ویزای تحصیل در ایتالیا – هزینه، مدارک، شرایط مورد­نیاز و مراحل در سراسر جهان، دانشجویانی که از تمکن مالی کافی برخوردار هستند، برای تحصیل به بررسی تمامی دانشگاه­ های معتبر در سطح بین ­المللی می‌پردازند تا بتوانند با توجه به شرایط خود، به انتخاب بهترین گزینه بپردازند. تحصیل در دانشگاه های بین ­المللی معتبر ایتالیا، فرصت­ های علمی و شغلی فوق­العاده­ای را در اختیار دانشجویان قرار خواهد داد. در ایران نیز بسیاری از دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه مورد­علاقۀ خود، به کشور­های خارجی سفر می­کنند تا بتوانند رؤیای خود را به واقعیت تبدیل کنند. از میان کشور­های مختلفی که برای تحصیل می­توان به آن سفر کرد، ایتالیا یکی از رایج­ترین مواردی است که ایرانیان آن را انتخاب می­کنند. دریافت ویزای تحصیل در ایتالیا را در این مطلب مطالعه فرمایید.

فهرست مطالب

ویزای تحصیل در ایتالیا

ایتالیا جزو یکی از بهترین کشور­ها در زمینۀ گردشگری است؛ به­ طوری که در طول سال، بسیاری از گردشگران از سرتاسر نقاط جهان به آن سفر می­کنند. این موضوع باعث شده است تا بسیاری از افراد ایتالیا را تنها به­ عنوان کشوری زیبا برای سفر­های توریستی در نظر بگیرند. این در حالی است که این کشور جزو پیشرفته­ترین کشور­ها در زمینه­های علمی به شمار می­رود. دانشگاه­های معتبر ایتالیا اکثراً در سطح بین ­الملل از رنکینگ بسیار بالایی برخوردارند؛ به همین دلیل، دانشجویان رشته­ های مختلف می­توانند با دریافت ویزای تحصیل در ایتالیا و تحصیل در این دانشگاه­ ها به اهداف علمی خود دست پیدا کنند.

ایتالیا در کنار سطح علمی بالا، از نظر رفاهی نیز کشوری فوق­العاده به شمار می­رود؛ از این رو، دانشجویانی که به این کشور سفر می­کنند، در طول مدت اقامت، تجربه­ای عالی خواهند داشت و بیشتر آن­ها در مدت­زمانی کوتاه با شرایط اقامت در آن تطبیق پیدا می­کنند. ایتالیا امروزه در اکثر زمینه ­ها از پیشرفته­ترین کشور­های جهان به شمار می­رود که همین باعث می­شود اقامت در آن بدون مشکل باشد.

برای سفر تحصیلی به ایتالیا الزامات خاصی وجود دارد که دانشجویان باید قبل از هر چیز از آن­ها اطلاع دقیق پیدا کنند. یکی از این الزامات، ویزا است که بدون آن، تحصیل در این کشور امکان­پذیر نخواهد بود. به دلیل اینکه نکات زیادی در زمینۀ ویزای تحصیلی ایتالیا وجود دارد، تصمیم گرفته­ایم تا در ادامه، به بررسی دقیق این نکات و شرایط بپردازیم. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

انواع ویزای ایتالیا

افرادی که قصد دارند بنا به دلایل مختلف وارد خاک ایتالیا شوند، باید حداقل یکی از ویزاهای رسمی مورد­نیاز این کشور را دریافت کنند. ویزای تحصیل در ایتالیا تنها یکی از ویزاهایی است که برای ورود به خاک این کشور وجود دارد. علاوه بر این، مجوز­های دیگری نیز وجود دارند که بهتر است با آن آشنا شوید؛ چون قبل از دریافت ویزای تحصیل این کشور، ممکن است به دلایل دیگر قصد ورود به خاک آن را داشته باشید.

ویزای نوع A شینگن یکی از ویزاهایی است که با استفاده از آن می­توان به خاک ایتالیا وارد شد. این ویزا جزو‌ ویزاهای ترانزیتی به شمار می­رود؛ یعنی با استفاده از آن نمی­توان از فرودگاه خارج شد. کاربرد این نوع ویزا برای سفر به کشورهای دیگر از مبدأ ایتالیا است و افرادی که مجبور هستند مدتی کوتاه در فرودگاه ایتالیا باشند، باید از آن برخوردار شوند؛ بنابراین، این ویزا برای دانشجویان که قصد تحصیل در ایتالیا را دارند، کاربرد نخواهد داشت.

ویزای نوع C شینگن یکی از پرکاربردترین ویزاهای این کشور است که با استفاده از آن می­توان مدت­زمان مناسبی در ایتالیا اقامت کرد. با استفاده از این ویزا می­توان حداکثر ۹۰ روز در خاک ایتالیا بود. نکتۀ دیگری که در رابطه با این ویزا وجود دارد، این است که با توجه به نوع آن، تنها می­توان یک یا چند بار وارد ایتالیا شد و دفعات آن کاملاً محدود است.

برای افرادی که قصد دارند مدت­زمان بیش از ۹۰ روز در خاک ایتالیا اقامت کنند، ویزای نوع D شینگن نیاز خواهد بود. با داشتن این ویزا نه تنها می­توان در ایتالیا اقامت داشت، بلکه رفت­و­آمد به تمامی کشور­های عضو شینگن نیز مجاز خواهد بود و از این جهت، مانعی وجود نخواهد داشت.

ویزای تحصیل در ایتالیا

ویزای تحصیل در ایتالیا

ویزای تحصیلی ایتالیا

از میان ویزاهای مختلفی که می­توان برای سفر به کشور ایتالیا دریافت کرد، ویزای تحصیلی یکی از بهترین نوع ویزاها است که دانشجویانی که از شرایط مناسب برخوردارند، می­توانند به دریافت آن بپردازند. این ویزا نه تنها جواز اقامت در مدت­زمان مشخصی را به دانشجویان خواهد داد، بلکه یک سری مزایای دیگر نیز خواهد داشت که در طول اقامت می‌توان از آن­ها استفاده کرد.

ویزای تحصیل در ایتالیا انواع مختلفی دارد که دانشجویان با توجه به نوع آموزش، رشته و دانشگاه خود، باید آن را دریافت نمایند. مدت­زمان اعتبار این ویزاها معمولاً از ۳ ماه شروع می‌شود و با توجه به نیازی که وجود دارد، بیش از یک سال هم خواهد بود.

برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا، دانشجویان باید از یک سری شرایط خاص برخوردار باشند تا درخواست آن­ها مورد پذیرش قرار گیرد؛ در غیر این صورت، به درخواست­ها ترتیب اثر داده نخواهد شد. به همین دلیل، افرادی که قصد گرفتن این ویزا را دارند، باید با شرایطی که در بخش­های بعدی این مطلب به آن اشاره کرده­ایم، به­خوبی آشنا شوند.

داشتن نسخۀ اصلی مدارک مورد­نیاز، یکی از مهم‌ترین مواردی است که در اخذ ویزای تحصیل در ایتالیا باید به آن توجه داشت؛ چون در اکثر موارد، فقدان نسخۀ اصلی مدارک باعث خواهد شد تا فرایند دریافت ویزا با اختلال روبه‌رو شود و افراد مجبور شوند تا مدت­ها شاهد تأخیر در این پروسه باشند؛ بنابراین، قبل از اقدام برای پذیرش در دانشگاه­ها باید از در دسترس­­داشتن نسخۀ رسمی تمام مدارک لازم، اطمینان حاصل کرد.

مراحل اخذ ویزای تحصیل در ایتالیا

۱. دریافت پذیرش از دانشگاه­های معتبر ایتالیا

برای این که بتوانید به درخواست ویزای تحصیل در ایتالیا اقدام کنید، باید قبل از هر چیز، به انتخاب دانشگاه مورد­نظر خود در ایتالیا بپردازید. متأسفانه، برخی از افراد تصور می­کنند برای تحصیل در ایتالیا باید در مرحلۀ اول به درخواست ویزا اقدام کنند و این باعث می­شود بدون توجه به مراحل پذیرش در دانشگاه، به­دنبال اخذ ویزا باشند.

در واقع، دریافت نامۀ پذیرش از دانشگاه­های معتبر ایتالیا، اولین مرحله­ای است که برای دریافت ویزای تحصیلی باید گذارند. برای دریافت پذیرش از دانشگاه­های ایتالیا، باید از یک سری شرایط خاص برخوردار بود که در رشته­های مختلف کاملاً متفاوت است. دارا­بودن مدارک رسمی زبان، یکی از اصلی­ترین شرایطی است که اکثر دانشگاه­های معتبر آن را درخواست می­کنند.

اخذ پذیرش از دانشگاه­های ایتالیا در مقاطع مختلف نیز تفاوت قابل توجهی دارد؛ به همین دلیل، در بخش­های دیگر از این مطلب، به­صورت مفصل به آن خواهیم پرداخت. به­طور کلی، نکته­ای که باید بدانید، این است که قبل از این که برای دریافت ویزا به کنسولگری مراجعه کنید، باید به دریافت پذیرش قطعی از دانشگاه مورد­نظر بپردازید.

۲. تکمیل مدارک

برای مراجعه به سفارت یا کنسول­گری، باید تمامی مدارک مورد­نیاز در دسترس باشند؛ چون در غیر این صورت، مشکلات مختلفی در مراحل اخذ ویزای تحصیلی به وجود خواهد آمد.

یکی از موضوعاتی که در رابطه با اخذ ویزای تحصیل در ایتالیا باید بدانید، این است که برخی از مدارک، نیاز به ترجمه دارند؛ این کار را باید قبل از مراجعه به کنسول­گری و سفارت انجام دهید. برای انجام این کار شرکت­های زیادی وجود دارند که با یک جستجوی ساده در گوگل، می­توانید با آن­ها آشنا شوید.

۳. دریافت وقت

برای مراجعه به کنسول­گری ایتالیا برای اخذ ویزای تحصیلی، باید قبل از هر چیز به دریافت وقت سفارت اقدام کنید. برای این کار لازم است تا با شماره­های درج­شده در سایت رسمی سفارت، تماس حاصل فرمایید. معمولاً فاصلۀ زمانی بین درخواست وقت تا زمانی که به کنسول­گری مراجعه می­کنید، بسیار کوتاه خواهد بود و باعث طولانی­شدن فرایند دریافت ویزا نخواهد شد؛ بنابراین نباید از این جهت نگران بود.

۴. مراجعه به کنسول­گری ایتالیا

بعد از دریافت پذیرش قطعی از دانشگاه­های ایتالیا و تکمیل مدارک، تنها کاری که لازم است انجام دهید، مراجعه به کنسول­گری این کشور در زمان مقرر­شده خواهد بود. در حال حاضر، کنسول­گری ایتالیا در خیابان ولنجک واقع شده است که می­توانید برای ثبت درخواست خود به آن مراجعه کنید. نکته­ای که این رابطه وجود دارد، این است که برای دریافت ویزا نباید به سفارت این کشور مراجعه کرد.

مدت­زمان دریافت ویزای ایتالیا در شرایط مختلف کاملاً متفاوت خواهد بود و به عوامل گوناگونی بستگی خواهد داشت؛ اما به­طور کلی، توصیه می­شود تا ۳ ماه قبل از سفر به ایتالیا به درخواست آن پرداخت. در این صورت، این اطمینان وجود خواهد داشت تا حتی در صورت به وجود­آمدن مشکلات مختلف، ویزا در زمان مورد­نیاز آماده شده باشد.

برای مراجعه به کنسول­گری ایتالیا، به آشنایی با زبان ایتالیایی نیاز نخواهد بود؛ اما طبق اطلاعات به­دست­آمده، آشنایی با زبان ایتالیایی در قبولی مصاحبه­ای که برای ویزا انجام می­شود، تأثیر­­گذار خواهد بود و امتیازی مثبت به شمار خواهد رفت. به همین دلیل، پیشنهاد می­شود برای شروع، با استفاده از یک فرهنگ لغت به یادگیری لغات ابتدایی احوالپرسی بپردازید.

قبل از مراجعه به کنسول­گری می­توانید به دریافت فرم درخواست ویزا از سایت سفارت اقدام کنید تا پروسۀ اخذ ویزا را با سرعت بیشتری طی کنید.

نکته­ای که در مراجعه به سفارت یا کنسول­گری باید به آن توجه داشته باشید، این است که تمامی اطلاعاتی که در فرم­ها وارد می‌کنید، باید دقیق باشند و در صورت تغییر، در اولین فرصت اعلام شوند. تغییر آدرس، شمارۀ تلفن و اطلاعات این­چنینی، از مهم‌ترین مواردی هستند که باید در صورت تغییر، به سفارت اعلام شوند. تمامی اطلاعاتی که به کنسول­گری ارائه می­شود، باید در نهایت شفافیت باشد؛ در غیر این صورت، شانس دریافت ویزای تحصیلی کاهش پیدا می­کند و این امکان وجود دارد تا فرد دچار مشکلات حقوقی نیز شود.

۵. پیگیری درخواست ویزا

بعد از این که به درخواست ویزای تحصیل در ایتالیا پرداختید، تنها کاری که باید انجام دهید، این است که در زمان­های مشخص­شده به پیگیری درخواست خود در سایت سفارت بپردازید. در صورتی که از این موضوع اطمینان حاصل کردید که درخواست‌تان موفقیت­آمیز بوده است، می­توانید شخصاً به سفارت یا کنسول­گری مراجعه کنید و ویزای خود را دریافت نمایید. مدت­زمان درخواست اولیه تا دریافت ویزا برای افراد مختلف، با توجه به شرایطی که دارند، کاملاً متفاوت خواهد بود؛ به همین دلیل، باید آن را از سفارت پیگیر شوید.

بعد از اخذ ویزای ایتالیا، تنها کاری که لازم است انجام دهید، درخواست اجازۀ اقامت است. برای این کار لازم است تا بعد از ورود به خاک ایتالیا، به ایستگاه­های پلیس محلّی مراجعه کنید تا درخواست صادر شود. البته بهتر است بدانید که چیزی در حدود ۸ روز فرصت خواهید داشت که اجازۀ اقامت را دریافت کنید؛ اما بهتر است این کار در اولین فرصت انجام شود تا با مشکلات مختلف روبرو نشوید.

ویزای تحصیل در ایتالیا

ویزای تحصیل در ایتالیا

مدارک مورد­نیاز برای اخذ ویزای ایتالیا

۱. نامۀ پذیرش معتبر

 1. برای اخذ ویزای ایتالیا شرایط و مدارک گوناگونی وجود دارد که داوطلبان باید از آن برخوردار باشند. همان­طور که اشاره نمودیم، نامۀ پذیرش تحصیلی از دانشگاه­های معتبر ایتالیا، یکی از اصلی­ترین مواردی است که باید قبل از هر چیز به دریافت آن پرداخت. دانشجویانی که قصد شرکت در دوره­های آموزشی کمتر از ۶ ماه را دارند، نیاز به ارائۀ نامۀ پذیرش به سفارت نخواهند داشت.
 2. نامۀ پذیرش در صورتی صادر می­شود که دانشجو از تمامی شرایط مورد­نظر کالج یا دانشگاه مورد­نظر برخوردار باشد. این مدرک باید از یک سری ویژگی­ها برخوردار باشد تا بتوان در مراجعه به سفارت، آن را ارائه کرد. در غیر این صورت، این امکان وجود دارد تا به درخواست دریافت ویزای تحصیلی ترتیب اثر داده نشود و پروسۀ دریافت ویزا طولانی شود.
 3. نکته­ای که پیشنهاد می­شود، این است که حتی­الامکان قبل از مراجعه به سفارت، از این موضوع اطمینان حاصل کنید که نامۀ پذیرشی که از دانشگاه دریافت کرده­اید، از تمامی ویژگی­ها برخوردار است. در صورت وجود هر­گونه مشکل، با مکاتبه با دانشگاه مورد­نظر خود، به درخواست موارد مورد­نیاز در نامۀ پذیرش بپردازید.
 4. اطلاعات هویتی یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید در نامۀ پذیرش وجود داشته باشد. نام کامل، تاریخ تولد و شمارۀ شناسایی، از جمله اطلاعات هویتی لازم در نامۀ پذیرش دانشگاه­ها محسوب می­شود. از دیگر مواردی که باید در نامۀ پذیرش وجود داشته باشد، می­توان به اطلاعات دقیق و رسمی دانشگاه پرداخت. اشخاصی که در فرایند صدور پذیرش نامه دخیل هستند، باید به­صورت دقیق اطلاعات خود را در آن ثبت نمایند. اطلاعات تماس نیز باید در نامۀ پذیرش درج شده باشند تا مورد تأیید سفارت قرار گیرد.
 5. برنامۀ تحصیلی، سطح و تاریخ شروع و مدت­زمان تحصیل که دانشجویان بر­اساس آن وارد دوره­ها خواهند شد، باید به­صورت دقیق و بدون کمترین کاستی در نامۀ پذیرش ثبت شوند. در صورت وجود هر­گونه مشکل در اطلاعات، این امکان وجود خواهد داشت تا روند درخواست ویزا طولانی­تر شود. بهتر است بدانید برخی از اطلاعات دقیق، مانند میزان شهریه نیز باید در نامۀ پذیرش درج شده باشد که باید از وجود آن­ها در نامۀ پذیرش اطمینان حاصل کنید.

شرایط دانشگاه‌های ایتالیا برای پذیرش دانشجویان

 1. برای تحصیل در هر کدام از دانشگاه­های ایتالیا یک سری شرایط خاص وجود دارد که دانشجویان باید از آن برخوردار باشند. این شرایط باید در نامۀ پذیرشی که توسط دانشگاه صادر می‌شود، به­صورت دقیق قید شود تا مورد تأیید سفارت ایتالیا قرار گیرد.
 2. در صورتی که مجوز کارآموزی یا دستیاری در حین تحصیل، به دانشجو داده شده باشد، باید این موضوع در نامۀ پذیرش درج شود تا فرد در زمان اقامت دچار مشکل نشود.
 3. نکاتی که تا به اینجا به آن اشاره کرده­ایم، اکثراً برای دانشجویانی است که برای تحصیل در دانشگاه مورد­نظر خود نیاز به گذراندن دوره­های مختلف نخواهند داشت. در صورتی که پیش ­یاز ورود به دانشگاه، گذراندن برنامۀ تحصیلی مختلف باشد، باید به دریافت نامۀ پذیرش مشروط پرداخت.
 4. با استفاده از نامۀ پذیرش مشروط، می­توان مدت­زمان کمی در ایتالیا اقامت داشت. در صورتی که بتوان دوره‌های پیش­نیاز مورد­نظر دانشگاه را با موفقیت سپری کرد، این امکان وجود خواهد داشت تا در ایتالیا به دریافت ویزای تحصیلی با مدت مورد­نیاز پرداخت. درصد زیادی از دانشجویان خارجی برای اقامت در ایتالیا این مراحل را پشت سر می‌گذارند؛ بنابراین، در صورت موفقیت­آمیز­بودن برنامۀ تحصیلی، جای نگرانی برای عدم دریافت ویزا باقی نخواهد ماند.

2. فرم تکمیل­شدۀ درخواست ویزای ایتالیا

مدرک دیگری که برای دریافت ویزای تحصیل در ایتالیا به آن نیاز خواهد بود، فرم تکمیل­شدۀ درخواست ویزاست. همان‌طور که در طول مطلب به آن اشاره نمودیم، این فرم را می­توانید از سایت سفارت ایتالیا دریافت نمایید. در صورتی که آدرس سایت سفارت ایتالیا را نمی­دانید، می­توانید با یک جستجوی ساده در گوگل از آن اطلاع پیدا کنید. در ادامه نکات مربوط به این فرم را برای شما به صورت موردی بیان می‌کنیم.

 1. فرم دریافت ویزای تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی است که خوشبختانه در جلوی هر کدام از موارد، ترجمۀ فارسی آن هم وجود دارد که این باعث می­شود افرادی که با زبان ایتالیایی آشنایی ندارند نیز در کمترین فرصت ممکن بتوانند به تکمیل فرم بپردازند.
 2. عکس پرسنلی یکی از مواردی است که وجود آن در فرم دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا الزامی است. عکسی که در فرم وارد می­شود، باید از یک سری ویژگی­های خاصی برخوردار باشد تا مورد قبول سفارت قرار گیرد. زمینۀ سفید از جمله شرایطی است که عکس باید حتماً از آن برخوردار باشد تا بتوان آن را در فرم الصاق کرد.
 3. اندازۀ عکس در فرم رسمی که از سایت سفارت دریافت می­شود، ۴.۵ در ۴.۵ است. در صورتی که سایز عکس کمتر یا بیشتر از این عدد باشد، باید عکس جدید گرفته شود. عکس مورد قبول سفارت، عکسی است که نهایتاً در ۶ ماه گذشته گرفته شده باشد. عکس­های قدیمی ممکن است در مرحلۀ مراجعه به سفارت یا حتی مراحل بعدی، مشکل­ساز شوند و باعث ایجاد مشکل در روند دریافت ویزا شوند.
 4. در مورد حجاب، محدودیت خاصی در عکس­های مورد­نیاز وجود ندارد و نوع با­حجاب و بی­حجاب عکس، کاملاً مورد قبول سفارت خواهد بود. عکس پرسنلی برای ویزا باید از زمینۀ سفید برخوردار باشد و سر، دقیقاً در ناحیۀ وسط عکس قرار گرفته شده باشد. در صورتی که سر به نواحی چپ یا راست متمایل شده باشد، مورد قبول نخواهد بود. وجود عینک، کلاه، ماسک، شال­گردن و هر­گونه مورد اضافی در عکس، مشکل­ساز خواهد بود و باعث می­شود مورد قبول سفارت واقع نشود. حالت چهره در زمان گرفتن عکس باید کاملاً عادی باشد. اگر صورت فرد در عکس خندان یا غیر عادی باشد، نمی­توان آن را به سفارت ارائه داد.
 5. بعد از گرفتن عکس نیز نباید با استفاده از نرم­افزار­های مختلف به ویرایش عکس پرداخت. هر­گونه تغییر در عکس، مانند تغییر در ابعاد، روتوش و تغییر رنگ چهره برای سفارت قابل قبول نخواهد بود.
 6. به جز عکس، موارد دیگری نیز وجود دارند که برای تکمیل فرم دریافت ویزای ایتالیا باید به آن توجه داشت. از مهم‌ترین این موارد، نام و نام خانوادگی است. کلیۀ مشخصات از جمله نام و نام خانوادگی، باید بر­اساس اطلاعات درج ­شده در شناسنامه و پاسپورت نوشته شوند؛ بنابراین، املای دقیق آن­ها به همراه پیشوند و پسوند­ها، کاملاً ضروری خواهد بود و عدم توجه به آن، باعث رد­شدن درخواست ویزا خواهد شد.
 7. نوع گذرنامه و اطلاعات دقیق آن نیز باید در فرم دریافتی از سفارت وارد شوند. این اطلاعات نیز باید دقیقاً بر­اساس مواردی که در پاسپورت وجود دارند، مشخص شوند.
 8. یکی از مهم‌ترین مواردی که در فرم درخواست ویزای تحصیل در ایتالیا باید آن را وارد کنید، وضعیت اقامت در کشور­های خارجی، غیر از ایتالیا است. در صورتی که دارای هرگونه تابعیت و مجوز برای اقامت در کشور­های خارجی دیگر هستید، باید آن را به­صورت دقیق در فرم درج کنید تا در روند صدور ویزا اختلالی ایجاد نشود.
 9. ورود اطلاعات مربوط به شغل فعلی در فرم دریافتی ضروری است. تمامی اطلاعات دقیق در مورد نوع شغل، آدرس و شمارۀ تلفن محل کار و حتی مشخصات کارفرما را هم باید در فرم وارد نمایید. این اطلاعات در زمان بررسی شرایط متقاضی برای دریافت ویزا، بررسی خواهد شد و در برخی از موارد، مورد استفاده قرار خواهد گرفت؛ بنابراین، باید حتماً به­صورت صحیح وارد شوند.
 10. در صورتی که در حال حاضر در یک شغل رسمی اشتغال ندارید، می­توانید قسمت شغل کنونی را که در فرم وجود دارد، خالی بگذارید؛ چون در این حالت، پر­کردن این قسمت ضروری نخواهد بود. البته بهتر است در همین قسمت به مسئلۀ شاغل­نبودن اشاره کنید.
 11. البته برای اخذ ویزای تحصیلی، وارد­کردن اطلاعات شغل تأثیر زیادی در فرایند تأیید ویزا نخواهد داشت؛ اما در عوض، متقاضیان باید به­صورت دقیق اطلاعات مربوط به آخرین مؤسسۀ تحصیلی را که در آن به تحصیل پرداخته­اند، وارد نمایند. آدرس، شمارۀ تلفن و نام مؤسسه، از مهمترین مواردی است که باید به آن اشاره شود.
 12. جالب است بدانید که در فرم دریافتی، قسمتی نیز وجود دارد که در آن باید به وارد­کردن اطلاعات دقیق در مورد روش پرداخت هزینه­های سفر و اقامت بپردازید. در این قسمت، باید مشخص نمایید که پرداخت هزینه­ها دقیقاً به عهدۀ چه فردی است و به چه روشی پرداخت می‌شود. این مورد هم جزو موارد مهمی است که در فرایند صدور ویزا مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در نتیجۀ نهایی، به­شدت مؤثر خواهد بود.
 13. نکته­ای که در رابطه با مورد فوق باید به آن اشاره کرد، این است که در صورتی که فرد به همراه یکی از اعضای خانواده به­عنوان همراه سفر کند، نیاز به مشخص­نمودن روش تأمین معاش و پرداخت هزینه­های سفر و اقامت نخواهد بود. در شرایطی که یکی از اعضای خانواده یا نزدیکان دانشجو در کشور­های حوزۀ شینگن اقامت داشته باشند، باید نام و اطلاعات دقیق آن­ها را در فرم درخواست ویزا به­صورت دقیق وارد شود. این اطلاعات باید بر­اساس موارد ذکر­شده در شناسنامۀ فرد مورد­نظر باشد تا از به وجود­آمدن هر­گونه مشکل جلوگیری شود.
 14. همان­طور که قبلاً به آن اشاره کردیم، با دریافت ویزای ایتالیا، چه ویزای تحصیلی و چه انواع دیگر آن، می­توان در دفعات محدود و مشخصی به ایتالیا سفر کرد. در برخی از مجوز­های ویزا، فقط یک یا دو بار می­توان در مدت تحصیل از خاک ایتالیا خارج شد و مجدد به آن ورود کرد. در قسمت «دفعات ورود» که در فرم اخذ ویزا وجود دارد، باید دقیقاً تعداد مورد درخواست را مشخص نمود.
 15. افرادی که در طول مدت تحصیل قصد برگشت به کشور را ندارند، می­توانند گزینۀ یک بار یا دو بار را در قسمت دفعات ورود انتخاب نمایند؛ اما افرادی که بنا به هر دلیلی، قصد دارند در دوره­های زمانی مشخص به کشور باز­گردند و مجدداً به ایتالیا سفر کنند، باید گزینۀ چند بار یا Multipli را انتخاب نمایند و آن را تیک بزنند.
 16. دانشجویان و متقاضیان دریافت ویزای تحصیل در ایتالیا باید زمان دقیق ورود به حوزۀ شینگن را در فرم درخواست وارد نمایند. بنابراین، قبل از اخذ ویزا بهتر است تاریخ دقیق پرواز، شروع اقامت و … را مشخص کرد تا بتوان به آن را در فرم وارد کرد. البته در صورتی که بعداً به دلایل موجه در زمان ورود تغییر ایجاد شود، می­توان با اطلاع به سفارت ایتالیا آن را تغییر داد.
 17. مدت­ زمان اقامت نیز از مواردی است که وارد­کردن آن در فرم الزامی است. برای اخذ ویزای دانشجویی ایتالیا باید با توجه به مدت­زمان دورۀ تحصیلی، به محاسبۀ مدت­زمان اقامت پرداخت. مدت اقامت باید بر حسب تعداد روز­ها وارد شود.
 18. امضای فرم درخواست ویزا باید توسط فرد متقاضی یا قیّم قانونی وی صورت گیرد. در کنار این، محل و تاریخ تکمیل فرم نیز باید به­صورت دقیق مشخص شود تا بتوان آن را برای درخواست ویزا به سفارت ارائه داد.
 19. تمامی نکاتی که در رابطه با تکمیل فرم درخواست ویزای ایتالیا به آن اشاره شد، باید به دقت و به­صورت کاملاً صحیح وارد شوند. در صورتی که هر کدام از اطلاعاتی که در فرم وارد می­شود، از نقص برخوردار باشد، این امکان وجود دارد تا مراحل اخذ ویزا با مشکل روبه‌رو شود و نتوان در مدت­زمان مورد­نظر به دریافت مجوز برای ورود به خاک ایتالیا پرداخت.

۳. دو قطعه عکس رنگی

یکی دیگر از مدارکی که در زمان ورود به سفارت باید به همراه داشت، عکس رنگی است. بهتر است حداقل ۲ قطعه عکس به همراه داشته باشید تا در صورت لزوم، ارائه کنید. البته این عکس­ها جدا از عکسی هستند که در فرم درخواست ویزا آن را الصاق کرده­اید.

عکس­هایی که به همراه دارید، باید از شرایطی که در زمینۀ عکس فرم درخواست ویزا به آن اشاره کردیم، برخوردار باشند. پیشنهاد می­شود عکسی که در فرم استفاده می­کنید، با دو قطعه عکسی که همراه دارید، یکی باشد.

۴. اصل پاسپورت و کپی صفحۀ اول آن

برای درخواست ویزا باید حتماً اصل پاسپورت را به همراه داشته باشید. کپی صفحۀ اول گذرنامه، به هیچ وجه کافی نخواهد بود. به همین دلیل، در صورتی که در حال حاضر نسخۀ اصلی آن را به همراه ندارید، بهتر است از مراجعه به سفارت خودداری نمایید؛ چون به درخواستتان ترتیب اثر داده نخواهد شد.

پاسپورت یا گذرنامه­ای که برای درخواست ویزای تحصیل در ایتالیا ارائه می­دهید، باید از اعتبار کافی برخوردار باشد؛ در غیر این صورت، مورد قبول سفارت واقع نخواهد شد. حداقل اعتبار مورد­نیاز برای درخواست ویزای ایتالیا و اکثر ویزاهای حوزۀ شینگن، ۷ ماه است.

ادر صورتی که اعتبار پاسپورت تمام شده باشد، جای نگرانی وجود نخواهد داشت؛ چون معمولاً در کمتر از یک هفته می­توان با مراجعه به اماکن پلیس ۱۰+ به دریافت آن اقدام کرد. برای دریافت گذرنامۀ المثنی نیز می­توان به همین اماکن مراجعه کرد و در مدت­زمانی کوتاه به نتیجه رسید.

ویزای تحصیل در ایتالیا

ویزای تحصیل در ایتالیا

۵. کپی بلیت یا برگه رزرو بلیط هواپیما

برای اخذ ویزا باید کپی بلیط هواپیما یا برگۀ رزرو در کنار سایر مدارک ارائه شود. بلیط هواپیما باید حتماً به نام شخص متقاضی باشد و تاریخ آن با تاریخ ورود که در فرم درخواست ویزا وارد شده است، یکی باشد. در غیر این صورت، درخواست بعد از بررسی توسط سفارت، رد خواهد شد.

۶. اصل و کپی بیمۀ مسافرتی

بیمه­های مسافرتی، بیمه­هایی هستند که خسارات به­وجود­آمده بر­اساس وقوع برخی از اتفاقات در حین سفر را پوشش می­دهند. برای درخواست ویزای ایتالیا بیمۀ مسافرتی با میزان پوشش مشخص، مورد­نیاز خواهد بود که در زمان مراجعه به سفارت، باید اصل و کپی آن را به همراه داشت. بهتر است بدانید که برای دریافت انواع ویزای شینگن، به بیمۀ مسافرتی نیاز خواهد بود و این موضوع فقط مختص به ویزای تحصیلی نیست.

خرید بیمۀ مسافرتی باید حتماً از مراجع معتبر انجام شود؛ در غیر این صورت، باعث ایجاد اشکال در فرایند صدور ویزا خواهد شد و مشکلات مختلفی را برای متقاضی به وجود خواهد آورد.

۷. گواهی تمکن مالی

هفتمین مورد از مدارکی که برای اخذ ویزای تحصیل در ایتالیا باید به همراه داشته باشید، گواهی تمکن مالی است. این گواهی یکی از رایج­ترین مدارکی است که برای اخذ ویزای بسیاری از کشور­ها، از جمله کشور­های حوزۀ شینگن باید از آن برخوردار بود. در صورتی که به دریافت آن اقدام نکنید، امکان درخواست برای اخذ ویزای تحصیلی وجود نخواهد داشت.

 • در دست­ داشتن گواهی تمکن مالی نشان­دهندۀ این است که متقاضی برای پرداخت هزینه­های رایج در کشور ایتالیا مشکلی نخواهد داشت. نکته­ای که در این مورد باید بدانید، این است که گواهی تمکن مالی باید حداقل مقدار مشخصی داشته باشد که مبلغ دقیق آن توسط سفارت هر کشور مشخص می­شود.
 • در حال حاضر، این مبلع برای کشور ایتالیا حدود ۴۶۰ دلار در ماه است؛ یعنی برای تحصیل در ایتالیا شما باید با داشتن گواهی تمکن مالی تضمین کنید که این امکان را خواهید داشت که ماهانه حداقل ۴۶۰ دلار از هزینه­های رایج و ضروری خود را پرداخت نمایید. مبلغ مشخص­شده توسط سفارت، مقدار حداقلی است و به این معنا نیست که با داشتن ماهانه۴۶۰ دلار، امکان زندگی در ایتالیا وجود داشته باشد.
 • دریافت گواهی تمکن مالی کار چندان سختی نخواهد بود. برای این کار کافی است به بانک مورد­نظر خود که در آن حساب فعال دارید، مراجعه نمایید و به درخواست این گواهی بپردازید. این گواهی در کمترین زمان ممکن صادر خواهد شد. معمولاً گواهی تمکن مالی توسط خود بانک در نسخه­ های فارسی و انگلیسی صادر خواهد شد؛ اما در صورتی که فقط نسخۀ فارسی آن ارائه شد، باید حتماً به ترجمۀ آن بپردازید تا بتوانید برای مراجعه به سفارت آن را ارائه دهید. نکته­ای که در این رابطه باید به آن اشاره کنیم، این است که گواهی تمکن مالی باید فقط در یک نسخه چاپ شود.
 • هزینۀ صدور گواهی تمکن مالی در بانک ­های مختلف متفاوت است. برخی از بانک­ ها این گواهی را به رایگان صادر می­کنند و برای دریافت آن نیاز به پرداخت هیچ­گونه هزینه­ای نخواهد بود. برای اخذ گواهی تمکن مالی باید حتماً به بانک­هایی مراجعه کنید که در آن حساب فعال داشته باشید. گردش حساب بالا در ۶ ماه اخیر باعث خواهد شد تا بتوانید به­صورت حتمی به اخذ گواهی تمکن مالی بپردازید. مدارکی که برای اخذ گواهی تمکن مالی مورد­نیاز هستند، عبارتند از کارت بانکی، کارت ملّی و فرم پر­شدۀ درخواست گواهی تمکن مالی.
 • برای ارائۀ گواهی تمکن مالی به سفارت­خانه باید این موضوع را هم بدانید که این گواهی­ها باید حتماً از یک سری ویژگی­ها برخوردار باشند تا مورد تأیید سفارت قرار گیرند و برای تکمیل مدارک، مورد قبول واقع شوند. گواهی تمکن مالی مورد تأیید سفارت باید حتماً با سربرگ رسمی بانک صادر شده باشد و تمامی اطلاعات، مانند تاریخ، پیوست و شمارۀ مرجع در آن قید شده باشد. اطلاعات تماس بانک نیز باید به­صورت دقیق در نامۀ تمکن مالی وجود داشته باشد.
 • گواهی تمکن مالی باید به نام متقاضی ویزای تحصیلی یا فردی که در فرم درخواست به­عنوان عهده­دار هزینه­ های سفر و اقامت متقاضی معرفی شده است، باشد. تمامی مشخصات شناسنامه­ای فرد مورد­نظر باید در گواهی قید شده باشد تا برای سفارت مورد تأیید باشد.
 • در گواهی تمکن مالی برای سفارت ایتالیا باید موجودی حساب متقاضی یا فرد عهده­دار هزینه­های سفر و اقامت، درج شود. این مبلغ باید به­صورت دلار محاسبه شود که معمولاً بانک­ ها بر­اساس نرخ رسمی ارز در روز آن را محاسبه خواهند کرد.

برای درخواست ویزای تحصیل در ایتالیا پیشنهاد می­کنیم حداکثر با فاصلۀ ده روز تا مراجعه به سفارت،‌ گواهی تمکن مالی را دریافت کنید؛ چون وجود فاصلۀ بیش از حد بین صدور گواهی و حضور در سفارت، ممکن است باعث شود تا گواهی مورد قبول واقع نشود.

خوشبختانه در سال ­های اخیر برخی از بانک­ها این امکان را به وجود آورده­اند تا بتوان با استفاده از خدمات بانکداری الکترونیک، به ثبت درخواست برای گواهی تمکن مالی پرداخت. بدین طریق، می­توان بعد از صدور گواهی به شعب مورد­نظر مراجعه کرد و در مدت­زمانی بسیار کوتاه، نامۀ تمکن مالی را دریافت کرد. آخرین نکته که در رابطه با درخواست گواهی تمکن مالی برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا باید به آن اشاره کنیم، این است که باید از هر­گونه تقلب در فرایند صدور گواهی خودداری کرد. قرار­دادن مبالغ بالا در حساب برای صدور گواهی و سپس خالی­کردن حساب، باعث خواهد شد تا سفارت در مراحل بعدی به بررسی آن بپردازد و بدین طریق، صدور ویزا به­صورت کلی متوقف شود.

۸. گواهی اثبات محل اقامت در ایتالیا

یکی از ضروری­ترین مدارکی که برای دریافت ویزای تحصیل در ایتالیا باید از آن برخوردار باشید، گواهی اثبات محل اقامت در ایتالیا است. به موجب این گواهی، شما ثابت خواهید کرد که بعد از وارد­شدن به خاک ایتالیا، محلّی برای زندگی خواهید داشت. نوع اسکان، تفاوت چندانی در پروسۀ اخذ ویزا نخواهد داشت؛ بنابراین، می­توان به انتخاب گزینه­های مختلف در این رابطه پرداخت.

هتل­ها، آپارتمان­های اجاره­ای و خوابگاه­ها، جزو گزینه­هایی خواهند بود که می­توان برای اقامت در ایتالیا انتخاب کرد. در صورتی که یکی از اقوام یا آشنایان در ایتالیا سکونت داشته باشد و متقاضی قصد سکونت با آن­ها را داشته باشد، می­توان با ارائۀ مدارک لازم به اثبات آن پرداخت.

برای اثبات محل اقامت در ایتالیا، باید حتماً به ارائۀ مدرک مورد تأیید سفارت پرداخت. در صورتی که برای اقامت به رزرو هتل پرداخته باشید، می­توانید گواهی معتبری را که توسط هتل صادر شده است، در مراجعه به سفارت به همراه داشته باشید. در مورد اقامت در آپارتمان­های اجاره­ای نیز ارائۀ قرار­داد اجاره که با مشخصات کامل طرفین پر شده باشد، کفایت خواهد نمود.

متقاضیانی که قصد اقامت در منزل اقوام یا آشنایان را دارند، برای اثبات اقامت خود باید به ارائۀ دعوت­نامه که از سوی فرد مورد­نظر ارسال شده است، بپردازند. در این دعوت­نامه، میزبان باید در مورد ماهیت روابط و قبول مسئولیت در رابطه با محل اسکان، توضیحاتی را ارائه دهد تا بتوان در مراجعه به سفارت، از آن استفاده کرد.

۹. فیش پرداختی هزینه‌های درخواست ویزا

برای درخواست ویزای تحصیل در ایتالیا باید علاوه بر مدارکی که به آن اشاره کردیم، فیش پرداختی هزینه­های درخواست ویزا را هم به همراه داشته باشید. هزینه­ های درخواست ویزا شامل موارد مختلفی هستند که در سایت سفارت ایتالیا به­صورت دقیق بدان اشاره شده است. هزینۀ مربوطه باید مستقیماً به شماره حساب سفارت واریز شود.

ویزای تحصیل در ایتالیا

ویزای تحصیل در ایتالیا

۱۰. اصل و ترجمۀ مدارک تحصیلی در مقاطع مختلف

افرادی که قصد دارند به دریافت ویزای تحصیل در ایتالیا اقدام کنند، باید حتماً به ارائۀ مدارک تحصیلی مورد تأیید آموزش­و­پرورش یا وزارت علوم بپردازند. تمامی مدارک باید ترجمه شده باشند تا بتوان آن­ها را به سفارت ارائه نمود.

برای ارائۀ مدارک دانشگاهی در مقاطع مختلف باید روند اخذ تأییدیه از سوی وزارت علوم و تحقیقات را طی نمود تا مدارکی که به سفارت ارائه می‌شوند، قابل بررسی و پیگیری باشند. مدارکی که ترجمه شده­اند، باید در آخرین مرحله توسط دادگستری و وزارت امور خارجه، مهر و امضا شوند؛ در غیر این صورت، اعتبار نخواهند داشت.

۱۱. اصل شناسنامه به همراه ترجمه

برای اخذ ویزای تمامی کشور­ها باید به ارائۀ اصل شناسنامه به همراه ترجمۀ مورد تأیید سفارت پرداخت. برای ترجمۀ ایتالیایی شناسنامه، تنها کاری که لازم است انجام دهید، این است که به دارالترجمه­های معتبر مراجعه کنید. این مراکز باید از تأییدیه­های لازم توسط دستگاه­های نظارتی برخوردار باشند. بعد از اینکه شناسنامه توسط دارالترجمه به زبان ایتالیایی ترجمه شد، باید توسط دادگستری یا وزارت امور خارجه ممهور شود تا مورد تأیید سفارت قرار گیرد.

هزینۀ ویزای تحصیلی ایتالیا

عوامل مخلتفی وجود دارند که در هزینۀ ویزای ایتالیا تأثیر­گذار خواهند بود. یکی از مهمترین عواملی که وجود دارد، مدت­زمان اقامت در ایتالیا است؛ اما به­طور کلی، افرادی که قصد دارند بیش از سه ماه برای تحصیل در ایتالیا اقامت داشته باشند، باید برای دریافت ویزای تحصیل در ایتالیا حدود ۱۱۷ یورو پرداخت نمایند. این رقم مربوط به ژوئن ۲۰۲۱ است. البته هزینه­ای که به آن اشاره کردیم، تحت عناوین مختلف در چند نوبت پرداخت خواهد شد و به­صورت یک­جا برای اخذ ویزا، دریافت نمی­شود.

مدارک زبان مورد­نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

برای اخذ ویزای تحصیل در ایتالیا باید بدانید که در اکثر موارد، نیاز به داشتن مدرک زبان ایتالیایی خواهد بود و متقاضیان باید حداقل از سطح B2 برخوردار باشند؛ اما در صورتی که دوره­های تحصیلی که فرد در آن شرکت می‌کند، به زبان انگلیسی باشد، می­توان بدون نیاز به مدرک تحصیلی ایتالیایی به درخواست ویزا اقدام کنند.

البته طبق بررسی­های انجام­شده، اکثر افرادی که اقدام به دریافت ویزای تحصیل در ایتالیا می­کنند، در صورت نداشتن مدرک معتبر زبان ایتالیایی، دچار مشکل خواهند شد و در مراحل اخذ ویزا ممکن است به­طور کلی رد شوند. این در حالی است که برای دریافت ویزای شغلی، معمولاً نیاز به مدارک زبان ایتالیایی نخواهد بود.

برای دریافت مدارک معتبر زبان ایتالیایی می­توانید به سفارت ایتالیا مراجعه نمایید. خوشبختانه این سفارت در سال­های اخیر دوره­های مختلفی را برای متقاضیان کشور­های مختلف در نظر گرفته است تا با شرکت در آن بتوانند به اخذ مدارک مورد­نیاز برای ویزای تحصیلی بپردازند. از میان گواهی­ های زبان ایتالیایی معتبر که مورد تأیید سفارت ایتالیا هستند، می­توان به CELI اشاره کرد. افرادی که دارای این مدرک هستند، می­توانند برای دریافت انواع ویزاهای تحصیلی و کاری، آن را به سفارت ایتالیا ارائه دهند.

در صورتی که دوره­های تحصیلی به زبان انگلیسی باشند، فرد باید حداقل یکی از مدارک معتبر بین­المللی زبان انگلیسی را دارا باشد. هر کدام از مدارک باید از حداقل نمرۀ در نظر گرفته­شده توسط سفارت، برخوردار باشند تا مورد تأیید قرار گیرند.

تافل یکی از مدارکی است که می­توان با استفاده از آن، اقدام به دریافت ویزای تحصیل در ایتالیا نمود. حداقل نمرۀ مورد­نیاز برای درخواست ویزا با استفاده از مدرک تافل، 78 است. افرادی که دارای مدرک تافل با نمرۀ کمتر از مقدار در نظر گرفته­شده هستند، امکان ارائۀ درخواست به سفارت را نخواهند داشت. حداقل نمره برای افرادی که دارای مدرک ایلتس هستند، نمرۀ ۶ است. ایتلس یکی از معتبرترین مدارک بین­المللی زبان انگلیسی محسوب می­شود که دانشجویان می­توانند با استفاده از آن در اکثر دانشگاه­های معتبر جهان که دوره­های آن­ها به زبان انگلیسی برگزار می­شود، شرکت نمایند.

بهترین سن برای اخذ ویزا و تحصیل در ایتالیا

برای اخذ ویزای تحصیل در ایتالیا شرایط زیادی وجود دارد که متقاضیان باید از آن اطلاع داشته باشند؛ اما خوشبختانه در رابطه با سن، محدودیت خاصی وجود ندارد و تمامی افرادی که از شرایط مناسب برخوردار باشند، می­توانند در سنین مختلف برای تحصیل به ایتالیا سفر کنند. البته در خصوص برخورداری از بورسیۀ تحصیلی در اکثر دانشگاه­ها شرایط سنی خاصی وجود دارد، اما در رابطه با تحصیل، مشکلی از نظر سن وجود نخواهد داشت.

به­طور کلی، افرادی که قصد دارند به دریافت ویزای تحصیلی بپردازند، در سنین کمتر شانس بیشتری خواهند داشت و به­عبارتی، می­توان گفت که سن پایین مزیتی انکار­نشدنی برای دریافت ویزای تحصیل در ایتالیا خواهد بود. به­طوری که می­توان بهترین سن برای اخذ ویزای تحصیلی را سنین کمتر از25 سال دانست. نکته­ ای که در این رابطه باید به آن توجه داشته باشید، این است که برای تحصیل در مقاطع بالا، به­خصوص دکترا، سن نقش قابل توجهی در شرایط فرد برای تحصیل نخواهد داشت و افراد می­توانند در سنین بالا نیز به تحصیل در این مقاطع بپردازند.