اقامت ایتالیا دائم و موقت – شرایط کامل و هزینه انواع روش‌های آن برای اقامت دائم در 2022 کشور ایتالیا یکی از محبوب‌ترین کشورهای اروپایی است که مهاجران بین المللی زیادی علاقمند به اقامت در آن هستند. پیش از هر گونه اقدامی برای مهاجرت به ایتالیا بهتر است در رابطه با شرایط مهاجرت به این کشور زیبا به خوبی تحقیق و مطالعه کنید تا در پروسه مهاجرتی خود دچار مشکل نشوید. بسیاری از افرادی که قصد دارند به ایتالیا مهاجرت کنند با سوالات زیادی در این زمینه مواجه می‌شوند.

برای مثال دوست دارند اطلاعاتی را در رابطه با روش‌های مهاجرت به این کشور به دست بیاورند و بدانند که کدام یک از این روش‌های مهاجرتی برای آن‌ها مناسب‌تر خواهد بود. همچنین شرایط کسب اقامت دائم و موقت و شرایط دریافت پاسپورت این کشور از جمله دیگر موارد مهم مورد نظر متقاضیان مهاجرت به ایتالیا هستند. چنان چه شما هم دوست دارید در رابطه با شرایط کسب اقامت موقت ایتالیا و اقامت دائم ایتالیا اطلاعاتی به دست بیاورید، خواندن این مقاله برای شما مفید خواهد بود.

فهرست مطالب

اقامت ایتالیا دائم و موقت

ایتالیا یکی از کشورهای جنوب قاره اروپا است که به دلیل زیبایی و وجود پیشینه تاریخی غنی خود شهرت زیادی دارد. اگر بگوییم ایتالیا یکی از پر جمعیت‌ترین کشورهای قاره اروپا است دروغ نگفته‌ایم. در واقع این کشور را می‌توان پنجمین کشور پر جمعیت اروپایی دانست که بیشتر تراکم جمعیتی آن در پایتخت متمرکز شده است. مردم ایتالیا به زبان ایتالیایی صحبت می‌کنند. واحد پول این کشور یورو است. آب و هوای مطلوب مدیترانه‌ای کشور ایتالیا که بر غالب مناطق این کشور غالب است را می‌توان یکی از بزرگترین دلایل علاقمندی مهاجران به این کشور دانست. چنان‌چه قصد دارید به این کشور زیبا و تاریخی مهاجرت کنید باید بدانید که مردم ایتالیا برخوردی بسیار خونگرم با شما خواهند داشت.

برای مهاجرت به ایتالیا از چه روش‌هایی می‌توان اقدام کرد؟

راه‌های مختلفی برای مهاجرت به کشور ایتالیا وجود دارد که افراد بسته به شرایط و وضعیت زندگی خود می‌توانند از طریق هر کدام از این راه‌ها به کشور ایتالیا مهاجرت کنند. تنوع بسیار زیاد روش‌های مهاجرتی به این کشور موجب شده است که تقریبا همه افراد واجد شرایط بتوانند شانس خود را برای زندگی در یک کشور ثروتمند و با امکانات امتحان کنند. در ادامه شما را با تعدادی از روش‌های مهاجرت به ایتالیا و شرایط هر کدام از آن‌ها آشنا خواهیم کرد.

ویزای کار در ایتالیا و اقامت در ایتالیا از طریق کاری

با توجه به بالا بودن نرخ بیکاری در کشور ایتالیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی، این امکان وجود دارد که شما نتوانید به راحتی مجوز کار در این کشور را دریافت کنید. در واقع دریافت ویزای کاری ایتالیا نسبت به دریافت ویزای کاری سایر کشورهای اروپایی کاری بسیار مشکل‌تر خواهد بود. نرخ بیکاری در کشور ایتالیا چیزی معادل با 11 درصد است که این رقم را در مقایسه با نرخ بیکاری سایر کشورهای اروپایی می‌توان بسیار زیاد دانست. البته همان طور که گفتیم، دریافت ویزای کار در ایتالیا کار مشکلی بوده؛ اما به هیچ وجه غیر ممکن نیست.

چگونه می‌توان برای دریافت ویزای کار در ایتالیا واجد شرایط شد؟

مهم‌ترین شرط برای دریافت ویزای کاری ایتالیا، دریافت جاب آفر یا پیشنهاد کاری از سوی یک کارفرمای ایتالیایی است. البته کارفرما نمی‌تواند به راحتی برای یک شخص بین‌المللی و غیر ایتالیایی جاب آفر ارسال کند؛ چرا که در این صورت نرخ بیکاری در این کشور بیشتر خواهد شد. برای صدور جاب آفر توسط کارفرما، او باید به دولت ایتالیا اثبات کند که موفق به یافتن هیچ نیروی کار ایتالیایی یا اروپایی برای انجام این کار نشده است. چنان چه با رعایت این شرط موفق به دریافت جاب آفر از سوی یک کارفرمای ایتالیایی شوید، می‌توانید مجوزی برای داشتن اقامت موقت در کشور ایتالیا دریافت کنید.

اقامت آمریکا دائم و موقت

اقامت آمریکا دائم و موقت

محبوب‌ترین مشاغل ایتالیا برای مهاجران در سال 2022

همان طور که گفتیم، شرایط کاریابی در کشور ایتالیا بسیار مشکل بوده و متقاضیان به سختی می‌توانند شغل و حرفه مورد نظر خود را پیدا کنند. البته تعدادی از مشاغل از جمله الکترونیک، مهندسی، کامپیوتر، آموزش و پرورش، مکانیک، تکنولوژی، دانش ریاضی، محصولات شیمیایی، خودرو، ارتباط مخابراتی و بیمه بازار کاری بهتری نسبت به سایر مشاغل در ایتالیا دارند.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت کاری به ایتالیا چیست؟

همانند هر روش مهاجرتی دیگری، برای دریافت ویزای کاری ایتالیا شما ملزم به جمع‌آوری یک سری مدارک هستید که به شرح زیر هستند:

 • یک کپی یا اسکن از قرارداد کاری معتبر و امضا شده
 • اصل و کپی قرارداد و گواهی نولا اوستا
 • فرم‌های تکمیل شده مربوط به درخواست اقامت در این کشور
 • یک پاسپورت معتبر با وجود حداقل دو صفحه سفید و اعتبار تا سه ماه پس از اتمام مهلت ویزا
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • داشتن یک گواهی مبنی بر داشتن محل اقامت مناسب در کشور ایتالیا
 • مدارک ثابت کننده تمکن مالی برای سکونت در کشور ایتالیا
 • ارائه هزینه لازم برای صدور ویزا و بررسی مدارک که حدود 116 یورو است
 • ارائه مدارک تحصیلی مرتبط با رشته کاری انتخابی

دریافت اقامت موقت و اقامت دائم ایتالیا از طریق ویزای کاری

چنان چه با رعایت شرطی که در قسمت قبلی به آن اشاره شد شما موفق به دریافت جاب آفر از سوی کارفرمای ایتالیایی شوید، اقامت موقت ایتالیا برای مدت زمان 5 سال به شما داده می‌شود. دولت این کشور عملکرد کاری و زندگی شما در این کشور را در این مدت تحت نظر گرفته و در صورت عدم تخلف شما از قوانین شغلی و اجتماعی این کشور، شما قادر به ثبت درخواست برای دریافت اقامت دائم ایتالیا خواهید بود.

ویزای تحصیل در ایتالیا و دریافت اقامت ایتالیا از طریق تحصیلی

ایتالیا کشوری با امکانات تحصیلی پیشرفته و دانشگاه‎های معتبر در سطح بین المللی است. دانشجویان بین المللی هیچ گونه محدودیتی در انتخاب رشته و مقطع تحصیلی خود در دانشگاه‌های کشور ایتالیا نخواهند داشت و می‌توانند در مقطع و رشته مورد علاقه خود پذیرش شوند. برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا هیچ دانشجویی قادر به اقدام مستقیم نخواهد بود. تمامی متقاضیان باید ابتدا مدارک مورد نیاز و مدرک تحصیلی خود را به دانشگاه‌های مورد نظر خود در این کشور ارسال کنند و در صورت موافقت دانشگاه مقصد برای پذیرش دانشجو در رشته مورد نظر قادر خواهند بود برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا اقدام کنند. برای تحصیل در دانشگاه‌های کشور ایتالیا در مقاطع و رشته‌های مختلف، دانشجویان بین المللی ملزم به پرداخت شهریه خواهند بود. شهریه و هزینه تحصیل در رشته‌ها و مقاطع مختلف در دانشگاه‌های ایتالیا متغیر است و دانشجویان باید به طور میانگین چیزی حدود 2 تا 40 هزار یورو در سال پرداخت کنند.

دریافت اقامت موقت و اقامت دائم در کشور ایتالیا چگونه امکان پذیر خواهد بود؟

با دریافت ویزای تحصیلی، ابتدا اقامت موقت ایتالیا به مدت یک سال به دانشجو داده خواهد شد. در پایان این یک سال، در صورت موفقیت فرد در زمینه تحصیلی و داشتن یک رزومه تحصیلی مناسب در طول این یک سال، فرد می‌تواند به تحصیل خود در کشور ایتالیا ادامه داده و هم چنان اقامت موقت ایتالیا را داشته باشد. پس از پایان دوره تحصیلی خود، شما مجاز خواهید بود که در زمینه‌ای مرتبط با رشته تحصیلی که از آن فارغ تحصیل شده‌اید مشغول به کار شوید.

البته به دلیل بالا بودن نرخ بیکاری در این کشور، احتمال کاریابی برای تمامی فارغ تحصیلان بین المللی وجود نخواهد داشت و ممکن است نتوانید در یک زمینه کاری مرتبط با رشته تحصیلی خود در ایتالیا مشغول به کار شوید. چنان چه نتوانید یک شغل مناسب در این کشور پیدا کنید، اقامت موقت شما در ایتالیا به پایان خواهد رسید و باید به کشور خود بازگردید؛ اما در صورتی که بتوانید یک کار متناسب با رشته تحصیلی خود پیدا کنید، می‌توانید اقامت خود را در این کشور تمدید کنید و در آینده برای دریافت اقامت دائم ایتالیا اقدام نمایید.

آیا امکان دریافت بورسیه تحصیلی در کشور ایتالیا وجود دارد؟

بله. به منظور بهره‌مندی همه افراد از امکانات آموزشی، دولت ایتالیا بورسیه‌های تحصیلی مختلفی را به دانشجویان بین المللی مستعد که توانایی پرداخت هزینه‌ها تحصیل خود را ندارد ارائه می‌کند. برای دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا، دانشجوی بین المللی باید یک رزومه تحصیلی بسیار موفق و درخشان را به دانشگاه خود ارائه کند. با داشتن بورسیه تحصیلی کشور ایتالیا، دانشجویان امکان تحصیل بسیار کم هزینه در این کشور را خواهند داشت.

چگونه ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنیم؟

همان طور که گفتیم، تنها راه ماندن در کشور ایتالیا پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی، تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری است. برای یافتن یک شغل مرتبط با رشته تحصیلی، راه کارهای مختلفی وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. از جمله روش‌های کاریابی پس از فارغ تحصیلی در ایتالیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • یافتن یک شغل مناسب با کمک آشنایان و اطرافیان
 • جست و جو در سایت‌های کاریابی معتبر کشور ایتالیا از جمله وب سایت‌های Monster Italy، StepStone Italy، BancalLavorg، org، JoBlitz و…
 • مراجعه به آژانس‌های کاریابی رسمی و معتبر در کشور ایتالیا
 • مراجعه به سازمان‌ها و نهادهای معرفی نیروی کاری در ایتالیا
اقامت آمریکا دائم و موقت

اقامت آمریکا دائم و موقت

ویزای خود حمایتی ایتالیا و دریافت اقامت ایتالیا از طریق تمکن مالی

اقامت خود حمایتی یکی دیگر از راه‌های مهاجرت به کشور ایتالیا است که تنها شرط آن، توانایی مالی شخص متقاضی برای زندگی در این کشور خواهد بود. برخلاف شرایط مورد نیاز برای مهاجرت به ایتالیا در دیگر روش‌ها، در این روش، شما نیازی به داشتن شروط سنی، تحصیلی، سابقه کاری و… نخواهید داشت و تنها باید ثابت کنید که تمکن مالی مورد نیاز برای اقامت در ایتالیا بدون دریافت حمایت مالی از سوی دولت این کشور را دارید. چنان چه از طریق ویزای تمکن مالی و خود حمایتی به کشور ایتالیا مراجعه می‌کنید، بهتر است بدانید که در طول مدت اقامت خود در این کشور، قادر به اشتغال در ایتالیا نخواهید بود و انجام این کار برای شما غیر قانونی محسوب خواهد شد. برای مهاجرت به ایتالیا از این طریق، شما ملزم هستید که مدرکی را مبنی بر داشتن تمکن مالی در حد مورد نیاز ارائه کنید.

دریافت اقامت دائم ایتالیا از طریق خود حمایتی

دریافت ویزای خود حمایتیو تمکن مالی، امکان دریافت اقامت دائم ایتالیا را تحت شرایط خاصی برای شما فراهم خواهد کرد. برای دریافت اقامت دائم ایتالیا در این روش، شما باید حداقل به مدت 183 سال در هر روز در کشور ایتالیا ساکن باشید. با فراهم کردن این شرایط، شما می‌توانید بدون ناز به ویزا به کشورهای حوزه شنگن سفر کنید.

تمکن مالی لازم برای ویزای خود حمایتی ایتالیا چقدر است؟

برای دریافت ویزای خود حمایتی ایتالیا، لازم است که شما مبلغی حدود 31 هزار یورو را در حساب بانکی خود داشته باشید. البته چنان‌چه اعضای خانواده شما قصد دارند از طریق این ویزا به همراه شما به کشور ایتالیا مهاجرت کنند، لازم است به ازای هر نفر به ان مبلغ اضافه کنید. حداقل تمکن مالی برای پرداخت هزینه‌های زندگی در کشور ایتالیا حدود 3800 یورو در هر ماه است.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به ایتالیا از طریق تمکن مالی چیست؟

جمع آوری دقیق مدارک لازم برای مهاجرت به ایتالیا از طریق تمکن مالی یکی از اصلی‌ترین مراحل مهاجرت به این کشور است. از جمله مدارک لازم برای مهاجرت به کشور ایتالیا از طریق تمکن مالی می‌توان به مدارک زیر اشاره کرد:

 • تکمیل فرم‌های مربوط به درخواست ویزای بلند مدت ایتالیا
 • پرداخت هزینه لازم برای رسیدگی به درخواست و صدور ویزا
 • ارائه مدارک مبنی بر تمکن مالی که برای هر نفر حدود 31 هزار یورو است
 • ارائه مدرک تمکن مالی همسر که باید حدود 20 درصد از مبلغ تمکن مالی نفر اصلی باشد.
 • ارائه مدرک مبنی بر داشتن تمکن مالی مورد نیاز برای حمایت از فرزندان که حدود 5 درصد از مبلغ اصلی در ازای هر فرزند است.
 • ارائه مدرکی مبنی بر داشتن درآمد حداقل 3800 یورو در ماه در خارج از خاک ایتالیا
 • ارائه مدارکی مبنی بر داشتن بیمه درمانی کشور ایتالیا
 • ارائه مدرک اجاره نامه یک ملک در کشور ایتالیا برای سکونت
 • ارائه پاسپورت معتبر با حداقل 2 برگه سفید و انقضای یک سال و 3 ماه
 • ارائه گواهی عدم سو پیشینه
 • ارائه گواهی ازدواج در صورت تاهل

ویزای سرمایه گذاری در ایتالیا و دریافت اقامت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت از طریق ویزای سرمایه گذاری یکی از راه‌های دریافت اقامت ایتالیا است که با استفاده از آن می‌توان اقامت موقت ایتالیا و اقامت دائم ایتالیا را دریافت کرد. چنان چه سرمایه کافی برای انجام این کار را در اختیار دارید، خواندن این بخش می‌تواند شما را برای فراهم کردن شرایط مورد نیاز و مهاجرت سرمایه گذاری به ایتالیا کمک کند. اما ویزای سرمایه گذاری در ایتالیا چیست؟ این ویزا، یکی از راه‌های مهاجرت اتباع خارجی به کشور ایتالیا است که به صورت دو ساله به افرادی که قادرند با سرمایه گذاری در ایتالیا به اقتصاد این کشور کمک کنند داده می‌شود. این کشور یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان است که قصد دارد با جذب سرمایه گذاران خارجی، وضعیت اقتصادی خود را ارتقا دهد. تمامی اتباع خارجی که موفق به دریافت ویزای سرمایه گذاری ایتالیا می‌شوند، می‌توانند پس از گذشت دو سال و اتمام دوره ویزا، در صورت داشتن تمامی شرایط لازم، نسبت به تمدید آن اقدام کنند.

چگونه می‌توان برای دریافت ویزای سرمایه گذاری ایتالیا واجد شرایط شد؟

تمامی شهروندانی که خارج از اتحادیه اروپا زندگی می‌کنند، با فراهم کردن شرایط خاص و سرمایه گذاری در ایتالیا قادر به  دریافت ویزای سرمایه گذاری ایتالیا هستند. برای دریافت ویزای سرمایه گذاری ایتالیا، شما باید در یکی از حوزه‌های زیر سرمایه گذاری کنید:

 • برای دریافت این ویزا، شما می‌توانید تعدادی از اوراق قرضه‌ای که توسط کشور ایتالیا صادر می‌شوند را خریداری کنید.
 • یکی دیگر از راه‌های دریافت این ویزا، تاسیس یک شرکت فعال در کشور ایتالیا است.
 • تاسیس یک استارت آپ کارآمد و خلاقانه می‌تواند برای دریافت ویزای سرمایه گذاری ایتالیا است.
 • انجام کمک‌های خیر خواهانه در کشور ایتالیا یکی دیگر از راه‌های دریافت ویزای سرمایه گذاری این کشور است. از جمله این کارهای خیرخواهانه می‌توان به حمایت از منافع عمومی از جمله سرمایه گذاری در حوزه فرهنگی، تحقیقات علمی، حفظ طبیعت و… اشاره کرد.
اقامت آمریکا دائم و موقت

اقامت آمریکا دائم و موقت

آیا سرمایه گذاری در املاک و مستغلات می‌تواند به دریافت ویزای سرمایه گذاری ایتالیا منجر شود؟

خیر. در حال حاضر و در زمان انتشار این مقاله به هیچ وجه امکان سرمایه گذاری در حوزه املاک و مستغلات در کشور ایتالیا وجود ندارد. برای اطمینان از موثر بودن روند مهاجرتی خود از طریق سرمایه گذاری بهتر است با افرادی که در این زمینه متخصص هستند مشورت کنید و بهترین راه را برای سرمایه گذاری در ایتالیا انتخاب کنید.

آیا در مهاجرت سرمایه گذاری به ایتالیا امکان سرمایه گذاری در بیش از یک نهاد وجود دارد؟

خیر. در اکثر مواقع، سرمایه گذار باید تمامی سرمایه گذاری‌های خود را در تنها یک نهاد متمرکز کند. البته این موضوع مطلق نبوده و در مواردی مانند سرمایه گذاری و کمک مالی به پروژه‌های اجتماعی و تحقیقاتی که توسط چند نهاد مختلف صورت می‌گیرند، فرد می‌تواند در بیش از یک نهاد سرمایه گذاری کند.

سرمایه مورد نیاز برای مهاجرت سرمایه گذاری به ایتالیا چقدر است؟

سرمایه در دسترس برای واجد الشرایط بودن دریافت ویزای سرمایه گذاری انگلیس از سال 2018 تا به امروز به نصف کاهش پیدا کرده است. طبق آخرین آمار، سرمایه لازم برای دریافت ویزای سرمایه گذاری از طریق سرمایه گذاری در شرکت‌های ایتالیایی فعال 500 هزار یورو و سرمایه لازم برای دریافت ویزای سرمایه گذاری ایتالیا از طریق سرمایه گذاری در استارت آپ معادل 250 هزار یورو است. البته در اختیار داشتن این دارایی به تنهایی لازم نبوده و باید اثبات کنید که این سرمایه از راه‌های غیرقانونی به دست نیامده است. به این منظور، فرد متقاضی باید فاقد سابقه کیفری باشد.

مراحل دریافت ویزای سرمایه گذاری در ایتالیا

نحوه درخواست برای دریافت ویزای سرمایه گذاری در ایتالیا به دو شکل صورت می‌گیرد:

درخواست آنلاین

چنان چه قصد دارید درخواست خود برای دریافت ویزای سرمایه گذاری ایتالیا را به صورت آنلاین ثبت کنید، لازم است تمامی مراحل زیر را طی کنید:

 • فرم‌های مورد نیاز را به صورت آنلاین از طریق وب سایت رسمی مربوطه پر کنید.
 • مدارک لازم برا ثبت درخواست را اسکن کرده و به صورت آنلاین از طریق همین وب سایت ارسال کنید.
 • پس از دانلود و مطالعه کامل اظهارنامه نهایی، آن را به شکل الکترونیکی امضا کرده و ارسال کنید.
 • منتظر بررسی اولیه دبیرخانه کمیته ویزای سرمایه گذار بمانید. این دبیرخانه تمامی مدارک شما را بررسی کرده و در صورت عدم نقص مدارک تصمیم خود را به شما اعلام می‌کند.
 • در صورت نقص مدارک، مدارک مورد نیاز را تهیه کرده و بارگذاری کنید.
 • منتظر ارزیابی و بررسی مجدد درخواست خود بمانید. این بررسی ممکن است به مدت یک ماه به طول بیانجامد.

چنان چه موافقت کمیته ویزای سرمایه گذاری در ایتالیا را دریافت کنید، تا 6 ماه فرصت خواهید داشت که برای دریافت ویزای خود به نزدیک‌ترین سفارت خانه یا کنسولگری در ایتالیا مراجعه کنید. پس از دریافت ویزا، تا دو سال مهلت خواهید داشت که برای ورود به خاک ایتالیا و استفاده از ویزای خود اقدام کنید.

درخواست در سفارت یا کنسولگری ایتالیا

اقامت موقت ایتالیا از طریق ویزای سرمایه گذاری

بلافاصله پس از آن که وارد خاک کشور ایتالیا شدید، ملزم خواهید بود که با مراجعه به اداره پلیس این کشور نسبت به دریافت مجوز اقامت خود اقدام کنید. این مجوز، امکان اقامت موقت در کشور ایتالیا را برای شما فراهم می‌کند. مدت زمان اقامت موقت ایتالیا مطابق با این مجوز 2 سال است؛ اما بهتر است توجه داشته باشید که در صورت عدم تکمیل سرمایه گذاری خود طی مدت سه ماه، ویزای اقامتی شما در این کشور باطل خواهد شد. چنان چه قصد دارید اقامت دائم ایتالیا را از طریق ویزای سرمایه گذاری در این کشور دریافت کنید، امکان انجام این کار در صورت حفظ سرمایه گذاری در این کشور امکان پذیر خواهد بود.

برای دریافت ویزای سرمایه گذاری ایتالیا به چه مدارکی احتیاج خواهیم داشت؟

از جمله مدارکی که برای دریافت ویزای سرمایه گذاری ایتالیا به آن‌ها نیاز خواهید داشت می‌توان به مدارک زیر اشاره کرد:

 • کپی و اسکن واضح و کامل پاسپورت معتبر
 • رزومه تحصیلی و کاری
 • مدارک لازم برای اثبات تمکن مالی
 • مدارک اثبات کننده عدم وجود سابقه کیفری
 • مدارکی مبنی بر تهیه سرمایه از مسیر قانونی
 • نوشتن یک نامه حداقل 1000 کلمه‌ای در رابطه با شرح فعالیت‌های سرمایه گذاری شما در گذشته
 • گواهی رضایت برای ارائه کمک مالی
 • گواهی حاوی مبلغی که قصد دارید در ایتالیا سرمایه گذاری کنید

شهروندی و اقامت دائم ایتالیا با دریافت ویزای سرمایه گذاری ایتالیا

خیلی از افرادی که از این طریق برای مهاجرت به کشور ایتالیا اقدام می‌کنند، دوست دارند بدانند که آیا پس از این سرمایه گذاری قادر به دریافت اقامت دائم ایتالیا و شهروندی این کشور خواهند بود یا خیر؟ در پاسخ به این پرسش باید بگوییم که بله. چنان چه فرد برای دریافت اقامت دائم ایتالیا و شهروندی این کشور کاملا واجد شرایط باشد و حداقل 10 سال در ایتالیا اقامت کرده باشد موفق به دریافت اقامت دائم ایتالیا و شهروندی این کشور خواهد شد. با دریافت اقامت دائم ایتالیا و حق شهروندی، فرد حق و حقوق کامل را برای کار در سراسر اتحادیه اروپا و رای دادن خواهد داشت. همچنین فرزندان این شخص، به تبعیت از والد خود به عنوان شهروند ایتالیا شناخته خواهند شد.

دریافت اقامت ایتالیا از طریق تولد

پیش از هر چیزی بهتر است یک نکته بسیار مهم را در رابطه با قوانین اقامت از طریق تولد در کشورهای مختلف جهان به شما گوش‌زد کنیم. اغلب کشورهای جهان از یکی از دو قانون خاک و خون برای اعطای اقامت از طریق تولد پیروی می‌کنند. در قانون خاک، تنها تولد در کشور مقصد می‌تواند به دریافت اقامت آن کشور برای نوزاد منجر شود. اما در قانون خون، برای دریافت اقامت کشور ایتالیا از طریق تولد، باید حداقل یکی از والدین نوزاد ایتالیایی باشند و شهروند این کشور محسوب شوند. ایتالیا از جمله کشورهایی است که از قانون خون پیروی می‌کند و تنها تولد در این کشور منجر به دریافت شهروندی ایتالیا نخواهد شد. برای دریافت پاسپورت ایتالیایی برای یک نوزاد، لازم است که حداقل یکی از والدین نوزاد ملیت ایتالیایی داشته باشند. البته تنها یک استثنا در این باره وجود دارد و یک نوزاد می‌تواند مطابق قانون خاک پاسپورت ایتالیایی دریافت کند. در این حالت، نوزاد باید از والدین نامشخصی متولد شده باشد.

اقامت آمریکا دائم و موقت

اقامت آمریکا دائم و موقت

دریافت اقامت ایتالیا از طریق ازدواج

افرادی که قصد دارند از این طریق اقامت کشور ایتالیا را دریافت کنند، باید ازدواج خود را با یک فرد ایتالیایی و یک شهروند کشور ایتالیا به صورت قانونی و رسمی ثبت کنند. البته برای دریافت اقامت ایتالیا در این روش، هیچ الزامی وجود ندارد که زوج ازدواج خود را در کشور ایتالیا ثبت کنند. ثبت ازدواج در این روش در هر کشوری امکان پذیر خواهد بود؛ اما برای دریافت اقامت دائم ایتالیا و شهروندی این کشور باید حتما مدارک ازدواج رسمی و قانونی را به همراه داشته باشید. البته در ابتدای ازدواج، تنها اقامت موقت ایتالیا به صورت یک ویزای سه ساله به زوج غیر ایتالیایی داده می‌شود و در صورت تداوم زندگی زوجین پس از این سه سال، فرد می‌تواند برای دریافت اقامت دائم ایتالیا و پاسپورت این کشور اقدام کند. عدم وجود سوابق کیفری، توانایی مالی زوج ایتالیایی برای حمایت از همسر، سوری نبودن ازدواج و… از جمله دیگر شرایطی هستند که باید برای دریافت ویزای اقامت در ایتالیا از طریق ازدواج به آن‌ها توجه شود.

برای دریافت اقامت دائم ایتالیا از طریق ازدواج باید چه مدارکی ارائه کنیم؟

چنان چه قصد دارید اقامت موقت ایتالیا یا اقامت دائم ایتالیا را از طریق ازدواج دریافت کنید، ملزم به ارائه یک سری مدارک خواهید بود. از جمله مدارک مورد نیاز برای انجام این کار می‌توان به مدارک زیر اشاره کرد:

 • مدارک شناسایی طرفین از جمله کارت ملی، شناسنامه و…
 • مدارکی مبنی بر عدم سو پیشینه برای زوجین
 • ارائه مدرک و گواهی رسمی ازدواج زوجین
 • مدارکی مبنی بر تداوم رابطه تا زمان صدور اقامت
 • کپی کامل از تمامی صفحات پاسپورت شخص متقاضی
 • ارائه فرم‌های کامل شده برای درخواست اقامت ایتالیا به این طریق
 • واربز هزینه‌ای معادل با 200 یورو برای رسیدگی به پرونده و صدور ویزا

اقامت در ایتالیا از طریق پناهندگی

گاه ممکن است افراد به دلیل عدم توانایی برای فراهم کردن شرایط مهاجرت قانونی، از طریق پناهندگی اقدام کنند. طبیعی است که پناهندگان باید مسیری بسیار خطرناک را برای رسیدن به کشور مقصد طی کنند؛ اما این مسئله تنها عیب مهاجرت به عنوان یک پناهنده محسوب نمی‌شود. درست است که قوانین کشور ایتالیا امکان زندگی در این کشور را برای پناهندگان فراهم می‌کنند؛ اما پروسه دریافت پناهندگی این کشور بسیار زمان‌بر و مشکل است. همچنین یک فرد پناهنده هیچ گاه نمی‌تواند یک زندگی سطح بالا و مناسب را در این کشور برای خود فراهم کند؛ چرا که در ایتالیا به هیچ وجه برخورد مناسبی با پناهندگان نخواهد شد. از این رو به هیچ وجه به شما توصیه نمی‌کنیم که از طریق پناهندگی برای مهاجرت اقدام کنید.

برای مهاجرت به ایتالیا باید به چه زبانی مسلط باشیم؟

از آن جایی که اکثر مردم کشور ایتالیا از توانایی کافی برای صحبت کردن به زبان انگلیسی برخوردار نیستند، لازم است که برای اقامت در این کشور به زبان ایتالیایی مسلط شوید تا بتوانید ارتباط مناسبی با دیگران برقرار کنید.

هزینه‌های لازم برای زندگی در کشور ایتالیا چقدر است؟

آگاهی از هزینه‌های مربوط به زندگی در کشور ایتالیا یکی از مهم‌ترین مواردی است که همه متقاضیان پیش از مهاجرت به این کشور درباره آن کنجکاو هستند. برآورد  کلی هزینه زندگی در این کشور می‌تواند در برنامه‌ریزی مالی شما برای مهاجرت بسیار موثر باشد. در ادامه برخی از هزینه‌های زندگی در کشور ایتالیا را به تفکیک به شما ارائه کرده‌ایم:

هزینه‌های مورد نیاز برای خوردن یک وعده غذایی در رستوران

در این قسمت، هزینه‌های مربوط به خورد و خوراک را در کشور ایتالیا به طور متوسط برای شما برآورد کرده‌ایم که آگاهی از آن می‌تواند به شما کمک کند تا با دید بهتری برای صرف هزینه‌های مربوط به خورد و خوراک خود تصمیم گیری کنید. برای خوردن هر وعده غذایی در یک رستوران ارزان قیمت برای هر نفر، هزینه‌ای معادل با 15 یورو مورد نیاز خواهد بود. این در حالی است که اگر شما مایل باشید وعده غذایی خود را به همراه یک فرد دیگر در یک رستوران متوسط میل کنید، باید 55 یورو بپردازید. اگر به دنبال یک وعده غذایی مقرون به صرفه و کم هزینه هستید، خوردن یک وعده مک دونالد به شما پیشنهاد می‌شود که تنها 8 یورو برای شما هزینه خواهد داشت. هزینه‌های مورد نیاز برای تهیه نوشیدنی از جمله دیگر هزینه‌هایی هستند که در این قسمت به بررسی آن‌ها می‌پردازیم. خوردن هر لیوان کاپوچینو در ایتالیا حدود 1.39 یورو هزینه خواهد داشت. هزینه لازم برای خوردن یک نوشابه حدودا 2 برابر این میزان و معادل با 2.10 یورو است. این در حالی است که برای تهیه هر بطری آب 0.33 لیتری در یک رستوران ایتالیایی شما باید 1.04 یورو بپردازید.

هزینه‌های مورد نیاز برای خرید از سوپرمارکت

در این قسمت ما هزینه لازم برای تهیه بعضی از اقلام سوپرمارکتی را برای شما بررسی خواهیم کرد. چنان چه مایل هستید برای صرفه جویی در هزینه خورد و خوراک در ایتالیا دست به آشپزی بزنید، خواندن این قسمت به داشتن یک برآورد کلی در این باره کمک خواهد کرد. چنان چه بخواهید یک لیتر شیر را برای وعده صبحانه خود از سوپرمارکت تهیه کنید، ملزم به پرداخت 1.15 یورو خواهید بود. قیمت یک تکه نان کمی بیشتر از این مقدار و حدود 1.56 یورو است. هر کیلوگرم برنج سفید در سوپرمارکت‌های کشور ایتالیا به مبلغ 1.93 یورو به فروش می‌رسد و هزینه لازم برای خرید هرکیلوگرم پنیر محلی معادل با 12.33 یورو است.

هر کیلوگرم گوشت قرمز در کشور ایتالیا در حال حاضر حدود 14.84 یورو قیمت دارد. طبیعتا هزینه خرید هر کیلوگرم فیله مرغ در این کشور مقرون به صرفه‌تر بوده و حدود 8.35 یورو است. هزینه خرید هر شانه تخم مرغ 12 عددی در این کشور 2.80 یورو است. اگر بخواهید یک بطری آب یک و نیم لیتری را در سوپرمارکت‌های این کشور خریداری کنید، باید هزینه‌ای برابر با 0.42 یورو را بپردازید. قیمت هر کیلو گوجه فرنگی در این کشور برابر با 2.02 یورو است. سایر سبزیجات و میوه جات پرطرفدار از قیمت مناسب‌تری در این کشور برخوردار هستند و اقلامی مانند 1 کیلوگرم سیب زمینی، یک کیلوگرم موز، یک کیلوگرم سیب و یک کیلوگرم پیاز به ترتیب 1.24، 1.65، 1.82 و 1.32 یورو قیمت دارند.

اقامت آمریکا دائم و موقت

اقامت آمریکا دائم و موقت

هزینه‌های مربوط به حمل و نقل در کشور ایتالیا

برای تهیه یک بلیط یک طرفه در این کشور باید حدود 1.5 یورو را بپردازید. البته هزینه لازم برای تهیه کارت بلیط ماهانه در ایتالیا 35 یورو است که می‌تواند مقرون به صرفه‌تر باشد. هر لیتر بنزین در این کشور 1.52 یورو ارزش دارد. البته با استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی نه تنها می‌توانید در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید بلکه به پاک نگه داشتن هوا کمک خواهید کرد.

هزینه‌های لازم برای پرداخت قبض آب، برق، اینترنت و…

در این قسمت ما ابعاد یک آپارتمان را به طور متوسط 85 متر در نظر گرفته‌ایم و هزینه‌های ماهانه مربوط به آب، برق، گاز، آب و… را به طور تقریبی برای این ابعاد در حدود 160.32 یورو برآورد کرده‌ایم. همچنین برای تهیه اشتراک اینترنت ماهانه 60 Mbps شما ملزم به پرداخت 29.02 یورو خواهید بود.

هزینه‌های مربوط به ورزش و تفریح در ایتالیا

چنان چه به انجام ورزش علاقمند هستید و می‌خواهید فعالیت‌های ورزشی خود را پس از مهاجرت به ایتالیا هم چنان ادامه دهید، خواندن این قسمت از مقاله برای‌تان مفید خواهد بود. چنان چه قصد دارید فعالیت‌های خود را در باشگاه بدنسازی ادامه دهید یا در یک باشگاه بدنسازی ثبت نام کنید، بهتر است بدانید که هزینه انجام این کار برابر با 46.09 یورو در ماه است. اگر می‌خواهید یک زمین تنیس را به مدت یک ساعت در هر هفته اجاره کنید، ملزم به پرداخت 19.22 یورو خواهید بود. چنان چه به تفریحاتی مانند سینما علاقمند هستید، می‌توانید بلیط سینما را به مبلغ 8.50 یورو برای هر نفر تهیه کنید.

هزینه مورد نیاز برای اجاره یا خرید آپارتمان در ایتالیا

تهیه یک اقامتگاه یکی از مهم‌ترین مواردی است که برای مهاجرت به کشور ایتالیا باید به آن توجه کنید. هزینه مورد نیاز برای اجاره و خرید آپارتمان در ایتالیا باهم تفاوت دارد. همچنین هزینه مورد نیاز برای اجاره آپارتمان در مرکز شهر با هزینه مورد نیاز برای اجاره آپارتمان در خارج از مرکز شهر با هم متفاوت هستند. عوامل دیگری از جمله متراژ ساختمان، تعداد اتاق خواب، محله و… را می‌توان از دیگر عوامل موثر بر هزینه خرید یا اجاره آپارتمان در ایتالیا دانست. به طور کلی برای اجاره یک آپارتمان تک خوابه در مرکز شهر، شما باید ماهانه حدود 581.37 یورو را پرداخت کنید. همچنین هزینه لازم برای اجاره یک آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر حدود 1008.14 یورو خواهد بود. این در حالی است که برای اجاره یک آپارتمان تک خوابه در خارج از مرکز شهر باید ماهانه 442.83 یورو را بپردازید و هزینه لازم برای اجاره یک آپارتمان سه خوابه در خارج از مرکز شهر 635.96 یورو خواهد بود.

اگر قصد دارید برای خرید خانه در کشور ایتالیا اقدام کنید، بهتر است بدانید که متوسط هزینه لازم برای خرید هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر در کشور ایتالیا 3115.21 یورو است. در حالی که برای خرید هر متر مربع آپارتمان در خارج از مرکز شهر ایتالیا ملزم به پرداخت 1898.67 یورو در ازای هر متر مربع خواهید بود.

مزایا و معایب اقامت در کشور ایتالیا چیست؟

اقامت دائم ایتالیا و اقامت موقت ایتالیا هر دو مزایا و معایب خاص خود را دارند. از آن جایی که زندگی در یک کشور جدید می‌تواند برای شما بسیار چالش برانگیز باشد، لازم است که پیش از هر گونه اقدامی برای مهاجرت به ایتالیا از مزایا و معایب زندگی در این کشور مطلع شوید تا بتوانید تصمیم گیری بهتری در این باره داشته باشید. چنان چه در زمان مهاجرت به کشور ایتالیا، معایب زندگی در این کشور را در نظر نگیرید و تنها با تکیه بر تفکرات آرمانی خود دست به اقدام بزنید، با مشکلات متعددی مواجه خواهید شد و طبیعتا دچار سرخوردگی می‌شوید. چه بسا افرادی که به امید دست یابی به یک زندگی رویایی، پول و سرمایه زیادی را صرف مهاجرت خود به کشور ایتالیا کرده‌اند و پس از مهاجرت با شکست مواجه شده یا سرخورده شده‌اند. از جمله مزایای مهاجرت به این کشور می‌توان به شباهت فرهنگی بسیار بین مردم ایران و ایتالیا اشاره کرد. این شباهت فرهنگی به حدی است که شهروندان ایرانی می‌توانند به سرعت با زندگی در این کشور سازگار شوند.

جاذبه‌های گردشگری و تاریخی دیدنی و جذاب این کشور را می‌توان از جمله دیگر مزایایی دانست که با مهاجرت به این کشور می‌توانید از آن‌ها لذت ببرید. این کشور از جمله برترین اقتصادهای جهانی محسوب می‌شود که نظام آموزشی بسیار پشرفته‌ای دارد. هزینه تحصیل در کشور ایتالیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی مقرون به صرفه است که همین موضوع موجب می‌شود که دانشجویان زیادی برای داشتن تحصیلات مقرون به‌صرفه و سطح بالا به این کشور مهاجرت کنند. البته توصیه می‌کنیم که تنها به این چند مورد بسنده نکنید و برای آشنایی بیشتر با مزایا و معایب زندگی در ایتالیا در قسمت‌های بعدی مقاله با ما همراه باشید.

مزایای زندگی و اقامت در کشور ایتالیا چیست؟

در قسمت قبلی تعدادی از مزایای زندگی در کشور ایتالیا را برای شما نام بردیم. از جمله دیگر مزایای مهاجرت به ایتالیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان تحصیل در دانشگاه‌های معتبر و سطح بالای ایتالیا
 • امکان دریافت بورسیه تحصیلی و داشتن تحصیلی بسیار کم هزینه در دانشگاه‌های ایتالیا
 • ارائه مدرک بسیار معتبر در سطح جهانی به خصوص در رشته‌های هنر، معماری، طراحی، مد، تاریخ، باستان شناسی و…
 • فرصت تحصیل به زبان انگلیسی در رشته‌های پزشکی و مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در بعضی از رشته‌ها
 • امکان کاریابی در کشور ایتالیا پس از اتمام دوره تحصیلی
 • فرصت دریافت اقامت دائم ایتالیا و شهروندی این کشور پس از گذشت 3 الی 5 سال
 • امکان بازدید از اماکن تاریخی و هنری این کشور و بازدید از مناظر طبیعی و زیبا
 • دریافت ویزای شینگن و امکان سفر به کشورهای حوزه شینگن بدون نیاز به ویزا
 • امکان استفاده از تنوع غذایی بالا و صرف انواع غذاهای لذیذ و خوش طعم
 • استفاده از مواد خوراکی سالم، غیر شیمیایی و بدون مواد نگهدارنده
 • زندگی در یک کشور مرفه و با امکانات
 • امکان استفاده از امکانات تفریحی متنوع و سرگرم کننده متنوع
 • امکان استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی راحت با خدمات مناسب
 • امکان استفاده از خدمات درمانی و بهداشتی پیشرفته و مناسب با صرف هزینه بسیار کم
 • امکان زندگی میان مردم شاداب، اجتماعی و خونگرم این کشور
اقامت آمریکا دائم و موقت

اقامت آمریکا دائم و موقت

اقامت در کشور ایتالیا چه معایبی دارد؟

با وجود تمام مزایایی که در قسمت‌های قبلی برای اقامت در کشور ایتالیا برشمردیم، بهتر است بدانید که مهاجرت به این کشور معایب زیادی نیز خواهد داشت که می‌توانند برای شما چالش برانگیز باشند یا حتی شما را از اقامت در این کشور منصرف کنند. یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین معایبی که برای مهاجرت به کشور ایتالیا وجود دارد، کمبود فرصت‌های شغلی در این کشور است. با وجود این که این کشور یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان به حساب می‌آید؛ اما بازار کار نامطلوب این کشور و شرایط اقتصادی حاکم بر آن می‌تواند یکی از دلایلی باشد که افراد فاقد تمکن مالی مناسب را از مهاجرت به این کشور منصرف کند. نرخ بیکاری در این کشور در سال‌های اخیر نسبت به سایر کشورهای اروپایی بیشتر بوده  که این موضوع، اشتغال را برای نیروهای کار متخصص بین المللی دشوار می‌کند. چرا که کشور ایتالیا شهروندان خود را برای ارائه شغل در اولویت قرار می‎دهد. از جمله دیگر معایب اقامت در کشور ایتالیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لزوم تسلط به زبان ایتالیایی برای اشتغال در ایتالیا یا تحصیل در مقطع کارشناسی در این کشور
 • کم بودن حقوق کارگران و کارمندان در مقایسه با کارگران سایر کشورهای اروپایی
 • وجود بحران اقتصادی و کم بودن میزان رشد اقتصادی کشور ایتالیا
 • دریافت مالیات از شهروندان ایتالیایی به بهانه‌های مختلف و پیچیده بودن سیستم مالیاتی در این کشور

آیا برای مهاجرت به ایتالیا باید حتما از یک موسسه مهاجرتی کمک بگیریم؟

خیر. در صورت تسلط به زبان انگلیسی، داشتن وقت کافی و داشتن دانش مورد نیاز برای ثبت درخواست مهاجرت می‌توانید به تنهایی تمام کارهای مربوط به مهاجرت خود را انجام دهید. اما کمک گرفتن از یک وکیل مهاجرتی کاربلد می‌تواند در وقت شما صرفه جویی کند و روند دریافت ویزای شما را سریع‌تر کند. همچنین کمک گرفتن از یک فرد متخصص، احتمال خطا و اشتباهات شما را در روند مهاجرتی به حداقل رسانده و امکان ریجکت شدن درخواست ویزای شما را کاهش خواهد داد. چنان چه برای انتخاب یکی از راه‌های مهاجرتی دو دل هستید و نمی‌دانید کدام یک از روش‌های مهاجرت به ایتالیا برای شما مناسب‌تر هستند، باز هم وکیل مهاجرتی یا موسسه مهاجرتی می‌تواند با ارائه مشاوره حرفه‌ای و مناسب شما را در رفع این مشکل یاری کند. به طور کلی شما برای پیش بردن کارهای مهاجرتی خود به صورت مستقل هیچ محدودیتی نخواهید داشت؛ اما استفاده از دانش و مهارت یک فرد کاربلد می‌تواند برای شما بسیار کارآمد باشد.

خلاصه مقاله و نتیجه گیری

در این مقاله در رابطه با اقامت موقت ایتالیا، اقامت دائم ایتالیا و روش‌های مختلف اخذ اقامت در این کشور با شما صحبت کردیم. ایتالیا از جمله کشورهای ثروتمند اروپایی است که راه‌های مختلفی را برای مهاجرت مهاجران بین المللی فراهم کرده است. البته وجود راه‌های مهاجرتی متنوع در این کشور، لزوما به معنای ساده بودن مهاجرت به ایتالیا نیست. ممکن است برای مهاجرت به ایتالیا مجبور باشید از مسیر مهاجرتی سخت و دشواری بگذرید. برای مثال همان طور که در این مقاله گفته شد، مهاجرت به ایتالیا از طریق کار اصلا کار راحتی نبوده و می‌تواند با محدودیت‌های فراوانی همراه باشد.

همچنین در این مقاله، مزایا و معایب مهاجرت به کشور ایتالیا را برای شما برشمردیم و دیدیم که زندگی در این کشور در کنار مزایای فراوان می‌تواند از بعضی جهات برای مهاجران سخت و مشکل باشد. چنان چه پس از خواندن این مقاله تصمیم خود را برای مهاجرت به کشور ایتالیا نهایی کرده‌اید، می‌توانید از یک وکیل مهاجرتی، مشاور یا فرد متخصص در این زمینه برای مهاجرت به این کشور و انتخاب بهترین روش مهاجرتی به ایتالیا کمک بگیرید. امیدواریم که خواندن این مقاله تا حد زیادی برای رفع ابهامات ذهنی شما در زمینه مهاجرت به ایتالیا به شما کمک کرده باشد. از شما دعوت می‌کنیم که پرسش‌ها یا تجربیات خود را در رابطه با مهاجرت به ایتالیا در کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

منابع:

https://www.schengenvisainfo.com/eu-golden-visas/italy-investor-visa/