یکی از کشورهایی است که می­توان آن را از بهترین مقصدها برای مهاجرت و گرفتن ویزای تحصیلی در نظر گرفت. شمار زیادی از دانشگاه­ های این کشور، جزو برترین دانشگاه­ های جهان هستن و فضای تحصیلی که در آن‌ها حاکم است، بیشتر جنبه­ی پژوهشی دارد. علاوه‌بر این موضوع و همچنین، بورسیه ­های مختلفی که این دانشگاه ارائه می­دهد، باعث شده تا هر ساله دانشجویان زیادی از سراسر جهان برای تحصیل به این کشور مهاجرت کرده و بتوانند زندگی در شهرهای بزرگ و پیشرفته­ای مانند سیدنی، ملبورن، ویکتوریا و… را تجربه کنند. در این مقاله نیز با نحوه اخذ ویزای تحصیل در استرالیا، شرایط و مدارک لازم و هزینه­ های آن را بررسی خواهیم کرد تا شما بتوانید با مقایسه شرایط موجود، برای روند تحصیلی خود تصمیم­گیری کنید.

فهرست مطالب

مزایای مهاجرت و گرفتن ویزای تحصیل در استرالیا

استرالیا کشوری است که از محبوب و مشهورترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین المللی به شمار می­آید. همچنین استرالیا علاوه‌بر برتری داشتن در زمینه تحصیلی، از نظر زیبایی و داشتن جاذبه گردشگری نیز هر فردی را شیفته خود کند. همین‌طور این کشور ویژگی­ ها و جاذبه ­های دیگری هم دارد که می­تواند علاوه بر متقاضیان و دانشجویان، دیگر افراد را هم به خود جذب کند. در ادامه سایر مزایای مهاجرت تحصیلی استرالیا را بررسی خواهیم کرد.

 • استرالیا دارای بهترین سیستم­های آموزشی است که در جهان وجود دارد.
 • زبان این کشور انگلیسی است که نوعی مزیت به حساب می­آید و بسیاری از افراد می­توانند به راحتی به آن زبان صحبت کنند.
 • استاندارد زندگی در استرالیا بالاست.
 • استرالیا دارای شبکه امنیت بالایی بوده و برای دانشجویان خارجی، کشوری ایده­آل به حساب می­آید.
 • اخذ ویزای تحصیلی بدون محدودیت سنی امکان دارد.
 • این امکان وجود دارد تا دانشجو در دوران تحصیل، خانواده خود را نیز همراه خود داشته باشد.
 • علاوه بر این موارد، فرصت­های شغلی خوبی نیز پس از به پایان رسیدن دوران تحصیل دانشجویی، برای آنها وجود خواهد داشت.

استرالیا دولتی است که فرصتی را برای دانشجویان فراهم می‌کند تا در این کشور تحصیل کنند، اما به عنوان پیش نیاز برای ورود به این کشور لازم است تا ویزای دانشجویی دریافت کنید. ویزایی که شما دریافت می‌کنید و نیاز دارید، به سن شما، نوع تحصیلی که قرار است ادامه دهید و مدت زمانی که می‌خواهید در استرالیا بمانید، بستگی دارد. البته اگر دانشجوی بین‌المللی باشید، معمولا بدون توجه به رشته تحصیلی خود به ویزای دانشجویی (زیر کلاس 500) نیاز دارید.

ویزای دانشجویی (زیر کلاس 500) چیست؟

ویزای دانشجویی 500 از اول جولای 2016 شروع به کار کرده، به شما امکان می­دهد تا در طول دوره­ی تحصیلی خود بتوانید در  استرالیا ساکن شوید که عمدتا به مدت پنج سال و مطابق با تاریخ ثبت نامی شما است. برای اقامت آرام در این کشور هم لازم است تا اطمینان حاصل  کنید که ویزای شما معتبر است و از شرایط لازم برای ویزای دانشجویی پیروی می­کند. متقاضیان هم می­توانند جزئیات مربوط به این نوع از ویزا را در وب سایت وزارت امور داخلی دولت استرالیا، مطالعه کنند.

محدوده ویزای زیر کلاس 500

 • شما می­توانید با استفاده از این ویزا در برنامه تحصیلی که در نظر دارید، شرکت کنید.
 • با این ویزا شما می­توانید به همراه اعضای خانواده خود به استرالیا بروید.
 • برای دریافت این ویزا نیز شما می­توانید در داخل یا خارج از استرالیا از طریق پورتال‌های آنلاین، درخواست خود را ثبت کنید.

شرایط پایه­ای برای توانایی درخواست ویزا

برای در خواست ویزا شما ابتدا باید دارای یک سری شرایط پایه­ای باشید. برای این کار ابتدا لازم است در برنامه تحصیلی مورد نظر خود در استرالیا، ثبت نام کنید. بعد از آن باید، پوشش سلامت دانشجویان خارج از کشور یا OSHC را داشته باشید و یا در یکی از دسته ­های معافیت از این شرط قرار بگیرید. همچنین لازم است شما، مساوی یا برابر 6 سال سن داشته باشید. همینطور اگر شما کمتر از 18 سال دارید، لازم است تا ثابت کنید دارای یک منبع مطمئن برای تامین شرایط و رفاه هستید.

 • مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیل در استرالیا
 • مدرک ثبت نام (تائید الکترونیکی ثبت نام شما)
 • پاسپورت معتبر
 • پرداخت هزینه ویزایی که می­خواهید.
 • مدرک تائید کننده­ی واقعی ورود موقت شما (GTE)
 • مدارک تحصیلی و سابقه کار
 • مدارک لازم برای نشان دادن مهارت زبان انگلیسی شما (مثل نمره آیلتس)
 • مدرک نشان دهنده توانایی مالی شما
 • جزئیات بیمه درمانی شما (پوشش سلامت دانشجویان خارج از کشور)
 • بیانه­ی نشان دهنده­ی هدف شما از درخواست ویزا و مهاجرت
 • عکس­هایی به در اندازه پاسپورت

همچنین اگر زیر 18 سال سن دارید باید مدارک دیگری مانند رضایت نامه والدین را هم به همراه مدارک قبلی خود، ارائه دهید.

ویزای تحصیل در استرالیا

ویزای تحصیل در استرالیا

مراکز معتبر کمک کننده در مهاجرت، چگونه می­توانند برای درخواست ویزا به شما کمک کنند؟

اگر شما دانشجو باشید، هریک از این مراکز کمک کننده برای درخواست ویزای تحصیل در استرالیا، می­توانند به کمک مراکز همکار خود در استرالیا به شما در مورد نحوه انجام کل فرایند کمک کنند. همینطور لازم است این مراکز مطمئن شوند که شما به طور تمام و کمال از آخرین موارد و شرایط تحصیل و درخواست ویزا در استرالیا، آگاه شده­اید. بعد از آن نیز این مراکز کمک می­کنند تا اسناد مناسب و لازم را برای ارسال، همراه با مدارک خود آماده کنید. سپس تیم­کارشناسان این موسسات، شما را به وب سایت­های رسمی و نمایندگان مجاز مهاجرت، معرفی می­کنند تا اطمینان حاصل کنند که آخرین فرم­ها و راهنمایی­های لازم را برای درخواست ویزا در اختیار خود دارید.

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی برای درخواست ویزای تحصیل در استرالیا

برای دریافت ویزای تحصیل در استرالیا، باید مدرکی داشته باشید که نشان دهنده مهارت شما در زبان انگلیسی باشد. این مورد معمولا به معنای گذراندن یک آزمون زبان انگلیسی و معتبر است که شما بتوانید از این طریق، مهارت­های ارتباطی و مکاتبه­ای خود را اثبات کنید.

سیستم بین المللی آزمون زبان انگلیسی(IELTS)، هر ساله با برگزاری بیش از میلیون‌ها آزمون، محبوب­ترین آزمون مهارت ربان انگلیسی در جهان، برای تحصیل، کار و مهاجرت است. نتایج آزمون آیلتس نیز به طور متوسط، توسط ده ­ها هزار سازمان مختلف، از جمله موسسات آموزشی، کارفرمایان، انجمن­های حرفه­ای و دولت­ها در 140 کشور و در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده است. همین‌طور حداقل نمره مورد نیاز شما در آزمون آیلتس و در تمام مهارت­های آن، برای دریافت ویزای تحصیل در استرالیا باید 5.5 باشد.

از اعتبار ویزایی که دریافت می­کنید، مطمئن شوید

هنگامی که شما ویزای خود را دریافت می­کنید، باید چند کار انجام دهید تا از معتبر بودن ویزای خود اطمینان حاصل کنید:

 • ابتدا لازم است در موسسه­ی مورد نظر خود برای دریافت ویزا ثبت نام کنید و در دوره­ هایی که برگزار می­شود، شرکت کنید.
 • آدرس خود را در استرالیا به کالج یا دانشگاه خود ارائه دهید تا بتوانند با شما تماس بگیرند. (در صورت تغییر مکان هم لازم است تا حتما به آنها اطلاع دهید)
 • در طول اقامت در استرالیا باید بتوانید خود را از لحاظ مالی تامین کنید ویا شغلی داشته باشید که شرایط کار و ویزای شما را رعایت کرده باشد.
 • اگر می­خواهید سطح صلاحیت خود را تغییر دهید، لازم است تا برای گرفتن ویزای دانشجویی جدید اقدام کنید.
 • همین‌طور می­توانید برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر به موسسات و کارشناسان متخصص در این زمینه مراجعه کنید تا علاوه بر کسب اطلاعات لازم برای نحوه انجام کار و مراحل آن، از درست و معتبر بودن آن‌ها نیز اطمینان حاصل کنید.

شرایط ورود اتباع خارجی به استرالیا

تمام کسانی که پاسپورت خارجی یعنی غیر استرالیایی دارند و تمایل دارند که به استرالیا وارد و یا صرفا از آن بازدید کنند، باید برای ورود به این کشور، ویزا یا نوع دیگری از مجوز ورود را دریافت کنند. ETA استرالیا یک مجوز سفر آنلاین برای رفتن به استرالیا و سفر به داخل آن، برای دوره‌های زمانی کوتاه صادر می‌کند که یکی از سریع‌ترین و آسان‌ترین روش‌ها برای دریافت است. ویزای توریستی آنلاین استرالیا برای اقامت متوالی 3 ماه اعتبار دارد و اعتبار کلی آن 12 ماه پس از تاریخ صدور است. ETA استرالیا هم در واقع نوعی از ویزا است که برای چند بار ورود اعتبار دارد. با این حال، اگرچه ETA برای دارنگان ویزای خود تا 3 ماه اقامت می‌دهد، افرادی هم که علاقه به تحصیل در استرالیا را دارند، باید از طریق سفارت یا کنسولگری برای دریافت ویزای تحصیل در اروپا اقدام کنند. همینطور چندین مرحله و الزامات هم وجود دارد که متقاضیان برای دریافت ویزای تحصیلی باید از آن‌ها پیروی کنند.

طریقه عملکرد ویزای تحصیل در استرالیا

ویزای تحصیل در استرالیا به اتباع خارجی واجد شرایط اجازه می‌دهد تا برای اهداف تحصیلی که در نظر دارند، به استرالیا وارد شوند و این اقدام و ویزای آن تا 5 سال پس از ثبت نام متقاضی معتبر است.

دارندگان ویزای تحصیل در استرالیا می‌توانند:

 • در یک دوره‌ی تحصیلی که واجد شرایط آن هستند، شرکت کنند.
 • همراه با خانواده خود به استرالیا مهاجرت کنند.
 • سفر به داخل و خارج کشور را پس از شروع دوره خود و کار با حقوق را تا 40 ساعت در هر دو هفته انجام دهند.

نحوه دریافت ویزای تحصیل در استرالیا

اتباع خارجی برای تحصیل در استرالیا ملزم به گرفتن ویزای تحصیل در این کشور هستند. همچنین لازم است تا متقاضیان به وزارت امور داخله نشان دهند که تمام شرایط لازم برای دریافت ویزا را دارند. شرط ورود درست و موقت به استرالیا عبارت است از:

 • داشتن تمکن کافی مالی
 • داشتن مهارت کافی و مدرک در زبان انگلیسی
 • داشتن فرم نشان دهنده¬ی سلامتی و سلامت شخصیت

علاوه بر این، دانشجویان باید درخواست ویزای دانشجویی و تحصیل در استرالیا را تکمیل کرده و هزینه درخواست ویزای مربوطه را بپردازند. البته در برخی از موارد نیز لازم است تا فرد درخواست کننده، نیاز به شرکت در مصاحبه برای تائید نهایی داشته باشند.

