دسته‌بندی نشده

اقامت تمکن مالی روسیه 

اقامت تمکن مالی روسیه 

روسیه با جمعیتی در حدود 17 میلیون کیلومتر مربع بزرگترین کشور جهان است. به دلیل نزدیکی به قطب شمال و آب و هوای سرد، بسیاری از نقاط این کشور خالی از سکنه هستند. پایتخت روسیه مسکو است و زبان رسمی آن روسی است. روسیه با جمعیتی حدود 145 میلیون نفر از نظر جمعیت در رتبه نهم قرار دارد. واحد پول روسیه روبل است. یکی از نکاتی که شاید برای کسانی که به دنبال شرایط زندگی در روسیه هستند حائز اهمیت باشد هزینه های زندگی در این کشور است. به طور کلی می توان گفت که هزینه زندگی در روسیه 85.8 درصد کمتر از ایران است و هزینه اجاره 11.38 درصد ارزان تر از ایران است، البته در شهرهای بزرگ این کشور هزینه زندگی بالاتر است. با توجه به قیمت ها در این کشور اقامت تمکن مالی روسیه گزینه مناسبی میباشد.

فهرست مطالب

اقامت تمکن مالی در روسیه از طریق کار

روسیه در بین متقاضیان مهاجرت کاری و اخذ اقامت روسیه از طریق کار بسیار محبوب است. شرایط اقتصادی این کشور نسبتاً مناسب است و روابط خوب و مسالمت آمیز با ایران آن را برای مهاجرت جذاب کرده است. لطفا توجه داشته باشید که شما می توانید برای اجازه اقامت در روسیه با پیشنهاد شغلی از یک کارفرما در آن کشور درخواست دهید. اما این به سادگی غیرممکن است، زیرا، به عنوان یک قاعده، اولویت با شهروندان این کشور است و فردی که مهارت های لازم برای کار در این موقعیت را دارد. از جمله مواردی که در اینجا به خصوص برای کسانی که قصد مهاجرت به روسیه را دارند باید به آن اشاره کرد، بررسی نرخ بیکاری در آن کشور است. نرخ بیکاری در روسیه در سال 2020 به 4.6 درصد رسیده است.

کارآموزی در روسیه

یکی از راه های دیگر مهاجرت و زندگی در روسیه، تحصیل در این کشور می باشد. تحصیل در روسیه به دو زبان انگلیسی و روسی امکان پذیر است. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی روسی زبان این کشور بین 3000 تا 7000 یورو در سال است که البته این هزینه ها بسته به گرایش، مدرک و دانشگاه متفاوت خواهد بود. برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی و به زبان انگلیسی قطعا شهریه ها افزایش می یابد. یکی از شرایط خروج از روسیه و ورود به دانشگاه های دولتی روسیه، گذراندن دوره های تحصیلات تکمیلی یا تحصیلات دانشگاهی است. کسب نمرات بالا در این دوره ها شانس پذیرش را افزایش می دهد. البته برای ورود به دانشگاه های خصوصی نیازی به گذراندن دوره های تکمیلی نیست. از آنجایی که هزینه های زندگی و تحصیل در روسیه پایین است، هر ساله بسیاری از دانشجویان خارجی به ویژه ایرانی ها به این کشور مهاجرت می کنند.

اقامت تمکن مالی روسیه 

اقامت در روسیه از طریق تمکن مالی

سرمایه گذاران می توانند تابعیت روسیه را از طریق یک روش ساده دریافت کنند. سرمایه گذارانی که حداقل 10 درصد از سهام یک شرکت روسی را به مدت سه سال در اختیار داشته باشند می توانند تحت شرایط خاصی تابعیت روسیه را دریافت کنند. از دیگر الزامات استفاده از این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد. شرکت فقط در زمینه های فعالیتی که توسط دولت روسیه تعیین می شود می تواند در روسیه تجارت کند. اندازه سرمایه مجاز شرکت باید بیش از 100،000،000 روبل (حدود 1.5 میلیون یورو) باشد. میزان مالیات و مشارکت های اجتماعی پرداخت شده برای سه سال مالکیت سهام سرمایه گذار باید حداقل 6 میلیون روبل در سال (حدود 87000 یورو) باشد.

زمینه های تجاری که شرکت می تواند در آن فعالیت کند شامل موارد زیر است.

 • کشاورزی
 • نفت و گاز
 • انرژی
 • معدن و فلزات
 • فناوری اطلاعات
 • پزشکی
 • فرآوری مواد غذایی
 • منسوجات
 • تحقیق و نوآوری

روسیه با ایجاد فضای امن سرمایه گذاری و حمایت از سرمایه گذاران و همچنین داشتن زیرساخت های توسعه یافته، زمینه لازم برای سرمایه گذاری خارجی را برای متقاضیان سرمایه گذاری در این کشور فراهم کرده است. سرمایه گذاران می توانند در نفت و گاز، انرژی، پزشکی، نساجی، معدن و فلزات، فناوری اطلاعات، تحقیقات و مواد غذایی سرمایه گذاری های کوچک و بزرگی انجام دهند. اعتبار ویزای سرمایه گذاری روسیه از 1 تا 5 سال می باشد و متقاضی پس از 3 سال اقامت و کار در این کشور می تواند اقامت دائم روسیه را اخذ نماید. متقاضیانی که به زبان روسی صحبت می کنند می توانند پس از 5 سال تابعیت و شهروندی دریافت کنند. روسیه کمترین نرخ مالیات را در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی دارد. مالیات شرکت ها 20 درصد و مالیات شخصی حدود 13 درصد است. متقاضیان سرمایه گذاری در این کشور می توانند با سرمایه گذاری 128000 دلاری به روش های مختلف سرمایه گذاری در این کشور اقامت دائم روسیه را دریافت کنند و پس از 3 سال نیز تابعیت این کشور را دریافت کنند. سرمایه گذاری در روسیه به روش های زیر انجام می شود:

سرمایه گذاری در خرید خانه و ملک

سرمایه گذاران در روسیه می توانند با خرید خانه اقامت دائم دریافت کنند. مناسب بودن قیمت خرید مسکن و املاک و همچنین رشد و رونق بازار املاک در روسیه، سرمایه گذاران خارجی را به سرمایه گذاری در خرید ملک در این کشور ترغیب می کند. سرمایه گذاری در املاک و مستغلات در روسیه یک سرمایه گذاری مطمئن و سودآور محسوب می شود.  برای انجام این کار، متقاضی می تواند خانه ای در این کشور به ارزش حداکثر 15 میلیون روبل خریداری کند. با سرمایه گذاری این مبلغ و خرید خانه، متقاضی اجازه اقامت 3-5 ساله را دریافت می کند. با این ویزا، متقاضی می تواند برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود نیز برای اجازه اقامت اقدام کند. با خرید خانه و املاک در روسیه، متقاضی می تواند طی 2 تا 3 ماه پاسپورت این کشور را دریافت کند.

سرمایه گذاری در ثبت شرکت

متقاضیان سرمایه گذاری در روسیه می توانند از طریق سرمایه گذاری در ثبت شرکت به این کشور مهاجرت کنند. اگر متقاضی ایرانی در ایران شرکت تجاری داشته باشد می تواند با انتقال به روسیه این شرکت را ثبت کند. برای ثبت شرکت در روسیه نیازی به مشارکت با شهروند روسی نیست اما متقاضی ایرانی نمی تواند تا سه ماه اول فعالیت یک شرکت به عنوان مدیر عامل شرکت کند. متقاضی باید در 3 ماه اول فعالیت شرکت از مدیر کل روسیه کمک گرفته و پس از 3 ماه به عنوان مدیر شرکت شروع به کار کند.

سرمایه گذاری در خرید سهام

متقاضی مهاجرت به روسیه می تواند با خرید سهام اجازه اقامت در این کشور را دریافت کند. برای این کار، متقاضی می تواند با سرمایه گذاری 10 میلیون روبل یا حدود 160000 دلار آمریکا، 10 درصد 100 درصد سهام یک شرکت تجاری را خریداری کند و مالک 10 درصد سهام شرکت شود. با این نوع سرمایه گذاری، ابتدا متقاضی می تواند ویزای تجاری بلندمدت که حدود ۲ سال اعتبار دارد، دریافت کند.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت سرمایه گذاری به روسیه

پس از انتخاب نوع سرمایه گذاری در روسیه، لازم است مدارک لازم را تهیه کرده و برای ویزای سرمایه گذاری در روسیه اقدام نمایید. ویزای سرمایه گذاری در روسیه انواع مختلفی دارد که بسته به نوع سرمایه گذاری و شرایط فردی مناسب ترین ویزا برای شما صادر می شود. مدارک مورد نیاز عبارتند از:

 1. سرمایه گذار باید بتواند مدارک تایید شده کامل را قبل از اقدام به درخواست ارائه دهد.
 2. مدارک کامل بیمه درمانی و درمانی متقاضی
 3. اثبات اینکه متقاضی سابقه بدی ندارد
 4. اثبات بودجه قانونی متقاضی
 5. فتوکپی گذرنامه متقاضی و اعضای خانواده وی
 6. ارائه سند ازدواج متقاضی و همسرش در صورت وجود
 7. کپی اصل شناسنامه متقاضی

شرایط اخذ اقامت روسیه از طریق سرمایه گذاری

روسیه با سرمایه‌گذاری در سرمایه‌گذارانی که می‌توانند مستقیماً تابعیت و پاسپورت خود را از طریق اهدا به موسسات خیریه دولتی روسیه دریافت کنند، شهروندی اقتصادی جدیدی را پیشنهاد کرده است. دولت روسیه شرایط ویزا را برای سرمایه گذاران اقتصادی آزاد کرده است. اگرچه شهروندی از طریق ویزای سرمایه گذاری به طور رسمی وجود ندارد، شهروندی روسیه را می توان به روشی بسیار مشابه تنها در سه سال دریافت کرد. سرمایه گذاران خارجی می توانند از طریق کمک های مالی، خرید املاک یا سرمایه گذاری سودآور در یک تجارت، ساکن و سپس شهروند روسیه شوند. پس از سه سال، اگر یکی از گزینه های سرمایه گذاری حفظ شود، شهروندی کامل روسیه را می توان بدون هزینه اضافی دریافت کرد. این شرط برای همسر و خانواده سرمایه گذار نیز بدون هزینه اضافی اعمال می شود.

با حداقل هزینه 128000 دلار، فرآیند سرمایه گذاری روسیه یکی از ارزان ترین گزینه ها برای دریافت اجازه اقامت/شهروندی است. شما می توانید برای پاسپورت و شهروندی یک سرمایه گذار روسی در هر دفتر نمایندگی رسمی روسیه در یک کشور خارجی درخواست و دریافت کنید. حتی در صورت عدم اخذ تابعیت روسیه، سرمایه گذاران می توانند در روسیه زندگی، کار و تجارت کنند و به سیستم مراقبت های بهداشتی روسیه دسترسی کامل داشته باشند. مالیات روسیه پایین ترین در اروپا است. مالیات شرکتی تنها 20 درصد و مالیات شخصی فقط 13 درصد برای ساکنان است. مسکو یکی از مهمترین مراکز تجاری و فرهنگی در تمام اروپا و آسیا است و به همراه انگلیس و لندن از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد.

شرایط اخذ ویزای سرمایه گذاری روسیه

در سال 2015، دولت روسیه طرح ویزای خود را برای سرمایه گذاران اقتصادی اعلام کرد. اگرچه این طرح به طور رسمی تابعیت نیست، اما شرایط مشابه است و تابعیت روسیه را می توان تنها در سه سال به دست آورد. سرمایه گذاران خارجی می توانند از طریق کمک های مالی، خرید املاک و مستغلات یا سرمایه گذاری سودآور در یک تجارت، ساکن روسیه و سپس شهروند این کشور شوند.

الزامات سرمایه گذار

قبل از ارسال درخواست، یک سرمایه گذار بالقوه باید مجوزهای زیر را به طور کامل ارائه دهد:

 • گواهی سلامت جسمانی متقاضی و بیمه سلامت
 • مدارک قانونی مبنی بر اینکه متقاضی سوابق بدی ندارد
 • تاییدیه قانونی بودن وجوه استفاده شده توسط متقاضی.
 • کپی قابل قبول گذرنامه متقاضی و اعضای خانواده وی
 • تاییدیه متاهل بودن همسر و متقاضی (در صورت نیاز)
 • یک کپی قابل قبول از اصل شناسنامه متقاضی

برای واجد شرایط بودن برای ویزای سرمایه گذار روسیه و شهروندی نهایی، متقاضی باید یکی از گزینه های سرمایه گذاری زیر را انتخاب کند:

7.5 میلیون روبل کمک های خیریه غیر قابل استرداد (حدود 128000 دلار) به صندوق ویژه ملی روسیه 

سرمایه گذاری 15 میلیون روبلی (حدود 256000 دلار) در یک پروژه املاک و مستغلات در روسیه 

35 میلیون روبل (حدود 600 هزار دلار) سرمایه گذاری در تجارت 

کسب و کاری را در روسیه راه اندازی کنید که به مدت سه سال سالانه 10 میلیون روبل (171000 دلار) درآمد خواهد داشت.

ویزای سرمایه گذار روسیه دارای مزایای زیادی است که برخی از آنها کاملاً واضح هستند و برخی نه. در اینجا به برخی از مزایای آن اشاره می کنیم.

پس از سه سال داشتن یکی از گزینه های سرمایه گذاری، شهروندی کامل روسیه را می توان بدون هزینه اضافی دریافت کرد

این درخواست حتی برای همسر و خانواده سرمایه گذار بدون هزینه اضافی معتبر است.

طرح سرمایه گذار روسیه یکی از ارزان ترین گزینه ها است و شما می توانید برای اجازه اقامت / شهروندی دوم با حداقل هزینه 128000 دلار درخواست دهید. ثبت نام و اخذ تابعیت و پاسپورت سرمایه گذار روسی در نمایندگی های رسمی روسیه در کشورهای خارجی انجام می شود. سرمایه گذاران می توانند در روسیه زندگی، کار و تجارت کنند، حتی اگر نتوانند تابعیت روسیه را دریافت کنند و به مراقبت های بهداشتی روسیه دسترسی کامل داشته باشند.مالیات روسیه پایین ترین نرخ مالیات در اروپا است. مالیات شرکت ها تنها 20 درصد است در حالی که مالیات فردی برای ساکنان 13 درصد است. مسکو یکی از مهم ترین مراکز تجاری و فرهنگی در تمام اروپا و آسیا است و با خروج قریب الوقوع از اتحادیه اروپا به یکی از مهم ترین مراکز تجاری انگلستان و لندن تبدیل خواهد شد.

اقامت تمکن مالی روسیه 

اقامت روسیه تولد یک کودک

اخذ اقامت از طریق تولد فرزند یکی از راه هایی است که می تواند به اجازه اقامت و در برخی موارد تابعیت فرزند متولد شده منجر شود. این سوال به قوانین کشور مقصد بستگی دارد. به عنوان مثال، در کشور مورد بحث، روسیه، اگر والدین فرزند متولد شده در این کشور یا یکی از آنها شهروند روسیه باشند، کودک تابعیت روسیه را دریافت می کند. این سوال به معنای برتری اصل خون بر قوانین این کشور است. البته در موارد بسیار نادر این کشور قانون خاک را سرلوحه اقدامات خود قرار می دهد. به خصوص زمانی که کشور محل تولد والدین به نوزاد تابعیت خود را نمی دهد. اما به طور کلی تولد فرزند در روسیه منجر به اخذ اقامت روسیه توسط والدین او نخواهد شد.

مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج

یکی از راه های مهاجرت به کشورهای خارجی ازدواج با اتباع آن کشور است. در مورد روسیه، ابتدا می توانید اجازه اقامت روسیه و سپس تابعیت و در نتیجه پاسپورت روسیه را دریافت کنید. برای ازدواج در روسیه باید ثابت کنید که ازدواج نکرده اید. اگر قبلاً متاهل هستید، باید مدارکی مبنی بر فوت همسر قبلی یا جدایی از او ارائه دهید. ازدواج شما باید رسمی باشد و برای درخواست شهروندی روسیه باید حداقل 3 سال با هم زندگی کرده باشید. علاوه بر این، زوج باید نشان دهند که از تمکن مالی کافی برخوردار هستند، این وجوه را می توان با مجموع درآمد سالانه 20000 دلار نشان داد. قبلا شایعاتی در مورد اعطای تابعیت مستقیم و 15000 دلار به کسانی که با دختران روسی ازدواج می کنند وجود داشت. اما متاسفانه این سوال دروغی بیش نبود و زمینه ساز سودجویی بسیاری از مردم شد.

مهاجرت به روسیه از طریق پناهندگی

پناهندگی یکی از راه های مهاجرت به کشورهای خارجی است. اما این روش برای مردم عادی قابل اجرا نیست و پناهنده به دلیل اعتقادات سیاسی و مذهبی، تعلق به گروه های اجتماعی خاص و سایر شرایط ذکر شده در کنوانسیون ژنو باید در کشور خود احساس خطر کند. اگر پناهنده ای به طور غیرقانونی وارد روسیه شد، باید به پلیس و اداره مهاجرت گزارش داده و درخواست پناهندگی دهد. پس از بررسی های لازم، در صورت تایید درخواست وی، فرد می تواند در این کشور اقامت کرده و اجازه اقامت روسیه را دریافت کند. در غیر این صورت باید به کشورش برگردد. 

آیا روسیه برای زندگی مناسب است؟

یکی از سوالات متداول در مورد این کشور رفتن به روسیه است یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید بررسی کنیم که برای مهاجرت به هر کشوری چه پارامترهایی باید تایید شود. یکی از فاکتورهایی که می توان بررسی کرد که آیا این کشور برای مهاجرت مناسب است یا خیر، میزان مهاجرت اتباع کشور مقصد به کشورهای دیگر است. در مورد کشور روسیه نیز می توان گفت که میزان مهاجرت اتباع این کشور به سایر کشورها عملاً بالاست و این نشان دهنده نارضایتی این افراد از کشور خود است.

حال ممکن است فردی قصد تسهیل مهاجرت به کشورهای دیگر را از طریق تحصیل در روسیه داشته باشد که در این صورت می توان گفت روسیه می تواند پل پرتاب مناسبی باشد. البته در نظر داشته باشید که تحصیل در روسیه برای پذیرش در برترین دانشگاه های دنیا تفاوت چندانی با تحصیل در دانشگاه های برتر ایران ندارد تا شانس ورود به دانشگاه های برتر دنیا را افزایش دهید. پس اگر قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارید، بهتر است از همان ابتدا در کشورهای برتر و مناسب این کار را انجام دهید، زیرا مزایا و شرایط بسیار مناسب تری نسبت به سایر کشورها خواهید داشت. برای مثال با تحصیل در اتریش به تمامی کشورهای اروپایی دسترسی خواهید داشت و می توانید بدون ویزا به آنها سفر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *