کاربری برای این ویزاها وجود دارد:

 • از مسیر ورودی بانکداری آنلاین خود استفاده کنید.
 • یک اکانت ورودی در دولت کانادا (GCKey) ایجاد کنید.

می‌توانید از هر کدام که مناسب ‌تر است استفاده کنید، زیرا در هر صورت باید از اطلاعات بانکی خود برای پرداخت هزینه ‌های ویزا استفاده کنید.

انواع ویزای کانادا از کوتاه مدت تا دائم

انواع ویزای کانادا از کوتاه مدت تا دائم

فایل سند را جمع آوری و بارگزاری کنید

پس از ورود به حساب کاربری خود، می توانید درخواست انواع ویزای کانادا را ثبت کنید. از کد مرجع خود برای شروع درخواست برای ویزایی که برای آن واجد شرایط تشخیص داده شده اید، استفاده نمایید. پس از وارد کردن کد مرجع، سیستم، لیستی از مدارک درخواست ویزای کانادا را به شما نشان می دهد. شما باید تمامی این فرم ها را به صورت آنلاین در سامانه ارسال کرده و سپس اقدام به ارسال درخواست نمایید.

هزینه های انواع ویزای کانادا را پرداخت کنید

هنگامی که سیستم تأیید کرد که شما تمام مدارک لازم را ارسال کرده اید، شما را به صفحه پرداخت هدایت می کند. بسته به نوع ویزای مورد نظر، شما باید هزینه های ویزای کانادا را بپردازید. پس از تکمیل، درخواست شما ارسال خواهد شد. حدود 5 روز کاری طول می کشد تا شما درخواست خود را در حساب کاربری مشاهده کنید، و اگر شخصاً درخواست دهید، فقط باید آن مدارک را به سفارت کانادا در کشور مبدأ ببرید.

منتظر رسیدگی به وضعیت ویزای کانادا باشید

در ادامه، سفارت کانادا بسته به نوع ویزا، درخواست ویزای کانادا شما را برای دو هفته یا بیشتر بررسی می کند. علاوه بر این، آنها ممکن است مدارک بیشتری بخواهند یا از شما بخواهند هویت بیومتریک خود را ارسال کنید و یک مصاحبه نیز داشته باشید. اگر اطلاعات بیومتریک و مصاحبه شما لازم باشد، به این معنی است که شما باید شخصاً به سفارت مراجعه کنید؛ حتی اگر به صورت آنلاین درخواست داده باشید. شما باید یک وقت ملاقات بگیرید، یا سفارت، این ملاقات را برای شما قرار می دهد. در قرار ملاقات خود، باید اثر انگشت و عکس های خود را ارسال کنید و همچنین به سوالات یکی از مقامات سفارت کانادا پاسخ دهید.

این مسئول تعیین می کند که آیا شما برای دریافت انواع ویزای کانادا مناسب هستید یا خیر. آنها می توانند بلافاصله پس از قرار ملاقات، شما را از تصمیم خود مطلع کنند؛ یا بعداً نتیجه را برای شما ارسال نمایند. تمام اعلان‌های سفارت در مورد ویزای شما در اکانت شما ارسال می‌ شود، بنابراین باید به طور مداوم آن را بررسی کنید، حتی اگر مجبور به ارسال بیومتریک یا انجام مصاحبه نباشید.

گذرنامه و هزینه های بررسی مدارک را ارسال کنید

اگر نتایج شما برای أخذ انواع ویزای کانادا، موفقیت آمیز بود، تاییدیه درخواست ویزای کانادا را دریافت کرده اید؛ گام بعدی ارسال پاسپورت خود به سفارت کانادا است. این کار را می توانید با ارسال آن به آدرس سفارت در کشور خود به همراه هزینه های بررسی مدارک انجام دهید. هزینه های پردازش بستگی به نوع ویزای مورد نظر شما دارد و از 20 تا 50 دلار متغیر است که باید با چک یا حواله پرداخت کنید. همچنین باید برای پاسپورت خود یک پاکت برگشتی را نیز تهیه کنید.

مقامات سفارت، پاسپورت و هزینه های شما را دریافت می کنند، ویزا را روی پاسپورت شما مهر می زنند و آن را برای شما بازگشت می دهند. اگر بلافاصله پس از مصاحبه، از تصمیم آنها مطلع شوید، باید هزینه های پردازش را در آنجا بپردازید و بلافاصله پاسپورت را دریافت کنید.