ویزای تحصیل در استرالیا

ویزای تحصیل در استرالیا

چگونه می‌توان شرایط ورود موقت (GTE) را دریافت کرد؟

ورود موقت واقعی به استرالیا در نوامبر 2011 به دنیا معرفی شد. به این معنی است که متقاضی ویزای تحصیل در استرالیاباید، قصد واقعی برای اقامت موقت در استرالیا را برای یک دوره زمانی موقت و با هدف تحصیل، یا همراهی یک دانشجو به عنوان یک وابسته (مثل همسر) را نشان دهد. وزارت امور داخله نیز برای بررسی شرایط شما، موارد زیر را در نظر می‌گیرد:

 • شرایط شما در کشور خودتان
 • شرایط بالقوه شما برای اقامت در استرالیا
 • ارزش دوره انتخابی شما برای ورود به استرالیا
 • سابقه شما در مهاجرت

همچنین این امکان وجود دارد که برای تعیین اینکه آیا شما شرایط لازم برای وجود در دوره GTE را برآورده می‌کنید یا خیر، از شما خواسته شود تا برای مصاحبه و تائید به سفارت یا کنسولگری استرالیا بروید.

فرم درخواست ویزای دانشجویی استرالیا

برای دریافت ویزای تحصیل در استرالیا، دانشجویان بین المللی می‌توانند به صورت آنلاین برای درخواست ویزای خود اقدام کنند و این برنامه برای تمام دانشجوهای خارجی یکسان است. همه متقاضیان ابتدا باید یک تائیدیه ثبت نام (COE)، دریافت کنند که اثبات می‌کند آن‌ها در یک دوره پذیرفته شده‌اند. البته باید توجه داشت که همه دوره‌ های تحصیلی واجد شرایط نیستند. برای پشتیبانی از درخواست ویزای دانشجویی، دوره‌ ها باید در موسسات مشترک‌المنافع دوره‌ های آموزشی (CRICOS) ثبت شوند. COE  نیز یک کد آنلاین است که متقاضیان باید در فرم درخواست ویزای آنلاین دانشجویی خود، ارائه کنند.

شرایط داشتن ویزای تحصیل در استرالیا

علاوه‌بر داشتن COE و تکمیل فرم درخواست ویزا، متقاضیان باید شرایط زیر را براب دریافت ویزای تحصیل در استرالیا داشته باشند:

شواهد و مدارک لازم باید شهریه مدرسه، سفر و هزینه‌ های زندگی را پوشش دهند. از فوریه 2018، حداقل مبلغ برای برای نمایش و تائید شرایط 15600 دلار در سال تعیین شده است. همچنین می‌توان شواهدی نشان داد که همسر یا والد شخص متقاضی از او در طول اقامتی که در استرالیا دارد، حمایت کرده و حداقل بیش از 46000 دلار در سال درآمد دارند.

برای مدرک تسلط به زبان انگلیسی، چندین آزمون وجود دارد که متقاضیان می‌تواند در آن شرکت کنند. این آزمون‌ها عبارتند از: آیلتس، تافل Ibt، آزمون انگلیسی پیرسون (PET) و زبان انگلیسی پیشرفته کمبریج (CAE).

الزام ارائه مدارک بهداشتی که ممکن است از برخی دانشجویان و متقاضیان بخواهد تا معاینات پزشکی و یا رادیولوژیکی انجام دهند تا نشان دهد تا در سلامت کامل هستند. همچنین به استثنای نروژ و بلژیک، همه دانشجویان بین المللی باید برای ارائه سلامت خود برای خارج از کشور، OSCH را دریافت کنند.

همینطور استرالیا برای ارائه ویزای تحصیل، الزامات شخصیتی را نیز در نظر گرفته است و این بدان معنا است که ممکن است متقاضیان، نیاز به بررسی سابقه کیفری داشته باشند.

در خواست ویزای تحصیل در استرالیا

دانشجویان بین المللی که متقاضی تحصیل در استرالیا هستند، می‌توانند با موفقیت ویزای دانشجویی خود را دریافت کنند، البته در صورتی که تمام شرایط لازم را داشته باشند و مدارک ضروری را ارائه دهند. این مدارک عبارتند از:

 • طریقه­ی طلب ویزای دانشجویی و نحوه­ی تکمیل فرم
 • پرداخت هزینه درخواست ویزا
 • یک کپی از صفحه مشخصات متقاضی
 • گواهی ثبت نام یا پیشنهاد مهاجرت به استرالیا
 • اثبات وجوه مالی کافی
 • بیمه سلامت
 • آزمون مهارت زبان انگلیسی
 • گزارش بررسی سوابق کیفری
 • چهار عکس در اندازه پاسپورت
 • سفر به استرالیا با ویزای دانشجویی

پردازش به اکثر درخواست‌های مهاجرت حدود چهار هفته طول می‌کشد. اگر ویزای تحصیلی تائید شده باشد، متقاضی می‌تواند تا 90 روز قبل از شروع دوره تحصیلی خود، وارد استرالیا شود. پس از ورود به استرالیا نیز، لازم است تا آدرس محل اقامت خود را کالج خود ارائه دهند. همینطور ضروری است که هر مرحله و مدارک آن را به دقت بررسی کنید و در صورت داشتن شبهه و یا سوال در مورد فرآیند مهاجرت، اقامت و تحصیل با سفارت استرالیا مشورت کنید. اگر هم قرار است که تنها برای مدت کوتاهی در استرالیا باشید، بررسی کنید که آیا واجد شرایط درخواست برای ETA استرالیا یا eVisitor هستید یا خیر.

شرایطی که برای درخواست ویزای دانشجویی باید رعایت شود، عبارتند از: فرم درخواست ویزای دانشجویی و تکمیل دقیق تمامی قسمت‌ها، کپی مدارک پشتیبان مانند: پاسپورت، مدرک اثبات داشتن سرمایه کافی، نامه پذیرش از طرف کالج‌های استرالیا، اثبات تسلط به زبان انگلیسی شخصیت سالم و غیره و همینطور ارائه مستندات بیشتر در صورت لزوم.

مراحل اپلای و در خواست ویزای تحصیل در استرالیا

درخواست پذیرش

درخواست دادن برای موسسات استرالیا کار سختی نیست، اگرچه کمی زمان و برنامه ریزی دقیق نیاز دارد. همینطور شما می‌توانید از موسسه‌ای که برای آن درخواست می‌دهید، دفتر محلی ویزای استرالیا و نمایندگی آموزشی در کشورتان کمک و راهنمایی بخواهید.

ارائه دهنده و دوره آموزشی خود را انتخاب کنید

در رابطه با دوره‌ها، موسسات و مکان آن‌ها به دقت تحقیق کنید. برای انتخاب، حوزه‌های تخصصی ارائه شده از طریق دوره‌های مختلف و اینکه کدام تخصص به بهترین وجه با مسیر شغلی مورد نظر شما مطابقت دارد را در نظر بگیرید. هنگامی که در مورد بهترین دوره تصمیم خود را گرفتید، باید تحقیق کنید که کدام یک از ارائه دهندگان آموزشی آن را ارائه می‌دهد و کدام یک از آنها با نیازهای شما مطابقت دارد. برای این کار نیز می‌توانید از جست‌وجوی دوره و جست‌وجوی موسسه برای تحقیق در مورد ارائه دهندگان آموزش استرالیا، استفاده کرده و همچنین سوال کنید.

