ویزای تحصیل در آمریکا – هزینه و مدارک و شرایط مورد نیاز و مراحل. امروزه درصد زیادی از افراد به­دنبال مهاجرت و اخذ ویزای تحصیلی هستند. یکی از کشورهایی که سالانه پذیرای بیش از هشتصد هزار دانشجوی مهاجر از سر­تا­سر جهان است و بزرگترین مقصد تحصیلی در جهان شناخته شده است، کشور آمریکا است. کشور آمریکا دارای تعداد زیادی دانشگاه و مراکز آموزشی معتبر و بزرگ است؛ همچنین، اغلب دانشگاه‌های معروفی که در این کشور وجود دارند، در رتبۀ برتر جهانی قرار گرفته­اند. بر همین اساس، بسیاری از افراد به­دنبال اخذ ویزای تحصیل در آمریکا هستند. دربارۀ موقعیت مکانی آن هم می‌توان گفت که آمریکا کشوری در قارۀ آمریکای شمالی است. این کشور از شمال با کشور کانادا، از جنوب با کشور مکزیک، از شرق با اقیانوس اطلس و از غرب با اقیانوس آرام همسایه بوده و پایتخت آن هم شهر واشنگتن­دی­سی است. در واقع، می‌توان گفت آمریکا سومین کشور پهناور و پر­جمعیت در جهان است. در این کشور، افراد با نژادهای مختلفی زندگی می‌کنند؛ به­ گونه­ ای که از نظر تنوع نژادی، متنوع ­ترین کشور جهان شمرده می‌شود.

فهرست مطالب

ویزای تحصیل در آمریکا

برای اخذ ویزای تحصیلی در آمریکا، شرایط و مدارک خاصی مورد­نیاز است؛ همچنین، شما برای گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا باید توانایی صرف هزینه­های متعددی را در طول این مسیر داشته باشید. از جمله مهمترین این شرایط، داشتن مدرک زبان انگلیسی است که در ادامه، به شرح کامل نکات لازم آن برای شما خواهیم پرداخت. جهت گرفتن ویزای آمریکا در این مورد باید بر­اساس مراحل خاص و حساب­شده‌ای حرکت کنید و این گام‌ها را پشت سر بگذارید. به­ طور کلی، شما از دو طریق قادر به اخذ ویزای تحصیلی این کشور هستید؛ یکی از راه­های اخذ ویزای تحصیلی در آمریکا، به­وسیلۀ بورسیۀ تحصیلی در این کشور است. در صورتی که قادر به گرفتن بورسیۀ تحصیلی این کشور نشدید، می‌توانید به قصد ادامه تحصیل با پرداخت هزینه­هایی، ویزای تحصیل در این کشور را بگیرید. لازم به ذکر است که ویزای تحصیلی کشور آمریکا انواع مختلفی دارد که در ادامه به ذکر آن‌ها خواهیم پرداخت.

اطلاعات عمومی دربارۀ آمریکا و تحصیل در آن

آمریکا کشوری است که در غرب کرۀ زمین قرار گرفته است و همان­طور که پیش‌تر گفتیم، از شرق با اقیانوس اطلس، از غرب با اقیانوس آرام، از شمال با کشور کانادا و از جنوب با کشور مکزیک همسایه است. این کشور در بخش شمالی قارۀ آمریکای شمالی قرار گرفته است. زبان رسمی در این کشور، انگلیسی آمریکایی است، اما به­دلیل حضور قوم­های متنوع، دارای گویش ­های بسیار متنوعی نیز است. واحد پول این کشور دلار آمریکا است و در حدود سیصد و بیست و هفت میلیون نفر جمعیت دارد؛ البته باید به این نکته توجه کنید که این محاسبۀ جمعیت در سال 2018 انجام شده است. قبل از آن که به اخذ ویزای تحصیل در آمریکا اقدام نمایید، بهتر است که مشخص کنید در کدام ایالت و منطقۀ این کشور قصد سکونت دارید؛ چرا که کشور آمریکا دارای چهل و هشت ایالت است. تمامی ایالت­های این کشور، به­غیر از دو مورد از آن­ها که جدا از سایرین قرار دارند، هم­جوار هستند. بزرگترین ایالت در کشور آمریکا، آلاسکا و کوچکترین آن، رود­آیلند است.

کشور آمریکا دارای بزرگترین اقتصاد دنیا است؛ به­گونه­ای که تولید ناخالص داخلی آن در سال 2021 چیزی حدود بیست و چهار درصد از کل تولید ناخالص داخلی در جهان بوده است؛ همچنین دلار کشور آمریکا ارز مرجع بوده و این امر به­گونه­ای است که درصد بسیار زیادی از مبادلات ارزی در جهان با دلار آمریکا انجام می‌شود. آمریکا در زمینۀ پتروشیمی نیز رتبۀ دوم جهانی را دارا است؛ علاوه بر این، صنایع ارتباطی و صنایع شیمایی نیز دارای رتبۀ بسیار بالایی در این کشور است. در واقع، دلیل علاقه و اشتیاق بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت و اخذ ویزای تحصیل در آمریکا را دارند، این قدرت و برتری اقتصادی و علمی کشور آمریکاست. به­طور کلی، مهاجرت ایرانی­ها به کشور آمریکا به قصد و هدف­های مختلف در ده سال اخیر بسیار رشد کرده است. لازم است بدانید که به­دلیل مجادله­های این دو کشور با هم، مهاجرت از ایران به آمریکا چندان راحت نیست و افراد متقاضی باید از کشور دیگری روند مهاجرت خود و اخذ ویزای تحصیل در آمریکا را شروع کنند. در ادامه، به شرح کامل این مسئله خواهیم پرداخت.

