اقامت روسیه دائم و موقت – شرایط کامل و هزینه انواع روش های آن برای اقامت دائم مهاجرت یکی از اصلی‌ترین مراحل زندگی افرادی است که قصد دارند با زندگی در کشوری جدید به یک سری از اهدف خود دست پیدا کنند. اگر چه مهاجرت به خودی خود پیچیدگی‌های زیادی دارد اما بسیاری از افراد قبل از این که به دنبال طی کردن مراحل مهاجرت باشند به این موضوع فکر می‌کنند که کدام کشور را برای این کار انتخاب کنند. انتخاب کشوری مناسب برای مهاجرت، باعث می‌شود تا بتوان در کشور مقصد زندگی مناسبی را تجربه کرد و به اهداف مورد نظر خود دست یافت.

از میان ویژگی‌های مختلف روسیه که آن را به کشوری مناسب برای مهاجرت تبدیل کرده است می‌توان به اقتصاد قدرتمند آن اشاره کرد. روسیه در زمینه‌های اقتصادی جزء یکی از قدرتمندترین کشورهای جهان به شمار می‌رود. این موضوع باعث شده است تا افرادی که به این کشور مهاجرت می‌کنند بتوانند در زمینه مالی شرایط با ثباتی را تجربه کنند. صنایع روسیه بر پایه شراکت با کشور‌های قدرتمند جهان پایه گذاری شده‌اند؛ به همین دلیل آینده اقتصادی این کشور را می‌توان همواره رو به رشد دانست. به دلیل این که در سال‌های اخیر تعداد افرادی که قصد دارند به روسیه مهاجرت کنند، افزایش یافته است، در این مطلب تصمیم گرفته‌ایم تا به روش‌های اخذ اقامت موقت روسیه و اقامت روسیه دائم و موقت بپردازیم تا بتوانید با استفاده از آن، به سادگی به این کشور مهاجرت نمایید و با چالش‌های کمتری روبه‌رو شوید؛ پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

اقامت روسیه دائم و موقت

اکثر کشورهای اروپایی کشورهای مهاجر پذیری هستند به همین دلیل اکثر این کشورها روش‌های گوناگونی را در نظر گرفته‌اند تا افرادی که قصد دارند به این کشورها مهاجرات کنند با چالش های کمتری روبه‌رو شوند. روسیه هم جزء کشورهایی است که برای مهاجرت به آن روش‌های زیادی وجود دارد. برای دریافت اقامت دائم روسیه و موقت روسیه افراد می‌توانند با توجه به شرایطی که دارند بهترین روش را انتخاب کنند. بهتر است بدانید که هر کدام از روش‌ها مزایا و امتیازات خاصی را برای افرادی به دنبال خواهد داشت؛ بنابراین افرادی که قصد مهاجرت دارند باید بهترین روش را انتخاب نمایند. بسیاری از اشخاصی که قصد مهاجرت به روسیه را دارند این سوال را مطرح می‌کنند که بهترین روش برای مهاجرت به این کشور کدام مورد است؟ و برای دریافت اقامت دائم و موقت روسیه باید به انتخاب کدام روش بپردازند؟

در پاسخ به این سوال باید قبل از هر چیز هدف اصلی خود از مهاجرت به روسیه را مشخص کنید و در ضمن میزان سرمایه خود را نیز در نظر بگیرید. مثلا افرادی که قصد تحصیل در روسیه با کمترین هزینه ممکن را دارند قطعا باید به دریافت اقامت تحصیلی بپردازند چون انتخاب گزینه‌های دیگر نه تنها باعث افزایش هزینه‌ها خواهد شد، بلکه مدت زمان دریافت اقامت را هم طولانی‌تر خواهد کرد.

در انتخاب بهترین روش برای دریافت اقامت دائم روسیه و اقامت موقت این کشور باید به این موضوع هم توجه داشت که برای دریافت برخی ویزاها شرایط خاصی مانند شرایط سنی وجود دارد که نمی‌توان بدون برخورداری از آن‌ها به روسیه مهاجرت کرد و به دریافت اقامت پرداخت. بنابراین باید قبل از هر چیز با هر کدام از روش ها و شرایط خاصی که در رابطه با آن‌ها وجود دارد آشنایی پیدا کرد.

نکته‌ای که در رابطه با دریافت اقامت کشورهای مختلف وجود دارد این است که انتخاب کشور مقصد مشخص کننده این نخواهد بود که مهاجران چه مراحلی را برای دریافت اقامت باید طی کنند. در واقع، روش مهاجرتی مشخص می‌کند که باید چه مراحلی را پشت سر گذاشت تا بتوان با استفاده از آن به دریافت اقامت کشور مورد نظر پرداخت. در مورد روسیه نیز دقیقا به همین صورت است. در ادامه به روش‌های مختلفی که در رابطه با دریافت انواع اقامت روسیه وجود دارد می‌پردازیم تا با استفاده از آن‌ها بتوانید از جزییات هر کدام از آن‌ها اطلاع پیدا کنید. خوشبختانه برای مهاجرت به روسیه راه و روش‌های زیادی وجود دارد و هر کدام از آن ها از بهترین و ساده‌ترین شرایط برخوردارند.

تفاوت اقامت موقت روسیه با اقامت دائم

قبل از این که به دنبال دریافت اقامت روسیه باشید باید بدانید که تفاوت اقامت موقت روسیه با اقامت دائم این کشور چیست؟ چون برای درخواست ویزا باید این موضوع را بدانید که کدام اقامت بهترین گزینه برای شما خواهد بود و با استفاده از کدام یک از روش‌ها می‌توانید به بهترین شکل ممکن به روسیه مهاجرت نمایید. به طور کلی مجوز اقامت موقت روسیه به نوعی از مجوز ویزا گفته می‌شود که با استفاده از آن مهاجران می‌توانند به مدت ۳ سال در این کشور اقامت نمایند. مراحل دریافت ویزای موقت معمولا حدود ۶ ماه طول خواهد کشید. این ویزا برای افرادی مناسب خواهد بود که هنور موفق به دریافت ویزای دائم برای مهاجرت به روسیه نشده‌اند.

افرادی که به کشور روسیه مهاجرت کرده‌اند و دارای مجوز موقت هستند می‌توانند به راحتی به درخواست اقامت روسیه دائم و موقت بپردازند. معمولا برای درخواست اقامت دائم روسیه متقاضیان باید بعد از اخذ مجوز موقت یک سال را سپری نمایند. با استفاده از مجوز اقامت دائم می‌توان ۵ سال در کشور روسیه اقامت داشت اما در صورتی که در طی این مدت بیش از ۶ ماه خاک این کشور را ترک نمود مجوز باطل خواهد شد و فرد باید مجددا به دریافت اقامت بپردازد. افرادی که در مدت زمان اقامت دائم در روسیه حضور داشته باشند می‌توانند بعد از این مدت مجددا به درخواست تمدید بپردازند و در این زمینه محدودیتی وجود نخواهد داشت.

نکته‌ای که در رابطه با اقامت روسیه دائم و موقت باید به آن اشاره کنیم این است که برای دریافت این نوع اقامت، متقاضیان باید از شرایط خاصی برخوردار باشند. در صورتی که متقاضی فاقد هر کدام از شرایط مورد نیاز باشد این امکان وجود نخواهد داشت تا به تبدیل ویزای موقت به دائم بپردازد و باید خاک روسیه را ترک نماید.

اقامت روسیه دائم و موقت

اقامت روسیه دائم و موقت

دریافت اقامت تحصیلی روسیه

کشور روسیه سال‌های زیادی است که پذیرنده دانشجویان مهاجر از سراسر کشورهای جهان است. به دلیل این که دانشگاه‌های این کشور از سطح علمی بالایی برخوردارند بسیاری از دانشجویان از سراسر نقاط جهان روسیه را برای مهاجرت انتخاب می‌نمایند.

به دلیل این که روابط سیاسی مناسبی بین کشورهای ایران و روسیه برقرار است، دانشجویان ایرانی می‌توانند به راحتی به دریافت اقامت روسیه دائم و موقت و اقامت موقت این کشور با استفاده از ویزای تحصیلی بپردازند. شرایط تحصیل در دانشگاه‌های روسیه چندان سخت‌گیرانه نیست و همین باعث شده است درصد زیادی از متقاضیان بتوانند به دریافت ویزای تحصیلی روسیه بپردازند. دانشگاه‌های برتر روسیه در اکثر رشته‌ها جزء دانشگاه‌های معتبر جهان به شمار می‌روند اما رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در روسیه متقاضیان بیشتری دارند. چون با تحصیل در این رشته‌ها در کشور روسیه می‌توان در آینده شرایط شغلی فوق العاده‌ای را تجربه نمود و با درامدی مناسب به اشتغال در شهرهای مختلف این کشور پرداخت.

مدارک زبان مورد نیاز

افرادی که قصد دارند به تحصیل در دانشگاه‌های روسیه بپردازند به مدارک مختلفی نیاز خواهند داشت؛ اما خوشبختانه در حال حاضر امکان تحصیل در اکثر دانشگاه‌های این کشور بدون برخورداری از مدارک زبان وجود خواهد داشت. دانشگاه‌های روسیه این امکان را برای دانشجویان خارجی به وجود آورده‌اند تا بتوانند با گذراندن یک دوره زبان روسی در داخل این کشور به تحصیل در روسیه بپردازند.

البته رشته‌های معدودی نیز وجود دارند که برای تحصیل در آن‌ها نیاز به ارائه مدارک تخصصی زبان خواهد بود به همین دلیل در رشته‌های خاص دانشجویان باید قبل از هر چیز از شرایط دانشگاه مورد نظر خود مطلع شوند. طبق اطلاعاتی که وجود دارد دانشگاه‌های برتر روسیه دوره‌های خود را به زبان روسی تدریس می‌کنند و سایر دانشگاه‌هایی که به تدریس دروس به زبان‌های انگلیسی می‌پردازند معمولا از درجه پایین‌تری برخوردارند که البته استثناهایی هم در این زمینه وجود دارد.

برای تحصیل در دانشگاه‌هایی که به تحصیل دروس به زبان انگلیس می‌پردازند ارائه مدرک آیلتس با نمره حدافل ۶ الزامی است که دانشجویان باید قبل از این که به دریافت اقامت موقت روسیه بپردازند از آن برخوردار باشند؛ در غیر این صورت باید قبل از هر چیز به دریافت مدرک آیتلس پرداخت.

حداقل معدل برای پذیرش در دانشگاه‌ها

به طور کلی قانون خاصی وجود ندارد که بر طبق آن دانشجویان خارجی مجبور باشند برای مهاجرت تحصیلی به روسیه از حداقل معدل خاصی برخوردار باشند؛ اما برای پذیرش در دانشگاه‌های مختلف، دانشجوها باید از شرایط خاصی برخوردار باشند که معمولا معدل یکی از گزینه‌ها است.

معمولا حداقل معدلی که برای ورود به دانشگاه‌های برتر روسیه باید از آن برخوردار بود ۱۶ است. اما افرادی که قصد دارند در سایر دانشگاه‌ها به خصوص دانشگاه‌های خصوصی معتبر به تحصیل بپردازند می‌توانند با معدل پایین‌تر هم به دریافت اقامت روسیه دائم و موقت این کشور بپردازند و در این زمینه دچار محدودیت خاصی نخواهند شد.

شرایط دریافت بورسیه

در سر تا سر نقاط جهان دانشگاه‌های معتبر به ارائه بورسیه تحصیلی می‌پردازند. بورسیه‌های تحصیلی این امکان را برای دانشجویان به وجود خواهند آورد تا با استفاده از آن بتوانند بدون داشتن استطاعت مالی به تحصیل بپردازند. روسیه نیز جزء کشورهایی است که دانشگاه‌های معتبر آن به بورسیه دانشجویان داخلی و خارجی می‌پردازند.

بورسیه‌های تحصیلی که توسط دانشگاه‌های معتبر روسیه ارائه می‌شوند کاملا متفاوت هستند؛ به طوری که هر کدام از آن‌ها نوع و درصد خاصی از هزینه‌های دانشجویان را تحت پوشش قرار می‌دهند. دانشجویانی که قصد دارند به استفاده از بورسیه تحصیلی بپردازند باید از شرایط خاصی برخوردار باشند که شرط معدل یکی از اصلی‌ترین آن‌ها به شمار می‌رود. رشته‌های زیست شناسی، ریاضیات، هوش مصنوعی، ای تی و مدیریت کسب و کار جزء رشته‌هایی هستند که برای تحصیل در آن‌ها می‌توان به دریافت بورسیه پرداخت.

افرادی که به دریافت اقامت روسیه دائم و موقت برای تحصیل می‌پردازند می‌توانند ۳ نوع بورسیه رایجی که در این کشور وجود دارد را درخواست نمایند. اولین نوع، بورسیه‌ای است که دانشگاه‌ها با ارائه آن تقریبا نیمی از هزینه‌های مربوط به شهریه را پرداخت می‌نمایند. در این بورسیه باید مابقی شهریه و هزینه اقامت در روسیه را دانشجو شخصا پرداخت نماید. در انواع دیگر، دانشگاه‌ها معمولا تمامی هزینه شهریه را پرداخت می‌کنند؛ ضمن این که در برخی موارد دانشجویانی که از شرایط لازم برخوردارند، می‌توانند به دریافت بورسیه کامل بپردازند.

مدارک مورد نیاز

برای درخواست اقامت موقت روسیه و اقامت دائم این کشور باید تمامی مدارک مورد نظر را قبل از هر چیز جمع‌آوری نمود. یکی از مهم‌ترین مدارک، ریزنمرات و دانش‌نامه است که تمامی افراد برای دریافت اقامت روسیه باید به تهیه آن بپردازند چون در غیر این صورت امکان تحصیل در مقاطع مختلف وجود نخواهد داشت. برای دریافت اقامت روسیه باید به دریافت فرم درخواست پرداخت و آن را به صورت صحیح پر کرد. فرم درخواست اقامت یا ویزا فرمی است که در آن باید اطلاعات گوناگونی وارد شود. از میان این اطلاعات می‌توان به اطلاعات هویتی، اطلاعات تحصیلی و اطلاعات پاسپورت اشاره کرد. یکی از مهم‌ترین مراحل در دریافت اقامت روسیه پر کردن فرم درخواست است که باید به خوبی انجام شود. علاوه‌بر این‌ها مدارک دیگری نیز مورد نیاز هستند که از میان آن‌ها می‌توان به کپی و اصل شناسنامه به همراه ترجمه، دو قطعه عکس، نامه سلامت، گواهی تمکن مالی و مدارک زبان اشاره کرد.

اقامت روسیه دائم و موقت

اقامت روسیه دائم و موقت

شرایط سنی مورد نیاز

شرایط سنی یکی از مهم‌ترین شرایطی است که برای تحصیل در دانشگاه‌های روسیه باید از آن برخوردار بود. متاسفانه بسیاری از دانشجویان بدون اطلاع از این موضوع به درخواست اقامت دائم روسیه و اقامت موقت این کشور می‌پردازند؛ همین امر باعث می‌شود در برخی موارد بدون دست‌یابی به نتیجه مورد نظر فقط وقت و انرژی خود را بیهوده صرف کنند.

خوشبختانه شرایط سنی مورد نیاز برای تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاه‌های روسیه چندان غیر منطقی نیست و همین باعث می‌شود درصد زیادی از دانشجویان از آن برخوردار باشند. در حال حاضر حداقل سن برای تحصیل در مقطع کارشناسی در روسیه ۲۵ سال است و افرادی که کمتر از این محدوده باشند می‌توانند به درخواست تحصیل در دانشگاه‌های روسیه بپردازند.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد حداکثر سن ۳۸ سال تعیین شده است که بسیاری از افراد آن برخوردار هستند و محدودیت خاصی به شمار نمی‌رود. دانشجویانی که قصد دارند برای تحصیل در مقطع دکترا به روسیه مهاجرت کنند نیز باید حداکثر ۴۰ سال سن داشته باشند در غیر این صورت این امکان برای‌شان وجود نخواهد داشت.

اقامت روسیه با کارآفرینی

کارآفرینان همواره به دنبال دست‌یابی به فرصت‌های ناب در سراسر کشورهای جهان هستند. با توجه به این که روسیه کشوری پیشرفته و رو به رشد در بسیاری از صنایع است فرصت‌های مناسبی را در اختیار کارآفرینان قرار داده است به همین دلیل بسیاری از اشخاص برای کار‌آفرینی به دنبال اخذ اقامت موقت روسیه و به دنبال آن ویزای دائم این کشور هستند.

روسیه جزء کشورهایی است که شرایط مناسبی را برای کارآفرینان فراهم کرده است تا تمامی اشخاصی که می‌توانند به ایجاد تحول و رشد اقتصادی بیشتر در روسیه بپردازند به راحتی در این کشور اقامت نمایند. برای دریافت اقامت از طریق کارآفرینی، اشخاص باید قبل از هر چیز یک طرح کسب و کار مناسب داشته باشند که با توجه به شرایط روسیه  و آمار دقیق مشتریان بالقوه این کشور تهیه شده باشد. علاوه‌بر این برای اجرای طرح کسب و کار باید سرمایه مورد نیاز نیز در اختیار کارآفرینان قرار داشته باشد تا بتوانند با استفاده از آن به تاسیس شرکت در روسیه بپردازند.

کارآفرینانی که فاقد سرمایه کافی برای اجرای طرح کسب و کار خود هستند، می‌توانند قبل از اقدام برای دریافت اقامت کار‌آفرینی، به مذاکره با شرکت‌های سرمایه گذاری روسی بپردازد. در صورتی که موفق به دریافت سرمایه مورد نیاز برای اجرای طرح خود شوند این امکان برای‌شان وجود خواهد داشت تا به راحتی به روسیه مهاجرت نمایند.

یکی از شرایط مهمی که برای دریافت اقامت روسیه دائم و موقت از طریق کار آفرینی وجود دارد این است که فرد از رزومه مناسبی در این زمینه برخوردار باشد. افرادی که فاقد رزومه قوی در زمینه کارآفرینی هستند نمی‌توانند به دریافت اقامت روسیه بپردازند. در این زمینه پیشنهاد می‌شود افرادی که به درخواست ویزای کارآفرینی روسیه می‌پردازند حداقل ۲ سال سابقه کارآفرینی داشته باشند.

با توجه به این که دریافت ویزای کارآفرینی سخت‌تر از سایر ویزاها است پیشنهاد می‌شود برای درخواست  این نوع اقامت به مشاوره با کارشناسان با تجربه در زمینه اخذ ویزا پرداخت. مشورت با کارشناسان اخذ ویزا این امکان را برای‌تان به وجود خواهد آورد تا با مراحل دریافت اقامت کارآفرینی و چالش‌هایی که در این زمینه وجود دارد آشنایی پیدا کنید و بتوانید از این موضوع اطمینان حاصل کنید که شرایط لازم برای دریافت ویزا را خواهید داشت یا خیر.

کارآُفرینانی که موفق به دریافت ویزا می‌شوند در ابتدا اقامت موقت روسیه را دریافت خواهند کرد. در صورتی که از شرایط لازم برخوردار باشند می‌توانند به درخواست اقامت دائم بپردازند. معمولا باید ۳ سال از تاریخ اخذ ویزای موقت گذشته باشد تا بتوان برای اقامت کارآفرینی به درخواست ویزای دائم پرداخت. خوشبختانه با استفاده از ویزای موقت روسیه که کارآفرینان دریافت می‌کنند می‌توانند همسر و فرزندان خود را نیز در مهاجرت به روسیه به همراه خود ببرند؛ البته فرزندان باید حتما کمتر از ۱۸ سال سن داشته باشند در غیر این صورت مجبور خواهند بود تا به صورت جداگانه به دریافت ویزا بپردازند.

اقامت کارآفرینی روسیه

برای دریافت اقامت کارآُفرینی روسیه، گرفتن وکیل اجباری نخواهد بود؛ اما افرادی که قصد دارند سریع‌تر به دریافت اقامت این کشور بپردازند بهتر است به انتخاب وکلای مهاجرتی با تجربه بپردازند. داشتن وکیل باعث می‌شود تا از به وجود آمدن مشکلات مختلف در حین مهاجرت جلوگیری شود و سرعت دریافت اقامت تا حد زیادی افزایش یابد. برخلاف شایعاتی که وجود دارد در زمینه دریافت ویزای کار آفرینی برای ایرانیان هیچ محدودیتی در کشور روسیه وجود ندارد و تمامی ایرانیان می‌توانند به راحتی و کمترین زمان ممکن به دریافت ویزای کارآفرینی این کشور بپردازند.

در مورد مدرک زبان برای اخذ اقامت موقت روسیه از طریق کارآفرینی باید بدانید که در حال حاضر سخت‌گیری‌های زیادی وجود ندارد و افراد می‌توانند بدون برخورداری از مدارک زبان روسی و انگلیسی به درخواست ویزای کارآفرینی بپردازند؛ اما نکته مهمی که وجود دارد این است که برای کار آفرینی در روسیه باید حتما به زبان روسی مسلط بود تا بتوان با مردم و تجار این کشور به تعامل پرداخت.

اگر چه در مراجعه به سفارت، مدارک زبان مورد ارزیابی قرار نخواهند گرفت، اما متقاضی باید مهارت خود را در زبان روسی به اثبات برساند؛ چون در غیر این‌صورت امکان دریافت اقامت به طرز قابل توجهی کاهش خواهد یافت. برای دریافت اقامت کارآفرینی باید در اولین فرصت ممکن به ثبت شرکت در روسیه پرداخت. ثبت شرکت در این کشور حدود دو هفته زمان خواهد برد و بعد از این باید مدارک لازم در خصوص ثبت شرکت را به سفارت ارائه داد. معمولا برای شروع باید حداقل ۲ نفر کارمند را به استخدام درآورد.

خرید ملک در روسیه و اخذ اقامت

خرید ملک یکی از روش‌هایی است که با استفاده از آن می‌توان در بسیاری از کشورها به دریافت اقامت دائم و موقت پرداخت. در واقع مهاجران خارجی با خرید ملک در کشور مقصد سرمایه گذاری می‌کنند و این باعث می‌شود تا به عنوان سرمایه گذار بتوانند به درخواست ویزا بپردازند. متاسفانه با وجود این که در کشور روسیه روش‌های زیادی برای دریافت اقامت دائم و موقت وجود دارد؛ اما افرادی که قصد دارند با خرید ملک به دریافت ویزا بپردازند در حال حاضر این امکان برایشان وجود نخواهد داشت و در عوض باید روش‌های دیگری را انتخاب نمایند. به جای خرید ملک در روسیه می‌توان به استفاده از روش‌های سرمایه گذاری دیگر مانند کارآفرینی روی آورد. البته در صورتی که فرد سابقه قبلی در امر کارآفرینی را داشته باشد و بتواند این موضوع را در هنگام درخواست اقامت ثابت نماید.

اقامت روسیه از طریق ازدواج

برای دریافت اقامت روسیه دائم و موقت، ازدواج با شهروندان روسیه یکی از روش‌هایی است که در حال حاضر وجود دارد. در قوانین روسیه این موضوع پیش‌بینی شده است تا افرادی که با تبعه روسیه ازدواج می‌کنند بتوانند به زندگی در این کشور بپردازند و از نظر اقامت دچار مشکل نشود. در صورتی که قصد دارید تنها بخاطر دریافت اقامت، به ازدواج با یکی از شهروندان روسی بپردازید باید این موضوع را بدانید که در این زمینه شرایط دقیقی وجود دارد که به واسطه آن افرادی که صرفا به قصد دریافت اقامت ازدواج کرده‌اند، نتوانند به دریافت اقامت بپردازند و مشکلات مختلفی را تجربه نمایند.

یکی از شرایط اصلی برای دریافت اقامت روسیه از طریق ازدواج این است که فرد حداقل مدت زمان مشخصی را که عمدتا ۳ سال است با همسر خود در ارتباط بوده باشد. یعنی در صورتی که به تازگی با فردی آشنا شده‌اید و قصد دارید به ازدواج با فرد مورد نظر بپردازید این امکان برای‌تان وجود نخواهد داشت که درخواست اقامت دهید.

برای ثابت نمودن ارتباط حداقل ۳ ساله با همسر خود یا فردی که قرار است با وی ازدواج نمایید باید به ارائه مستندات لازم بپردازید تا بتوانید آفیسر سفارت را متقاعد نمایید که هدف از آشنایی و ازدواج تنها دریافت اقامت و تابعیت روسیه نبوده است.

نکته‌ای که در این رابطه باید بدانید این است که برای ازدواج با شهروندان روسیه نیاز به دریافت اقامت و تابعیت این کشور نیست و افرادی که به هر روش قانونی وارد خاک روسیه شده‌اند می‌توانند به ثبت ازدواج خود با تبعه روسی بپردازند. برای این که ازدواج صورت رسمی پیدا کند باید به دفاتر رسمی ثبت ازدواج مراجعه کرد و ثبت ازدواج در کلیسا به تنهایی کافی نخواهد بود. اشخاصی که قصد دارند از طریق ازدواج، ‌اقامت دائم یا موقت روسیه را دریافت نمایند، باید به ارائه مدارک معتبر برای اثبات وضعیت تاهل در کشور خود بپردازند. بر طبق این مدرک باید بتوان ثابت کرد که رابطه زوجیت میان متقاضی و شخص دیگری وجود ندارد.

افرادی که در کشور سوم با همسر روسیه‌ای خود ازدواج کرده‌اند باید به تهیه مدرک مورد تایید سفارت روسیه بپردازند و آن را ترجمه نمایند. برای اطمینان از این که مدرک دریافتی مورد تایید سفارت خواهد بود یا نه بهتر است با مراجعه به سایت سفارت و بررسی مواردی که در آن ارائه شده این موضوع را مورد بررسی قرار دهید. ازدواج با شهروندان روسی تنها این امکان را به وجود خواهد آورد تا در مرحله اول به دریافت اقامت موقت بپردازید. در مدت ۳ سال باید با اداب‌ورسوم مردم روسیه آشنا شده و به زبان روسی نیز تا حد قابل قبولی مسلط شوید. علاوه‌بر این در این مدت باید فاقد سابقه کیفری باشید تا بتوانید با پایان مدت اقامت موقت به درخواست تابعیت بپردازید.

افرادی که از طریق ازدواج تابعیت روسیه را دریافت می‌کنند از تمامی حقوق شهروندی برخوردار خواهند بود و می‌توانند به کار و تحصیل در روسیه بپردازند. در این صورت نیاز به انجام مراحل پیچیده و طولانی برای تحصیل در روسیه نخواهد بود و می‌توان با برخوردار بودن از شرایط بسیار ساده در دانشگاه‌های معتبر روسیه به تحصیل پرداخت. نکته پایانی که در رابطه با دریافت اقامت روسیه دائم و موقت از طریق ازدواج باید به آن اشاره کنیم این است که متقاضیان این نوع ویزا باید از هر گونه ازدواج صوری به شدت خودداری کنند؛ چون در این‌صورت نه تنها در مراحل مختلف دچار مشکل خواهند شد و از دریافت اقامت محروم می‌شوند بلکه ممکن است دچار تبعات حقوقی شده و در اینده نیز امکان درخواست اقامت روسیه را نداشته باشند.

اقامت روسیه دائم و موقت

اقامت روسیه دائم و موقت

اقامت روسیه از طریق تولد

در زمینه دریافت اقامت از طریق تولد، در کشور‌های مختلف قوانین کاملا متفاوتی وجود دارد؛ به همین دلیل افرادی که قصد دارند به دریافت اقامت برای فرزند خود بپردازند باید قبل از هر چیز از قوانین کشور مورد نظر خود اطلاع پیدا کنند. در کشور روسیه نیز قوانین خاصی برای اخذ اقامت از طریق تولد وجود دارد که با توجه به آن یک سری از کودکان می‌توانند به دریافت اقامت بپردازند.

یکی از اصلی‌ترین شرایط برای دریافت اقامت با استفاده از تولد این است که حداقل یکی از والدین تابعیت روسیه را داشته باشند. این در حالی است که متاسفانه برخی از افراد بدون این که از این موضوع اطلاع داشته باشند برای اخذ اقامت دائم روسیه برای کودک خود به این کشور سفر می‌کنند تا فرزند خود را در این کشور به دنیا آورند اما متاسفانه به هیچ نتیجه‌ای دست پیدا نمی‌کنند. کودکانی که خاک روسیه به دنیا آمده‌اند اما والدین آن‌ها تابعیت روسیه را ندارند تنها در صورتی می‌توانند اقامت این کشور را دریافت نمایند که به دلایل مختلف توانایی دریافت تابعیت کشور‌های دیگر را نداشته باشند.

اقامت روسیه با پناهندگی

برای دریافت اقامت دائم روسیه، برخی به روش‌های غیر معمول روی می‌آورند که یکی از رایج‌ترین آن‌ها پناهندگی است. به طور کلی روسیه برای دریافت اقامت از طریق پناهندگی گزینه مناسبی به شمار نمی‌رود و بسیاری از افراد بعد از این که خود را به مرزهای این کشور می‌رسانند مجبور می‌شوند ان را ترک کنند و به کشور خود بازگردند.

در صورتی که فرد بتواند با استفاده از روش پناهندگی به کشور روسیه مهاجرت کند و به دریافت اقامت دائم بپردازد از حق و حقوق مناسبی برخوردار نخواهد شد و حتی در زمینه اشتغال و کسب در آمد در این کشور نیز دچار مشکل خواهد شد؛ به همین دلیل گزینه پناهندگی به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. بهتر است بدانید روسیه در سال‌های اخیر تمام تلاش خود را به کار گرفته است تا تعداد پناهندگانی که به این کشور مراجعه می‌کنند را به صورت تدریجی کاهش دهد؛ به طوری که هر سال چیزی در حدود ۳۰ درصد از تعداد پناهندگان روسیه کاسته می‌شود.

افرادی که قصد دارند با پناهندگی به دریافت اقامت روسیه دائم و موقت بپردازند معمولا گزینه‌های خطرناک را برای سفر انتخاب می‌کنند چون امکان سفر قانونی برای‌شان وجود ندارد. سفر با قاچاقچیان یکی از رایج‌ترین روش‌هایی است که برای رسیدن به مرز‌های روسیه برای پناهندگی انتخاب می‌شود؛ به همین دلیل درصد زیادی از افراد قبل از مراجعه به مرز روسیه با خطرات مختلف دست‌وپنجه نرم میکنند.

کار در روسیه و اخذ اقامت

افرادی که تخصص و توانایی لازم برای اشتغال در یکی از مشاغل رایج روسیه را دارند می‌توانند یکی از بهترین گزینه‌ها برای دریافت اقامت روسیه دائم و موقت باشند. روسیه جزء کشورهایی است که این امکان را برای متقاضیان خارجی فراهم کرده است تا با طی کردن یک سری فرایندهای قانونی به کار کردن در این کشور بپردازند و در ادامه ویزای دائم روسیه را دریافت کنند.

به طور کلی برای درخواست ویزای کار، یکی اصلی‌ترین مدارکی که نیاز دارید مجوز کار است. مجوز کار مدرکی است که باید توسط کارفرما دریافت کرد. کارفرمایان با ارائه این مدرک به کارمندان خارجی این امکان را برای‌شان به وجود می‌آورند تا با استفاده از آن به دریافت ویزای موقت روسیه بپردازند و به این کشور مهاجرت نمایند. البته برخی از کارفرمایان و شرکت‌های روسی نیز تمامی مراحل اخذ ویزا را برای کارمندان خارجی انجام خواهند داد تا بتوانند به راحتی به این کشور سفر نمایند؛ به همین دلیل افرادی که به دنبال پیدا کردن کار در روسیه هستند، بهتر است در بررسی‌هایی که انجام می‌دهند این موضوع را هم مد نظر قرار دهند که شرکت مورد نظر از این مزیت را ارائه می‌دهد یا خیر.

برای دریافت اقامت کاری روسیه باید به ارائه مدارک مختلفی پرداخت که از میان آن‌ها می‌توان به گواهی پزشکی اشاره کرد. افرادی که دچار برخی بیماری‌های خاص هستند ممکن است نتوانند به دریافت اقامت کاری روسیه بپردازند. مدارک تحصیلی یکی از مدارکی است که ارائه آن برای دریافت اقامت کاری لازم خواهد بود به همین دلیل در مراجعه به سفارت باید آن‌ها را به همراه داشته باشید؛ در غیر این‌صورت ممکن است مراحل صدور ویزا با مشکل روبهرو شود. در مهاجرت کاری به روسیه، محدودیت خاصی در مورد شغل انتخابی وجود ندارد و تمامی افراد می‌توانند با توجه به تخصص و تجربه‌هایی که از آن برخوردارند به اشتغال در شغل مورد نظر خود در روسیه بپردازند. تنها نکته‌ای که وجود دارد این است که فرد بتواند شغل مناسب و قانونی در این کشور پیدا کند و در آن مشغول به کار شود.

در روسیه روش پیدا کردن شغل در زمینه‌های مختلف کاملا متفاوت است. در برخی از شغل‌ها افراد می‌توانند به ارسال رزومه به شرکت‌های مختلف بپردازند و با تایید رزومه، در مصاحبه آنلاین سازمان مورد نظر شرکت نمایند و در صورت قبولی تمامی فرایند مربوط به دریافت مجوز کار و درخواست ویزا را به صورت غیر حضوری انجام دهند؛ اما برای جست‌وجو و اشتغال در برخی از شغل‌ها نیز فرد باید در ابتدا به اخذ ویزای موقت بپردازد تا بتواند برای یافتن شغل مناسب به صورت حضوری به شرکت‌های روسی مراجعه کند.

از میان مشاغل مختلفی که می‌توان با استفاده از آن‌ها برای دریافت اقامت روسیه دائم و موقت اقدام کرد، مشاغل حوزه آی تی، علوم پزشکی و دارویی و توسعه کسب و کار جزء‌ بهترین مواردی هستند که افراد می‌توانند با استفاده از آن به روسیه مهاجرت کنند و از نظر شغلی در شرایط مناسبی قرار گیرند. میانگین درامد ماهیانه مشاغل مختلف در روسیه در حال حاضر ۵۲ هزار روبل است؛ اما در برخی مشاغل مانند مشاغل حوزه درمان و پزشکی درامد ماهیانه متخصصان اختلاف قابل توجهی با این رقم دارد. در حال حاضر درامد ماهیانه متخصصان فعال در حوزه پزشکی چیزی در حدود ۱۰۰ هزار تا ۳۵۰ هزار روبل است.

درامد ماهیانه افرادی که در شهرهای بزرگ روسیه مثل مسکو زندگی می‌کنند تا حد قابل توجهی بیشتر از شهرهای کوچک آن است؛ به طوری که میانگین حقوق مشاغل مختلف در مسکو در حال حاضر ۲۵ هزار روبل بیشتر از سایر شهرها است. البته باید به این نکته هم توجه داشت که هزینه زندگی در شهر‌های بزرگ بیشتر از شهرهای دیگر خواهد بود؛ اما افرادی که در حاشیه شهرها زندگی می‌کنند، می‌توانند برای کار به صورت روزانه به شهر‌های بزرگتر بروند تا در کنار درامد بیشتر هزینه‌های خود را پایین نگه دارند.

هزینه ی دریافت اقامت روسیه

هزینه اقامت در روسیه با توجه به نوع اقامت و روشی که برای مهاجرت استفاده می‌شود کاملا متفاوت خواهد بود؛ اما به طور کلی متقاضیان باید در حدود ۱۰۰ دلار برای بررسی مدارک به سفارت روسیه پرداخت کنند که این هزینه در صورت هر گونه اختلال در روند پیگیری و صدور ویزا قابل جبران نخواهد بود. برای دریافت اقامت دائم و موقت روسیه از طریق تحصیل در دانشگاه‌های این کشور باید علاوه‌بر هزینه‌هایی که وجود دارد هزینه شهریه دانشگاه‌ها را هم در نظر گرفت. در حال حاضر میانگین شهریه دانشگاه‌های روسیه ۵ هزار یورو در سال است که رقم نسبتا قابل توجهی است.

هزینه دریافت اقامت سرمایه گذاری تا حد زیادی بیشتر از روش‌های دیگر است؛ به طوری که در حال حاضر افرادی که قصد دارند به دریافت اقامت سرمایه گذاری روسیه بپردازند باید مبلغ صد میلیون روبل که معادل یک و ۱.۵ یورو است را در این کشور سرمایه گذاری نمایند. البته مبلغ سرمایه گذاری در روسیه نسبت به اکثر کشورهای اروپایی کمتر است.

اقامت روسیه دائم و موقت

اقامت روسیه دائم و موقت

مزایای اقامت در روسیه

برای مهاجرت به کشورهای خارجی باید با مزایا و معایب آن‌ها اشنایی پیدا کرد تا بتوان قبل از مهاجرت از این موضوع اطمینان یافت که کشور مورد نظر گزینه مناسبی برای اقامت خواهد بود یا خیر؟

شرایط اقتصادی مناسب

اقامت موقت روسیه و اقامت دائم، مزایای مختلفی را به دنبال خواهد داشت که یکی از اصلی‌ترین آن برخورداری از اثرات مثبت اقتصاد قدرت‌مند این کشور خواهد بود. اقتصاد روسیه در شرایط بسیار با ثباتی قرار گرفته است به همین دلیل شهروندان این کشور در بلند مدت شاهد تورم‌های شدید و افت ارزش پول ملی نخواهند بود. این شرایط باعث می‌شود تا افرادی که در این کشور اقامت دارند بتوانند برای اینده مالی خود تصمیم‌های بهتری را اتخاذ کنند و بدون نگرانی و استرس، درصدی از درآمد خود را پس‌انداز نمایند.

با این که سطح درآمد در روسیه پایین‌ تر از میانگین کشور های اروپایی است اما افرادی که به این کشور مهاجرت میکنند در صورتی که از سطح علمی و تخصص بالا برخوردار باشند میتوانند درامد مناسبی داشته باشند و در مدت زمانی کوتاه وضعیت مالی خود را بهبود بخشند. البته کارگران در روسیه درامد چندان مناسبی ندارند و نمی‌توانند پس‌ازانداز قابل توجهی داشته باشند.

با این وجود باید به این موضوع اشاره کنیم که درآمد مردم روسیه در شهرهای مختلف کاملا متفاوت است. به طوری که در شهرهای بزرگ می‌توان با اشتغال در شغل‌های رده پایین‌تر هم درامد نسبتا مناسبی را به دست آورد و با استفاده از آن زندگی نسبتا مناسبی داشت و از پس هزینه‌های روزمره برآمد.

شرایط تهیه مسکن

یکی از مهم‌ترین مزایایی که اقامت در روسیه دارد این است که برای اجاره خانه در این کشور نیازی به پرداخت پول پیش نیست. در واقع طبق قوانینی که در این کشور وجود دارد مالکان املاک نمی‌توانند برای اجاره ملک خود به دریافت پول پیش بپردازند. این موضوع باعث شده است تا بتوان بدون داشتن سرمایه قابل توجه به سکونت در روسیه پرداخت و با درامدهای ماهانه بتوان به راحتی اجاره ماهانه را پرداخت نمود.

دانشجویان در روسیه می‌توانند با هزینه کمتری نیز به اسکان در این کشور بپردازند. خوابگاه‌های دانشجویی روسیه بسیار ارزان هستند و همین باعث شده است تا دانشجویانی که به این کشور مهاجرت می‌کنند بتوانند با هزینه‌ای بسیار پایین در روسیه اقامت نمایند.

دانشگاه‌های معتبر

در کنار سایر مزایایی که به آن اشاره کردیم روسیه برای تحصیل نیز یکی از بهترین کشور‌های جهان به شمار می‌رود. دانشجویانی که قصد دارند برای تحصیل در دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی به کشور‌های خارجی مهاجرت نمایند می‌توانند روسیه را انتخاب کنند. هزینه تحصیل در روسیه در سطح مناسبی قرار گرفته است که همین امر باعث شده است روسیه یکی از مناسب‌ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی به شمار رود.

خدمات درمانی مناسب

اقامت موقت روسیه و اقامت دائم در این کشور این مزیت را برای مهاجران به دنبال خواهد داشت که می‌توانند با هزینه‌ای نسبتا مناسب از خدمات بیمه عمر و بیمه درمانی بهره‌مند شوند. روسیه در زمینه خدمات درمانی جزء کشورهای پیشرفته و پیشرو به شمار می‌رود و اقامت در این کشور باعث می‌شود تا مهاجران بتوانند بهترین خدمات را در زمینه پزشکی و سلامت دریافت نمایند.

سیستم حمل‌ونقل مناسب

با اقامت روسیه دائم و موقت و اقامت موقت گزینه‌های زیادی برای حمل‌ونقل در پیش رو خواهد بود که خوشبختانه اکثر آن‌ها نیز تقریبا ارزان به شمار می‌روند. با خرید کارت‌های حمل‌ونقل می‌توان هزینه‌های حمل‌ونقل درون شهری را برای هر سفر به کمتر از ۲۰۰ روبل روسیه کاهش داد که رقمی بسیار مناسب برای سفرهای درون شهری به شمار می‌رود.

اقامت روسیه دائم و موقت

اقامت روسیه دائم و موقت

هزینه مناسب خرید خودرو

مهاجرانی که به دریافت اقامت دائم روسیه و یا اقامت موقت این کشور می‌پردازند می‌توانند با هزینه‌ای بسیار پایین‌تر از کشور‌های اروپایی به خرید خودروهای کارکرده بپردازند. قیمت خودروهای کارکرده در روسیه بسیار منصفانه است به صورتی که بسیاری از افرادی که در شغل‌های متوسط مشغول به کار کردن هستند می‌توانند این خودروها را بعد از مدت زمانی کوتاه خریداری نمایند.

راحتی سفر به ایران

مهاجرت به روسیه این مزیت را هم برای مهاجران ایرانی دارد که می‌توانند به راحتی و در کمترین زمان ممکن به ایران سفر کنند این در حالی است که مهاجرت به برخی کشور‌ها به دلیل فاصله مسافتی زیاد با ایران باعث خواهد شد تا افراد نتوانند بیش از یک بار در سال به ایران سفر کنند و دید و بازدید از خانواده و اقوام خود بپردازند. مدت زمان سفر هوایی روسیه به ایران چیزی در حدود ۳ ساعت است که در نوع خود بسیار کوتاه بوده و باعث شده بسیاری از افراد به دلیل همین مسافت کم روسیه را برای مهاجرت و اخذ اقامت دائم و موقت انتخاب کنند.

بهترین شهر های روسیه برای اقامت

بعد از دریافت اقامت روسیه دائم و موقت مهم‌ترین کاری که باید انجام داد این است که به انتخاب شهری مناسب برای اقامت در روسیه پرداخت. به طور کلی شهر‌های مسکو و سن پترزبورگ جزء‌ بهترین شهرهای روسیه هستند و از ویژگی‌های منحصربه‌فردی نیز برخوردارند. این دو شهر از استانداردهای رفاهی بالایی برخوردارند و جزء زیباترین شهرهای روسیه نیز هستند.

سن پترزبورگ تقریبا به زیبایی مسکو است و اماکن گردشگری و تاریخی زیادی در آن قرار گرفته است و در عین حال هزینه زندگی در این شهر نیز تا حد قابل توجهی کمتر از مسکو است. در حال حاضر میانگین هزینه اجاره مسکن در سن پترزبورگ ۵۰۰ دلار است که رقم بسیار مناسبی به شمار می‌رود. برای تحصیل در روسیه بهتر است مسکو را انتخاب کنید چون تقریبا اکثر دانشگاه‌های معتبر روسیه در این شهر قرار گرفته‌اند و در ضمن دانشجویان می‌توانند در کنار تحصیل به اشتغال در کارهای پردرامدتری بپردازند. درآمد در مسکو بسیار بیشتر از سایر شهرها است به طوری که متخصصان و افرادی که در زمینه‌های مختلف شغلی دارای تجربه و مهارت‌اند بهتر است در این شهر زندگی کنند. البته باید به این موضوع هم اشاره کنیم که هزینه زندگی در مسکو تا حد زیادی کمتر از شهرهای بزرگ کشورهای اروپایی است.