فرانسه کشوری زیبا و مدرن با اقتصاد قوی است. به همین دلیل افراد زیادی تصمیم به مهاجرت به این کشور می گیرند. یکی از جذابترین و همچنین جالب ترین شهر های جهان پایتخت فرانسه یعنی پاریس می باشد. فرانسه یکی از بنیانگذاران سازمان ملل متحد و یکی از پنج عضو شورای امنیت بود. این کشور یکی از کشورهای پیشرو در اتحادیه اروپا است. همچنین فرانسه یکی از بزرگترین کشورهای توریستی جهان است که سالانه حدود 79 میلیون گردشگر وارد این کشور می شوند.پاریس با موزه ها و مکان های تاریخی، بلوارهای زیبا و رودخانه سن، فضایی بی نظیر دارد.

یکی از راه ها مهاجرت کاری به فرانسه است.این کشور همچنین یکی از معدود کشورهایی است که در سال 2021 همچنان دارای سیستم آموزشی کم هزینه میباشد. این کشور اخیراً به دلایل مختلفی از جمله کاهش بیکاری، بهبود شرایط اقتصادی و نگه داشتن کشور از بحران اقتصادی،محدودیت هایی را برای مهاجرت اعمال کرده است. بر این اساس، این کشور قدرتمند برای کاهش سرعت مهاجرت اتباع خارجی از سراسر جهان، مهاجرت و اخذ اقامت و ویزای کار را بیش از پیش با مشکل مواجه کرده و از این طریق موانع قانونی بسیاری را برای مهاجران و اتباع خارجی ایجاد می کند. علاوه بر موارد قبلی، دولت فرانسه خواهان پاکسازی هویت فرانسوی است و در نتیجه امکان پذیرش مهاجران خارجی برای مهاجرت و کار در این کشور کم شده است. اما اگر سرمایه کافی برای سرمایه گذاری در این کشور دارید و یا مهارت و تجربه خاصی در زمینه اقتصاد و پروژه های کارآفرینی دارید، بهترین شرایط را برای اخذ ویزای کار فرانسه خواهید داشت.

اگر به لیست مشاغل مورد نیاز در این کشور مراجعه کنید، بهتر می توانید برای این تصمیم آماده شوید و از نتیجه مطمئن باشید. یکی از راه های مهاجرت به این کشور فوق العاده گرفتن ویزای کار فرانسه می باشد. از آنجایی که کشور به شدت به نیروی کار ماهر نیاز دارد، فرصت های شغلی برای خارجی ها در حال بهبود است.متقاضیان می توانند با ویزای کاری به فرانسه مهاجرت کرده و در صورت داشتن شرایط در آن کشور اقامت کنند. مهاجرت کاری به فرانسه یکی از روش های کم هزینه ای است که می تواند به اخذ اقامت آن کشور نیز منجر شود. البته لازم به ذکر است که فرانسه برای افراد جویای کار ویزا صادر نمی کند. بنابراین متقاضی برای اخذ ویزای کار در این کشور ابتدا به یک کارفرمای فرانسوی و همچنین پیشنهاد شغلی نیاز خواهد داشت. برای انجام این کار، افراد جویای کار باید ابتدا زبان فرانسه را به خوبی یاد بگیرند، زیرا اکثر مشاغل در فرانسه به زبان فرانسه نیاز دارند. نکته مهم هنگام مهاجرت به فرانسه برای کار و دریافت پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای فرانسوی این است که کارفرما تنها در صورت قبولی در آزمون بازار کار می تواند کارجو را برای این موقعیت استخدام کند.

فهرست مطالب

مهاجرت کاری فرانسه

در فرانسه، مانند بسیاری از کشورها، حداقل دستمزد قانونی وجود دارد که سالانه مطابق با تورم تجدید ارزیابی می شود. حداقل دستمزد که در فرانسه SMIC نامیده می شود، در سال 2021 ، 10.25 یورو در ساعت خواهد بود. این به معنای 1554.58 یورو در ماه برای یک شغل تمام وقت است. طبق گزارش موسسه ملی آمار فرانسه (INSEE)، حدود 10 درصد از فرانسوی ها حقوق خالص 1247 یورو در ماه یا کمتر دریافت می کنند. قبل از مهاجرت به فرانسه، باید سیستم حقوقی آن کشور را مطالعه کرده و ارزیابی اولیه از شرایط دستمزد در آن کشور را دریافت کنید. فرانسه در سال های اخیر توانسته وضعیت اقتصادی خود را بهبود بخشد. حداقل دستمزد در این کشور بسته به شهری که در آن زندگی می کنید متفاوت است و مثلا در شهری مانند پاریس حقوق بیشتری دریافت می کنید. حداقل دستمزد در شهری مانند پاریس که پایتخت است 2300 یورو (یورو) است در حالی که در شهرهای دیگر حدود 1900 یورو (یورو) است. قراردادهای کاری در فرانسه معمولاً برای یک دوره 1 تا 3 ماهه منعقد می شود و کارفرمایان باید در صورت اخراج کارگران از رویه ها و دستورالعمل های خاصی پیروی کنند. گروه خاصی از کارمندان (به عنوان مثال زنان باردار و افرادی که به دلیل تصادف در محل کار به مرخصی استعلاجی می روند) قوانین خاصی برای جلوگیری از اخراج آنها دارند.

