ویزای تحصیل در انگلیس – هزینه و مدارک و شرایط مورد نیاز و مراحل. انگستان یکی از بهترین کشورهای جهان برای ادامه تحصیل و زندگی است. به همین خاطر دانشجویان از سراسر کشورهای جهان، تمایل به تحصیل در این کشور دارند. از داخل کشورمان نیز، هرساله تعداد زیادی از دانش‌آموزان و دانشجویان با دریافت ویزای تحصیل در انگلیس، اقامت این کشور را دریافت می‌کنند. اما طبیعتاً اقامت تحصیلی در انگلستان و اخذ ویزای تحصیل در انگلیس به شرایط و موارد بسیاری بستگی دارد. در ادامه قصد داریم تا به‌صورت مفصل به بررسی مدارک، هزینه‌ها و مراحل دریافت ویزای تحصیلی انگلیس بپردازیم. این موضوع برای بسیاری از جوانان کشورمان از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چراکه تحصیل در یک کشور سطح بالا، به معنای زندگی بهتر و باکیفیت‌تر خواهد بود. اگر تحصیل در این کشور اروپایی به هدف شما نیز تبدیل شده است و می‌خواهید بیشتر درباره آن بدانید، پس با ما همراه شوید.

فهرست مطالب

ویزای تحصیل در انگلیس

انگلستان «England» یکی از مهم‌ترین کشورهای اروپایی است که وسیع‌ترین، پرجمعیت‌ترین و البته ثروتمندترین کشور پادشاهی متحد بریتانیا محسوب می‌شود. در واقع، انگلستان در بخش جنوبی جزیره بریتانیای کبیر و یکی از چهار بخش پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی واقع شده است. پایتخت انگلستان شهر لندن «London» است. این کشور از سمت غرب با کشور ولز «Wales»، از شمال با اسکاتلند «Scotland»، از شمال غربی با دریای ایرلند «Irish Sea» و از جنوب غربی با دریای سلتیک «Celtic Sea» همسایه است.

این کشور همچنین 51 شهر اصلی و چندین مراکز شهری دارد. مساحت انگلستان حدود 220 هزار کیلومتر مربع و جمعیت آن نیز حدود 60 میلیون نفر برآورد شده است. زبان اصلی این کشور انگلیسی بوده و دین رسمی آن نیز مسیحیت است. این در حالی‌ است که مردمانی با گویش‌های محلی و سایر ادیان جهان در صلح و آرامش با هم در این سرزمین زندگی می‌کنند. انگستان از دیرباز یک کشور بزرگ و سلطه‌جو بوده است؛ به طوری که آثار مستعمرات آن را در طول تاریخ می‌توان مشاهده کرد. هم‌اینک براساس تدبیرات ملکه الیزابت دوم که بر این کشور حکومت می‌کند، انگلستان به یکی از بهترین بسترهای توریسم، تحصیل و سرمایه‌گذاری تبدیل شده است.

چرا کشور انگستان مقصد بیشتر مهاجرت‌های تحصیلی است؟

همان‌طور که اشاره کردیم، سیاست‌ها و فعالیت‌های دولت مرکزی است که سبب شده انگلستان به عنوان یک کشور ایده‌آل برای مهارجرت‌های کاری، اقتصادی و تحصیلی شناخته شود. سالانه بیش از 000/600 دانشجو از سراسر جهان برای ادامه تحصیل به انگلیس می‌روند. جالب است بدانید که حدود 8 درصد از مقالات علمی و برتر جهان از این کشور هستند. دانشجویان و دانش آموزانی که انگلیس را برای تحصیل انتخاب می‌کنند، می‌توانند از دوره‌های یادگیری زبان شروع کرده و تحصیل خود را تا درجه دکتری در این کشور ادامه دهند. بنابراین انگلستان نه تنها برای کشورهای حوزه خاورمیانه، بلکه برای سایر کشورهای اروپایی نیز به عنوان یک مقصد برتر تحصیلی مطرح است. به طوری که در آن می‌توان بالاترین سطح علمی را تجربه کرد؛ سطحی که در دیگر کشورهای اروپایی وجود ندارد!

کدام شهرهای انگلیس برای تحصیل مناسب‌تر هستند؟

گفتیم که انگلستان دارای 51 شهر اصلی است که همه‌ی آن‌ها برای اقامت مناسب هستند. اما طبیعتاً از بین این تعداد از شهرهای انگلستان، تعدادی از آن‌ها بزرگ‌تر، مشهورتر و مناسب‌تر برای اقامت تحصیلی هستند. از جمله این شهرهای مهم می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • شهر لندن «London»
 • شهر تاتنهام «Tottenham»
 • شهر آرسنال «Arsenal»
 • شهر بیرمنگام «Birmingham»
 • شهر منچستر «Manchester»
 • شهر لیدز «Leeds»
 • شهر ساوت‌همپتون «Southampton»
 • شهر دورهام «Durham»
 • شهر آکسفورد «Oxford»
 • شهر کمبریج «Cambridge»
 • شهر بریستول «Bristol»
 • شهر ناتینگهام « Nottingham»
 • شهر نیوکاسل «Newcastle upon Tyne»

اقامت و تحصیل در هریک از شهرهای نامبرده تابع قوانین مرکزی انگلیس است. بنابراین شما با داشتن ویزای تحصیل در انگلیس، به راحتی می‌توانید در هر کدام از شهرهای فوق اقامت داشته باشید. در تمام این شهرها، دانشگاه‌های معتبری برای تحصیل وجود دارد که سطح علمی آن‌ها با دانشگاه‌های لندن برابر است و می‌تواند مقصد اصلی تحصیلی شما باشد. در ادامه با معرفی برترین دانشگاه‌های انگلستان، بیشتر این مفهوم را درک خواهیم کرد.

بهترین دانشگاه‌های انگلستان برای تحصیل کدامند؟

گفتیم که دانشگاه‌های موجود در کشور انگلیس از سطح علمی بسیار بالایی برخوردارند. به طوری که بسیاری از رهبران مشهور جهان در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کرده‌اند. در ادامه به معرفی این افراد بزرگ خواهیم پرداخت. اما قبل از آن به معرفی 10 مورد از بهترین دانشگاه‌های انگلیس می‌پردازیم که به قرار زیر هستند:

ویزای تحصیل در انگلیس

ویزای تحصیل در انگلیس

دانشگاه کمبریج «University of Cambridge»

دانشگاه کمبریج انگلیس که در شهر کمبریج این کشور واقع شده در سال 1209 در دوران قرون وسطا ساخته شد. این دانشگاه را سومین دانشگاه قدیمی جهان ارزیابی کرده‌اند. در رتبه‌بندی‌ دانشگاه‌های جهان که به عنوان «رتبه‌بندی شانگهای» مشهور است، دانشگاه کمبریج در رتبه سوم دانشگاه‌های جهان جای دارد. همچنین در سال 2020 وبسایت «US News» اعلام کرد که «هیچ دانشگاهی مانند کمبریج در تغییر جهان نقش نداشته ‌است!» این دانشگاه یکی از بهترین و زیباترین معماری‌های دانشگاهی انگلستان را به خود اختصاص داده است. در سایر رتبه‌بندی‌های دانشگاهی صورت گرفته نیز، همواره دانشگاه کمبریج در رده 10 دانشگاه برتر جهان قرار داشته است. با توجه به سطح علمی بالا و امکانات برتر این دانشگاه برای دانشجویان، رقابت تحصیلی در آن بسیار شدید است. بنابراین برای ورود و تحصیل در آن باید رزومه تحصیلی قوی را ارائه نمود!

دانشگاه آکسفورد «University of Oxford»

دانشگاه آکسفورد که در شهر آکسفورد انگستان واقع شده، دوران تأسیس آن به سال 1096 میلادی برمی‌گردد. بنابراین این دانشگاه از نظر قدمت از کمبریج هم قدیمی‌تر است. آکسفورد را قدیمی‌ترین دانشگاه انگلیسی زبان در دنیا می‌دانند. گفته می‌شود که دانشگاه کمبریج در اثر اختلافی که بین دانشجویان و مسئولین دانشگاه آکسفورد ایجاد شد، توسط برخی از کادر آکادمیک این دانشگاه در شهر کمبریج ساخته شد. به دلیل قدمت، شهرت و ارتباطی که دو دانشگاه آکسفورد و کمبریج با هم دارند، معمولاً آن‌ها را در کنار هم و با عنوان «آکسبریج» می‌شناسند. دانشجویان و عوامل دانشگاه آکسفورد تاکنون نزدیک به 70 جایزه نوبل را ازآن خود کرده‌اند. معماری این دانشگاه و راهروهای تاریخی آن، شما را به یاد صحنه‌هایی از فیلم هری‌پاتر می‌اندازد. با تمام این تعاریف، تحصیل در آکسفورد هدف هر دانشجوی فعالی است که بخواهد در انگلستان ادامه تحصیل دهد.

دانشگاه رویال هالووی «Royal Holloway»

دانشگاه رویال هالووی کالج جدید رویال هالووی و بدفورد را تشکیل می‌دهد. این دانشگاه جزویی از دانشگاه لندن به حساب آمده و سال ساخت آن به ۱۸۷۹ میلادی برمی‌گردد. این دانشگاه در سال 1900 به عنوان یکی از اصلی‌ترین اعضای دانشگاه لندن انتخاب شد. البته محل دقیق قرارگیری آن در خارج از شهر لندن است. رویال هالووی نیز با داشتن سطح علمی و امکانات مطلوب در آخرین رتبه‌بندی‌های دانشگاهی که در سال 2020 انجام شده، رتبه‌ی 291 را به خود اختصاص داده است. اگرچه این دانشگاه به اندازه آکسبریج مشهور نیست، اما طبیعتاً تحصیل در آن نیز یک تحصیل سطح بالا خواهد بود. بنابراین بسیاری از دانشجویان خارجی انگلستان در این دانشگاه به تحصیل می‌پردازند!

دانشگاه دورهام «Durham University»

دانشگاه دورهام پس از آکسبریج، سومین دانشگاه قدیمی انگلیس است که در سال 1832 تأسیس شد. این دانشگاه بیشترین شباهت را در بین دانشگاه‌های انگلیس به آکسبریج دارد. دورهام در سال 2011 به عنوان سومین دانشگاه معتبر انگلستان شناخته شد. همچنین دورهام را پرنفوذترین دانشگاه انگلیسی‌زبان جهان می‌دانند. دانشگاه دورهام، 16 کالج مستقل در انواع رشته‌های تحصیلی دارد. یکی از 16 کالج این دانشگاه در داخل یک قلعه قرار گرفته که قدمت آن به قرن 11 میلادی برمی‌گردد. دانشجویان این کالج در داخل این قطعه به زندگی و تحصیل خود ادامه می‌دهند. باید توجه داشت که بخش اعظم جمعیت دانشجویی این دانشگاه از مدارس خصوصی انگلیس هستند. در رتبه‌بندی جهانی اخیر، دانشگاه دورهام را می‌توان در رتبه‌ی 78 مشاهده کرد.

دانشگاه کینگستون «Kingston University»

دانشگاه کینگستون، یکی دیگر از دانشگاه‌های معتبر انگلیس برای تحصیل است که در شهر لندن واقع شده است. این دانشگاه در سال 1899 میلادی تأسیس شد. کینگستون به عنوان یک منبع برتر پژوهشی و تحقیقاتی شناخته شده است. این دانشگاه در ابتدا یک مدرسه تکنیکال بوده، اما در سال 1951 به دانشگاه تبدیل شده است. دانشگاه کینگستون در سال 2021 در رده 10 دانشگاه برتر انگلیس جای گرفته است. این دانشگاه از نظر امکانات بسیار مورد توجه دانشجویان خارجی انگلستان قرار گرفته است.

دانشگاه منچستر «The University of Manchester»

دانشگاه منچستر، به عنوان یکی دیگر از بهترین دانشگاه‌های دانشجوپذیر خارجی در شهر منچستر کشور انگلستان واقع شده است. این دانشگاه در سال 1829 میلادی تأسیس شده و در رنکینگ‌های جهانی، جزو 20 دانشگاه برتر جهان بوده است. این دانشگاه تا به امروز 25 جایزه نوبل را ازآن خود کرده و در طی سال‌های 2009 تا 2013، رتبه‌ی اول مدیریت در رده دکتری را در بین تمام دانشگاه‌های جهان کسب کرده است. جالب است بدانید که دانشگاه منچستر با داشتن بیش از 8000 دانشجوی بین‌المللی، بیشترین تعداد دانشجوی خارجی را در بین دانشگاه‌های انگلستان پذیرش کرده است. این دانشگاه با ارائه امکانات اقامتی، خوابگاه‌های دانشجویی، بلیط‌های رفت و برگشت و …. در عمل به دریافت اقامت به دانشجویان خود کمک می‌کند.

ویزای تحصیل در انگلیس

ویزای تحصیل در انگلیس

کالج – دانشگاه لندن «University College London»

کالج دانشگاهی لندن که به «UCL» شهرت دارد، یک دانشگاه تحقیقاتی مشهور است که در شهر لندن واقع شده است. این کالج در سال 1826 تحت دانشگاه لندن تأسیس شد. کالج UCL از مهم‌ترین مراکز تحقیقات و تحصیلات عالیه در دنیا به‌شمار می‌آید. در رتبه‌بندی جهانی سازمان «QS»، یواس‌ال در بین 5 دانشگاه برتر جهان جای گرفته است. این دانشگاه طرفداران بسیار زیادی در بین دانشجویان بین‌المللی دارد. 30 درصد از دانشجویان این دانشگاه خارجی بوده و بیشتر رشته‌های آموزشی این دانشگاه نیز به موضوعات و مسائل بین‌الملل اختصاص دارد.

دانشگاه ساوتهمپتون «University of Southampton»

دانشگاه ساوتهمپتون، یکی دیگر از دانشگاه‌های مطرح کشور انگلیس است که در شهر ساوت‌همپتون این کشور واقع شده است. دوران تأسیس این دانشگاه به سال 1862 برمی‌گردد. دانشگاه ساوتهمپتون تا سه سال پس از فاراغ‌التحصیلی نیز به دانشجویان خود مشاوره شغلی ارائه می‌کند. دانشجویان این دانشگاه قادر هستند تا یافته‌های خود را با سایر اساتید و دانشجویان در سراسر جهان به اشتراک بگذارند. خود شهر ساوت‌همپتون به عنوان «شهر سبز» شناخته شده و تعداد زیادی از پارک‌های تفریحی در آن قرار دارد. به همین خاطر زندگی تحصیلی در این شهر برای دانشجویان بین‌المللی بسیار ایده‌آل است.

دانشگاه بریستول «University of Bristol»

دانشگاه بریستول، دیگر دانشگاه مشهور انگلستان است که در شهر بریستول این کشور واقع شده است. این دانشگاه در سال 1876 ساخته شده و اولین دانشگاه پذیرنده دانشجویان دختر است. شهر بریستول در سال 2008 به عنوان «پایتخت فرهنگی اروپا» شناخته شد. این شهر مراکز تفریحی بسیاری را در خود جای داده است و یک شهر ایده‌آل برای زندگی تحصیلی دانشجویان خارجی انگلیس به حساب می‌آید. به‌خصوص که امکانات رفاهی متنوعی هم در خود دانشگاه بریستول برای این دانشجویان در نظر گرفته شده است.

دانشگاه ناتینگهام «University of Nottingham»

دانشگاه ناتینگهام در سال ۱۷۹۸ میلادی در شهر ناتیگهام انگلستان تأسیس شد. این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های دانشجوپذیر خارجی است که در موقعیت جغرافیایی بسیار مطلوب و سرسبزی هم قرار گرفته است. این دانشگاه نیز در رتبه‌بندی‌های جهانی در رده بهترین دانشگاه‌های دنیا جای دارد. این دانشگاه به غیر داشتن پردیس‌های دانشگاهی خود در محدوده‌ی بریتانیا، دارای پردیس‌های دیگری در کشورهای چین و مالزی است. این دانشگاه 4 بخش اصلی دارد که سیستم حمل‌ونقل اتوبوس رایگان برای دانشجویان، این بخش‌ها را به هم وصل می‌کند. این دانشگاه در زمین‌های سرسبز و کرانه یکی از رودخانه‌های زیبای انگلستان (رودخانه ترنت) جای گرفته است.

ده دانشگاه نامبرده، جزو مشهورترین و مطرح‌ترین دانشگاه‌های انگلیس هستند که معمولاً در جریان دریافت ویزای تحصیل در انگلیس، به تحصیل در آن‌ها اشاره می‌شود. دانشجویان ایرانی بسیاری در دانشگاه‌های نامبرده تحصیل کرده و به درجات عالیه تحصیلی رسیده‌اند. با توجه به سیاست کلی کشور انگلستان برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی، کلیه دانشگاه‌های نامبرده در امر پذیرش دانشجویان خارجی مسیر را هموار کرده‌اند!

کدام رهبران بزرگ جهان در دانشگاه‌های انگلستان تحصیل کرده‌اند؟

گفتیم که بسیاری از رهبران و افراد تأثیرگذار جهان در دانشگاه‌های انگلستان تحصیل کرده‌اند. در واقع، از هر چهار رهبر مشهور جهان، یک نفر در دانشگاه‌های انگلیس تحصیل کرده است. حالا اگر بخواهیم برخی از این افراد را نام ببریم، موارد زیر در اولویت قرار خواهند داشت:

 • استیون هاوکینگ «Stephen William Hawking»، فیزیک‌دان و کیهان‌شناس مشهور، تحصیل در دانشگاه کمبریج و آکسفورد انگلستان
 • سر هنری کاوندیش «Henry Cavendish»، فیزیک‌دان برنده جایزه نوبل، تحصیل در دانشگاه کمبریج انگلستان
 • فرانسیس بیکن «Francis Bacon»، نقاش مشهور ایرلندی، تحصیل در دانشگاه کمبریج انگلستان
 • چارلز داروین «Charles Robert Darwin»، نظریه‌پرداز مشهور (نظریه انتخاب طبیعی)، تحصیل در دانشگاه کمبریج انگلستان
 • ایزاک نیوتن «Sir Isaac Newton»، کاشف قانون جاذبه زمین، تحصیل در دانشگاه کمبریج انگستان
 • ادوین هابل «Edwin Powell Hubble»، ستاره شناس آمریکایی، تحصیل در دانشگاه آکسفورد انگلستان
 • سر تیموتی جان برنرز-لی «Sir Timothy John Berners-Lee»، دانشمند برتر علوم رایانه و فناوری اطلاعات، تحصیل در دانشگاه آکسفورد و ساوتهمپتون انگلستان
 • و …….

موارد نامبرده، بخشی از مشهورترین افرادی هستند که با نظریات و اکتشافات خود روی زندگی بشر تأثیر گذاشته‌اند. این در حالی است که لیست فوق را می‌توان همچنان ادامه داد. تحصیل این افراد در دانشگاه‌های انگلیس، اعتبار چند برابری به قضیه‌ي تحصیل در آن بخشیده است. به همین خاطر هم دانشجویان ایرانی و هم دانشجویانی از سراسر جهان، خواهان اخذ ویزای تحصیل در انگلیس و ادامه تحصیل در کشور انگلیس هستند.

