ویزای سرمایه گذاری یا مهاجرت سرمایه گذاری، یکی از متداول ترین روش های مهاجرت به کشورهای خارجی است. این روش مستلزم واجد شرایط بودن از نظر برنامه کسب و کار و بودجه مالی قابل توجه است. بهترین کشورهای جهان در حال حاضر، پذیرای تعداد زیادی سرمایه گذار برای پیشبرد اهداف اقتصادی و فرهنگی خود هستند. به این ترتیب، می توان از این فرصت ها به نحو مطلوب استفاده کرد.

ویزای سرمایه گذاری

برنامه‌ های مهاجرت از طریق سرمایه ‌گذاری برنامه‌ هایی هستند که به افراد اجازه می ‌دهند در ازای انجام سرمایه ‌گذاری ‌های واجد شرایط، اقامت یا شهروندی یک کشور را دریافت کنند. به طور کلی، این برنامه ها یا تابعیت از طریق سرمایه گذاری “گذرنامه طلایی”، اقامت از طریق سرمایه گذاری (“ویزای طلایی”) یا ترکیبی از اقامت فوری و شهروندی سریع را ارائه می دهند.

متقاضیان برنامه ویزای سرمایه گذاری معمولاً باید چندین معیار صلاحیت را داشته باشند. سرمایه گذاری می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، از جمله کمک به وجوه دولتی کشور مقصد؛ خرید املاک و مستغلات واجد شرایط در آن کشور (به عنوان مثال پروژه های خاص مورد تایید دولت)؛ سرمایه گذاری در یک کسب و کار واجد شرایط (به عنوان مثال یک صنعت خاص)؛ یا ایجاد تعدادی شغل برای افراد آن کشور.

تعداد بی شماری از کشورها برنامه های سرمایه گذاری را برای مهاجران و علاقه مندان ارائه می دهند، به طوری که تقریباً یک چهارم همه کشورها از سال 2015 چنین ویزاهایی را صادر می کنند. آمار بسیار کمی از تعداد افرادی که این برنامه ها را در مجموع دنبال می کنند، وجود دارد.

أخذ شهروندی از طریق برنامه های ویزای سرمایه گذاری

شهروندی از طریق برنامه های سرمایه گذاری، متقاضی را قادر می سازد تا به سرعت تابعیت خود را بدون دوره اقامت مورد نیاز، یا دست کم، فقط یک دوره کوتاه که معادل چند روز یا چند هفته است، به دست آورد. این برنامه ‌ها اغلب به عنوان برنامه‌ های «گذرنامه‌ های طلایی» یا «پول نقدی در ازای پاسپورت» شناخته می‌ شوند که سفر بدون ویزا و مزایای مالیاتی را فرآهم خواهند کرد.

تقریباً 12 کشور از طریق برنامه های ویزای سرمایه گذاری تابعیت ارائه می دهند. اینها شامل پنج کشور در دریای کارائیب (آنتیگوا و باربودا، دومینیکن، گرانادا، سنت کیتس و نویس و سنت لوسیا)، و همچنین کامبوج، مصر، اردن، مالت، مونته نگرو، مقدونیه شمالی و وانواتو هستند. کشورهایی که از لحاظ تاریخی، اقامت و شهروندی را از طریق سرمایه گذاری ارائه کرده اند عبارتند از: اتریش (منقضی شده)، کومور (بسته شده) قبرس (بسته شده) و مولداوی (تعلیق شده).

ویزای سرمایه گذاری دومینیکن

دومینیکن برنامه های سرمایه گذاری مهاجران را در سال 1993 اجرا کرد تا فرصتی را برای سرمایه گذاران فراهم کند تا شهروندی دومینیکن را از طریق مشارکت در صندوق اقتصادی خود یا خرید یک پروژه تایید شده، همراه با هزینه به دست آورند. برای این روش، به سرمایه گذاری 100000 دلاری در دومینیکا نیاز دارید.

ویزای سرمایه گذاری

ویزای سرمایه گذاری

ویزای سرمایه گذاری مالت

برنامه سرمایه ‌گذاری انفرادی در مالتا، که “هنلی و شرکا” در سال 2014 توسط دولت مالتا برای طراحی و اجرای آن قرارداد بسته شد، به طور مشابه برای فقط 1800 متقاضی محدود شده است. حداقل سرمایه گذاری برای این برنامه، 870000 دلار با سهم غیر قابل استرداد 700000 دلار است.

سرمایه گذاری در جزیره های سنت کیتس و نویس

سنت کیتس و نویس اولین کشوری بود که از سال 1984 شهروندی را با سرمایه گذاری ارائه کرد.

سرمایه گذاری در ترکیه

ترکیه یک برنامه نسبتاً جدید به نام شهروندی ترکیه با سرمایه گذاری (TCBI) ارائه می دهد. سرمایه گذاران ملزم به خرید املاک و مستغلات به ارزش حداقل 250,000 دلار و نگهداری آن به مدت 3 سال یا سپرده گذاری 500,000 دلار آمریکا در یکی از بانک های ترکیه برای حداقل 3 سال هستند. پس از سرمایه گذاری در موارد ذکر شده در بالا و ارائه درخواست شهروندی در زمان مقرر، پاسپورت ترکیه معمولاً ظرف 6 ماه اعطا می شود. ترکیه هم اکنون محبوب ترین کشور همسایه ایران برای صدور ویزای سرمایه گذاری است.

أخذ اقامت از طریق برنامه های ویزای سرمایه گذاری

برنامه های أخذ اقامت از طریق ویزای سرمایه گذاری به متقاضی این امکان را می دهد که با انجام سرمایه گذاری مانند خرید ملک یا سرمایه گذاری در یک تجارت، ویزای اقامت دائم یک کشور را دریافت کند. این برنامه ها اغلب به عنوان “ویزاهای طلایی” یا golden visa شناخته می شوند. این برنامه ها به تنهایی، به متقاضی اجازه نمی دهد که تابعیت دریافت کند. با این حال، فرد سرمایه گذار ممکن است در نهایت بتواند پس از اقامت در کشور برای مدت زمان مورد نیاز، با استفاده از روش های استاندارد أخذ تابعیت، برای شهروندی درخواست دهد. کشورهای متعددی از جمله استرالیا، کانادا، هنگ کنگ، لتونی، موناکو، نیوزلند، پرتغال، سنگاپور، اسپانیا، اوکراین، امارات متحده عربی، بریتانیا و ایالات متحده این برنامه ها را ارائه می دهند.

به این ترتیب، نگاه اجمالی بر مهم ترین کشورها برای ویزای سرمایه گذاری خواهیم داشت:

کانادا

کانادا در گذشته، برنامه اعطای ویزای طلایی در سطح ملی داشت، اما این برنامه در سال 2014 به حالت تعلیق درآمد. با این حال، استان کبک، برنامه های خود – برنامه سرمایه گذاری مهاجران کبک – را حفظ می کند، زیرا این استان حق دارد سیاست مهاجرتی خود را به دلیل توافق کانادا-کبک در رابطه با مهاجرت و پذیرش موقت اتباع خارجی تعیین کند. تعداد متقاضیان مشمول این برنامه ها دارای محدودیت هستند. با این حال، متقاضیانی که دارای استعداد متوسط ​​تا پیشرفته در زبان فرانسه هستند مشمول سقف محدودیت نمی شوند. این برنامه با کمبود مسکن در ونکوور همراه بوده است.

کشور پرتغال

پرتغال، ویزای طلایی را در دوران رکود بزرگ برای کمک به جذب سرمایه گذاری در بازار مسکن این کشور معرفی کرد. تا سال 2016، این کشور 2788 ویزای طلایی صادر کرده بود که 80 درصد آن برای اتباع چینی صادر شده بود.

انگلستان

بریتانیا برنامه ای دارد که به عنوان ویزای 1Tier  (ویزای سرمایه گذاری) شناخته می شود. متقاضیان باید 2 میلیون پوند یا بیشتر در بریتانیا سرمایه گذاری کنند و سایر معیارهای واجد شرایط بودن را رعایت کنند. دارندگان این ویزا می توانند حداکثر به مدت 3 سال و 4 ماه در انگلستان اقامت داشته باشند و این امکان را دارند که برای 2 سال دیگر، ویزای خود را تمدید کنند. فرد دارنده این ویزا می تواند پس از 5 سال یا کمتر برای تسویه حساب اقدام کند. هر چه سرمایه گذاری بیشتر باشد، دوره انتظار، کوتاه تر است. به گفته وزارت کشور، 255 ویزا از این نوع در نیمه اول سال 2019 صادر شده است.

ایالات متحده آمریکا

ایالات متحده دو برنامه اصلی برای ویزای سرمایه گذاری دارد: ویزای 2E- و EB-5.

ویزای سرمایه گذاری

ویزای سرمایه گذاری

1-ویزای 5EB- (گرین کارت)

برنامه ویزای 5EB- توسط خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS) اداره می شود. متقاضیان موفق و خانواده آنها می توانند برای گرین کارت اقدام کنند. برنامه ویزای 5EB- از متقاضیان می خواهد که بسته به محل پروژه، بین 900000 تا 1.8 میلیون دلار سرمایه گذاری کنند و حداقل 10 شغل ایجاد نمایند. در این زمینه، یک محدودیت سالانه، 10000 برنامه تحت برنامه 5EB- وجود دارد. این برنامه برای تشویق سرمایه گذاری خارجی در پروژه های زیرساختی، به ویژه در مناطق هدفمند اشتغال زایی (TEA) با نرخ بیکاری بالا طراحی شده است. وجوه سرمایه گذاری از طریق کسب و کارهایی که توسط مراکز منطقه ای معرفی می شوند، هدایت می شوند که اکنون فقط توسط وزارت امنیت داخلی ایالات متحده تعیین شده اند.

2-ویزای 2E- (غیر مهاجران)

برنامه ویزای سرمایه گذاری 2E- به اتباع خارجی برخی از کشورها اجازه می دهد تا در یک استارت آپ، خرید یک کسب و کار یا امتیاز برای اقامت قانونی در ایالات متحده سرمایه گذاری کنند. مدت صدور این ویزا، بسته به برنامه های بین ایالات متحده با کشور شهروندی متقاضی، از سه ماه تا پنج سال متغیر است. این ویزا می تواند به طور نامحدود تمدید شود و این امکان برای سرمایه گذار وجود دارد که وضعیت حقوقی خود را به گرین کارت (به عنوان مثال EB-1A، 2EB-، 3EB- یا 5EB-) تغییر دهد.

سرمایه گذار ویزای 2E- باید متعهد به سرمایه گذاری قابل توجهی (معمولاً 100000 دلار) و ایجاد مشاغل مناسب در آمریکا باشد. بیشتر سرمایه‌ گذاری ‌های کمتر از 200000 دلار، سرمایه ‌گذار را ملزم می ‌کند که حداقل در 12 تا 18 ماه اول، بیش از 40 ساعت در هفته در این تجارت کار کند.

ویزای سرمایه گذاری کانادا – مهاجرت کاری به کانادا

کانادا به دلیل منابع طبیعی فراوان در جهان به عنوان یک “ابر قدرت انرژی” شناخته می شود. اقتصاد کانادا به شدت تحت سلطه منابع طبیعی فراوان بوده و یک کشور خدماتی قوی به شمار می رود. اقتصاد کانادا سالهاست که به طور پیوسته در حال رشد بوده است.

کانادا فرصت های فوق العاده ای را برای خارجی هایی که مایل به راه اندازی کسب و کار در کانادا هستند، ارائه می دهد. هر ساله هزاران نفر برای راه اندازی کسب و کار به سواحل کانادا مهاجرت می کنند. مهاجرت تجاری در کانادا به منظور تشویق سرمایه گذاری و اشتغال در کانادا از طریق مهاجرت افرادی که می توانند کسب و کار خود را در کانادا تاسیس یا در آن سرمایه گذاری کنند، ایجاد شد.

ویزای سرمایه گذاری و مهاجرت تجاری با هدف ایجاد فرصت های جدید برای کانادایی ها است. افرادی که مهارت و تجربه رشد کسب و کاری را دارند به طور گسترده در کانادا برای پیشرفت خود، و همچنین استانی که در آن زندگی می کنند، از این برنامه ها استقبال می کنند. امسال، دولت کانادا از حدود 91150 مهاجر برای تجارت و این نوع سرمایه گذاری ها استقبال می کند. مهاجرت کاری به کانادا برای تشویق سرمایه گذاران و تسهیل استقبال از این افراد طراحی شده است. این برنامه دسته بندی های مختلفی دارد:

 1. سرمایه گذاران
 2. کارآفرینان
 • برنامه فدرال کارآفرینی
 • ویزای استارت آپ
 1. خوداشتغالی
 • برنامه خوداشتغالی فدرال
 1. برنامه های کسب و کار PNP

چرا کانادا مکانی عالی برای سرمایه گذاری یا راه اندازی کسب و کار است؟

 • کانادا به عنوان بهترین کشور در گروه 20 رتبه بندی شده است.
 • این کشور در 20G-، بهترین چشم انداز مالی را دارد.
 • کانادا مکانی عالی برای شروع کسب و کار و پیشرفت در آن است. چرا؟ زیرا هزینه شروع یک کسب و کار در این کشور، بسیار کمتر است. کانادا، یک محیط با مالیات پایین است.
 • کانادا محیطی موفق، مکانی عالی برای تحقیق، زیرساخت های توسعه، استعدادهای علمی و مشوق های نوآوری ارائه می دهد.
 • کانادا به دلیل کیفیت زندگی استثنایی، شناخته شده است. همچنین زمینه ای عالی برای موفقیت افراد، خانواده های آنها و افراد در سطح جهانی فراهم می کند.
 • دولت کانادا با خوشحالی، از افرادی که به نام سرمایه گذاران یا کارآفرینان، دارایی های بزرگی برای کشور محسوب می شوند، استقبال می کند.
 • همچنین برنامه های ویزای سرمایه گذاری را برای افراد علاقه مند به سرمایه گذاری در کانادا ارائه می دهد.

انواع ویزا برای مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری

ویزای سرمایه گذاری کانادا برنامه ای است که به مهاجران اجازه می دهد اقامت دائم یا شهروندی کانادا را کسب کنند. در مقابل، آنها باید سرمایه گذاری های خود را تحت شرایط معین در کانادا انجام دهند. این برنامه یا تابعیت (گذرنامه طلایی) یا اقامت دائم (ویزای طلایی) را ارائه می دهد.

برنامه ویزای سرمایه گذاران در کانادا با هدف جذب افراد دارای تجربه تجاری، برای سرمایه گذاری در اقتصاد کانادا به منظور افزایش اشتغال و تقویت توسعه اقتصادی در استان ها یا مناطق خاص است.

مزایای ویزای سرمایه گذاری چیست؟

سرمایه گذاران از موارد زیر در کانادا سود می برند:

 • سرمایه گذاران به استانداردهای بالای زندگی دسترسی خواهند داشت.
 • سرمایه گذاران به مراقبت های بهداشتی و آموزش دسترسی خواهند داشت
 • آنها می توانند با خانواده خود در کانادا مستقر شوند.
 • آنها می توانند به فرصت های بین المللی دسترسی پیدا کنند.
 • سرمایه گذاران سیاست های سرمایه گذاری مطلوبی را دریافت خواهند کرد.
 • آنها همچنین از مزایای سفر برخوردار خواهند شد که از طریق آن می توانند به سراسر جهان سفر کنند.
 • ویزای سرمایه گذاری برای کانادا بیشتر شبیه یک مسیر سریع برای شهروندی است.

شرایط دریافت ویزا سرمایه گذاری در کانادا چیست؟

 • مهاجران با اهداف تجاری برای دریافت ویزای تجاری کانادا باید یک تجارت با شرایط معین داشته باشد.
 • آنها باید دانش متوسط در هر دو زبان فرانسه و انگلیسی با 3CLB داشته باشند. آنها باید نامه پشتیبانی از موسسه تعیین شده را نیز داشته باشند.
ویزای سرمایه گذاری

ویزای سرمایه گذاری

2- ویزای کارآفرینی در کانادا

ویزای کارآفرینی کانادا عمدتاً برای کارآفرینان در سراسر جهان است تا کسب و کار خود را در یک استان خاص ایجاد کنند. ویزای کارآفرینی کانادا به توسعه اقتصادی آن استان کمک خواهد کرد. برنامه کارآفرینی، شروع خوبی برای کارآفرینان است تا تجارت خود و رشد اقتصاد محلی را شروع کنند.

دولت کانادا به شدت از کارآفرینان استقبال خواهد کرد زیرا احساس می کنند این افراد می توانند فرصت های شغلی ایجاد کنند تا مهاجران بتوانند به اقتصاد کانادا کمک کنند. اگر درخواست این نوع ویزا پردازش شود، آنها می توانند یک کسب و کار در کانادا آغاز کنند.

علاوه بر این، آنها همچنین می توانند برای خود و همچنین برای خانواده خود وضعیت اقامت دائم کسب کنند. امروزه، کانادا از طریق ویزای کارآفرینی کانادا، از باهوش ترین کارآفرینان در سراسر جهان، درخواست می پذیرد.

ویزای کارآفرینی کانادا، کارآفرینان با تجربه ای را که مایل به داشتن یا مدیریت کسب و کار در کانادا هستند جذب می کند. هدف این برنامه، رشد اقتصاد کانادا و ایجاد شغل برای شهروندان کانادایی و روابط عمومی است. کارآفرینان در استان کبک واجد شرایط درخواست برای این برنامه نیستند. برای آنها، کبک یک برنامه جداگانه ارائه می دهد: با نام برنامه کارآفرینی کبک.

مقصد مورد نظر متقاضیان ویزای سرمایه گذاری و کارآفرینی کانادا می تواند در هر نقطه ای از کانادا به جز استان کبک باشد. متقاضیان باید تجربه تجاری کافی داشته باشند. مهاجر باید تجربه قبلی در مدیریت داشته باشد. این افراد باید صاحب یک کسب و کار واجد شرایط باشند.

شرایط و مدارک برنامه ویزای کارآفرینی چیست؟

 • مهاجران متقاضی این ویزا باید ظرف 2 سال پس از ورود به کانادا، یک تجارت را ایجاد کنند یا سرمایه گذاری قابل توجهی در آن انجام دهند. این امر نتیجه ای مؤثر بر اقتصاد کانادا خواهد داشت.
 • آنها باید فعالانه درگیر کار و تجارت خود شوند و باید فعالانه در مدیریت کسب و کار شرکت کنند.
 • آنها باید حداقل یک شهروند کانادایی یا مقیم دائمی غیر از وابستگان یا کارآفرینان خود را استخدام کنند.

ویزای استارت آپ کانادا چیست؟

ویزای استارت آپ کانادا، نوعی دیگر از برنامه های ویزای سرمایه گذاری است. این ویزا عمدتاً بر روی کارآفرینان نوآور و خلاق متمرکز است. از طریق این برنامه، آنها این فرصت را خواهند داشت که با سرمایه گذاران تجاری کانادایی که به آنها برای شروع یک کسب و کار راه اندازی کمک می کنند، ارتباط برقرار کنند.

کارآفرینان می توانند با کمک مالی و تخصص سازمان های بخش خصوصی کانادایی، کسب و کار خود را در کانادا توسعه دهند. با کمک این سازمان ها، کارآفرینان یا سرمایه گذاران، ویزای راه اندازی دریافت می کنند.

برخلاف برنامه های سرمایه گذایر، در برنامه کارآفرینی، مهاجران نیازی به سرمایه گذاری از مقدار سرمایه شخصی خود برای برآورده کردن معیارهای واجد شرایط ندارند. در مقابل، کارآفرینان حداقل سرمایه ریسک پذیر یا سرمایه گذاری اختصاصی را از یک یا چند سازمان تعیین شده دریافت خواهند کرد.

بهترین گزینه برای مهاجرانی که مایل به تجارت در کانادا هستند، برنامه ویزای استارت آپ است. مهاجران برای رسیدگی به درخواست های خود باید معیارهای خاصی را برای واجد شرایط بودن داشته باشند. این روش، یک برنامه جهت اقامت دائم و سریع برای کارآفرینان یا سرمایه گذاران بین المللی است. دولت کانادا این برنامه را برای ایجاد یک تجارت نوآورانه به وجود آوردند.

شایستگی های متقاضیان این ویزا به صورت زیر می باشد:

 • فرد مهاجر باید ثابت کند که ایده کسب و کار او از حمایت یک سازمان سرمایه گذار تعیین شده برخوردار است.
 • متقاضیان باید شرایط زبان را داشته باشند.
 • متقاضیان باید ثابت کنند که کسب و کارشان الزامات مالکیت ایده را برآورده می کند.
 • متقاضیان باید بودجه و موجودی حساب کافی داشته باشند.

نکات تکمیلی برای ویزای کارآفرینی در کانادا

 • سرمایه گذاران خصوصی به نوعی، افراد ثروتمندی هستند که می خواهند سرمایه خود را در شرکت های تازه تاسیس سرمایه گذاری کنند. علاوه بر تامین مالی، این افراد همچنین از نظر جوانب صنعت و تخصص مدیریت، به کارآفرینان و سرمایه گذاران کمک خواهند کرد.
 • سرمایه های ریسک پذیر، برنامه ای است که برای حمایت از کسب ‌و کارهای اولیه و نوپا، یا سایر استارت آپ ها در کانادا، نقش کلیدی دارند. این سرمایه ها بخش مهمی از اکوسیستم استارت آپ به شمار می رود.
 • حمایت کنندگان کسب و کار، کسانی هستند که به شرکت های نوپا و کارآفرینان انفرادی کمک می کنند تا تجارت خود را توسعه دهند. این طرح به ویژه برای کمک به استارت آپ های جوان، برای نوآوری و رشد در کسب و کار خود طراحی شده است.
 • از طریق برنامه حمایت کنندگان کسب و کار، آنها فضاهای کاری، راهنمایی ها، آموزش و دسترسی به سرمایه گذار را برای راه اندازی یا مالکیت انحصاری متقاضی فراهم می کنند. همچنین آنها طیف گسترده ای از خدمات را ارائه می دهند که از آموزش مدیریت و فضای اداری شروع می شود و به چارچوب سرمایه گذاری خطرپذیر و تامین مالی ختم می گردد.

ویزای خوداشتغالی در کانادا چیست؟

خوداشتغال به هر فرد اطلاق می شود که از طریق فعالیت اقتصادی مستقل، از هر وسیله یا روشی، امرار معاش می کند. از طریق این برنامه، افراد به طور دائم به کانادا مهاجرت می کنند. فرد باید دارای تجربه مرتبط در فعالیت های فرهنگی یا هر کسب و کار دیگر باشد. متقاضیان باید سهم قابل توجهی در زندگی فرهنگی، هنری یا ورزشی کانادا داشته باشند. جریان خوداشتغالی برای افرادی است که مایل به ایجاد یا خرید کسب و کار در کانادا هستند. این طرح، کمک قابل توجهی به زندگی اقتصادی و هنری کانادا خواهد کرد.

شرایط خوداشتغالی در کانادا

 • متقاضیان باید حداقل دو سال تجربه مرتبط، در پنج سال گذشته داشته باشند.
 • متقاضیان باید در کانادا خوداشتغال شوند.
 • متقاضیان باید معیارها و شرایط این برنامه را داشته باشند.
 • غیر از این، آنها باید شرایط پزشکی، امنیتی و سایر شرایط را نیز داشته باشند تا واجد شرایط این برنامه باشند.

معیارهای انتخاب این برنامه بر اساس موارد زیر خواهد بود:

 • تحصیلات
 • تجربه
 • سن
 • توانایی های زبان
 • تطبیق پذیری با کانادا

برنامه های کسب و کار  PNP چیست؟

این برنامه به افراد اجازه می دهد تا بر اساس برخی الزامات، برای PNP کاندید شوند. اکثراً برنامه های PNP، یک سرمایه گذار یا کارآفرین خواهند داشت. هر استان در کانادا دارای ارزش خالص سرمایه گذاری و نیازهای تجاری مختلف است. هر استانی معیارهای انتخاب خود را دارد.

شرایط برای کارآفرینان و سرمایه گذاران:

 • آنها باید منابع مالی برای سرمایه گذاری در خارج از کشور داشته باشند.
 • آنها باید سابقه خوب تجاری داشته باشند.
 • متقاضیان باید به زبان انگلیسی یا سایر زبان های محلی آن کشور تسلط داشته باشند.
 • متقاضیان باید دارای اعتبار تجاری و سابقه بانکی مناسب باشند.

متقاضیان باید ارزیابی معاینات سلامتی را انجام دهند.

ویزای سرمایه گذاری

ویزای سرمایه گذاری

استان هایی که طرح PNP در آنها موجود است:

 • بریتیش کلمبیا
 • Manitoba
 • نیوبرانزویک
 • سرزمین های شمال غربی
 • نوا اسکوشیا
 • انتاریو
 • پرنس ادوارد
 • کبک
 • ساسکاچوان

بهترین کشورها برای مهاجرت و ویزای سرمایه گذاری

آمریکای لاتین، اروپا و آسیا، مرجع بسیاری از کشورهایی هستند که برای ویزای سرمایه گذاری جالب توجه هستند. در گزارش سالانه سرمایه گذاری جهانی در سال گذشته، مقامات کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد (UNCTD) هشدار دادند که همه گیری کووید-19 فشار زیادی بر جریان جهانی سرمایه گذاری مستقیم خارجی وارد می کند و به ویژه کشورهای در حال توسعه را تحت تأثیر قرار می دهد.

مقامات UNCTD نوشتند، چنین بحرانی می ‌تواند روند تسریع کننده ای برای بهبود تولید بین ‌المللی و افزایش پایداری باشد، اما این بستگی به این دارد که کشورها بر مافیای اقتصادی رو به رشد غلبه کنند و با یکدیگر همکاری کنند.

رتبه بندی بهترین کشورها برای سرمایه گذاری در سال 2021 برگرفته از نتایج یک نظرسنجی مبتنی بر درک جهانی است و کشورها را بر اساس بالاترین امتیازات در میان بیش از 4919 تصمیم گیرنده تجاری از نظر اقتصادی رتبه بندی می کند؛ برخی معیارهای رتبه بندی شامل کارآفرینی، محیط مالیاتی مطلوب، نیروی کار ماهر، نوآورانه و تخصص فنی، اقتصاد پایدار و … می باشند.

پنج کشور برتر برای ویزای سرمایه گذاری به شرح زیر هستند:

5- مالزی

مالزی کشور شماره 5 برای سرمایه گذاری است. این کشور احتمالاً سرمایه گذاران خارجی بیشتری را جذب می کند زیرا اخیراً حداقل آستانه قیمت برای مالکیت خارجی املاک را کاهش داده است. به گفته شرکت کنندگان در نظرسنجی، مالزی دارای محیط مالیاتی مطلوب، ثبات اقتصادی، تخصص فنی، نیروی کار ماهر و فساد پایین تر است.

4-امارات متحده عربی

قبل از اینکه اقتصاد این کشور در سال 2020 از همه‌ گیری ویروس کرونا ضربه بزرگی بخورد، امارات متحده عربی شاهد افزایش 32 درصدی در جریان سرمایه ‌گذاری مستقیم خارجی بین سال ‌های 2018 تا 2019 بود. بیشتر سرمایه‌ گذاری مستقیم خارجی این کشور در بخش‌ های تجاری متمرکز شده است. املاک و مستغلات، امور مالی و بیمه، تولید، معدن و ساخت و ساز. شرکت کنندگان در نظرسنجی ها، امارات متحده عربی را به عنوان کشوری کارآفرین، نوآور، دارای محیط مالیاتی مطلوب و تخصص فن آوری رتبه بندی کردند.

3- لیتوانی

در لیتوانی، سرمایه گذاری مستقیم خارجی در بخش های مالی و بیمه، تولید، املاک، عمده فروشی، خرده فروشی و خدمات فناوری اطلاعات متمرکز است. بر اساس گزارش سرمایه گذاری جهانی 2020، این کشور شاهد کاهش جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی از 1 میلیارد دلار به 975 میلیون دلار بین سال های 2018 تا 2019 بوده است. به گفته شرکت کنندگان در نظرسنجی، لیتوانی، کشوری پویا، دارای نیروی کار ماهر و دارای فساد پایین است.

2-اندونزی

در رتبه ‌بندی بهترین کشورها در سال ۲۰۲۱، اندونزی دومین کشور برتر برای ویزای سرمایه ‌گذاری در نظرسنجی است. اگرچه بسیاری از شرکت ‌های ژاپنی با همه ‌گیری ویروس کرونا مواجه هستند، اما همچنان به برنامه‌ ریزی برای سرمایه ‌گذاری در صنعت خودروسازی اندونزی ادامه می ‌دهند. علیرغم کاهش میزان فروش و تولید خودرو، اندونزی همچنان “یک بازار بالقوه” در نظر گرفته می شود.

1- مکزیک

مکزیک رتبه اول فهرست بهترین کشورها برای ویزای سرمایه گذاری است. این کشور آمریکای لاتین شاهد سرمایه گذاری مستقیم خارجی نزدیک به 18 میلیارد دلار در نیمه اول سال 2020 بوده است. بزرگ ترین منبع سرمایه گذاری مستقیم خارجی مکزیک، ایالات متحده است.

همه ‌گیری کووید-19 در سال 2020 به شدت به اقتصاد مکزیک ضربه زد، اما انتظار می ‌رود این کشور در سال ‌های آینده بهبود یابد. از اکتبر 2020، پیش‌ بینی صندوق بین‌المللی پول، رشد 3.5 درصدی را برای سال 2021 و 2.3 درصدی را برای سال 2022 پیش‌ بینی کرده است.

راهنمای راه اندازی کسب و کار در اروپا

راه اندازی یک شرکت در اروپا به طور خودکار به شما امکان می دهد به یکی از بزرگ ترین مراکز تجاری جهان با زیرساخت های پیچیده، حمایت های قانونی قوی و نیروی کار ماهر دسترسی داشته باشید. اتحادیه اروپا با تولید ناخالص داخلی، 15.6 تریلیون دلار و بزرگ ترین بلوک تجاری دومین اقتصاد بزرگ جهان باقی مانده است. در سال 2020، 9 کشور اروپایی در لیست 20 برتر “رتبه بندی سهولت در آغاز کسب و کار” توسط بانک جهانی معرفی شدند. بنابراین، اروپا همچنان یکی از جذاب ترین گزینه ها برای سرمایه گذاری بین المللی و تشکیل کسب و کار است.

ویزای سرمایه گذاری

ویزای سرمایه گذاری

تجارت خود را به راحتی در یک کشور اروپایی شروع کنید

در حالی که کووید-19 تهدیدهای مهمی برای توسعه کسب و کار است، پیش ‌بینی می ‌شود اتحادیه اروپا طی دو سال آینده تقریباً به طور کامل از این آسیب نجات یابد. بر اساس پیش بینی اقتصادی در پاییز 2020، کمیسیون اروپا، اقتصاد اتحادیه اروپا در سال 2020 به میزان 7.4 درصد فشرده خواهد شد؛ قبل از اینکه رشد 4.1 درصدی در سال 2021 و 3 درصدی در سال 2022 داشته باشد؛ اما طبق پیش بینی ها در سال 2021 تنها 3.6 درصد رشد خواهد کرد. کرونا ویروس همچنین فرصت هایی را برای بسیاری از بخش های کسب و کار، از جمله فناوری اطلاعات، ساخت و ساز، حمل و نقل، انبارداری و بسیاری دیگر ارائه کرده است.

بهترین کشورها برای راه اندازی کسب و کار در اروپا

یکی از راه های أخذ ویزای سرمایه گذاری در اروپا، راه اندازی شرکت است. داشتن یک شرکت در اتحادیه اروپا دسترسی به یک بازار واحد بدون محدودیت در واردات و صادرات، نیروی کار ماهر با قیمت نسبتاً مناسب، هزینه های تجاری پایین و ارز واحد را به شما پیشنهاد می دهد. در حالی که همه کشورهای اتحادیه اروپا در واقع دارای عوامل و مزایایی هستند که از آن جمله می توان به نکات اقتصادی و نرخ مالیات برای مشاغل داخلی و خارجی خاص اشاره کرد. در اینجا بهترین کشورهای اتحادیه اروپا در هر دسته بر اساس آمار بانک جهانی آورده شده است.

سه کشور اروپایی برای آغاز کسب و کار و ویزای سرمایه گذاری در هر دسته، از بالاترین امتیاز تا کمترین امتیاز به صورت زیر است:

 • آسان برای انجام تجارت: دانمارک، سوئد و لیتوانی.
 • راه اندازی کسب و کار: یونان، استونی و ایرلند.
 • پرداخت مالیات: ایرلند، دانمارک و فنلاند.

بر اساس این معیارها و معیارهای دیگر، در اینجا خلاصه ای از پنج کشور آورده شده است که ممکن است بخواهید هنگام راه اندازی کسب و کار در اتحادیه اروپا در نظر بگیرید.

1- سوئد

بر اساس فهرست از منابع معتبر، سایت Forbes، از کشورهای مناسب برای انجام تجارت، سوئد در صدر فهرست کشورهای اتحادیه اروپا قرار دارد. اقتصاد بزرگ، بازار آزاد و رقابتی آن، با ترکیبی هوشمند از سیستم رفاهی پیچیده، آن را به یک فرصت قوی برای سرمایه گذاری، پر رونق و جذاب تبدیل می کند.

متوسط ​​رشد تولید ناخالص داخلی سوئد، 2.71 است. بزرگ ترین رشد اقتصادی در این کشور، ناشی از سرمایه گذاری در تجارت ساخت و ساز است و سرمایه گذاری خارجی بیش از حد، مورد استقبال قرار می گیرد. در واقع، سوئد یکی از مهم ترین مقاصد دریافت کنندگان سرمایه گذاران خارجی است. سوئد می تواند فرصتی منحصر به فرد برای دسترسی به بازار اروپای شمالی ارائه دهد و در عین حال، بزرگ ترین بازار در منطقه شمال اروپا باقی بماند.

این کشور همچنین می تواند برخی از بهترین فرصت های تحقیقاتی در جهان و زیرساخت های پیشرفته را در اختیار شرکت ها قرار دهد – طی ده سال آینده، دولت، 56 میلیارد یورو برای پیشرفت بیشتر در این زمینه هزینه خواهد کرد.

2-دانمارک

دانمارک اولین کشوری است که از نظر سهولت انجام تجارت، توسط بانک جهانی در اروپا رتبه اول را به خود اختصاص داده است – و این قضاوت، بسیار به درستی ثبت شده است. سیستم اقتصادی آن شبیه به همسایه خود، یعنی کشور سوئد است.

علیرغم تاکید بر رفاه، کشور دانمارک همچنین رتبه هفتم جهان را به عنوان پربازده بودن کشور برای سرمایه ‌گذاری و ویزای سرمایه گذاری دارد. دانمارک مجزا از اینکه سرمایه گذاران خارجی به راحتی به آنجا مهاجرت می کنند، می تواند نکات منحصر به فردی را نیز برای فعالیت کارکنان ارائه دهد.

اولاً در این کشور، ملیت چند فرهنگی وجود دارد که اکثر آنها به زبان انگلیسی صحبت می کنند. ثانیاً، قوانین منعطف آن، فرآیند استخدام و اخراج کارمندان را بسیار آسان می کند. زیرساخت های آن به هیچ وجه تسلیم زیرساخت های سوئدی نمی شود. وقتی صحبت از صنایع خاص به میان می ‌آید، دانمارک یکی از بزرگ ترین قطب‌ های بیوتکنولوژی و علوم زیستی و همچنین نوآوری‌ های غذایی در جهان است.

مجزا از این مزایا، وضعیت آموزش، رسانه، حمل و نقل و بسیاری از صنایع دیگر، گزینه های جذابی برای سرمایه گذاری هستند. نرخ‌ های بهره پایین و رشد اقتصادی پایدار، کسب‌ و کارها را به رشد، گسترش و شروع تجارت در دانمارک دعوت می‌ کند. اگر سرمایه قابل توجهی دارید، أخذ ویزای سرمایه گذاری دانمارک را به شما پیشنهاد می دهیم.

3-جمهوری چک

جمهوری چک، یک کشور در حال رشد، یک مکان نوظهور برای استارت آپ ها، کسب و کارهای با سابقه و شعبه های شرکت های مختلف در سراسر جهان است. به عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا، جمهوری چک، موقعیت استثنایی در مرکز اروپا ارائه می دهد.

سیستم حمل و نقل پیچیده آن، که یکی از بهترین ها در اروپای مرکزی و شرقی است، آن را به یک مرکز اصلی اروپا برای انتقال و پیوند با اروپای غربی، شرقی و مرکزی تبدیل می کند. همچنین حوزه قضایی این کشور دارای پایین ‌ترین نرخ ‌های مالیاتی در اتحادیه است؛ برای صاحبان مشاغل، نرخ مالیات ثابت ممکن است تا 60٪ ، یک جا کاهش یابد و مالیات مؤثر در نهایت، حدود 6-9٪ باشد.

هزینه اجاره یک دفتر واقعی یا مجازی نیز کمترین هزینه را دارد؛  اجاره دفتر در شهر پراگ در این کشور، حدود 90 درصد ارزان تر از یک دفتر در هنگ کنگ است. و در نهایت، چک، دارای کمترین نرخ بیکاری در اروپا (1.91٪) است؛ نیروی کار ماهر در این کشور با تأمین بسیاری از انگلیسی زبانان، به طور کامل توسعه کسب و کار شما را تکمیل می کند. جمهوری چک، یک فرصت فوق العاده جذاب برای ویزای سرمایه گذاری است؛ زیرا نسبت به دانمارک یا سوئد، چیزهای زیادی برای ارائه دارد و فضای بیشتری برای توسعه فرآهم می کند.

4-ایرلند

در سال 2020، بر اساس آمار بانک جهانی، ایرلند بهترین رتبه را برای انجام حساب های مالیاتی داشته است. این امتیازهای مالیاتی، برای کارآفرینان امکان راه اندازی کسب و کار در اتحادیه اروپا را فرآهم می سازد؛ این مقدار، تنها 12.5% است. در مجموع، مزایای مالیاتی شرکت ها به 37.5٪ می رسد و به عنوان یک محرک بزرگ برای شرکت های سرمایه گذاری عمل می کند.

علاوه بر این، استارت آپ ها از طیف گسترده ای از بودجه مالی در دسترس بهره مند می شوند. شرکت‌های جدید در ایرلند به امکانات بسیار عالی برای رشد کسب و کار خود دسترسی دارند؛ این امتیازها شامل کارکنان مجرب و فناوری پیشرفته، سرمایه ‌گذاران متعدد، فرصت‌ های تحقیقاتی، تولیدکنندگان و تامین ‌کنندگان مناسب برای هر کسب ‌و کار هستند.

صنایع اصلی کشور عبارتند از: بخش غذا و صادرات، علوم زیستی، بازی ها، فناوری اطلاعات و بخش مالی. ایرلند تا زمان همه‌ گیری کووید-19 شاهد رشد ثابتی بود؛ در سال 2019، ایرلند، رشد تولید ناخالص داخلی، 5.6 درصدی را تجربه کرد در حالی که در سال 2020 این عدد، یک کاهش 2.3 درصدی را شاهد بود. انتظار می رود در سال 2021، اقتصاد ایرلند با 2.9 درصد رشد تولید ناخالص داخلی و سپس 2.6 درصد در سال 2022 بهبود یابد.

ویزای سرمایه گذاری

ویزای سرمایه گذاری

5-لیتوانی

لیتوانی، یک کشور تجارت- محور است و همچنان به یافتن راه های جدیدی برای ایجاد انگیزه در سرمایه گذاران خارجی با هدف رقابتی تر کردن خود در بازار غرب ادامه می دهد. لیتوانی می تواند بهترین مقصد برای أخذ ویزای سرمایه گذاری باشد.

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، لیتوانی – بزرگترین کشور حوزه بالتیک – شاهد افزایش استثنایی در صادرات، رشد دستمزد، تجارت و سرمایه گذاری بود. پنج شریک تجاری برتر لیتوانی تا سال 2019، کشورهای روسیه، لتونی، لهستان، آلمان و استونی هستند. بریتانیا و ایالات متحده نیز در بین 10 کشور برتر قرار دارند و ایالات متحده، 1.23 میلیارد دلار از صادرات لیتوانی را تشکیل می دهد.

در سال 2020، لیتوانی سومین کشور برتر از نظر سهولت انجام تجارت در اتحادیه اروپا انتخاب شد. در ژانویه همان سال، دولت لیتوانی معافیت شرکت ‌های سرمایه داخلی و خارجی را از مالیات را پیشنهاد داد؛ این پیشنهاد با توجه به سرمایه‌ گذاری حداقل 30 میلیون یورو و ایجاد 200 شغل تصویب شد. یکی از دلایل اصلی تشویق لیتوانی به سرمایه گذاری خارجی این است که دولت متعهد به حمایت از شرکت هایی است که مشاغل بیشتری را برای لیتوانیایی ها فراهم می کنند.

هر نهاد خارجی باید حداقل سه مقیم یا شهروند دائمی لیتوانی را استخدام کند – اما خبر خوب این است که شهروندان لیتوانی، بسیار ماهر هستند، معمولاً به چند زبان مسلط بوده و فوق العاده حرفه ای هستند. علاوه بر این، در این کشور، نیروی کار نسبتاً ارزان است و حداقل دستمزد 607 یورو در ماه است. به تمام این دلایل، لیتوانی، بهترین کشور رو به رشد برای أخذ ویزای سرمایه گذاری است.

بهترین کشور برای راه اندازی کسب و کار در اتحادیه اروپا بر اساس رتبه بندی

اطلاعات رتبه بندی کشورها برای ویزای سرمایه گذاری، از رتبه های بانک جهانی در «امتیاز سهولت رشد کسب و کار» برگرفته شده است. سه معیار برای کشورهای انتخاب شده عبارتند از: «آسان برای انجام تجارت»، «شروع کسب و کار» و «پرداخت مالیات». همه نمرات از 100 بیان شده اند که 100 بالاترین امتیاز ممکن و 0 کمترین امتیاز است.

کشورهای

اتحادیه اروپا

آسان برای انجام کسب و کار شروع یک کسب و کار پرداخت مالیات
اتریش 78.7 83.2 83.5
بلژیک 75.0 92.3 78.4
بلغارستان 72.0 85.4 72.3
کرواسی 73.6 85.3 81.8
قبرس 73.4 92 85.5
جمهوری چک 76.3 82.1 81.4
دانمارک 85.3 92.7 91.1
استونی 80.6 95.4 89.9
فنلاند 80.2 93.5 90.9
فرانسه 76.8 93.1 79.2
آلمان 79.7 83.7 82.2
یونان 68.4 96 77.1
مجارستان 73.4 88.2 80.6
ایرلند 79.0 94.4 94.6
ایتالیا 72.9 86.8 64
لتونی 80.3 94.1 89
لیتوانی 81.6 93.3 88.8
لوگزامبورگ 69.6 88.8 87.4
مالتا 66.1 88.2 76.2
هلند 76.1 94.3 87.4
لهستان 76.4 82.9 76.4
پرتغال 76.5 90.9 83.7
رومانی 73.3 87.7 85.2
اسلوواکی 75.6 84.8 80.6
اسلوونی 76.5 93 83.3
اسپانیا 77.9 86.9 84.7
سوئد 82.0 93.1 85.3

اگر می خواهید ویزای سرمایه گذاری اروپا را بگیرید این نکات را بخوانید

 • پنج کشور برتر اروپایی برای پایین ترین نرخ مالیات شرکتی به ترتیب شامل مجارستان، بلغارستان، قبرس، ایرلند، لیتوانی است.
 • می توانید با راه اندازی یک شرکت در اروپا برای أخذ ویزای سرمایه گذاری اقدام کنید.
 • شرکت با مسئولیت محدود برای مشاغل کوچک و متوسط ​​ترجیح داده می شود. حداقل سرمایه مورد نیاز لازم است. مالک باید حداقل یک شریک و حداقل یک مدیر واجد شرایط داشته باشد که می تواند حتی یک شهروند خارجی باشد.
 • شرکت با مسئولیت محدود برای أخذ ویزای سرمایه گذاری، شرکتی است که برای مشاغل متوسط ​​/ کوچک نیز مناسب است. مزیتی که این شرکت ها به شما می دهند این است که می توانید شرکت را در کشورهای مختلف اروپایی از طریق دستورالعمل های یکسان اداره کنید. به این ترتیب، شما همچنین می توانید تجارت خود را به یک کشور اروپایی دیگر به روشی ساده تر منتقل کنید.
 • شرکت سهامی یک انتخاب عالی برای مشاغل بزرگ است. در این مورد، حداقل سرمایه را باید طبق کشور مقصد داشته باشید. در طول تأسیس شرکت، مالک ملزم به پرداخت حداقل 30 درصد از آن است. با این حال، سرمایه گذاران تنها در قبال مبلغی که در تشکیل شرکت مشارکت می کنند، مسئول خواهند بود.
 • دفاتر نمایندگی (دفاتر ارتباطی) به شما اجازه می دهند تا یک کارکرد محدود از دفتر تجارت خود را در کشور جدید داشته باشید. این هم یک راه خوب برای ویزای سرمایه گذاری است. به این ترتیب، اجازه انجام فعالیت های تجاری مستقیم را ندارید، زیرا دفاتر نمایندگی، وضعیت اشخاص حقوقی را ندارند. از شما خواسته می شود که یک مدیر محلی منصوب کنید که نماینده منافع شرکت مادر (شرکت مبدأ) باشد و وظایف خود را بر این اساس انجام دهد.
 • راه اندازی دفاتر شعب، گزینه های مناسبی برای کسانی هستند که می خواهند تجارت موجود خود را به بازار جدید گسترش دهند. با این حال، به خاطر داشته باشید که دفاتر شعبه در اکثر کشورهای اروپایی وضعیت قانونی شرکت را ندارند. با داشتن یک شعبه، می توانید پس از تعیین یک مدیر محلی، به انجام فعالیت های تجاری مانند شرکت مادر ادامه دهید. این هم برای مدیران شرکت های بزرگ، بهترین روش أخذ ویزای سرمایه گذاری است.

مزایای أخذ ویزای سرمایه گذاری در اتحادیه اروپا

در اتحادیه اروپا، هر کشور مقررات مخصوص به خود را تنظیم می کند، اما اتحادیه اروپا تضمین می کند که پوشش امنیتی شهروندان در هر یک از کشورهای عضو اتحادیه (همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ، سوئیس و بریتانیا) اعمال شود. برخی از قوانین کلی عبارتند از:

 • هر شهروند فقط به یک کشور در اتحادیه، کمک پرداخت می کند. این در مورد کشورهایی مانند ایالات متحده که در آن شهروندان موظف هستند بدون توجه به کشوری که فرد در آن زندگی یا کار می کند، صادق نیست.
 • هر یک از ساکنان در کشوری که به عنوان شهروند تحت پوشش آن قرار دارد، از حقوق یکسانی برخوردار است.
 • هر شهروند در هنگام مطالبه مزایا، اطمینان حاصل می کند که دوره های قبلی بیمه، کار یا اقامت وی ​​در کشورهای دیگر در نظر گرفته می شود.
 • هر شهروند معمولاً می تواند در یک کشور درخواست کمک نقدی کند حتی اگر در کشور دیگری زندگی کند.
 • بازارهای اروپا گزینه ای مطمئن، امیدوارکننده و جذاب برای راه اندازی یک کسب و کار جدید است.

با أخذ ویزای سرمایه گذاری، با بسیاری از کشورها برای انتخاب و دسترسی به یک بازار واحد اروپایی، در ارتباط خواهید بود و این یعنی رشد بسیار عالی برای تجارت شما.

منابع: