اخذ اقامت موقت فرانسه و نحوه تبدیل آن به اقامت دائمی فرانسه یکی از زیباترین کشورهای اروپاست که در غرب این قاره گرفته است. این کشور ۶۷ میلیون نفر جمعیت دارد و یکی از پرطرفدارترین مقاصد برای مهاجران خارجی محسوب می‌شود.‌ زبان این کشور فرانسوی و دین رسمی آن مسیحی است. در کشور فرانسه از واحد پولی یورو استفاده می‌شود. سالانه هزاران نفر از کشورهای سراسر جهان برای مهاجرت به این کشور اقدام می‌کنند. برای مهاجرت و زندگی در این کشور افراد نیاز به اخذ اقامت دائم فرانسه یا اقامت موقت این کشور خواهند داشت. در مرحله اول فرد باید برای دریافت اقامت موقت در این کشور اقدام کند. اگر فردی قصد داشته باشد بیش از مدت‌زمان سه ماه در فرانسه زندگی کند، موظف به دریافت اقامت موقت این کشور خواهد بود.

اگر فرد این نوع اقامت را دریافت نکند، حضور او بعد از سه ماه در فرانسه غیرقانونی است و نمی‌تواند از خدمات دولتی و عمومی این کشور بهره‌مند شود. اکنون باید دانست که چگونه می‌توان اقامت موقت این کشور را دریافت کرد؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم اخذ اقامت دائم این کشور به روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است و متقاضی باید بنا به شرایط خود از طریق یکی از این روش‌ها اقدام کند. به‌طورکلی اخذ اقامت موقت فرانسه از روش‌های زیر امکان‌پذیر است:

  • تحصیل
  • کار
  • سرمایه‌گذاری
  • خودحمایتی
  • ازدواج
  • پناهندگی
  • تولد

افراد باید برای دریافت اقامت موقت خود، ویزای مناسب یکی از موارد گفته‌شده در بالا را دریافت کنند. سپس می‌توانند وارد این کشور شده و به‌عنوان مهاجرت‌کننده خارجی مشغول به فعالیت و زندگی در این کشور شوند. افراد بعد از گذشت پنج سال از زندگی در این کشور می‌توانند برای اخذ اقامت دائم فرانسه اقدام کنند. هر مهاجر خارجی بعد از گذشت این زمان می‌تواند برای اخذ اقامت دائمی این کشور درخواست دهد. بعد از اخذ اقامت دائمی افراد می‌توانند از خدمات بیشتری بهره‌مند شوند و مانند یک شهروند فرانسوی در این کشور زندگی کنند. نکته مهم این است که اقامت دائم این کشور نیز بعد از ده سال زندگی و حضور در فرانسه، نیاز به تمدید مجدد خواهد داشت.

فهرست مطالب

اخذ اقامت موقت فرانسه و نحوه تبدیل آن به اقامت دائمی

گفتیم که هر فرد برای زندگی در کشور قدرتمند فرانسه، براساس قوانین ابتدا باید برای دریافت اقامت موقت فرانسه و سپس برای اقامت دائم این کشور اقدام کند. معمولاً اخذ اقامت و زندگی در این کشور می‌تواند جزء رؤیاها و آرزوهای هر فرد به شمار می‌رود، اما دلیل پرطرفداربودن زندگی در کشور فرانسه چیست؟ پاسخ ساده است. اخذ اقامت و زندگی در کشور فرانسه مزایای زیادی را به همراه دارد و همین دلیل سبب محبوبیت این کشور میان مهاجران خارجی شده است. در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین مزایای زندگی در این کشور زیبا اشاره کرده‌ایم:

خدمات درمانی فوق‌العاده

اولین مزیت زندگی و اقامت در این کشور خدمات درمانی فوق‌العاده آن است. کشور فرانسه نظام سلامت قدرتمندی داشته و بستری را فراهم کرده است که همه مهاجران خارجی بتوانند از خدمات پزشکی و درمانی کم‌نظیری بهره‌مند شوند. در این کشور مراکز درمانی بسیار معتبری وجود دارد. علاوه بر این در فرانسه حدود ۸۰ تا ۱۰۰ درصد هزینه‌های درمان مهاجران به واسطه بیمه دولتی پرداخت می‌شود.

سفر آزادانه بدون اخذ ویزا

از دیگر مزایای اقامت دائم فرانسه می‌توان به امکان سفر آزادانه به کشورهای حوزه شنگن و اتحادیه اروپا اشاره کرد. افرادی که دارای کارت اقامت دائم این کشور باشند، می‌توانند به 26 کشور اتحادیه اروپا مانند اسپانیا، ایتالیا، سوئیس، آلمان و… سفر کنند یا حتی برای زندگی به این کشورها بروند.

اخذ اقامت موقت فرانسه

اخذ اقامت موقت فرانسه

طبیعت بکر و کم‌نظیر

بی‌شک وجود طبیعت بکر و بی‌نظیر یکی از مهم‌ترین مزایای زندگی و اقامت در این کشور اروپایی پرجاذبه محسوب می‌شود. در این کشور سواحلی زیبا، پارک‌ها و مراکز تفریحی، رستوران و کافه‌های دنج، دره‌های سرسبز، پیست اسکی، رودخانه‌ها، فضای سبز تفریحی و… فراوانی وجود دارند.

اصلی‌ترین معایب زندگی در کشور فرانسه

دریافت اقامت موقت فرانسه یا اقامت دائم و زندگی در این کشور، با وجود مزایای فراوان معایبی را نیز برای یک مهاجر خارجی به همراه دارد. به هر حال نمی‌توان انتظار داشت که زندگی در یک کشور هیچ نکته منفی نداشته و تنها مزایای آن شامل حال مهاجران شود. در زیر برخی از اصلی‌ترین معایب زندگی در این کشور را نام برده‌ایم:

شرایط دشوار تمدید ویزا

شرایط تمدید ویزا برای اقامت و زندگی در فرانسه بسیار پیچیده است و دوندگی‌های زیادی دارد. هر مهاجر خارجی باید برای زندگی در این کشور چند ماه قبل از پایان‌یافتن اعتبار ویرایش، برای تمدید آن اقدام کند.

نرخ مالیات بسیار بالا

نرخ مالیات در کشور فرانسه در مقایسه با کشورهای آسیایی بسیار بالاست. در این کشور، نرخ مالیات بر درآمد حدود 45 درصد بوده و هر فرد باید تقریباً نیمی از درآمد خود را به‌عنوان مالیات به دولت پرداخت کند.

بال بودن هزینه‌های زندگی

از دیگر معایب اقامت دائم فرانسه و زندگی در این کشور می‌توان به بالابودن هزینه‌های زندگی اشاره کرد. هزینه‌های زندگی در این کشور چندین برابر کشورهای دیگر است.

دشواربودن یادگیری زبان

برخلاف بیشتر کشورها که برای زندگی در آن می‌توان به زبان انگلیسی اتکا کرد، در فرانسه مهاجران خارجی باید برای برقراری ارتباط زبان فرانسوی را بیاموزند. یادگیری این زبان کمی دشوار بوده و با چالش‌هایی همراه است.

وضعیت نامناسب بازار کار

از دیگر معایب اخذ اقامت موقت فرانسه یا اقامت دائم این کشور می‌توان به وضعیت نامناسب بازار کار در آن اشاره کرد. معمولاً به‌دلیل نرخ بالای مالیات، شرکت‌های بسیار کمی قادر به فعالیت در این کشور هستند. همین مسئله سبب شده که نرخ بیکاری در این فرانسه بالا برود و یافتن کار در این کشور پروسه پیچیده‌ای داشته باشد.

اخذ اقامت موقت فرانسه

اخذ اقامت موقت فرانسه

اخذ اقامت فرانسه از طریق کار و شرایط آن

یکی از بهترین روش‌های اخذ اقامت دائم فرانسه، مهاجرت کاری به این کشور است. با وجود این که نرخ بیکاری در این کشور نسبتاً بالاست، برخی مشاغل نیز بازار کار خوبی دارند. افراد می‌توانند به‌عنوان نیروی کار وارد کشور فرانسه شوند و با پنج سال مهاجرت کاری به این کشور اقامت دائم آن را دریافت کنند، اما مهاجرت کاری به فرانسه نیز شرایط خاص خود را دارد. اولین شرط این اقدام، داشتن دعوت‌نامه از طرف کارفرماست. فرد متقاضی باید از طرف کارفرما در کشور فرانسه برای همکاری دعوت شده باشد. براساس قوانین کارفرمایان ابتدا در فرانسه و سپس در اتحادیه اروپا آگهی کار خود را منتشر می‌کنند و درصورت نیافتن نیروی موردنظر می‌توانند از مهاجران خارجی دعوت به همکاری کنند.

برای اخذ اقامت موقت فرانسه یا اقامت دائم این کشور، متقاضی باید ویزای کاری دریافت کند. ویزای کاری به دو نوع تخصص و نخبگان صادر می‌شود. برای دریافت ویزا کاری نیز باید دارای برخی شرایط بود. در درجه اول ویزای نخبگان مخصوص افرادی است که سابقه کاری خوبی دارند و تا حد زیادی به زبان فرانسوی مسلط هستند. شرط دریافت این نوع ویزا این است که متقاضی از طرف کارفرما پیشنهاد کاری با حداقل حقوق 73 هزار یورو در سال را داشته باشد، اما ویزای متخصصان کاملاً متفاوت بوده و نیاز به سابقه کاری ندارد.

درواقع این نوع ویزا برای فارغ‌التحصیلانی که قصد اخذ اقامت دائم فرانسه را دارند، صادر می‌‌شود. افرادی که تا مقطع تحصیلی کارشناسی و بالاتر از آن تحصیل کرده‌اند و پیشنهاد کاری با حداقل حقوق 70 هزار یورو در سال از طرف کارفرما را دارند، واجد شرایط دریافت این نوع ویزا خواهند بود. این دو نوع ویزا معمولاً تا مدت‌زمان چهار سال قابلیت تمدید دارد و بعد از آن متقاضی باید در سال پنجم برای اخذ اقامت دائم کشور فرانسه اقدام کند.

دریافت اقامت کشور فرانسه از طریق تحصیل

از دیگر روش‌های اخذ اقامت موقت فرانسه مهاجرت تحصیلی به این کشور است. افراد با تحصیل در فرانسه نیز می‌توانند اقامت آن را دریافت کنند. شروع سال تحصیلی در این کشور از ماه سپتامبر بوده و تا ژوئن به طول می‌انجامد. افراد برای اخذ اقامت از طریق تحصیل در این کشور، باید یکی از انواع ویزای دانش‌آموزی یا دانشجویی را بنا به شرایط خود دریافت کنند. با دریافت ویزای دانش‌آموزی متقاضی می‌تواند از 6 سالگی تا 12 سالگی در فرانسه تحصیل کند و مدرک دیپلم خود را از مدارس این کشور بگیرد.

ویزای دانشجویی نیز مختص کسانی است که می‌خواهند برای اخذ اقامت دائم فرانسه یا اقامت موقت این کشور، در مقطع کارشناسی تا دکترا تحصیل کنند. معمولاً این دو نوع ویزا تا پایان دوره تحصیلی اعتبار دارند. در کشور فرانسه مقطع کارشناسی سه ساله، کارشناسی ارشد دو ساله و مقطع دکترا سه ساله خواهد بود. در هر سال تحصیلی افراد باید 200 یورو هزینه بیمه پرداخت کنند. برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه نیز شرایطی وجود دارد. شرایط تحصیل در این کشور سطح تسلط بالا به زبان فرانسوی و انگلیسی، معدل بالا، تمکن مالی و… است.

برای تحصیل در فرانسه دانش‌آموزان و دانشجویان بین‌المللی، باید سالانه مبلغی را به‌عنوان شهریه بپردازند. این مبلغ با توجه به مقطع تحصیلی آن‌ها متفاوت خواهد بود. برای اخذ اقامت موقت فرانسه از طریق تحصیل، متقاضی باید از دانشگاه‌ها و مدارس این کشور پذیرش بگیرد. نکته مهم این است که در کشور فرانسه، امکان کار حین تحصیل و دریافت کمک‌هزینه و بورسیه‌های تحصیلی نیز وجود دارد.

دریافت اقامت فرانسه از طریق سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری یکی دیگر از روش‌های اخذ اقامت دائم فرانسه است. در این روش، فرد باید در این کشور شرکتی را تأسیس و به ثبت برساند یا اینکه در فرانسه در حوزه اقتصاد و صنعت سرمایه‌گذاری کند. برای ثبت شرکت در فرانسه ویزای نخبگان برای متقاضی صادر می‌شود. افرادی واجد شرایط دریافت این نوع ویزا، مدیران شرکت‌ها، مؤسسان و… هستند. این افراد باید برای اخذ ویزای خود ۵۰۰ یورو هزینه کنند. افرادی که می‌خواهند در کشور فرانسه ثبت شرکت انجام دهند، باید حداقل 30 ‌هزار یورو سرمایه داشته باشند. برای افرادی که می‌خواهند در فرانسه به فعالیت اقتصادی بپردازند نیز ویزای سرمایه‌گذاری این کشور صادر می‌شود.

این افراد باید با سرمایه خود، در برخی فعالیت‌های اقتصادی و صنعتی کشور فرانسه مشارکت کنند؛ برای مثال می‌توانند در این کشور برای افراد دیگر شغل ایجاد کنند. برای مثال برخی ایرانیان در کشور فرانسه با دریافت این نوع ویزا اقدام به تأسیس رستوران و کافه در این کشور کرده‌اند؛ درنتیجه به این طریق توانسته‌اند برای چندین نفر شغل ایجاد کنند. حداقل سرمایه لازم برای اخذ ویزای سرمایه‌گذاری و دریافت اقامت موقت فرانسه ۳۰۰ هزار یورو خواهد بود. درصورت دریافت هریک از ویزاهای سرمایه‌گذاری یا نخبگان و ثبت شرکت کشور فرانسه، متقاضی می‌تواند خانواده‌اش را نیز به‌عنوان همراه وارد این کشور کند. اعتبار این دو نوع ویزا حدود چهار سال بوده و باید تمدید شوند. در سال پنجم نیز متقاضی می‌تواند برای اخذ اقامت فرانسه اقدام کند. نکته مهم دیگر نیز این است که خانواده و همراهان سرمایه‌گذار نمی‌توانند بدون مجوز در فرانسه مشغول به فعالیت کاری شوند. آن‌ها باید از اداره مهاجرت این کشور مجوز فعالیت کاری خود را اخذ کنند.

اقامت خودحمایتی فرانسه چگونه است؟

دریافت ویزای خودحمایتی یکی از بهترین روش‌های اخذ اقامت دائم فرانسه محسوب می‌شود. برخی افراد توان مالی بالایی دارند و می‌توانند تا پایان زندگی بدون کار و کمک دولت مخارج زندگی خود را تأمین کنند. این افراد می‌توانند از روش خودحمایتی برای اخذ اقامت دائمی این کشور استفاده کنند. اقامت ‌خودحمایتی ساده‌ترین شیوه مهاجرت به فرانسه است. در این روش فرد باید به سفارت اثبات کند که توانایی مالی خوبی دارد و می‌تواند از خودش حمایت و مخارج زندگی‌اش را تأمین کند. برای اثبات این موضوع فرد باید در حساب خود 40 ‌هزار یورو، در حساب همسر 20 ‌هزار یورو و در حساب هریک از فرزندان 10 هزار یورو سرمایه قرار دهد.

در این صورت می‌تواند ویزای خودحمایتی این کشور را دریافت و به فرانسه مهاجرت کند، اما نکته‌ مهم درباره این روش اخذ اقامت موقت فرانسه و تبدیل آن به اقامت دائمی این کشور این است که فرد امکان کار در این کشور را نخواهد داشت. همچنین متقاضی به هیچ‌گونه سرمایه‌گذاری در فرانسه از این طریق نیاز ندارد و همین که بتواند مخارج خود را تأمین کند، کافی است. در این روش معمولاً مهاجرت به این کشور بسیار ساده است و پیچیدگی‌های خاصی ندارد. فرزندان افرادی که از این طریق وارد فرانسه می‌شوند، می‌توانند در این کشور به‌صورت رایگان مشغول به تحصیل شوند. بعد از مهاجرت خودحمایتی به فرانسه ویزای افراد معمولاً یک‌ سال اعتبار دارد و باید آن ‌را تمدید کنند. پس از گذشت پنج سال زندگی در این کشور اگر متقاضی قوانین را رعایت کرده باشد، مالیات خود را پرداخته باشد و… می‌تواند اقامت دائم فرانسه را دریافت کند.

اخذ اقامت موقت فرانسه

اخذ اقامت موقت فرانسه

آیا می‌توان از طریق ازدواج اقامت دائم فرانسه را دریافت کرد؟

شاید کمی جالب باشد، اما ازدواج نیز یکی از روش‌هایی است که می‌توان از طریق آن اقامت دائم کشور فرانسه را دریافت کرد. در این شیوه فرد متقاضی باید با یک شخص فرانسوی ازدواج کند و سپس با دریافت ویزای نامزدی به این کشور مهاجرت نماید، اما اخذ اقامت فرانسه از طریق ازدواج دشواری‌های خاص خود را دارد. در مرحله اول هردو طرف باید ۱۸ سال داشته باشند. سپس باید اثبات کنند که به یکدیگر علاقه‌مند هستند و آشنایی با هم کامل دارند.

فردی که می‌خواهد با شخص فرانسوی ازدواج کند نیز باید بتواند تمکن ‌مالی خود را به اثبات برساند. صدور ویزای نامزدی برای افرادی که می‌خواهند اقامت موقت فرانسه را دریافت و آن را به اقامت دائمی تبدیل کنند، حدود یک ماه طول می‌کشد. بعد از اخذ این نوع ویزا فرد می‌تواند به کشور فرانسه مهاجرت کرده و به همراه همسر خود در این کشور زندگی کند. اگر فرد چهار سال از زندگی‌اش در فرانسه گذشته باشد، می‌تواند اقامت دائم این کشور را دریافت کند. براساس نظر مهاجران، این روش یکی از پرچالش‌ترین و دشوارترین شیوه‌های دریافت اقامت این کشور است؛ زیرا فرانسه درباره ازدواج شهروندانش با مهاجران خارجی سختگیری‌های زیادی را اعمال می‌کند؛ به همین دلیل ممکن تست برخی افراد پذیرفته نشود، اما به‌طورکلی این روش مزایایی را نیز به همراه دارد؛ برای مثال در روش‌های دیگر افراد باید حدود پنج سال در فرانسه زندگی کنند تا موفق به اخذ اقامت خود شوند، اما در این روش تنها چهار سال زندگی در این کشور برای اخذ اقامت دائم فرانسه کافی است.

شرایط و قوانین دریافت اقامت فرانسه با تولد فرزند

دریافت اقامت فرانسه از طریق تولد فرزند نیز با وجود این که امکان‌پذیر است، چالش‌های زیادی دارد. در این روش افراد می‌توانند با دنیاآوردن فرزند در کشور فرانسه، هم برای او و هم برای خود اقامت دائمی این کشور را اخذ کنند، اما شرایط و قوانینی نیز در این باره وجود دارد. در مرحله اول اگر پدر و مادر بخواهند با تولد فرزندشان در فرانسه، اقامت دائم این کشور را دریافت کنند، باید حداقل یکی از آن‌ها فرانسوی باشد. اگر یکی از والدین تبعه این کشور باشد، اخذ اقامت موقت فرانسه و تبدیل آن به اقامت دائم کار آسانی خواهد بود.

حال باید دانست اگر پدر و مادر فرزند متولدشده فرانسوی نباشند، امکان اخذ اقامت این کشور برایشان وجود ندارد؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم خیر، در این صورت نه‌تنها برای والدین بلکه برای فرزند نیز امکان اخذ اقامت این کشور وجود ندارد. حال اگر فرزند از 11 سالگی به بعد، حدود 5 سال در این کشور ساکن شود و تحصیلات خود را در فرانسه بگذراند، می‌تواند اقامت دائم این کشور را دریافت کند؛ درنتیجه با تولد فرزند نمی‌توان اقامت این کشور را دریافت کرد؛ درحالی‌که در برخی کشورها مانند آمریکا، برزیل، کانادا و… می‌توان اقامت این کشور را با دنیاآوردن فرزند دریافت کرد.

حال اگر پدر و مادر نیز فرانسوی باشند، برای اخذ اقامت دائم فرانسه از این طریق ممکن است با برخی چالش‌ها روبه‌رو شوند. در مرحله اول هزینه زایمان در این کشور یکی از دشواری‌های دریافت این نوع اقامت است. هزینه زایمان و تولد فرزند در فرانسه حدود 4 هزار یورو خواهد بود که نسبتاً مبلغ بالایی است؛ به همین دلیل مهاجرت از این طریق معمولاً کمی دشوار بوده و ممکن است برای برخی افراد غیرممکن باشد.

نحوه اخذ ویزای فرانسه چگونه است؟

ویزاهای کشور فرانسه انواع مختلفی دارد و هر فرد باید با توجه به نوع اقامت خود یکی از آن‌ها را دریافت کند. مدارک موردنیاز هر فرد نیز با توجه به نوع ویزایش متفاوت خواهد بود. اخذ ویزای این کشور برای اقامت موقت فرانسه دشوار نیست و تنها در چند مرحله انجام می‌گیرد که در ادامه این مراحل را نام برده‌ایم:

جمع‌آوری مدارک

در مرحله اول هر فرد باید براساس نوع اقامت خود در فرانسه مدارک اخذ ویزا را جمع‌آوری کند؛ برای مثال فردی که می‌خواهد به‌منظور تحصیل اقامت این کشور را اخذ کند، باید مدارکی مثل انگیزه‌نامه، پاسپورت‌های قبلی، نامه پذیرش دانشگاه یا مدرسه، شناسنامه، کارت ملی و… را ارائه دهد.

پرکردن فرم اخذ ویزا

در این مرحله باید متقاضی فرم اخذ ویزا را به‌صورت آنلاین پر کند و از آن کپی بگیرد.

گرفتن وقت مصاحبه از سفارت فرانسه

در این مرحله از دریافت ویزا برای اقامت دائم فرانسه یا اقامت موقت و تبدیل آن به اقامت دائمی باید فرد جهت گرفتن وقت از سفارت فرانسه اقدام کند. سفارت وقتی را برای مصاحبه با متقاضی تعیین خواهد کرد.

حضور در سفارت

در مرحله آخر فرد باید در زمان تعیین‌شده در سفارت حضور یابد و به مصاحبه بپردازد. در این مصاحبه باید هدف خود از اقامت در فرانسه و نوع آن را بیان کند و مدارک خود را به مأمور سفارت تحویل دهد. اگر مدارک و شرایط فرد پذیرفته شوند، مأمور سفارت فرانسه ویزای موردنظر را صادر می‌کند. مدت‌زمان اخذ ویزا برای اقامت موقت فرانسه حدود 1 تا 3 ماه خواهد بود. اخذ ویزا در این کشور بین ۹۰ تا ۳۵۰ یورو نیز هزینه دارد.

اخذ اقامت موقت فرانسه

اخذ اقامت موقت فرانسه

انواع ویزای فرانسه و قوانین استفاده از آن‌ها

ویزاهای کشور فرانسه برای هر فرد متفاوت هستند. هر متقاضی با توجه به شرایط خود و هدفش از اقامت در این کشور، باید برای اخذ ویزای مناسب اقدام کند؛ زیرا هر فرد با توجه به شرایطش، با هدف خاص و متفاوتی مانند تحصیل، سرمایه‌گذاری، کار و… برای اخذ اقامت دائم فرانسه اقدام می‌کند. در زیر انواع ویزای کشور فرانسه و قوانین استفاده از آن‌ها را نام برده‌ایم:

ویزای پزشکی

این نوع ویزا برای افرادی مناسب است که می‌خواهند برای استفاده از خدمات درمانی در کشور فرانسه اقامت داشته باشند. برای دریافت ویزای پزشکی بیمار باید دارای یک دعوت‌نامه از مراکز درمانی فرانسه باشد. همچنین این نوع ویزا معمولاً تا پایان دوره درمان یا استفاده از خدمات پزشکی معتبر خواهد بود.

ویزای ازدواج

ویزای ازدواج یا نامزدی در صورتی برای افراد صادر می‌شود که بخواهند با یک فرد فرانسوی ازدواج کنند.

ویزای سرمایه‌گذاری

ویزای سرمایه‌گذاری برای افرادی که قصد دارند با راه‌اندازی کسب و کار، ثبت شرکت، فعالیت‌های اقتصادی و صنعتی و… اقامت موقت فرانسه را اخذ و آن را به اقامت دائمی تبدیل کنند، صادر می‌شود. این نوع ویزا معمولاً اعتبار طولانی‌مدتی داشته و قابلیت تمدید دارد.

ویزای کاری

ویزای کاری برای افرادی مناسب است که می‌خواهند، در کشور فرانسه به‌عنوان نیروی کار مشغول به فعالیت شوند. ویزای کاری هم با اعتبار بلندمدت و هم با اعتبار کوتاه‌مدت صادر می‌گردد. شرط دریافت این نوع ویزا، داشتن دعوت‌نامه از طرف کارفرما در فرانسه است.

ویزای ترانزیت

ویزای ترانزیت در شرایطی صادر می‌شود که فرد در طول سفرش بخواهد در فرودگاه‌های فرانسه توقفی داشته باشد. درصورت داشتن این نوع ویزا متقاضی تنها می‌تواند در فرانسه فرود داشته باشد و مجاز به ترک فرودگاه نخواهد بود.

ویزای تحصیلی

با دریافت ویزای تحصیلی نیز می‌توان برای اقامت دائم فرانسه اقدام کرد. این ویزا معمولاً تا پایان دوره تحصیل اعتبار دارد و شرط اخذ آن پذیرش در دانشگاه‌ها یا مدارس این کشور است.

ویزای توریستی

این نوع ویزا برای گشت و گذار و تفریح در فرانسه مناسب است. اعتبار این نوع ویزا کوتاه‌مدت است و با دریافت آن نمی‌توان به فعالیت کاری یا تحصیلی فرانسه پرداخت.

بهترین شهرهای فرانسه برای اقامت و زندگی

برای اقامت دائم فرانسه یا اقامت موقت و کوتاه‌مدت در این کشور، شما باید شهری را برای زندگی انتخاب کنید. در کشور فرانسه شهرهای بسیاری وجود دارند که از نظر امکانات زندگی، امکانات تفریحی، دانشگاه‌ها، فرهنگ و آداب و رسوم مردم و… رتبه خوبی در جهان دارند. هزینه زندگی در این شهرها معمولاً بالا خواهد بود؛ زیرا جزء پر متقاضی‌ترین مناطق برای سکونت مهاجران خارجی به حساب می‌آیند. در زیر بهترین شهرهای فرانسه برای زندگی را به ترتیب نام برده‌ایم:

پاریس

قطعاً وقتی نام پاریس را می‌شنوید، ناخودآگاه تصاویر پر زرق و برق این شهر در ذهن تداعی می‌شود. پاریس شهری خوش آب و هوا و پایتخت کشور فرانسه است. این شهر بسیار زیبا و دیدنی است و تقریباً گران‌ترین‌ترین شهر فرانسه برای زندگی محسوب می‌شود. هزینه‌های زندگی در پاریس برای هر فرد می‌تواند بین ۱۲۰۰ تا ۱۹۰۰ یورو در ماه باشد.

تولوس

لوتوس از دیگر شهرهایی است که گزینه بسیار مناسبی برای اقامت موقت فرانسه یا اقامت دائمی به شمار می‌آید. همچنین چهارمین شهر بزرگ کشور فرانسه بوده که جمعیت زیادی را در خود جای داده است. این شهر بزرگ دارای مدارس و مراکز آموزشی معتبر و رتبه برتر در جهان است. مدرسه معروف لوتوس نیز در این قرار دارد. هزینه‌های زندگی در شهر لوتوس برای هر فرد حدود ۷۰۰ یورو در ماه است.

لیون

لیون شهری زیبا و پر از جاذبه در فرانسه است که از نظر امکانات و زیبایی رتبه جهانی دارد. این شهر دارای جاذبه‌های گردشگری زیادی بوده و مناسب‌ترین گزینه برای تأسیس کسب و کار است. هزینه‌های زندگی در این شهر برای هر فرد حدود ۹۰۰ یورو در ماه برآورد شده است.

بهترین شهرهای فرانسه برای تحصیل در سال ۲۰۲۲

یکی از شیوه‌های اخذ اقامت دائم فرانسه تحصیل است. کشور فرانسه همواره یکی از محبوب‌ترین کشورهای جهان برای تحصیل به شمار می‌آید؛ زیرا در این شهر دانشگاه‌هایی با سطح کیفیت آموزشی بالا، مراکز تفریحی، جاذبه‌های گردشگری، مراکز تحقیقاتی و… زیادی وجود دارد، اما تنها انتخاب فرانسه به‌عنوان مقصد تحصیل کافی نیست و انتخاب شهر مناسب برای تحصیل در این کشور نیز بسیار اهمیت دارد. در ادامه بهترین شهرهای فرانسه برای تحصیل و زندگی دانشجویی را ذکر کرده‌ایم:

پاریس

بی‌شک پاریس یکی از بهترین شهرهای جهان برای تحصیل محسوب می‌شود. در این شهر بهترین دانشگاه‌های جهان از نظر رتبه‌بندی فعالیت می‌کنند و سطح کیفیت آموزشی آن‌ها بسیار بالاست. پاریس مدارس و دانشگاه‌های بین‌المللی فراوانی دارد که هرساله دانشجویان و دانش‌آموزان زیادی را پذیرش می‌کنند. از بهترین دانشگاه‌های پاریس می‌توان به پیر و ماری کوری، نرمال سوپرنور، پلی‌تکنیک و… اشاره کرد.

اخذ اقامت موقت فرانسه

اخذ اقامت موقت فرانسه

تولوز

تولوز نیز از دیگر شهرهای عالی برای تحصیل و اقامت موقت فرانسه و سومین شهر برتر برای تحصیل در فرانسه است. همچنین تولوز در عرصه جهانی نیز رتبه ۶۸ را دارد. در این شهر امکانات و خدمات فراوانی برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌شود.

مونت پلیه

مونت پلیه چهارمین شهر برتر کشور فرانسه برای زندگی دانشجویی است. این شهر سالانه 7 هزار دانشجوی بین‌المللی را پذیرش می‌کند و در جهان رتبه نودمین شهر دانشجویی را به خود اختصاص داده است. این شهر بازار کار فوق‌العاده‌ای دارد و دانشجویان می‌توانند بعد از فارغ‌التحصیلی سریعاً مشغول به کار شوند.

هزینه‌های زندگی در فرانسه چقدر است؟

معمولاً هزینه‌های زندگی مهم‌ترین مسئله‌ای است که درباره اقامت دائم فرانسه ذهن افراد را به خود مشغول می‌کند. به‌طورکلی تمامی کشورهای اروپایی گران هستند و هزینه‌های زندگی در آن‌ها بالاست؛ به همین دلیلی پاریس نیز از این قائده مستثنا نبوده و معمولاً هزینه‌های زندگی و تحصیل در این کشور نیز می‌تواند از سایر کشورها بسیار بالا باشد، اما هزینه‌های یک زندگی نسبتاً ایده‌آل در فرانسه نیز می‌تواند مانند هر کشور دیگری، براساس سبک زندگی افراد تعیین شود؛ برای مثال، اگر فردی بخواهد در ساختمان‌های بسیار لوکس و در منطقه‌ای با بالاترین حد امکانات زندگی کند، می‌تواند شهر پاریس را انتخاب کند. حال برای زندگی در این شهر ماهانه باید حدود ۱۲۰۰ تا ۱۹۰۰ یا 2 هزار یورو برای هزینه‌های زندگی هر فرد پرداخت شود. بخش عمده‌ای از این مقدار هزینه صرف خورد و خوراک و مابقی آن نیز صرف تفریحات، رفت و آمد، قبوض انشعابات و… می‌شود. البته اگر بخواهید برای اقامت موقت فرانسه در پاریس ساکن شوید، باید جدا از این هزینه‌ها مبلغی را نیز به‌عنوان اجاره مسکن بپردازید. برای اجاره مسکن فرد باید ماهانه حدود ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو هزینه پرداخت کند.

این هزینه با توجه به متراژ و امکانات و همچنین موقعیت مکانی خانه تعیین می‌شود، اما اگر فرد در شهرهای ارزان‌تر فرانسه زندگی کند، قطعاً هزینه‌هایش بسیار کاهش خواهد یافت.‌ علاوه بر این موارد نوع اقامت در فرانسه نیز می‌تواند در تعیین هزینه‌ها نقش مهمی داشته باشد؛ برای مثال، اگر فردی بخواهد در فرانسه اقامت تحصیلی داشته باشد، علاوه بر هزینه‌های زندگی و مسکن باید هزینه و شهریه دانشگاه خود را نیز بپردازد. شهریه دانشگاه‌های این کشور بسته به نوع آن‌ها متفاوت است.

خورد و خوراک هزینه به یورو
هر عدد نان دو یورو
۱۲ عدد تخم‌مرغ سه یورو
یک کیلوگرم مرغ ده یورو
یک کیلوگرم برنج سفید سه یورو
یک بطری آب یک یورو
یک کیلو سیب‌زمینی ۳ یورو

 

اجاره مسکن هزینه به یورو
اینترنت ماهانه ۳۰ یورو
گاز ۷۰ یورو
برق ۵۰ یورو
آب ۴۰ یورو
اجاره ماهانه مابین ۴۰۰ تا ۲۰۰۰ یورو

پردرآمدترین مشاغل کشور فرانسه در سال ۲۰۲۲

اگر بخواهید اقامت دائم فرانسه را دریافت کنید، قطعاً برای تأمین هزینه‌های خود نیاز به یک شغل مناسب خواهید داشت. شغل شما باید درآمدی نسبتاً بالا داشته باشد تا بتوانید در شهرهای گران فرانسه از پس تأمین مخارج زندگی خود برآیید. به همین دلیل معمولاً درآمد مشاغل در فرانسه برای مهاجران خارجی جزء مهم‌ترین مسائل خواهد بود. در سال ۲۰۲۲ چندین رشته شغلی در این کشور، در لیست پردرآمدترین مشاغل قرار گرفته‌اند. در زیر پردرآمدترین مشاغل کشور فرانسه را نام برده‌ایم:

مدیر بازاریابی

مدیران بازاریابی از جمله افرادی هستند که درآمد نسبتاً بالایی در کشور فرانسه دارند. یک مدیر بازاریابی می‌تواند در طول سال حدود ۷۵ هزار یورو درآمد کسب کنند. این فرد مسئول خلق استراتژی‌های بازاریابی برای فروش محصول و ارائه خدمات کسب و کارها خواهد بود.

وکالت

وکالت از دیگر مشاغل پردرآمدی است که می‌توانید بعد از اخذ اقامت موقت فرانسه، در زمینه آن فعالیت کنید. وکلا به‌دلیل زندگی پراسترس و چالش‌هایی فراوانی که به‌دلیل شغل خود با آن‌ها مواجه هستند، در کشور فرانسه حقوق بسیار بالایی دریافت می‌کنند. یک وکیل می‌تواند در سال حدود ۱۳۰ هزار یورو درآمد کسب کند. وکلا در فرانسه هم می‌توانند در زمینه حل پرونده‌های موکلان و هم در زمینه انجام امور حقوقی مانند ثبت اسناد فعالیت کنند.

خلبانی هواپیما

خلبانان هواپیما می‌توانند در طول سال درآمدی بالغ بر ۹۰ هزار یورو کسب کنند. این شغل به‌هیچ‌عنوان ساده نیت و چالش‌ها و پیچیدگی‌های خاص خود را دارد.

مدیر شرکت

مدیریت شرکت نیز درآمد بالایی در فرانسه دارد. افرادی که بعد از اخذ اقامت دائم فرانسه در این حوزه فعالیت می‌کنند، می‌توانند سالانه حدود ۱۲۰ هزار یورو درآمد کسب کنند. مدیران شرکت‌ها وظیفه دارند که امور یک شرکت را به‌طور کامل مدیریت کرده و برای پیشبرد هرچه بهتر آن‌ها سیاست‌ها و استراتژی‌های مختلفی را تدوین کنند.

قوانین کار در کشور فرانسه چیست؟

برای یافتن کار در فرانسه افراد می‌توانند رزومه خود را به‌صورت آنلاین برای کارفرما ارسال کنند. رزومه باید شامل سوابق کاری، مدرک تحصیلی، میزان تسلط به زبان و… باشد. در صورتی که کارفرما رزومه را تأیید کند، از فرد برای کار در فرانسه دعوت خواهد کرد. به‌طور‌کلی همه افراد بعد از اخذ اقامت موقت فرانسه و زندگی در این کشور، نیاز به کار و شغل مناسب خواهند داشت، اما درباره کار در این کشور نیز برخی قوانین طرح ‌شده‌اند. این قوانین عبارت‌اند از:

ساعت کاری

هر فرد باید حداقل ۳۵ ساعت در هفته کار کند، اما میزان کار در هفته نباید از ۴۸ ساعت بیشتر باشد.

میزان حقوق

میزان حقوق در کشور فرانسه براساس سابقه، رشته شغلی، مدرک تحصیلی و… تعیین می‌شود، اما به‌طورکلی حداقل حقوق در این کشور اروپایی، حدود ۱۵۰۰ یورو در ماه است.

مرخصی

طبق قوانین کار در کشور فرانسه هر فرد در طول سال، دارای حدود 30 روز مرخصی با حقوق خواهد بود. فرد می‌تواند در طول ماه حدود دو روز به مرخصی برود.

حمایت از نیروی کار

بعد از دریافت اقامت دائم فرانسه و کار در این کشور، قانون حمایت از نیروی کار نیز شامل حال افراد می‌شود. مطابق این قانون باید از کارمندان خانم باردار و افرادی که حین کار دچار آسیب‌دیدگی شده‌اند به‌طور کامل حمایت شود.

زبان

دیگر قانونی که در خصوص کار در کشور فرانسه باید مورد توجه قرار گیرد، یادگیری زبان است. افراد برای اینکه بتوانند در این کشور به فعالیت کاری بپردازند، باید حتماً به زبان فرانسوی تسلط کامل داشته باشند؛ یعنی یادگیری زبان انگلیسی به‌تنهایی برای کار در فرانسه کافی نخواهد بود.

مشاغل مورد نیاز در کشور فرانسه کدام‌اند؟

همه افراد معمولاً بعد از اخذ اقامت موقت فرانسه برای زندگی در این کشور به‌دنبال کار خواهند بود. پیداکردن کار در این کشور می‌تواند نسبتاً سخت باشد؛ زیرا در سال ۲۰۲۲ نرخ بیکاری فرانسه ۸ درصد اعلام شده است؛ یعنی از هر صد نفر حدود ۸ نفر بیکار خواهند بود. نرخ بیکاری در این کشور نسبتاً بالا است. افرادی که می‌خواهند مقیم فرانسه شوند، باید بدانند که کدام یک از فعالیت‌ها در لیست مشاغل مورد نیاز فرانسه قرار دارند؛ به این ترتیب به‌دلیل نیاز بودن آن مشاغل افراد می‌توانند به‌سرعت در آن رشته‌های شغلی مشغول به فعالیت شوند. در زیر لیست مشاغل مورد نیاز در کشور فرانسه را نام برده‌ایم:

اخذ اقامت موقت فرانسه

اخذ اقامت موقت فرانسه

بانکداری

بانکداری یکی از مشاغل مورد نیاز در کشور فرانسه است. بانکداری شامل کارمندان و مدیران بانک می‌شود. برای فعالیت در این ردیف شغلی افراد باید تحصیلات مرتبط داشته و دارای سابقه و تجربه کافی باشند.

مدیریت کشاورزی

این رشته شغلی نیز جایگاه ویژه‌ای در لیست مشاغل مورد نیاز فرانسه دارد و این کشور با کمبود نیرو در این زمینه مواجه است؛ به همین دلیل مدیریت کشاورزی می‌تواند یکی از مناسب‌ترین انتخاب‌های مهاجران، بعد از اخذ اقامت دائم فرانسه باشد. مدیران کشاورزی مسئولیت‌ها و وظایف متعددی دارند. از مهم‌ترین وظایف این گروه شغلی می‌توان به شناخت آفات، حصول اطمینان از رعایت بهداشت، سازمان‌دهی تجهیزات مورد نیاز مزرعه، تبلیغات محصولات مزرعه، نظارت بر کارگران مزرعه و… اشاره کرد. مهندسی تحقیق و توسعه نیز از جمله مشاغل مورد نیاز کشور فرانسه محسوب می‌شود. مهندسان این رشته وظیفه تحقیق و توسعه محصولات سازمان و شرکت‌ها و طراحی آن‌ها را بر عهده دارند. آن‌ها به‌طور معمول در محیط‌های رسمی و اداری مشغول به فعالیت می‌شوند.

نحوه خرید ملک در کشور فرانسه و هزینه آن

خرید ملک نیز از مهم‌ترین مسائل بعد از اخذ اقامت موقت فرانسه محسوب می‌شود. اگر افراد دارای سرمایه کافی باشند، بهتر است به‌جای اجاره مسکن، در کشور فرانسه ملک خریداری کنند. در این کشور قیمت ملک بسیار بالاست. قیمت مسکن در فرانسه مانند همه کشورها، براساس سن بنا، موقعیت جغرافیایی، متراژ و… تعیین می‌شود؛ برای مثال اگر بخواهید در پاریس که پایتخت و لوکس‌ترین شهر فرانسه است، ملک خریداری کنید،

باید در ازای هر مترمربع هزینه‌ای بالغ بر 10 تا 10 هزار یورو پرداخت کنید، اما اگر قصد خرید ملک در حاشیه شهرهای فرانسه را داشته باشید، باید برای هر مترمربع حدود ۴ هزار یورو پرداخت کنید. پس به‌طورکلی هرچقدر ملک لوکس‌تر و در منطقه بهتری واقع شده باشد، قیمت بالاتری خواهد داشت. هزینه خرید ملک در کشور فرانسه نیز مراحل خاص خود را دارد. اگر بعد از دریافت اقامت دائم فرانسه می‌خواهید در این کشور ملک خریداری کنید، باید مراحل زیر را طی کنید:

دریافت مشاوره از بنگاه‌های محلی

در مرحله اول باید از بنگاه‌های محلی مشاوره دریافت کنید. این بنگاه‌ها ملک مناسب را برای شما یافته و می‌توانید از ملک بازدید کنید.

گفت‌وگو با فروشنده

در مرحله بعد باید با فروشنده گفت‌وگو کنید. در این مرحله بر سر مبلغ ملک گمانه‌زنی شده و درنتیجه قرارداد خرید بسته می‌شود.

  • در مرحله بعد نیز افراد باید برای انتقال سند ملک به دفتر اسناد رسمی مراجعه کنند.
  • در دفاتر اسناد رسمی سند از فروشنده به نام خریدار منتقل و سند شش‌دانگ ملک به نام خریدار صادر می‌‌شود.
  • در این مرحله خریدار و فروشنده باید حدود 1 تا 3 درصد از مبلغ ملک را به‌عنوان کمیسیون بپردازند.

نکته: برای خرید ملک در کشور فرانسه تمامی مهاجران خارجی، باید حداقل 18 سال داشته باشند. همچنین بعد از اخذ اقامت موقت فرانسه هیچ محدودیتی وجود ندارد و افراد می‌توانند هرچقدر که بخواهند در این کشور ملک خریداری کنند.

نکات مهم درباره خرید ملک در کشور فرانسه

اگر از جمله افرادی هستید که بودجه کافی برای خرید ملک در فرانسه را دارید و می‌خواهید ملک مناسبی در این کشور خریداری کنید، باید به برخی نکات مهم توجه کنید. این نکات به شما کمک می‌کند تا بهترین ملک را در این کشور خریداری و از بروز ضرر و زیان‌های احتمالی نیز جلوگیری کنید. در زیر به بررسی این نکات پرداخته‌ایم:

تحقیق درباره ملک

بعد از دریافت اقامت دائم فرانسه اولین موردی که در حین خرید ملک باید مدنظر قرار دهید، تحقیق در خصوص آن است. شما باید قبل از خرید ملک حتماً از مردم منطقه موردنظر درباره آن تحقیق کنید؛ زیرا ممکن است بنگاه‌داران ملکی را برایتان در نظر بگیرند که چندان مناسب نباشد؛ پس به‌طورکلی باید درباره سن بنا تحقیق کرده و زیرساخت آن را کامل بررسی کنید.

کمک‌گرفتن از وکیل ملکی

مسلماً خرید ملک در کشور فرانسه پیچیدگی‌های فراوانی دارد و به‌هیچ‌عنوان ساده نخواهد بود؛ به همین دلیل خرید ملک در این کشور باید با کمک افراد متخصص انجام گیرد. شما می‌توانید در این زمینه از وکلای ملکی کمک بگیرید. این وکلا امور مربوط به خرید را به‌طور کامل انجام داده و مناسب‌ترین ملک را برای‌تان خریداری می‌کنند.

تعیین شرایط فسخ قرارداد

پس از اخذ اقامت موقت فرانسه برای خرید ملک در این کشور، باید به تعیین شرایط فسخ قرارداد نیز توجه کنید. توجه داشته باشید که شما می‌خواهید در یک کشور بیگانه ملک خریداری کنید و احتمال بروز مشکلات بسیار بالا است؛ به همین دلیل باید حتماً شرایط فسخ را نیز در قرارداد ذکر کنید تا در صورت بروز مشکل امکان فسخ و ابطال آن ‌را داشته باشید.

زیباترین جاذبه‌های گردشگری فرانسه

بی‌شک فرانسه یکی از زیباترین کشورهای جهان بوده و به همین دلیل سالانه میزبان میلیون‌ها توریست از سراسر کشورهای جهان است. کشور فرانسه جاذبه‌های گردشگری فراوانی دارد و بعد از اخذ اقامت دائم فرانسه می‌توانید با گشت و گذار در این کشور از دیدن آن‌ها لذت ببرید. در زیر چند مورد از جاذبه‌های گردشگری این کشور زیبا را نام برده‌ایم:

برج ایفل

برج ایفل یکی از زیباترین و مشهورترین جاذبه‌های گردشگری است؛ به‌گونه‌ای که بیشتر مردم جهان کشور فرانسه را با تصاویر این برج شناسایی می‌کنند. این برج ۳۳۶ پروژکتور نورپردازی دارد که با نقطه‌های نوری به زیبایی و جذابیت این برج می‌افزایند.

موزه لوور

موزه لوور از دیگر جاذبه‌های گردشگری کشور فرانسه است که بیش از ۳۰ هزار اثر هنری از تمدن‌های مختلف را در خود جای داده است. بعد از دریافت اقامت موقت فرانسه بازدید از این موزه می‌تواند بسیار هیجان‌انگیز و لذت‌بخش باشد. از مهم‌ترین آثاری که در این موزه نگهداری می‌شوند، می‌توان به کتیبه کوروش کبیر، لوح حمورابی، تابلو مونالیزا و… اشاره کرد.

جزیره کرس

جزیره کرس یکی از زیباترین مناطق دیدنی کشور فرانسه است. این جزیره در دریای مدیترانه قرار دارد و دارای چشم‌اندازی کوهستانی است. آب و هوای معتدل و دل‌انگیز این جزیره سبب شده است که سالانه مهاجران زیادی برای بازدید از آن وارد فرانسه شوند.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم فرانسه

اگر به‌عنوان یک شخص ایرانی بخواهید اقامت دائم فرانسه را اخذ کنید، باید تا حد زیادی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم این کشور آشنایی داشته و خود را با عادات و فرهنگ آن‌ها سازگار کنید. دین مردم کشور فرانسه مسیحی است، اما طرفداران ادیان دیگر مانند اسلام، یهود و… نیز در این کشور زندگی می‌کنند؛ زیرا مردم فرانسه از نژادهای مختلف تشکیل شده‌اند. زبان مردم این کشور نیز فرانسوی است. مردم فرانسه تعصب خاصی روی کشور خود دارند؛ به‌گونه‌ای که اگر فردی از کشور آن‌ها انتقاد کند، آن را توهین بزرگی تلقی می‌کنند.

فرانسوی‌ها عاشق شیک‌پوشی هستند و در حوزه مد و لباس حاضرند هزینه‌های زیادی را بپردازند. فرهنگ مردم فرانسه به‌گونه‌ای است که معتقدند همه با یکدیگر برابر هستند و نباید هیچ‌گونه نژادپرستی در این کشور وجود داشته باشد. اگر بخواهید اقامت موقت فرانسه یا اقامت دائم این کشور را دریافت کنید، باید بدانید که مردم فرانسه خیلی سخت با مهاجران خارجی ارتباط برقرار می‌کنند. در کشور فرانسه مردم سعی می‌کنند فرزندان کمتری داشته باشند، اما تمام‌قد از آن‌ها حمایت می‌کنند. فرانسوی‌ها برخلاف تصوری که از آن‌ها داریم، در خصوص ازدواج کاملاً منطقی عمل می‌کنند و براساس عشق و عاشقی پیش نمی‌روند.