ویزای تحصیل در انگلیس

ویزای تحصیل در انگلیس

چند دانشجوی ایرانی در انگلستان مشغول به تحصیل هستند؟

انگلیس دومین مقصد محبوب تحصیل در جهان است! به‌صورت کلی بیش از 20 هزار دانشجوی ایرانی در دانشگاه‌های خارجی کشورهای مختلف مشغول به تحصیل هستند که در این بین، حدود 5000 نفر از این دانشجویان، مشغول تحصیل در کشور انگلستان هستند. یعنی حدود یک چهارم جمعیت دانشجویان ایرانی خارج از کشور در این کشور حضور دارند. می‌توان گفت که کشورهای انگلیس و آمریکا، بیشترین تعداد دانشجوی ایرانی را در دانشگاه‌های خود پذیرش کرده‌اند. این آمارها نشان می‌دهد که ایرانیان علاقه وافری به تحصیلات عالیه در دانشگاه‌های برتر جهان دارند. به همین خاطر، سالانه چندصد نفر برای دریافت ویزای تحصیل در انگلیس داوطلب می‌شوند. اگر شما نیز یکی از افراد علاقه‌مند برای اخذ ویزای تحصیل در انگلیس هستید تا بتوانید تحصیلات خود را در یک کشور پیشرفته ادامه دهید، در ادامه‌ی این مطلب شما را با مراحل دریافت ویزای تحصیل در انگلیس آشنا خواهیم کرد.

انواع ویزای ویزای تحصیل در انگلیس

داوطلبانی که خارج از اتحادیه اروپا قرار دارند، با توجه به نوع درخواستی که دارند، باید برای اخذ ویزای تحصیل در انگلیس به دریافت یکی از انواع ویزاهای زیر بیندیشند:

ویزای تحصیلی کوتاه‌مدت «Tier 4 Short term Stydy Visa»

ویزای تحصیل در انگلیس به‌صورت کوتاه‌مدت بین 6 تا 11 ماه اعتبار دارد. این نوع ویزا برای دوره‌های کوتاه آموزشی و آموزش زبان کاربرد دارد. لازم به ذکر است که اخذ این نوع ویزا برای 6 ماه، حدود 100 پوند و برای 11 ماه نیز حدود 200 پوند هزینه خواهد داشت.

ویزای تحصیلی عمومی «Tier 4 General Study Visa»

ویزای تحصیل در انگلیس عمومی به «ویزای دانشجویی» مشهور است. این ویزا به داوطلبان بالای 16 سال ارائه می‌شود. دوره تحصیل با این ویزا بیشتر از 6 ماه زمان می‌برد. برای اخذ ویزای تحصیل در انگلیس عمومی، مبلغی در حدود 350 پوند لازم است.

ویزای تحصیلی کودک «Tier 4 Child Study Visa»

ویزای تحصیل در انگلیس کودکان که به «ویزای دانش‌آموزی» هم مشهور است، برای کودکان و نوجوانان زیر 16 سال مناسب است. این ویزا برای «6 سال + 4 ماه» و «3 سال + 4 ماه» در نظر گرفته می‌شود. به‌صورت کلی این ویزا، متقاضیانی بین 4 تا 17 سال دارد. هزینه این نوع ویزا نیز مانند هزینه ویزای دانشجویی حدود 350 پوند است.

با توجه به انواع ویزای تحصیل در انگلیس، طبیعتاً ویزای تحصیلی کوتاه‌مدت برای آن دسته از افراد مناسب خواهد بود که خواهان آموزش سریع زبان هستند یا می‌خواهند تحقیقات و مدارک تحصیلی خود را تکمیل نمایند. اما افرادی که قصد تحصیل در دوره‌های لیسانس، دکتری و … را دارند و می‌خواهند اقامت بالایی را انگلیس داشته باشند، طبیعتاً به ویزای تحصیلی عمومی نیاز خواهند داشت که در ادامه به شرایط اخذ این ویزاها خواهیم پرداخت.

مراحل کلی دریافت ویزای تحصیل در انگلیس برای ایرانیان

دریافت ویزای تحصیل در انگلیس، با مراحل بسیاری همراه است. اگر به درستی در راستای اخذ ویزای تحصیل در انگلیس اقدام کنید، طبیعتاً مراحل دریافت ویزای تحصیل در انگلیس برای شما بسیار کوتاه خواهد بود. قبل از پرداختن به مدارک و هزینه دریافت ویزا، باید مراحل زیر را در نظر داشته باشید:

شرکت در دوره تحصیلی ضروری

باید توجه داشته باشید که قبل از هر اقدام برای دریافت ویزای تحصیل در انگلیس، باید درخواست طی کردن دوره تحصیلی انجام شود. گذراندن یک دوره تحصیلی قبل از دریافت ویزا ضروری است. در واقع، تمام دانشجویان بین‌المللی که خواستار تحصیل در انگلستان هستند، باید این دوره را طی نمایند. این دوره می‌تواند تمام وقت، روزانه یا با شرایط دیگر ارائه شود. پس از پایان این دوره تحصیلی ضروری، مدارک سطح «NQF 6»، «NQF 7»، «NQF 3» یا … داده می‌شود که بسته به شرایط داوطلب می‌تواند معادل مدارک دیپلم PG، گواهی تحصیلات تکمیلی، کارشناسی ارشد، دیپلم آموزش عالی، کارشناسی یا ….. باشد. البته دوره زبان انگلیسی سطح B2 هم در جریان آن مطرح خواهد بود.

پذیرش در دانشگاه‌های انگلستان

برای اینکه بتوانید ویزای تحصیل در انگلیس را دریافت کنید، باید پذیرش یکی از دانشگاه‌های انگلیس را گرفته باشید. البته این دانشگاه باید مورد تایید شرایط ویزا و مهاجرت کشور انگلستان «UKVI» باشد. در این صورت، یک شماره مرجع «CAS» به شما داده می‌شود. پس از صدور این کد یا شماره مرجع، شما 6 ماه فرصت خواهید داشت تا برای دریافت ویزای تحصیل در انگلیس اقدام نمایید.

ویزای تحصیل در انگلیس

ویزای تحصیل در انگلیس

اخذ نمره زبان

طبیعتاً یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای شناسایی سطح صلاحیت دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در انگلیس، سطح زبان انگلیسی آن‌ها است. به همین خاطر، ارزیابی‌های زبان، یک بخش جدایی‌ناپذیر از جریان ارزیابی داوطلبان تحصیلی انگلیس است. دو آزمون «IELTS» و «PTE SELT»، از رایج‌ترین آزمون‌های ارزیابی سطح زبان داوطلبان تحصیلی انگلیس هستند. سطوح یا CERFهای قابل قبول برای این دو آزمون را می‌توان در جدول زیر مشاهده کرد:

IELTS PTE SELT
4.0 43 B1
5.5 59 B2
7.0 76 C1
8.5 85 C2

با اخذ حداقل نمرات این جدول می‌توان در آموزن‌های نامبرده قبول شده و این مرحله از مراحل دریافت ویزای تحصیل در انگلیس را پشت سر گذاشت. این نمرات باید در چهار مهارت زبان انگلیسی یعنی «خواندن»، «نوشتن»، «گوش کردن» و «صحبت کردن» حاصل شوند.

اثبات توانایی مالی

هر دانشجوی خارجی برای تحصیل در انگلیس باید گواهی تمکن مالی خود را حداقل برای یک سال ارائه کند. دولت انگلیس برای پوشش دادن هزینه‌های زندگی، اقامت و شهریه تحصیل هر ماه را به‌صورت حداقلی حدود 12006 پوند در نظر گرفته است. این مبلغ در برآورد سالیانه برابر با 1333 پوند در ماه است. باید در نظر داشته باشید که هزینه کلی اقامت تحصیلی در انگلستان، بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی و دیگر فاکتورهای اقامتی هر فرد می‌تواند متفاوت باشد. لازم به ذکر است که دانشجویان برای اثبات تمکن خود باید «نامه رسمی حمایت مالی»، «وجه نقدی در بانک فعلی یا پس‌انداز» یا «نامه وام» را ارائه نمایند. همچنین مبلغ 300 دلار در هنگام درخواست برای ویزای تحصیل در انگلیس به‌صورت آنلاین پرداخت شود. این مبلغ به‌خاطر هزینه برخورداری از خدمات درمانی و بهداشتی ملی انگلستان است که برای دانشجویان خارجی این کشور ضروری اعلام شده است!

مراحل فوق، مراحل کلی درخواست برای ویزای تحصیل در انگلیس هستند که باید حتماً طی شوند. در ادامه به مراحل جزئي‌تر این امر خواهیم پرداخت که در واقع می‌تواند مسیر اخذ ویزای تحصیل در انگلیس را با سرعت بیشتری پیش ببرد.

سایر مراحل دریافت ویزای تحصیل در انگلیس برای ایرانیان

هر داوطلب بین‌المللی که خواستار تحصیل در کشور انگلستان باشد، باید سه ماه مانده به شروع دوره‌های تحصیلی در این کشور، برای اخذ ویزای تحصیل در انگلیس اقدام نماید. این اقدامات با مراحل زیر همراه است:

 • جمع‌آوری و تکمیل مدارک لازم برای اخذ ویزا (در ادامه به معرفی این مدارک خواهیم پرداخت)
 • اخذ گذرنامه (پاسپورت)
 • تهیه و ارائه گواهی عدم داشتن سوابق کیفری
 • ارائه آزمایش بیماری سل
 • ارائه گواهی اثبات تمکن مالی (یعنی دانشجو اثبات کند که هزینه کافی برای تحصیل در انگلیس را دارد)
 • ارائه نامه والدین یا سرپرست قانونی برای داوطلبان زیر 18 سال
 • آخرین تصویر گذرنامه داوطلب
 • دریافت مجوز اقامت بیومتریک «BRP» (این مجوز با اثر انگشت و گرفتن عکس از داوطلب دریافت می‌شود)

اگر بخواهیم مراحل فوق را به‌صورت مرحله‌ای دقیق بررسی کنیم، شما با طی کردن مراحل فوق با ترتیب زیر می‌توانید برای دریافت ویزای تحصیلی انگلیس اقدام نمایید:

 • ابتدا باید برای ثبت‌نام مجوز اقامت بیومتریک به یک مرکز دریافت ویزا مراجعه نموده و مراحل دریافت این مجوز را طی نمایید.
 • در مرحله دوم باید فرم درخواست اخذ ویزا را به‌صورت آنلاین تکمیل کنید و مدارک لازم را ارائه دهید.
 • در مرحله سوم باید گواهی و تست منفی بیماری سل را تهیه و ارائه نمایید.
 • در مرحله چهارم نیز باید هزینه دریافت ویزای تحصیلی انگلیس را پرداخت کنید که برابر با مبلغ 348 پوند خواهد بود.
 • در مرحله پنجم باید مصاحبه انجام دهید.

با طی کردن این مراحل، حالا بررسی درخواست شما در طی 3 هفته انجام خواهد شد. پس از بررسی درخواست، نتیجه نهایی تأیید شدن یا نشدن داوطلب اعلام خواهد شد.

مدارک موردنیاز برای دریافت ویزای تحصیل در انگلیس

طبیعتاً وقتی برای دریافت ویزا اقدام می‌کنید، باید مدارک مشخصی را به همراه داشته باشید. کلیه مدارکی که در هنگام درخواست ویزای تحصیل در انگلیس باید در دست داشته باشید، شامل مواردی به قرار زیر هستند:

 • گذرنامه یا پاسپورت (با حداقل اعتبار 6 ماه)
 • فرم تکمیل شده دریافت ویزای تحصیلی انگلیس
 • دو قطعه عکس داوطلب (تمام رخ در سایز ۵/۴ × ۵/۳)
 • پرینت بانکی (مربوط به 6 ماه گذشته حساب)
 • گواهی اثبات تمکن مالی
 • نامه والدین یا سرپرست قانونی برای داوطلبان زیر 18 سال برای اخذ ویزای انگلیس
 • رضایت‌نامه والدین برای اقامت داوطلبان زیر 18 سال در انگلیس (به همراه کپی شناسنامه یا سند معتبر دیگری که نام و پدر و مادر داوطلب در آن قید شده باشد)
 • مدرک عدم ابتلا به بیماری سل
 • ارائه گواهی معتبر «ATAS» (مدرک تصویب طرح فناوری دانشگاهی ممکن است با توجه به دوره تحصیلی و ملیت داوطلب نیاز به ارائه پیدا کند)
 • انگیزه نامه تحصیلی «Statement Of Purpose1»

این موارد، جزو مدارکی هستند که برای درخواست ویزای تحصیل در انگلیس باید تحویل داده شوند. البته برخی دیگر از مدارک درخواست شده نیز باید توسط دانشگاه‌های انگلیس تأیید شوند که برای تحویل آن‌ها باید منتظر تأییدیه آن‌ها نیز باشید.

