دسته‌بندی نشده

ویزای کار چیست؟

مهاجرت نیروی کار بسیاری از جوانان بیکار را نگران می کند. این جوانان کشور را ترک می کنند و به دنبال شرایط بهتر به کشورهای دیگر می روند. بهتر است بدانید امروزه مقاصدی مانند استرالیا، کانادا و آلمان برای مهاجرت کاری در اولویت هستند.برای دستیابی به مهاجرت کاری، باید بتوانید در کشور مورد نظر خود شغلی پیدا کنید که با مهارت های شما مطابقت داشته باشد یا موسسه ای در کشور مورد علاقه شما نیاز به نیروی کار با مهارت های شما را اعلام کرده باشد. در این صورت می توانید برای کار درخواست دهید و منتظر بمانید تا شرکت یا موسسه مورد نظر درخواست شما را بپذیرد.اگر درخواست شما توسط موسسه یا شرکتی پذیرفته شد، باید برای شما دعوتنامه کاری ارسال کنند. بهتر است بدانید هنگام انتشار آگهی در زمینه استخدام نیروی کار در این کشورها باید سه ماه صبر کنید.اگر نیروی کار داخلی در دسترس نباشد، می توان نیروی کار خارجی را استخدام کرد. لذا در صورت عدم وجود نیرو در داخل، به درخواست شما رسیدگی خواهد شد. برای مهاجرت کاری و اخذ ویزای کاری باید وضعیت جسمی و روحی شما در نظم کامل باشد. حفظ سلامت جسمانی یکی از شروط اصلی این نوع مهاجرت و اخذ این نوع ویزا می باشد. بنابراین باید معاینات پزشکی لازم را گذرانده و گواهی سلامت خود را دریافت کنید و در پرونده آماده باشد. داشتن سابقه خوب یکی دیگر از شرایط اخذ ویزای کار است.بدین ترتیب اگر پرونده شما دارای پیشینه بدی باشد، از شرایط این نوع ویزا و مهاجرت به هر کشوری محروم خواهید شد. بهتر است بدانید که ویزای کار یک ویزای موقت است و نمی توانید مستقیماً از شرایط اقامت دائم در این کشور برخوردار شوید. شرایط اخذ ویزای کار در موارد فوق برای همه کشورها یکسان است اما هر کشوری ممکن است شرایط خاصی را برای کشور خود در نظر بگیرد.بنابراین شرایط اخذ ویزای کار و مهاجرت کاری به کشورهای مختلف متفاوت است و باید برای هر کشور جداگانه بررسی شود. به عنوان مثال، اگر قصد دریافت ویزای کار آلمان را دارید، باید کارت آبی آن کشور را داشته باشید. این کشور در زمینه جذب متخصصان در زمینه های فنی و پزشکی بسیار فعال است.جالب است بدانید که ویزای کار در آلمان به مدت شش ماه صادر می شود و در این شش ماه موفق می شوید شغل مورد نظر خود را پیدا کنید. اگر موفق به دریافت پیشنهاد شغلی مناسب شوید، ویزای شما برای شش ماه دیگر تمدید خواهد شد.مهاجر شخصی است که در کشوری غیر از کشور مبدا خود زندگی می کند. در استفاده رایج، این اصطلاح اغلب به متخصصان، کارگران ماهر یا هنرمندانی اطلاق می شود که به تنهایی یا توسط کارفرمایان خود به خارج از کشور اعزام می شوند، که ممکن است بخشی از شرکت ها، دانشگاه ها، دولت ها یا سازمان های غیر دولتی باشند.با این حال، اصطلاح “مهاجران” برای بازنشستگان و سایر افرادی که خارج از کشور خود را برای زندگی انتخاب می کنند نیز استفاده می شود. از تبعیدها نیز در تاریخ یاد شده است. یکی از راه های مهاجرت و اقامت در کشورهای مختلف ویزای کار می باشد. مجوز کار یا ویزای کار مجوز کار در کشور دیگری است.