پس از درخواست موفق ویزای کانادا، چه کار کنیم؟

پس از دریافت ویزای خود، می توانید به کانادا سفر کنید. در نقطه ورود از شما خواسته می شود که پاسپورت و مدارک خود را نشان دهید. مقامات آنها را بررسی می کنند و چند سوال در مورد دلیل رفتن شما به کانادا می پرسند. پس از پاسخ های شما، مسئولان تصمیم می گیرند که با ورود شما به داخل کشور موافقت کنند یا خیر. مقامات در نقطه ورود، این اختیار را دارند که اگر معتقدند مرتکب جنایت می ‌شوید یا محدودیت ‌های ویزای خود را رعایت نمی ‌کنید، اجازه ورود شما را به کانادا ندهند. داشتن انواع ویزای کانادا، تضمینی برای رفتن شما به کانادا نیست، فقط مقامات مرزی مجاز به انجام این کار هستند.

دریافت انواع ویزای کانادا چقدر طول می کشد؟

زمان پردازش ویزای کانادا برای هر مورد خاص، متفاوت است. این مراحل ممکن است بین دو تا چهار هفته یا حتی بیشتر طول بکشد. پردازش ویزای کانادا برای شما تنها پس از دریافت کامل درخواست شما توسط مقامات کانادا شروع می شود. اگر آنها به دریافت اسناد اضافی، نیاز داشته باشند، زمان پردازش به تاخیر می افتد.

آیا می توانیم به افرادی کمک کنیم تا انواع ویزای کانادا بگیرند؟

اگر یکی از اعضای خانواده یا دوستی دارید که در خارج از کشور زندگی می کند و می خواهید آنها را به کانادا بیاورید، می توانید برای آنها دعوت نامه بنویسید. دعوت نامه باید درباره شخصی که دعوت می کنید، شامل اطلاعات زیر باشد:

 • نام کامل و تاریخ تولد
 • هدف آنها از سفر به کانادا
 • چه مدت قصد اقامت در کانادا را دارند و چه زمانی آنجا را ترک خواهند کرد
 • اطلاعات تماس آنها
 • رابطه شخص دعوت کننده با فرد مقابل
 • مکانی که در کانادا ساکن می شود
 • چگونه هزینه سفر خود را تامین خواهند کرد
انواع ویزای کانادا از کوتاه مدت تا دائم

انواع ویزای کانادا از کوتاه مدت تا دائم

اطلاعاتی که فرد دعوت کننده باید درباره خود ارائه دهد شامل موارد زیر است:

 • نام کامل و تاریخ تولد
 • شغل
 • وضعیت اقامت در کانادا (شهروند کانادا یا مقیم دائم)
 • مشخصات خانواده– نام و تاریخ تولد اعضای نزدیک خانواده (همسر و افراد تحت تکفل)
 • چند نفر در خانه به همراه فرد زندگی می کنند

با این حال، نامه دعوت تضمین نمی کند که آنها بتوانند یکی از انواع ویزای کانادا را دریافت کنند. ویزا براساس شایستگی فرد، پردازش خواهد شد، اما دعوت نامه ممکن است به این روند، بسیار کمک کند. اگر می خواهید از یکی از اعضای خانواده حمایت مالی کنید تا به طور دائم یا طولانی مدت در کانادا به شما بپیوندد، می توانید این کار را از طریق برنامه حمایت از خانواده در کانادا انجام دهید.

چگونه می توانیم اقامت خود را در کانادا تمدید کنیم؟

اگر ویزای توریستی کانادا برای شما به پایان برسد و بخواهید بیشتر در آنجا بمانید، باید برای تمدید ویزا اقدام کنید. به این نوع اقدام، سوابق ملاقات کنندگان کانادا می گویند. شما باید حداقل 30 روز قبل از انقضای ویزای بازدیدکننده، برای تمدید ویزای کانادا (سوابق بازدید کننده) درخواست دهید. به غیر از تمدید ویزای توریستی، می توانید مجوز تحصیل یا کار خود را به سابقه بازدید کننده نیز تغییر دهید. با این حال، رکورد بازدید کننده فقط تا زمانی در دسترس است که شما در داخل کانادا هستید. اگر می خواهید کانادا را ترک کنید و دوباره به آنجا وارد شوید، اجازه ورود، با ویزای سابقه بازدید کننده را نخواهید داشت.

چه اتفاقی می افتد اگر انقضای انواع ویزای کانادا بگذرد؟

اگر پس از گذشت مدت انقضای ویزای خود، هنوز در کانادا اقامت داشته باشید، مرحله بعدی تمدید ویزا، بستگی به مدت زمان اقامت شما دارد. اگر کمتر از 90 روز، از تاریخ اقامت، در کانادا بمانید، می‌ توانید با درخواست سابقه بازدید کننده و انتخاب «تمدید وضعیت من به عنوان بازدید کننده» وضعیت بازدید کنندگی خود را تغییر دهید.

اگر بیش از 90 روز از زمان اقامت خود استفاده کرده اید، نمی توانید برای بازگرداندن وضعیت خود درخواست دهید و باید کانادا را ترک کنید. ممکن است نتوانید ویزای دیگری برای اقامت در کانادا دریافت کنید.دبا این حال، باید سعی کنید به مدت زمان انواع ویزای کانادا دقت داشته باشید. اگر فکر می کنید ممکن است به اقامت بیشتر از مدت زمان ویزا نیاز داشته باشید، قبل از انقضای ویزا، برای تمدید ویزا اقدام کنید.

هزینه انواع ویزای کانادا چقدر است؟

هزینه ویزای کانادا بستگی به نوع ویزای مورد نظر شما دارد. همچنین انواع مختلفی از هزینه ها وجود دارد که باید پرداخت کنید، مانند هزینه پردازش و هزینه بیومتریک. با این حال، هزینه ویزای بازدیدکننده معمولی، 100 دلار کانادا است.

اگر ویزای کانادا برای ما ریجکت شود چه کنیم؟

اگر درخواست ویزای کانادا شما رد شد، می توانید هر زمان که خواستید دوباره درخواست دهید، مشروط بر اینکه نامه ریجکت، شما را از درخواست مجدد منع نکند. با این حال، تنها در صورتی می توانید دوباره درخواست دهید که وضعیت شما تغییر کرده باشد یا اطلاعات بیشتری داشته باشید که ممکن است به شما در دریافت تاییدیه انواع ویزای کانادا کمک کند.

در مورد درخواست تجدید نظر، هیچ فرآیند رسمی تجدید نظر در مورد تصمیم ویزای توریستی کانادا وجود ندارد. درخواست تجدیدنظر فقط برای درخواست پناهندگی و اقامت دائم در دسترس است. این نوع مدارک توسط بخش تجدید نظر مهاجرت (IAD) پردازش می شوند.

اگر درخواست ویزای کانادا ما ریجکت شود، آیا هزینه ها به ما بازگردانده می شوند؟

هزینه های انواع ویزای کانادا غیر قابل استرداد است، حتی اگر درخواست شما رد شود. دلیلش این است که شما برای رسیدگی به درخواست ویزا، هزینه ای پرداخت می کنید، نه برای خود ویزا. با این حال، در برخی موارد، اگر درخواست خود را قبل از شروع فرآیند پردازش مدارک، پس بگیرید، ممکن است بازپرداخت دریافت کنید. پس از شروع پردازش، بازپرداخت هزینه ها را دریافت نخواهید کرد.

علاوه بر این، ممکن است برای موارد زیر بازپرداخت دریافت کنید:

 • هزینه حق اقامت دائم
 • هزینه حق شهروندی
 • هزینه مجوز کار
 • هزینه برای تجربه بین المللی کانادا (IEC)
 • هزینه مطابقت کارفرما

آیا می توانیم از کشور دیگری برای انواع ویزای کانادا اقدام کنیم؟

در برخی موارد، هیچ سفارت یا مرکز درخواست ویزا کانادا در کشور محل اقامت شما وجود ندارد. در این صورت ممکن است مجبور شوید برای درخواست انواع ویزای کانادا به کشور دیگری سفر کنید. با این حال، شما باید در سفارت کانادا یا VAC که مسئول حوزه قضایی شما است (به عنوان مثال برای کشوری که مقیم قانونی آن هستید) برای ویزا درخواست دهید. علاوه بر این، اگر از کشور A هستید و اجازه اقامت برای کشور B دارید، می توانید برای ویزای کانادا از کشور B اقدام کنید. با این حال، اگر به سادگی از کشور B بازدید می کنید و اقامت قانونی در آنجا ندارید، باید از سفارت کانادا یا مرکز درخواست ویزا که مسئول حوزه قضایی شما است، در کشور خود درخواست دهید.