ویزای تحصیل در استرالیا

ویزای تحصیل در استرالیا

اپلای

هنگامی که ارائه دهنده دوره و اموزش خود را انتخاب کردید، زمان درخواست فرارسیده است. باید به وب سایت مربوط بروید تا درخواست خود را مستقیما برای موسسه مورد نظر خود ارسال کنید. قبل از درخواست، باید شرایط ورود دانشگاهی و زبان انگلیسی را بررسی کنید تا مطمئن شوید که واجد شرایط هستید. اگر شرایط ورود را نداشته باشید، ممکن است لازم باشد دوره دیگری را در نظر بگیرید و یا برای دوره بریجینگ یا دوره پایه درخواست دهید که با اینگار احتمال افزایش شانس شما نیز برای پذیرش وجود خواهد داشت. برای این کار لازم است با ارائه دهنده دوره آموزشی خود تماس بگیرید و درمورد الزامات درخواست و مهلت‌هایشان، مطلع شوید؛ زیرا هر کدام  این موارد برای هر متقاضی متفاوت است. بهتر است مهلت‌های مهم را یادداشت کنید تا مطمئن شوید که آن‌ها را رعایت می‌کنید. همچنین باید توجه داشته باشید که هنگام ارسال فرم‌ها از طریق پست، مدت زمان ارسال را هم در نظر داشته باشید.

خود انشجویان بین‌المللی معمولا مستقیما از طریق پست و یه به صورت آنلاین به موسسات مربوط در استرالیا در است می‌دهند. برای این کار می‌توانید، فرم‌های درخواست را از وب سایت موسسات دانلود کنید و یا درخواست کنید که فرم‌ها را برای شما ارسال کنند. گزینه دیگر این است که با یک نماینده آموزشی در کشور خودتان یا یک نماینده در خارج از کشور موسسه‌ای که می‌خواهید به آن درخواست بدهید، تماس بگیرید. فرم درخواست در واقع از شما می‌پرسد در کدام دوره(ها)، قصد درخواست دارید، به علاوه این که، جزئیات مدارکی که باید ارائه دهید را برای شما بیان می‌کند.

نحوه تک  میل فرم‌های درخواست

بیشتر فرم‌های درخواست از شما می‌خواهند اطلاعات یکسانی را تکمیل کنید که این اطلاعات عبارتند از:

 • اطلاعات شخصی شما
 • مدرک تائید کننده سطح زبان انگلیسی شما
 • جزئیات مدارک تحصیلی قبلی شما مانند ریز نمرات دانشگاهی
 • ترجیحات دوره شما ( دوره‌هایی که برای آن درخواست می‌دهید و خلاصه‌ای از تجربه شغلی شما)

اگر هنوز در حال تکمیل تحصیلات‌تان هستید به طور معمول می‌توانید، شواهدی از آخرین نمرات خود را ارائه دهید تا زمانی که نتایج نهایی شما تکمیل شود و بتوانید آن را ارائه دهید. همچنین باید توجه داشته باشید که اگر اسنادی که ارائه می‌دهید به زبان انگلیسی نباشند، باید آن‌ها به شکل ترجمه رسمی و تائید شده ارسال کنید. اکثر موسسات نیز برای این کار، هزینه درخواست غیرقابل استرداد را در حدود 50 تا 100 دلار در استرالیا دریافت می‌کنند که باید همراه با درخواست خود، آن را ارسال کنید. البته اگر این کار را به صورت آنلاین انجام دهید، برخی از موسسات از گرفتن این هزینه چشم پوشی می‌کنند. همین‌طور بهتر است شرایط ویزای خود را با دفتر محلی ویزای استرالیا یا به صورت آنلاین در وب سایت وزارت مهاجرت و حفاظت مرزی (DIBP) بررسی کنید تا مطمئن شوید در صورت موفقیت آمیز بودن درخواست‌تان، شما واجد شرایط دریافت ویزای تحصیل در استرالیا هستید. همینطور اگر در هر زمانی در طول فرآیند درخواست، در مورد نحوه ادامه کار دچار شک و شبهه شدید، از تماس با ارائه دهنده آموزش خود دریغ نکنید و از آن‌ها کمک بخواهید.

بررسی فرآیند درخواست

پس از ارسال  درخواست‌تان و هنگامی که ارائه دهنده آموزش، درخواست شما را دریافت کند، آن را بررسی کرده و سپس به شما اطلاع می‌دهند. این فرآیند ممکن است چند هفته طول بکشد (برای درخواست‌های تحصیلات تکمیلی بیشتر)، تا اطلاعات شما را بررسی کنند.

پیشنهاد خود را بپذیرید

اگر درخواست ویزای تحصیل در استرالیا ی شما پذیرفته شود، یک نامه پیشنهاد و یک فرم پذیرش برای شما ارسال می‌شود. قبل از پذیرش پیشنهاد، باید نامه پیشنهاد را به دقت بخوانید و شرایطی که ممکن است اعمال شود را به دقت بررسی کنید. قبل از این که موسسه انتخابی شما، تائیدیه ثبت نام شما را صادر کند، باید شرایط لازم را داشته باشید. همچنین ممکن است قبل از صدورCoE، طبق موسسه‌ای که انتخاب کردید، ملزم به پرداخت شهریه باشید که خود موسسات قبل از شروع کار با شما، در رابطه با الزاماتی که دارند به شما توضیح می‌دهند.

برای مهاجرت با ویزای تحصیلی خود آماده شوید

پس از آنکه در کالج مورد نظرتان پذیرفته شدید، وقت آن است که برای ویزای دانشجویی خود اقدام کنید. شما می¬توانید با استفاده از نامه پیشنهادی یا CoE خود برای ویزای دانشجویی خود درخواست دهید، اما قبل از اعطای ویزای دانشجویی باید مدارکی از CoE خود ارائه دهید و برای اطلاعات بیشتر به ویزای دانشجویی مراجعه کنید. شما همچنین باید بلیط هواپیمای خود را خریداری کنید، پوشش سلامت دانشجویان خارج از کشور خود را سازماندهی کرده و محل اقامت خود را در استرالیا ترتیب دهید. ارائه دهنده آموزش شما را معمولا یک بسته پذیرش با اطلاعاتی برای شما ارسال می‌کند که به شما کمک کند تا خود را برای سفر به استرالیا آماده کنید. این بسته‌ها نیز ممکن است شامل اطلاعاتی در مورد دوره و گزینه‌های اقامت، حقایق در مورد مکان، اطلاعات مالی و جزئیات در مورد برنامه‌های آموزشی باشد.

نکات کاربردی دوره

هنگامی که دوره‌ای آموزشی را برای دریافت ویزای تحصیل در استرالیا پیدا کردید، آن را مطالعه کرده و سپس فرآیند درخواست اپلای را شروع کنید. در حالی که این زمان اهمیت زیادی هم دارد، بسیار مهم است که آن را سازماندهی کنید و قبل از شروع درخواست، هر قدمی را که باید برای این راه بردارید را به طور کامل بررسی کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا بهترین شانس را برای ورود به دوره انتخابی خود و دریافت ویزای تحصیل در استرالیا را داشته باشید.

تشخیص صلاحیت برای ویزای تحصیل در استرالیا

اگر با سیستم آموزشی استرالیا آشنایی نداشته باشید، ممکن است تعجب کنید که مدرک تحصیلی شما در خارج از کشور چگونه قیاس می‌شود و آیا موسسات استرالیا تحصیلات قبلی شما را به رسمیت می‌شناسند یا خیر.

به رسمیت شناختن مدرک برای دوره‌های حرفه‌ای

ورود به دوره‌های آموزش و آموزش حرفه‌ای (VET) و آموزش فنی و تکمیلی (TAFE)، معمولا از شما می‌خواهد مدرکی مبنی بر این که معادل بین‌المللی سه سال 10، 11 و 12 استرالیا را با موفقیت به پایان رسانده‌اید را ارائه دهید. ارائه دهنده شما باید فهرستی از شرایط شناخته شده‌های خارج کشور مثل مدارک تحصیلی و حداقل شرایط تحصیلی برای ورود به دوره‌های آموزش حرفه‌ای را برای شما داشته باشد. برخی از دوره‌های آموزش نیز ممکن است نیاز به تکمیل آزمون‌ها، تست‌ها یا نمونه کارها داشته باشد. همچنین مدارک و تجربه‌ای که برای ورود به تحصیلات حرفه‌ای نیاز دارید بین دوره‌ها متفاوت است، بنابراین برای جزئیات لازم است با ارائه دهنده آموزش خود تماس بگیرید.

ویزای تحصیل در استرالیا

ویزای تحصیل در استرالیا

به رسمیت شناختن صلاحیت برای دوره‌های کارشناسی

تعدادی از مدارک تحصیلی مختلف توسط موسسات آموزشات عالی استرالیا برای ورود به مقاطع کارشناسی پذیرفته شده است. در اینجا نیز برخی گزینه‌های موجود را بررسی خواهیم کرد:

دوره متوسطه را در استرالیا به پایان برسانید

دانشجویان بین‌المللی که 12سال خود را در استرالیا باید به پایان برسانند، می‌توانند مانند دانشجویان استرالیایی، برای پذیرش در مقطع کارشنایی اقدام کنند. این امر مستلزم آن است که آنها گواهینامه تحصیلات متوسطه ارشد استرالیا را در ایالت یا قلمرو مشخص شده آن‌ها ارائه داده و تکمیل کنند. سپس بتوانند رتبه پذیرش تحصیلی استرالیا (ATAR) یا یک موقعیت کلی (OP) را در کوئینزلند کسب کنند. ATAR (یا OP) نوعی رتبه بندی و امتیاز است که دانشجویان استرالیایی پس از اتمام ارزش یابی نهایی خود و پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان کسب می‌کنند. این رایج‌ترین روش انتخابی است که برای پذیرش فارغ التحصیلان استرالیایی در دوره‌های کارشناسی استفاده می‌شود.

دوره متوسطه خود را در خارج از کشور تکمیل کنید

دانش آموزان بین المللی که دوره متوسطه را در کشور خود یا سایر نقاط خارج از کشور به پایان می‌رسانند، اغلب می‌توانند با استفاده از مدارک تحصیلی دبیرستان در خارج از کشور، برای ورود به موسسات آموزش عالی استرالیا درخواست دهند. البته مدارک بین المللی که به رسمیت شناخته می‌شوند برای هر موسسه متفاوت است. بنابراین باید بررسی کنید که آیا موسسه‌ای که شما انتخاب کرده اید، مدارک تحصیلی دبیرستان خارج از کشور را که تکمیل کرده‌اید به رسمیت می‌شناسد یا خیر.

یک مدرک بین المللی را تکمیل کنید

اگر دوره متوسطه خود را در خارج از استرالیا گذرانده‌اید و قصد تحصیل در دوره کارشناسی را در استرالیا دارید، ممکن است به تکمیل مدرک بین المللی برای آمادگی در سطح عالی، مانند مدرک بین المللی (IB) فکر کنید. همینطور به دلیل نیاز به تسهیل تحرک بین المللی دانشجویان، IB در آماده سازی دانشجویان برای یک محیط بزرگتر و جهانی‌تر، تخصص دارد. در حقیقت IB یک برنامه دیپلم دو ساله دارد که توسط دانش آموزان دبیرستانی و در سنین 16 تا 19 سال تکمیل می‌شود که برای حدود 140 کشور برای ورود به دانشگاه در استرالیا (از جمله هر موسسه اصلی عالی در استرالیا)، به رسمیت شناخته شده است.

هزینه‌های زندگی در استرالیا

یکی از بزرگ‌ترین عوامل موثر در تحصیل در استرالیا، بدون شک محل زندگی و هزینه‌های شما خواهد بود. استرالیا کشوری وسیع با هفت ایالت و قلمرو منحصر‌به‌فرد است که نه تنها از نظر سبک زندگی بلکه از نظر هزینه‌های معمول زندگی نیز متفاوت است. در تاریخ ژانویه 2021، نرخ پایه هزینه‌های زندگی تحت مقررات مهاجرت افزایش یافت. طبق این مقررات، متقاضیان ویزای تحصیل در استرالیا و خانواده‌های آن‌ها باید دارای حداقل تمکن مالی باشند تا بتوانند شرایط هزینه‌های زیر را برآورده کنند:

 • 18 هزار دلار استرالیا در سال برای دانش آموزان اصلی
 • 6300 دلار استرالیا در سال برای همراه یا خانواده دانشجو
 • 3600 دلار استرالیا در سال در صورت اولین فرزند آوری شخص دانشجو
 • 2700 دلار استرالیا برای هر کودک دیگر

همچنین مسکن و حمل‌ونقل دو مورد از هزینه‌های عمده‌ای است که شرایط دانشجویان بین المللی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و در سراسر استرالیا، متفاوت است. برای آگاهی از میزان هزینه و شرایط زندگی در استرالیا، می‌توانید مطالعه کرده و اطلاعات لازم را در این زمینه کسب کنید. میانگین هزینه زندگی و حمل‌ونقل را محاسبه کنید تا بتوانید آن را با میزان درآمد و هزینه‌هایی که دارید، مطابقت دهید.

ویزای تحصیل در استرالیا

تحصیل در استرالیا دارای دوره‌هایی است که در 29 زمینه تحصیلی از جمله حسابداری، تجارت، مدیریت، مهندسی

و زبان فعالیت دارد. در ویزای تحصیل در استرالیا، چه به دنبال اخذ مدرک کارشناسی باشید، چه به دنبال مدرک فشرده زبان انگلیسی برای دانشجویان خارج از کشور و یا چه فارغ التحصیلی باشید که به دنبال مدارک تکمیلی برای خود هستید، لازم است در رابطه با آنچه که وجود دارد، اطلاعات کسب کنید. همینطور والدین و همراهان افراد متقاضی نیز می‌توانند از ابزارهای جست‌وجو برای دسترسی به برنامه‌های مدارس و کالج‌های استرالیا استفاده کنند. برای این کار نیز، دوره‌هایی که تحت چهارچوب صلاحیت‌های استرالیا (AQF) هستند، اعتبار داشته و معتبرند. این دوره‌ها شامل برنامه‌های کالج، دوره‌های زبان انگلیسی، دوره‌های آموزش حرفه‌ای و آموزش فنی و تکمیلی و همچنین دوره‌برنامه‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد هستند.

ارزان‌ترین دانشگاه‌های استرالیا

کشور استرالیا یکی از مهم‌ترین مقصدهای مهاجرت  و گرفتن ویزای تحصیلی در جهان است اما هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور برای دانشجویان بین‌المللی بسیار بالا است. تعداد کمی از دانشجویان، به خصوص کسانی که در رشته‌های مهندسی تحصیل می­کنند و سوابق تحصیلی عالی دارند و نمرات بالایی کسب کرده­اند، این فرصت را دارند تا برای بورسیه‌های مختلف و اخذ ویزای تحصیل در استرالیا درخواست خود را ارسال کنند. اما فضای رقابتی تنگاتنگی برای دریافت این بورسیه­ ها در بین متقاضیان وجود داشته و تعداد کمی از این داوطلبان موفق به دریافت این بورسیه­ ها می­شوند. البته باید توجه داشت که دانشگاه ­هایی با رتبه­ ی بالاتر، اگرچه از سطح علمی بسیار بالاتری برخوردارند، در عین حال به دلیل وجود رقابت شدیدتر بین آنها، شانس کمتری برای دریافت ویزا برای متقاضیان وجود دارد. همچنین شهریه‌های سنگینی را نیز برای پرداخت به دانشجویان بین‌المللی تحمیل می‌کنند. علاوه‌بر این موارد شما می­توانید دانشگا ه­هایی را انتخاب کنید که رتبه ­های پایین­تری دارند اما استانداردهای لازم را نیز دارا هستند. از این طریق هم می­توانید، در هزینه­های خود نیز صرفه‌جویی کرده و بهره­مندی لازم را هم داشته باشید.

ویزای تحصیل در استرالیا

ویزای تحصیل در استرالیا

ارزان­ترین دانشگاه ­های استرالیا کدامند و چه هزینه­ای دارند؟

 • دانشگاه دیوینیتی / 14هزار دلار در سال
 • کوئینزلند جنوبی / 24 هزار دلار در سال
 • دانشگاه کوئیزلند / 24 هزار دلار در سال
 • سان شاین کوست / 26 هزار دلار در سال
 • دانشگاه کنبرا / 26 هزار دلار در سال
 • دانشگاه چارلز داروین / 26 هزار دلار در سال
 • کراس جنوبی / 27 هزار دلار در سال
 • کاتولیک استرالیا / 27 هزار دلار در سال
 • دانشگاه ویکتوریا / 28 هزار دلار در سال
 • نیوانگلند / 28 هزار دلار در سال

دلایل رایج رد شدن ویزای تحصیل در استرالیا

 • نداشتن شرایط GTE: این مورد بیان شده جز‌ شرایطی است که نشان می­دهد شما، صرفا به قصد تحصیل و گرفتن ویزای تحصیل در استرالیا، تصمیم دارید که به این کشور مهاجرت کنید. بسیاری از مدارک و اسنادی که شما به سفارت ارسال می­کنید نیز در همین راستا هستند و انگیزه­ی شما را از مهاجرت و گرفتن ویزای تحصیل در استرالیا بیان می­کنند؛ این امر باعث می­شود تا شانس خود را برای گرفتن ویزای تحصیل در استرالیا افزایش دهید.
 • نمره زبان پایین: با توجه به این که نمره زبان در زمان پذیرش، مورد بررسی قرار می­گیرد، باید توجه داشته باشید تا زمانی که اپلای می­کنید، مدرک زبان شما اعتبار لازم را داشته باشد و بیش از 2 سال از زمانی که آزمون دادید، نگذشته باشد.
 • برخوردار نبودن از تمکن مالی کافی: ارائه یک مدرک که نشان دهد شما از منابع کافی مالی برخوردار هستید، یکی از مهم­ترین مراحل اپلای برای درخواست ویزای تحصیل در استرالیا محسوب می­شود.
 • ناقص بودن مدارک یا وجود اشتباه در فرمها: در صورتی که ویزای شما رد شود، امکان اعتراض وجود ندارد. با توجه به دلایلی که تا کنون برای امکان رد شدن ویزای شما ذکر کردیم، اگر امکان برطرف کردن آن اشکالات را داشته باشید، می توانید دوباره ادامه­ی فرآیند اپلای را از سر بگیرید. ولی توجه داشته باشید که با وجود مدرک ثبت یا رد کردن ویزا در بین مدارک شما، شانس­تان برای اخذ ویزا در بار دوم به طور قابل توجهی کاهش خواهد یافت. بنابراین در زمان طی کردن فرآیند درخواست ویزای تحصیل در استرالیا، ضروری است تا مطمئن شوید که تمامی اسناد و مدارک شما، به طور کامل و بی­نقصی تهیه شده و آماده تحویل هستند.

تحصیل پزشکی در استرالیا

پزشکی از آن دسته از رشته ­هایی است که در بین دانشجویانی که میل تحصیل در خارج از کشور دارند، بسیار پرطرفدار است. بسیاری از متقاضیان نیز، به دلیل سطح علمی بالای موجود در دانشگاه­ های استرالیا و شکل زندگی مرفه ­تر در این کشور، رشته­ی پزشکی را برای تحصیل و دریافت ویزای تحصیل در استرالیا انتخاب می­کنند. علاوه بر این موارد، وجود سطح علمی عالی در استرالیا باعث شده تا هشت دانشگاه از نوزده دانشگاه موجود در این کشور در میان 100 دانشگاه برتر جهانی قرار بگیرد. همچنین دوره پزشکی دانشگاه های استرالیا در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌شود. در صورت ورود به هر کدام از این مقطع باید پیش‌نیازها یا آزمون‌هایی را گذراند.

پیش‌نیازهای دوره پزشکی در مقطع کارشناسی

برای تحصیل در دوره کارشناسی پزشکی در استرالیا، ارائه مدرک شرکت در آزمون­های UMAT یا همان آزمون پذیرش پزشکی و  ATAR یا همان مصاحبه پزشکی و همینطور کسب نمره استاندارد ضروری است. باید توجه کنید که نمره نهایی کسب شده در این دو آزمون از اصلی­ترین معیارهای ورود متقاضیان به رشته‌های پزشکی در استرالیا است. برخی آزمون‌های جانبی نیز در برخی دانشگاه‌ها از دانشجویان گرفته می‌شود که مربوط به دروس دوره دبیرستان است؛ مثل، آزمو‌ن‌های زیست و شیمی. متقاضیان تحصیلی که بتوانند این آزمون­ها را به خوبی بگذرانند، این فرصت برایشان فراهم می­شود تا در آزمون­ های پزشکی و پیراپزشکی که در استرالیا برگزار می­شود، شرکت کنند.

پیش‌نیازهای دوره پزشکی در مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویانی که تمایل به ورود در دوره کارشناسی ارشد و گذراندن تحصیلات تکمیلی رشته های پزشکی در استرالیا را دارند، در ابتدا لازم است تا دوره های علوم پایه و سپس آزمون مدرک­های GAMSAT  یا MCAT  را با  حداقل نمره کافی گذرانده باشند. این آزمون­ها به دلیل اینکه معیاری برای سنجش میزان دانش و توانایی متقضیان محسوب می­شود، متقاضیان تحصیل در استرالیا می­توانند با کسب نمره مناسب در این آزمونها، وارد رشته­ی پزشکی در دانشگاه های معتبر استرالیا شوند.

الزامات زبان برای تحصیل پزشکی در استرالیا

اگر نخستین زبانی که به آن مسلط هستید، انگلیسی نباشد، باید توجه داشته باشید که چندین آزمون برای نشان دادن توانایی زبان شما وجود دارد ولی بیشتر دانشگاه­ های استرالیا نیز، مدارک معتبر و شناخته شده زبان یعنی IELTS و TOEFL را می­پذیرند. همچنین دانشجویان بین المللی که در زمان درخواست ویزا، خارج از استرالیا اقامت دارند، باید قبل از درخواست ویزای تحصیل در استرالیا در آزمون پذیرش کالج­ها شرکت کنند. این آزمون­ها هرکدام به نوعی به حل مسئله، تفکر انتقادی و دانش علمی اساسی می‌پردازد. هر کدام از دانشکده ­ها نیز به طور جداگانه، در مورد نمره MCAT­که کسب کرده­اید، معیارها و قوانین خاص خود را دارند. بنابراین لازم است تا که قبل از این که هرگونه اقدامی را انجام دهید، مطمئن شوید تا کارهای ضروری لازم را انجام داده­اید.

چه دوره ‌هایی برای امکان تحصیل پزشکی در استرالیا وجود دارند؟

استرالیا رشته پزشکی را در دو دوره­ی کارشناسی و تحصیلات تکمیلی، ارائه می­دهد. دوره تحصیلات تکمیلی، در واقع دوره­ی دکترا در پزشکی است. گذراندن دوره کارشناسی نیز، در نهایت منجر به دریافت مدرک کارشناسی پزشکی و یا این که کارشناسی جراحی می­شود. البته بعضی از دانشکده‌ های استرالیا هم پزشکی را صرفا در  دوره تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهند، برخی­ دیگر از دانشگاه ­ها هم فقط دوره­ی تحصیل کارشناسی برای پزشکی دارند. همچنین چند دانشکده پزشکی نیز وجود دارد که این دوره‌ ها را همزمان با هم برگزار می‌کنند.

توانایی کار با ویزای تحصیل در استرالیا

متقاضیان می‌توانند در حین تحصیل خود در استرالیا کار کنند. دانشجویان بین المللی هم مجاز هستند حداکثر 40 ساعت و در طول مدت هر دو هفته در دوره‌های تحصیلی و ساعات نامحدود در طول تعطیلات کار کنند. البته هیچ محدودیت کاری برای کسانی که دانشجوی دوره کارشناسی ارشد را با مدرک تحقیقاتی یا دکترا تکمیل می‌کنند، وجود ندارد. همین‌طور برای اطلاعات بیشتر در مورد ویزای تحصیل در استرالیا و قوانین کار در آن می‌توانید به وب سایت وزارت مهاجرت، مراجعه کنید.

ویزای تحصیل در استرالیا

ویزای تحصیل در استرالیا

 

توانایی کار با ویزای دانشجویی

دانشجویان بین المللی می‌توانند اجازه کار را به کمک هزینه ویزای خود دریافت کنند. دارندگان ویزای دانشجویی نیز لازم است تا 575 دلار استرالیا را برای ویزای ترکیبی و مجوز کار پرداخت کنند. پرداخت این هزینه به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا 40 ساعت در هر دو هفته به ازای پولی که دریافت می‌کنند، کار کنند. البته باید توجه داشته باشید که قبل از شروع کار شما باید برای شماره پرونده مالیاتی TFN را درخواست دهید.

مزایای کار در استرالیا

داشتن یک کار مرتبط با دوره یک مزیت برای داشجویانی که ویزای تحصیل در استرالیا دارند و یا فارغ التحصیل هستند، محسوب می‌شود. علاوه بر این، کار معمولی و پاره‌وقت نیز می‌تواند، درآمد خوب و مفیدی را برای دانش آموزان فراهم کند. همچنین کار در استرالیا می‌تواند فرصت‌هایی را هم برای تمرین مهارت‌های ارتباطی و زبان انگلیسی، ملاقات با افراد جدید و ایجاد تماس‌های مفید را فراهم کند.

حقوق شما در حین کار در استرالیا

شما باید توجه کنید تا قبل از شروع کار با حقوق در استرالیا، باید از حقوق و وظایف خود به عنوان یک کارمند آگاه شوید. در این‌جا نیز مواردی وجود دارد که به آن‌ها اشاره می‌کنیم تا هنگام کار به آن‌ها توجه کنید:

قبل از شروع کار اطمینان حاصل کنید که حداقل میزان دستمزد و بالاتر از آن حقوق را دریافت می‌کنید و مشمول شرایط کاری مناسبی هستید. همچنین به دقت در مورد انجام کار آزمایشی بدون دستمزد هم فکر کنید. البته باید توجه داشته باشید که حتما برای تمام کارهایی که انجام می‌دهید باید مبلغی را به عنوان دستمزد دریافت کنید؛ مگر این که خودتان داوطلب شده باشید یا تجربه کاری داشته باشید که از طریق ارائه دهنده آموزش‌تان برای شما ترتیب داده شده است. قبل از امضای قرارداد کاری نیز حتما زمانی را کنار بگذارید و به مطالعه دقیق قراردادی که دارید، اختصاص دهید. همچنین داشتن ویزای تحصیل در استرالیا به شما امکان می‌دهد تا درآمدی برای تامین هزینه‌های زندگی خود داشته باشید و در عین حال زمان زیادی برای تحصیل خود باقی بگذارید. البته در زمان تعطیلات در طول ترم شما مجاز هستید تا به صورت نامحدود کار کنید.

کار دانشجویی در استرالیا چه شرایطی دارد؟

اولین شرط کار در این کشور، داشتن ویزای دانشجویی یا ویزای تحصیل در استرالیا است. دانشجویان و متقاضیان ویزای تحصیل در استرالیا، بدون در دست داشتن ویزای معتبر، نمی­توانند همزمان با دوران تحصیلی خود شاغل شوند. البته لازم به ذکر است که شرایط برای تمامی متقاضیان یکسان نیست و شرایط کار می­تواند با توجه به نوع ویزای تحصیل هر دانشجو متفاوت باشد. متقاضیان تحصیل در استرالیا، تنها در موقعی می‌توانند شاغل باشند که‌ دوره تحصیلی خود را در دانشگاه، به طور رسمی شروع کرده باشند. در نتیجه هیچ کدام از متقاضیان نمی­توانند، تا قبل از شروع مدت تحصیل خود، مشغول به کار شوند.

دانشجویان مجاز هستند در طول تحصیل، به‌صورت نیمه وقت و به مدت دو هفته و حداکثر در مدت زمان ۴۰  ساعت، مشغول به کار شوند. در حقیقت، دانشجویان نمی‌توانند در حین تحصیل به‌صورت تمام‌ وقت مشغول به کار شوند.

انواع کار دانشجویی در استرالیا

کارهایی دانشجویی اصولاً کارهای جنرال و غیرتخصصی هستند. یعنی دانشجویان می­توانند با گذراندن یک دوره­ی آموزشی معمولی، آن‌ها را بیاموزند و بعد از آن به کار مشغول شوند. انواع کارهای دانشجویی در استرالیا نیز عبارتند از:

 • فروشندگی در فروشگاه‌ها، سوپرمارکت‌ها و یا بوتیک‌ها
 • کار در آژانس‌های هواپیمایی یا هتل
 • کار در امور کشاورزی و باغبانی
 • بازاریابی برای شرکت‌های مختلف
 • کار به عنوان کارمند پاره ‌وقت در اداره‌ها
 • تدریس خصوصی (با توجه به مهارت و توانایی که دارید، می‌توانید مشغول تدریس شوید.) البته لازم است بیان شود که تدریس خصوصی در بین دیگر شغل­ها برای دانشجویان خارجی، جزء پرطرفدارترین کار‌ها برای درآمدزایی در دوران دانشجویی است.
 • کارآموزی (بیشتر شرکت‌های استرالیایی به دانشجویان اجازه می‌دهند تا بتوانند در برنامه‌های کارآموزی شرکت کنند. همچنین دانشجویان و محصلان دانشکده و دانشگاه­هایی که مدت کارآموزی خود را طی کرده باشند، این امکان برای آنها وجود دارد تا از این فرصت فراهم شده به نفع خود بهره ببرند. شاغل شدن حین تحصیل در خود دانشگاه (کار در خود دانشگاه یکی از موارد کار پرطرفدار در بین متقاضیان بین المللی است.)

مقدار درآمد ساعتی در  کارهای مختلف دانشجویی در استرالیا

 • کار در مراکز و سوپرمارکت‌های بزرگ به عنوان صندوقدار: ساعتی بین 16 الی 22 دلار
 • کار در فروشگاه‌ها برای مرتب کردن و چیدن قفسه‌ها و تمیز کردن محیط: ساعتی بین 15 الی 20 دلار
 • کار به‌عنوان کافی من یا پیشخدمت رستوران: ساعتی 12 تا 15 دلار
 • کار به‌عنوان کارمند اداری پاره‌وقت: ساعتی 18 تا 25 دلار
 • کار به‌عنوان راننده تاکسی: ساعتی 11 تا 15 دلار
 • کار در پمپ‌بنزین: ساعتی 16 تا 22 دلار
 • اشتغال به کار در حیطه­ی کشاورزی و یا کمک کردن در کنار خود کشاورز: ساعتی بین 18 تا 20 دلار
 • کار در زمینه پرستاری و مراقبت از افراد سالمند یا کودکان: ساعتی بین 20 تا 30 دلار

بررسی بازار کار استرالیا

برای بررسی کردن بازار کار در استرالیا، می‌توانیم برخی از مهم­ترین شاخص‌های اقتصادی را در این کشور بررسی کنیم. به عنوان مثال، میانگین جهانی نرخ بیکاری در جهان در سال 2020، بر اساس آمار ارائه شده 182 کشور برابر با 7.06 درصد بوده است. کشور استرالیا همچنین دارای یک اقتصاد قدرتمند بوده و همین امر باعث شده است که استرالیا از نظر بازار کار و جذب نیرو از شرایط مطلوبی برخوردار باشد. بنابراین بسیاری از افراد به قصد کار و داشتن شغل پس از تحصیل در استرالیا به این کشور مهاجرت می‌کنند.

اگرچه که در این سال­ها، دولت استرالیا قوانین و سیاست­های سخت‌گیرانه‌ای را در زمینه مهاجرپذیری برای کشور خود در پیش گرفته است اما با این وجود نیز، همچنان این کشور از نیروی کار متخصص و ماهر در کار استقبال می‌کند. علاوه بر این، میزان متوسط حقوق در استرالیا برای افراد تحصیل کرده قابل توجه است. در نتیجه بسیاری از این متقاضیان تحصیل در استرالیا، پس از به پایان رساندن دوره تحصیلی خود، مایل هستند تا برای شاغل شدن نیز در خود استرالیا بمانند و به کار پس از تمام شدن تحصیل خود بپردازند. به این منظور نیز به تمام متقاضیان پیشنهاد می‌شود تا حتماً بازار کار در استرالیا را برای رشته تحصیلی خود مد نظر قرار بدهید.

منابع