ویزای تحصیل در کانادا کشور کانادا یکی از شادترین کشورهای دنیا با مناظر زیباست که شرایط مناسبی را برای زندگی شهروندان فراهم می‌کند. استانداردهای بالای زندگی در این کشور موجب شده‌ است تا افراد زیادی برای مهاجرت به این کشور علاقه‌مند باشند. روش‌های مختلفی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد که افراد با توجه به شرایط خود می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. یکی از راه‌های مختلف مهاجرت به این کشور، دریافت ویزای تحصیل آن است. زیرساخت‌های قوی تحصیلی، سیستم آموزشی پیشرفته و دانشگاه‌های معتبر این کشور از دلایلی هستند که مهاجران را برای دریافت ویزای تحصیل در کانادا مشتاق می‌کنند. اگر مایل به دریافت ویزای تحصیل در کانادا و مهاجرت به این کشور از این راه هستید، خواندن این مقاله برای شما مفید خواهد بود. در این مقاله اطلاعاتی را درباره هزینه، مدارک و شرایط موردنیاز برای دریافت ویزای تحصیل در کانادا در اختیار شما قرار می‌دهیم. همچنین با خواندن این مقاله، شما با مراحل دریافت ویزای تحصیل در کانادا آشنا خواهید شد.

ویزای تحصیل در کانادا

به لحاظ جغرافیایی، کشور کانادا دومین کشور گسترده جهان و پهناورترین کشور در قاره آمریکا شناخته می‌شود. پایتخت این کشور شهر اوتاواست و درمجموع از ده استان تشکیل شده است. فاصله بسیار نزدیک این کشور تا قطب شمال موجب شده است که بیشترین قسمت آن را یخ‌ها و بیابان‌های خالی از سکنه تشکیل دهند. البته نواحی جنوبی کشور کانادا بسیار دیدنی و خوش آب و هوا بوده و شرایط مطلوبی را برای زندگی ساکنان این کشور زیبا فراهم کرده است. فاصله بسیار کم کانادا با کشور آمریکا و وجود مرزهای مشترک موجب شده است این دو کشور روابط دوستانه گسترده‌ای با هم برقرار کنند. سطح بالای رفاه در کشور کانادا، پایین‌بودن نرخ بیکاری و جرم و جنایت در این کشور و تناسب درآمد و هزینه‌ها موجب شده است کانادا یکی از بهترین کشورهای جهان شناخته شود. مردم کانادا به دو زبان فرانسوی و انگلیسی صحبت می‌کنند. این کشور یکی از ده اقتصاد برتر جهان را دارد که منابع غنی نفت، گاز، اورانیوم، طلا، زغال‌سنگ، سنگ آهن، مس، نیکل، پتاس، چوب و آب را در خود جای داده است. ده استان کشور کانادا به شرح زیر هستند.

 • استان آلبرتا
 • استان انتاریو
 • استان بریتیش کلمبیا
 • جزیره پرنس ادوارد
 • استان ساسکچوان
 • استان کبک
 • استان منیتوبا
 • استان نوا اسکوشیا
 • استان نیو برانزوئیک
 • استان نیو فاندلند و لابرادور

ویزای تحصیلی چیست؟

پیش از اینکه درباره شرایط دریافت ویزای تحصیل در کانادا با شما صحبت کنیم، بهتر است در رابطه با ویزای تحصیلی توضیحات مختصری را ارائه کنیم. ویزای تحصیلی مجوزی برای تحصیل یک دانشجوی بین‌المللی در کشور مقصد است؛ یعنی با دریافت ویزای تحصیل در این کشور، شما به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی قادر به سکونت در این کشور و تحصیل خواهید بود.

چرا تحصیل در کانادا را انتخاب کنیم؟

کانادا یکی از معروف‌ترین مقاصد تحصیلی در جهان است که سالانه دانشجویان زیادی از سراسر دنیا برای ادامه تحصیل به این کشور مهاجرت می‌کنند. این کشور آموزش‌هایی در سطح بین‌المللی ارائه می‌کند و عمده فعالیت‌های تحصیلی در آن در حوزه تحقیقاتی هستند. چنانچه شما یک ایده تحقیقاتی خلاقانه و کارآمد داشته باشید، به‌عنوان یک دانشجو از سوی کشور کانادا حمایت می‌شوید و حتی ممکن است بورس تحصیلی این کشور را دریافت کنید. به علاوه دانشجویانی که در کشور کانادا تحصیل می‌کنند، می‌توانند از مزایایی مانند امکان کار در کانادا پس از اتمام تحصیل، امکان مهاجرت به کانادا یا حتی دریافت پاسپورت این کشور بهره‌مند شوند. در ادامه بعضی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در کانادا را به شما معرفی می‌کنیم.

کیفیت بالای آموزش

شاید اصلی‌ترین دلیل تمایل دانشجویان بین‌المللی برای دریافت ویزای تحصیل در کانادا، کیفیت بالای آموزش در این کشور باشد. تمامی مؤسسات آموزشی و دانشگاه‌های این کشور موظف هستند آموزش‌های خود را در بالاترین سطح و کیفیت ممکن ارائه کنند. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند با تحصیل در مقاطع مختلف در کشور کانادا، مهارت لازم برای انجام یک کار و حرفه را کسب کنند. امکان تحصیل در مقاطع مختلف و رشته‌های متنوع در کنار سطح بالای آموزش در این کشور، مهاجرت تحصیلی به کانادا را پرطرفدارتر کرده است.

ویزای تحصیل در کانادا

ویزای تحصیل در کانادا

امکان اشتغال در حین تحصیل

خبر خوب برای دانشجویان بین‌المللی این است که هیچ قانونی برای منع آن‌ها از کارکردن حین تحصیل وجود ندارد. البته محدودیت‌هایی برای کسب درآمد در حین تحصیل در کانادا وجود دارد که دانشجویان ملزم به رعایت آن‌ها هستند؛ برای مثال حداکثر زمان مجاز برای انجام کار پاره‌وقت حین تحصیل ۲۰ ساعت در هفته خواهد بود. دانشجویان می‌توانند در این بیست ساعت در دانشگاه یا خارج از دانشگاه به انجام کار پاره‌وقت و کسب درآمد بپردازند.

تحصیل مقرون به صرفه

تحصیل در کشور کانادا در مقایسه با تحصیل در دانشگاه‌های دیگر کشورها مقرون به صرفه‌تر است؛ چراکه در این کشور، دانشجویان هزینه‌های کمتری را برای کار و زندگی متحمل می‌شوند. همچنین شرایط و فرصت‌های موجود برای انجام کار پاره‌وقت در زمان دانشجویی به دانشجویان کمک می‌کند تا حدودی خود را به لحاظ مالی تأمین کنند. به علاوه بورسیه‌های تحصیلی متعددی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها دانشجو می‌تواند هزینه‌های خود را تا حد زیادی کاهش دهد.

امنیت بالای دانشجویان برای زندگی

اگر بگوییم کشور کانادا یکی از امن‌ترین کشورها برای تحصیل و زندگی دانشجویان است، اغراق نکرده‌ایم. اگر شما به‌عنوان یک دانشجو به کشور کانادا مهاجرت کنید، می‌توانید از تمامی حقوق و امکانات موجود برای شهروندان این کشور بهره‌مند شوید. آب و هوای دلپذیر، سطح بالای رفاه، امنیت، وجود فرصت‌های شغلی و آموزش در سطوح بالا از جمله دلایلی هستند که تضمین امنیت شما پس از مهاجرت به این کشور را اثبات می‌کنند.

امکان یادگیری چند زبان

از آنجا که مردم در کشور کانادا به دو زبان انگلیسی و فرانسوی صحبت می‌کنند، با مهاجرت تحصیلی به این کشور و دریافت ویزای تحصیل در کانادا می‌توانید دو زبان انگلیسی و فرانسوی را در طول دوره تحصیلی بیاموزید. مراکز دولتی آموزشی این کشور شرایط لازم برای زبان‌آموزی را برای شما فراهم خواهند کرد.

دریافت پاسپورت کانادایی برای فرزندان

از آنجا که کشور کانادا برای ارائه پاسپورت از قانون خاک پیروی می‌کند، شما می‌توانید درصورت تولد فرزند یا فرزندانتان در این کشور، در طول دوره تحصیل خود برای آن‌ها پاسپورت کانادایی دریافت کنید.

انتخاب راهی سریع و آسان برای مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کانادا از راه‌های مختلفی امکان‌پذیر است، اما یکی از راحت‌ترین و سریع‌ترین راه‌ها برای ورود به خاک کانادا را می‌توان مهاجرت تحصیلی به این کشور دانست.

امکان اشتغال در کانادا پس از اتمام دوره تحصیلی

اگر شما تحصیلات دانشگاهی خود را در یک مقطع در یکی از دانشگاه‌های کشور کانادا به اتمام رسانده باشید، شانس بیشتری برای درخواست اقامت نیروی کار متخصص فدرال کانادا خواهید داشت.

امکان دریافت اقامت برای خانواده

دانشجویان بین‌المللی که در کشور کانادا مشغول به تحصیل هستند، می‌توانند برای همسر و فرزندان تحت تکفل خود، اقامت موقت این کشور را دریافت کنند. همچنین همسر فرد دانشجو می‌تواند به‌صورت تمام‌وقت در کشور کانادا مشغول به کار شود.

بهترین دانشگاه‌های کشور کانادا چه دانشگاه‌هایی هستند؟

همان‌طور که گفتیم، کشور کانادا دانشگاه‌هایی با سطح علمی بسیار بالا دارد که در سراسر جهان معتبر هستند. از جمله برترین دانشگاه‌های موجود در کشور کانادا می‌توان دانشگاه‌های زیر را نام برد:

 • دانشگاه تورنتو کانادا
 • دانشگاه مک گیل کانادا
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا
 • دانشگاه مونترال کانادا
 • دانشگاه آلبرتا کانادا
 • دانشگاه واترلو کانادا
 • دانشگاه کویینز کانادا
ویزای تحصیل در کانادا

ویزای تحصیل در کانادا

کالج و دانشگاه در کانادا چه تفاوت‌هایی دارند؟

از آنجا که در بیشتر کشورها مفهوم کالج و دانشگاه یکسان است، ممکن است بسیاری از افراد گمان کنند بین این دو واژه تفاوت معنایی وجود ندارد؛ درحالی‌که در کشور کانادا، کالج و دانشگاه دو محل تحصیلی کاملاً مجزا هستند و نباید آن‌ها را یکی دانست. دانشکده‌های هنر، فناوری و علوم در کشور کانادا با نام کالج شناخته می‌شوند. درواقع این مؤسسات به‌صورت مؤسسات فنی و حرفه‌ای هستند که افراد متخصص را برای ورود به جامعه و فعالیت به‌عنوان نیروی کار انسانی آماده می‌کند. کالج‌ها مدارک خود را به‌صورت نیمه‌وقت و تمام‌وقت صادر می‌کنند. به‌طورکلی می‌توان گفت طول مدت تحصیل دانشجویان در کالج از طول مدت تحصیل دانشجویان در دانشگاه کوتاه‌تر است. طول مدت تحصیل هر دانشجو در دوره کالج ممکن است بین ۱ تا ۴ سال متغیر باشد.

در مواردی دانشجویان می‌توانند پس از اتمام دوره تحصیل خود در کالج، در مقاطع تحصیلی بالاتر مشغول تحصیل شوند. شرایط ورود به کالج و ادامه تحصیل در آن در مقایسه با شرایط ادامه تحصیل در دانشگاه بسیار راحت‌تر است. همین مسئله موجب می‌شود بسیاری از متقاضیان ادامه تحصیل در کانادا، تحصیل در کالج را انتخاب کنند؛ البته اگر شما به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی قصد ادامه تحصیل در کالج‌های کانادا را داشته باشید، با شرایط دشواری برای دریافت ویزای تحصیل در کالج مواجه خواهید شد. دانشجویانی که قصد دارند دوره تحصیلی خود را در کالج آغاز کنند، باید کمتر از سی سال داشته باشند. از جمله معتبرترین کالج‌های کشور کانادا می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • کالج‌های فنی و حرفه‌ای و هنرهای کاربردی
 • کالج‌های عمومی و فنی و حرفه‌ای کبک
 • کالج‌های کاردانی استانی
 • کالج‌های خصوصی حرفه و مشاغل
 • کالج‌های جونیور

شرایط دریافت ویزای تحصیل در کانادا چیست؟

دریافت ویزای تحصیل در کانادا نیازمند فراهم‌کردن شرایط خاصی است. دانشجویان بین‌المللی که به تحصیل در کشور کانادا علاقه‌مند هستند، باید شرایط زیر را داشته باشند:

داشتن نامه پذیرش

تمامی دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در کشور کانادا باید نامه پذیرش داشته باشند. برای دریافت این نامه، دانشجو باید از طریق مؤسسه بین‌المللی آموزشی DLI برای دریافت مجوزهای لازم اقدام کند. با داشتن نامه از سوی این مؤسسه، دانشجو یکی از شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در کشور کانادا را خواهد داشت.

تمکن مالی

اثبات تمکن مالی به دولت کشور مقصد، یکی دیگر از شرایط لازم برای دریافت ویزای تحصیل در کاناداست. این تمکن مالی باید نشان‌دهنده توانایی مالی دانشجو برای پرداخت شهریه و هزینه‌های تحصیل سالیانه او باشد. همچنین باید به اندازه‌ای باشد که توانایی دانشجو را برای تأمین هزینه‌های زندگی از جمله هزینه مسکن، خورد و خوراک، مسافرت و… نشان دهد. ارائه سند املاک، ماشین و غیره شاید بیانگر موفقیت مالی و تجاری شما در کشور محل زندگی باشد، اما سندی برای اثبات تمکن مالی محسوب نخواهد شد و به این لحاظ هیچ ارزشی نخواهد داشت. برای اثبات تمکن مالی، شما به نوعی تمکن نیاز دارید که با استفاده از آن قادر به پرداخت شهریه دانشگاه و هزینه‌های زندگی باشید؛ بنابراین داشتن پول نقد در حساب بانکی می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای اثبات تمکن مالی شما باشد.

ارائه مدارک پشتیبان

مدارک پشتیبانی شامل مدارکی هستند که به همراه مدارک تمکن مالی و نامه پذیرش به کشور کانادا ارائه می‌شوند و تهیه آن‌ها برای دریافت ویزای تحصیل در کانادا الزامی است. این مدارک برای دانشجویان کشورهای مختلف متفاوت است و توسط مشاور مهاجرت تحصیلی به شما توضیح داده می‌شود.

چه زمان می‌توان برای دریافت ویزای تحصیل در کانادا اقدام کرد؟

برای دریافت ویزای تحصیل در کانادا، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در سه نوبت در سال درخواست خود را ثبت کنند. درواقع کلیه دانشگاه‌های کشور کانادا، پذیرش خود را در سه ترم مجزا انجام می‌دهند که این سه نوبت به شرح زیر هستند:

دریافت پذیرش برای ترم پاییزی

ترم پاییزی در کانادا هر ساله از ماه سپتامبر شروع می‌شود.

دریافت پذیرش برای ترم زمستانی

شروع ترم زمستانی در کشور کانادا از ماه ژانویه است.

دریافت پذیرش برای ترم تابستانی

ترم تابستانی در کشور کانادا در کالج‌های محدودی برگزار می‌شود؛ از این‌رو محدودیت‌هایی به لحاظ برنامه‌ریزی، پذیرش دانشجو و ارائه واحد درسی به دانشجویان خواهد داشت. شروع ترم تابستانی در کشور کانادا هم‌زمان با شروع ماه آوریل است.

دانشجویان بین‌المللی در چه شرایطی قادر به کار در کشور کانادا خواهند بود؟

همان‌طور که در قسمت‌های قبلی نیز اشاره شد، کار در حین تحصیل در کشور کانادا برای دانشجویان بین‌المللی کاملاً مجاز است، اما این دانشجویان برای داشتن کار پاره‌وقت در طول مدت تحصیلی و تأمین برخی هزینه‌ها و نیازهای مالی خود از این طریق با محدودیت‌هایی مواجه هستند و باید شرایط خاصی را فراهم کنند. بعضی از شرایط و قوانین لازم برای دانشجویان بین‌المللی که مایل به داشتن کار پاره‌وقت در کشور کانادا هستند، به شرح زیر است:

 • دانشجو یا دانش‌آموزی که مایل به انجام کار پاره‌وقت در طول مدت تحصیل خود در کاناداست، باید حداقل ۱۸ سال داشته باشد.
 • هیچ محدودیتی برای انتخاب کار پاره‌وقت در داخل دانشگاه یا خارج از محیط دانشگاه وجود ندارد؛ یعنی دانشجو می‌تواند شغلی در دانشگاه یا بیرون از دانشگاه داشته باشد.
 • در طول مدت تحصیل، دانشجویان تنها مجاز به انجام ۲۰ ساعت کار پاره‌وقت در طول یک هفته هستند و اشتغال به بیش از ۲۰ ساعت کار پاره‌وقت در یک هفته غیرقانونی است.
 • امکان داشتن شغل تما‌م‌وقت در طول تعطیلات زمستانه و تابستانه برای دانشجویان وجود دارد؛ یعنی دانشجویان می‌توانند در طول تعطیلات خود بدون محدودیت زمانی مشغول به کار باشند.
 • برای انجام کار تمام‌وقت در طول تعطیلات تابستانه یا زمستانه، دانشجو به هیچ مجوز خاصی نیاز ندارد.
 • دانشجویان بین‌المللی که در طول دوره تحصیل خود به برنامه‌های کارآموزی یا کارورزی احتیاج دارند، می‌توانند کار دانشجویی انجام دهند.
ویزای تحصیل در کانادا

ویزای تحصیل در کانادا

برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا به چه مدارکی نیاز خواهید داشت؟

به همراه داشتن مدارک زیر در زمان درخواست برای دریافت ویزای تحصیل در کانادا الزامی است:

 • ارائه مدارکی مبنی بر تمکن مالی و داشتن توانایی مالی لازم برای پرداخت هزینه‌های زندگی شما و اعضای خانواده‌تان. توجه داشته باشید که ارائه سند املاک و ماشین به‌عنوان مدرکی برای تمکن مالی محسوب نمی‌شود، اما می‌تواند شانس شما را برای دریافت ویزای تحصیل در کانادا افزایش دهد.
 • ارائه مدارک شناسایی و هویتی
 • ارائه مدارک تحصیلی معتبر
 • ارائه مدرک پذیرش تحصیلی از سوی مراکز دانشگاهی و آموزشی معتبر در کشور کانادا
 • ارائه مدارک تحصیلی معادل‌سازی‌شده توسط شرکت‌های معادل‌سازی مدرک معتبر مانند wes
 • ارائه مدرک زبان معتبر که می‌تواند به‌صورت ارائه مدرک زبان آیلتس حداقل ۶.۵ یا دولینگو حداقل ۱۰۵ باشد. البته توجه داشته باشید که برای دریافت ویزای تحصیلی در کانادا، شما به این مدارک زبان احتیاج ندارید، اما تهیه و ارائه آن‌ها می‌تواند شانس شما را برای دریافت ویزای تحصیل در کانادا بیشتر کند.
 • ارائه گذرنامه معتبر
 • ارائه مجوز تحصیل در کشور کانادا

جریان مستقیم دانشجویی چیست و چه دانشجویانی می‌توانند از آن استفاده کنند؟

دریافت ویزای تحصیل در کانادا ممکن است پروسه‌ای زمان‌بر باشد و مدت‌زمان قابل‌توجهی به طول بینجامد. در این میان، برخی از دانشجویان ممکن است مایل باشند هرچه سریع‌تر روند دریافت این ویزا و اشتغال به تحصیل در کشور کانادا را طی کنند. کشور کانادا این امکان را برای دانشجویان بین‌المللی ساکن کشورهایی از جمله هند، فیلیپین، ویتنام، چین و… فراهم کرده است. البته دانشجویان متقاضی این ویزا تحت شرایط سخت‌گیرانه‌تری ویزای تحصیلی خود را دریافت می‌کنند؛ برای مثال این دانشجویان باید مدارکی مبنی بر کسب حداقل نمرة ۶ در آیلتس و حداقل نمرة ۷ در آزمون زبان فرانسه را ارائه کنند. اگر دانشجویان شرایط موردنیاز برای جریان مستقیم دانشجویی را نداشته باشند، ملزم به طی پروسه دریافت ویزای تحصیلی عادی خواهند بود. در حال حاضر نمی‌توان گفت که دانشجویان ایرانی واجد شرایط قادر به استفاده از جریان مستقیم دانشجویی هستند.

آیا برای دریافت ویزای تحصیل در کانادا محدودیت سنی وجود دارد؟

خیر. برای دریافت ویزای تحصیل در کانادا هیچ محدودیت سنی وجود ندارد و علاقه‌مندان در هر سن و سالی می‌توانند در این کشور ادامه تحصیل دهند؛ البته تحت شرایط خاصی ممکن است شما برای ادامه تحصیل در کشور کانادا با محدودیت مواجه شوید؛ برای مثال تصور کنید ۱۵ سال از زمان دریافت مدرک کارشناسی شما گذشته است و قصد دارید برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا ویزای تحصیلی دریافت کنید. در چنین حالتی، شما باید وجود این گپ تحصیلی را برای فردی که مسئولیت بررسی مدارک شما را بر عهده دارد، توضیح دهید؛ مثلاً شما باید او را متقاعد کنید که به‌دلیل ارتقای شغلی مجبور به دریافت مدرک تحصیلی یک دانشگاه معتبر هستید و… البته کم‌بودن سن شما و داشتن شرایط سنی مطلوب می‌تواند تا حد زیادی شرایط را برای افزایش شانس دریافت ویزای تحصیل در کانادا مساعد کند.

آیا پس از اتمام طول مدت تحصیل در کانادا قادر به اشتغال در این کشور خواهیم بود؟

بله، دانشجویانی که مدرک تحصیلی خود را از دانشگاه‌های کانادا دریافت می‌کنند، می‌توانند پس از اتمام تحصیلات خود در این کشور مشغول به کار شوند. البته توجه داشته باشید که ویزای تحصیلی دریافتی شما اجازه کار پس از تحصیل را برای شما صادر کرده باشد. پس از آنکه در این کشور مشغول به کار شدید، می‌توانید پس از زمان مشخص و تحت شرایط خاصی برای دریافت اقامت دائم و شهروندی کانادا اقدام کنید. فراهم‌شدن شرایط کاری برای دانشجویان پس از دوره تحصیلی در کانادا نه‌تنها به بهبود شرایط زندگی دانشجویان بین‌المللی و کمک به درآمدزایی آن‌ها منجر می‌شود، بلکه در سال‌های اخیر تأثیر بسزایی در رشد فرهنگی و اقتصادی این کشور داشته است. مجوزهای کاری که پس از دوره تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی صادر می‌شوند، عمدتاً سه ساله هستند و فرد با توجه به شرایط خود می‌تواند برای تمدید آن‌ها اقدام کند.

چه مراحلی برای دریافت ویزای تحصیل در کانادا باید طی شود؟

مانند هر کار دیگری، برای دریافت ویزای تحصیل در کانادا شما ملزم به طی مراحل ویژه‌ای هستید که در ادامه درباره هر مرحله توضیحاتی ارائه شده است:

مرحله اول

همه دانشجویان بین‌المللی در مرحله اول از مراحل دریافت ویزای تحصیل در کانادا باید شرایط لازم برای انجام این کار را فراهم کنند. این شرایط شامل جمع‌آوری مدارک موردنیاز با توجه به کشور مبدأ، نامه و تأییدیه پذیرش، مدارک تمکن مالی و… هستند. این مرحله از مهم‌ترین مراحل دریافت ویزای تحصیل در کاناداست که بدون انجام آن شما نمی‌توانید به مراحل بعدی دریافت ویزا وارد شوید.

مرحله دوم

با فراهم‌کردن تمامی شرایط و مدارک گفته‌شده در مورد اول شما می‌توانید درخواست خود را برای دریافت ویزای تحصیل در کانادا ثبت کند. البته بهتر است پیش از ثبت درخواست از کامل‌بودن مدارک خود اطمینان حاصل کنید؛ چراکه درصورت وجود هرگونه نقص و مشکلی در مدارک ارسال‌شده، درخواست شما برای دریافت ویزا در زمان بررسی مدارک رد می‌شود. برای پیشگیری از بروز اشتباهات ناخواسته و هرگونه خطای احتمالی در زمان تهیه و ارسال مدارک بهتر است با یک مشاور کاربلد و متخصص در زمینه مهاجرت تحصیلی و دریافت ویزای تحصیلی کانادا مشورت کنید.

مرحله سوم

این مرحله، سومین مرحله از مراحل دریافت ویزای تحصیل در کاناداست که در آن، دانشجوی متقاضی باید درخواست خود را برای دریافت ویزای تحصیلی ثبت کند. ثبت درخواست برای دریافت ویزای تحصیل در کانادا به دو صورت امکان‌پذیر خواهد بود. در روش اول، متقاضی می‌تواند درخواست خود را به شکل الکترونیکی ثبت کند. برای انجام این کار، تنها لازم است به وب‌سایت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا یا IRCC وارد شود و یک حساب کاربری در آن ایجاد کند. پس از انجام این کار، دانشجو می‌تواند یک اسکن از تمامی مدارک، شرایط و شواهد جمع‌آوری‌شده خود را برای دولت کانادا ارسال کند. در روش دوم متقاضی می‌تواند درخواست ویزای خود را به‌صورت سنتی و از طریق پست‌کردن مدارک به کشور مقصد ثبت کند. برای انجام این کار، باید از هرکدام از مدارک و شواهد موردنیاز یک نسخه تهیه کرده و تمامی این مدارک را به همراه درخواست دریافت ویزا ارسال کند.

مرحله چهارم

دانشجویان بین‌المللی باید بدانند که به‌هیچ‌وجه پیش از دریافت POE قادر به دریافت مجوز دانشجویی خود نخواهند بود. در طی روند POE، آفیسر با افسری که وظیفه بررسی مدارک شما را بر عهده دارد، مدارک و فایل‌های ارسالی شما را با دقت بررسی کرده و درصورت نبود نقص در مدارک، معرفی‌نامه شما را صادر کند. پس از آن، شما می‌توانید با ارائه معرفی‌نامه خود به اداره مهاجرتی، مجوز تحصیل در کانادا را دریافت کنید.

ویزای تحصیل در کانادا

ویزای تحصیل در کانادا

دریافت ویزای تحصیل در کانادا مجوز به همراه بردن چه افرادی را به ما می‌دهد؟

با دریافت ویزای تحصیل در کانادا، دانشجو می‌تواند افرادی را به‌عنوان همراه با خود به کشور کانادا ببرد. این افراد شامل همسر و فرزندان تحت تکفل دانشجو هستند. همسر فردی که به‌عنوان دانشجو در کشور کانادا مشغول به تحصیل است می‌تواند ویزای اقامت موقت در کانادا را دریافت کند و با دریافت مجوز کار آزاد، در طول دوره تحصیل همسر خود در این کشور مشغول به کار شود. همسر دانشجو در طول این مدت هیچ محدودیتی برای انتخاب شغل خود نخواهد داشت و می‌تواند برای هر کارفرمایی کار کند. البته این شرایط کاملاً به داشتن ویزای دانشجویی معتبر همسر بستگی دارد و به‌محض باطل‌شدن این ویزا، همسر دانشجو دیگر نمی‌تواند در کشور کانادا کار کند. همچنین می‌تواند با درخواست ویزای تحصیلی در کشور کانادا مشغول به تحصیل شود. تمامی فرزندان تحت تکفل دانشجویانی که در کشور کانادا در حال تحصیل هستند، می‌توانند تا پایان دوره تحصیلی والدین خود در این کشور اقامت داشته باشند. همچنین امکان ادامه تحصیل در کانادا برای فرزندان زیر ۱۸ سال وجود خواهد داشت.

شرایط تحصیل در استان کبک چیست؟

هر آنچه در این مقاله به‌عنوان شرایط تحصیل در کانادا و دریافت ویزای تحصیل در این کشور یاد شد، درباره شرایط موجود برای تحصیل در تمامی استان‌های این کشور صدق می‌کند، اما استان کبک از این قاعده مستثناست. برای دریافت مجوز تحصیل در استان کبک کانادا، شرایط ویژه‌ای وجود دارد که تنها مختص به همین استان است. برای دریافت مجوز تحصیل در استان کبک، دانشجوی بین‌المللی باید گواهی پذیرش در کبک یا CAQ (Certificate Of Acceptance to Quebec) را دریافت کند.

ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا تحت چه شرایطی صورت می‌گیرد؟

گاهی ممکن است درخواست ویزای تحصیلی شما از سوی اداره مهاجرتی کانادا ریجکت شود. ریجکت‌شدن ویزای تحصیلی کانادا می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که مهم‌ترین آن‌ها انجام تخلف در روند درخواست ویزای مهاجرتی است؛ برای مثال اگر شما به جعل مدارک و اسناد اقدام کرده و مدارک جعلی را برای درخواست ویزای خود ارسال کرده باشید، دولت کانادا شما را به مدت ۵ سال از دریافت ویزای کشور کانادا محروم می‌کند؛ درنتیجه توصیه می‌کنیم در تهیه و ارسال مدارک و پرکردن فرم‌های موردنیاز با دقت عمل کنید. همان‌طور که گفته شد، ریجکت‌شدن درخواست ویزای تحصیل در کانادا دلایل مختلفی دارد. از جمله دلایل دیگر ریجکتی ویزای تحصیل در کانادا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • یکی از بیشترین و عادی‌ترین دلایل ریجکتی درخواست ویزای تحصیلی کشور کانادا، ترجمه ضعیف و ناقص مدارک است؛ از این‌رو برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقی بهتر است مدارک خود را برای ترجمه به یک دارالترجمه کار بلد و حرفه‌ای بسپارید.
 • اگر مؤسسه یا شرکت مهاجرتی که کارهای دریافت ویزای تحصیل در کانادا را از طریق آن پیگیری می‌کنید لایسنس فعالیت و مجوز کار و فعالیت در این کشور را نداشته باشد، ویزای درخواستی شما ریجکت خواهد شد. همچنین پس از این اتفاق، شما به مدت پنج سال از دریافت ویزای کانادا محروم می‌شوید.
 • چنانچه شما انگیزه‌نامه مناسبی برای دریافت ویزای تحصیل در کانادا ارائه نکرده باشید، امکان ریجکت‌شدن درخواست شما وجود خواهد داشت.
 • چنانچه رشته درخواستی یا مرکز آموزشی درخواست‌شده توسط شما با رشته تحصیلی شما مرتبط نباشد، درخواست دریافت ویزای تحصیلی شما از سوی اداره مهاجرت کانادا ریجکت می‌شود.
 • با وجود اینکه در قسمت‌های قبل بیان شد که برای دریافت ویزای تحصیل در کانادا به ارائه مدرک زبان نیازی ندارید، ارائه‌نکردن مدرک زبان می‌تواند به ریجکت‌شدن درخواست دریافت ویزای تحصیلی شما منجر شود؛ چراکه با داشتن مدرک زبان، رزومه شما قوی‌تر خواهد شد و شما شانس بیشتری برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا خواهید داشت.
 • اگر شما به‌عنوان متقاضی دریافت ویزای دانشجویی کانادا نتوانید تمکن مالی خود را به اداره مهاجرت کانادا اثبات کنید، به احتمال زیاد درخواست شما برای دریافت ویزای تحصیل کانادا ریجکت می‌شود.
 • چنانچه بتوانید تاریخچه یا هیستوری قوی از سفرهای خود را به آفیسر بررسی مدارک خود ارائه دهید، شانس خود را برای دریافت ویزای تحصیل در کانادا افزایش می‌دهید؛ چراکه ارائه هیستوری سفرها می‌تواند دلیلی برای اثبات تمایل‌نداشتن شما به پناهندگی باشد. البته انجام این کار جزء شروط الزامی برای دریافت ویزای تحصیل در کانادا نیست.
 • با ارائه مدارکی مبنی بر وجود وابستگی خانوادگی می‌توانید شانس ریجکت‌شدن درخواست خود را تا حد زیادی کاهش دهید؛ چراکه ارائه این مدارک می‌تواند دلیلی برای اثبات تمایل شما برای بازگشت به وطن پس از طی دوره تحصیلی باشد.
 • علاوه ‌بر وابستگی خانوادگی، وابستگی شغلی نیز از جمله دلایلی است که می‌تواند به کاهش احتمال ریجکت‌شدن شما کمک کنند.

دریافت ویزای تحصیلی کانادا از شروع تا پایان

در این قسمت تمامی مراحل دریافت ویزای تحصیل در کانادا، از شروع تا پایان شرح داده شده است که دانستن آن‌ها می‌تواند به افزایش آگاهی شما درباره طی‌کردن مسیر این پروسه کمک کند. پروسه دریافت ویزای تحصیل در کانادا به شرح زیر است:

گام اول

در گام اول باید یک مؤسسه معتبر، شرایط شما برای دریافت ویزای تحصیل در کانادا را بررسی و تأیید کند.

گام دوم

در این مرحله، باید تمامی مدارک موردنیاز برای مهاجرت تحصیلی به کانادا و پذیرش در دانشگاه‌های این کشور را تهیه و جمع‌آوری کنید. این مدارک با توجه به شرایط متقاضیان متفاوت است و پس از جمع‌آوری باید به مسئول بررسی مدارک تحویل داده شود.

گام سوم

در این مرحله شما باید رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل خود را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که برای افزایش شانس خود در دریافت ویزای تحصیلی در کانادا بهتر است این کار را با مشورت مؤسسه یا وکیل مهاجرتی انجام دهید؛ چراکه انتخاب دانشگاه متناسب با شرایط شما می‌تواند شانس شما را برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا بیشتر کند.

گام چهارم

در گام چهارم شما باید مراحل ثبت‌نام خود را در مؤسسه آموزشی موردنظر تکمیل کرده و با ارسال مدارک، درخواست پذیرش خود را از مرکز آموزشی موردنظر دریافت کنید.

گام پنجم

در این گام، شما باید با در دست داشتن مدارک و نامه پذیرش خود به سفارت کانادا مراجعه کنید و برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا درخواست دهید.

گام ششم

پس از طی مراحل قبلی، شما باید به یکی از مراکز انگشت‌نگاری کانادا در کشورهای همسایه مراجعه کنید و اثر انگشت خود را به ثبت برسانید.

گام هفتم

پس از ثبت اثر انگشت، ایمیلی مبنی بر تأیید اثر انگشت شما از سوی سفارت کانادا برایتان ارسال خواهد شد.

گام هشتم

چنانچه تمامی مراحل ذکرشده در قسمت‌های قبلی را انجام داده‌اید، تنها باید منتظر بمانید تا درخواست شما از سوی سفارت کانادا بررسی و ویزای شما صادر شود. اگر سفارت این کشور برای بررسی به مدارک بیشتری نیاز داشته باشد یا درخواست ارسال مجدد بعضی از مدارک را داشته باشد، درخواست خود را از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد کرد و شما برای سرعت‌بخشیدن به روند دریافت ویزای خود ملزم به ارسال مدارک موردنیاز در کوتاه‌ترین زمان ممکن خواهید بود.

ویزای تحصیل در کانادا

ویزای تحصیل در کانادا

چگونه انگیزه‌نامه بنویسیم؟

پیش از هر چیزی بهتر است بدانید که نوشتن انگیزه‌نامه حرفه‌ای و تأثیرگذار می‌تواند در کنار ارائه مدارک و رزومه قوی، تأثیر فراوانی در تسهیل روند دریافت ویزای تحصیل در کانادا داشته باشد. انگیزه‌نامه، نامه‌ای است که شما در آن باید انگیزه خود را از درخواست برای ادامه تحصیل در کشور کانادا بیان کنید. انگیزه‌نامه‌ای که توسط شما نوشته می‌شود، باید به نحوی نگارش شده باشد که خواننده پاسخ این سؤالات را از انگیزه‌نامه استنباط کند که انگیزه شما برای تحصیل در کشور کانادا چیست؟ چرا این مؤسسه را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده‌اید؟ چرا این رشته را برای تحصیل انتخاب کرده‌اید؟ تحصیل در این رشته و این دانشگاه چه تأثیری در آینده شغلی شما دارد؟ اگر می‌خواهید برای نوشتن انگیزه‌نامه اقدام کنید، بهتر است انجام این کار را به فردی حرفه‌ای بسپارید و به‌هیچ‌وجه به‌عنوان یک شخص مبتدی برای نوشتن انگیزه‌نامه اقدام نکنید. از آنجا که انگیزه‌نامه از جمله مهم‌ترین و اصلی‌ترین مدارکی است که آفیسر مسئول بررسی درخواست شما به آن توجه می‌کند، توصیه می‌کنیم برای نگارش آن حداکثر توجه و دقت را داشته باشید.

چند نکته مهم درباره تحصیل در کانادا

در این قسمت برخی از نکات بسیار مهم در ارتباط با تحصیل در کشور کانادا را بیان می‌کنیم که دانستن آن‌ها پیش از هرگونه اقدامی برای درخواست ویزای تحصیل در کانادا می‌تواند مفید باشد. برخی از این نکات شامل موارد زیر هستند:

 • طول مدت تحصیل شما در یک رشته تحصیلی نباید از طول مدت مجاز برای تحصیل در آن رشته تحصیلی بیشتر شود؛ برای مثال اگر شما در یک رشته مهندسی چهارساله تحصیل می‌کنید، طول دوره تحصیلتان نباید از چهار سال بیشتر شود.
 • شما نباید در طول دوره تحصیلی خود، بیش از ده واحد از سایر افرادی که در آن دوره تحصیل می‌کنند، عقب بیفتید.
 • پس از فارغ‌التحصیلی از یکی از دانشگاه‌های کشور کانادا، شما به مدت حداقل ۸ ماه فرصت دارید یک شغل مرتبط با رشته تحصیلی خود را در این کشور پیدا کنید؛ در غیر این صورت، ملزم هستید خاک این کشور را ترک کنید.

هزینه تحصیل در کشور کانادا چقدر است؟

هزینه‌های مربوط به تحصیل در کشور کانادا، با توجه به رشته و دانشگاه انتخابی شما متفاوت است. حتی استان محل تحصیل شما می‌تواند بر میزان شهریه‌ای که پرداخت می‌کنید، تأثیرگذار باشد. البته به‌طورکلی هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های کشور کانادا از دیگر دانشگاه‌ها کمتر است. تحصیل در رشته‌های فنی و علوم پزشکی در کشور کانادا در مقایسه با سایر رشته‌ها هزینه‌ بیشتری دارد. متوسط شهریه قابل پرداخت در دانشگاه‌های کانادا برای دانشجویان بین‌المللی از ۷ تا ۳۵ هزار دلار کانادا متغیر است. مقدار این هزینه‌ها به تفکیک مقطع تحصیلی به شرح زیر است:

 • هزینه متوسط تحصیل در مقطع کارشناسی از ۱۲ تا ۲۵ هزار دلار کانادا در سال متغیر است.
 • هزینه متوسط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد از ۲۴ تا ۳۵ هزار دلار کانادا در سال متغیر است.
 • هزینه متوسط تحصیل در مقطع دکتری از ۷ تا ۱۰ هزار دلار کانادا در سال متغیر است.

توجه داشته باشید که مبالغ ذکرشده تنها هزینه لازم برای پرداخت شهریه در مقاطع تحصیلی نام برده هستند و هزینه‌های مسکن، خوراک و… را شامل نمی‌شوند.

به کدام شرکت‌ها و مؤسسات مهاجرتی اعتماد نکنیم؟!

برای دریافت ویزای تحصیل در کانادا شما حتماً به یک وکیل نیاز ندارید، اما بعضی از متقاضیان برای صرفه‌جویی در مصرف وقت و تسریع در روند دریافت این ویزا ترجیح می‌دهند که از یک فرد متخصص در این زمینه کمک بگیرند. مؤسسات مختلفی وجود دارند که می‌توانند در تمامی مراحل دریافت این ویزای تحصیلی شما را همراهی کنند. امروزه با افزایش تقاضای مردم برای مهاجرت تحصیلی به کانادا و دریافت ویزای تحصیلی این کشور، زمینه برای فعالیت فرصت‌طلبان و مؤسسات کلاه‌بردار فراهم شده است، اما چگونه می‌توان مؤسسات معتبر را از افراد سودجو و کلاه‌بردار متمایز کرد؟ یکی از مهم‌ترین نکاتی که می‌تواند از گرفتاری شما در دام افراد و مؤسسه‌های سودجو و کلاه‌بردار جلوگیری کند، این است که بدانید در بعضی از مؤسسه‌ها، دو نوع هزینه متفاوت برای دریافت ویزای معمولی و تضمینی به شما پیشنهاد خواهد شد.

چنانچه شما هزینه دریافت ویزا به‌صورت معمولی را پرداخت کنید، این مؤسسه‌ها روند کاری دریافت ویزای شما را به یک کارآموز آماتور خواهند سپرد. این کارآموز روند درخواست ویزای شما را به شکلی که از نظر کشور کانادا غیرقانونی محسوب می‌شود، پیش خواهد برد. به این شکل که شخص کارآموز یک حساب کاربری به نام شما و با یک ایمیل ساختی به نام شما ایجاد می‌کند و با استفاده از آن پیگیر روند دریافت ویزای تحصیلی شما در کانادا خواهد شد. بهتر است بدانید در این حالت، مؤسسه رمز عبور حساب کاربری را در اختیار شما قرار نمی‌دهد. علاوه ‌بر غیرقانونی‌بودن این نحوه ثبت درخواست، به‌دلیل آماتوربودن کارآموز امکان بروز خطا و ریجکت‌شدن ویزای شما وجود خواهد داشت.

در حالت دوم، زمانی که شما هزینه دریافت ویزای تضمینی را به مؤسسه موردنظر پرداخت می‌کنید، پیگیری کارها و روند درخواست شما بر عهده یک غیر کارآموز خواهد بود. این شخص پس از بازکردن حساب کاربری، ایمیل و رمز عبور حساب مربوط را در اختیار شما قرار می‌دهد و تمامی مراحل دریافت ویزا را به‌شکلی قانونی و با ریسک ریجکتی کمتر طی می‌کند. البته در این حالت، شرکت یا مؤسسه موردنظر برای اثبات تضمینی‌بودن درخواست ویزا، یک دعوت‌نامه را از سوی شرکتش در کانادا برای شما ارسال می‌کند. خرید و فروش این دعوت‌نامه‌ها از نظر دولت کانادا کاملاً غیرقانونی است.

چگونه در دام شرکت‌ها و مؤسسات مهاجرتی کلاه‌بردار نیفتیم؟

با توجه به اینکه آمار کلاه‌برداری‌های مهاجرتی در چند سال اخیر بسیار زیاد شده است، احتمال دارد متقاضیان دریافت ویزای تحصیل در کانادا از این بابت بسیار نگران باشند. چنانچه شما هم واهمه دارید که در دام کلاه‌برداران مهاجرتی بیفتید، خواندن این قسمت می‌تواند برایتان مؤثر باشد. در چنین مواقعی بهتر است برای تمایز کلاه‌برداران از مؤسسه‌های مهاجرتی معتبر، پاسخ به چند سؤال را بیابید. اولین پرسش این است که آیا مؤسسه موردنظر برای پیش بردن روند کاری و درخواست شما از وکیل مهاجرتی کمک می‌گیرد یا قصد دارد خود را به‌جای شما معرفی کند؟ برای یافتن پاسخ این پرسش می‌توانید از مؤسسه مهاجرتی بخواهید نام و مشخصات وکیل خود را در اختیار شما قرار دهد. همچنین اگر ایمیل و حساب کاربری به نام شما ساخته می‌شود، باید پسورد آن را از مؤسسه مهاجرتی دریافت کنید.

اگر مؤسسه مهاجرتی از دادن رمز عبور و اطلاعات حساب کاربری به شما خودداری کرد، باید به صداقت و امنیت کاری آن شک کنید. همچنین مؤسساتی که به شما وعده عودت پول و هزینه را درصورت بروز مشکلات و ریجکت شدن درخواست ویزا می‌دهند، به احتمال زیاد متخلف خواهند بود و سعی دارند با جعل مدارک برای تکمیل اطلاعات شما اقدام کنند. همین موضوع می‌تواند شما را به مدت پنج سال از ثبت درخواست جدید برای دریافت ویزای تحصیل در کانادا محروم کند. پیشنهاد ارائه دعوت‌نامه یکی دیگر از مواردی است که به احتمال زیاد تنها برای فریب‌دادن شما مطرح می‌شود؛ چراکه این مؤسسات تنها شما را به‌عنوان توریست یا متقاضی دریافت ویزای تحصیلی معرفی می‌کنند و هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال شما نخواهند داشت. همچنین ممکن است دعوت‌نامه ارائه‌شده به شما بارها و بارها استفاده شده باشد. با توجه به موارد یادشده نه‌تنها دریافت این دعوت‌نامه تأثیری در روند دریافت ویزای تحصیلی شما نخواهد داشت، بلکه حتی ممکن است برای شما دردسرساز شود و هزینه‌های شما را بیشتر کند.

نتیجه‌گیری

در این مقاله مطالبی درباره مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا و دریافت ویزای تحصیل در این کشور بیان شد. همان‌طور که دیدید، کشور کانادا یکی از بهترین و برترین کشورها برای زندگی محسوب می‌شود و به همین دلیل، افراد زیادی از سراسر جهان علاقه‌ دارند تا به این کشور مهاجرت کنند. با توجه به موارد گفته‌شده در این مقاله دانستیم مهاجرت تحصیلی یکی از امن‌ترین، قانونی‌ترین و راحت‌ترین راه‌های مهاجرت به کشور کاناداست؛ البته برای مهاجرت به این روش شما باید همه شرایط و مدارک موردنیاز را فراهم کرده باشید. توجه به هزینه‌های لازم برای تحصیل و زندگی در این کشور از دیگر موارد مهمی است که باید در نظر داشته باشید. درخواست دریافت ویزای تحصیل در کانادا می‌تواند توسط خود فرد انجام شود، اما توصیه ما به شما این است که در این راه از افراد کاربلد، حرفه‌ای و متخصص کمک بگیرید تا خیالتان از بابت طی‌کردن این پروسه راحت باشد. مؤسسات مهاجرتی معتبر می‌توانند ویزای تحصیلی شما را در کشور کانادا در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با کمترین ریسک ریجکتی دریافت کنند. امیدواریم مطالب گفته شده در این مقاله برای شما مفید بوده باشند.

منابع

https://croyezimmigration.com/canada-study-visa/

https://www.y-axis.com/visa/study/canada/