ویزای تحصیل در انگلیس

ویزای تحصیل در انگلیس

چرا گاهاً ویزای تحصیل در انگلیس تأیید نمی‌شود؟

با توجه به تأیید شدن برخی از درخواست‌های ویزای تحصیل در انگلیس، این باور اشتباه در بین داوطلبان ایرانی ایجاد شده که دریافت ویزای تحصیل در انگلیس کار بسیار دشواری است. اما در حقیقت در اکثر موارد، این خود داوطلبان هستند که فرآیند دریافت ویزای تحصیل در انگلیس را به تعویق انداخته یا مسیر آن را طولانی می‌کنند. برخی از رایج‌ترین دلایل عدم تأیید ویزای تحصیل در انگلیس شامل موارد زیر است.

نداشتن آمادگی تحصیل در انگلیس

داوطلبان تصور می‌کنند که تأیید درخواست ویزای تحصیل در انگلیس به‌صورت شانسی انجام می‌شود؛ اما در حقیقت چنین نیست. در بیشتر موارد، مدارک ارائه شده نشان می‌دهد که داوطلب آمادگی کافی برای دریافت ویزای تحصیل در انگلیس و اقامت تحصیلی در این کشور را ندارد. این موضوع ممکن است به عدم داشتن تونایی صحبت به زبان انگلیسی یا نداشتن حد نصاب نمره‌های تحصیلی مربوط باشد.

ارائه ناقص مدارک

کلیه مدارکی که باید در جریان درخواست ویزای تحصیل در انگلیس ارائه شود، باید اصل باشند. اگر کسی نتواند اصل یک مدرک را ارائه دهد، باید نامه توضیح داشته باشد. همچنین هرکدام از مدارک باید با قالبی که برای آن مشخص شده ارائه شوند. بنابراین باید به قالبی که برای هر مدرک تعیین شده، دقت نمایید. همچنین تمام اسناد و مدارک ترجمه شده باید دارای امضاء، تاریخ، اطلاعات تماس و همچنین نام مترجم باشند!

عدم اثبات تمکن مالی

اثبات توانایی مالی از جمله مهم‌ترین موارد در تأیید درخواست ویزای تحصیل در انگلیس است. همان‌طور که قبلاً هم اشاره کردیم، هزینه هر ماه زندگی تحصیلی در انگلیس برابر با 1333 پوند است. بنابراین فرد داوطلب باید به شیوه واضحی با ارائه مدارک معتبر، توانایی خود برای پرداخت ماهانه این مبلغ را اثبات نماید.

رد شدن در مصاحبه دانشجویی

در طی محاصبه‌ای که برای دریافت ویزای تحصیل در انگلیس با داوطلبان صورت می‌گیرد، از آن‌ها در مورد رشته انتخابی برای تحصیل و همچنین برنامه‌های آینده داوطلب سؤال می‌پرسند. داوطلبان باید بتوانند با پاسخ‌های خود، مصاحبه کنندگان را متقاعد نمایند. در غیر این‌صورت، حتی اگر مدارک ارائه شده هم کامل باشند، امکان رد شدن درخواست ویزای تحصیل در انگلیس وجود دارد.

باید توجه داشته باشید که پس از دریافت ویزای تحصیل در انگلیس و ورود به انگلیس نیز، همچنان مراحل تأییدیه ادامه دارد. به طوری که پس از ورود به این کشور، مأموری از آژانس مرزی کشور انگلیس «UKBA» با داوطلب ملاقات خواهد داشت. این مأمور کلیه اطلاعات هویتی داوطلب را بررسی می‌کند. آن‌گاه اگر همه چیز صحیح باشد، آن را تأیید کرده و اجازه ورود به داخل کشور را به داوطلب خواهد داد.

رشته‌های تحصیلی محبوب برای تحصیل در انگلستان کدامند؟

اگرچه هر دانشجو باید برحسب استعداد و علاقه خود به انتخاب رشته در دانشگاه‌های انگلستان بپردازند؛ اما برخی از رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های این کشور از محبوبیت بیشتری برخوردارند. آگاهی از این رشته‌ها می‌تواند برای شما مفید باشد. رشته‌های برتر تحصیلی در انگلیس به قرار زیر هستند:

 • کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق
 • کارشناسی ارشد رشته روانشناسی
 • کارشناسی ارشد رشته روابط بین‌الملل
 • کارشناسی ارشد رشته آموزش و پرورش

اگرچه دیگر رشته‌های تحصیلی مانند علوم پزشکی، فناوری اطلاعات و علوم فضا از طرفداران زیادی برخوردارند، اما موارد نامبرده‌ی فوق در اولویت علایق دانشجویان این کشور قرار دارند.

ویزای تحصیلی انگلیس برای مقطع «کارشناسی» به چه صورت است؟

ویزای تحصیل در انگلیس برای مقطع کارشناسی، معمولاً بین 3 تا 4 سال (بسته به نوع رشته تحصیلی شما) طول خواهد کشید. چیزی که در تحصیل کارشناسی انگلیس باید به آن توجه کنید، دو تمایز اصلی در لیسانس هنر (BA) با لیسانس علوم پایه (BSc) است. به صورتی که معمولاً کارشناسی هنر در رشته‌های موضوعی که به «هنر»، «علوم انسانی» و رشته‌هایی دیگری چون «علوم اجتماعی» می‌پردازند، اعطا می‌شود. این در حالی است که معمولاً کارشناسی علوم برای هر مدرک مرتبط با آن تعلق خواهد گرفت. همچنین، درجه خاصی برای برخی دوره‌ها همچون «پزشکی (MBBS)»، «قانون (LLB)» یا «مهندسی (BEng)» وجود دارد. البته شرایط ورود به دانشگاه، بسته به دوره و دانشگاه پذیرنده شما متفاوت خواهد بود. برای داوطلبان مدرک کارشناسی یا لیسانس از دانشگاه‌های انگلیس، شرایط زیر لازم است:

 • داوطلبان باید دبیرستان را با موفقیت پشت سر گذاشته باشند.
 • مدرک دیپلم داوطلب باید مورد تأیید کشور انگلیس باشد.
 • هزینه تحصیل کارشناسی در انگلیس، بسته به رشته و دانشگاه، هرسال حدود 10 تا 15 هزار پوند است.
 • مدرک زبان موردنیاز برای ورود به مقطع کارشناسی باید همراه با مدرک آیلتس 6 باشد.

اگر برای ویزای تحصیلی انگلستان در مقطع لیسانس، نمره زبان داوطلب 5.5 باشد، وی می‌تواند با شرکت در دوره «Pre-sessional Pourse» کمبود زبان خود را جبران نموده و پس از آن در دوره اصلی تحصیلی خود شرکت کند!

ویزای تحصیلی انگلیس برای مقطع «کارشناسی ارشد» به چه صورت است؟

ویزای تحصیلی انگلستان برای سطح کارشناسی ارشد معمولاً یک سال است. این زمان در مقایسه با دیگر کشورها یک سال جلوتر است (یعنی زودتر تمام می‌‌شوید). همچنین از نظر هزینه نیز، هزینه‌ي آن کمتر از دیگر کشورها خواهد بود. برای ویزای تحصیل در انگلیس مقطع کارشناسی ارشد نیاز به ارائه مدرک زبان آیلتس 6.5 خواهید داشت. اگر شما مدرک کاردانی دارید یا نمره زبان شما جهت ورود به کارشناسی ارشد کمتر از 6.5 است، باید در یک دوره آماده‌سازی یا همان دوره «Pre-master» شرکت نمایید. در واقع، دوره‌ی نامبرده، یک شرایط ایده‌آل برای تکمیل دانش موردنیاز جهت تحصیل در کارشناسی ارشد و همچنین ارتقاء سطح زبان داوطلب را در پی دارد. لازم به ذکر است که برای این دوره شما باید آیلتس 6  را ارائه نمایید. هزینه تحصیل با ویزای تحصیل در انگلیس مقطع کارشناسی ارشد، بسته به رشته و رنکینگ دانشگاه انتخابی شما، بین 11 تا 15 هزار پوند خواهد بود!

نکات تکمیلی اخذ ویزای تحصیل در انگلیس برای داوطلبان ایرانی

موضوع دریافت ویزای تحصیل در انگلیس، یک موضوع بسیار فرار است و به شرایط بسیاری بستگی دارد. آن‌چه که تا به اینجا به بررسی آن پرداختیم، شیوه روتین و مراحل کلی این امر هستند. بنابراین ممکن است زمانی‌که شما به‌صورت عملی جهت درخواست ویزای تحصیل در انگلیس اقدام می‌کنید، با مراحل بیشتری روبه‌ور شوید. در هر صورت نکات زیر می‌تواند در این مسیر کمک کننده باشد:

 • با توجه به اینکه ممکن است هر ساله در قوانین، مدارک و شرایط دریافت ویزای تحصیل در انگلیس تغییراتی به‌وجود آید، بهتر است هرگاه تصمیم به دریافت چنین ویزایی گرفتید، جدیدترین اطلاعات این حوزه را در وبسایت رسمی انگلیس و دیگر وبسایت‌های معتبر این کشور مطالعه نمایید.
 • معمولاً دانشگاه‌های مشهور انگلستان، مشاوران آموزش دیده ویزا را استخدام کرده‌اند تا به دانشجویان خارجی در این باره مشاوره بدهند. بنابراین داوطلبان ایرانی هم می‌توانند با این مشاوران ارتباط گرفته و جزئیات امر را از ایشان جویا شوند.
 • اشخاص بالای 16 سال می‌توانند حین تحصیل در انگلیس، شاغل هم باشند. دانشجویان سطح کارشناسی اجازه دارند تا 10 ساعت در هفته کار کنند. همچنین دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز اجازه‌ی 20 تا 30 ساعت کار در هفته را دارند. حقوق این دانشجویان در کار، برای هر ساعت بین 9 تا 12 پوند محاسبه خواهد شد.
 • دانشجویان مقاطع کارشناسی در انگلیس اجازه‌ ندارند تا با خود همراه ببرند. اما دانشجویان مقاطع ارشد و دکتری اجازه دارند تا همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را همراه خود به این کشور ببرند. علاوه‌‌براین، همسر دانشجو نیز اجازه‌ی کار کردن در کشور انگلستان را خواهد داشت.
 • در صورت به همراه بردن خانواده به انگلیس توسط دانشجویان، باید تمکن مالی هریک از افراد همراه فرد نیز اثبات شود.
 • شرایط کاری پس از تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی انگلیس به صورتی است که دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به مدت 2 سال و دانشجویان دکتری به مدت 3 سال اجازه دارند تا در این کشور مانده و به کار مشغول شوند.
 • مدارک هر گروه تحصیلی در انگلیس با هم تفاوت دارد. برای مثال، دانشجویان سطوح اولیه علمی نمی‌توانند با خود همراه ببرند. اما دانشجویان سطوح بالاتر مانند کارشناسی ارشد باید ضمن ارائه مدارک هویتی خود، سند ازدواج ترجمه شده‌ی خود را نیز ارائه کنند. همچنین به همراه داشتن واچر هتل اقامتی در انگلیس در صورت نداشتن دعوتنامه نیز جزو ملزومات ویزای تحصیل در انگلیس خواهد بود.
 • باید توجه داشته باشید که تحصیل در انگلیس به هیچ‌وجه رایگان نیست و باید شهریه دانشگاه‌های این کشور توسط داوطلبان پرداخت شود.
 • بورسیه تحصیلی انگلستان، معمولاً در مقطع دکتری اعطا می‌شود. در واقع برای این امر، شما باید یک رزومه قوی شامل «مدرک زبان با نمره بالا»، «مقالات چاپ شده در مجلات علمی بین‌المللی»، «معدل بالا» و … را ارائه نمایید تا بورسیه شما مورد تأیید واقع شود.

نکات فوق برای بررسی شرایط تحصیل و ویزا در کشور انگلیس بسیار کمک کننده هستند. اما طبیعتاً اطلاعات جزئی بیشتری در این باره وجود دارد که باید پس از تصمیم قطعی برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور، با مراجعه به کارشناسان این حوزه از آن‌ها آگاهی پیدا کنید. یادتان باشد که موضوع درخواست ویزای تحصیل در انگلیس، یک موضوع حساس است. پس حتماً با اطمینان در مسیر آن قدم بردارید و از دریافت اطلاعات جزئی آن غافل نشوید!

ویزای تحصیل در انگلیس

ویزای تحصیل در انگلیس

چطور می‌توان به‌صورت تضمینی برای دریافت ویزای تحصیل در انگلیس اقدام کرد؟

جالب است بدانید که هیچ تضمینی برای تأیید درخواست ویزای تحصیل در انگلیس وجود ندارد. در واقع هیچ‌یک از قوانین انگلستان برای داوطلبان بین‌المللی تضمینی نیست. بنابراین صرفاً باید مراحل لازم برای اخذ چنین ویزایی را طی کرد و منتظر تأیید آن‌ها بود. لذا هر نوع وعده شرکت‌ها برای دریافت تضمینی ویزای تحصیلی انگلیس، بی‌اساس است.

چطور می‌توان با جدیدترین قوانین اخذ ویزا و اقامت تحصیلی انگلیس آشنا شد؟

با توجه به این که امکان تغییر قوانین اقامت تحصیلی در انگلستان وجود دارد، هر داوطلب پس از این که تصمیم گرفت برای دریافت ویزای تحصیل در انگلیس اقدام کند، باید در همان زمان از جدیدترین شرایط اقامت تحصیلی و ویزای این کشور اطلاع پیدا کند. طبیعتاً تمام اطلاعات به‌صورت متن نمی‌تواند به داوطلب منتقل شود. لذا داوطلب با مطالعه مطالب موجود می‌تواند با روند کلی دریافت ویزا تحصیلی انگلیس آشنا شود. اما برای درک جزئیات این امر و اقدامات عملی به یک مشاور نیاز خواهد داشت. بنابراین به داوطلبان توصیه می‌شود تا پس از دریافت اطلاعات کلی ویزای تحصیل در انگلیس، برای دریافت جزئيات و راهنمایی از کارشناسان این حوزه مشورت بگیرند.

سخن نهایی

در بین کلیه مراحل لازم برای دریافت ویزای تحصیل در انگلیس، داشتن سطح مطلوب زبان انگلیسی و تمکن مالی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به طوری که اگر این دو مورد را نداشته باشید، نمی‌توانید برای تحصیل در این کشور داوطلب شوید. در این مطلب، اصلی‌ترین و کلی‌ترین مطالب مرتبط با ویزای تحصیل در انگلیس ارائه شد. شما می‌توانید در صورت داشتن شرایط لازم برای اخذ این ویزا، اطلاعات جزئي‌تر از مشاوران این حوزه را دریافت کرده و با آگاهی کامل برای دریافت آن اقدام نمایید.

سؤالات متداول

چرا تحصیل در انگلستان اهمیت دارد؟

انگلستان یکی از قوی‌ترین کشورهای جهان از نظر سیاسی، اقتصادی و علمی است. دانشگاه‌های این کشور نیز جزو بهترین دانشگاه‌های جهان به حساب می‌آیند. بنابراین ادامه تحصیل در این کشور می‌تواند یک هدف علمی قابل توجه برای دانشجویان باشد.

چه کسانی می‌توانند برای دریافت ویزای تحصیل در انگلیس اقدام کنند؟

افرادی که از نظر تحصیلی و مالی شرایط کافی برای حضور در یک دانشگاه معتبر انگلستان را داشته باشند، می‌توانند برای اخذ ویزای تحصیل در انگلیس اقدام نمایند.

اگر در صورت داشتن نمره بالا، هزینه لازم برای تحصیل در انگلستان را نداشته باشیم، باید چه کنیم؟

اگر شما تونایی کافی در حضور در یک دانشگاه رده بالا را دارید، برای اینکه از پس هزینه‌های تحصیل در انگلستان برآیید، می‌توانید یک اسپانسر پیدا کنید یا برای اخذ بورسیه این کشور اقدام نمایید.

چطور می‌توان بورسیه انگلیس را دریافت کرد؟

بورسیه‌ها انواع مختلفی دارند. اما افراد برای اینکه بتوانند یکی از بورسیه‌های تحصیلی انگلیس را بگیرند، باید «عملکرد تحصیلی بالا در یک رشته خاص» و «پتانسل بالای رهبری» را داشته باشند. دانشگاه‌های کمبریج، آکسفورد، کالج لندن و حتی خود دولت انگلیس برای دادن بورسیه در اولویت قرار دارند.

چه کسانی بدون ویزا می‌توانند برای تحصیل به انگلیس بروند؟

در مورد اخذ ویزای تحصیل در انگلیس، استثناهایی وجود دارد که متأسفانه شامل داوطلبان ایرانی نمی‌شود. بلکه صرفاً داوطلبان اتحادیه اروپا که قبل از 31 دسامبر سال 2020 به این کشور وارد شده‌اند، نیازی به دریافت ویزا ندارند. البته برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه و اطلاع از قوانین جدید باید به وبسایت رسمی انگلیس مراجعه شود.

برای درخواست ویزای تحصیل در انگلیس باید به کجا مراجعه کرد؟

برای درخواست ویزای تحصیل در انگلیس باید به سفارت انگلیس در کشور خود مراجعه کرد. البته برای این امر می‌توان درخواست نامبرده را به شکل آنلاین در وبسایت رسمی دولت انگلیس نیز ارائه داد.

آیا می‌توان حین تحصیل در انگستان کار کرد؟

بله افراد بالای 16 سال می‌توانند ضمن تحصیل در انگلیس، هر هفته 10 ساعت را به کار اختصاص داده و بابت هر ساعت کار بین 9 تا 12 پوند دستمزد بگیرند. (دانشجویان سطوح بالاتر می‌توانند بیشتر کار کنند!)

سال تحصیلی انگلیس از چه زمانی آغاز می‌شود؟

معمولاً در اکثر بسترهای علمی، سال تحصیلی در انگلیس از ماه سپتامبر – شهریور – آغاز می‌شود.

آیا پس از تحصیل در انگلستان می‌توان در آن‌جا کار کرد؟

دانشجویان فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های انگلستان، فرصت‌های شغلی خوبی در این کشور خواهند داشت. اما برای ماندن در انگلیس برای کار پس از دوران تحصیل، باید ویزای کاری این کشور را دریافت نمایند.

زمان لازم برای اخذ ویزای تحصیل در انگلیس چقدر است؟

وقتی شما درخواست ویزای تحصیل در انگلیس را می‌دهید، پروسه تأیید آن می‌تواند 3 هفته تا یک ماه به طول بینجامد.

آدرس سفارت انگلیس در تهران کجاست؟

برای درخواست ویزای تحصیل در انگلیس باید به سفارت انگلیس به آدرس «تهران – خیابان فردوسی – بین خیابان نوفل‌لوشاتو و خیابان جمهوری –  پلاک ۱۹۸»  مراجعه نمایید. (بخش ارائه خدمات ویزا و کنسول سفارت انگلیس در ایران تعطیل است!)

مهم‌ترین فاکتورها برای ویزای تحصیل در انگلیس کدامند؟

«تمکن مالی»، «ارائه دعوتنامه» یا «تاریخچه سفر قدرتمند به این کشور» از مهم‌ترین شرایط اخذ هر نوع ویزای انگلیس، از جمله ویزای تحصیلی به این کشور هستند.

منابع:

https://studyabroad.shiksha.com/uk-student-visa-guide-applycontent5763

https://www.topuniversities.com/student-info/studying-abroad/how-get-uk-student-visa

https://www.nottingham.ac.uk/studywithus/international-applicants/visa-help/student-route/10-steps.aspx

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D9%86%DA%AF%D9%84%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86