آیا برای درخواست انواع ویزای کانادا باید مدارک بیومتریک ارسال کنیم؟

بله، اکثر متقاضیان ویزا بدون توجه به نوع ویزای مورد درخواست، هنگام درخواست ویزای کانادا باید مشخصات بیومتریک (اثر انگشت و تصویر) خود را ارائه دهند. شما می توانید مشخصات بیومتریک خود را در مرکز درخواست ویزای کانادا ارائه دهید. سفارت کانادا، نامه ای برای شما ارسال می کند و به شما اطلاع می دهد که چه زمانی باید مشخصات بیومتریک خود را ارائه بدهید. برای دریافت نامه، هنگام ارسال درخواست ویزای کانادا، باید هزینه بیومتریک را پرداخت کنید. مراکز درخواست ویزا در سراسر جهان وجود دارد که می توانید بیومتریک خود را در آنجا ارسال کنید. برای اطلاع از هزینه ها و خدماتی که ارائه می دهند با کارشناسان ما تماس بگیرید.

انواع ویزای کانادا از کوتاه مدت تا دائم

انواع ویزای کانادا از کوتاه مدت تا دائم

شکل ظاهری انواع ویزای کانادا چگونه است؟

انواع ویزای کانادا، یک مهر بر روی پاسپورت است و ظاهری متمایز دارد. معمولاً ویزاها، هیچ تصویری ندارند، اما شامل اطلاعات زیر می باشند:

 • محل صدور ویزا
 • تاریخ صدور و انقضا
 • تعداد ورودهای مجاز
 • شماره سند
 • طبقه بندی ویزا
 • نوع ویزا
 • نام خانوادگی و نام دارنده ویزا
 • شماره پاسپورت

شرایط و مدارک لازم برای أخذ انواع ویزای کانادا

بسته به کشور محل اقامت خود، اگر می خواهید به کانادا سفر کنید، ممکن است نیاز به درخواست انواع ویزای کانادا داشته باشید. اگر در لیست کشورهایی هستید که اتباع آنها نیاز به ویزای کانادا دارند، باید برای ویزای کانادا اقدام کنید. نوع ویزای کانادا که باید برای آن درخواست کنید به هدف و مدت اقامت شما بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر می خواهید به عنوان یک بازدید کننده به کانادا بروید، به ویزای بازدید موقت نیاز دارید. اگر می خواهید تحصیل کنید، به ویزای دانشجویی نیاز دارید.

مدارک مورد نیاز برای انواع ویزای کانادا چیست؟

مدارک مورد نیاز برای ویزای کانادا عبارتند از:

 • گذرنامه
 • فرم درخواست ویزای کانادا
 • اثبات هزینه های پرداخت شده ویزای کانادا
 • اثبات عدم داشتن سابقه کیفری
 • اثبات سلامت از طریق معاینه پزشکی
 • عکس های مطابق با شرایط عکس برای ویزای کانادا.
 • اثبات تمکن مالی
 • مدرکی که پس از اتمام اعتبار ویزای کانادا، به کشور خود باز خواهید گشت
 • اسناد هویتی و وضعیت مدنی
 • نامه ای که هدف شما از سفر به کانادا را توضیح می دهد
 • نامه پشتیبانی/دعوت نامه به کانادا

شرط سنی برای ویزای کانادا

شرایط ممکن است بر اساس اینکه متقاضی بزرگسال (بیش از 18 سال) یا خردسال (17 یا کمتر) باشد متفاوت باشد. فقط بزرگسالان می توانند متقاضیان اصلی درخواست انواع ویزای کانادا باشند. افراد کمتر از سن قانونی باید به عنوان افراد تحت تکفل این درخواست برای آنها ارائه شوند.

گذرنامه برای انواع ویزای کانادا

شما باید پاسپورت معتبر و سایر مدارک سفر داشته باشید. زمانی که برای ویزای کانادا اقدام می کنید، باید فتوکپی صفحه اطلاعات پاسپورت خود را ارائه دهید. این مدارک باید شامل موارد زیر باشد:

 • شماره پاسپورت شما
 • تاریخ صدور و انقضا
 • اطلاعات شخصی شما: نام، عکس، محل تولد و تاریخ تولد

اسناد و فرم ها برای أخذ ویزای کانادا

هنگامی که برای ویزای کانادا درخواست می دهید، باید فرم درخواست را از وب سایت IRCC دانلود کنید. در آنجا، یک راهنمای آموزشی، یک چک لیست اسناد، و همچنین تمام فرم هایی را که باید تکمیل و ارسال کنید، پیدا خواهید کرد. سپس باید تمام مدارک و فرم هایی را که در چک لیست هستند ارسال کنید. این مدارک شامل کپی پاسپورت، تصاویر، رسید هزینه و سایر مدارک هویتی است.