ویزای کار ترکیه | شرایط گرفتن ویزای کار ترکیه و کار در این کشور

فهرست مطالب

ویزا چیست؟

در تعریف ویزا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ویزا یک سند سفر برای ورود به یک کشور است، در حالی که مجوز کار یک نامه اجازه کار از هر شرکتی است.
 • انقضای ویزا و مجوزهای کاری نیازمند توجه بسیار جدی است.
 • ویزای مهاجرتی، تجاری و دانشجویی مزایای بیشتری نسبت به مجوز کار دارد اما گرانتر است.
 • مجوز کار به صورت رایگان صادر می شود. برخی از شرکت ها حتی تمام هزینه های کارکنان خود را پرداخت می کنند.
 • دارندگان ویزای مهاجرتی می توانند طبق قوانین کشور درخواست شهروندی کنند.
 • آژانس های کاریابی خارجی دارای مجوز در ایران

ویزا در مقابل مجوز کار

تفاوت بین ویزا و مجوز کار در این است که ویزا سندی است که شخص برای ورود به کشوری خاص آماده می کند، در حالی که مجوز کار یک نامه استخدامی است که توسط کارفرما برای کارمند مورد نیاز برای ورود به یک کشور صادر می شود. ویزا توسط افسران مهاجرتی که در اداره مهاجرت حضور دارند صادر می شود و مقامات مهاجرتی این حق را برای خود محفوظ می دارند که به افراد اجازه ورود به کشور را بدهند.

از طرفی مجوز کار توسط یک شرکت ملی یا بین المللی صادر می شود که متخصصان یا سایر کارگران فنی و غیره را در کشورهای دیگر برون سپاری می کند. با استفاده از ویزای کار می توانید برای یک فرد اقامت دائم دریافت کنید. زمانی که برای مدت معینی در یک کشور کار می کنید، می توانید برای اقامت دائم از اداره مهاجرت آن کشور درخواست دهید.کشورهای مختلف انواع مختلفی از ویزاها و دسته بندی ویزا ها را دارند. به طور کلی دو نوع ویزا مانند ویزای مهاجرتی و غیر مهاجرتی وجود دارد. ویزای غیر مهاجرتی شامل دسته هایی مانند ویزای کاری، بازدید، توریستی یا تحصیلی است. ویزای مهاجرتی نیمه ویزای مهاجرت به مهاجر اجازه اقامت و اجازه کار را می دهد. باید بعد از دو سال تمدید شود. بنابراین، مجوز کار برای شخصی صادر می شود که می خواهد در کشور بماند و در یک شرکت مرتبط کار کند. اما اعتبار آن کوتاهتر از ویزای مهاجرتی است. دارنده مجوز کار موظف است مدارک خود را قبل از انقضای آنها تمدید کند. برخی از کشورهای جهان از جمله ایالات متحده آمریکا، انگلستان، کانادا، مالزی و امارات متحده عربی سیاست‌های سختگیرانه‌ای برای صدور ویزا دارند. جویندگان کار و متخصصان مشتاقانه منتظر مهاجرت به این کشورها در آینده هستند.برخی از کشورهای جهان به خاطر جاذبه های گردشگری داغ خود مانند هند، سوئیس و تایلند به شهرت رسیده اند. درخواست برای ویزای گردشگری یا تجاری بسیار راحت تر از مقاصد مهاجرتی است. کشورهای مختلف قوانین و مقررات متفاوتی را برای مدارک ویزا و مجوز کار اعمال می کنند. در صورت عدم رعایت مهلت تعیین شده توسط کشور، تمدید ویزا موضوع مهم دیگری خواهد بود. طبق قوانین کشور، فردی که دارای مجوز کار یا مدرک ویزا باشد می تواند آزادانه در هر نقطه از کشور تردد کند.برخی از کشورها دسترسی دارندگان ویزا مانند ویزای عمره/حج عربستان، ویزای هند، ویزای اسرائیل و برخی ویزای آفریقا را محدود کرده اند که محدودیت هایی را برای رفت و آمد بازدیدکنندگان ایجاد می کند. ویزای مهاجرتی برای افرادی که می خواهند در کشور دیگری بماند و از تمام مزایایی مانند افراد محلی مانند بیمه، مراقبت های پزشکی، بورسیه تحصیلی، امنیت اجتماعی و غیره بهره مند شوند، بسیار مطلوب است. سیاست های مهاجرت از کشوری به کشور دیگر متفاوت است.ویزای کشورهایی که اهداف سختگیرانه مهاجرتی دارند بسیار گرانتر و سخت تر است. برخلاف مهاجرت، مجوزهای کار، ویزای تجاری و ویزای دانشجویی تا حدودی کمتر بازپرداخت می شوند. مجوز کار به شخص اجازه تغییر شغل را نمی دهد. تنها با خروج از کشور و بازگشت با مجوز کار متفاوت می توانید شغل خود را تغییر دهید. یکی دیگر از تفاوت های ویزا و مجوز کار این است که مجوز کار توسط کارفرما یا شرکت به صورت رایگان برای افراد حرفه ای صادر می شود. برخی از شرکت های چندملیتی پرداخت ویزا، بلیط، هزینه های پردازش و غیره را برای کارمندان خود آسان می کنند.

همه آن چیزی که باید درباره مهاجرت کاری کانادا بدانید - ویرگول

محدوده سنی مهاجرت نیروی کار

مهاجرت کاری شرایط و مدارک خاص خود را دارد. بهتر است بدانید که محدوده سنی برای مهاجرت کاری به خارج از کشور بسیار مهم است. شرط سنی برای مهاجرت کاری یکی از پارامترهای مهم است. اگر جزو کسانی هستید که قصد مهاجرت کاری را دارید، باید خیلی سریع اقدام کنید. زیرا ممکن است بعداً برای شما دیر شود. به طور معمول، محدوده سنی برای مهاجرت کاری بین 18 تا 40 سال است. بنابراین افرادی که بالای 40 سال سن دارند نمی توانند برای ویزای کار از کشورهای مختلف اقدام کنند.با این حال، این محدوده سنی محدود نیست. شرایط سنی برای هر کشور متفاوت است. برخی از کشورها هستند که شرایط سنی برای دریافت ویزای کار آسان تر است. به عنوان مثال، اتریش و آلمان فقط شرایط سنی تا 40 سال را در نظر می گیرند. اما در استرالیا وضعیت متفاوت است.برای درک بهتر اینکه سن شما چگونه می تواند بر شرایط مهاجرت کاری شما تاثیر بگذارد، ما استرالیا را برای شما مثال می زنیم. یکی از راه های مهاجرت به استرالیا مهاجرت از طریق مهارت است. اگر متقاضی مهاجرت برای کار در استرالیا به این کشور سفر می کند، باید امتیاز کسب کند. اگر امتیاز متقاضی به 60 یا 65 برسد، فرد می تواند مهاجرت کند. بنابراین با داشتن تجربه در صورت حمایت کارفرما در اخذ امتیاز مهاجرت کاری به استرالیا موثر بوده و می تواند برای ویزا اقدام کند. عوامل زیادی در ارزیابی مهاجرت کاری به استرالیا برای دریافت ویزا نقش دارند. از جمله سن، تسلط به زبان انگلیسی، سابقه کار، تحصیلات، سابقه کار و… برای اینکه فرد بتواند امتیاز لازم برای مهاجرت کاری به استرالیا را دریافت کند باید این امتیاز به 65 برسد.تعیین نمره مورد نیاز و اینکه آیا یک فرد به نمره 65 می رسد یا خیر کاملا به شرایط او بستگی دارد. همانطور که قبلا ذکر شد، عوامل زیادی وجود دارد که بر عملکرد استرالیا تأثیر می گذارد و اینجا جای بحث در مورد همه آنها نیست. اما یکی از این نکات سن متقاضی است. در این حالت، هر چه سن متقاضی به محدوده سنی مشخص شده در قوانین استرالیا نزدیکتر باشد، امتیاز متقاضی بالاتر خواهد بود. جالب است بدانید که در این زمینه افراد 18 تا 24 سال 25 امتیاز و 25 تا 32 سال 30 امتیاز دریافت می کنند. افراد 33 تا 39 سال نیز 25 امتیاز دارند و افراد 40 تا 44 ساله کمترین امتیاز یعنی 15 امتیاز را کسب می کنند. افراد بیش از این مقدار امتیاز کسب نمی کنند. بنابراین می توان گفت که بهترین محدوده سنی برای مهاجرت کاری در هر کشوری محدوده سنی 25 تا 32 سال است. این محدوده سنی می تواند به افراد کمک کند تا شرایط کاری بهتری داشته باشند.

انواع ویزای کار کشورها

ویزای کار انواع مختلفی دارد. هر یک از کشورهای دنیا که مهاجرت کاری در آنها وجود دارد با توجه به شرایط اقتصادی خود انواع مختلفی از ویزای کار را برای مهاجران در نظر گرفته اند. ویزای کار از طریق ثبت شرکت، ویزای کار از طریق skills معروف به ویزای skilled worker، ویزای کار استرالیا، ویزای کار کانادا، ویزای کار آلمان و … انواع ویزای کاری کشورهای مختلف می باشد. بنابراین هر کشوری با توجه به ساختار و شرایط خود می تواند انواع مختلف ویزا را در نظر بگیرد.

ویزای کار استرالیا از طریق مهارت

ویزای Skill Worker یکی دیگر از انواع ویزای کار در کشورهای مختلف است. این ویزا بر اساس امتیاز در نظر گرفته می شود. این نوع ویزا بر اساس تجربه برای افراد صادر می شود. در برخی موارد، این نوع ویزا ممکن است منجر به اقامت دائم فرد در کشور میزبان شود. این نوع ویزا با توجه به رتبه بندی در کشورهای مختلف ارائه می شود.اما این رتبه بندی بر اساس کشور دارای پارامترهای متغیری است که بر اساس شرایط هر کشور درج می شود. این نوع ویزا انواع مختلفی دارد. ویزای موقت استرالیا نوعی ویزای کاری است که برای مهاجرت کاری به استرالیا از طریق پایتخت طراحی شده است. در این نوع ویزا به متقاضی اقامت 4 ماهه داده می شود تا بتواند شرایط استخدام خود را برای کار آماده کند.جالب است بدانید مدت این اقامت بستگی به میزان سرمایه ای دارد که متقاضی صرف می کند. برای این نوع ویزا، متقاضی باید زیر 55 سال سن داشته باشد و گردش مالی 500 دلار استرالیا در طول دو سال داشته باشد. این ویزا به عنوان ویزای کار استرالیا 88 نیز شناخته می شود. مهاجرت مبتنی بر مهارت به استرالیا می تواند کارفرما یا خود اشتغال شود.در این صورت فرد با داشتن سرمایه لازم می تواند تمکن مالی خود را ثابت کرده و با ویزای کار 186 به استرالیا مهاجرت کند و در صورتی که فردی توانایی مالی شخصی داشته باشد و نیازی به حمایت از شخص دیگری نداشته باشد می تواند برای مهاجرت به استرالیا به استرالیا مهاجرت کند. 

ویزای کار با سابقه کار

مهاجرت کاری از طریق تجربه کاری می تواند شما را با ویزای کار 187 به استرالیا بیاورد، برای دریافت این نوع ویزا باید ثابت کنید که کارفرما شما را به استرالیا دعوت کرده است تا برای او کار کنید و صلاحیت خود را در این زمینه ثابت کنید.

ویزای کار انگلستان

ویزای کار در انگلستان با ثبت شرکت که یک ویزای محبوب است. این نوع ویزا در این کشور انجام می شود. در این نوع ویزا توانایی مالی فرد 75 امتیاز دارد در حالی که سایر گزینه ها مانند تخصص، مدرک زبان انگلیسی و … تنها 20 امتیاز دارند که مجموعا شامل 95 امتیاز می شود. داشتن توان مالی شرط اصلی این نوع ویزای کاری است.زیرا در این مهاجرت کاری فرد قصد دارد کارآفرین شود. در این نوع ویزای کاری، کارآفرین باید چندین نفر را از طریق شرکت استخدام کند. این نوع ویزای کار در انگلستان پس از پنج سال اقامت موقت قابل تبدیل به اقامت دائم می باشد. بنابراین، انواع مختلفی از ویزای کار وجود دارد.

ویزای کاری - سلام ویزا

ویزای کار چین

چین به دلیل اهداف مختلف، ساده ترین مسیر را برای مهاجرت کاری خود انتخاب کرده است. بنابراین اگر قصد مهاجرت به چین را دارید، مسیر شما چندان سخت نخواهد بود. با مهاجرت به چین می توانید پس از مدت کوتاهی اقامت دائم این کشور را دریافت کنید. چین کشوری با رتبه اقتصادی بالا است، بنابراین بازار کار خوبی برای فارغ التحصیلان محسوب می شود.

برای دریافت ویزای کار چین، یک کارفرمای چینی باید مجوز کار رسمی داشته باشد تا برای شما دعوت نامه صادر کند. شما بر اساس دعوتنامه کاری به این کشور مهاجرت می کنید. دعوتنامه تمدید شده باید توسط چین تایید شود. جالب است بدانید یکی از مشاغل پرطرفدار برای متقاضیان بین المللی در چین، آموزش زبان انگلیسی است. این شغل می تواند شغل خوبی برای مهاجران ایرانی مهاجر به چین باشد. شرط شرکت در این شغل این است که فرد دارای دو سال سابقه تدریس زبان انگلیسی باشد تا بتواند برای این شغل اقدام کند.

ویزای کار نیوزلند

در نیوزلند به دلیل جمعیت کم، فرصت های شغلی زیادی برای مهاجرت کاری وجود دارد. زیرا در این کشور جوانی وجود ندارد که بتواند شغلی پیدا کند. نیوزلند به دنبال کارگران جوان است، بنابراین شرایط سخت برای ورود به کشورش را نداشت. فرصت های شغلی در نیوزلند معمولاً مربوط به مهندسی، پزشکی و فناوری اطلاعات است. انگلستان، آلمان و نروژ از جمله کشورهایی هستند که مهاجرت به آنها دشوار است.این کشورها با توجه به رتبه و شرایط خاصی که برای ویزای کاری در نظر می گیرند را می توان جزو سخت ترین کشورها برای مهاجرت کاری دانست. آلمان یکی از کشورهایی است که مهاجرت در آن دشوار است، زیرا در این کشور به تجربه کاری متقاضیان توجه می شود.

درخواست ویزای کار در کشورها

افرادی که مهاجرت کاری را انتخاب می کنند، برای به دست آوردن شغل مناسب و شرایط بهتر، باید کشور مقصدی را انتخاب کنند که نرخ بیکاری در آن پایین است. البته نمی توان تشخیص داد که کدام نوع مهاجرت کاری بهتر است یا کدام کشور برای این نوع مهاجرت بهترین یا بدترین است. اما می توانید شرایط کشورهای مختلف را بررسی کنید و مشخص کنید که برخی از آنها چقدر سخت یا آسان هستند.کشورها برای رسیدن به اهداف و سیاست های اقتصادی خود مهاجرت نیروی کار به کشور خود را می پذیرند. هر کشوری با پیروی از اهداف اقتصادی خود می تواند شرایط مهاجرت نیروی کار به کشور خود را پیچیده یا تسهیل کند. بنابراین برای ورود به هر کشوری با شناخت و آگاهی از سیاست های اقتصادی و مهاجرتی بهتر می توانید مسیر خود را طی کنید.راه های اخذ ویزای کار به شرح زیر است:

1- اکسپرس اینتری

2- کارگر مهارتی

3- شغل آفر

اخذ ویزای کار از طریق اکسپرس اینتری

کارفرمایانی که قصد استخدام نیروی کار ماهر در کانادا را دارند و می خواهند به متقاضی در اخذ اقامت دائم کانادا کمک کنند، می توانند از طریق سیستم اکسپرس انتری در وب سایت اداره مهاجرت کانادا ثبت نام کنند. این پیشنهاد شغلی در کانادا باید بر اساس مشخصات اپلیکیشن در یکی از برنامه های زیر باشد. طبق گفته اداره مهاجرت کانادا، استخدام یک خارجی نباید بر شرایط شغلی کانادایی ها تاثیر منفی بگذارد. کارفرمایانی که قصد استخدام کارگران خارجی را دارند ابتدا درخواست خود را به Employment and Social Development Canada ESDC ارسال می کنند و منتظر دریافت نامه LMIA یا نتیجه مثبت مربوط به مجوز استخدام کارگران خارجی هستند.

اخذ ویزای کار از طریق Skill Worker

ویزای اسکیل ورکر کانادا دارای شرایط خاصی است که بر اساس سیستم امتیازدهی می باشد، مثلا سن شما زیر 45 سال باشد، حداقل مدرک لیسانس داشته باشید، سطح زبان خوبی داشته باشید و همچنین باید تجربه کاری کافی در زمینه تخصصی خود داشته باشند. .با رعایت شرایط فوق، در صورت داشتن حداقل امتیاز لازم، وارد صف انتخاب کار خارج از کشور می شوید و بهترین افراد بالاترین امتیاز از این صف انتخاب برای کار انتخاب می شوند. بنابراین واضح است که در صورت نداشتن حداقل امتیازات لازم امکان اخذ ویزای کار برای شما وجود ندارد. یکی از مسیرهایی که می تواند منجر به اقامت دائم و در نهایت شهروندی یک کشور اروپایی یا کانادا شود، داشتن یک پیشنهاد شغلی معتبر است.

کار در فرانسه: اقامت فرانسه با ویزای کار فرانسه - موسسه حقوقی علم افروز

اخذ ویزای کار از طریق Job Offer

اگر می خواهید از طریق پیشنهاد شغلی به اروپا و کانادا برسید، ابتدا باید با مشخصات و شرایط کار برای خارجی ها آشنا شوید. به عنوان مثال، اگر کارفرمایی که از کانادا انصراف می‌دهد، می‌خواهد یک غیرکانادایی را استخدام کند، ابتدا باید ثابت کند که بر اساس نیازهای فرصت شغلی در کانادا، چه در استانی که شرکت در آن فعالیت می‌کند یا چه در استانی که شرکت در آن فعالیت می‌کند، نمی‌تواند فرد مشابهی را بر اساس نیازهای فرصت شغلی پیدا کند. در جای دیگر از استان ها، یا کانادایی ها، مقیم دائم و سایر اتباع خارجی با مجوز کار قانونی استقبال می شود. مراحل اخذ ویزای کار برای هر کشور متفاوت است. برای اخذ ویزای کار متقاضی باید شرایط عمومی و لازم را داشته باشد.شرایط عمومی اخذ ویزای کار به شرح زیر است:

 1. ارائه دعوتنامه از سوی کارفرما: البته ممکن است برخی کشورها از متقاضی برای صدور ویزای کار دعوتنامه دریافت نکنند. اما بسیاری از کشورها برای صدور ویزای کار نیاز به دعوت نامه از یک فرد دارند. دعوت نامه برای ویزای کار باید توسط شرکت، موسسه یا کارفرما ارسال شود.متن دعوتنامه باید حاوی اطلاعات شخص یا شرکت دعوت کننده، موقعیت فرد، میزان حقوق دریافتی، مدت زمان کار در این کشور و آدرس محل باشد. بسته به کشور مقصد، دعوتنامه برای ویزای کار باید توسط مرجع مربوطه (مثلا شهرداری و …) تایید شود.
 2. تسلط به زبان کشور مقصد: متقاضی ویزای کار باید به زبان کشور مقصد مسلط باشد. تسلط به زبان کشور مقصد فقط با ارائه مدارک زبان امکان پذیر است و از این نظر فرد مشمول معاینه نمی شود.
 3. سابقه کار یا تحصیل در شغل مورد نظر: در صورتی که بخواهید در یک کشور خارجی به صورت تخصصی مشغول به کار شوید و دارای سابقه کار مرتبط به همراه مدرک دیپلم باشید، شانس بالایی برای اخذ ویزای کار خواهید داشت. توجه داشته باشید که سابقه کاری مرتبط یا رشته تحصیلی مرتبط یکی از شرایط اصلی اخذ ویزای کار این کشور خواهد بود.
 4. خروج از کشور مقصد پس از انقضای ویزای کار: متقاضی پس از پایان مدت ویزای کار اجازه اقامت در این کشور را ندارد. در برخی از کشورها، شما می توانید پس از اتمام اعتبار ویزای خود، برای اجازه اقامت اقدام کنید، اما به طور کلی، متقاضی باید پس از پایان اعتبار ویزا، کشور مقصد را ترک کند.

ویزای کار (اشتغال) آلمان – تاپ برگ

مجوز کار در کشورهای دیگر

اکثر کشورهایی که نیروی کار خارجی را جذب می کنند، کشورهای توسعه یافته هستند و یافتن شغل و کار در این کشورها برای مدت معینی می تواند شرایطی را برای اخذ اقامت دائم آن کشور ایجاد کند. مجوز کار یا ویزای کار در هر کشور نیازمند شرایط و شرایط خاص خود است.

کارت آبی (اتحادیه اروپا)

در حال حاضر، هر کشور اتحادیه اروپا فرآیند خاص خود را برای صدور مجوز کار برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا دارد. برای رسیدگی به این مشکل، کمیسیون اروپا در سال 1999 برنامه ای را برای توسعه فرایندی برای نیروی کار غیر اتحادیه اروپا راه اندازی کرد. در اکتبر 2007، آنها پیشنهادی برای معرفی مجوز کار مشابه برنامه گرین کارت آمریکا به نام کارت آبی ارائه کردند.این برنامه مشابه برنامه مهاجرت با مهارت بالا در انگلستان است، با این تفاوت که متقاضی باید قبل از مهاجرت به کار مشغول شود. پس از دو سال اقامت در کشور اول، مهاجر مجاز به مهاجرت و کار در یکی دیگر از کشورهای اتحادیه اروپا خواهد بود و همچنین می توان تعداد سال های سپری شده در اتحادیه اروپا را به منظور اقامت خلاصه کرد. این کارت جدید جایگزین سایر مجوزهای کار اتحادیه اروپا می شود.

انگلستان

هفت روش استاندارد برای درخواست مجوز کار انگلستان وجود دارد: ترتیبات تجاری، ترتیبات تحصیلی و تجربه کاری، افراد ورزش و اوقات فراغت، کارآموزی دانشجویی، GATS، ویزاهای جانشینی و طرح صنعتی. همه برنامه‌ها از دارنده مجوز کار می‌خواهند کشوری را که مجوز کار در آن صادر شده است، هر سه ماه یکبار مطابق با قوانین مجوز کار ترک کند.هزینه خروج از فرودگاه برای هر نفر 64 پوند است و برای خروج از کشور باید ظرف 24 ساعت یا یک روز کاری به فرودگاه بازگردید. اگر در فرودگاه بمانید هزینه هر نفر 35 پوند است و باید پس از 24 ساعت یا یک روز کاری در فرودگاه کشور را ترک کنید. هر کدام فرآیند درخواست خود را دارند و معمولاً به یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای بریتانیایی نیاز دارند. ویزای کار انگلستان به شما این امکان را می دهد که اعتبار ویزا را که منجر به اقامت دائم می شود تمدید کنید.با توجه به اینکه اروپا یک بازار داخلی بزرگ است، دسته بندی های مختلف ویزای کار انگلستان راه را به روی هزاران متقاضی که می خواهند زندگی در اروپا را تجربه کنند باز می کند. سیستم مجوز کار انگلستان در حال حاضر با یک سیستم مهاجرتی جدید مبتنی بر امتیاز جایگزین شده است.

روسیه

بر اساس برآوردهای سرویس مهاجرت فدرال روسیه، امروز 5 میلیون شهروند خارجی در روسیه کار می کنند. برای کار در روسیه، شهروندان خارجی باید ویزای کار (ویزا برای ورود-سفارش) برای دریافت مجوز کار و پذیرش مهاجرت در موسسات خدمات مهاجرت فدرال روسیه داشته باشند.یک روش ساده برای ورود اتباع خارجی بدون ویزا (کشورهای CIS، به جز ترکمنستان و گرجستان) وجود دارد. مدت اقامت موقت برای آنها 90 روز است، اما از لحظه ورود به فدراسیون روسیه از طریق ارائه خدمات مهاجرت، یک قرارداد کار یا یک قرارداد قانون مدنی را می توان تا یک سال تمدید کرد.این بدان معناست که یک خارجی می تواند تا 90 روز مجوز کار بگیرد و سپس دوره کار را تمدید کند. با این حال، توصیه می شود بلافاصله قرارداد کار یا قانون مدنی تنظیم و برای مدت اعتبار آن مجوز کار صادر شود. صدور پروانه کار با در نظر گرفتن سهمیه تعیین شده انجام می شود. این سهمیه بر اساس مناطق روسیه و گروه هایی از صلاحیت های حرفه ای پیچیده تقسیم می شود. مجوز کار در روسیه به چند دسته تقسیم می شود:

 • متخصصان واجد شرایط با توجه به حرفه (تخصص) موجود در لیست تایید شده مشاغل (تخصص، سمت) پذیرفته می شوند.
 • متخصصان واجد شرایط مطابق با مفاد ماده 13 قانون فدرال “در مورد وضعیت حقوقی اتباع خارجی در فدراسیون روسیه” در فعالیت های کاری شرکت می کنند.
 • مجوز کار در نهاد تشکیل دهنده فدراسیون روسیه که در آن صادر شده است معتبر است.

ویزای کار اروپا شمیران گشت

اوکراین

اتباع خارجی پس از اخذ مجوز کار مناسب می توانند در اوکراین کار کنند. این الزامات توسط ماده 42 قانون اوکراین “در مورد استخدام جمعیت” تعریف شده است. اداره کار دولتی اوکراین مرجع اصلی صدور مجوز کار است. برای موارد زیر نیازی به مجوز کار ندارید:

 • خارجی هایی که اجازه اقامت در اوکراین را دارند.
 • پناهندگان
 • خارجیانی که اجازه مهاجرت به اوکراین را دارند.
 • اتباع خارجی که به عنوان افراد نیازمند حمایت اضافی شناخته می شوند یا از آنها حمایت موقت در اوکراین اعطا شده است.
 • نمایندگان ناوگان دریایی (رودخانه ای) خارجی و خطوط هوایی که به چنین شرکت هایی در خاک اوکراین خدمت می کنند.
 • کارمندان رسانه های خارجی که اجازه کار در اوکراین را دارند.
 • ورزشکاران حرفه ای، هنرمندان و شخصیت های فرهنگی برای کار در اوکراین.
 • کارگران اورژانس برای کارهای اضطراری؛
 • کارمندان یک دفتر نمایندگی خارجی (شعبه) که طبق روال تعیین شده توسط قانون در خاک اوکراین ثبت شده اند.
 • افراد مذهبی که قصد دارند به طور موقت در اوکراین (به دعوت یک سازمان مذهبی) برای فعالیت های معمولی فقط در چنین سازمان های مذهبی مستقر شوند.
 • خارجی هایی که برای مشارکت در اجرای پروژه های کمک فنی بین المللی به اوکراین آمده اند.
 • شهروندان خارجی که برای تدریس یا فعالیت های علمی در موسسات آموزش عالی به اوکراین آمده اند.
 • سایر خارجی ها در مواردی که توسط قوانین و معاهدات بین المللی اوکراین مقرر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *