دسته‌بندی نشده

اقامت روسیه از طریق سرمایه گذاری

اقامت روسیه از طریق سرمایه گذاری

روسیه یکی از کشورهای پهناور جهان است، این کشور یکی از ابرقدرت های نظامی-سیاسی جهان محسوب می شود. این روزها پس از تحریم های روسیه، بسیاری از ایرانیان به دنبال ماندن در روسیه از طریق سرمایه گذاری هستند تا بتوانند کسب و کار خود را گسترش دهند یا تجارت خود را در آن کشور بهبود بخشند. فرزند آنها در روسیه در حال تحصیل است، آنها به دنبال مهاجرت و اخذ اقامت روسیه هستند. در این مطلب به بررسی شرایط سرمایه گذاری در این کشور و اخذ اقامت و تابعیت پرداختیم. روسیه با سرمایه‌گذاری در سرمایه‌گذارانی که می‌توانند مستقیماً تابعیت و پاسپورت خود را از طریق اهدا به موسسات خیریه دولتی روسیه دریافت کنند، شهروندی اقتصادی جدیدی را پیشنهاد کرده است. دولت روسیه شرایط ویزا را برای سرمایه گذاران اقتصادی آزاد کرده است.

اگرچه شهروندی از طریق ویزای سرمایه گذاری به طور رسمی وجود ندارد، شهروندی روسیه را می توان به روشی بسیار مشابه تنها در سه سال دریافت کرد. سرمایه گذاران خارجی می توانند از طریق کمک های مالی، خرید املاک یا سرمایه گذاری سودآور در یک تجارت، ساکن و سپس شهروند روسیه شوند. ویزای سرمایه گذار روسیه مزایای زیادی دارد که برخی از آنها واضح است و در برخی نه. پس از سه سال، اگر یکی از گزینه های سرمایه گذاری حفظ شود، شهروندی کامل روسیه را می توان بدون هزینه اضافی دریافت کرد. این شرط برای همسر و خانواده سرمایه گذار نیز بدون هزینه اضافی اعمال می شود. با حداقل هزینه 128000 دلار، فرآیند سرمایه گذاری روسیه یکی از ارزان ترین گزینه ها برای دریافت اجازه اقامت/شهروندی است. شما می توانید برای پاسپورت و شهروندی یک سرمایه گذار روسی در هر دفتر نمایندگی رسمی روسیه در یک کشور خارجی درخواست و دریافت کنید.

حتی در صورت عدم اخذ تابعیت روسیه، سرمایه گذاران می توانند در روسیه زندگی، کار و تجارت کنند و به سیستم مراقبت های بهداشتی روسیه دسترسی کامل داشته باشند. مالیات روسیه پایین ترین در اروپا است. مالیات شرکتی تنها 20 درصد و مالیات شخصی فقط 13 درصد برای ساکنان است. مسکو یکی از مهمترین مراکز تجاری و فرهنگی در تمام اروپا و آسیا است و به همراه انگلیس و لندن از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد.

 • اجازه اقامت موقت (به روسی RVP)
 • اجازه اقامت دائم (به روسی Veed na czitelstvo)
 • درخواست پاسپورت قرمز روسیه
 • ویزای سرمایه گذاری روسیه

فهرست مطالب

شرایط اخذ ویزای سرمایه گذاری روسیه

در سال 2015، دولت روسیه طرح ویزای خود را برای سرمایه گذاران اقتصادی اعلام کرد. اگرچه این طرح به طور رسمی تابعیت نیست، اما شرایط مشابه است و تابعیت روسیه را می توان تنها در سه سال به دست آورد. سرمایه گذاران خارجی می توانند از طریق کمک های مالی، خرید املاک و مستغلات یا سرمایه گذاری سودآور در یک تجارت، ساکن روسیه و سپس شهروند این کشور شوند.

الزامات سرمایه گذار

قبل از ارسال درخواست، یک سرمایه گذار بالقوه باید مجوزهای زیر را به طور کامل ارائه دهد:

 • گواهی سلامت جسمانی متقاضی و بیمه سلامت
 • مدارک قانونی مبنی بر اینکه متقاضی سوابق بدی ندارد
 • تاییدیه قانونی بودن وجوه استفاده شده توسط متقاضی.
 • کپی قابل قبول گذرنامه متقاضی و اعضای خانواده وی
 • تاییدیه متاهل بودن همسر و متقاضی (در صورت لزوم)
 • یک کپی قابل قبول از اصل شناسنامه متقاضی

اقامت روسیه از طریق سرمایه گذاری

برای واجد شرایط بودن برای ویزای سرمایه گذار روسیه و شهروندی نهایی، متقاضی باید یکی از گزینه های سرمایه گذاری زیر را انتخاب کند:

 • 5 میلیون روبل کمک های خیریه غیر قابل استرداد (حدود 128000 دلار) به صندوق ویژه ملی روسیه
 • سرمایه گذاری 15 میلیون روبلی (حدود 256000 دلار) در یک پروژه املاک و مستغلات در روسیه
 • 35 میلیون روبل (حدود 600 هزار دلار) سرمایه گذاری در تجارت

کسب و کاری را در روسیه راه اندازی کنید که به مدت سه سال سالانه 10 میلیون روبل (171000 دلار) درآمد خواهد داشت. ویزای سرمایه گذار روسیه دارای مزایای زیادی است که برخی از آنها کاملاً واضح هستند و برخی نه. در اینجا به برخی از مزایای آن اشاره می کنیم. پس از سه سال داشتن یکی از گزینه های سرمایه گذاری، شهروندی کامل روسیه را می توان بدون هزینه اضافی دریافت کرد. این درخواست حتی برای همسر و خانواده سرمایه گذار بدون هزینه اضافی معتبر است. طرح سرمایه گذار روسیه یکی از ارزان ترین گزینه ها است و شما می توانید برای اقامت / شهروندی دوم با حداقل هزینه 128000 دلار درخواست دهید. ثبت نام و اخذ تابعیت و پاسپورت سرمایه گذار روسی در نمایندگی های رسمی روسیه در کشورهای خارجی انجام می شود. سرمایه گذاران می توانند در روسیه زندگی، کار و تجارت کنند، حتی اگر نتوانند تابعیت روسیه را دریافت کنند و به مراقبت های بهداشتی روسیه دسترسی کامل داشته باشند. مالیات روسیه پایین ترین نرخ مالیات در اروپا است. مالیات شرکتی تنها 20 درصد و مالیات فردی برای ساکنان 13 درصد است. مسکو یکی از مهم ترین مراکز تجاری و فرهنگی در تمام اروپا و آسیا است و با خروج قریب الوقوع از اتحادیه اروپا به یکی از مهم ترین مراکز تجاری انگلستان و لندن تبدیل خواهد شد.

شرایط اخذ پاسپورت روسیه از طریق سرمایه گذاری

شهروندی از طریق سرمایه گذاری در واقع یک فرصت قانونی است که به تجار و پناهجویان این فرصت را می دهد تا تابعیت و پاسپورت یک کشور دوم را دریافت کنند و در ازای آن بتوانند درآمد کسب کنند و در آن کشور کسب و کار راه اندازی کنند.

مزایای اخذ تابعیت روسیه

روسیه یکی از بزرگترین، تاثیرگذارترین و مهم ترین کشورهای جهان است و در نتیجه اخذ تابعیت روسیه مزایای بی شماری به همراه دارد: با پاسپورت روسی می توانید بدون اخذ ویزا و با داشتن ویزا به 105 کشور جهان سفر کنید. ویزا در بدو ورود این کشورها شامل اروپای شرقی، آمریکای لاتین، بانکداری فراساحلی و بهشت‌های مالیاتی در دریای کارائیب و آمریکای مرکزی، بسیاری از آسیای جنوب شرقی، آسیا و آفریقا هستند. در سال 2010، ولادیمیر پوتین گفت که “روزی” روسیه قطعا به اتحادیه اروپا و منطقه یورو خواهد پیوست. پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، قدرت های اتحادیه اروپا به دنبال یک کشور بزرگ برای جایگزینی آنها خواهند بود و ترکیه یا روسیه آخرین گزینه خواهند بود.

این مدارک باید هنگام درخواست پاسپورت روسی تهیه و به روز شوند.

 • گواهی پزشکی (گواهی عدم وجود HIV)
 • گواهی عدم سوء پیشینه یا گواهی عدم سوء پیشینه
 • کپی یا کپی از گذرنامه (ها) اصلی
 • سند ازدواج به همراه سند ازدواج همسر
 • اصل شناسنامه
 • تمام اسناد مهر و موم شده.

سرمایه گذار باید یک کمک خیریه غیر قابل استرداد به مبلغ 7.5 میلیون روبل (حدود 128000 دلار) به صندوق ویژه ملی روسیه، 15 میلیون روبل (حدود 256000 دلار) برای سرمایه گذاری در پروژه املاک روسیه، 35 میلیون روبل (حدود 600،000 دلار) ایالات متحده بپردازد. سرمایه گذاری تجاری در روسیه داشته باشید که سالانه 10 میلیون روبل (171000 دلار) به مدت سه سال تولید می کند.ئاین درخواست برای همسر و خانواده سرمایه گذار نیز بدون هزینه اضافی معتبر است. پس از سه سال داشتن یکی از گزینه های سرمایه گذاری فوق، سرمایه گذار می تواند بدون هزینه اضافی تابعیت کامل روسیه را دریافت کند.

بهترین فرصت های سرمایه گذاری در روسیه

 1. تجارت نفت و گاز

واضح است که روسیه یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت و گاز طبیعی در جهان است و در نتیجه این صنعت را به یک تجارت دائمی و سودآور تبدیل کرده است. سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز مستلزم هزینه زیادی است و اگر سرمایه گذار مطمئنی هستید، سهام نفت و گاز این کشور را در نظر بگیرید. بسته به توان مالی خود می توانید به عنوان بخش کمکی یا بخش اصلی وارد شوید. به این صنعت تبدیل شوید. لازم به ذکر است که اگر قصد سرمایه گذاری سنگین در این صنعت را دارید، باید با شرایط دولت روسیه کاملا موافقت کنید، زیرا این صنعت توسط دولت روسیه تنظیم و مدیریت می شود.

 1. ماهی و غذاهای دریایی

موقعیت روسیه به گونه ای است که به سه اقیانوس جهان، اقیانوس اطلس، اقیانوس منجمد شمالی و اقیانوس آرام دسترسی دارد و به همین دلیل این کشور را بزرگترین تولید کننده ماهی و غذاهای دریایی می دانند. اگر به دنبال سرمایه گذاری تجاری در روسیه هستید، می توانید به تجارت ماهی روی بیاورید زیرا واقعاً یک سرمایه گذاری سودآور است.

 1. کشت محصولات زراعی

با دخالت به موقع دولت روسیه در بخش کشاورزی، این کشور توانست در کمترین زمان ممکن این کشور را از بزرگترین واردکننده غلات به یکی از بزرگترین صادرکنندگان غلات تبدیل کند. اگر قصد سرمایه گذاری در بخش کشاورزی را دارید، باید به فکر کشت غلات کشاورزی باشید. رشد غلات در روسیه مزایای بی شماری را به همراه خواهد داشت. اگر به کشت غلات در روسیه روی می آورید، می توانید وام های بدون بهره و بدون دردسر از دولت و همچنین دسترسی به مقدار زیادی زمین حاصلخیز و قابل کشت برای استفاده در مزرعه خود دریافت کنید.

 1. شرکت ماشین سازی و متالورژی

فلزکاری و ساخت ابزار یکی دیگر از مشاغل تأثیرگذار در اقتصاد روسیه است. اگر یک مهندس مکانیک/تکنولوژیست هستید و به دنبال کسب و کار در روسیه هستید، می توانید یک شرکت تولید ابزار راه اندازی کنید و سود زیادی به دست آورید. این واقعیت که روسیه دارای بزرگترین ذخایر فلزی است، تاسیس یک شرکت تولید فلز و ابزار در این کشور را تسهیل کرده است.

 1. تجارت پوشاک و لوازم جانبی

تجارت پوشاک و لوازم جانبی یکی دیگر از مشاغل کوچک و پر رونق در روسیه است. برای این کار به فروشگاهی در مکان و سرمایه ای مناسب نیاز دارید تا فروشگاه را با انواع پوشاک، کفش، کمربند، کلاه و سایر لوازم جانبی ذخیره کنید. شایان ذکر است که بیشتر اوقات سال در روسیه بسیار سرد است، بنابراین لباس های زمستانی، کفش و غیره را تهیه کنید.

 1. کار مشاوره آموزشی

روسیه جامعه آموزشی فوق العاده ای دارد و دانشجویان از سراسر جهان عاشق تحصیل در دانشگاه های این کشور هستند. شما می توانید با راه اندازی یک سرویس مشاوره خصوصی برای دانشجویان بین المللی، یک کسب و کار برای خود ایجاد کنید. شما می توانید به دانشجویان خارجی برای ورود به هر یک از دانشگاه های این کشور کمک کنید، می توانید در مورد مسائل ویزا و مسکن به آنها مشاوره بدهید.

اقامت روسیه از طریق سرمایه گذاری

شرایط اخذ مجوز اقامت فدراسیون روسیه از طریق سرمایه گذاری در املاک و مستغلات

طبق قوانین روسیه، خارجی ها معمولا مجاز به خرید یا اجاره ملک در روسیه هستند، اما در برخی موارد استثنائاتی وجود دارد. همچنین برای دریافت مجوز خرید ملک، یک شهروند خارجی باید دارای مجوز اقامت معتبر در روسیه باشد. قانون زمین روسیه مقرر می دارد که خارجی ها یا اشخاص حقوقی خارجی نمی توانند دارایی شخصی ساخته شده در مناطق مرزی باشند. خارجی ها همچنین محدودیت هایی برای خرید زمین کشاورزی در روسیه دارند. هنگام جستجوی املاک در روسیه، به خارجی ها توصیه می شود از آژانس های املاک و مستغلات تخصصی کمک بگیرند. این امر خطرات را به حداقل می رساند و از خریدار در برابر تقلب محافظت می کند. قانون روسیه ایجاب می کند که معاملات با املاک واقع در روسیه تحت قوانین روسیه باشد.

پس از یک حکم تاریخی توسط دادگاه قانون اساسی روسیه در ماه مه 2011، مشخص شد که فرآیند حل اختلاف برای معاملات املاک و مستغلات لزوماً محدود به سیستم دادگاه ایالتی روسیه نیست و ممکن است توسط طرفین به مراجع قضایی محلی و بین المللی ارجاع شود. هدایت شود لازم به ذکر است که در حالی که فرآیند حل اختلاف قابل اجرا باید “بر اساس مورد به مورد” در نظر گرفته شود، زمان حل اختلاف و معاملات، انواع اختلافات و مراحل تشکیل پرونده که ممکن است در طول یا در نتیجه چنین اتفاقی رخ دهد و اختلافات باید مشخص شود.همچنین با خرید ملک می توانید اقامت دائم روسیه را دریافت کنید. 15 میلیون روبل (تقریباً 256000 دلار) در یک پروژه املاک روسیه سرمایه گذاری کنید و پس از سه روز سرمایه گذاری، می توانید تابعیت این کشور را دریافت کنید.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در روسیه

برای سرمایه گذاران بلند مدت روسیه، فعالیت مشترک یک کشور اغلب با نماد ملی روسیه همزمان است. کاهش رشد تولید ناخالص داخلی 5.3 درصد به 1.6 درصد و کاهش MICEX به میزان 20 درصد در 2 سال گذشته نشان می دهد که بازار نزولی در فضای پس از فروپاشی شوروی گسترده است. با توجه به نرخ رشد بالای آن در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بین سال‌های 2000 تا 2012، از همان ابتدا سرمایه‌گذاران خارجی را به روسیه جذب کرد که نشان می‌دهد بسیاری از آنها از آسیب جلوگیری کردند. با این حال، سهام روسیه به نفع دیگران است، سهام در حال حاضر بسیار ارزان به نظر می رسد و این زمان خوبی برای انجام معامله است.

البته با وجود همه سرمایه گذاری ها باید بازار را با دقت بررسی کنیم. نگرانی هایی نیز وجود دارد: اول اینکه دلیل کاهش رشد تولید ناخالص داخلی سوال مهمی است که باید به آن پاسخ داده شود. ویلیام جکسون یکی از اقتصاددانان سرمایه داری است و «گزینه های زیادی» را به عنوان پاسخ به این سؤال در نظر گرفت. ظاهراً اقدامات آسان و مقرون به صرفه قبلاً انتخاب شده است. زمانی که اتحاد جماهیر شوروی فروپاشید، استفاده بهینه از نیروی کار و سرمایه وجود نداشت». زمانی که تقاضا بهبود یافت، شرکت ها توانستند تولید خود را بدون افزایش سرمایه گذاری و تورم افزایش دهند. در حال حاضر از این ظرفیت مازاد کم و بیش استفاده می شود. منطقی است که فرض کنیم روسیه توانسته است با افزایش سرمایه گذاری در تاسیسات جدید تولید بر این مشکل غلبه کند، اما متاسفانه به دلیل روند تاریخی و فرهنگی پس انداز یا سرمایه گذاری در خارج از کشور، روس ها برای سرمایه گذاری در بازار داخلی  مردد هستند.

البته سیستم های مختلف دولتی با این مشکل مواجه بوده اند. دوم، نگرانی هایی در مورد نوسانات رونق صادرات کالا وجود دارد که از سال 2000 به اقتصاد روسیه دامن زده است. علیرغم رقابت اقتصادهای اروپایی و چینی و همچنین گسترش فناوری های جدید دسترسی به انرژی، تقاضا برای منابع و کالاهای انرژی روسیه هنوز به بالاترین سطح خود نرسیده است. به همین دلیل، می بینید که برخی از سرمایه گذاران عصبی و نگران هستند. خبر خوب این است که این نگرانی ها اکنون بر قیمت MICEX سنگینی می کند و نسبت قیمت به درآمد بسیار پایین تری را نسبت به همتایان BRIC خود نشان می دهد. علاوه بر این، در یک نسبت P/E CAPE تنظیم‌شده چرخه‌ای، روسیه یکی از ارزان‌ترین بازارهای جهان است. اوضاع روسیه آنقدرها هم که فکر می کنیم بد نیست. بر اساس یک ارزیابی، این کشور دارای بزرگترین ذخایر نفت شیل است و یکی از 9 تامین کننده بزرگ گاز شیل است، روسیه در موقعیتی قرار دارد که هرگونه افزایش تقاضا برای آن سودمند است. از نظر اقتصادی، سایر صنایع از جمله خودروسازی نیز وضعیت خوبی دارند.

خبر خوب برای صادرکنندگان به روسیه این است که “فروش خودرو در روسیه 3 میلیون خودرو در سال است” که از بریتانیا پیشی گرفته است. در واقع، بازار خرده فروشی روسیه در حال حاضر بزرگتر از فرانسه یا آلمان است و فروش سالانه آن 550 میلیارد یورو است. علاوه بر این، پوتین سرشار از امید است و افزایش سریع تعداد مشتریان را پیش بینی میکند و آماده رویارویی با چالش های بزرگ اقتصادی است و قصد دارد به صندوق ثروت دولت روسیه که در حال حاضر 187 میلیارد دلار در پروژه های حمل و نقل سرمایه گذاری می کند، پرداخت کند. در حال حاضر سرمایه گذاری های هنگفتی را در بخش های بهداشت و کشاورزی انجام داده است که بسیار موثر بوده است. الحاق اخیر روسیه به سازمان تجارت جهانی (WTO) ثابت کرده است که مطابق با اقتصاد، پروتکل ها و اصلاحات مالی غرب است. در حالی که از زمان توافق او تغییر چندانی نکرده است، نمی توان انتظار داشت که واکنش های پیشگامانه یک شبه رخ دهد. گوردون فریزر، مدیر عامل صندوق بازارهای نوظهور بلک راک می‌گوید: «این یک روند آهسته و پیوسته است، اما ما شروع به پیشرفت کرده‌ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *