ایتالیا یکی از بهترین مقاصد تعطیلات برای آمریکایی‌ها و مردم سراسر جهان است. اگر تا به حال از شهرهای زیبایی مانند رم، فلورانس و میلان یا روستاهای جذاب توسکانی یا اومبریا دیدن کرده باشید، حتما به ذهن‌تان آمده که زندگی در آنجا چگونه خواهد بود. زندگی در ایتالیا بسیار دوست‌داشتنی و لذت بخش است اما باید بدانید که آنقدر هم ساده نیست. از موانع زبانی گرفته تا پذیرش درخواست ویزا و یا اقامت شما و همچنین یافتن مکانی برای زندگی. به همین دلیلی یکی از بهترین راه‌ها برای داشتن مهاجرت آسان و قانونی کمک گرفتن از یک وکیل مهاجرت به ایتالیا است که از تجربه کافی برخوردار باشد. در ادامه به نحوه مهاجرت به ایتالیا با کمک وکیل مهاجرت خواهیم پرداخت.

فهرست مطالب

آیا شهروندان ایالات متحده می‌توانند به ایتالیا مهاجرت کنند؟

شهروندان آمریکایی با رعایت برخی نکات قادر به مهاجرت به ایتالیا هستند. به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا، مرزهای ایتالیا در حال حاضر به روی آمریکایی‌ها بسته است، مگر این که اقامت دائم یا پاسپورت ایتالیایی داشته باشند. با بازگشایی مرزها، شهروندان آمریکایی می‌توانند تا 90 روز بدون دریافت ویزا در ایتالیا بمانند. اگر پدر و مادر یا پدربزرگ و مادربزرگ شما در ایتالیا متولد شده‌اند، می‌توانید پاسپورت ایتالیایی دریافت کنید که به شما این حق را می‌دهد که در ایتالیا بمانید و رویای‌تان برای زندگی در ایتالیا را تحقق ببخشید، بدون این که لازم به اقدام برای دریافت ویزا و یا اقامت دائم باشد.  ایتالیا بخشی از منطقه شینگن اروپا است که امکان سفر بی‌وقفه بین این کشورها را فراهم می‌کند، بنابراین اگر مثلاً پاسپورت فرانسوی یا آلمانی دارید، می‌توانید در ایتالیا نیز زندگی کنید. اگر قصد دارید بیش از 90 روز را در ایتالیا بگذرانید و ایتالیایی نیستید یا اتحادیه اروپا را ندارید باید برای ویزا و سپس اجازه اقامت اقدام کنید.

دو نوع اجازه اقامت وجود دارد: permesso di soggiorno یا carta di soggiorno و تفاوت اصلی بین آنها مدت زمان ماندگاری آنها است.  permesso di soggiorno یک یا دو سال طول می‌کشد، در حالی که carta di soggiorno پنج سال زمان می‌برد.

دو نوع اصلی ویزای کاری وجود دارد: یکی برای lavoro subordinato (اگر کارمند شرکتی هستید که اسپانسر ویزای شما می‌شود) و دیگری برای lavoro autonomo (اگر فردی خوداشتغال و واجد شرایط باشید). درصورتی که یکی از اعضای خانواده مانند والدین یا فرندز در ایتالیا دارید یا با یک شهروند ایتالیایی ازدواج می‌کنید، می‌توانید برای ویزای الحاق خانواده درخواست دهید. یک وکیل مهاجرت به ایتالیا با تجربه می‌تواند برای همه این ها، توصیه‌های بسیار خوب و مفیدی به شما بدهد و نسبت به شرایط و موقعیت‌تان ویزای مناسب را به شما پیشنهاد کند.

مهاجرت به ایتالیا چقدر سخت است؟

فرم‌های مربوط به مهاجرت و اخذ ویزا به زبان ایتالیایی و نسبتاً گیج کننده هستند؛ به علاوه بسته به نوع مجوزی که برای آن درخواست می‌دهید، باید یکسری مدارک پشتیبان را نیز ارائه دهید. بنابراین، مگر درصورتی که برای ویزای دانشجویی درخواست داده یا کارفرمای شما بتواند به شما کمک کند، احتمالاً نیاز به استخدام یک وکیل مهاجرت به ایتالیا خواهید داشت. هنگامی که درخواست خود را به اداره پست تحویل دادید و هزینه‌ها را پرداخت کردید، قرار ملاقاتی برای مصاحبه و انگشت نگاری در questura (ایستگاه پلیسی که امور مهاجرت را نیز انجام می‌دهد) دریافت خواهید کرد که ممکن است سه تا شش ماه پس از تاریخی که درخواست خود را ارسال می‌کنید، انجام شود.

جدا از بلیط هواپیما و هزینه‌های درخواست ویزا، هزینه زندگی در ایتالیا بسته به جایی که تصمیم می‌گیرید زندگی کنید متفاوت است. شهرهای بزرگی مانند رم، فلورانس و میلان نسبت به روستاها و روستاهای کوچک گران‌تر هستند. پیدا کردن آپارتمان‌های کاملاً مبله در ایتالیا بسیار آسان است. اگر قصد دارید برای مدت طولانی جابه‌جا شوید، یکی از مواردی که باید در نظر بگیرید این است که ایتالیایی‌ها مالیات بالایی می‌پردازند، اما به مراقبت‌های بهداشتی، آموزش و سایر خدمات اجتماعی دسترسی دارند. شاید سیستم مراقبت‌های بهداشتی ایتالیا کارآمدترین سیستم در جهان نباشد، اما بدانید که اگر بیمار شوید یا تصادف کنید، می‌توانید از خدمات پزشکی خوبی بهره‌مند شوید.

 وکیل مهاجرت به ایتالیا

وکیل مهاجرت به ایتالیا

آیا می‌توانیم بدون کار به ایتالیا مهاجرت کنیم؟

به‌جز داشتن گذرنامه، داشتن خانواده‌ای در ایتالیا، یا ازدواج با یک شهروند ایتالیایی، مهاجرت به ایتالیا بدون شغل می‌تواند بسیار دشوار باشد. ورود به بازار کار ایتالیا از قبل بسیار سخت بوده (حتی برای ایتالیایی‌ها) و این مشکل در حال ویران کردن اقتصاد است. طبق آمار، در سال 2019 میانگین حقوق سالانه در ایتالیا بسته به منطقه از 24308 یورو تا 31446 یورو متغیر بود. اگر بتوانید حین زندگی در ایتالیا، از راه دور برای یک شرکت آمریکایی یا بین المللی دیگر کار کنید، وضعیت بسیار بهتری خواهید داشت. البته اگر هنوز قصد دارید بدون کار به ایتالیا مهاجرت کنید، یک وکیل مهاجرت به ایتالیا می‌تواند بسیار به شما کمک کند، و راه‌های مختلف را پیش پای شما بگذارد.

برای رفع مشکلات مهاجرتی خود با چه کسی تماس بگیرم؟

هنگامی که به ایتالیا می‌رسید، طبیعی است که کاملاً سرگردان باشید و به طور کامل درک نکنید که چگونه باید رفتار کنید و برای زندگی، کار یا حضور منظم خانواده خود در ایتالیا چه کاری باید انجام دهید. هر اشتباه کوچک، تاخیر یا اشتباهی در تکمیل پرونده مهاجرتی می‌تواند نتیجه‌ی بدی را تعیین کند و پایان رویای شما برای زندگی در ایتالیا باشد. اگر در این شرایط قرار گرفتید و به کمک نیاز دارید، با یکی از وکلای مهاجرت ایتالیا تماس بگیرید.

برای آمدن به ایتالیا چه کنیم؟

زمانی که تصمیم می‌گیرید برای زندگی در ایتالیا بیایید، اولین قدم ورود منظم است، این امر برای موفقیت فرآیند مهاجرت شما ارزش اساسی خواهد داشت. در واقع قانون مهاجرت ایتالیا محدودیت‌های زیادی دارد، بنابراین اگر تصمیم به زندگی در ایتالیا گرفته‌اید، توصیه می‌شود از اولین ورود خود به ایتالیا هر قدم را به درستی بردارید. موسسه‌های حقوقی دقیقاً به این موضوع می‌پردازند: ارائه کمک‌های حقوقی به افراد خارجی که مشکلات مهاجرتی به ایتالیا دارند تا از انجام اشتباهاتی حتی ناچیز جلوگیری شود. این موضوع قطعاً می‌تواند روی عملکرد شما و رویای‌تان برای زندگی در ایتالیا تأثیر زیادی بگذارد. موضوع مهاجرت در واقع نیازمند به‌روزرسانی مداوم توسط وکلا است، زیرا در طول زمان تغییرات زیادی از جمله تغییر قوانین مهاجرتی رخ می‌دهد.

به‌روزرسانی مداوم متخصصان مهاجرتی، برای ارائه کمک‌های حقوقی، کاملاً ضروری است. زیرا که می‌تواند به شهروندان خارجی اجازه دهد واقعاً مشکلات مهاجرت خود را در ایتالیا حل کنند. بنابراین، قبل از رفتن به ایتالیا و خطر رد شدن شما توسط ایتالیا، با موسسه‌های حقوقی تماس بگیرید تا متوجه شوید چگونه می‌توانید به طور منظم و ایمن وارد ایتالیا شوید. آیا برای درخواست اقامت ایتالیا مشکلی دارید؟ آیا برای درک نحوه درخواست اقامت ایتالیا به مشاوره نیازمندید؟ مدارک ارائه شده چیست؟ موسسات حقوقی در این مورد نیز می‌توانند به شما کمک کنند.

خدمات آنها عبارتند از:

 • مشاوره حقوقی در مورد انطباق با مهاجرت
 • ارائه مشاوره سند
 • ارائه دستورالعمل‌های مربوط به درخواست ویزا
 • درخواست حمایت بین‌المللی
 • اعتراض به حکم اخراج
 • ترجمه اسناد و گواهینامه‌ها.

با توجه به مجوزهای اقامت و قانون مهاجرت در ایتالیا، می‌توانند برای تمامی مشکلات شما کمک‌های حقوقی تخصصی ارائه دهند. ایتالیا می‌تواند زندگی بهتری به شما بدهد. هرکسی که از قوانین مهاجرت ایتالیا و قوانین اروپا آگاهی داشته باشد، می‌داند که با کمک اروپا که برای همه آزاد است، امکانات زیادی برای اقامت در ایتالیا وجود دارد.

چرا با وکیل مهاجرت به ایتالیا تماس بگیرید؟

زیرا آن‌ها تجربه زیادی درمورد قانون مهاجرت دارند. ماموریت وکیل مهاجرت به ایتالیا ارائه کمک‌های حقوقی و مشاوره حقوقی آنلاین در بالاترین سطح برای دفاع از افراد در تمام دادگاه‌ها و برای کلیه امور مهاجرتی در ایتالیا است. شما می‌توانید با تماس با یک وکیل مهاجرت به ایتالیا کمک یا مشاوره حقوقی تخصصی دریافت کنید. اولویت موسسات حقوقی این است که مشتری را در مرکز کار خود قرار دهند تا به نگرانی‌ها و ترس‌های او رسیدگی کنند. موضوع یک فرآیند کیفری یک تراژدی است که تمام خانواده را درگیر می‌کند. در طول سالیان این شرایط به خوبی توسط موسسات حقوقی درک شده. شما گام به گام از کارهایی که وکیل مهاجرت به ایتالیا شما انجام می‌دهد و از اتفاقی که قرار است بی‌افتد مطلع می‌شوید. آنها چیزهای زیادی را برای شما توضیح خواهند داد تا بتوانید زبان دشوار قانون را بهتر درک کنید.

بعضی از موسسات حقوقی به‌صورت شبانه‌روزی هستند و شما می‌توانید هر روز در هر زمانی با أن‌ها تماس بگیرید. در هر انتخاب و تصمیمی با شما توافق می‌کنند و هیچ غافلگیری ناخوشایندی پیش نخواهد آمد و هزینه‌های پیش‌بینی نشده‌ای را متحمل نمی‌شوید. از همان ابتدا شما را در جریان هزینه‌هایی که باید پرداخت کنید، می‌گذارند.

 وکیل مهاجرت به ایتالیا

وکیل مهاجرت به ایتالیا

وکلای مهاجرت چه کاری انجام می‌دهند؟

وکلای مهاجرت قادر به تفسیر قانون هستند و به شما کمک می‌کنند تا حقوق، امکانات و استراتژی‌های خود را تجزیه و تحلیل کنید. آنها مدارک زیادی را از طرف شما یا کارفرمای‌تان تهیه کرده، (که به تنهایی می‌تواند باعث صرفه‌جویی در زمان شما شود) و به شما کمک می‌کنند تا مدارک‌تان را (مانند شناسنامه یا مدرک ازدواج معتبر) سازماندهی کنید.

آن‌ها اطمینان حاصل می‌کنند که اطلاعاتی که هنگام پر کردن فرم‌های مختلف، جمع‌آوری اسناد، یا تهیه اظهارات و شهادت ارائه می‌کنید، واضح، صحیح و سازگار باشند. بسیاری از درخواست‌های مهاجرت به این بستگی دارند که افسر دولت، داستان شما را باور کند، بنابراین وارد کردن اطلاعات مختلف در فرم‌های مختلف به اشتباه می‌تواند مشکلات بزرگی به‌وجود آورد. مهم‌تر از همه، یک وکیل باتجربه می‌داند که چگونه تاخیرهای اجتناب ناپذیر را به حداقل برساند.  حتما یک وکیل عالی بیابید (کسی که واقعاً وکیل باشد، نه مشاور یا سردفتر). بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید معمولاً این است که قبل از تعهد به یک وکیل با چندین وکیل صحبت کرده و وکیلی را انتخاب کنید که با او راحت هستید و مهم‌تر از همه تجربه زیادی دارد.

آیا وکیل مهاجرت به ایتالیا ارزش هزینه را دارد؟

استخدام وکیل مهاجرت به ایتالیا به معنای اضافه کردن هزینه‌های قانونی به پرونده مهاجرت شما است؛ اما اغلب، جلوگیری از اشتباهات می‌تواند از طرفی دیگر باعث صرفه‌جویی در هزینه و زمان شما شود و از رد درخواست شما و حتی حذف ‌شما از ایتالیا جلوگیری کند.

موضوع اصلی مهاجرت چیست؟

در یک جامعه دیجیتال با دسترسی آنلاین به فرم‌ها، کتابچه‌های آموزشی و انبوهی از داده‌های تحقیقاتی، ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا استخدام وکیل مهاجرت به ایتالیا برای کمک به رفع نیازهای شما ارزش این هزینه را دارد یا خیر؟ با توجه به این که هزینه‌های دولتی برای ویزا و تنظیم و تشکیل پرونده روند رو به افزایشی داشته، ممکن است فکر کنید که کاهش هزینه‌ها و رسیدگی به پرونده مهاجرت به تنهایی منطقی باشد. بسیاری از پرونده‌های مهاجرتی ساده را می‌توان بدون نمایندگی قانونی رسیدگی کرد، اما پرونده‌های مهاجرت به ندرت ساده هستند. همان‌طور که در ادامه خواهید خواند، مرور چهارچوب قوانین و مقررات مهاجرت، علاوه بر قوانین و مقررات ایالت و یا کشور شما، می‌تواند چالش برانگیز و حتی خطرناک باشد. طرد یا اخراج از ایتالیا و در نتیجه جدایی از عزیزان، یک احتمال بسیار واقعی است.

هزینه یک وکیل مهاجرت به ایتالیا چقدر است؟

هزینه‌های حقوقی بسته به خدمات مورد نیاز، بسیار متفاوت هستند. به عنوان مثال، استخدام یک وکیل برای کمک به تشکیل دادخواست مهاجرت مبتنی بر خانواده بسیار کمتر از استخدام وکیل برای دفاع از شما در یک پرونده اخراج در مقابل یک قاضی مهاجرت است.

در زیر برخی از هزینه‌های قانونی معمول را به دلار برایتان آورده‌ایم:

 • درخواست مجوز استخدام (اجازه کاری): 300-600 دلار
 • درخواست شهروندی / تابعیت: 500-1500 دلار
 • درخواست گرین کارت خانواده محور: 800-3000 دلار
 • درخواست‌های مبتنی بر اشتغال: 1500-7000 دلار
 • درخواست پناهندگی: 1000-6000 دلار
 • تنظیم وضعیت برنامه: 600-2500 دلار
 • دفاع از اخراج: 2000 تا 15000 دلار (و اگر پرونده شامل حضور در دادگاه یا استراتژی‌های دفاعی پیچیده باشد، می‌تواند بیشتر هم شود)

اگر برخی از وکلای دادگستری با تجربه و در شهرهای بزرگ (گران قیمت) ایتالیا کار کرده باشند، از ابزارها و فرآیندهای تخصصی استفاده می‌کنند، بنابراین ممکن است هزینه بیشتری را از شما بگیرند.

چرا برای وکیل پرداخت کنیم؟

سه دلیل اصلی برای در نظر گرفتن استخدام یک وکیل مهاجرت به ایتالیا واجد شرایط وجود دارد:

 • پیچیدگی فرآیند درخواست ویزا و دادخواست‌های خانوادگی
 • روند رو به رشد به سمت بازداشت و تبعید
 • امکان معافیت برای برخی از شهروندان بین المللی که جرایم جزئی داشته‌اند یا به طور غیرقانونی برای دوره‌های زمانی معینی در ایتالیا بوده‌اند.

هر یک از این‌ها مشکلات منحصربه‌فردی را برای مهاجران در آینده ایجاد می‌کند و نیاز به تحلیل و تخصص دقیق دارد. وکلای مهاجرت کارایی پرونده و کاهش ریسک را پیشنهاد می‌کنند. تخمین زده می‌شود که استخدام یک وکیل مهاجرت به ایتالیا برای تکمیل درخواست ویزای مهاجرتی یا غیرمهاجرتی شما می‌تواند 4 تا 8 هفته در زمان رسیدگی شما صرفه‌جویی کند. یک وکیل مهاجرت دقیقاً می‌داند که چه نوع ویزا یا تسهیلاتی در دسترس شما است و به شما در تهیه یک درخواست معتبر و کامل و در اولین بار مشاوره می‌دهد.‌ این باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه شما می‌شود و می‌تواند از رد درخواست شما یا درخواست شواهد بیشتر (RFE) جلوگیری کند.

علاوه بر این، یک وکیل می‌تواند شما را برای مصاحبه در کنسولگری در خارج از کشور یا در داخل کشور آماده کند. این امر خطر رد درخواست شما را در مراحل پایانی به حداقل می‌رساند. در نهایت، یک وکیل مهاجرت به ایتالیا حقایق پرونده خاص شما را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و به شما در مورد احتمال دریافت نوع ویزا یا سایر مزایای مهاجرتی که به دنبال آن هستید، توصیه‌هایی می‌کند. وکیل به شما کمک می‌کند تا از برخی مشکلاتی که ممکن است منجر به محرومیت از ورود به ایتالیا یا اخراج و منع ورود مجدد شود، جلوگیری کنید. این می‌تواند شما را از دردسر جدا شدن از دوستان و عزیزان برای چندین سال نجات دهد.

تصور کنید که هزینه‌های گزافی را برای تشکیل پرونده پرداخت کرده‌اید و یک پروسه چند ماهه را گذرانده‌اید، سپس توسط مقامات دستگیر و در دادگاه مهاجرت تحت رسیدگی قرار می‌گیرید. بسته به موقعیت خاص شما، ممکن است در خطر بازداشت در یک مرکز اصلاح و تربیت یا در خطر اخراج و طرد شدن از ایتالیا برای دوره‌ای از سه تا 20 سال قرار بگیرید. یک وکیل مهاجرت به ایتالیا واجد شرایط کمک کند تا از وقوع همچنین اتفاقی جلوگیری شود. اگر به دنبال تغییر وضعیت بر اساس ازدواج یا نامزدی خود با یک شهروند از ایتالیا هستید، یا اگر به دنبال نوع دیگری از ویزا یا پناهندگی هستید، باید از یک وکیل مهاجرت کمک بگیرید. اگر می‌خواهید با ماندن در ایتالیا مراحل درخواست‌تان را بگذرانید باید این را در نظر بگیرید که ممکن است نیاز به حضور شخصی شما در دادگاه مهاجرت باشد. اگر باید در دادگاه مهاجرت تصمیم گیری در مورد تنظیم شما انجام شود، شما نمی‌خواهید به تنهایی با یک قاضی مهاجرت روبه‌رو شوید! بنابراین در این شرایط همراهی یک وکیل مهاجرت به ایتالیا می‌تواند بسیار سودمند واقع شود.

هنگام جست‌وجوی وکیل، مراقب مراکز مهاجرتی یا افرادی باشید که کمترین قیمت ممکن را پیشنهاد می‌کنند. این امکان وجود دارد که آن‌ها اصلاً وکیل نباشند. با استخدام یک وکیل مهاجرت واجد شرایط که متعلق به یک سازمان حرفه‌ای مانند انجمن وکلای مهاجرت آمریکا (AILA) است و با روندهای همیشه در حال تغییر در این حوزه پیچیده به‌روز می‌شود، از مشکلات جلوگیری کنید.

 وکیل مهاجرت به ایتالیا

وکیل مهاجرت به ایتالیا

چرا جواب درخواست مهاجرت من اینقدر دیر می‌آید؟

متأسفانه، انتظارهای طولانی مدت بخش بزرگی در دنیای مهاجرت هستند. اما ممکن است اقداماتی وجود داشته باشد که بتوانید مشکلاتی که قبولی درخواست شما را به تعویق می‌اندازد را رفع کنید. اگر منتظر اقدام دولت ایتالیا در مورد درخواست مهاجرت، ویزا یا سایر درخواست‌ها هستید، این امکان وجود دارد که نسبت به مدتی که توقع ان را دارید انتظار بیشتری بکشید و در تعجب باشید که «چرا تا الان جواب درخواست من نیامده است». متأسفانه همان طور که در بالا گفتیم انتظارهای طولانی مدت بخش بزرگی در دنیای مهاجرت هستند و پس از شروع همه‌گیری کووید بدتر هم شدند.

این موضوع تقصیر وکیل شما نیست، زیرا آن‌ها فقط کمی بیشتر از شما بر اقدامات مقامات مهاجرتی کنترل دارند. اگرچه یک وکیل با تجربه می‌تواند به شما کمک کند وضعیت درخواست خود را پیگیری و درباره آن پرس‌وجو کنید. در صورت تغییر آدرس، حتماً به مرکز ملی ویزا اطلاع دهید تا زمانی که موقع رسیدگی به پرونده شما می‌رسد، هیچ اعلان مهمی را از دست نداده باشید. در زیر محتمل‌ترین دلایلی را که باعث می‌شود رسیدگی به درخواست شما بسیار طول بکشد، با هم بررسی می‌کنیم. این امکان وجود دارد که مقامات مهاجرت ایتالیا درخواست‌های زیادی نسبت به آنچه در حالت عادی دریافت می‌کنند، دریافت کرده باشند. بنابراین ممکن است مدتی طول بکشد تا به پرونده شما برسند و آن را مورد بررسی قرار دهند.

یکی دیگر از احتمال‌ها این است که فایل شما در سیستم مهاجرت گم شده. اگر به‌صورت آنلاین درخواست داده‌اید، این امکان را در نظر بگیرید که فایل درخواستی شما بین چندین درخواست دیگر گم شده باشد، بنابراین برای احتیاط بار دیگر درخواست خود را ارسال کنید. شاید با خود فکر کرده باشید که «نکند پرونده من در جایی در یک ساختمان دولتی گم شده» و بعد فکر کنید که این اتفاق غیر ممکن است در صورتی که این طور نیست. حتی در یک ساختمان دولتی نیز گم شدن یک پرونده کاملا عادی و ممکن است. بهترین گزینه این است که دفتری که باید پرونده شما را داشته باشد بگیرید، وضعیت را توضیح دهید و در صورت نیاز یک کپی از درخواستی که ارسال کرده اید، ارسال کنید. اگر کار نکرد، یا نتوانستید بیشتر از این منتظر بمانید، حتما با یک وکیل مهاجرت به ایتالیا تماس بگیرید.

چه موقع واقعاً به یک وکیل مهاجرت به ایتالیا نیاز دارید؟

با این که ایتالیا از آسان‌ترین کشورهای اروپایی برای مهاجرت میباشد، گاهی مراحل آن می‌توانند گیج کننده باشند. در بسیاری از موارد، استخدام وکیل می‌تواند باعث صرفه جویی در وقت شما شود (در مواردی که ممکن است مجبور شوید درخواستی را که بار اول اشتباه انجام شده را مجدداً ارسال کنید، یا بعد از اینکه درمورد درخواست شما به طور جدی سوءتفاهمی پیش می‌آید، در مراحل اخراج نیاز به دفاع از خود دارید).

آیا به دنبال کسی هستید که در امور مهاجرت به ایتالیا یا اجتناب از اخراج از کشور طرف شما را بگیرد؟ وکیل مهاجرت به ایتالیا به صورت مستقل (بدون ارتباط با مقامات مهاجرت ایتالیا) است که به مشتریان کمک می‌کند تا با طیف گسترده ای از مسائل مربوط به ویزا، گرین کارت، شهروندی ایالات متحده و سایر مزایای مهاجرت رسیدگی کنند.

چه زمانی به وکیل مهاجرت به ایتالیا نیاز ندارید؟

همه مسائل مهاجرتی نیاز به مشاوره با وکیل مهاجرت ندارند. به عنوان مثال، اگر شما فقط می‌خواهید برای تعطیلات به ایتالیا سفر کنید و مطمئن هستید که تا 90 روز دیگر آماده بازگشت خواهید بود، ممکن است اصلاً نیازی به وکیل نداشته باشید.

شما نیاز به یک کیل مهاجرت دارید اگر:

 • شما در مورد واجد شرایط بودن خود برای دریافت گرین‌کارت یا سایر مزایای مهاجرت مطمئن نیستید.
 • شما در حال درخواست هر نوع کمک اختیاری، مانند پناهندگی یا معافیت هستید که شامل متقاعد کردن مقامات مهاجرت برای ارائه مزایایی به شما می‌شود که معمولاً ممکن است به متقاضی دیگری در موقعیت شما ارائه نشود.
 • دریافت گرین کارت، شهروندی یا سایر مزایای مهاجرت برای شما دشوار است.
 • شاید از شما خواسته شده است که مدارک بیشتری ارائه دهید.
 • برای یک موضوع مهاجرت نیازمند به کمک اضطراری هستید.
 • به شما اطلاع داده شده که روند اخراج علیه شما آغاز شده است.
 • شما از ایتالیا اخراج شده‌اید و می‌خواهید برای بازگشت درخواست دهید.
 • شما در گذشته درخواست مهاجرت رد شده دارید و می‌خواهيد دوباره درخواست بدهید.
 • شما به یک جرم محکوم شده‌اید و می‌خواهید وارد ایتالیا شوید یا از خود در برابر خروج از ایتالیا محافظت کنید.
 • شما در حال برنامه‌ریزی برای مهاجرت به ایتالیا برای کار برای یک کارفرمای ایتالیایی هستید و این امر به شما در روند مهاجرت کمکی نکرده است.
 • شما روند درخواست را بررسی کرده‌اید و متوجه شده‌اید که تعداد فرم‌ها و اسنادی که باید تهیه کنید یا خیلی گیج کننده یا بسیار زمان‌بر هستند و نمی‌توانید به تنهایی آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید، یا شما قصد اقدام برای ویزای سرمایه گذاری دارید.

اینها تنها برخی از دلایلی است که چرا باید با یک وکیل مهاجرت به ایتالیا مشورت کنید.

نحوه انتخاب وکیل مناسب برای پرونده مهاجرتی

شما احتمالاً قصد دارید قبل از انتخاب یک وکیل برای وکالت، با بیش از یک وکیل ملاقات کنید. شما فردی را می‌خواهید که در نوع پرونده شما با تجربه باشد. بسیاری از وکلای مهاجرت متخصصین با تجربه هستند؛ به عنوان مثال؛ در امور مهاجرت تجاری، اخراج یا پناهندگی.

در جلسه اولیه با یک وکیل چه انتظاری داریم؟

اکثر وکلای مهاجرت برای ملاقات با شما و صحبت در مورد این که چگونه وکیل می‌تواند، اگر او را استخدام کرده‌اید، به شما کمک کند، هزینه ثابتی (اغلب حدود 100 دلار) دریافت می‌کنند. تعدادی از آن‌ها اولین مشاوره را رایگان ارائه می‌دهند. هرگونه اسناد شخصی که به وضعیت مهاجرت شما مربوط می‌شود، مانند گذرنامه، ویزا(ها)، گواهی ازدواج، سوابق محکومیت‌های جنایی و هرگونه اخطاریه از سوی مقامات مهاجرت را همراه داشته باشید. احتمالاً وکیل تعدادی سؤال می‌پرسد و یک‌سری نکات را یادداشت می‌کند و سپس به شما می‌گوید که چگونه باید ادامه دهید و آیا مدارک دیگری وجود دارد که باید ارائه یا درخواست کنید یا خیر.

بسیاری از وکلای مهاجرت برای انواع موارد استاندارد، مانند کمک به درخواست گرین کارت ازدواج، ساختاری با هزینه ثابت ارائه می‌دهند. با این حال، برای انواع خدمات حقوقی کمتر قابل پیش‌بینی، مانند وکالت برای جلسه دادگاه مهاجرت (که می‌تواند به جلسات متعدد تبدیل شود)، وکیل به احتمال زیاد از شما با نرخ ساعتی هزینه می‌گیرد. همچنین ببینید وکلای مهاجرت در مورد هزینه‌ها و مشاوره رایگان خود چه گزارشی می‌دهند. این جلسه فرصتی برای شما است تا شرایط خود را به وکیل بگویید و سؤالات خود را بپرسید؛ تا جایی که ممکن است به وکیل اطلاعات بدهید تا از اشتباه در استراتژی یا غافلگیری ناخوشایند در آینده جلوگیری ‌شود. لازم به ذکر است که وکیل موظف هست اطلاعات شما را محرمانه نگه دارد.

 وکیل مهاجرت به ایتالیا

وکیل مهاجرت به ایتالیا

نحوه مهاجرت به ایتالیا

ایتالیا سالانه هزاران گردشگر را به خود جذب می‌کند. بسیاری از آنها عاشق این کشور می‌شوند و تصمیم می‌گیرند به آنجا نقل مکان کنند، زیرا ایتالیا یکی از آسان‌ترین کشورهای اروپایی برای مهاجرت است. افراد علاقه‌مند به مهاجرت به ایتالیا باید برای یکی از ویزاهای موجود بر اساس قانون ملی مهاجرت، درخواست بدهند. همین قانون دو دسته از مهاجران را بوجود آورده: مهاجران اتحادیه اروپا و مهاجران غیر اتحادیه اروپا. اگر می‌خواهید به ایتالیا مهاجرت کنید، انواع مختلفی از ویزاها وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را درخواست دهید. در زیر، یکسری از وکلای مهاجرت ایتالیا شرایط تحمیل شده برای اتباع خارجی علاقه‌مند به مهاجرت به ایتالیا را توضیح می‌دهند.

انواع ویزا برای افراد خارجی که به ایتالیا مهاجرت می‌کنند

برای مهاجرت به ایتالیا ابتدا باید بدانید که آیا جزء دسته مهاجران اتحادیه اروپا هستید یا جزء دسته مهاجران غیر اتحادیه اروپا. برای شهروندان اتحادیه اروپا این روش ساده‌تر است؛ زیرا، آنها فقط باید ظرف 8 روز پس از ورود به کشور در ایستگاه پلیس شهری که در آن هستند، ثبت نام کنند. برای آنها اجازه اقامت صادر می‌شود که به آن permesso di soggiorno نیز می‌گویند. همچنین از نظر مدارک مورد نیاز باید مدرک شناسایی یا پاسپورت خود را ارائه دهند.

وقتی صحبت از افراد غیر اتحادیه اروپا می‌شود، چندین نوع ویزا وجود دارد:

 • اجازه اقامت موقت که به یک خارجی اجازه می‌‌‌دهد چند سال در ایتالیا زندگی کند.
 • مجوز کار که برای کسانی که بر اساس پیشنهاد کاری به ایتالیا می‌آیند در دسترس است.
 • مجوز کارآفرینی که افراد غیر اتحادیه اروپا را قادر می‌سازد تا یک کسب و کار کوچک راه اندازی کنند.
 • ویزای دانشجویی که برای مدت محدودی به کسانی که در ایتالیا تحصیل می‌کنند اعطا می‌شود.

ویزای دیگری که برای افراد غیر اتحادیه وجود دارد، ویزای پناهندگی و افراد بدون تابعیت و ویزای الحاق خانواده است که در ایتالیا چندان رایج نیستند. دسته خاصی از ویزاهایی که برای شهروندان خارجی صادر می‌شود، ویزای طلایی است که امکان درخواست مجوز اقامت بر اساس سرمایه‌گذاری را فراهم می‌کند. این نوع ویزا را معمولاً به شهروندان غیر اتحادیه اروپا که علاقه‌مند به سرمایه گذاری قابل توجه در ایتالیا با هدف اخذ شهروندی هستند، می‌دهند.  وکلای مهاجرت ایتالیا می‌توانند اطلاعات دقیقی در مورد انواع ویزاها را به افرادی که به دنبال مهاجرت به ایتالیا هستند، ارائه دهند، بنابراین مطمئن شوید که از یک وکیل مهاجرت به ایتالیا مشاوره دریافت کنید.

اخذ ویزای اقامت موقت برای افراد در ایتالیا

ساده‌ترین راه مهاجرت به ایتالیا به عنوان یک فرد خارجی، اخذ مجوز اقامت موقت است. این معمولاً برای کسانی صادر می‌شود که می‌خواهند در ایتالیا زندگی و همچنین کار کنند. به همین دلیل این نوع مجوز همراه با قرارداد کار وجود دارد. اخذ ویزای اقامت موقت مستلزم ثبت مجموعه‌ای از مدارک نزد مقامات مهاجرت ایتالیا است.

بخشی از آن مدارک عبارتند از:

 • فرم‌های درخواست ویزا، بر اساس نوع مجوز درخواستی متقاضی
 • گذرنامه ای که در زمان درخواست باید حداقل 3 ماه اعتبار داشته باشد
 • دو قطعه عکس در اندازه پاسپورت که نباید برای بیشتر از 3 ماه باشند

در مورد افراد بازنشسته‌ای که که قصد مهاجرت به ایتالیا را دارند، اظهارنامه بازنشستگی الزامی خواهد بود. اتباع خارجی که با هدف سرمایه گذاری برای اخذ تابعیت به ایتالیا مهاجرت می‌کنند، باید مدرک سرمایه گذاری ارائه دهند. برای تهیه مدارک مربوط به مهاجرت به ایتالیا می‌توانید از متخصصان مهاجرت با تجربه کمک بگیرید.

نحوه درخواست اقامت دائم در ایتالیا

هم شهروندان اتحادیه اروپا و هم شهروندان غیر اتحادیه اروپا حق درخواست مجوز اقامت دائم در ایتالیا را دارند، اما این روند در مورد شهروندان اتحادیه اروپا ساده‌تر است. با این حال، افرادی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا که می‌خواهند به طور دائم در ایتالیا اقامت داشته باشند، گزینه‌های بیشتری برای نقل مکان در ایتالیا دارند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها مجوز اقامت برای کارآفرینان است. افرادی که از کشورهای اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا به ایتالیا مهاجرت می‌کنند ابتدا باید ثابت کنند که مهارت کافی در زبان ایتالیایی را دارند.

افرادی که قصد مهاجرت دائم به ایتالیا را دارند می‌توانند از مسیرهای زیر استفاده کنند:

 • از طریق یک مجوز کار که به متقاضی این حق را می‌دهد که قبل از درخواست برای اقامت دائم برای مدتی از پیش تعیین شده در ایتالیا زندگی و کار کند.
 • از طریق مجوز اقامت برای طرح کارآفرینی که به یک شهروند خارجی اجازه می‌دهد تجارت خود را در ایتالیا راه اندازی کند.
 • از طریق طرح ویزای طلایی که به معنای سرمایه گذاری در یک حوزه خاص مورد علاقه است که توسط دولت ایتالیا تایید شده است.
 • از طریق ویزای خوداشتغالی که به شهروندان خارجی اجازه می‌دهد به عنوان یک تاجر انحصاری در ایتالیا به کار بپردازند.
 • از طریق ویزای دانشجویی که یک گزینه برای دانشجویان خارجی است که می‌توانند چنین ویزا را به مجوز کار تبدیل کنند.

همچنین امکان اخذ اقامت دائم از طریق ویزای همسر یا تابعیت ایتالیا برای شهروندان خارجی که با ایتالیایی‌ها ازدواج کرده اند نیز وجود دارد. وکلای مهاجرت ایتالیایی می‌توانند اطلاعات دقیقی در مورد گزینه‌های اخذ اقامت دائم به عنوان یک فرد از کشورهای اتحادیه اروپا یا غیر اتحادیه اروپا به شما ارائه دهند.

مراحل اخذ اقامت دائم در ایتالیا

شهروندان اتحادیه اروپا که برای اجازه اقامت دائم در ایتالیا درخواست می‌دهند، به راحتی می‌توانند اسنادی را ثبت کنند که به آن‌ها امکان نقل مکان به ایتالیا را می‌دهد. شرط اصلی مهاجرت به ایتالیا به عنوان یک فرد از یکی از کشورهای اتحادیه اروپا، اقامت در ایتالیا برای حداقل یک دوره 3 ماهه است. در مورد شهروندان غیر اتحادیه اروپا، این روش طولانی‌تر است؛ زیرا نیاز به بازدید از سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشورهای خود و انتظار برای پاسخ دارد. توجه به این نکته مهم است که سیاست‌های مهاجرتی ایتالیا روش‌های سریعی را برای پذیرش شهروندان غیر اتحادیه اروپا که می‌خواهند به این کشور مهاجرت کنند، پیش‌بینی می‌کند. یکی دیگر از جنبه‌های مهمی که باید در هنگام مهاجرت به ایتالیا از یک کشور غیر اتحادیه اروپا در نظر گرفت این است که ابتدا اجازه اقامت موقت صادر می‌شود. همچنین شهروند خارجی برای صدور کارت اقامت دائم باید 5 سال متوالی در ایتالیا زندگی کند.

 • مدارکی که باید هنگام درخواست برای اجازه اقامت دائم ثبت شوند عبارتند از:
 • گواهی ثبت نام (سندی که توسط مقامات ایتالیایی هنگام ورود به کشور صادر می‌شود)
 •  اثبات داشتن آدرس قانونی در ایتالیا (قرارداد اجاره یا قبض آب و برق که اخیرا پرداخت کرده‌اید)
 • مدرکی مبنی بر دارا بودن وسایل تامینی کافی (صورتحساب بانکی، اظهارنامه مالیاتی، چک حقوق صادر شده از سوی کارفرما) و سابقه کیفری.
 • با کمک خدمات مهاجرتی موسسات حقوقی، شهروندان خارجی می‌‌توانند برای تهیه کلیه مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به ایتالیا آماده باشند.

اعتبار ویزای اقامت برای افرادی که به ایتالیا نقل مکان می‌کنند

یکی از راه‌های اصلی انتخاب نحوه مهاجرت به ایتالیا اعتبار مجوز اقامت است که باید گرفته شود.

از این منظر، ذکر این نکته مفید است:

 • ویزای اقامت موقت برای کارمندان فصلی 6 ماه اعتبار دارد.
 • مجوز کار موقت برای مهاجران ماهر دارای اعتبار 9 ماهه است.
 • ویزای دانشجویی مدت اعتبار طولانی‌تری دارد که استاندارد آن 1 سال است.
 • ویزای الحاق خانواده و خوداشتغالی به مدت 2 سال اعتبار دارد.

هنگام تمدید چنین ویزاهایی، توجه به این نکته مهم است که مدت زمان ثبت اسناد برای تمدید آن‌ها بین 30 تا 90 روز  است.

 وکیل مهاجرت به ایتالیا

وکیل مهاجرت به ایتالیا

اخذ تابعیت در ایتالیا

معمولاً هدف اصلی مهاجرت به ایتالیا دریافت پاسپورت ایتالیایی است. ایتالیا یکی از مهم‌ترین اقتصادهای اتحادیه اروپا است و برای مهاجرت به ایتالیا، اخذ اقامت اتحادیه اروپا لازم است. شهروندان خارجی می‌توانند پس از 10 سال اقامت قانونی در ایتالیا پاسپورت ایتالیایی دریافت کنند. با این حال، این بازه زمانی را می‌توان بر اساس چندین دلیل کاهش داد. پناهندگان و افراد بدون تابعیت می‌توانند در مدت 5 سال تابعیت دریافت کنند، در حالی که شهروندان اتحادیه اروپا قادر به دریافت تابعیت ایتالیا طی 4 سال هستند.

سایر ملاحظات در هنگام مهاجرت به ایتالیا

لازم به ذکر است مهاجرت اتباع خارجی به ایتالیا با توجه به ملیت و دلیل مهاجرت با شرایط خاصی تحمیل خواهد شد. به همین دلیل است که به افراد خارجی توصیه می‌شود در هنگام تهیه مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به ایتالیا جست‌وجوی کامل را انجام دهند و همچنین با یک وکیل مهاجرت به ایتالیا با تجربه صحبت کنند و در مورد پرونده خاص خود بپرسند. برای افراد غیر اتحادیه اروپا که قصد مهاجرت به ایتالیا را دارند ابتدا اجازه اقامت موقت صادر می‌شود که پس از 5 سال زندگی در ایتالیا به اجازه اقامت دائم تبدیل خواهد شد. همچنین آن‌ها می‌توانند پس از 10 سال اقامت در این کشور تابعیت ایتالیا را دریافت کنند.

منابع: