مهاجرت تحصیلی آلمان – هزینه و مدارک و شرایط مورد نیاز و مراحل کیفیت بالای زندگی در آلمان باعث شده است تا امروزه بسیاری از افراد تصمیم بگیرند با استفاده از روشهای مختلف به این کشور مهاجرت نمایند. آلمان در تمام اروپا به عنوان یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا شناخته شده است به طوری که درصد زیادی از مردم جهان برای تجربه زندگی در کشوری جدید آلمان را انتخاب می‌کنند.

برای مهاجرت به آلمان مسیرهای کاملا متفاوتی وجود دارد. افرادی که قصد دارند به این کشور مهاجرت کنند می‌توانند با توجه به نکات مختلفی که وجود دارد بهترین مسیر را انتخاب نمایند. مهاجرت تحصیلی آلمان یکی از روش‌هایی است که با استفاده از آن می‌توان زندگی در آلمان را تجربه کرد.

فهرست مطالب

مهاجرت تحصیلی آلمان

دانشگا‌ه‌های آلمان جزء‌برترین دانشگاه‌های جهان به شمار می‌روند به همین دلیل بسیاری از دانشجویان از سراسر نقاط جهان آلمان را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند. تحصیل در دانشگاه‌های آلمان باعث می‌شود تا دانشجویان از نظر علمی در سطح بسیار مناسبی قرار گیرند و بتوانند در آینده، در بهترین صنایع این کشور مشغول به فعالیت شوند.

برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان، رشته تحصیلی دانشجویان اهمیت زیادی نخواهد داشت چون کشور آلمان از دانشگاه‌های معتبر زیادی برخوردار است که در رشته‌های مختلف امکان جذب دانشجو از نقاط مختلف جهان را دارند. خوشبختانه آلمان جزء برترین کشورها در زمینه تنوع رشته‌های تحصیلی دانشگاهی است.

در ایران نیز بسیاری از دانشجویان، آلمان را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند تا بتوانند با مهاجرت به این کشور به ایجاد تحول در آینده خود بپردازند به همین دلیل در این مطلب تصمیم گرفته‌ایم تا به معرفی نکات مهم در رابطه با هزینه، شرایط مورد نیاز و مراحل مهاجرت تحصیلی آلمان بپردازیم پس با ما همراه باشید.

انواع روش های مهاجرت به آلمان

تحصیل در آلمان تنها یکی از روش‌هایی است که با استفاده از آن می‌توان به این کشور مهاجرت کرد. در واقع روش‌های زیادی وجود دارند که می‌توان برای تحصیل در آلمان مورد انتخاب قرار داد. با استفاده از این روش‌ها حتی افرادی که شرایط لازم برای تحصیل در آلمان را ندارند نیز می‌توانند به دریافت اقامت آلمان بپردازند و به این کشور مهاجرت نمایند.

برای انتخاب روش های مهاجرت به آلمان بهترین کاری که می‌توان انجام داد این است که به بررسی مزایای هر کدام از روش‌ها پرداخت. با استفاده از برخی روش‌ها می‌توان با هزینه بسیار کمتری به آلمان مهاجرت کرد در حالی که مسیرهایی نیز وجود دارند که می‌توان با استفاده از آن‌ها سریع‌تر به آلمان مهاجرت کرد و از مزایای مختلف برخوردار شد.

برخی از افراد نیز به دلیل شرایط ویژه‌ای که در آن قرار دارند به انتخاب روشی خاص می‌پردازند؛ مثلا، دانشجویانی که از سابقه تحصیلی درخشان و افتخارات متعدد در حوزه‌های علمی برخوردارند می‌توانند از این موضوع به عنوان مزیتی خاص در مهاجرت تحصیلی آلمان استفاده کنند. در ادامه به صورت مختصر روش‌های مهاجرت به آلمان را معرفی خواهیم نمود تا افرادی که شرایط مهاجرت تحصیلی آلمان را ندارند بتوانند با استفاده از آن ها به این کشور مهاجرت نمایند.

مهاجرت کاری

کار کردن در کشورهای خارجی مزیت‌های بسیار زیادی را به دنبال دارد. افرادی که در کشورهای قدرتمند اقتصادی مانند آلمان مشغول به کار می‌شوند می‌توانند در مدت زمانی کوتاه به جمع‌آوری سرمایه قابل توجهی بپردازند و با استفاده از آن آینده خود را متحول کنند. مخصوصا اگر فرد قصد داشته باشد به صورت موقت در این کشور مشغول به فعالیت شود.

مهاجرت کاری به آلمان باعث می‌شود تا فرد شرایط حرفه‌ای بسیار متفاوتی را تجربه کند. شرکت‌های برتر آلمانی جزء شرکت‌های پیشرو در بسیاری از زمینه‌ها به شمار می‌روند به همین دلیل افرادی که در این شرکت‌های مشغول به کار می‌شوند اینده شغلی درخشانی را تجربه خواهند نمود. همچنین می‌توانند این اطمینان را داشته باشند که بعد از کار در شرکت‌های آلمانی از رزومه مناسبی برخوردار خواهند شد.

برای دریافت ویزای کار آلمان دو روش کلی وجود دارد که متقاضیان می‌توانند با استفاده از آن به آلمان مهاجرت کنند. یکی از رایج‌ترین روش‌ها مهاجرت با استفاده از جاب افر است. افرادی که قصد مهاجرت کاری به آلمان را دارند می‌توانند با پیدا کردن شغل در آلمان به صورت غیر حضوری و دریافت دعوتنامه از سوی کارفرما به دریافت ویزا بپردازند و به راحتی اقامت آلمان را دریافت نمایند.

شرایط کامل و هزینه انواع روش‌هایی برای اقامت دائم در آلمان

شرایط کامل و هزینه انواع روش‌هایی برای اقامت دائم در آلمان

جاب افر برای اشتغال آلمان

با دریافت جاب افر برای اشتغال در اکثر شغل‌ها می‌توان به درخواست ویزا پرداخت خوشبختانه از نظر انتخاب حوزه حرفه‌ای محدودیتی برای مهاجرت به آلمان وجود نخواهد داشت. البته برخی از شغل‌ها راه را برای دریافت ویزا بازتر خواهند کرد که از میان آن‌ها می‌توان به شغل‌های مربوط به حوزه سلامت، پزشکی و آی تی اشاره کرد.

اما برای آن دسته از افراد که توانایی دریافت جاب افر را ندارند و نتوانسته‌اند با استفاده از روش‌های مختلف به دریافت دعوتنامه از شرکت‌های آلمانی بپردازند روش دیگری نیز وجود دارد. این افراد می‌توانند به دریافت ویزای جست‌وجوی کار بپردازند. با استفاده از ویزای جست‌وجوی کار آلمان می‌توان در مدت زمانی مشخص در آلمان اقامت داشت و به جست‌وجوی کار پرداخت. این مدت در حال حاضر ۶ ماه است که مدت زمان خوبی برای جست‌وجو و اشتغال در مشاغل مختلف به شمار می‌رود.

یکی از مزایایی که دریافت ویزای جست‌وجوی کار آلمان به دنبال خواهد داشت این است که افراد می‌توانند علاوه‌بر پیدا کردن شغل مناسب در آلمان، به گذراندن دوره‌های کارآموزی و آزمایشی در شرکت‌های مختلف نیز بپردازند تا بدین طریق در شروع اقامت کاری بتوانند از حقوق و مزایای عادی برخوردار شوند.

برای دریافت ویزای جست‌وجوی کار آلمان شرایط مختلفی مورد نیاز خواهد بود که یکی از مهم‌ترین آن‌ها مدارک زبان است. افرادی که قصد دارند به دریافت ویزای جست‌وجوی کار آلمان بپردازند باید حداقل به زبان‌های انگلیسی و آلمانی تسلط نسبی داشته باشند تا بتوانند با استفاده از آن در مصاحبه‌های شغلی و مذاکره با شرکت‌ها، با موفقیت روببهرو شوند.

مهاجرت سرمایه گذاری آلمان

سرمایه گذاران در هر نقطه از جهان که باشند می‌توانند با استفاده از دانش و سرمایه ای که از آن برخوردارند به کشور‌های مختلف جهان سفر کنند. آلمان نیز در این حوزه جزء کشورهایی است که از ورود سرمایه گذاران استقبال می‌کند و با شرایط ویژه‌ای که به وجود آورده، باعث شده است تا سرمایه گذاران بتوانند به بهترین شکل ممکن به این کشور مهاجرت نمایند.

برای دریافت ویزا و مهاجرت، سرمایه گذاری در آلمان به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. یکی از رایج روش‌هایی که در این زمینه وجود دارد کارآفرینی است. افرادی که از ایده‌های فوق‌العاده برای پیاده سازی در کشور آلمان برخوردارند می‌توانند با برخورداری از دانش و سرمایه کافی برای پیاده‌سازی طرح خود،‌ به دریافت ویزای سرمایه گذاری از آلمان بپردازند.

البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که برای مهاجرت به آلمان و دریافت ویزای سرمایه گذاری شرایط خاصی نیز وجود دارد که یکی از اصلی‌ترین آ‌نها برخورداری از ۲۵ هزار یورو سرمایه به همراه سابقه کارآفرینی در حوزه‌های مختلف است. داشتن تحصیلات مرتبط با حوزه کارآفرینی نیز از مواردی است که برخورداری از آن باعث می‌شود دریافت ویزای سرمایه گذاری آلمان با سرعت بیشتری انجام شود.

در زمینه مهاجرت سرمایه گذاری به آلمان باید به این نکته هم اشاره کنیم که بسیاری از سرمایه گذاران می‌توانند بدون تاسیس شرکت و اجرای ایده‌های شخصی نیز به مهاجرت به این کشور بپردازند. برای این کار سرمایه بیشتری لازم است و فرد باید سرمایه خود را در یکی از صنایع و کمپانی‌های معروف آلمانی سرمایه گذاری نماید.

مهاجرت ازدواج

افرادی که قصد دارند با فردی در آلمان ازدواج کنند، می‌توانند بعد از مدت زمانی مشخص به دریافت ویزای این کشور بپردازند و به آلمان مهاجرت نمایند. آلمان شرایط تقریبا پیچیده‌ای را برای اقامت افرادی که قصد دارند از طریق ازدواج به دریافت ویزا بپردازند، در نظر گرفته است به همین دلیل تنها افرادی می‌توانند با استفاده از ازدواج مهاجرت کنند که تصمیم به ازدواج واقعی داشته باشند نه ازدواج صوری برای دریافت ویزا و مهاجرت به آلمان.

مهاجرت از طریق ازدواج چندان که تصور می‌شود هم ساده نیست به طوری که می‌توان ان را جزء یکی از سخت‌ترین روش‌ها برای مهاجرت به آلمان دانست. افرادی که قصد دارند از طریق ازدواج به دریافت ویزای آلمان بپردازند باید حتما به اثبات استطاعت مالی خود در آلمان بپردازند؛ بنابراین در صورتی که از سرمایه و درامد کافی برای زندگی در آلمان برخوردار نباشند نمی‌توانند به این کشور مهاجرت کنند.

این در حالی است که شرایط استطاعت مالی برای دریافت انواع دیگر ویزاها تا حد زیادی ساده‌تر است؛ به طور مثال، افرادی که قصد دارند به مهاجرت تحصیلی آلمان بپردازند یا با استفاده از ویزای کاری به این کشور سفر کنند با سرمایه‌ای کمتر قادر به مهاجرت به آلمان خواهند بود.

شرایط و مراحل مهاجرت تحصیلی آلمان

برای مهاجرت تحصیلی آلمان دانشجویان باید با توجه به شرایط خود و مقطعی که قرار است در آن به تحصیل بپردازند مراحل خاصی را طی نمایند. رشته ای که دانشجویان قصد دارند در ان تحصیل کنند نیز در مراحل مهاجرت تحصیلی آلمان تاثیر خواهد گذاشت؛ بنابراین همه افراد مراحل کاملا یکسانی را طی نخواهند کرد اما به طور کلی مراحل اخذ ویزا تا حدی مشابه است.

انتخاب رشته مناسب

اولین مرحله برای مهاجرت تحصیلی آلمان انتخاب رشته مناسب در دانشگاه‌های برتر آلمان است. در حالی که در برای اکثر رشته‌های مورد تقاضا چندین دانشگاه‌های معتبر در آلمان وجود دارد اما افرادی که قصد دارند به مهاجرت تحصیلی بپردازند باید سعی کنند تا ویژگی‌های دانشگاه‌های مختلف را مورد بررسی و مقایسه قرار دهند تا بتوانند بهترین انتخاب را داشته باشند.

شرایط کامل و هزینه انواع روش‌هایی برای اقامت دائم در آلمان

شرایط کامل و هزینه انواع روش‌هایی برای اقامت دائم در آلمان

بررسی شرایط بورسیه

بعد از انتخاب دانشگاه و رشته تحصیلی باید به بررسی شرایط بورسیه پرداخت. در حال حاضر این امکان در کشور آلمان وجود دارد که تمامی دانشجویان کشور‌های خارجی که از شرایط مناسب برخوردارند به دریافت بورسیه تحصیلی از سوی نهادها و دانشگاه‌های معتبر آلمان بپردازند.

برای تحصیل در هر کدام از دانشگاه‌ها و رشته‌ها، دانشجویان باید از یک سری شرایط برخوردار باشند تا بتوانند به دریافت بورسیه بپردازند. مثلا برای تحصیل در برخی دانشگاه‌ها به داشتن مهارت‌های زبان آلمان در سطح B2 نیاز است و افرادی که فاقد آن باشند امکان درخواست بورسیه تحصیلی را نخواهند داشت.

ارسال مدارک

دانشجویانی که از شرایط لازم برای دریافت بورسیه برخوردارند می‌توانند به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کنند و با ساختن حساب کاربری و ارسال مدارک مورد نیاز به ثبت درخواست خود بپردازند. تمامی مدارکی که در سایت دانشگاه ها به آن اشاره شده است برای دریافت بورسیه لازم خواهد بود بنابراین دانشجویان باید قبل از هر چیز به جمع‌آوری این مدارک بپردازند.

در صورتی که فرد شرایط لازم برای بورسیه را داشته باشد دریافت نامه پذیرش از دانشگاه بسیار ساده خواهد بود و در مدت زمان کوتاهی انجام خواهد شد؛ اما در غیر این صورت برای مهاجرت تحصیلی آلمان باید به درخواست پذیرش از دانشگاه‌های معتبر پرداخت که برای این کار هم باید از شرایطی خاص برخوردار بود.

افرادی که قصد دارند به درخواست پذیرش بپردازند باید از طرق مختلف که در سایت دانشگاه‌ها ذکر شده است به مکاتبه مستقیم با آن‌ها بپردازند تمامی مدارک تحصیلی در این مرحله باید برای دانشگاه مورد نظر ارسال شوند تا مورد بررسی قرار گیرند.

در صورتی که فرد از شرایط لازم برای پذیرش مستقیم در دوره‌های تحصیلی برخودار نباشد در بسیاری از مواقع این امکان وجود خواهد داشت تا دانشجو در دوره‌های تکمیلی شرکت نماید و در صورتی که این دوره‌ها با موفقیت سپری شد به تحصیل در رشته تحصیلی مورد نظر بپردازد.

گواهی پذیرش

در صورتی که بعد از درخواست پذیرش از دانشگاه‌های آلمان، صلاحیت فرد مورد تایید قرار گیرد می‌توان به دریافت گواهی پذیرش از دانشگاه پرداخت. این گواهی یکی از مهم‌ترین مدارکی است که افراد باید در مراجعه به سفارت ارائه کنند میتوانند با جمع‌آوری سایر مدارکی که در بخش بعدی به آن اشاره می‌کنیم به دریافت وقت از سفارت آلمان بپردازند اما قبل از هر چیز باید بلیط سفر به آلمان را رزرو نمود.

ارائه مدارک لازم به سفارت

طبق تجربه‌هایی که وجود دارد رزرو بلیط سفر به آلمان و ارائه آن به سفارت باعث خواهد شد تا احتمال دریافت ویزا افزایش پیدا کند. در واقع یکی از اصلی‌ترین مدارکی که برای اثبات قطعی بودن مهاجرت تحصیلی آلمان به سفارت ارائه می‌شود همین بلیط پرواز است. البته می‌توان به رزرو بلیط غیر قطعی پرداخت تا در صورت عدم صدور ویزا با خسارت روبهرو نشد. بعد از این، مهم‌ترین مرحله‌ای که باید پشت سر گذاشت دریافت وقت سفارت است.

برای دریافت وقت از سفارت تنها کاری که لازم است انجام شود این است که به پورتال انلاین سفارت آلمان مراجعه کرد. خوشبختانه اخیرا قابلیتی در این پرتال گذاشته شده است که با استفاده از آن افراد می‌توانند بدون تماس با سفارت و به صورت کاملا انلاین به دریافت وقت سفارت بپردازند.

هزینه دریافت وقت سفارت چقدر است؟

هزینه دریافت وقت سفارت آلمان در حال حاضر ۱۹۰ هزار تومان است که در صورت عدم مراجعه در تاریخ مورد نظر قابل عودت نخواهد بود به همین دلیل متقاضایان باید حتما در تاریخ و ساعت مشخص شده به سفارت مراجعه نمایند.

نکته‌ای که باید بدانید این است که قبل از مراجعه به پورتال انلاین سفارت آلمان باید هزینه مشخص شده برای دریافت وقت را به حساب سفات واریز نمایید و در زمان ثبت نام در پورتال اطلاعات پرداخت را وارد کنید؛ در غیر این‌صورت امکان ثبت درخواست وقت سفارت وجود نخواهد داشت.

شرایط کامل و هزینه انواع روش‌هایی برای اقامت دائم در آلمان

شرایط کامل و هزینه انواع روش‌هایی برای اقامت دائم در آلمان

دریافت ویزا

برای مهاجرت تحصیلی آلمان باید در سریع‌ترین زمان ممکن به سفارت مراجعه کرد تا بتوان در مدت زمان مورد نظر به دریافت ویزا پرداخت؛ اما باید توجه داشته باشید که درخواست ویزا باید حداکثر ۶ ماه قبل از مهاجرت انجام شود. بنابراین نمی‌توان بیشتر از ۶ ماه، که معادل ۱۸۰ روز است، قبل از سفر به آلمان ویزا را درخواست نمود.

به علت این که تعداد افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی آلمان را دارند به شدت افزایش پیدا کرده، متاسفانه مدت زمان دریافت وقت سفارت آلمان به شدت افزایش یافته است و معمولا چیزی در حدود ۱۲ ماه طول خواهد کشید. البته دانشجویان دکتری که از سوابق تحصیلی عالی و مدارک زبان ایلتس در سطح C1 برخوردار باشند می‌توانند به درخواست وقت فوری سفارت بپردازند و در مدت زمانی بسیار کوتاه‌تر ویزای تحصیلی خود را دریافت کنند و به آلمان مهاجرت نمایند.

افرادی که نتوانند در زمان تعیین شده در سفارت آلمان که در خیابان فردوسی تهران است، حضور داشته باشند حق هیچگونه اعتراض نخواهند داشت و نمی‌توانند در روز دیگر به سفارت مراجعه کنند؛ در نتیجه مجبور خواهند بود تا به صورت مجدد به درخواست وقت سفارت بپردازند و در حدود ۱۲ ماه دیگر منتظر بمانند.

مصاحبه دریافت ویزا به چه صورت است؟

افرادی که در وقت مشخص شده برای درخواست ویزا به سفارت مهاجرت کنند مراحل زیادی در پیش رو نخواهند داشت و بعد از ارائه مدارک به یک مصاحبه کوتاه مدت دعوت خواهند شد که چندان زمان بر نخواهد بود. در این مصاحبه متقاضیان باید به ارائه اطلاعات مختلف در مورد علت تحصیل در رشته تحصیلی و دانشگاه مورد نظر و توضیحاتی در مورد مدارک خود بپردازند.

در زمان مصاحبه آفیسر ممکن است سوالات بسیار متفاوتی را در برخورد با دانشجویان مطرح کنند که فرد باید بدون هیچگونه نگرانی و با صداقت هر چه بیشتر به آن‌ها پاسخ دهد. در طی این سوال و جواب‌ها سطح زبان فرد نیز مورد بررسی قرار میگیرد اما سخت‌گیری شدیدی در این زمینه وجود نخواهد داشت و همین که دانشجو امکان برقراری ارتباط با آفیسر را داشته باشد کافی خواهد بود؛ بنابراین نباید این جلسه را به جلسه دریافت مدارک زبان اشتباه گرفت و دچار استرس نابهجا شد.

دانشجویان با توجه به این که در چه دانشگاهی قصد دارند به تحصیل بپردازند و دوره‌ای که در ان شرکت می‌کنند به چه زبانی است، می‌توانند به آلمانی و یا انگلیسی با آفیسر صحبت نمایند و در این زمینه محدودیت خاصی وجود نخواهد داشت. بعد از مراجعه به سفارت آلمان، پرونده متقاضی به جریان خواهد افتاد و توسط نهادهای مختلف مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در صورتی که دانشجو از شرایط لازم برای مهاجرت تحصیلی آلمان برخوردار باشد، بعد از مدت زمان مشخص که حداقل یک ماه است نتیجه درخواست اعلام خواهد شد و ویزای موقت اقامت در آلمان صادر خواهد گردید.

مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی آلمان

برای مهاجرت تحصیل آلمان مدارک مختلفی مورد نیاز هستند که متقاضیان باید قبل از این که به سفارت مراجعه کنند به تکمیل آن‌ها بپردازند. با توجه به این که فاصله میان درخواست وقت سفارت و مراجعه به آن در حدود یک سال است؛ متقاضیان می‌توانند در این مدت به تکمیل مدارک خود و حتی اخذ مدارک مانند مدارک زبان بپردازند.

یکی از بهترین روش‌ها برای اطلاع از مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان مراجعه به سایت رسمی این کشور است. این کار باعث می‌شود تا از آخرین تغییراتی که به وجود آمده اطلاع پیدا نمود و بتوان در زمان مراجعه به سفارت از هر گونه نقص در مدارک جلوگیری به عمل آورد؛ علاوه‌بر این، احتمال طولانی شدن پروسه دریافت ویزا را کاهش داد.

پاسپورت

برای دریافت ویزای تمامی کشورها به یک سری مدارک عمومی نیاز خواهد بود که از میان آن‌ها می‌توان به پاسپورت با ۶ ماه اعتبار اشاره کرد. افرادی که قصد دارند به دریافت ویزای تحصیلی آلمان بپردازند باید حتما از این موضوع اطلاع پیدا کنند که در زمان مراجعه به سفارت از پاسپورت با ۶ ماه اعتبار برخوردار باشند؛ در غیر این صورت باید حتما به تمدید اعتبار آن بپردازند.

شناسنامه

برای مهاجرت تحصیلی آلمان به شناسنامه به همراه ترجمه رسمی آن نیز نیاز خواهد بود. در مراجعه به سفارت این مدارک مورد بررسی قرار خواهند گرفت اما اصل آن‌ها دریافت نخواهد شد؛ بنابراین افراد می‌توانند برای انجام سایر مراحل مهاجرت مدارک خود را به همراه داشته باشند و بدون هیچ‌گونه مشکل به آلمان مهاجرت نمایند.

شرایط کامل و هزینه انواع روش‌هایی برای اقامت دائم در آلمان

شرایط کامل و هزینه انواع روش‌هایی برای اقامت دائم در آلمان

انگیزه نامه

انگیزه نامه را می‌توان جزء معدود مدارکی دانست که نقش بسیار اساسی در مهاجرت تحصیلی به آلمان خواهند داشت اما تهیه ان‌ها کار چندان سختی نخواهد بود. بهتر است بدانید در صورتی که انگیزه نامه به صورت صحیح و با توجه به اصولی که وجود دارد نوشته شود باعث خواهد شد تا احتمال موافقت با مهاجرت به آلمان و صدور ویزا به شدت افزایش پیدا کند؛ به همین دلیل دانشجویانی که قصد دارند به آلمان مهاجرت کنند بهتر است حتما در نوشتن انگیزه نامه تحصیلی مهارت کافی داشته باشند و با نکاتی که در این رابطه وجود دارد آشنایی پیدا کنند.

اطلاعات را به طور کامل بنویسید

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در رابطه با انگیزه نامه تحصیلی وجود دارد این است که تمامی اطلاعات دانشگاه و رشته تحصیلی در آن قید شده باشد تا آفیسر و افراد مسئول در پروسه صدور ویزا بتوانند به بررسی آن‌ها بپردازند. مهم‌ترین موردی که در انگیزه نامه باید به ذکر آن پرداخت، علت تحصیل در رشته مورد نظر است. شما باید به دقت به این موضوع اشاره کنید که چرا قصد دارید در رشته مورد نظر به تحصیل بپردازید و هدف شما از فارغ‌التحصیلی در این رشته چیست؟ بهتر است به مزایایی که تحصیل در رشته مورد نظر برای‌تان خواهد داشت به صورت دقیق اشاره نمایید تا بتوانید آفیسر را متقاعد نمایید.

انگیزه خود را مشخص کنید

همانطور که اشاره نمودیم در آلمان دانشگاه‌های زیادی وجود دارد که می‌توان برای تحصیل آن‌ها را انتخاب کرد. یکی از مواردی که در انگیزه نامه (SOP) باید به آن اشاره کنید این است که چرا از میان دانشگاه‌های مختلف آلمان به انتخاب دانشگاه مورد نظر خود پرداخته‌اید و چه موضوعی باعث شده است تا از انتخاب دانشگاه‌های دیگر خودداری کنید؟

علاوه‌بر این باید به صورت دقیق مشخص نمایید که برنامه شما بعد از دوران فارغ‌التحصیلی چیست و قصد دارید چه مراحلی را بعد از آن پشت سر بگذارید؟ در صورتی که قصد دارید بعد از فارغ‌التحصیلی به ادامه تحصیل بپردازید و یا در آلمان یا سایر کشورهای اروپایی مشغول به کار شوید باید این موضوع را در انگیزه نامه به صورت کاملا شفاف مطرح نمایید.

در صورتی که حضور برخی از اساتید معتبر در یک دانشگاه باعث شده است تا برای تحصیل،‌ دانشگاه مورد نظر را انتخاب نمایید، پیشنهاد می‌کنیم این موضوع را هم در انگیزه نامه مهاجرت تحصیلی به آلمان مشخص نمایید. در انگیزه نامه فقط نباید به انتظارات و اهدافی که در نظر دارید به آن‌ها دست یابید اشاره نمایید.

نوع فعالیت‌های خود را مشخص کنید

یکی از مهم‌ترین نکات در نوشتن انگیزه نامه این است که در آن مشخص کنید که شما چه فعالیت‌هایی قرار است در دانشگاه انتخابی خود انجام دهید و چگونه به ارتقا و رشد آن کمک خواهید کرد. در مورد تصوراتی که از زندگی دانشجویی در آلمان دارید نیز میتوانید در انگیزه نامه اشاراتی داشته باشید. این که دقیقا چه انتظاراتی از زندگی در آلمان دارید و قصد دارید بعد از پایان تحصیل خود در این کشور چگونه زندگی کنید.

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که به هیچ وجه از انگیزه نامه اماده که در اینترنت وجود دارد استفاده ننماید چون استفاده از آن‌ها نه تنها به روند اخذ ویزا کمکی نخواهد کرد؛ بلکه در بسیاری از مواقع مشکل‌ساز نیز خواهد شد. البته پیشنهاد می‌کنیم قبل از نوشتن انگیزه نامه نمونه‌هایی را تهیه کنید تا با قالب کلی نوشتن انگیزه نامه اشنا شوید و بتوانید از آن‌ها ایده بگیرید.

در نوشتن انگیزه نامه سعی کنید همه موارد را با صداقت مطرح کنید چون اغراق در نوشتن انگیزه نامه باعث خواهد شد تا در اخذ ویزا و مهاجرت تحصیلی آلمان دچار مشکل شوید. لحن انگیزه نامه نیز تاثیر زیادی در اخذ ویزای تحصیلی آلمان خواهد داشت. افرادی که قصد دارند به مهاجرت تحصیلی آلمان بپردازند بهتر است برای نوشتن انگیزه نامه تحصیلی آلمان از لحنی رسمی استفاده کنند؛ اما این لحن بهتر است حالتی داستان گونه داشته باشد تا از فرم نامه گونه، فاصله پیدا کند.

توصیه نامه

Recommendation letter یا توصیه نامه جزء مدارکی است که برای مهاجرت تحصیلی لازم است و وجود آن باعث خواهد شد تا احتمال دریافت ویزای تحصیلی به شدت افزایش پیدا کند؛ به همین دلیل به افرادی که قصد دارند به مهاجرت تحصیل آلمان بپردازند به شدت توصیه می‌کنیم که حتما توصیه نامه را در میان سایر مدارک به سفارت ارائه دهند.

البته باید بدانید که ارائه توصیه نامه‌ها به سفارت به خودی خود ضروری نیست و افراد زیادی بوده‌اند که بدون آن‌ها توانسته‌اند به اخذ ویزای تحصیلی آلمان بپردازند. ارائه توصیه نامه هم باعث حتمی شدن دریافت ویزا نخواهد شد؛ اما به طور کلی در بسیاری از موارد داشتن توصیه نامه از سوی اساتید معتبر باعث خواهد شد تا روند مهاجرت تحصیلی آلمان تسهیل گردد.

شرایط کامل و هزینه انواع روش‌هایی برای اقامت دائم در آلمان

شرایط کامل و هزینه انواع روش‌هایی برای اقامت دائم در آلمان

توصیه نامه برای دریافت پذیرش

توصیه نامه برای دریافت پذیرش از برخی دانشگاهها کاملا ضروری است. مخصوصا زمانی که دانشجویان قصد دارند به دریافت بورسیه بپردازند باید حتما توصیه نامه تحصیلی تهیه نمایند؛ در غیر این صورت در اکثر موارد امکان دریافت بورسیه وجود نخواهد داشت مگر اینکه دلیل قابل توجهی برای عدم ارائه ی توصیه نامه به دانشگاه وجود داشته باشد.

در توصیه نامه باید یک یا چند استاد که قبلا با دانشجو همکاری کرده‌اند به شرح ویژگی‌ها و توانایی‌های متقاضی بپردازند و بدین وسیله این موضوع را به اثبات برسانند که دانشجو از لحاظ آکادمیک و توانایی‌های علمی در سطح مناسبی قرار دارد و توانایی ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر را خواهد داشت.

در نگارش توصیه نامه باید یک سری نکات مورد توجه قرار گیرند تا بتوان آ‌نها را برای ارائه به سفارت یا دانشگاه‌های معتبر مورد استفاده قرار داد. یکی از اصلی‌ترین موارد این است که صادر کننده توصیه نامه، اطلاعات دقیق خود را با ذکر سمت علمی و ارتباط با دانشجو ذکر نماید، به صورتی که بتوان در مراحل مختلف به استعلام آن پرداخت.

افرادی که می‌توانند به صدور توصیه نامه تحصیلی بپردازند باید از سمت علمی و مقام آکادمیک رسمی برخوردار باشند و حداقل مدت مشخصی نقش تدریس به دانشجو و یا همکاری با وی را داشته باشند؛ در غیر این صورت توصیه نامه‌ای که صادر می‌شود اعتبار چندانی نخواهد داشت.

در توصیه نامه باید به صورت دقیق، افتخارات و توانایی‌های دانشجو در مدت زمان تحصیل و خارج از آن آورده شود. علاوه‌بر این بهتر است به ویژگی‌های اخلاقی و دستاوردهای غیر علمی دانشجو نیز به صورت کاملا خلاصه اشاره شود تا بتوان با مطالعه توصیه نامه دیدی مناسب از توانایی‌های مختلف دانشجو به دست آورد.

نامه تمکن مالی

یکی از مدارکی که معمولا برای مهاجرت به بسیاری از کشورها باید ارائه داد نامه تمکن مالی است. این مدرک معمولا در تمامی روش‌ها مورد نیاز است و متقاضیان مهاجرت باید به دریافت آن بپردازند.

نامه تمکن مالی این موضوع را اثبات می‌کند که متقاضی از حداقل میزان استطاعت مالی برای مهاجرت برخوردار است. میزان استطاعت مالی در روش‌های مختلف مهاجرت به آلمان کاملا متفاوت است؛ به همین دلیل افرادی که قصد دارند به مهاجرت تحصیلی آلمان بپردازند باید قبل از هر چیز از حداقل میزان تمکن مالی برای تحصیل در آلمان مطلع شوند.

در حال حاضر میزان تمکن مالی برای زندگی دانشجویان در آلمان چیزی در حدود ۷۵۰ یورو در ماه است؛ به همین دلیل افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی آلمان را دارند باید با مراجعه به بانک و دریافت گواهی تمکن مالی این موضوع را ثابت کنند که توانایی پرداخت ۷۵۰ یورو در ماه برای هزینه‌های رایج خود در آلمان را خواهند داشت و بعد از مهاجرت به آلمان دچار مشکلات مالی نخواهند شد.

البته در صورتی که تمکن مالی فرد کمتر از مقدار مشخص شده باشد نیز ممکن است بتوان به درخواست ویزا پرداخت؛ چون دانشجویان می‌توانند در طول تحصیل به کار نیمه وقت نیز بپردازند. در حال حاضر دانشجویان مقطع کارشناسی می‌توانند در حین تحصیل حدود ۴۰ ساعت در هفته در شغل‌های مختلف مشغول به فعالیت شوند.

مدارک زبان برای مهاجرت تحصیلی آلمان

افرادی که قصد دارند به مهاجرت تحصیلی آلمان بپردازند معمولا قبل از هر چیز در خصوص مدارک زبان دغدغه‌مند هستند؛ چون مدارک زبان جزء مدارک ضروری برای مهاجرت به بسیاری از کشورهای جهان به شمار می‌رود و سخت‌گیری‌های خاصی نیز در رابطه با آن وجود دارد تا جایی که بسیاری از افراد به دلیل نداشتن مدرک زبان قادر به مهاجرت به کشور مورد نظر خود نیستند.

برای تحصیل در آلمان افرادی که مدرک کارشناسی خود را در این کشور اخذ کرده‌اند نیازی به ارائه مدرک زبان نخواهند داشت؛ این افراد قادر خواهند بود تا بدون برخورداری از مدارک زبان به تحصیل در دانشگاه‌های معتبر آلمان بپردازند؛ اما سایر دانشجویان باید به ارائه مدارک زبان مورد نیاز در دانشگاه‌های مختلف بپردازند.

با استفاده از مدارک آیلتس و تافل می‌توان در دانشگاه‌هایی که دوره‌های خود را به زبان انگلیسی برگزار می‌کنند اپلای نمود؛ اما به طور کلی داشتن مدارک زبان آلمانی در اکثر دانشگاه‌های برتر آلمان مورد نیاز است و دانشجویان باید از آن برخوردار باشند.

از میان مدارک زبان آلمانی که برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمانی باید از آن‌ها برخوردار بود می‌توان به DSH و TestDaf اشاره نمود. افرادی که دارای این مدارک هستند باید حداقل سطح B2 را کسب کرده باشند تا بتوانند با استفاده از ان توانایی‌های خود در رابطه با مهارت‌های چهارگانه زبان آلمانی را اثبات نمایند.

نکته‌ای که در رابطه با مدارک زبان انگلیسی باید به آن اشاره کنیم این است که در اکثر دانشگاه‌های آلمان حداقل نمره مورد پذیرش برای ازمون ایلتس۶ و برای آزمون تافل 80 است. افرادی که دارای این مدارک هستند و موفق به دریافت نمره مورد قبول نشده‌اند بهتر است قبل از مراجعه به سفارت در وقت تعیین شده، برای دریافت مدرک زبان با نمره‌های مورد تایید اقدام نمایند.

هزینه مهاجرت تحصیلی آلمان

مهاجرت تحصیلی آلمان هزینه‌های مختلفی را در بر خواهد داشت که از میان آن‌ها میتوان به هزینه‌های سفر و اقامت، هزینه خوابگاه یا محل سکونت، هزینه‌های مرتبط با دانشگاه و هزینه‌های دریافت ویزا اشاره کرد.

همانطور که در طول مطلب به آن اشاره نمودیم هزینه اقامت دانشجویی در آلمان به صورت ماهیانه چیزی در حدود ۷۵۰ یورو است که شامل هزینه‌های خوابگاه، هزینه خورد و خوارک و بیمه‌های درمانی می‌شود. البته این هزینه برای برخی از افراد ممکن است در سال چیزی در حدود ۲۰ هزار یورو تمام شود؛ به همین دلیل باید قبل از مهاجرت به آلمان با توجه به شرایط فرد و سبک زندگی به بررسی دقیق هزینه‌ها پرداخت.

هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های مختلف نیز کاملا مناسب است به طوری که دانشگاه‌های آلمان جزء ارزان‌ترین دانشگاه‌ها در میان برترین دانشگاه‌های جهان به شمار می‌روند. در حال حاضر برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان برای هر ترم باید به طور میانگین ۱۵۰۰ یورو پرداخت کرد.

البته بسیاری از مردم در نقاط مختلف جهان تحصیل در دانشگاه‌های آلمان را کاملا رایگان می‌دانند چون آلمان همواره یکی از کشور‌هایی بوده است که تمام تلاش خود را به کار گرفته تا هزینه‌های تحصیل در این کشور به شدت کاهش پیدا کند؛ این موضوع باعث شده است تا کشور آلمان بیشترین میزان و سطح حمایتی بورسیه را در میان کشورهای جهان ارائه دهد.

شرایط کامل و هزینه انواع روش‌هایی برای اقامت دائم در آلمان

شرایط کامل و هزینه انواع روش‌هایی برای اقامت دائم در آلمان

مهاجرت تحصیلی آلمان با استفاده از بورسیه

برای مهاجرت تحصیلی آلمان با استفاده از بورسیه دانشجویان باید دارای نمرات بالاتر از حد متوسط باشند و امتحانات مقدماتی که برای ورود به دانشگاه‌های آلمان وجود دارد را با موفقیت پشت سر گذاشته باشند. داشتن مهارت‌های زبان آلمانی یکی از الزامات دریافت بورسیه از دانشگاه‌های معتبر آلمان است. افرادی که قصد دارند به دریافت بورسیه تحصیلی بپردازند باید حداقل از سطح B2 در ازمون‌های رسمی آلمان مانند DSH و Testdaf برخوردار باشند تا بتوانند درخواست خود را ثبت نمایند.

انگیزه نامه تحصیلی و توصیه نامه از سوی استادان معتبر یکی از اصلی‌ترین مدارکی است که برای درخواست ویزای تحصیلی آلمان باید ارائه داد. در صورتی که توصیه نامه توسط استادانی که از درجه علمی بالایی برخوردارند نگارش شود احتمال دریافت بورسیه به شدت افزایش می‌یابد.

برای دریافت بورسیه تحصیلی پیشنهاد می‌شود تا دانشجویان به ارائه رزومه تحصیلی و حرفه‌ای خود نیز بپردازند. بهتر است بدانید که داشتن افتخارات در زمینه‌های علمی و پژوهشی باعث می‌شود تا دانشجویان بتوانند شانس خود برای دریافت بورسیه از سوی دانشگاه‌های معتبر آلمان را افزایش دهند.

رقم کمک هزینه بورسیه برای مقاطع گوناگون کاملا متفاوت است به طوری که در مقطع کارشناسی ارشد در حدود ۸۵۰ یورو اعلام شده است اما در مقاطع دکترا این رقم به چیزی در حدود ۱۲۰۰ یورو می‌رسد.

مزایای مهاجرت تحصیلی آلمان

مهاجرت تحصیلی آلمان مزایای فوق العاده‌ای را به دنبال خواهد داشت که اشاره به تمامی آن‌ها در یک مقاله امکان‌پذیر نخواهد بود؛ اما اصلی‌ترین مزیت مهاجرت تحصیلی آلمان را می‌توان تحصیل در با کیفیتترین دانشگاه‌های جهان دانست.

دانشگاه‌های معتبر

دانشگاه‌های آلمان در تمامی جهان به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در مقاطع مختلف شناخته شده‌اند؛ به همین دلیل افرادی که در این دانشگاه‌ها به تحصیل می‌پردازند نه تنها از سطح علمی بسیار بالایی برخوردار خواهند شد؛ بلکه در اشتغال در شرکت‌های بین‌المللی نیز توشه‌ای پربار خواهند داشت و همین باعث می‌شود بتوانند بعد از تحصیل به راحتی در شغل های درجه یک مشغول به فعالیت شوند.

افرادی که در رشته‌های مختلف دانشگاه‌های معتبر آلمان مشغول به تحصیل هستند می‌توانند بعد از اتمام دوره تحصیل در خود کشور آلمان مشغول به کار شوند؛ چون رابطه صنعت و دانشگاه‌ها در آلمان رابطه بسیار عمیقی است و همین باعث شده است تا دانشجویان بلافاصله بعد از فارغ‌التحصیل شدن به دریافت نامههای کاری از سوی شرکت‌ها و کارفرمایان بپردازند.

فارغ‌التحصیلی از سوی دانشگاه‌های معتبر آلمان این امکان را به وجود خواهد آورد تا بتوان در مدت زمانی بسیار کوتاه به دریافت اقامت دائم این کشور پرداخت. در واقع درصد زیادی از شرکت‌های معتبر بعد از استخدام دانشجویان به انجام مراحل مختلف اخذ ویزای دائم برای متخصصان خود می‌پردازند تا این افراد بتوانند به راحتی و بدون تجربه مشکلات مختلف به اشتغال در شغل مورد نظر خود بپردازند.

بازار کاری مناسب

البته باید بدانید که برای دریافت پیشنهادات کاری مناسب برای اشتغال در شرکت های برتر آلمانی، دانشجویان باید از شرایط فوق العاده ای نیز برخوردار باشند. در واقع تنها افرادی قادر به دریافت این پیشنهادات خواهند بود که نه تنها در رشته های برتر مشغول به تحصیل بوده باشند بلکه رزومه ی تحصیلی پرباری نیز در اختیارداشته باشند.

در کنار مزایایی که مهاجرت تحصیلی آلمان به دنبال خواهد داشت باید گفت که خوشبختانه دانشجویانی که در آلمان قصد دارند تحصیل نمایند میتوانند به صورت همزمان به اشتغال در شغل های مورد نظر خود نیز بپردازند که همین باعث میشود بعد از فارغ‌التحصیل شدن از رزومه ی پربارتری برخوردار باشند و بدون نیاز به شرکت در دوره های کارآموزی و آزمایشی به اشتغال در شغل مورد علاقه ی خود بپردازند.

دانشجویانی که بتوانند بعد از تحصیل به پیاده سازی ایده‌های خود و فعالیت‌های کارآفرینانه بپردازند می‌توانند شرایط فوق العاده‌ای را در آلمان تجربه نمایند. آلمان کشوری است که در آن از ایده‌های نو به شدت استقبال می‌شود به همین دلیل افرادی که در دوران تحصیل و پس از آن بتوانند به ارزش‌افرینی بپردازند مورد حمایت صنایع مختلف و دانشگاه‌ها در آلمان قرار خواهند گرفت.

امنیت بالا

از دیگر مزایای مهاجرت تحصیلی آلمان می‌توان به امنیت این کشور اشاره کرد. افرادی که به آلمان مهاجرت می‌کنند در مدت زمان تحصیل مشکلی را از نظر امنیت تجربه نخواهند کرد؛ این امر این باعث خواهد شد بتوانند در ساعات مختلف شبانه روز بدون این که نگرانی خاصی داشته باشند در خیابان‌های شهر‌های بزرگ آلمان به تردد بپردازند و فعالیت‌های مختلف خود را انجام دهند.

شرایط اقتصادی مناسب

آلمان از نظر اقتصادی نیز در شرایط بسیار با ثباتی قرار دارد؛ بنابراین دانشجویان می‌توانند با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام می‌دهند از این موضوع اطمینان حاصل کنند که در دوران دانشجویی دچار مشکلات مالی نخواهند شد و به دلیل تورم سرمایه خود را از دست نخواهند داد. درواقع در آلمان می‌توان بدون نیاز به سرمایه گذاری، پس‌اندازهای خود را برای چند سال دیگر کنار گذاشت و شاهد کاهش ارزش آن نبود.

ویزای شینگن

دانشجویانی که آلمان را برای ادامه تحصیل خود انتخاب می‌کنند می‌توانند بدون نیاز به ویزای جدید به کشور‌های حوزه شینگن سفر کنند که این یکی از بزرگ‌ترین مزایای اقامت در آلمان است. در واقع افرادی که به وسیله هر کدام از روش‌ها به آلمان مهاجرت می‌کنند، می‌توانند با استفاده از اقامت آلمان به کلیه کشور‌های حوزه شینگن سفر داشته باشد و حتی به کار در آن ها بپردازند.

بورسیه‌های دانشگاهی

بورسیه تحصیلی که در دانشگاه‌های درجه یک آلمان ارائه می‌شود از دیگر مزایای مهاجرت تحصیلی آلمان است. دانشجویانی که از شرایط مالی مناسب برخوردار نیستند می‌توانند با استفاده از بورسیه‌های تحصیلی در آلمان به تحصیل بپردازند که در بخش‌های دیگر از همین مطلب به صورت مفصل‌تر درباره آن صحبت خواهیم نمود.

برای تحصیل در بسیاری از دانشگاه‌های کشورهای اروپایی، افراد باید به چند زبان مسلط باشند و تسلط به زبان بومی آن کشور جزء شرایط اصلی مهاجرت به شمار می‌رود؛ اما برای مهاجرت تحصیلی آلمان خوشبختانه سخت‌گیری زیادی در این زمینه وجود ندارد و دانشجویان می‌توانند در بسیاری از دانشگاه‌های این کشور تنها با داشتن مدارک زبان انگلیسی به تحصیل بپردازند.

آلمان جزء آن دسته از کشور‌هایی است که شرایط مناسبی را برای اقامت دانشجویان فراهم کرده است به طوری که تقریبا اکثر دانشجویان می‌توانند بعد از اتمام تحصیل به درخواست اقامت دائم بپردازند و از تمامی مزایایی که در این رابطه وجود دارد استفاده نمایند. بهتر است بدانید دانشجویان جزء رایج‌ترین گروه از مهاجرانی هستند که در آلمان می‌توانند اقامت دائم دریافت کنند.