هزینۀ اخذ ویزای تحصیل در آمریکا

شما زمانی که فکر مهاجرت به کشوری دیگر، به­خصوص کشور آمریکا را در سر دارید، در اولین قدم قبل از هر­گونه اقدامی باید با شرایط زندگی، اوضاع اقتصادی، هزینه­های لازم برای زندگی و مهاجرت به آن کشور آشنا شوید. افراد متقاضی مهاجرت تحصیلی و اخذ ویزای تحصیل در آمریکا باید توانایی صرف هزینه در زمینه­ های مختلف را داشته باشند. همچنین، این افراد به­صورت اجباری باید برای گرفتن ویزای تحصیلی خود در آمریکا گواهی­ هایی را در خصوص دارا­بودن توانایی مالی خود ارائه دهند که در ادامه، به شرح کامل این نکات خواهیم پرداخت.

ویزای تحصیل در آمریکا

ویزای تحصیل در آمریکا

اخذ بورسیۀ تحصیلی آمریکا، شرایط و هزینه­های آن

سالانه، دانشگاه­های کشور­های مختلف، شرایطی را برای تحصیل و جذب دانشجوهای بین­المللی در نظر می‌گیرند. در واقع، می‌توان گفت که بورسیۀ تحصیلی آمریکا برای دانشجو های ایرانی و افراد متقاضی تحصیل در آن کشور، امکان مناسبی را برای تحصیل با هزینۀ کم و شرایط بسیار عالی به وجود می­آورد. حتی برخی از بورسیه­ های این کشور، تمامی هزینه­های دانشجو از قبیل هزینه ­های مسکن و زندگی را بر عهده می‌گیرند. کشور آمریکا یکی از کشور­های پر­هزینه به­منظور ادامه تحصیل در بین سایر کشور­هاست. به همین دلیل، امکان اخذ ویزای تحصیل در آمریکا برای دانشجویان متقاضی تحصیل در آنجا بسیار عالی و نوید­بخش است. طبیعتاً برای اخذ بورسیۀ تحصیلی کشوری مانند آمریکا، افراد متقاضی باید دارای شرایط خاصی باشند؛ چرا که این کشور برای دانشجوهای واجد شرایط، نخبه و شایسته، بورسیه­های متعددی را در نظر می‌گیرد. شرایط عمومی افراد متقاضی برای اخذ بورسیۀ تحصیلی آمریکا عبارتند از:

 • معدل بسیار عالی و بالا در مقاطع تحصیلی پیشین؛
 • داشتن مدرک تحصیلی از مراکز علمی یا دانشگاه­های معتبر؛
 • داشتن اختراعات؛
 • مقالات مختلف علمی در ژورنال­های مطرح بین­المللی به همراه رزومۀ قوی؛
 • کسب مقام یا رتبه در مسابقه­های بین­المللی؛
 • ارائۀ مدارکی به­منظور اثبات داشتن استعداد ویژه و مهارت­های خاص فرد متقاضی؛
 • مدارک زبان انگلیسی.

امکان بورسیه و اخذ ویزای تحصیل در آمریکا برای مقطع دبیرستان نیز وجود دارد که این بورسیه معمولاً بر­اساس نیاز مالی خانواده و شایستگی­ های دانش­آموز برای افراد و دانش­آموزان متقاضی در نظر گرفته می‌شود. همان­طور که گفتیم، بورسیه ­های متعددی برای افراد متقاضی وجود دارد. این بورسیه­ها بر­اساس شایستگی­ های فرد متقاضی و دانشگاه و رشتۀ انتخابی وی، هزینه­هایی نظیر هزینه­های مربوط به کتاب­های آموزشی و لوازم مورد­نیاز برای تحصیل افراد، هزینه­ های مربوط به اسکان دانشجو و هزینه و شهریه­ های دوران تحصیل را در بر می‌گیرد. معمولاً دانشگاه­ های این کشور برای اسکان دانشجوهای خود که موفق به اخذ بورسیۀ تحصیلی آن شده­اند، خوابگاه­ هایی را در نظر می‌گیرند. اسکان در این خوابگاه­ ها بر­اساس نکات ذکر­شده، به دو دستۀ رایگان و غیر­رایگان تقسیم­ بندی می‌شوند که در ادامه، به توضیح کاملی دربارۀ آن­ها خواهیم پرداخت.

هزینۀ تحصیل در آمریکا و دانشگاه ­های آن بدون بورسیه

اولین نکته­ای که ذهن افرادی را که موفق به گرفتن بورسیۀ تحصیلی آمریکا نشده‌اند و همچنان قصد مهاجرت و اخذ ویزای تحصیل در آمریکا را دارند، به خود مشغول کرده است، هزینه­ های زندگی و تحصیل در این کشور است. اگر بخواهیم یک نگاه کلی به این موضوع بیندازیم، در­می‌یابیم که هزینه‌های مورد­نیاز برای اخذ ویزای تحصیل در آمریکا و زندگی در آن کشور به نوع زندگی، دانشگاه شما و همچنین ایالت مدنظر شما بستگی دارد. از آن­جایی که کشور آمریکا یکی از بهترین گزینه­ها برای مهاجرت و تحصیل با آموزش عالی نسبت به سایر کشور­ها محسوب می­شود، به همان میزان هم هزینۀ تحصیل در این کشور بیشتر از سایر کشورهاست. با این حال، درصد بسیار زیادی از افراد، به­دنبال مهاجرت تحصیلی به آمریکا هستند. یکی از هزینه­های اصلی تحصیل در آمریکا، شهریۀ دانشگاه­ ها است. شهریۀ دانشگاه‌ها همان­طور که پیش‌تر هم گفتیم، بسته به نوع دانشگاه مد­نظر شما متفاوت است؛ به­گونه­ای که شهریۀ سالانۀ دانشگاه­های آمریکا از پنج هزار دلار تا پنجاه هزار دلار متغیر است.

شهریۀ درصد زیادی از دانشگاه‌های کشور آمریکا در حدود سی هزار دلار است؛ به­عنوان مثال، شما برای گذراندن دورۀ چهار سالۀ کارشناسی به صد و بیست هزار دلار نیاز دارید. البته نکته­ای که در این میان اهمیت دارد، این است که کشور آمریکا مانند تعدادی اندکی از کشور­ها، بر­اساس ملیّت دانشجوی متقاضی، شهریۀ سالانۀ آن­ها را محاسبه می‌کند. این امر به­گونه­ای است که دانشگاه‌های این کشور هزینۀ پذیرش دانشجوهای اروپایی و داخلی خود را از هزینه و شهریۀ پذیرش دانشجوهای مهاجر سایر ملت‌ها را از یکدیگر تفکیک کرده‌اند؛ به­عنوان مثال، طبق محاسباتی که از سال 2016 در دست است، شهریۀ سالانۀ یک دانشجوی داخلی را برای پذیرش و تحصیل در یک دانشگاه، نه هزار دلار و در مقابل، شهریۀ سالانۀ یک دانشجوی خارجی را به همان دانشگاه، بیست و چهار هزار دلار محاسبه کرده‌اند. پس اگر شما جزء آن دسته از افرادی هستید که علاقۀ زیادی به مهاجرت تحصیلی به آمریکا و ادامه تحصیل در آن کشور را دارید، باید توانایی پرداخت شهریه و هزینۀ تحصیل در آمریکا را داشته باشید و بر­اساس برنامه‌ای حساب­شده، اقدام به اخذ ویزای تحصیل در آمریکا نمایید.

هزینه ­های مربوط به مسکن، به­منظور تحصیل در آمریکا

یکی دیگر از دغدغه­ های افرادی که متقاضی مهاجرت و اخذ ویزای تحصیل در آمریکا هستند، مسکن و هزینه­های مربوط به آن است. هزینه­های اسکان دانشجوی مهاجر در کشور آمریکا، بسته به منطقۀ مد­نظر فرد برای اسکان، زندگی در خوابگاه یا در خانه و همچنین، متراژ و لوکس­بودن خانۀ مد­نظر فرد، متغیر است. زمانی که شما به قصد تحصیل به کشور آمریکا سفر کنید و قصد اقامت در آن­جا را داشته باشید، اگر مهاجرت شما از طریق بورسیۀ تحصیلی باشد، به احتمال زیاد، خوابگاه رایگان به شما تعلق می‌گیرد. پس اگر شما فردی باشید که با زندگی خوابگاهی مشکلی نداشته باشید، مشکل اسکان شما بدون صرف هیچ­گونه هزینه­ای حل شده است؛ اما اگر شما موفق به اخذ بورسیۀ تحصیلی در آمریکا نشده باشید، ولی در دانشگاه مدنظرتان خوابگاه وجود داشته باشد، در صورت داشتن شرایط لازم، می‌توانید از خوابگاه دانشجویی آن استفاده کنید. البته شما موظف هستید برای اسکان­یافتن در این خوابگاه‌های دانشجویی، مبلغ کمی را هر ترم یا به­صورت سالانه پرداخت کنید. البته این هزینه نسبت به هزینه­ای که برای اجارۀ خانه صرف می‌شود، بسیار به­صرفه­تر است و می‌تواند کمک زیادی به شما در زمینۀ مالی باشد.

اگر به هر دلیلی فرد متقاضی موفق به گرفتن خوابگاه و اقامت آن نشود یا خود فرد تمایلی به زندگی خوابگاهی نداشته باشد، می‌‌تواند به اجاره یا خرید خانه­ای با متراژ مد­نظر خود اقدام نماید. همان­طور که گفتیم، هزینه‌های مسکن در مناطق مختلف این کشور متفاوت است. به­طور کلی، می‌توان گفت که مسکن و هزینه­های اسکان در مناطق شرقی و شمال شرق کشور آمریکا گران­تر است و اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که به­دنبال اقامت و اجارۀ خانه با صرف هزینۀ کمتری هستید، باید محل تحصیل خود را در منطقۀ میانۀ غربی این کشور انتخاب کنید تا بتوانید در این منطقه، خانه‌ای با متراژ دلخواه با قیمت مناسب­تر اجاره نمایید.

به­ عنوان مثال، اجارۀ یک واحد آپارتمان معمولی در مناطق این­چنینی، به­طور متوسط، با پرداخت پانصد دلار در ماه شروع می‌شود. آپارتمان­های ذکر­شده معمولی هستند و هر کدام از واحد­های آن­ها دارای متراژ معمولی و یک اتاق خواب هستند. خانه­ای نظیر همین خانۀ ذکر­شده، در برخی از مناطق این کشور بسیار گران‌تر است. مهم‌ترین عواملی که باعث این تفاوت قیمت می‌شوند، متراژ، سبک و امکانات خانۀ مدنظر شما، منطقۀ جغرافیایی آن و شهری و روستایی­بودن آن است. پس اگر به­دنبال اخذ ویزای تحصیل در آمریکا هستید، به نکات ذکر­شده برای اقامت و مسکن خود توجه داشته باشید.

هزینه ­های کلی زندگی در آمریکا

هزینه­های مهاجرت و اخذ ویزای تحصیل در آمریکا به­منظور اقامت و ادامه تحصیل در این کشور، تنها به هزینه و شهریۀ دانشگاه­ ها و هزینۀ مسکن محدود نمی‌شود. افراد متقاضی مهاجرت تحصیلی به آمریکا، علاوه‌بر داشتن دغدغۀ شهریۀ دانشگاه و میزان آن و هزینه­های مربوط به اسکان، دغدغۀ سایر هزینه های مورد­نیاز برای یک زندگی معمولی را دارند؛ چرا که افراد علاوه‌بر مسکن، نیاز به ­خوراک، پوشاک، تفریح و مواردی از این قبیل نیز دارند. هزینه­های عمومی زندگی، اغلب به­وسیلۀ نهاد­های آماری کشور آمریکا مشخص می‌شوند. این هزینه­های عمومی زندگی هم در مناطق مختلف کشور آمریکا با یکدیگر دارای تفاوت­هایی هستند.

اگر شما به­دنبال زندگی در شهر­ها و مناطق تفریحی و در عین حال، با هزینۀ کمتر هستید، می‌توانید در شهرهای لس­آنجلس و سان­فرانسیسکو اقامت کنید؛ اما اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که از توانایی مالی بالایی برخوردار بوده و به­دنبال اقامت در شهر­هایی با هزینۀ زندگی گران هستید، به شما شهر­های واشنگتن و نیویورک را که در شرق این کشور قرار دارند، پیشنهاد می‌کنیم. منطقۀ مد­نظر شما برای اقامت، روی هزینه­های حمل­و­نقل نیز تا حدودی تأثیر دارد؛ چرا که طبیعتاً هر چه شما در مناطق گران‌تر ساکن باشید، سایر هزینه­های زندگی شما به همان میزان، افزایش پیدا می‌کند. البته علاوه بر هزینۀ حمل­و­نقل و خوراک، باید هزینه­های ساختمان، آب، برق، گاز، اینترنت، تلفن و موارد دیگر را نیز در نظر بگیرید.

ویزای تحصیل در آمریکا

ویزای تحصیل در آمریکا

مدارک لازم برای مهاجرت و اخذ ویزای تحصیل در آمریکا

افراد متقاضی مهاجرت تحصیلی به آمریکا، باید در اولین قدم، اقدام به اخذ ویزای تحصیل در آمریکا کنند. ویزا­های تحصیلی کشور آمریکا به دو دستۀ F و M تقسیم می‌شوند که بر­اساس نوع دانشگاه و مقطع تحصیلی فرد متقاضی، تعیین می­شود که به کدام نوع آن­ برای مهاجرت و تحصیل در آمریکا نیاز هست. اولین کاری که افراد متقاضی برای اخذ ویزای تحصیلی در کشور آمریکا باید انجام دهند، این است که به یک دانشگاه یا مؤسسۀ علمی مورد تأیید SEVP در آمریکا درخواست دهند. پس از آن که موفق به دریافت پذیرش از مؤسسۀ مورد تأیید SEVP در کشور آمریکا شدند، فرم l-20 برای آن­ها صادر خواهد شد. بعد از این که فرم ذکر­شده برای آن­ها صادر شد و موفق به ثبت­نام در SEVP شدند، می‌توانند با مراجعه به سفارت یا کنسول­گری کشور آمریکا برای دریافت و اخذ ویزای دانشجویی خود درخواست دهند. مدارک مورد­نیاز افراد متقاضی برای اخذ ویزای تحصیل در آمریکا شامل موارد زیر می­شود:

 • داشتن گذرنامه­ای معتبر که تاریخ اعتبار آن حداقل شش ماه بیشتر از دوران اقامت شما در کشور آمریکا باشد.
 • توانایی پرداخت هزینه­های لازم برای درخواست ویزا.
 • نامۀ پذیرش از دانشگاه مد­نظر خود در کشور آمریکا.
 • عکس تمام­چهره برای پاسپورت.
 • گواهی تمکن مالی.
 • درخواست ویزای مهاجرتی و فرم تأیید­شدۀ DS-160.
 • داشتن رزومۀ قوی.
 • تمامی اسناد مربوط به تحصیل فرد متقاضی.

منظور از اسناد مربوطه در مدارک لازم چیست؟

منظور از اسناد مربوط به تحصیل فرد متقاضی برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا، تمامی مدارک تحصیلی فرد است. این مدارک عبارتند از مدرک دیپلم و ریز نمرات، مدرک پیش­دانشگاهی به همراه ریز نمرات، مدرک کاردانی به همراه ریز نمرات، مدرک کارشناسی و ریز نمرات، مدرک کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات و مدرک دکتری به همراه ریز نمرات آن. فرد متقاضی باید ترجمۀ رسمی هر کدام از مدارک ذکر­شده را که دارد، به زبان انگلیسی به سفارت آمریکا در همان کشوری که از طریق سفارت آن، اقدام به دریافت و اخذ ویزای تحصیلی در کشور آمریکا اقدام کرده است، تحویل دهد. برای گرفتن ویزای کشور آمریکا باید تمامی مدارک ارائه­شدۀ شما در سفارت آن کشور تأیید شود. از آن­جایی که زبان رسمی در کشور آمریکا انگلیسی است، داشتن مدرک زبان انگلیسی یا تافل برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور اجباری است.

اگر شما جزء آن گروه کوچک از افرادی هستید که مدرک تافل و زبان انگلیسی ندارید، باید قبل از اقدامات لازم برای دریافت ویزای تحصیلی در کشور آمریکا، در دوره­های آموزشی زبان به قصد گرفتن مدرک تافل خود شرکت نمایید که در ادامه، به شرح کامل این مسئله برای شما خواهیم پرداخت. همچنین، منظور از گواهی تمکن مالی، مجموعه­ای از مدارک و گواهی­هایی است که نشان­دهندۀ توانایی پرداخت شهریۀ سالانه، به­علاوۀ توانایی پرداخت هجده تا بیست هزار دلار در سال توسط فرد متقاضی باشد. ارائه­دادن این مدرک برای دریافت ویزای تحصیل در آمریکا و ادامه تحصیل در آن کشور الزامی است؛ اما در صورتی که دانشجوی متقاضی موفق به اخذ بورسیۀ تحصیلی آمریکا شده باشد، می‌تواند به جای گواهی مبنی بر تمکن مالی، گواهی سازمان مربوطه را که نشان­دهندۀ پرداخت هزینه­ها از طرف آن­هاست، ارائه دهد.

البته در صورتی که فرد متقاضی موفق به اخذ بورسیۀ تحصیلی نشده باشد، همچنین توانایی پرداخت هزینۀ ذکر­شده را نداشته باشد، می‌تواند پشتیبان مالی برای خود برگزیند. پشتیبان مالی دانشجو در این زمینه می‌تواند پدر، مادر، خواهر، برادر، پدربزرگ، مادربزرگ، خاله، دایی، عمه یا عموی فرد متقاضی باشد. در صورتی که فرد متقاضی پشتیبان مالی داشته باشد‌، باید مدارک شناسایی پشتیبان مالی را به همراه تعهد­نامۀ غیر مالی، مدارک استخدام، پرینت گردش حساب سه ماهۀ آخر حساب بانکی، رسید آخرین مالیات پرداخت­شده و مدارکی را که نشان­دهندۀ ارتباط پشتیبان مالی با فرد متقاضی باشد، برای تهیه و اخذ ویزای تحصیلی خود در کشور آمریکا ارائه دهد.

قوانین موجود در رابطه با ارائه مدارک و اخذ ویزای تحصیلی در آمریکا

برای گرفتن ویزای تحصیلی کشور آمریکا، علاوه‌بر مدارک مورد­نیاز، دسته‌ای از قوانین وجود دارند که در این زمینه باید به آن­ها توجه شود. مهم‌ترین قانون اخذ ویزای تحصیلی کشور آمریکا این است که دانشجویان نمی‌توانند با برنامۀ لغو ویزا یا ویزای بازدید­کننده به این کشور سفر کنند. همان­گونه که گفتیم، داشتن ویزای تحصیلی F  یا M برای مهاجرت و اقامت افراد متقاضی در آمریکا به قصد ادامه تحصیل واجب است. دانشجو­های خارجی نمی‌توانند به هیچ­عنوان با ویزای B که ویزای بازدید­کننده است، در کشور آمریکا مشغول به تحصیل شود. همچنین، این افراد از طریق برنامۀ لغو رویداد VWP قادر نیستند به تحصیل بپردازند؛ چرا که به هیچ­وجه به تحصیل افرادی که با استفاده از ویزای بازدید­کننده به آمریکا سفر کرده­اند، گواهینامه از طرف آمریکا تعلق نمی‌گیرد. نکتۀ دیگر این است که ویزای F یا M برای دانشجویان ورودی جدید ممکن است در حدود صد و بیست روز قبل از شروع دورۀ تحصیلی آن­ها صادر شود؛ اما باید توجه داشت که این دانشجویان تا سی روز قبل از آغاز دورۀ تحصیلی حق رفتن به این کشور را ندارند.

اخذ ویزای تحصیل در آمریکا به ­منظور شرکت در دوره ­های زبان

برای برخی از افرادی که قصد مهاجرت و ادامه تحصیل در کشور آمریکا را دارند، ممکن است این سؤال پیش بیاید که برای اخذ ویزای تحصیلی کشور آمریکا حتماً به مدرک زبان نیاز است یا خیر. در این باره باید بگوییم که داشتن مدرک زبان برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا به­منظور پذیرش و تحصیل در دانشگاه­ها و مؤسسه­های علمی آن کشور اجباری است؛ اما یک روش کلی برای مهاجرت تحصیلی به این کشور بدون مدرک زبان وجود دارد، آن هم مهاجرت تحصیلی به کشور آمریکا به­منظور شرکت در دوره ­های آموزشی زبان انگلیسی است. این روش بیشتر مورد استقبال افرادی که دارای مدرک دیپلم هستند، قرار می‌گیرد؛ چرا که معمولاً افراد متقاضی ادامه تحصیل در کشور آمریکا، در مقاطع بالاتر دارای تافل و سطح بالا و عالی زبان انگلیسی هستند. در روش ذکر­شده، پس از آن که افراد متقاضی مراحل اولیۀ اخذ ویزای تحصیلی خود را برای آموزش زبان انگلیسی و شرکت در دوره ­های آموزشی پشت سر گذاشتند، در یکی از مراکز یا دانشگاه‌های معتبر کشور آمریکا به­منظور آموزش زبان انگلیسی پذیرفته می‌شوند.

پس از نهایی­شدن پذیرش فرد متقاضی در آن‌جا با استفاده از این پذیرشی که در دست دارد، می‌تواند به اخذ ویزای تحصیل در آمریکا اقدام نماید و در نهایت، موفق به رفتن و اقامت­یافتن در کشور آمریکا شود. پس از اقامت­یافتن فرد متقاضی در کشور آمریکا، باید به­طور کامل و مرتب در دوره­های آموزشی زبان انگلیسی که پذیرفته شده بود، شرکت کند. بعد از اتمام دورۀ آموزشی و دریافت مدرک زبان انگلیسی، فرد می‌تواند با تمدید ویزای تحصیلی خود در رشتۀ مورد­علاقه و دانشگاه مد­نظر خود، بدون بازگشت به ایران، ادامه تحصیل دهد. همچنین، فرد متقاضی با توجه به این موضوع که تا یک سال پس از پایان دورۀ آموزشی خود اجازۀ اقامت در کشور آمریکا را با همان شرایط قبلی دارد، می­تواند در صورت عدم وجود شرایط یا علاقۀ خود به اشتغال، به­جای رفتن به دانشگاه و ادامه تحصیل در یکی از رشته­های آن دانشگاه، به­دنبال یافتن کار متناسب با حرفه و رشتۀ خود برود. پس از آن که فرد موفق به یافتن کار مورد­نظر خود شد و در مکان، شرکت یا اداره‌ای مشغول به کار شد، باید اقدام به تغییر ویزای خود از تحصیلی به ویزای کاری کند و شرایط اقامت دائم خود در آن کشور را به وجود بیاورد.

شرایط مورد­نیاز برای مهاجرت و اخذ ویزای تحصیلی در آمریکا

طبیعتاً برای مهاجرت تحصیلی به کشوری مانند آمریکا که از سطح آموزشی و علمی بسیار بالایی برخوردار است و دارای بزرگترین قدرت اقتصادی در سطح جهان است، شرایط خاص و گوناگونی وجود دارد. این شرایط می‌تواند شرایط سنی افراد متقاضی، هویت و ملیّت آن‌ها را شامل شود که در بخش‌های پیشین دربارۀ تفکیک دانشجوهای اروپایی و داخلی با سایر دانشجو­ها مطالبی را مطرح کردیم. این مطالب یکی از نمونه­های شرایط هویت و ملیّت افراد است که در ادامه، به شرح هر کدام از آن­ها خواهیم پرداخت.

ویزای تحصیل در آمریکا

ویزای تحصیل در آمریکا

شرایط سنی افراد برای تحصیل و اخذ ویزای تحصیل در آمریکا

اولین شرط مورد­نیاز در خصوص مهاجرت تحصیلی و اخذ ویزای کشور آمریکا، سن فرد متقاضی است. همان­طور که گفتیم، برای افرادی که قصد گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا و اقامت تحصیلی در این کشور را دارند، می‌توانند از سن هجده تا پنجاه و پنج سالگی برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری اقدام نمایند. با توجه به این شرایط سنی و داشتن وقت زیاد برای مهاجرت و تحصیل در این کشور، افراد می‌توانند در صورت نداشتن مدرک زبان انگلیسی در کشور ایران به گذراندن دوره­های آموزشی و گرفتن تافل خود اقدام نمایند و پس از آن، اقدام به اخذ ویزای تحصیلی کشور آمریکا کنند؛ اما مهاجرت تحصیلی به کشور آمریکا فقط محدود به این گروه سنی نیست. گاهی اوقات برخی از خانواده­ها علاقه دارند که فرزندشان از کودکی در مدارس کشور آمریکا به تحصیل و آموزش بپردازند؛ این افراد می‌توانند با مهاجرت دسته­جمعی به­منظور تحصیل فرزندشان در کشور آمریکا، اقامت آن کشور را اخذ کنند. تحصیل در کشور آمریکا در سن شش سالگی شروع می‌شود و به­صورت اجباری تا دوازده سال ادامه پیدا می‌کند.

البته این مدت­زمان در برخی ایالت­های این کشور تغییر می‌کند. به­طور کلی، می‌توان گفت که مدت­زمان تحصیل دانش­آموزان در گروه کوچکی از ایالت­های کشور آمریکا، بین نه تا دوازده سال متغیر است. همان­طور که گفتیم، کودکان از سن شش سالگی وارد مدارس و کودکستان‌ها شده و تا سن دوازده سالگی، مشغول به تحصیل در این مقطع می­شوند. پس از اتمام دوران ابتدایی مدرسه یا کودکستان­ها، نوبت به مقطع متوسطه می‌رسد. دوران متوسطه در کشور آمریکا به دو دورۀ پیش­متوسطه، یعنی دورۀ راهنمایی و متوسطه، یعنی دورۀ دبیرستان تقسیم­بندی می‌شود. پس از پایان دورۀ متوسطه، به دانش­آموزان این کشور مدرک دیپلم داده خواهد شد. پس از گرفتن مدرک دیپلم دانش­آموزان باید برای رفتن به مقاطع بالاتر در آزمون­های جامع شرکت کنند. بعد از آنکه دانش­آموزان این کشور در این آزمون­ها شرکت کرده و نتیجۀ مناسب را به دست آوردند، می‌توانند برای ورود به دانشگاه و ادامه تحصیل خود اقدام نمایند. هزینۀ تحصیل برای دانش­آموزان در ایالت­های مختلف و بسته به نوع مدرسۀ مد­نظر شما دارای تفاوت است.

شرایط هویتی و ملیّت افراد متقاضی به همراه رزومۀ آن‌ها

علاوه بر سن افراد متقاضی مهاجرت، هویت و ملیّت آن­ها نیز بسیار مهم است. کشور آمریکا برای پذیرش دانشجو­های کشور­های اروپایی، شرایط و امتیازات مثبتی را در نظر می‌گیرد که برای پذیرش دانشجوهای دیگر مناطق، این شرایط در نظر گرفته نمی­شود. علاوه بر هویت و ملیّت افراد متقاضی تحصیل در آمریکا، رزومۀ آن­ها نیز بسیار اهمیت دارد؛ چرا که مهاجرت تحصیلی به کشور آمریکا، به­دلیل داشتن مزایای بسیار زیاد تحصیل در این کشور، دارای متقاضیان زیادی است. به همین دلیل، ایالات متحده، قوانین و شرایط سختی را برای پذیرش دانشجوهای مهاجر به دانشگاه­های خود وضع کرده است.

یکی از این شروط مهم، داشتن معدل و نمرات بسیار بالا و عالی است؛ به­گونه‌ای که هر­چه معدل شما بالاتر باشد، شانس شما در اخذ پذیرش اقامت تحصیلی در آن کشور نسبت به سایر متقاضیان مهاجرت و اخذ ویزای تحصیل در آمریکا، بیشتر خواهد بود. همچنین، وجود رتبه­های عالی در آزمون­های مختلف علمی، کسب مقام­های برتر در مسابقات علمی و ورزشی و مواردی از این قبیل و گواهی انجام پروژه­های مهم و بزرگ در رزومۀ تحصیلی فرد متقاضی، باعث افزایش احتمال قبولی فرد و حتی گرفتن بورسیۀ تحصیلی در کشور آمریکا می‌شود.

مراحل لازم جهت مهاجرت و اخذ ویزای تحصیل در آمریکا

جهت مهاجرت و اخذ ویزای تحصیل در آمریکا لازم است اقدامات مورد­نیاز برای پذیرش این کشور را به­صورت مرحله­به­مرحله پیش ببرید تا موفق به پذیرش و اخذ ویزای تحصیل در آمریکا شوید؛ به­عنوان مثال، شما باید در اولین مرحله، اقدام به جمع­آوری مدارک خود و در ادامه، دریافت مدرک زبان خود، انتخاب دانشگاه مد­نظر و رشتۀ تحصیلی مورد­علاقۀ خود در آن کشور نمایید. در ادامه، این مراحل را به­طور کامل و گام­به­گام جهت راحتی بیشتر شما شرح داده­ایم. این مراحل شامل موارد زیر می‌شوند:

رسیدن به سطح زبان مورد­نیاز برای مهاجرت، پذیرش و اخذ ویزای تحصیل در آمریکا

داشتن مدرک زبان انگلیسی و تافل و همچنین برخورداری از سطح بالا و عالی زبان انگلیسی برای اخذ ویزای تحصیل در کشور آمریکا و پذیرش در دانشگاه­های آن ضروری است. کشور آمریکا شرایطی را به وجود آورده است که افراد متقاضی حتی بدون داشتن مدرک زبان نیز بتوانند از طریق مهاجرت و ویزای تحصیلی به این کشور سفر کنند و در آن­جا به گذراندن دوره­های آموزشی زبان انگلیسی بپردازند و پس از اخذ مدرک زبان خود به ادامه تحصیل در این کشور اقدام کنند؛ با این حال، داشتن مدرک زبان انگلیسی و تافل، قبل از آنکه شما اقدام به مهاجرت و اخذ ویزای تحصیل در آمریکا کرده باشید، می‌تواند شانس شما را در پذیرش و اخذ ویزای تحصیلی افزایش دهد. چرا که درصد زیادی از افراد متقاضی تحصیل در کشور آمریکا، دارای مدرک سطح بالای زبان انگلیسی هستند. در ادامه، دربارۀ تافل و نحوۀ گرفتن آن در ایران، به­طور کامل توضیح خواهیم داد.

نحوۀ اخذ مدرک تافل زبان انگلیسی

در واقع، تافل یک آزمون استاندارد در خصوص شناخت میزان توانایی زبان انگلیسی افرادی است که قصد مهاجرت تحصیلی به کشور­های خارجی همانند کشور آمریکا را دارند. این آزمون در بسیاری از مراکز و مؤسسات زبان در سرتاسر جهان انجام می‌شود. شما برای شرکت در این آزمون­ها ابتدا باید در دوره­های آموزشی زبان انگلیسی شرکت کنید. پس از گذراندن این دوره­ها، شما باید با نحوۀ دادن آزمون تافل به­صورت اینترنتی آشنا شوید؛ چرا که این آزمون سالیانه در بین بیش از یک میلیون نفر در 180 کشور جهان برگزار می‌شود. مرحلۀ بعد برای اخذ مدرک تافل زبان انگلیسی، نمره­دهی افراد است. بیشترین نمره و امتیاز این آزمون، 150 است. افرادی که نمرۀ آن­ها بالای صد شده است، موفق به گرفتن تافل خود می‌شوند. در نتیجه، این افراد می‌توانند برای پذیرش و اخذ ویزای تحصیلی خود اقدام نمایند.

انتخاب دانشگاه مورد­نظر خود در کشور آمریکا

پس از آنکه موفق به اخذ مدرک تافل زبان انگلیسی خود شدید، باید برای ادامۀ روند مهاجرت و اخذ ویزای تحصیل در آمریکا، دانشگاه مدنظر خود را در این کشور انتخاب کنید. کشور آمریکا دارای دانشگاه­های ایالتی و غیر­ایالتی بسیاری است که تحصیل و گرفتن مدرک از هر کدام از آن­ها، به­خصوص دانشگاه­های هاروارد، استنفورد، ام­آی­تی، برکلی، شیکاگو و کرنل که جزو دانشگاه­های معروف این کشور هستند، دارای ارزش بسیار است. شما با مدرکی که از دانشگاه­های این کشور می‌گیرید، می‌توانید در بازار کار، درآمد بالایی کسب کنید. دربارۀ پذرش این دانشگاه­ها می‌توان گفت که نحوۀ پذیرش آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. برای اطلاع­یافتن از شرایط پذیرش دانشگاه مد­نظر خود، می‌توانید از یک وکیل با­استعداد و با­تجربه در زمینۀ مهاجرت تحصیلی به کشور آمریکا صحبت کنید و از آن کمک بگیرید یا از طریق وب­سایت دانشگاه مدنظرتان، این اطلاعات را به دست آورید.

در ادامه، شما باید فرم درخواست اخذ پذیرش خود را از همان وب­سایت دریافت کرده، سپس قسمت­های درخواست­شده را کامل کنید و مدارک مورد­نیاز را جمع­آوری کنید. پس از آن، شما باید مدارک لازم را به همراه فرم درخواست اخذ پذیرش خود، از طریق اسکن یا پست الکترونیکی برای دانشگاه مد­نظر خود در آمریکا ارسال نمایید. لطفاً قبل از ارسال مدارک خود به این نکته توجه بسیار داشته باشید که همۀ مدارکی را که دانشگاه مد­نظرتان از شما خواسته است، به­طور کامل جمع­آوری کرده­ باشید؛ چرا که انجام صحیح این کار باعث سرعت­یافتن کار شما و بررسی آن توسط پرسنل دانشگاه می‌شود. اگر کم­و­کاست یا اشتباهی در ارسال مدارک شما وجود داشته باشد، مدارک شما به احتمال زیاد رد خواهد شد یا درخواست دوبارۀ ارسال مدارک را به شما می‌دهند؛ این امر باعث بروز مشکلاتی در زمینۀ مهاجرت و اخذ ویزای تحصیل در آمریکا برای شما می‌شود.

ویزای تحصیل در آمریکا

ویزای تحصیل در آمریکا

مهاجرت و اخذ ویزای تحصیل در آمریکا با کمک مؤسسه­ های مهاجرتی

حتماً تا­کنون دریافته­اید که برای مهاجرت و اخذ ویزای تحصیل در آمریکا، راه­های مختلفی وجود دارد که بسیاری از آن‌ها را قبل­تر ذکر کردیم. یکی دیگر از این راه­ها، کمک­گرفتن از مؤسسه­های مهاجرتی است. اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که متقاضی مهاجرت و اخذ ویزای تحصیلی کشور آمریکا هستید، می‌توانید برای آسان‌تر شدن و سرعت­گرفتن کار خود، مدارک، نمرات و رزومۀ اطلاعاتی کامل‌تان را به مؤسسۀ مهاجرتی مد­نظرتان ارائه دهید تا در ادامه، پرسنل آن مؤسسه با بررسی تخصصی اطلاعات شما در اولین مرحله، بهترین دانشگاه­ها را متناسب با نمرات و اطلاعات‌تان به شما معرفی کنند. در واقع، دانشگاه­هایی که این­گونه مؤسسات به شما معرفی می‌کنند، دانشگاه­هایی هستند که دارای تطابق زیادی با اطلاعات شما هستند. به همین دلیل، کمک بسیاری در زمینۀ انتخاب یک دانشگاه عالی که دارای حساسیت بالایی نیز هست، می‌شود.

علاوه بر مطالب ذکر­شده، اگر مؤسسۀ مهاجرتی انتخابی شما معتبر باشد، به­طور خودکار، از اولین مرحلۀ اخذ پذیرش و همچنین، اخذ ویزای تحصیل در آمریکا تا مهاجرت به قصد تحصیل در آن کشور و در ادامه، اسکان در کشور آمریکا، شما را یاری، هدایت و راهنمایی می‌کنند. همچنین، بسیاری از این مؤسسات، اگر در روند اخذ پذیرش و مهاجرت فرد به قصد ادامه تحصیل در آمریکا مشکلی ایجاد شود یا از همان ابتدا بدانند که فرد شانس کمی در مهاجرت و اخذ ویزای تحصیل در آمریکا را خواهد داشت، به وی هشدار­های لازم را خواهند داد. بدین سبب، اگر شما از ادامۀ روند منصرف شدید، دیگر هزینه­ای در این خصوص توسط این تیم از شما گرفته نخواهد شد و اگر قبل از این قضایا، هزینه­ای پرداخت کرده­اید، هزینۀ شما توسط این مؤسسه به شما پس داده خواهد شد. لازم به ذکر است که این امر، درصد بالایی از مؤسسات مهاجرتی را شامل می‌شود، اما دربردارندۀ تمامی این مؤسسات نیست.

موقعیت کاری در کشور آمریکا

بسیاری از افراد متقاضی اخذ ویزای تحصیل در آمریکا و مهاجرت به این کشور، دیگر قصد بازگشت به ایران را ندارند. این افراد قصد دارند که پس از اتمام دورۀ تحصیل خود و گرفتن مدرک تحصیلی­شان، به تغییر ویزای خود از ویزای تحصیل در آمریکا به ویزای اقامت در آمریکا اقدام نمایند. به این دلیل است که دغدغۀ خاطر بسیاری از افراد متقاضی اخذ ویزای تحصیل در آمریکا و سفر به آنجا، شرایط کاری پس از تحصیل است. نرخ بیکاری در کشور آمریکا بسیار کم است و طبق بررسی­های انجام­شده در زمینۀ بیکاری در سال­های 1960 تا 2018، نرخ بیکاری چیزی در حدود پنج الی شش درصد بوده است و این نشان­دهندۀ بازار کار عالی کشور آمریکا است. لازم به ذکر است که این نرخ از بیکاری هم در حالی است که گروهی از افراد توانایی انجام کار را ندارند؛ علاوه بر این افراد، گروه دیگری نیز وجود دارند که هنوز موفق به پیدا­کردن کار مورد­علاقۀ خود با شرایط دلخواه نشده­اند.

پس اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که به­دنبال اخذ ویزای تحصیل در آمریکا و پس از آن، اقامت دائم در آن کشور به­منظور اشتغال در این کشور هستید، باید به شما گفت که انتخاب شما در این زمینه کاملاً درست است؛ چرا که کشور آمریکا از بازار کار عمومی عالی برخوردار است. از آن­جایی که کشور آمریکا دارای بزرگترین اقتصاد جهان بوده و از نظر تولید هم در رتبۀ دوم جهانی قرار دارد، علاوه بر داشتن یک بازار کار خوب، دارای کسب­و­کار­هایی با درآمد بالاست. همچنین، اگر جزو آن دسته از افراد متقاضی کار در آمریکا پس از گذراندن دوران تحصیلی خود در آن کشور هستید، اما در مقابل، قصد اقامت دائم در این کشور را ندارید یا از تصمیم خود اطمینان کامل ندارید، می‌توانید در زمان تغییر ویزای تحصیل در آمریکا خود به ویزای کار و اقامت در آمریکا، ویزایی مدت­دار با مدت­زمان دلخواه خود بگیرید. در نهایت، اگر شما تصمیم به کار پس از تحصیل در کشور آمریکا را دارید، باید مهارت و قابلیت­های خود را در طول دورۀ تحصیلی خود و پس از آن، اثبات نمایید.

جمع­ بندی

افراد زیادی هستند که به­دنبال مهاجرت تحصیلی به یکی از کشور­های خارجه هستند. یکی از کشور­هایی که سالانه پذیرای درصد بسیار بالایی از متقاضیان مهاجرت تحصیلی و ادامه تحصیل است، کشور آمریکاست. پذیرش و اخذ ویزای تحصیل در آمریکا نسبتاً سخت است؛ چرا که کشور آمریکا دارای سطح آموزشی و علمی بالا و مزایای بسیار زیادی است. قبل از آن که اقدامی برای اخذ ویزای تحصیل در آمریکا و مهاجرت به این کشور انجام دهید، بهتر است هزینه­های زندگی و تحصیل، به­علاوۀ توانایی پرداخت این هزینه­ها را از جانب خود به­طور کامل بسنجید. ما در این مطلب به­طور کامل این مسئله را برای شما شرح دادیم.

همچنین، برای اخذ ویزای تحصیل در آمریکا شما باید مدارک و رزومۀ قوی­ای از خود ارائه دهید. علاوه بر مدارک، افراد متقاضی باید به شرایط و مراحل اخذ ویزای تحصیل در آمریکا نیز توجه کنند و بر­اساس آن به­ اخذ ویزای تحصیل در آمریکا اقدام کنند. برخی از افراد نیز قصد دارند پس از اتمام دورۀ تحصیلی خود به ایران باز نگردند و در کشور آمریکا مشغول به کار شوند. به همین دلیل، این موضوع دغدغۀ خاطر درصد زیادی از متقاضیان اخذ ویزای تحصیل در آمریکا است. این مورد را نیز به­طور کامل در این مطلب برای شما توضیح دادیم تا در این زمینه با مشکلی رو­به­رو نباشید.