شرایط کامل و هزینه انواع روش‌هایی برای اقامت دائم در آلمان 2022 در میانه‌های سال ۲۰۱۹ در آلمان قانونی تصویب شد که را به مهاجران کاری و متخصصان غیراروپایی اجازه می‌داد در این کشور به کار و فعالیت بپردازند و درنهایت اقامت دائم را در کشور آلمان دریافت کنند. از سال ۲۰۲۰ تعداد افرادی که توانستند از کشورهای غیراروپایی به آلمان مهاجرت کنند از ۲۰۰ هزار نفر فراتر رفت. می‌توان گفت که حدود ۵ میلیون مسلمان در کشور آلمان اقامت دائم دارند که از نظر جمعیت مسلمانان دومین کشور اروپایی به حساب می‌آید.

در سال‌های بین ۲۰۱۵ و تا ۲۰۱۷ روند مهاجرت به کشور آلمان فرازونشیب‌های زیادی داشت. به این صورت که به خاطر شرایط نابسامان خاورمیانه و همچنین جنگ‌هایی که در عراق و سوریه اتفاق افتاد، تعداد مهاجران غیرقانونی و همچنین پناهندگانی که قصد ورود به آلمان و اقامت در این کشور را داشتند، به‌شدت افزایش پیدا کرد و همچنین باعث شد که آلمان قوانین تازه‌ای را برای روند پذیرش مهاجران به کشورش در نظر بگیرد. در سال‌های اخیر مشاهده شده که مهاجرت به آلمان به خاطر قوانین سخت‌گیرانه برای پنج سال متوالی کاهش پیدا می‌کند، اما هنوز هم به‌عنوان یکی از پنج کشور برتر برای مهاجرت شناخته می‌شود. می‌توان گفت که بیشتر مهاجرانی که در سال گذشته به این کشور مهاجرت کردند از کارگران ماهر و کارآموزان کشورهای ثالث بودند و درواقع بیشتر از ۵۰ هزار نفر توانسته‌اند ویزای کاری این کشور را دریافت کنند.

فهرست مطالب

شرایط کامل و هزینه انواع روش‌هایی برای اقامت دائم در آلمان

به‌طورمعمول آلمان برای نیروهای متخصص که خارج از اتحادیۀ اروپا زندگی می‌کنند راحت‌تر ویزا صادر می‌کند و از طریق قانونی که سال ۲۰۱۹ در آلمان تصویب شد مهاجرت متخصصان غیراروپایی به کشور آلمان نسبت به سایر افراد ساده‌تر شده است. می‌توان گفت که دریافت ویزای کاری نسبت به سایر ویزاهای آلمان جهت اقامت دائم در این کشور راحت‌تر است به شرطی که فرد تخصص لازم را در حرفۀ خود داشته باشد.

در قانون نوشته شده است که افراد غیراروپایی که در حرفه خود تخصص یا مدرک آموزشی دارند، می‌توانند در شرکت‌های آلمانی به فعالیت بپردازند و همچنین شرکت‌های آلمانی اجازه دارند که از اتباع غیراروپایی برای استخدام در شرکت خود بهره ببرند. گرچه باوجود شیوع کرونا هم‌زمان با تصویب این قانون، شرایط سخت و محدودیت‌های فراوانی ایجاد شد ولی در اوایل سال ۲۰۲۱ محدودیت‌ها کاهش پیدا کرد و تعداد زیادی از مهاجران توانستند از طریق ویزای کاری اقامت آلمان را دریافت کنند.

اگر بخواهید به‌طور قانونی اقامت دائم آلمان را دریافت کنید چندراه مشهور وجود دارد که ثابت شده موفقیت این روش‌ها بالاتر است. می‌توان گفت امروزه دریافت ویزای کاری و یافتن کار در آلمان یکی از راه‌های ممکن است. همچنین اتباع خارجی می‌توانند در آلمان به سرمایه‌گذاری و کارآفرینی بپردازند و اگر شرکت و سرمایه‌گذاری آن‌ها موفق شود به‌راحتی می‌توانند اقامت دائم آلمان را دریافت کنند.

راه‌های گرفتن اقامت دائم آلمان چیست؟

آلمان هم‌اکنون یکی از صنعتی‌ترین کشورهای دنیا به‌حساب می‌آید. در این مقاله می‌خواهیم شما را با روش دریافت اقامت دائم و موقت آلمان آشنا کنیم. درواقع کشور آلمان با توجه به شرایط ویژه‌ای که در خود دارد، موتور اقتصادی و حوزۀ پولی یورو به‌حساب می‌آید. به‌عنوان ثروتمندترین کشور اتحادیۀ اروپا معرفی می‌شود. باوجود همۀ این شرایط و اقتصاد قوی این کشور باعث شده که نرخ بیکاری در کشور آلمان شدیداً پایین باشد. بنابراین از نظر رفاه زندگی و کسب درآمد یکی از کشورهای عالی برای زندگی به حساب می‌آید و همۀ این گزینه‌ها باعث شده افراد زیادی آلمان را مقصد مهاجرت خود انتخاب کنند. آب‌وهوای مناسب و فرهنگ بالای مردم ساکن در کشور آلمان نیز از گزینه‌های ویژۀ زندگی در آلمان است. در این قسمت می‌خواهیم شما را با راه‌های گرفتن اقامت دائم آلمان آشنا کنیم.

مهاجرت به هر کشوری نیازمند رعایت یک‌سری پیش‌نیازهای مهم است. برای دریافت اقامت آلمان چه به‌طور دائم و چه به‌طور موقت نیاز است که یک‌سری قوانین و الزامات را حتماً رعایت کنید تا رضایت افسر ویزا را دریافت کرده و ویزای آلمان را دریافت کنید. اثبات وجود ثبات مالی و داشتن بیمۀ سلامت و همچنین حداقل آشنایی با زبان آلمانی و دریافت ویزای شینگن آلمان قبل از دریافت ویزای اقامت دائم از پیش‌نیازهای اصلی مسیر مهاجرت به آلمان و دریافت اقامت آلمان به‌صورت دائم است.

شرایط کامل و هزینه انواع روش‌هایی برای اقامت دائم در آلمان

شرایط کامل و هزینه انواع روش‌هایی برای اقامت دائم در آلمان

اقامت در آلمان از طریق تحصیل

دربارۀ دریافت اقامت آلمان و ویزای تحصیلی می‌توان گفت که ویزاهای متفاوتی وجود دارد درنتیجه مدارک متفاوت و متنوعی نیز برای دریافت این ویزاهای مختلف جهت تحصیل در آلمان نیاز است. نوع ویزای تحصیلی که اقامت طولانی‌مدت در آلمان را برای شما فراهم می‌کند به دانشگاهی بستگی دارد که شما در آن پذیرفته شده‌اید؛ بنابراین اولین مرحله‌ای که باید جهت انجام مراحل مهاجرت به آلمان و دریافت ویزای تحصیلی اقامت آلمان انجام دهید، گرفتن پذیرش و تأییدیه ثبت‌نام از دانشگاه موردنظر است. اگر قرار است مدارک خاصی را به دانشگاه ارائه دهید یا دانشگاهی که قرار است در آن به تحصیل بپردازید نیازمند آزمون ورودی است یا مصاحبه است باید مدت کوتاهی به کشور آلمان سفر کرده تا بتوانید پذیرش دانشگاه را دریافت کنید و برای سفر کوتاه‌مدت به ویزای دیگری نیاز دارید.

شهروندانی که در اتحادیۀ اروپا زندگی می‌کنند برای سفر به کشور آلمان فقط باید کارت هویت خود را ارائه دهند، ولی شهروندانی که در خارج از اتحادیه اروپا زندگی می‌کنند باید حتماً ویزای ۹۰ روزه آلمان یا همان ویزای شینگن را دریافت کنند. شهروندان بعضی از کشورها مانند نیوزلند، استرالیا، کانادا، اسرائیل، ایالات‌متحده آمریکا، ژاپن و کره جنوبی می‌توانند بعد از ورود به کشور آلمان ویزای ۹۰ روزه خود را دریافت کنند؛ اما شهروندان سایر کشورها مانند کشور ایران باید قبل از آنکه وارد خاک آلمان شوند درخواست ویزای شینگن بدهند. در مهلت ۹۰ روزه‌ای که ویزای شینگن برای شما فراهم می‌کند می‌توانید به دانشگاه‌های موردنظر مراجعه کرده و آزمون‌های لازم و مصاحبه‌های موردنیاز برای دریافت پذیرش دانشگاه را انجام دهید.

کشور آلمان که یکی از کشورهای بسیار شناخته شده در تحصیل و آموزش عالی است سالانه دانشجویان زیادی را برای ادامه تحصیل و دریافت ویزای تحصیلی به سمت خود جذب می‌کند. تحصیل رایگان و بورسیه‌های تحصیلی فراوانی که برای دانشجویان ممتاز در نظر می‌گیرد و همچنین سطح علمی بالا و دسترسی به تکنولوژی های روز دنیا و کیفیت آموزشی به‌روز باعث شده است که آلمان از نظر تحصیل کشور محبوبی بین افراد قرار باشد و یکی از گزینه‌های برجسته برای مهاجرت تحصیلی به‌حساب بیاید. مدارک معتبری که دانشگاه‌های آلمانی به دانشجویان خود ارائه می‌دهد باعث شده که آن‌ها از نظر تأمین زندگی و کیفیت کاری خود مطمئن باشند و به‌راحتی شغل مناسب خود را در سراسر دنیا پیدا کنند و در آن مشغول به کار شوند.

اقامت در آلمان از طریق کار

تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا قوانین مشترکی برای دریافت ویزای کار دارند. اگر شما قصد دارید ویزای کار آلمان را دریافت کنید و درنهایت اقامت در آلمان را از طریق کار دریافت کنید باید به شما بگویم که در ابتدا باید به آگهی‌های جذب نیروی کاری مراجعه کنید که از طریق شرکت‌های اروپایی درج می‌شود. یکی از سختی‌هایی که برای دریافت ویزای کاری وجود دارد این است که باید بسیار متخصص و حرفه‌ای باشید به‌این‌علت که در آگاهی‌های درج‌شده شانس پذیرش بیشتر با افراد داخل آلمان و اتحادیۀ اروپا است و اگر کسی در اتحادیۀ اروپا و آلمان برای آگهی درج‌شده و مشخصات آن پیدا نشد، نوبت به افراد خارج از این محدوده می‌رسدکه تقریباً می‌توان گفت غیرممکن است. روش دیگری که می‌توان سریع‌تر اقامت آلمان را دریافت کرد این است که از طریق فرصت شش ماهه‌ای که به افرادی جویای کار در آلمان می‌دهند، به جست‌وجوی کار و شغل بپردازید. مراجعه به شرکت‌های آلمانی یا حتی سایر کشورهای اتحادیه اروپا، در این فرصت شش ماهه الزامی است. شما با مهلتی که دارید می‌توانید به‌صورت حضوری با کارفرمایان مصاحبه کرده و نظر آن‌ها را برای استخدام در شرکتشان جلب کنید.

توجه کنید که مهارت و تخصص شما و همچنین سطح زبان آلمانی تأثیر زیادی در استخدام شما دارد. بعد از آن که توانستید در شرکتی استخدام شده و به کار و فعالیت بپردازید، می‌توانید برای اثبات مهارت خود ویزای دو یا سه ساله دریافت کنید. بعد از دو سال سابقه کار برای کسانی که به زبان آلمانی مسلط هستند و سه سال برای کسانی که زبان آلمانی آن‌ها متوسط یا پایین‌تر است، می‌توانید ویزای اقامت دائم آلمان را دریافت کنید.

کشور آلمان امروزه با کمبود نیروی متخصص جوان مواجه شده و در رشته‌هایی مانند برق‌کاری، کامپیوتر، الکترونیک و مکانیک صنایع فیزیکی، آی‌تی، داروسازی، پزشکی و پرستاری با کمبود نیرو مواجه است. همان‌طور که گفتیم سال ۲۰۱۹ قانونی به تصویب رسید تا نیروهای متخصص و حرفه‌ای به‌راحتی در آلمان استخدام شوند و دست کارفرمایان برای استخدام نیروهای مهاجر و غیراروپایی نیز باز شد و فرصت‌های زیادی برای مهاجرت کاری به آلمان و دریافت اقامت آلمان به‌صورت دائم برای افراد ایجاد شد.

ویزای Job Seeker

نرخ بیکاری در کشور آلمان بسیار پایین است و همچنین رشد اقتصادی بسیار بالایی دارد و به همین دلیل بهترین مکان برای متخصصان و متقاضیان جویای کار و شغل است. همچنین محیط کاری امن و جذاب استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا و فرهنگ زندگی بالا و آب‌وهوای مناسب کشور آلمان، این کشور را به یکی از بهترین کشورها برای کار و زندگی تبدیل کرده است. افراد زیادی سالانه برای مهاجرت کاری این کشور اقدام می‌کند.

ویزای جاب سیکر که به ویزای جست‌وجوی کار آلمان معروف است درواقع همان مهلت شش ماه است که جهت جست‌وجوی کار و استخدام شدن در یک شرکت به افراد داده می‌شود. اگر هنگام ورود به کشور آلمان دعوت‌نامه کاری از یک کارفرما را به همراه ندارید می‌توانید با داشتن ویزای جست‌وجوی کار در آلمان که به ویزای کار جویان آلمان نیز معروف است در مدت ۶ ماه به جست‌وجوی شغل مناسب در این کشور بپردازید. اگر در این مدت موفق شدید که نظر کارفرمایی را جلب کرده و با وی قرارداد امضا کنید، می‌توانید ویزای جاب سیکر خود را به ویزای جاب آفر یا همان ویزای کار آلمان تبدیل کنید.

ویزای کار Job Offer

با توجه به رشد منفی جمعیت کشور آلمان و کمبود نیروی جوان و همچنین متخصص باعث شده که دولت آلمان ورود متخصصان کاری و نیروی جوان را به کشور آلمان آسان‌تر کند. همچنین افرادی که از سطح دانش و مهارت بسیار بالا و سابقۀ کار بسیار خوبی برخوردار باشند به‌راحتی می‌توانند حرفه و شغل خود را در کشور آلمان پیدا کرده و به کار و فعالیت و همچنین زندگی در آلمان بپردازند. طبق قانون جدیدی که در اول مارس ۲۰۲۱ در کشور آلمان مقرر شد برای اینکه فردی در نیروی فنی آلمان استخدام شود فقط باید مدرک تخصصی خود را ارائه دهد و اثبات کند مهارت کافی دارد.

به‌این‌ ترتیب، برای دریافت ویزای شش ماه کار و همچنین دریافت ویزای کار آلمان که همان جاب آفر است به مدرک تحصیلی دانشگاهی نیازی نیست و افراد با اثبات تخصص و مهارت خود می‌توانند در شرکت‌های آلمانی استخدام‌شده و شروع به کار کنند. البته با توجه به کرونا و محدودیت‌های اقامت آلمان و مهاجرت، این قانون هنوز اجرا نشده و با اتمام کرونا اجرا خواهد شد. باید گفت که همۀ رشته‌ها نمی‌توانند جاب سیکر یا همان ویزای شش ماهۀ جست‌وجوی کار را دریافت کنند؛ ولی رشته‌های زیادی هستند که می‌توانند اسن ویزا را دریافت کنند. رشته‌های پزشکی، پیراپزشکی، مهندسی و همچنین اغلب رشته‌های فنی می‌توانند ویزای شش‌ماهه را دریافت کنند.

شرایط کامل و هزینه انواع روش‌هایی برای اقامت دائم در آلمان

شرایط کامل و هزینه انواع روش‌هایی برای اقامت دائم در آلمان

اقامت در آلمان از طریق سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت

از آنجایی که آلمان کشوری صنعتی و رو به رشد به‌حساب می‌آید سرمایه‌گذاری برای دریافت اقامت دائم در این کشور نیز گزینه‌ای عالی به‌حساب خواهد آمد. با توجه به اینکه دولت آلمان توجه بسیار زیادی به کارآفرینان و بهبود شرایط کاری و اقتصادی کشورش دارد، شروع یک کسب‌وکار و تأسیس شرکت و همچنین کارآفرینی در کشور آلمان با توجه‌های زیادی که واقع شده است در کشور آلمان از شهرت زندگی مطلوبی برخوردار بوده و طبق اعلام رسمی ادارۀ فدرال امور مهاجرت و پناهندگی آلمان دربارۀ مهاجرهای ایرانی انجام داده اعلام کرده که نسبت به سال ۲۰۱۱ در سال‌های بعد حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد افرادی که از طریق سرمایه‌گذاری در آلمان مهاجرت کردند افزایش پیدا کرده است. سرمایه‌گذاری‌هایی که در آلمان درصد موفقیت آن‌ها بالاست عبارت‌اند از: تأسیس شرکت معدنی یا تأسیس شرکت‌های شخصی، تأسیس شرکت با مسئولیت‌های محدود، شرکت سهامی، تأسیس شعبه و دفتر نمایندگی و شعبه‌های وابسته مانند دفتر کارخانه یا کارگاه، شعبه‌های مستقل و همچنین فعالیت‌های حرفه‌ای فردی مانند رستوران‌داری و فروشگاه فرش‌فروشی. افرادی سرمایه‌گذاری موفقی داشته باشند، به‌راحتی می‌توانند اقامت دائم آلمان را دریافت کنند.

اقامت در آلمان از طریق تولد

کشور آلمان با حدود ۸۳ میلیون نفر جمعیت یکی از زیباترین کشورهای جهان و همچنین کم‌جمعیت به‌حساب می‌آید. شرایط ویژۀ آلمان برای مهاجرت باعث شده است که تعداد بسیار زیادی از جوانان و خانواده‌ها برای زندگی کار و تحصیل به این کشور مهاجرت کرده و خواستار دریافت اقامت دائم این کشور باشند. ویزای شینگن آلمان که باعث شده دسترسی به تمام نقاط اروپا برای افراد راحت باشد نیز یکی از مزیت‌های ویزای اقامت دائم آلمان است.

جهت دریافت ویزای آلمان و اقامت در آلمان از طریق تولد باید به بررسی اصل خاک و خون و تفاوت اقامت و تابعیت در آلمان بپردازیم. یکی از سیستم‌های پرطرفدار برای اقامت دائم اصل خاک است که از طریق آن می‌توانید تابعیت آلمان را دریافت کنید. بر این اساس هر فردی که در قلمرو یا سرزمین یک کشور از جمله آلمان متولد شود، می‌تواند به‌راحتی با توجه به قوانین شهروندی کشور ساکن اصلی کشور آلمان شود.

اصل خون نیز که توجه علاقه‌مندان زیادی را به خود جذب می‌کند این است که اگر پدر یا مادر یا هر دو والدین فردی تابعیت و ملیت یک کشور را داشته باشند، باعث فرزند نیز می‌تواند شهروندی و تابعیت آن کشور را دریافت کند. بر همین اساس، تابعیت به معنای پیروی و اطاعت کردن است و کسی که تابعیت کشور آلمان را دارد باید از تمامی قوانین حقوقی معنوی و سیاسی و شخصی دولت و کشور تابعیت کندو در مقابل اقامت به معنای سکونت و توقف است و با توجه به خاک کشوری که فرد در آن سکونت دارد مشخص می‌شود. معمولاً دو اقامت موقت یا اقامت دائم وجود دارد که اقامت دائم منجر به تابعیت آن کشور خواهد شد.

اقامت در آلمان از طریق ازدواج

یکی از راحت‌ترین گزینه‌ها که همیشه به گوش افراد می‌رسد دریافت اقامت از طریق ازدواج است. به این صورت فردی که قصد دارد تابعیت و اقامت آلمان را دریافت کند، می‌تواند با ازدواج با فردی دارای اقامت و تابعیت آلمان ویزای این کشور را دریافت کند. درواقع همسر کسی که تابعیت یک کشور را دارد به تابعیت آن کشور دست پیدا می‌کند. شرط اصلی دریافت ویزای اقامت دائم در کشور آلمان از طریق ازدواج این است که زوج تبعۀ کشور آلمان باید ثابت کند که می‌تواند زندگی خود و همسرش را با تمامی هزینه‌ها تأمین کرده و درآمد کافی برای تأمین زندگی دو نفره و چند نفره را دارد و برای زندگی مشترک خود به کمک‌های دولتی نیازی ندارد.

از طرف دیگر شخصی که می‌خواهد از طریق ازدواج به کشور آلمان مهاجرت کند باید حداقل زبان آلمانی را تا سطح a۱ فراگرفته باشد و حتماً بعد از ازدواج به سفارت آلمان مراجعه کنند و مدارک ازدواج و زبان و را ارئه دهند. همچنین فردی که قرار است درآمد شغلی و فعالیتی در آلمان انجام دهد نیز باید مدارک تحصیلی و مدارک تخصصی خود را ارائه دهد. بعد از صدور ویزای ازدواج آلمان شما می‌توانید وارد کشور آلمان شده و در این کشور اقامت داشته باشید. همچنین امکان کار و تحصیل رایگان نیز برای شما وجود خواهد داشت. علاوه بر این با اقامت سه‌ساله در خاک آلمان می‌توانید اقامت دائم این کشور را دریافت کنید.

اقامت در آلمان از طریق پناهندگی

یکی از روش‌هایی که می‌توان به آلمان مهاجرت کرد از طریق پناهندگی است. البته این موضوع را گوشزد می‌کنیم که پردردسرترین و سخت‌ترین روش برای مهاجرت به آلمان و اقامت آلمان پناهندگی است و روشی غیرقانونی به‌حساب می‌آید. طبق قانون، پناه‌جویانی که به کشور آلمان درخواست پناهندگی می‌دهند باید به نسبت جمعیت، میان ایالات آلمان تقسیم شوند. هرچه جمعیت یک ایالت و استان بیشتر باشد به همان تعداد پناه‌جویان بیشتری نیز می‌پذیرد. مهاجرت به‌صورت پناهندگی به آلمان در ابتدا باید در ادارۀ کنترل مرزی، ادارۀ پلیس و همچنین دیگر اداره‌های مربوطه ثبت شود.

افرادی که پناهندگی آن‌ها موردقبول واقع شود به یکی از اقامتگاه‌های موقت پناهندگان منتقل می‌شوند. در آنجا تصمیم گرفته می‌شود که به کدام شهر فرستاده شوند. پناهندگانی که قصد دارند در شهر یا ایالتی اسکان یابند که دوست یا خویشاوندی در آنجا دارند باید توجه کنند که فقط به درخواست متقاضیانی که زیر سن قانونی هستند یا همسرشان در ایالت مربوطه سکونت دارد پاسخ مثبت می‌دهند. از ابتدای سال جاری پناهندگان در سراسر آلمان اجازۀ سفر دارند ولی تا قبل از آن فقط می‌توانستند در محدودۀ سکونت خودشان تردد کنند.

بلو کارت (کارت آبی) اتحادیه اروپا

باید حتماً این موضوع را گوشزد کنیم که ویزای کار آلمان که به ویزای جاب آفر شناخته می‌شود با ویزای بلوکارت کاملاً تفاوت دارد و هرگز یکی نیست. اگر میزان حقوقی که بعد از دریافت کار و فعالیت در آلمان به‌صورت ناخالص دریافت کنید بالای ۵۴ هزار یورو در سال باشد، شما ویزای بلوکارت آلمان را دریافت می‌کنید در غیر این صورت به شما ویزای جاب آفر یا همان ویزای کاری می‌دهند. همچنین ویزای کار که همان جاب آفر است با ویزای جست‌وجوی کار متفاوت است. باید بگوییم که درآمد بعضی از رشته‌ها مانند آی‌تی، پرستاری و غیره حدود ۴۱ هزار یورو در سال است. تفاوت ویزای کار آلمان با بلوکارت آلمان این است که ویزای کار بعد از ۵ سال کار و فعالیت و ویزای بلوکارت بعد از ۲۱ الی ۳۶ ماه با توجه به مدرک و زمانی که دارید تبدیل به اقامت دائم آلمان می‌شود.

شرایط کامل و هزینه انواع روش‌هایی برای اقامت دائم در آلمان

شرایط کامل و هزینه انواع روش‌هایی برای اقامت دائم در آلمان

هزینه اقامت در آلمان

هزینۀ زندگی و اقامت در آلمان با توجه به شهری که در آن اقامت دارید، متفاوت است، برای مثال هزینه زندگی در شهر کوچکی مثل لایپزیک آلمان در مقایسه با شهرهای بزرگی مثل برلین یا هامبورگ ارزان‌تر است. البته این نکته را باید در نظر بگیرید که شرایط یافتن کار و همچنین امکانات زیادی که شهرهای بزرگ‌تر در اختیار ساکنین آن‌ها می‌گذارند نیز قابل‌چشم‌پوشی نیست.

در حال حاضر اکثر دانشگاه‌های آلمان تحصیل رایگان دارند؛ اما چیزی به‌عنوان هزینۀ نیم سالانه وجود دارد که همۀ دانشجویان به‌صورت اجباری از حدود ۲۵۰ یورو به بالا باید به دانشگاه باید پرداخت کنند. گران‌ترین شهر آلمان مونیخ است که در ابتدای مهاجرت اصلاً به افرادی که بودجۀ محدودی دارند برای زندگی توصیه نمی‌شود. از لحاظ آماری می‌توان گفت ایرانی‌هایی که در آلمان اقامت دارند بیشتر در شهرهای هامبورگ، فرانکفورت، دوسلدورف و لایپزیک زندگی می‌کنند. همچنین مونیخ گران‌ترین شهر آلمان است و از نظر کیفیت زندگی نیز بالاترین سطح را دارد. جایگاه این شهر در اروپا از نظر کیفی زندگی در سطح دهم است.

در سال ۲۰۲۱ برای مهاجرت به آلمان و اقامت دائم در این کشور در سال اول حدود ۸۵۳ یورو تمکن مالی نیاز است. باید گفت که هزینۀ اقامت در آلمان مربوط به هزینه اجاره‌بهای مسکن، غذا و خدمات شهری مانند مترو و قبض آب و برق است. همچنین هزینه‌های دیگری که شامل لباس و تفریحات می‌شود با توجه به افراد و درآمد و بودجه‌شان متفاوت خواهد بود. اجارۀ ماهانۀ مسکن درواقع گران‌ترین هزینۀ زندگی در آلمان است. البته با توجه به نیمه‌رایگان بودن تحصیل در آلمان کسانی که با ویزای تحصیلی در آلمان اقامت می‌کنند، می‌توانند در خوابگاه‌های دانشجویی اقامت داشته باشند که هزینه بسیار کمی دارد. می‌توان گفت که هزینۀ اجاره‌بهای منزل در شهر مونیخ حدود ۹۰۰ یورو، در شهر برلین از ۶۵۰ یورو، در شهر هامبورگ نیز از ۶۵۰ یورو و در فرانکفورت آلمان نیز از ۸۰۰ یورو به بالا است.

سطح حقوق و درآمدها در آلمان

کشور آلمان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی کشوری مقرون‌به‌صرفه و ارزان به‌حساب می‌آید و علت آن ثبات اقتصادی این کشور است. البته هزینۀ زندگی و همچنین ساعت حقوق و درآمد افراد با توجه به شهر محل زندگی و سبک زندگی افراد متفاوت خواهد بود. به‌طور میانگین می‌توان گفت هزینۀ ماهانۀ زندگی برای چهار نفر در شهر برلین که از شهرهای گران‌قیمت آلمان است، چیزی حدود ۲۷۰۰ یورو براور می‌شود. حقوق و درآمدها در آلمان با توجه به سوابق کاری افراد و همچنین مهارت و دانش آن‌ها و شرکتی که در آن استخدام شده‌اند، متفاوت است. به‌طور میانگین می‌توان گفت که پزشکی آلمانی چیزی حدود ۸۵ هزار تا ۱۵۰ هزار یورو در سال درآمد دارد و متخصصان آی تی و برنامه نویسان ۶۶ تا ۱۲۶ هزار یورو سالانه درآمد دارند. وکیلان چیزی حدود ۴ هزار تا ۲۸۰ هزار حقوق سالانه دریافت می‌کنند و دستمزد مدیران معمولاً بالاست و یک مدیرعامل با توجه به کسب‌وکاری که مدیریت آن را دارد میانگین ۵۰۰ هزار یورو دریافت خواهد کرد.

بهترین روش مهاجرت به آلمان چیست؟

نمی‌توان گفت که بهترین روش مهاجرت به آلمان کدام است. با توجه به شرایط افراد و همچنین مدارک تحصیلی و دانش و علم و مهارت شغلی روش مهاجرت به آلمان برای هر فردی متفاوت خواهد بود.

راحت‌ترین راه اخذ اقامت آلمان کدام است؟

می‌توان گفت که تمامی روش‌های قانونی برای افرادی که مدارک و توان مالی مهاجرت را دارند راحت‌ترین راه است. سخت‌ترین راه و سنگین‌ترین مسیر مهاجرت پناهندگی است که دردسرهای زیادی دارد و اصلاً این گزینه را به افرادی که می‌توانند به‌صورت قانونی و صحیح اقامت آلمان را دریافت کنند، توصیه نمی‌کنیم. در بین راه‌های قانونی، اگر مهارت و دانش کافی را در حرفه شغلی خود داشته باشید، راحت‌ترین روش مهاجرت دریافت اخذ ویزای کاری آلمان است که به‌راحتی بعد از دو یا سه سال می‌توانید اقامت دائم آلمان را دریافت کنید.

مزایای اقامت دائم آلمان کشور آلمان چیست؟

کشور آلمان از نظر شاخص توسعۀ انسانی مقام چهارم جهانی است و از مهم‌ترین کشورهای توسعه‌یافته به‌حساب می‌آید. بیمۀ درمانی، امنیت اجتماعی بالا، سیاست‌های حامی محیط‌زیست و همچنین آموزش رایگان از دلایل عمده‌ای است که افراد را برای مهاجرت به سمت آلمان سوق می‌دهد و کشور آلمان را به کشوری ایدئال برای مهاجرت تبدیل کرده است. همچنین بخش شمالی این کشور تحت تأثیر اقلیم اقیانوسی و بخش جنوبی و جنوب شرقی تحت تأثیر اقلیم قاره‌ای قرار دارد و باعث شده زمستان‌ها و تابستان‌ها در آلمان در مناطق مختلف متفاوت باشد.

وجود زمستان‌های سرد در کنار تابستان‌های گرم و خشک باعث ایجاد تنوع آب‌وهوایی در این کشور شده است. می‌توان گفت متوسط دمای هوای کشور آلمان بین ۳ تا ۱۹ درجه است که آب‌وهوای بسیار مناسبی است و افراد بعد از مهاجرت به آلمان به‌سادگی به این آب‌وهوا عادت می‌کنند. شرایط جوی مناسب نیز یکی از گزینه‌های خوب آلمان برای مهاجرت به‌حساب می‌آید. از مزیت‌های مهاجرت به آلمان می‌توان به زندگی در کشوری با استانداردهای بالا و تکنولوژی و فناوری جدید و به‌روز دنیا، امنیت و رفاه اجتماعی، آموزش رایگان، دسترسی به ویزای شینگن و کشورهای اتحادیه اروپا، کار و امنیت شغلی بالا و بیمۀ درمانی گسترده و آب و هوایی معتدل اشاره کرد.

مدارک لازم برای اقامت دائم در آلمان

هر ویزایی با توجه به شرایط خود، مدارک متفاوتی نیاز دارد، مثلاً برای ویزای تحصیلی شما باید تأییدیه و قبولی دانشگاه موردنظر در آلمان را ارائه دهید و برای دریافت ویزای کاری در ابتدا باید ویزای جست‌وجوی کار را دریافت کنید یا از قبل در یک شرکت آلمانی استخدام شده باشید. مهم‌ترین مدارکی که می‌توان برای مهاجرت به آلمان در نظر گرفت، وجود ثبات مالی است. باید ثابت کنید که می‌توانید به مدت یک سال از پس هزینه‌های خود بربیایید. داشتن بیمۀ سلامت برای افرادی که قصد دارند به آلمان مهاجرت کنند، الزامی است. آشنایی حداقلی با زبان آلمانی الزامی است و همچنین برای ورود به خاک آلمان قبل از سفر، اخذ ویزای شینگن الزامی است.

شرایط کامل و هزینه انواع روش‌هایی برای اقامت دائم در آلمان

شرایط کامل و هزینه انواع روش‌هایی برای اقامت دائم در آلمان

راه‌های اخذ اقامت آلمان برای هنرمندان و ورزشکاران

افرادی که با ویزای هنرمندان قصد اقامت آلمان را دارند باید ویزای آزادکاری دریافت کنند. ویزای آزادکاری حدوداً سه ماه است و به هنرمندان و سایر افراد اجازۀ اشتغال در آلمان را می‌دهد و بعد از سه ماه فقط می‌توانید در شهر برلین زندگی کنید. این اقامت به‌صورت فری‌لینسری تا سه سال قابل تمدید است و بعد از آنکه ثابت کردید در حرفۀ خود درآمد دارید، می‌توانید ویزای ۳ سالۀ خود را به اقامت دائم تبدیل کنید.

ویزای ورزشی نیز برای ورزشکاران و مربیان صادر می‌شود. ورزشکاران باید با ویزای موقت وارد خاک کشور آلمان شوند و در مدت مشخصی حرفه‌ای ورزشی را در آلمان انتخاب کنند و بعد از مدت مشخص به ادارۀ امور خارجۀ محلی موردنظر در آلمان مراجعه کرده تا درخواست فعالیت ورزشی آن‌ها تائید شود. شرایط آن این است که ورزشکار باید حداقل ۱۶ سال داشته باشد و در یک باشگاه آلمانی یا مرکز ورزشی در مدت مشخصی فعالیت‌های ورزشی انجام دهد تا انجمن مرکزی مسئول ورزش موردنظر و همچنین فدراسیون ورزشی آلمان با توافق مشترک صلاحیت ورزشی و همچنین صلاحیت حرفه‌ای مربی و ورزشکار را تأیید کنند.

ویزای توریستی آلمان

کشور آلمان یکی از کشورهای زیبای اروپایی به‌حساب می‌آید که سالانه میلیون‌ها نفر را برای گردشگری میزبانی می‌کند. برای ورود به این کشور نیاز است که ویزای توریستی سازمان را دریافت کنید. بدین‌ترتیب می‌توانید به کشور آلمان سفر کرده و در مدت سه ماه به گردشگری در این کشور بپردازید.

مراحل اخذ ویزا توریستی آلمان

برای تقاضای ویزای آلمان به‌صورت توریستی یا ویزای موقت آلمان لازم است. برای دریافت آن باید به‌صورت حضوری به سفارت آلمان مراجعه کنید و مصاحبۀ حضوری انجام دهید، البته باید از قبل وقت سفارت بگیرید. بعد از پر کردن فرم تقاضای ویزا آن را باید به‌صورت پرینت شده با مدارک دیگر در روز مصاحبه با خود همراه داشته باشید. باید این موضوع را گوشزد کنیم که اگر افراد به‌صورت تکی درخواست ویزای توریستی آلمان را بدهند شانس قبولی آن‌ها بیشتر خواهد بود تا همراه با یکدیگر مثلاً در یک خانواده درخواست ویزای توریستی بدهند.

شرایط و مدارک لازم جهت اخذ ویزا توریستی

شرط اصلی که برای دریافت ویزای توریستی آلمان این است که حتماً تمکن مالی قابل قبولی برای سفر تفریحی و توریستی به کشور آلمان داشته باشید و باید آن را به افسر ویزا ثابت کنید. موضوع دیگر ثابت کردن برگشت به کشور خود با ویزای توریستی است. افراد مشکوک شانس بسیار کمی برای دریافت این نوع ویزا خواهند داشت. از مدارکی که باید برای اخذ ویزای توریستی آلمان ارائه دهید، عبارت‌اند از:

 • فرم تکمیل‌ درخواست ویزای توریستی
 • شناسنامه، کارت ملی و فتوکپی از تمامی صفحات
 • گذرنامه که حدوداً ۶ ماه قبل از درخواست ویزای توریستی صادر شده باشد و کپی از ۵ صفحۀ اول آن
 • سه قطعه عکس رنگی
 • گواهی اشتغال به تحصیل یا اشتغال به کار
 • اسناد منابع مالی
 • بیمۀ مسافرتی
 • بلیت رفت‌وبرگشت
 • تأییدیه رزرو هتل

ویزای نمایشگاهی

یک نوع ویزای تجاری که سفارت کشورهای مختلف از جمله آلمان برای افراد صادر می‌کنند ویزای نمایشگاهی است. این ویزا به کسانی تعلق می‌گیرد که قصد دارند در سمینارها، نمایشگاه‌ها و رویدادهای مختلفی که در کشور برگزار می‌شود، شرکت کنند. شرایط لازم برای دریافت ویزای نمایشگاهی جهت اقامت موقت در آلمان، این است که افراد باید مدرک تحصیلی و شغلی‌ ارائه دهند مبنی بر اینکه سمینار مربوطه با رشتۀ تحصیلی و شغلی آن‌ها ارتباط دارد. مدرک بعدی که وجود آن الزامی است معرفی‌نامه‌ای است که از طرف شرکت، نهاد یا سیستم برگزارکنندۀ نمایشگاه یا سمینار صادر می‌شود.

درواقع اصلی‌ترین شرط دریافت ویزای نمایشگاهی داشتن معرفی‌نامه است. مورد بعدی دعوت‌نامه یا بلیت نمایشگاه موردنظر است. به این صورت که شما بعد از دریافت دعوت‌نامه یا خرید بلیت نمایشگاه می‌توانید به سفارت آلمان رفته و درخواست ویزای نمایشگاهی بدهید. هزینه‌هایی که برای دریافت ویزای نمایشگاهی باید به سفارت پرداخت کنید چیزی حدود ۶۰ یورو است. اگر از خدمات کارگزاری‌ها استفاده کنید چیزی بین ۲۵ تا ۲۸ یورو باید پرداخت کنید.

مدارک موردنیاز برای دریافت ویزا نمایشگاهی

همان‌طور که گفتیم کشور آلمان مقصد بسیاری از دانشجویان و متخصصان شغلی است. بدین منظور افراد بامهارت، متخصص و حرفه‌ای در کشور آلمان زیاد است. یکی از علت‌هایی که افراد برای کسب مهارت بیشتر و دانش بیشتر به سمت کشور آلمان جذب می‌شوند، سمینارها و نمایشگاه‌هایی است که از طرف شرکت‌های برتر و همچنین دانشگاه‌ها و افراد برجسته در این کشور برگزار می‌شود. مدارک موردنیاز برای دریافت ویزای نمایشگاهی آلمان ابتدا دعوت‌نامه یا معرفی‌نامه‌ای است که این نمایشگاه یا سمینار برای شما فرستاده است. با در دست داشتن معرفی‌نامه و همچنین مدرکی که وجود ارتباط مدرک شغلی و تحصیلی‌تان را با سمینار موردنظر در کشور آلمان ثابت کند و اثبات تمکن مالی برای سفر به آلمان می‌توانید به سفارت مراجعه کرده و ویزای خود را دریافت کنید. ازدیگر مدارک لازم برای دریات ویزا عبارت‌اند از:

 • اصل و کپی پاسپورت
 • فرم تکمیل‌شدۀ درخواست ویزا
 • ۲ قطعه عکس جدید
 • پاسپورت‌های منقضی شده
 • بیمه مسافرتی معتبر
 • گواهی اشتغال به کار یا تحصیل
 • بلیت رفت‌وبرگشت هواپیمایی
 • همچنین رسیده پرداخت هزینه‌های دریافت ویزا

تفاوت ویزا شینگن با ویزا نمایشگاهی

در زبان فارسی ویزا به معنی روادید است که درواقع مجوزی است که یک شخص می‌تواند از کشور خود به کشور دیگری وارد شود. کشور آلمان قطب اقتصادی و سیاسی خاص اروپا است. با توجه به پیمانی که این کشور با سایر کشورهای اروپایی بسته است، اگر فردی بتواند ویزای شینگن آلمان را دریافت کند، می‌تواند بدون نیاز به هیچ ویزای مجزایی به کشورهای عضو پیمان شینگن سفر کنند. افرادی که ویزای شینگن دریافت می‌کنند، می‌توانند به‌کلیۀ به کشورهای اتحادیه اروپا بدون محدودیت مسافرت کنند. درواقع، کنترل پروازهای داخلی اروپا برای راحتی مسافران با همین یک ویزا بررسی می‌شود و کلیۀ سفارتخانه‌های کشورهای مختلف اروپا به اطلاعاتی که از طریق ویزای شینگن وارد شده دسترسی دارند.

تفاوت اصلی ویزای نمایشگاهی با ویزای شینگن مدت‌زمان آن است. به‌طور معمول مدت‌زمان ویزای شینگن ۹۰ روز است و افراد باید بعد از اتمام دورۀ ۹۰ روزه خاک آلمان را ترک کنند؛ ولی ویزای نمایشگاهی به مدت‌زمان سمینار و نمایشگاه بستگی دارد که می‌تواند از یک هفته تا یک ماه طول بکشد. به‌طور معمول مدت‌زمان ویزای نمایشگاهی بسیار کوتاه‌تر از مدت‌زمان ویزای شینگن است و همچنین مدارکی که برای دریافت ویزای شینگن باید ارائه دهید با مدارک ویزای نمایشگاهی متفاوت است.

شرایط کامل و هزینه انواع روش‌هایی برای اقامت دائم در آلمان

شرایط کامل و هزینه انواع روش‌هایی برای اقامت دائم در آلمان

هزینه دریافت ویزای موقت آلمان

کشور مدرن و پیشرفتۀ آلمان علاوه بر مکان‌های دیدنی و گردشگری فراوان، آب‌وهوای بی‌نظیری دارد و برنامه‌های تاریخی و سمینارها و نمایشگاه‌های علمی و تکنولوژی‌های روز دنیا باعث شده که افراد زیادی این کشور را برای گردشگری و بازدید انتخاب کنند. اگر شما نیز یکی از افرادی هستید که می‌خواهید به‌صورت قانونی از کشور آلمان دیدن کنید باید ویزای موقت آلمان را دریافت کنید. ویزای توریستی آلمان مخصوص سفرهای کوتاه‌مدت و تفریحی در این کشور است. اعتبار ویزای توریستی کمتر از ۳ ماه است. اگر می‌خواهید در همین مدت در آلمان اقامت داشته باشید، می‌توانید ویزای شینگن یا ویزای توریستی دریافت کنید. تفاوت ویزای شینگن با ویزای توریستی این است که با ویزای شینگن می‌توانید به کشورهای عضو شینگن نیز سفر کنید.

سؤالات متداول درباره اقامت موقت و دائم آلمان

کسانی که قصد مهاجرت به کشور آلمان را دارند سؤال‌هایی در ذهن آن‌ها ایجاد می‌شود که اصلی‌ترین این سؤال‌ها مربوط می‌شود به مدارک و هزینۀ موردنیاز برای دریافت اقامت موقت و دائم. چه مدت طول می‌کشد که درخواست ویزا پردازش شود؟ هزینه برای ویزای موقت چقدر است؟ این هزینه برای ویزای دائم آلمان چقدر است؟ قبل از صدور ویزای شینگن، سفارت آلمان چه چیزهایی را بررسی می‌کند؟ چه گزینه‌هایی باعث می‌شود که درخواست ویزای ما در سفارت موردقبول واقع نشود؟ ویزای یک‌ساله یا ویزای چندساله چیست؟ برای پر کردن فرم در سفارت از چه زبانی باید استفاده کنیم؟ هنگام مراجعه برای مصاحبه در سفارت آلمان چه مدارکی باید با خود همراه داشته باشیم؟ و سایر سؤال‌های معروفی که به همۀ آنها در این مقاله پاسخ داده شد.