از آنجایی که فرانسه یکی از کشورهایی است که هزینه زندگی بالایی دارد و نسبت به سایر کشورهای اروپایی گرانتر است، برای اطلاع از میزان دستمزد و وضعیت درآمد در مشاغل این کشور به تعدادی از این مشاغل و همچنین میانگین درآمد و دستمزد اشاره می کنیم:

 • مدیر پروژه فناوری اطلاعات: حدود 50000 یورو در سال.
 • مهندس نرم افزار: حدود 42000 یورو در سال.
 • دانشجوی کارشناسی ارشد: حدود 30000 یورو در سال
 • مدیر بازاریابی: تقریباً 45000 یورو در سال.
 • توسعه دهنده وب: حدود 48000 یورو در سال
 • مشاور: حدود 42000 یورو در سال.
مهاجرت کاری فرانسه

مهاجرت کاری فرانسه

مصاحبه شغلی در فرانسه

معمولاً برخی از شرکت ها و صنایع علاوه بر ارسال رزومه از شما میخواهند که در مصاحبه شرکت کنید. نکات زیر به شما کمک می کند مصاحبه شغلی خود را در فرانسه انجام دهید و شغل رویایی خود را بدست آورید:

 • افراد کلیدی شرکت، پروژه های شرکت، آخرین اخبار صنعت و موارد دیگر را کاوش کنید.
 • وقت شناس باشید.
 • هر کسی را که می‌بینید، «خانم» یا «جناب» خطاب کنید.
 • همیشه از “شما” استفاده کنید، استفاده از “تو” غیر رسمی است.
 • برای مسائل شخصی مانند داشتن فرزند یا وضعیت تاهل آماده باشید. سوالات مشابه در فرانسه رایج است.
 • همچنین سوالاتی را برای پرسیدن از مصاحبه کننده آماده کنید.

فرهنگ کار در فرانسه

کار در شرکت ها و محیط اداری سلسله مراتبی است که منشی ها سخت تلاش می کنند تا از رئیس خود در برابر بی نظمی محافظت کنند. بنابراین بعید است که مستقیماً با افرادی که در موقعیت های بالا هستند صحبت کنید. حتی چیدمان صندلی ها دور میز کنفرانس ، بر اساس درجه سازماندهی می شود و مذاکرات آرام و رسمی است.

کارمندانی که مجوز تعیین و تکلیف دارند

این مجوز کار فرانسه برای کسانی صادر می شود که حداقل سه ماه در یک شرکت خارج از فرانسه کار کرده اند و در یکی از شرکت های کارفرمای شما که مستقر در فرانسه میباد پست شده اند و 1.8 برابر حداقل دستمزد دریافت می کنند.

مجوز کارگران فصلی

فردی که تحت قرارداد فصلی کار می کند و بیش از سه ماه طول می کشد، واجد شرایط درخواست مجوز کار فصلی است و می تواند با این درخواست، روند مهاجرت به فرانسه را آغاز کند.

اگر کمتر از 90 روز کار کنیم

برای اینکه بتوانید کمتر از 90 روز در فرانسه کار کنید ، کارفرمای فرانسوی باید برای شما مجوز کار موقت دریافت کند. روال کار به این صورت است که کارفرما این مبلغ را از وزارت کار فرانسه یا طبق توافق نامه دریافت می کند. این مجوز سپس به سفارت فرانسه ارسال می شود، جایی که برای ویزای کار اقامت کوتاه مدت درخواست می کنید.

اگر بیش از 90 روز کار کنیم

اگر بیش از 90 روز در فرانسه کار می کنید، باید برای ویزای کار طولانی مدت اقدام کنید. برای انجام این کار، کارفرمای شما ابتدا باید یک قرارداد کار منعقد کند. سپس شما آن را به بخش محلی وزارت کار فرانسه ارسال کنید. پس از اخذ ویزای کار، اعضای خانواده شما نیز می توانند به شما ملحق شوند. برای این کار کارفرما باید مراحل همراهی اعضای خانواده را آغاز کرده و پس از تایید مدارک، آنها را به دفتر OFII ارسال کند. هنگامی که OFII قرارداد را تایید کرد، مستقیماً به سفارت فرانسه در کشور شما ارسال می شود. سپس برای مدت طولانی تری برای سفارت فرانسه دعوتنامه دریافت خواهید کرد. پس از این مراحل، شما باید در هنگام ورود به فرانسه با مدارک در OFII ثبت نام کنید.

دریافت ویزا کاری فرانسه چه شرایط کلی دارد ؟

شرایط اخذ ویزای کار فرانسه معمولا به سه عامل بستگی دارد. تابعیت متقاضی، نوع ویزا و مدت اعتبار ویزا. از آنجایی که فرانسه یکی از اعضای اتحادیه اروپا و سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) است، متقاضیان ویزای کار فرانسه که تابعیت اروپا را دارند نیازی به دریافت این ویزای کار فرانسه ندارند. در حالی که متقاضیان ویزا تابعیتی غیر از اروپایی و اروپایی دارند باید مراحل اخذ ویزای کار در آن کشور را طی کنند. به طور معمول، ویزای کار فرانسه به دعوت یک کارفرمای فرانسوی صادر می شود.

بر اساس این ویزا، متقاضی با یک کارفرمای فرانسوی قرارداد می بندد و طبق این قرارداد وارد فرانسه می شود و مشغول به کار می شود. اما در سال های اخیر به دلیل سختی گرفتن ویزای کار از یک کارفرمای فرانسوی، دولت فرانسه ویزای کاری دیگری را نیز صادر کرده است. بخش مشکل کارفرمای فرانسوی این است که کارفرما باید به مدت 3 ماه ابتدا در فرانسه و سپس 3 ماه دیگر در کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای شغل خود تبلیغ کند.در صورتی که در طول مدت اعلام موقعیت شغلی، شغلی برای کار در فرانسه و اتحادیه اروپا پیدا نشد، می تواند شما را به عنوان نیروی کار معرفی کند و مدارک خود را به سفارت و وزارت کار ارائه دهد.

اگر می خواهید در فرانسه کار کنید، به ویزای بلند مدت فرانسه نیاز دارید. اعتبار ویزای کار طولانی مدت بستگی به قرارداد کاری دارد. اگر قرارداد کاری یک ساله باشد، ویزای کاری شما نیز یک ساله خواهد بود. برخی از اتباع خارجی نیازی به ویزای طولانی مدت ندارند، به عنوان مثال:

 • افرادی که از 16 سالگی در مدارس فرانسه تحصیل می کنند و در حال حاضر در این کشور مشغول به تحصیل هستند.
 • افرادی که اقامت دائم یکی از کشورهای اتحادیه اروپا را برای خود و خانواده خود دریافت کرده اند.
 • افرادی که خانواده آنها تابعیت فرانسه و ویزای کوتاه مدت ملاقات خانوادگی دارند.

شرایط کار در فرانسه برای ایرانیان و مهاجرت کاری به فرانسه و نحوه کار در این کشور چگونه است؟

جهت مهاجرت کاری و کار در فرانسه باید تمامی رزومه خود را به کشور کارفرما ها ارسال نمایید. برای سهولت این کار، باید از یک آگهی به زبان فرانسوی استفاده کنید و اسناد خود را به آن زبان ترجمه کنید. شایان ذکر است که اکثر شرکت های بزرگ امکان استفاده از فرم های آنلاین را دارند. بنابراین مدارک شما باید معادل مدارک فرانسه باشد .در طول فرآیند، ممکن است نیاز به مصاحبه باشدکه معمولاً از طریق تلفن یا تماس ویدیویی انجام میشود.پیگیری و ارسال رزومه به کارفرمایان مختلف مهمترین نکته در مهاجرت کاری موفق به فرانسه است.

 • مراحل دریافت ویزای کار یا دعوت نامه کاری به 6 مرحله زیر تقسیم می شود:
 • مرحله اول آگهی های استخدام در فرانسه
 • مرحله دوم آگهی های استخدام در سراسر اتحادیه اروپا.
 • مرحله سوم ارسال درخواست به سفارت همراه با مدارک است.
 • مرحله چهارم ارسال دعوتنامه برای متقاضی است.
 • ارائه مدارک توسط متقاضی به سفارت فرانسه
 • بودجه ارائه دهید و همچنین آدرسی به نام محل سکونت را درج کنید.

یافتن شغل مناسب در کشور فرانسه چگونه است؟

بزرگترین مشکل در بازار کار فرانسه امروزه کمبود شغل نیست. در واقع مشکل اصلی فقدان مهارت در بین کارگران است. وجود 20000 شغل مانند ماشین‌کار، قصاب، نجار و مهندس کامپیوتر می‌تواند خبر خوبی برای کارگران ماهر در خارج از کشور باشد. با همه اینها، نرخ بیکاری در فرانسه نسبت به ده سال پیش بهتر است. اگر بتوانید در فرانسه شغلی پیدا کنید، مزایای تامین اجتماعی به نفع شما خواهد بود.قبل از درخواست برای مشاغل در فرانسه، مطمئن شوید که رزومه شما به روز و مرتبط با کل پروفایل فعلی شماست (فرانسوی ها به جای کلمه رزومه از کلمه Curriculum Vitae (CV) استفاده می کنند، اما هر دو یکسان هستند.)

اگر قصد مهاجرت به فرانسه را دارید، احتمالا یکی از مشکلات شما پیدا کردن کار است. پیدا کردن کار برای خارجی ها از طریق جستجوی کار از طریق سایت های عمومی کار فرانسه

 • کاریابی در فرانسه از طریق آژانس های کاریابی
 • کاریابی در فرانسه از طریق سفارت ها و سازمان های خارجی
 • جستجوی کار در فرانسه از طریق روزنامه
 • یافتن شغل در فرانسه از طریق شبکه های اجتماعی
 • کار آزاد در فرانسه
 • کار به عنوان معلم و دبیر

همچنین اگر می خواهید شغلی پیدا کنید، باید فرانسوی صحبت کنید. برخی از مشاغل ممکن است از شما بخواهند که دانش خود را در زبان فرانسه ثابت کنید یا در آزمون زبان شرکت کنید. بنابراین، برای کار و زندگی در فرانسه، یادگیری زبان فرانسه قبل از مهاجرت بسیار مهم است.دانش کافی از زبان فرانسه یک مزیت بزرگ برای کار در فرانسه است. اگر دوره زبان فرانسه را گذرانده اید یا در حال گذراندن دوره زبان فرانسه هستید، این مورد را در رزومه خود بگنجانید تا نشان دهید چقدر فعال هستید.

مهاجرت کاری فرانسه

مهاجرت کاری فرانسه

شغل مورد نیاز برای بازار کار فرانسه

اقتصاددان، وکیل، متخصص ECT، مهندس مالی، دامپزشک و متخصص بهداشت،مدیر فروش و بازاریابی پرستار و ماما، معلم دبستان و راهنمایی، مهندس ارتباطات، کارگر، مشاغل موقت تابستانی در فرانسه مشاغل تابستانی موقت عمدتاً در کافه ها و رستوران ها، در کمپ ها یا در برداشت انگور در دسترس هستند. در زمستان برای کار موقت به دنبال چوب اسکی باشید. اگر به دنبال بهبود رزومه و مهارت های زبانی خود هستید، ممکن است علاقه مند به کار داوطلبانه باشید. خدمات داوطلبانه اروپا (EVS) که توسط کمیسیون اروپا تأمین مالی می شود، برنامه ای برای جوانان بین 17 تا 30 سال است که به جوانان این فرصت را می دهد تا به مدت 12 ماه در سال در طیف وسیعی از کشورهای اروپایی و غیر اروپایی داوطلب شوند.

نرخ بیکاری فرانسه

به طور کلی نرخ بیکاری در هر کشور نشان دهنده رونق اقتصادی و امکان یافتن شغل برای متقاضی خارجی در آن کشور است. هر چه نرخ بیکاری در یک کشور بیشتر باشد، تعداد بیکاران بیشتر و در نتیجه رونق اقتصادی آن کمتر می شود. قبل از درخواست برای ویزای کار، مهم است که نرخ بیکاری در هر کشور را در نظر بگیرید. نرخ بیکاری در فرانسه در سال 2019 به 8.5 درصد رسید. این بدان معناست که از هر 100 نفر در این کشور حدود 8 نفر بیکار هستند.

حال ممکن است سوال هایی برایتان ایجاد بشود از جمله :

 • ویزای کاری فرانسه چه انواعی دارد؟
 • هزینه دریافت ویزای کار فرانسه چقدر است؟
 • برای ویزای کار فرانسه چه مدارکی لازم است؟

متقاضیان برای کار و کار در فرانسه نیاز به ویزای کار دارند. دولت فرانسه انواع مختلف ویزا را برای جویندگان کار در این کشور ارائه می دهد. برخی از این ویزاها عبارتند از:

 • ویزای طولانی مدت کار در فرانسه: این نوع ویزا برای متقاضیان کار در فرانسه صادر می شود و بیش از 3 ماه اعتبار دارد.
 • ویزای طولانی مدت کار ورزشی در فرانسه: این نوع ویزا برای ورزشکارانی است که قصد شرکت در فعالیت های ورزشی در فرانسه را دارند. ورزشکاران دارای این نوع ویزا می توانند تا یک سال در فرانسه بمانند.
 • ویزای کار فرانسه برای تجارت: این نوع ویزا برای متقاضیانی صادر می شود که قصد راه اندازی کسب و کار در فرانسه را دارند. برای دریافت این نوع ویزا، متقاضیان باید یک طرح تجاری ارائه دهند. علاوه بر این، آنها باید ثابت کنند که توانایی مالی کافی برای راه اندازی کسب و کار خود و همچنین فعالیت های اقتصادی و تجاری دارند.

ویزای کار فرانسه: این نوع ویزا برای متقاضیانی است که برای کار و فعالیت در فرانسه به مدت یک سال وارد این کشور می شوند.

 • ویزای کار فرانسه برای محققان و دانشمندان
 • ویزای کار فرانسه برای هنرمندان
 • ویزای کار فرانسه برای سرمایه گذاران
 • ویزای کار فرانسه برای فارغ التحصیلان با تجربه
 • ویزای کار فرانسه برای کارگران ماهر
 • ویزای کار فرانسه برای هنرمندان و ورزشکاران با توانایی ها و استعدادهای خاص
 • ویزای کار فرانسه برای نمایندگی شرکت های معروف
 • ویزای کار فرانسه برای کارمندان با ماموریت کاری در فرانسه

اخذ ویزای کار فرانسه از طریق پیشنهاد شغلی

درخواست مجوز کار در فرانسه توسط کارفرمایی انجام می شود که قصد دارد اتباع خارجی را در فرانسه استخدام کند. یک کارفرما برای 3 ماه در فرانسه و سپس 3 ماه دیگر در کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای یک شغل فراخوان میدهد. اگر در این مدت هیچ آگهی شغلی در فرانسه یا اتحادیه اروپا وجود نداشته باشد، کارفرما می تواند به او شغل دیگری پیشنهاد دهد. یک کارفرما باید تمام مراحل را برای دریافت مجوز کار برای اتباع خارجی طی کند. این مراحل هستند:

 • آگهی استخدام کارجو در فرانسه به مدت 3 ماه
 • اعلام شغل مورد نظر متقاضی در کشورهای اتحادیه اروپا به مدت 3 ماه
 • مدارک مورد نیاز را ارسال کنید و برای متقاضی ویزای کاری به سفارت درخواست دهید.
 • برای متقاضی دعوت نامه ارسال کنید
 • ارائه مدارک ارائه شده توسط متقاضی به سفارت فرانسه
 • اثبات تمکن مالی و آدرس محل سکونت
 • ارائه قرارداد کار بین کارفرمای فرانسوی و متقاضی کار در فرانسه با مهر مقامات فرانسوی
 • ارائه گواهی تضمین از کارفرمای فرانسوی مبنی بر تامین مالی تمام هزینه ها.
 • کپی مدارک هویتی متقاضی

اگر متقاضی برای مدت کمتر از 3 ماه برای کار در فرانسه اقدام کند، باید برای ویزای کار اقامت کوتاه مدت اقدام کند. برای انجام این کار، متقاضی باید از کارفرمای فرانسوی خود بخواهد که برای ویزای کار کوتاه مدت فرانسه اقدام کند. روند درخواست ویزای کار کوتاه مدت در فرانسه نسبت به ویزای بلند مدت ساده تر است و احتمال رد شدن آن کمتر است. اگر برای ویزای کار فرانسه از یکی از کشورهای اتحادیه اروپا درخواست می دهید، نیازی به دریافت آن ندارید. اگر متقاضی بیش از 3 ماه برای کار در فرانسه اقدام کند، متقاضی باید برای ویزای کار طولانی مدت اقدام کند. برای انجام این کار، متقاضی باید از کارفرمای فرانسوی خود بخواهد که برای ویزای کار طولانی مدت فرانسه اقدام کند. کارفرمای فرانسوی باید DIRECT را به وزارت کار فرانسه ارسال کند. در صورت تایید قرارداد کار به اداره مهاجرت فرانسه ارسال می شود. در صورتی که اداره مهاجرت نیز قرارداد کار را تایید کند، برای تایید نهایی برای ارسال ویزای کار فرانسه به متقاضی، به سفارت فرانسه در کشور متقاضی ارسال می شود.

اعضای خانواده متقاضی که قصد همراهی متقاضی را در فرانسه دارند باید مدارک خود را ارائه دهند. از جمله مدارک مورد نیاز برای دریافت این نوع ویزا، فرم های درخواست تکمیل شده برای هر یک از اعضای خانواده و پاسپورت معتبر آنها با اعتبار 3 ماه می باشد.

برای پیوستن اعضای خانواده، باید ثابت کنید که آنها منابع مالی کافی دارند. فرد باید به اداره مهاجرت فرانسه مراجعه کند و این اداره است که تصمیم می گیرد آیا فرد واجد شرایط الحاق خانواده است یا خیر. پس از تایید درخواست فرد، ویزای ورود به فرانسه به وی اعطا می شود که وارد فرانسه شده و اقامت طولانی مدت خود را دریافت می کند. معمولاً فرد باید حداقل 18 ماه در این کشور زندگی کرده باشد تا بتواند خانواده را به خود ملحق کند و نمی تواند همزمان برای الحاق خانواده اقدام کند، اما در برخی موارد مانند ویزای استعدادیابی و تشکیل خانواده – قبل از اخذ مدرک ویزا، این کار آسان‌تر است و در برخی موارد حتی یک فرد زیر 18 سال نیازی به اقامت ندارد و می‌تواند با یک فرد در فرانسه (DEM) زندگی کند. در فرانسه باید حداقل 18 ماه اقامت داشته باشید و بعد برای خانواده درخواست اقامت جداگانه بدهید و قبل از آن خانواده شما می توانند با ویزای توریستی یا کوتاه مدت به فرانسه بیایند.

همچنین راه هایی برای مهاجرت به فرانسه و دریافت مجوز کار بدون پیشنهاد شغلی وجود دارد. این مسیرها به دسته های مختلفی تقسیم می شوند. انواع ویزای کار فرانسه بدون دعوتنامه کاری:

افرادی که مایل به شرکت در فعالیت های خیریه هستند باید از یک انجمن فرانسوی یا یک سازمان خیریه مجوز بگیرند،که معمولاً یک ساله می شود.که به آن ویزای کار داوطلبانه گفته میشود.

یا گاهی افراد میخواهند با یک سازمان بین المللی رسمی در فرانسه قرارداد ببندند که به آن ویزای کار با سازمان بین المللی فرانسه گفته میشود.

یا گاهی پس از اخذ ویزای تحصیلی به مدت یک سال می توانید ویزای کار این کشور را دریافت کنید.که به آن ویزای جستجوی کار بعد از اتمام تحصیل گفته میشود.

مهاجرت کاری فرانسه

مهاجرت کاری فرانسه

اخذ ویزای کار فرانسه با کارت آبی

یکی از راه های دریافت ویزای کار فرانسه، گرفتن کارت آبی است. کارت آبی توسط اتحادیه اروپا صادر می شود. این کارت برای افرادی است که دارای دانش و مهارت تخصصی در یک رشته فنی و یا دارای مدرک تحصیلی در یک رشته دانشگاهی خاص هستند. پس از دریافت کارت آبی، متقاضی دارای مجوز کار در فرانسه به مدت 1 تا 3 سال می باشد.

اگر 5 سال متوالی در فرانسه با این ویزا کار کرده اید، می توانید برای اجازه اقامت طولانی مدت در فرانسه اقدام کنید. متقاضی برای دریافت کارت آبی باید بین 3 تا 5 سال سابقه کار در زمینه فعالیت و کار تخصصی خود داشته باشد. گرفتن کارت آبی و سپس مجوز کار فرانسه یکی از بهترین راه ها برای دریافت مجوز کار در فرانسه است. پس از دریافت کارت آبی، متقاضی می تواند پس از 18 ماه کار در فرانسه در سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا کار کند. با این کارت متقاضی می تواند پس از 5 سال کار مداوم در فرانسه کارت بازرگانی 10 ساله اتحادیه اروپا را دریافت کند. با دریافت این کارت ویزیت، اعضای خانواده متقاضی می توانند اجازه اقامت فرانسه را دریافت کنند. خانواده متقاضی پس از 5 سال اقامت در فرانسه می توانند کارت اقامت طولانی مدت دریافت کنند.

نکات مهم هنگام درخواست پذیرش سفارت برای ویزای کار فرانسه

 • قرارها را نمی توان لغو یا تغییر داد، یا در صورت عدم نمایش قرار ملاقات، مجدداً برنامه ریزی کرد.
 • متقاضیان ویزای کار فرانسه باید شخصاً در سفارت حاضر شوند، به استثنای کودکان زیر 12 سال که اجازه ورود ندارند و به والدین کودک ارائه می دهند.
 • هزینه ویزای کار فرانسه به صورت نقدی و یورو بدون خسارت قابل پرداخت است.
 • به مرکز درخواست ویزا بروید و باید ده دقیقه زودتر برسید.

محل انتظار برای ویزای کار فرانسه:

منتظر بمانید تا شمارنده شماره شما را بخواند. افسر بررسی خواهد کرد که آیا مدارک شما با الزامات چک لیست مطابقت دارد یا خیر. افسر مجاز نیست شخصاً فیلدهای خالی را پر کند، اما شما خودتان آنها را ویرایش و دوباره ارسال می کنید. دستگاه کپی نیز در اتاق انتظار موجود است. در مورد شرایط و مدارک مورد نیاز برای ویزای کار فرانسه، اگر محتوای مدارک شما به لیست مدارک بستگی دارد، نمی توانید آنها را ارسال و لغو کنید.

خدمات ویزای کار فرانسه به این صورت است که افسر ویزا از شما می پرسد که چگونه می خواهید ویزا بگیرید، حضوری تحویل می گیرید یا شخص دیگری می آید که در این صورت باید مشخصات این شخص به عنوان نماینده یا نماینده قید شود .برای خدمات ویزای کار فرانسه باید هزینه اضافی پرداخت کنید و انتخاب کنید.

بیومتریک: پس از پرداخت هزینه ویزا به مرحله بیومتریک می رویم که شما با دوربین دیجیتال عکس می گیرید و با اسکنر اثر انگشت دیجیتال اسکن اثر انگشت شما را در محیطی کاملا سریع و محرمانه ثبت می کنند. در اینجا مو نباید چشم را بپوشاند و کلاه، روسری و عینک را باید برداشت. اگر انگشت قطع شده باشد، پس از بهبود جراحت باید به مرکز درخواست ویزای کار فرانسه مراجعه کنید. اگر از ارائه مشخصات بیومتریک خودداری کنید، به درخواست ویزای کار فرانسه شما رسیدگی نخواهد شد.

اخذ ویزای کار فرانسه به دلیل داشتن مهارت و استعداد خاص

در صورتی که متقاضی کار در فرانسه در زمینه های علمی، فرهنگی، ورزشی و امور بشردوستانه دارای توانایی و تجربه خاصی باشد. به این ترتیب که این مهارت ها و حرفه ای بودن متقاضی، به نظر مقامات فرانسوی، فرصت «رونق اقتصادی» اقتصاد فرانسه را فراهم می کند، با رعایت شرایط خاصی به متقاضی ویزای کار به مدت 4 سال اعطا می شود. برای این کار متقاضی باید مدارک و شرایط زیر را داشته باشد:

 • مدرک تحصیلی بالاتر از لیسانس
 • ارسال رزومه و سوابق شغلی متقاضی
 • گواهی تایید استعداد ویژه، مهارت های خاص و تجربه کاری خاص متقاضی
 • گواهی فرصت مالی مناسب برای متقاضی

اخذ ویزای کار فرانسه با اخذ جواز تجاری (سرمایه گذاری)

متقاضیان با درآمد بالا می توانند با سرمایه گذاری در فرانسه ویزای کار دریافت کنند. بنابراین سرمایه گذاران می توانند از دو طریق سرمایه گذاری کنند. یکی از این راه ها سرمایه گذاری حداقل 10 میلیون یورویی در اقتصاد کشور و راه اندازی کسب و کار است. روش دیگر سرمایه گذاری و کارآفرینی برای بیش از 50 نفر در فرانسه است. اگر متقاضی به هر یک از روش های فوق در فرانسه سرمایه گذاری کند، واجد شرایط 10 سال اقامت طولانی مدت در فرانسه خواهد بود.

اخذ ویزای کار فرانسه با اخذ مجوز کار برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد

دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه های فرانسه که متقاضی استخدام و کار در فرانسه هستند می توانند در حین تحصیل در این دانشگاه مجوز کار دانشجویی پاره وقت دریافت کنند. متوسط ​​درآمد حاصل از کار دانشجویی پاره وقت حدود 10 یورو است. یکی دیگر از راه های دریافت مجوز کار در فرانسه، گذراندن دوره های دانشجویی است. پس از اتمام دوره آموزشی، فارغ التحصیل می تواند مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار فرانسه را ارائه دهد. ذکر این نکته ضروری است که تبدیل ویزای تحصیلی فرانسه به ویزای کار دارای بیمه است.

در واقع یکی از شرایط مهم تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار در فرانسه داشتن بیمه درمانی برای متقاضی می باشد. فارغ التحصیلان دوره کارشناسی ارشد می توانند برای یافتن شغل مورد نظر و تبدیل ویزای تحصیلی خود به ویزای کار، مجوز کار 6 ماهه دریافت کنند. برای تبدیل ویزای دانشجویی به ویزای کار فرانسه مدارک زیر مورد نیاز است:

 • گواهی عدم اشتغال به کار دانشجویی با دانشگاه محل تحصیل
 • آخرین مدرک از دانشگاه فرانسه
 • مصاحبه با یک کارفرما به زبان فرانسوی (اگر به زبان فرانسه مسلط نیست، به زبان انگلیسی)

اگر دانشجویی به عنوان دانشجوی مهمان در این کشور تحصیل می کند، برای کار و فعالیت نیازی به اخذ ویزای کار فرانسه ندارد. دانشجوی دعوت شده می تواند پس از اتمام تحصیل با یکی از شرکت های معتبر فرانسوی قرارداد ببندد و ویزای دانشجویی خود را به ویزای کاری تبدیل کند. علاوه بر این، دانشجویان دعوت شده در فرانسه می توانند حدود 40 درصد از اجاره خود را از CAF به عنوان کمک هزینه دریافت کنند. اگر دانشجوی دعوت شده مدرک فوق لیسانس خود را از یکی از دانشگاه های فرانسه گرفته باشد، می تواند ویزا دریافت کند. رزیدنت 6 ماه برای یافتن کار می ماند و اگر بتواند در این 6 ماه شرایط کاری را فراهم کند می تواند ویزای کار فرانسه را دریافت کند.

مدارکی که برای درخواست ویزای کار فرانسه باید ارائه دهید به شرح زیر است:

 • پاسپورت معتبر (باید در ده سال گذشته اخذ شده باشد و حداقل 3 ماه اعتبار داشته باشد)
 • کپی صفحه اول پاسپورت
 • گواهی تایید سابقه کار و مهارت
 • رزومه شخصی
 • عکس دو قسمتی (گرفته شده در سه ماه اخیر)
 • تکمیل فرم ویزای بلند مدت
 • فرم قرارداد کار بین متقاضی ویزای کار فرانسه و کارفرمای فرانسوی وی با مهر تایید مقامات فرانسوی مانند اداره کار و اتباع خارجی (گواهی اشتغال به نام شما از طرف کارفرما)
 • نامه تمکن مالی سه ماهه برای اخذ ویزای کار فرانسه (برای ویزای کار بسته به پیشنهاد شغلی و میزان حقوق منعقد شده با کارفرما، میزان وجوه متفاوت است.)
 • تضمین کارفرما برای پوشش کلیه هزینه ها به همراه کپی مدارک هویتی شما مانند پاسپورت و اجازه اقامت در فرانسه و همچنین مدرک درآمد.
 • مدرک بیمه درمانی در طول اقامت شما
 • مدارک تحصیلی (شامل مدرک لیسانس و بالاتر)
 • هزینه درخواست ویزای کار فرانسه 99 یورو می باشد.

نکات مهم ویزای کار که باید به آنها توجه کرد:

 • فرآیند درخواست شامل عکاسی و ده اثر انگشت از هر متقاضی می باشد.
 • امکان درخواست ویزای کار فرانسه از طریق پست وجود ندارد.

مدت زمان تایید مدارک و ثبت ویزای کار فرانسه

 • از زمانی که درخواست شما را دریافت کردیم، پردازش آن حداقل 10 روز کاری طول خواهد کشید.
 • ارائه یک طرح کامل به سفارت بر عهده شماست.
 • اگر هیچ مدرکی در پرونده شما وجود نداشته باشد، به احتمال زیاد ویزای کار فرانسه برای شما صادر نخواهد شد.
مهاجرت کاری فرانسه

مهاجرت کاری فرانسه

مدارک مورد نیاز کارفرما برای ویزای کار فرانسه

متقاضیان برای دریافت ویزا باید مدارک مورد نیاز را به سفارت فرانسه ارسال کنند. اما قبل از آن کارفرمای فرانسوی باید قرارداد کاری خود را به اداره محلی وزارت کار ارسال کند. اگر قرارداد کار مورد تایید Direct باشد، آن را به مقامات مهاجرت فرانسه ارسال می کند و در OFII ثبت می کند. پس از تایید قرارداد توسط OFII، قرارداد شما به سفارت فرانسه در کشور مبدا ارسال می شود.

برای اینکه کارفرما به عنوان یک شهروند خارجی برای شما دعوتنامه ارسال کند، باید شرایط و مدارک زیر را ارائه دهید:

 • نامه هایی در مورد نقش کارمند یا دلایل استخدام، و همچنین جزئیات وظایفی که انجام می دهند.
 • فرم درخواست مجوز کار
 • اگر کارمند خارج از فرانسه باشد، چهار نسخه از اطلاعات توضیحی.
 • درخواست ثبت و علامت تجاری برای اشخاص حقوقی
 • کپی پاسپورت یا مدرک ملی کارمند
 • برای کارمندانی که قبلاً در فرانسه اقامت دارند، یک کپی از مجوز اقامت فرانسه.

انواع مختلفی از مجوزهای کار در فرانسه وجود دارد:

ویزای بلند مدت معادل اجازه اقامت (VLS-TS)

برای پیشنهاد شغلی (که کارفرما درخواست کمک کرده است) مجوز کار لازم است.

اتباع خارجی با استعدادهای ویژه که مایل به مهاجرت به فرانسه برای کار حقوقی هستند باید مجوز کار را دریافت کنند. مجوز کار در فرانسه فقط برای آن کشور صادر می شود. استعدادهای خارجی که مایل به کار در یکی از مناطق خارج از کشور هستند، باید از کارفرمای خود اجازه کار دیگری بخواهند. این بدان معناست که اگر شخصی بیش از یک کارفرما داشته باشد، هر کارفرما باید برای مجوز کار جداگانه اقدام کند.

کاریابی در فرانسه از طریق موسسات

راه های مختلفی برای کار در فرانسه وجود دارد. برخی با شرکت های مختلف در فرانسه ارتباط مستقیم دارند و در آن کشور کار پیدا می کنند و برخی نیز از طریق آژانس های کاریابی در فرانسه به دنبال کارفرما هستند. برخی از آژانس های کاریابی فقط برای کار در فرانسه طراحی شده اند و برخی از آژانس های کاریابی کامل و جامع هستند و نه تنها در فرانسه بلکه در بسیاری از کشورها به افراد جویای کار کمک می کنند. برخی از سایت های کاریابی فرانسوی:

 • fusac.fr
 • job-in-france.babylangues.comhttps
 • thelocal.fr/jobs
 • jobsinparis.fr

انواع ویزای کار فرانسه

متقاضیانی که مایل به کار در فرانسه هستند باید برای ویزای طولانی مدت در فرانسه اقدام کنند. این نوع ویزا برای اقامت بیش از 90 روز صادر می شود. این نوع ویزا 1 سال اعتبار دارد. علاوه بر این ویزا، ویزاهای دیگری نیز برای کار در فرانسه وجود دارد که عبارتند از:

 • اخذ ویزای کار با حقوق در فرانسه
 • اخذ ویزای کاری طولانی مدت
 • اخذ ویزای بلند مدت برای ورزشکاران در فرانسه
 • راه اندازی کسب و کار در فرانسه

به طور معمول، متقاضیان باید صلاحیت خود را ارزیابی کرده و بر اساس آن نوع ویزا را تعیین کنند. پس از انتخاب نوع ویزا، متقاضیان باید تاریخ مشخصی را برای مصاحبه انتخاب کرده و مدارک را از طریق سایت سفارت فرانسه تحویل دهند و در زمان مقرر وارد فرانسه شوند.

ویزای کار استعداد فرانسه

کار در فرانسه برای افراد دارای استعدادهای خاص و تحصیلات عالی در شغل مورد نیاز متفاوت است. اگرچه این افراد همچنان برای حمایت از آنها نیاز به کارفرما دارند، اما مراحل اخذ اقامت فرانسه و ویزای کار برای این افراد متفاوت است.

برای این منظور نوعی ویزا در فرانسه به نام ویزای استعدادیابی وجود دارد که به فردی با این شرایط خاص برای اقامت اولیه یک ساله اعطا می شود که پس از ورود به فرانسه تا چهار سال قانونی قابل تمدید است. در سال 2016، دولت فرانسه برای جذب خارجی‌های بیشتر، «مجوز پاسپورت استعداد» را برای گروه‌های زیر برای دریافت مجوزهای کار ویژه برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا و سوئیس صادر کرد:

 • فارغ التحصیلان واجد شرایط و متخصص
 • کارکنان یک شرکت نوآور با درآمد بالا (شرکت کارآفرین)
 • کارگران ماهر (دارندگان کارت آبی اتحادیه اروپا)
 • کارمندان در سفرهای کاری با قرارداد کار فرانسه
 • محققان و دانشمندان
 • قهرمانان پروژه اقتصادی نوآورانه
 • سرمایه گذاران تجاری یا مالی
 • نمایندگان شرکت های معتبر جهانی
 • هنرمندان فیمس
 • مشاهیر بین المللی علمی، ادبیات، هنر، آموزش، ورزش و غیره.

سوالات متداول در مورد شرایط کار در فرانسه

شرایط کار برای ایرانیان در فرانسه چگونه است؟

اگر فردی در فرانسه تحصیل کرده یا از یک کارفرما پیشنهاد کاری دریافت کرده است، می تواند در آن کشور کار کند.

آیا داشتن پیشنهاد شغلی در فرانسه اجباری است؟

بلی

آیا می توان بدون کمک آژانس مهاجرت به فرانسه مهاجرت کرد؟

اگر در زمینه مهاجرت تجربه و دانش دارید می توانید به تنهایی اقدام کنید اما در صورت نداشتن تجربه این کار توصیه نمی شود زیرا رد ویزای کار درخواست مهاجرت مجدد را بسیار پیچیده می کند.

آیا کار در فرانسه برای کار در خارج از کشور مناسب است؟

پیشنهاد شغلی ممکن است گزینه خوبی باشد، اما بسته به شرایط شما، ممکن است گزینه های بهتری وجود داشته باشد (به عنوان مثال کار در آلمان و اتریش).

آیا یافتن کار در فرانسه آسان است؟

نه به خاطر نرخ بالای بیکاری. آسان نیست.

چه حرفه ها و رشته هایی در فرانسه مورد نیاز است؟

هوافضا، دفاع و مهندسی مکانیک، داروسازی، آرایشی و بهداشتی، شراب و … این کشور محل استقرار شرکت های معروفی مانند پژو، رنو، میشلین است. در اینجا به برخی از شرکت های مشهور مستقر در فرانسه اشاره می کنیم.

 • گروه آکسا
 • BNP Paribas
 • EDF
 • L’Oréal

در چنین اقتصاد متنوعی، مشاغل در همه بخش‌ها وجود دارد، اگرچه گزارش‌های اخیر مهندسی، تحقیق و توسعه، فناوری اطلاعات و بانکداری را به عنوان سریع‌ترین زمینه‌های اشتغال در حال رشد معرفی کرده‌اند. کرد.گردشگری بخش مهمی از اقتصاد است، به این معنی که می توانید مشاغل فصلی را در کمپینگ ها یا پیست های اسکی پیدا کنید، همچنین فرصت هایی برای یادگیری زبان انگلیسی و فرانسوی به عنوان یک زبان خارجی پیدا کنید.

مهاجرت کاری فرانسه

مهاجرت کاری فرانسه

آیا می توان بدون مدرک در فرانسه کار کرد؟

تقریبا غیر ممکن است.

شرایط کار پزشکان و پرستاران در فرانسه چگونه است؟

اگر مدرک دانشگاهی در آن کشور داشته باشند، قابل قبول است و پزشکان و پرستاران می توانند کار کنند. در غیر این صورت دانمارک، سوئد و اتریش بهترین گزینه ها هستند.

چرا اکثر مردم فرانسه را مقصد خود می نامند؟

یکی از مزیت های مهاجرت به فرانسه این است که به لطف صنعت خودروسازی در این کشور که شامل برندهای معروف و موفقی مانند پژو، سیتروئن و … است، بسیار توسعه یافته و فعال است.

چگونه می توانیم اقامت دائم فرانسه را بگیریم؟

بدین ترتیب متقاضی مهاجرت به فرانسه با اقامت 5 ساله در این کشور در صورت داشتن شغل و پرداخت مالیات به ایالت می تواند مقیم دائم شود.

چه مدت پس از اقامت در فرانسه می توانیم برای الحاق خانواده اقدام کنیم؟

افراد مورد نظر باید حداقل 18 ماه سن داشته باشند و نمی توان از همان ابتدا برای الحاق خانواده درخواست داد.

آیا برای یافتن کار در فرانسه تسلط به زبان این کشور ضروری است؟

بلی . اگر فردی نتواند به سطح زبان B2 در فرانسه برسد، شانس او ​​برای یافتن شغل کم خواهد بود.

گرفتن ویزای کاری فرانسه چقدر زمان میبرد ؟

برای گرفتن ویزای کوتاه مدت کمتر از ۹۰ روز طول میکشد یعنی چیزی حدود  ۲ الی ۱۵ روز وبرای  ویزای کار بلند مدت بیش از ۹۰ روز ، یعنی چیزی حدود  ۶ هفته زمان می‌برد.

اعتبار ویزای کاری فرانسه چقدر می باشد؟

ویزای کار کوتاه مدت حداکثر ۹۰ روز و ویزای بلند مدت حداکثر ۱۲ ماه اعتبار دارد.

بعد از مهاجرت به فرانسه برای کار با چه چیزهایی روبرو می شویم؟

اگر از طریق ویزای کار در فرانسه به فرانسه مهاجرت کنید، دو شماره به شما داده می شود:

 • شماره شناسایی مالیات دهندگان، معروف به شماره SPI
 • این شماره توسط مقامات مالیاتی فرانسه برای پیگیری پرداخت مالیات شما در فرانسه استفاده می شود.
 • شماره تامین اجتماعی INSEE
 • شماره INSEE برای اهداف تامین اجتماعی استفاده می شود و برای درخواست مزایای بیکاری یا بیمه درمانی لازم است.

چگونه در فرانسه شروع به کار کنیم؟

دوره کارآموزی در فرانسه بسته به نوع کار معمولا بین 2 تا 4 ماه متغیر است. در طول دوره آزمایشی، مدت پایان یافتن قرارداد کوتاه تر خواهد بود. پس از شروع کار، کارفرمای شما باید شما را برای بیمه درمانی و سایر مزایای تامین اجتماعی ثبت نام کند و شما باید شماره INSEE خود را دریافت کنید. همچنین باید از طریق بیمه کارفرما در برابر هرگونه بیماری یا آسیب ناشی از کار بیمه شوید.

نتیجه نهایی

مهاجرت کاری به فرانسه دشوار است. به خصوص اگر فرانسوی صحبت نمی کنید و می خواهید در حومه شهر زندگی کنید. با این حال، فرانسه با سیستم مهاجرت مستقیم و زیرساخت های حمل و نقل توسعه یافته، می تواند مقصد جذابی برای مهاجرت باشد. البته اگر بتوانید با برنامه ریزی درست حرکت کنید.