علاوه بر اسناد فهرست شده در چک لیست IRCC، مهاجرین از کشورهای مختلف ممکن است به اسناد خاصی نیاز داشته باشند. شما باید از اداره ویزا که در کشورتان مسئول است بپرسید که آیا به مدارک اضافی نیاز دارید یا خیر.

اثبات هزینه های پرداخت شده برای ویزای کانادا

برای درخواست انواع ویزای کانادا باید هزینه های لازم را بپردازید و رسیدها را به درخواست خود پیوست کنید. قیمت کارمزد بسته به هدف سفر تغییر می کند. به طور کلی، دو نوع کارمزد وجود دارد:

 • هزینه های پردازش درخواست
 • هزینه های بیومتریک

شما باید دو تصویر پاسپورت را بر اساس الزامات کانادا ارائه دهید. اگر تصاویر با شرایط تعیین شده توسط دولت کانادا مطابقت نداشته باشند، درخواست شما ممکن است رد شود.

اثبات تمکن مالی

شما باید مدارکی ارائه دهید که نشان دهد می توانید از نظر مالی از خود و اعضای خانواده ای که ممکن است در طول مدت اقامت با شما بیایند حمایت مالی کنید. از طریق مراحل زیر می توانید این کار را انجام دهید:

 • صورت حساب های بانکی
 • نامه استخدامی که درآمد سالانه را نشان می دهد
 • مدارکی که برای دریافت حمایت مالی از دوستان / خانواده برای پوشش مدت اقامت خود ترتیب داده اید
 • مدرکی دال بر درآمد میزبان کانادایی یا عضو خانواده شما

به خاطر داشته باشید که این فهرست جامعی نیست و کشورهای مختلف ممکن است به انواع دیگری از مدارک برای اثبات تمکن مالی خود نیاز داشته باشند.

انواع ویزای کانادا از کوتاه مدت تا دائم

انواع ویزای کانادا از کوتاه مدت تا دائم

مدرکی که نشان می دهد پس از انقضای تاریخ انواع ویزای کانادا، به کشور خود باز خواهید گشت

شما باید افسران صادر کننده ویزا را متقاعد کنید که پس از پایان اعتبار ویزا، به کشور خود بر می گردید. چندین راه برای انجام این کار وجود دارد، از جمله موارد زیر پیشنهاد می شود:

 • اثبات اشتغال – باید کپی هایی از قرارداد کاری خود، نامه استخدامی که شما را به عنوان یک کارمند دائم معرفی می کند، زمان بازگشت به کار و نقش شما در شرکت را ارائه دهید.
 • اگر ملکی در کشور خود دارید، باید شواهدی از جمله اسناد مالکیت یا قراردادهای اجاره ارائه دهید.
 • اگر در کشور خود، پیوند قوی خانوادگی دارید یا افرادی که باید از آنها مراقبت کنید، مانند اعضای سالخورده خانواده یا فرزندان، باید مدارکی از مسئولیت های خود ارائه کنید.

اسناد هویتی برای أخذ ویزای کانادا

شما باید فتوکپی مدارک هویتی و وضعیت مدنی را به درخواست ویزای کانادا پیوست کنید. این مدارک، شامل گواهی تولد، گواهی ازدواج، یا گواهی طلاق می شود. در برخی موارد، ممکن است از شما خواسته شود که کارت شناسایی ملی یا ثبت نام خانوادگی یا خانواده را ارائه دهید.

گواهی های پلیس

شما باید ثابت کنید که سابقه کیفری قبلی ندارید و خطری برای جامعه کانادا نیستید. شما می توانید این کار را با دریافت گواهی پلیس یا گواهی نامه در کشور خود انجام دهید. در برخی موارد، ممکن است مجبور شوید از هر کشوری که بیش از شش ماه در آن زندگی کرده‌اید، مجوز پلیس ارائه کنید.

مدارک معاینه پزشکی

برای دریافت انواع ویزای کانادا باید از سلامت کامل برخوردار باشید. برای اثبات آن، ممکن است از شما خواسته شود که یک معاینه پزشکی را ارسال کنید و نتایج را در درخواست خود بگنجانید. با این حال، اگر قصد دارید کمتر از شش ماه در کانادا بمانید، معمولاً معاینه پزشکی لازم نیست، مگر اینکه از نزدیک با مردم کار کنید. با این حال، پزشک معمولی شما نمی تواند معاینه شما را انجام دهد. معاینه ها باید توسط پزشکانی که از سوی سفارت تایید شده اند انجام شود.

هدف از سفر به کانادا

هنگام درخواست انواع ویزای کانادا، باید یک هدف را برای سفر خود به کانادا ارائه دهید. شرایط این بند، به کشور مبدأ بستگی دارد، اما می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • دعوت نامه ای از طرف حامی خود یا عضو خانواده یا یک دوست که با آن ملاقات خواهید کرد.
 • اطلاعات تماس افرادی که می توانند هدف اعلام شده شما از بازدید را حمایت کنند.
 • هر مدرکی که هدف شما از سفر را تایید می کند.
 • نامه حمایت یا دعوت نامه

در برخی موارد، ممکن است لازم باشد دعوت نامه ای از شخصی در کانادا ارائه دهید. آن شخص باید یا شهروند کانادا باشد یا اقامت دائم داشته باشد. شخصی که نامه را می نویسد از نظر قانونی مسئولیتی در قبال شما ندارد. او باید آن نامه را به شما بدهد و شما باید آن را در درخواست خود قرار دهید.

شرایط انواع ویزای کانادا برای افراد زیر سن قانونی

افرادی که به کانادا سفر می کنند و زیر سن قانونی دارند، نیز باید از قوانین مشابهی مانند سایر بازدیدکنندگان پیروی کنند. با این حال، بسته به نحوه سفر کودکان، مدارک بیشتری برای آنها باید ارائه شود. همه خردسالان، صرف نظر از نحوه سفر، باید موارد زیر را به همراه داشته باشند:

 • پاسپورت
 • کپی شناسنامه

سپس، مدارک اضافی بر اساس اینکه آنها به تنهایی یا به همراه شخص دیگری سفر می کنند، عبارتند از:

 • نامه مجوز برای سفر، امضا شده توسط هر دو والدین یا قیم قانونی.
 • نامه باید به زبان انگلیسی یا فرانسوی باشد
 • آدرس و شماره تلفن والدین یا سرپرست قانونی باید درج شود
 • نامه باید شامل اطلاعات (نام، آدرس، شماره تلفن) شخصی که در کانادا از کودک مراقبت می کند، باشد.

اجازه نامه امضا شده از والدینی که با کودکان سفر نمی کنند، باید شامل موارد زیر باشد:

 • آدرس و شماره تلفن والدینی که با کودکان سفر نمی کنند
 • فتوکپی گذرنامه و کارت ملی والدین
 • اگر والدین طلاق گرفته اند اما حضانت مشترک دارند، والدین حاضر باید کپی مدارک قانونی حضانت و اجازه نامه والدین دیگر را به همراه داشته باشند.
 • اگر فقط یکی از والدین حضانت دارد: آنها باید یک نسخه از حکم حضانت را به همراه بیاورند.
 • اگر یکی از والدین فوت کرده باشد: پدر و مادر در قید حیات باید کپی گواهی فوت را به همراه داشته باشند.
 • اگر فرد زیر سن قانونی با سرپرستان قانونی یا پدرخوانده خود سفر می کند: باید یک کپی از مدارک سرپرستی یا فرزندخواندگی همراه داشته باشد.
 • اگر فرد با شخصی سفر می ‌کند که والدین یا قیم قانونی او نیست: آن شخص باید مجوز کتبی از والدین یا قیم داشته باشد. نامه باید شامل آدرس و شماره تلفن والدین یا سرپرست قانونی باشد.

شرایط خاص انواع ویزای کانادا

به غیر از الزامات عمومی برای انواع ویزای کانادا، بر اساس نوع ویزا که درخواست می کنید، شرایط خاصی نیز وجود دارد، مانند:

 • شرایط ویزای بازدید کننده کانادا
 • شرایط ویزای دانشجویی کانادا
 • شرایط ویزای کار کانادا
 • شرایط سوپر ویزا کانادا
 • شرایط ویزای تجاری کانادا
 • شرایط ویزای دیپلماتیک و رسمی کانادا
 • شرایط مورد نیاز برای ویزای کانادا برای هدف زایمان
 • شرایط ویزای تسهیلات برای کانادا
 • شرایط ویزای اهداکنندگان عضو در کانادا

منابع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *