مهاجرت تحصیلی انگلیس – هزینه و مدارک و شرایط مورد نیاز و مراحل انگلیس یکی از زیباترین و پیشرفته‌ترین کشورهای اروپایی است، که در غرب قاره ‌اروپا قرار گرفته. پایتخت این کشور شهر لندن بوده، که امروزه مقصد مهاجران زیادی از سراسر جهان است. همانطور که می‌دانید مهاجرت تحصیلی به انگلیس بسیار مورد توجه بوده، و سالانه دانشجویان زیادی از سراسر جهان برای تحصیل به این کشور وارد می‌شوند. انگلیس بی‌شک یکی از بهترین کشورهای جهان برای تحصیل بوده، و کاملاً طبیعی است که تعداد متقاضیان تحصیل در این کشور روزبه‌روز درحال افزایش است. به همین دلیل تحصیل در این کشور، می‌تواند از بهترین تصمیمات زندگی هر فردی به حساب بیاید. تحصیل در این کشور مزایای فراوانی برای دانشجویان بین‌المللی دارد، و به‌همین دلیل تا این اندازه پرمتقاضی است. در زیر به چند مورد از مهم‌ترین مزایای تحصیل در کشور انگلیس اشاره نموده‌ایم.

مهاجرت تحصیلی انگلیس

مدارک معتبر: اولین مزیتی که تحصیل در کشور انگلیس برای دانشجویان بین‌المللی به‌همراه دارد، اخذ مدارک تحصیلی معتبر است. تقریباً می‌توان گفت مدارک تحصیلی صادره از طرف دانشگاه‌های انگلیس، در تمام کشورهای دنیا معتبر بوده، و دانشجویان بین‌المللی پس‌از تحصیل در این کشور می‌توانند در نقاط مختلف دنیا مشغول به کار شوند. به علت دشوار بودن اخذ مدرک تحصیلی در دانشگاه‌های انگلیس، افراد فارغ‌التحصیل در این کشور جزو با استعدادترین نیروهای کار در جهان به حساب می‌آیند. درنتیجه افرادی که مدارک خود را از دانشگاه‌های این کشور اخذ نموده باشند، می‌توانند با حقوق بالاتری مشغول به کار شوند، و یافتن شغل موردنظر نیز برایشان بسیار آسان خواهد بود.

تحصیل در بهترین دانشگاه های دنیا

انگلیس ازنظر رتبه‌بندی جهانی دارای بهترین و معتبرترین دانشگاه‌ها بوده، و سطح کیفیت آموزشی در دانشگاه‌های این کشور بسیار بالا است. این به گونه‌ای است که بسیاری از دانشگاه‌های معتبر در جهان شیوه تدریس و آموزش در دانشگاه‌های انگلیس را، به‌عنوان استانداردی برای تدریس به دانشجویان خود تعیین نموده‌اند. علاوه بر این موارد دانشجویان بین المللی با تحصیل در این کشور از امکانات بسیار زیادی نیز بهره‌مند می‌شوند. جالب است بدانید دانشگاه معروف آکسفورد نیز در کشور انگلستان قرار دارد.

تنوع بالا و کوتاه تر بودن دوره های تحصیلی

تنوع بالای رشته‌ها و کوتاه‌تر بودن دوره‌های تحصیلی در دانشگاه‌های این کشور نیز، می‌تواند از دیگر مزایای مهاجرت تحصیلی انگلیس محسوب شود. در دانشگاه‌های این کشور بیش از سی‌هزار رشته‌تحصیلی متنوع وجود دارد، و دانشجویان می‌توانند براساس علاقه و استعداد خود در رشته مورد نظرشان تحصیل نمایند. دوره‌های تحصیلی در کشور انگلستان نیز نسبت‌به سایر کشورها کوتاه‌تر است، درنتیجه دانشجو در تایم و مدت‌زمان کمتری فارغ‌التحصیل شده و می‌تواند مدرک‌تحصیلی خود را اخذ نماید.

بهره مندی از بورسیه های تحصیلی

یکی دیگر از مزایای تحصیل در این کشور بهره‌مندی از بورسیه‌های تحصیلی است. دانشگاه‌های انگلیس برای دانشجویان بین‌المللی و داخلی خود بورسیه‌های مختلفی را در نظر می‌گیرند. دانشجو با اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های این کشور، می‌تواند بخش زیادی از هزینه‌های تحصیل خود را پرداخت نماید. البته این بورسیه‌ها معمولا به دانشجویانی که نمرات بالایی کسب نموده و دارای سابقه تحصیلی قابل قبولی باشند اهدا می‌شود. اما دانشگاه‌های انگلیس گاها به دانشجویانی که از نظر مالی شرایط مناسبی ندارند نیز بورسیه پرداخت می‌نمایند. مقدار این بورسیه‌ها به گونه‌ای بوده، که می‌توانند در تامین مخارج تحصیل دانشجویان بین‌المللی بسیار کمک کننده باشند.

مهاجرت تحصیلی انگلیس

مهاجرت تحصیلی انگلیس

مناسب بودن هزینه

بدون‌شک انگلیس یکی از کشورهای گران قاره اروپا محسوب می‌شود. اما هزینه‌های تحصیل در انگلیس نسبت‌به سایر کشورهای انگلیسی‌زبان مناسب‌تر است. درنتیجه دانشجو می‌تواند با مناسب‌ترین هزینه، در یکی از بهترین و پیشرفته‌ترین کشورهای قاره اروپا تحصیل نماید.

محیط بین المللی

کشور انگلیس قطعا یک محیط بین‌المللی است که تنوع فرهنگی زیادی در آن دیده می‌شود. معاشرت با دانشجوهای بین‌المللی در کشور انگلیس، باعث کسب تجربه بیشتر و همچنین شناخت فرهنگ‌های مختلف در جهان می‌شود. درنتیجه این‌مورد را نیز می‌توان یکی از مهم‌ترین مزایای مهاجرت تحصیلی انگلیس برای دانشجویان بین‌المللی به حساب آورد.

مهم ترین معایب مهاجرت تحصیلی انگلیس

مهاجرت تحصیلی به انگلیس علیرغم تمام مزایایی که دارد می‌تواند برخی معایب را نیز برای دانشجویان بین‌المللی به‌همراه داشته باشد. این معایب به‌گونه‌ای هستند که گاهاً برخی از دانشجویان را از مهاجرت تحصیلی به این کشور منصرف می‌نمایند. اما به‌طور کلی می‌توان گفت که مزایای تحصیل در این کشور، نسبت‌به معایب آن بسیار بیشتر است. در زیر چند مورد از مهم‌ترین معایب مهاجرت تحصیلی به این کشور را نام برده‌ایم:

اختلافات فرهنگی

مردم کشور انگلیس نسبت ‌به مردم سایر کشورها دارای فرهنگ متفاوتی بوده، و برقراری ارتباط صمیمانه با آن‌ها معمولاً دشوار خواهد بود. به‌عنوان مثال، در میان مردم انگلیس نژادپرستی زیادی دیده می‌شود، این در حالی است که در برخی کشورها نژادپرستی یا اصلا وجود ندارد و یا بسیار کم است. البته رفتار مردم انگلیس با مهاجران خارجی عموما خوب بوده، اما زمان زیادی طول می‌کشد تا بتوان با آن‌ها معاشرت نمود و ارتباط دوستانه برقرار کرد.

نرخ بالای تورم

یکی از چالش‌هایی که بعد از مهاجرت تحصیلی انگلیس با آن مواجه می‌شوید، نرخ بالای تورم در این کشور است. تورم در این کشور همواره با افزایش روبه‌رو بوده و میزان حقوق نیروی‌کار نسبت ‌به نرخ تورم، پایین‌تر از حد استاندارد است. درنتیجه اگر بخواهید در کشور انگلیس زندگی کنید، علی‌رغم دریافت بورسیه می‌بایست حتما کار دانشجویی داشته باشید و یا از منابع درآمدی دیگر خود هزینه‌های‌تان را تامین نمایید. همچنین میزان حقوق مهاجران خارجی نسبت به مردم انگلیس در این کشور پایین تر است.

مهاجرت تحصیلی انگلیس

مهاجرت تحصیلی انگلیس

کم بودن درصد شانس دریافت بورسیه

با وجود این که دولت انگلیس و دانشگاه‌های سراسری این کشور معمولاً به دانشجویان بین‌المللی بورسیه پرداخت می‌کنند، شانس دریافت این کمک‌هزینه برای دانشجویان بین المللی نسبت ‌به سایر کشورها بسیار کم است. به این دلیل که این نوع کمک‌هزینه درسی معمولاً به افرادی تعلق می‌گیرد که از نظر معدل و نمرات در سطح قابل ‌قبولی باشند. همچنین برخی از دانشگاه‌های انگلیس تنها به افرادی بورسیه پرداخت می‌کنند که در مقاطع کارشناسی‌ ارشد و دکترا مشغول به تحصیل باشند.

وضعیت بد آب و هوایی

بعد از مهاجرت تحصیلی به انگلیس قطعا شما مانند یک شهروندانگلیسی، می‌بایست در این کشور زندگی کنید. حال وضعیت بد آب‌وهوایی از دیگر معایب مهاجرت به این کشور محسوب می‌شود. آب‌وهوای کشور انگلیس معمولاً مرطوب بوده و برای برخی افراد که مبتلا به بیماری‌های خاص هستند مناسب نیست.

بالا بودن میزان جرم و جنایت

در کشور انگلیس میزان جرم و جنایت در سال‌های اخیر افزایش زیادی داشته و درنتیجه این مسئله انگلیس را به یک منطقه نسبتاً ناامن تبدیل نموده ‌است. درنتیجه اگر برای تحصیل تمایل دارید که در کشوری امن و آرام زندگی کنید، این نکته را نیز در نظر بگیرید و در خصوص معایب مهاجرت تحصیلی انگلیس بیشتر مطالعه نمایید.

شرایط تحصیل در انگلیس در مقاطع مختلف

افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به کشور انگلستان را دارند می‌بایست دارای برخی شرایط باشند، تا بتوانند در دانشگاه‌های این کشور پذیرش شوند. این شرایط با توجه به مقطع تحصیلی دانشجو متفاوت است. اما تنها شرطی که میان تمام مقاطع تحصیلی مشترک است، این است که همه دانشجویان می‌بایست به زبان انگلیسی مسلط باشند. در زیر شرایط تحصیل در مقاطع مختلف در دانشگاه‌های انگلستان را نام برده‌ایم:

تحصیل در مقطع کارشناسی

 • برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های انگلیس همه دانشجویان بین‌المللی می‌بایست دارای مدرک آیلتس پنج باشند.
 • طول این مقطع تحصیلی در کشور انگلستان حدود سه سال است. دانشجویان در این تایم نمی‌توانند خانواده خود را به‌عنوان همراه به کشور انگلستان بیاورند.
 • بعد از مهاجرت تحصیلی انگلیس دانشجویان بین المللی در این کشور مجاز به بیش از ده‌ساعت کار دانشجویی در هفته نیستند.
 • هزینه تحصیل در این مقطع می‌تواند مابین ۱۲هزار الی ۲۰هزار پوند در سال باشد.
مهاجرت تحصیلی انگلیس

مهاجرت تحصیلی انگلیس

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

 • تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد در کشور انگلیس حدود یک‌سال به طول می‌ انجامد.
 • در این مقطع دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در هفته حدود بیست ساعت به کار دانشجویی بپردازند.
 • در این دوره برخلاف مقطع کارشناسی دانشجو می‌تواند خانواده خود را نیز وارد انگلستان نماید.
 • خانواده دانشجو در کشور انگلستان می‌توانند به‌صورت تمام‌وقت کار کنند.
 • دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد در این کشور را دارند می‌بایست دارای مدرک آیلتس شش باشند.
 • هزینه تحصیل در این مقطع حداقل ۹۰۰۰هزار پوند خواهد بود.

تحصیل در مقطع دکترا

 • دوره‌های تحصیلی در مقطع دکترا در کشور انگلستان سه‌ساله خواهد بود.
 • دانشجویان بین‌المللی با اخذ مدرک کارشناسی‌ارشد خود از دانشگاه‌های تمام کشورهای دنیا، می‌توانند برای پذیرش در مقطع دکترا در دانشگاه‌های کشور انگلیس اقدام نمایند.
 • دارا بودن مدرک آیلتس هفت برای تحصیل در مقطع دکترا در کشور انگلستان الزامی است.
 • هزینه تحصیل در این مقطع در کشور انگلیس حداقل پنج هزار پوند در سال است، و دانشجو بعد از مهاجرت تحصیلی انگلیس می‌بایست ماهانه شهریه خود را پرداخت کند.

هزینه تحصیل در انگلیس چقدر است؟

مهاجرت تحصیلی انگلیس و تحصیل در این کشور قطعا هزینه‌های زیادی را در بر می‌گیرد، و همانطور که گفته شد انگلیس یکی از گرانترین کشورهای قاره اروپا محسوب می‌شود. هزینه‌های تحصیل یکی از مهم‌ترین مواردی است که دانشجویان بین المللی باید از آن آگاهی داشته باشند. حال سوالی که وجود دارد این است که هزینه تحصیل در انگلیس دقیقا چقدر است؟ در پاسخ به این سوال می‌بایست بگوییم هیچ هزینه مشخصی را نمی توان برای تحصیل در انگلیس در نظر گرفت. به این علت که این هزینه‌ها بر اساس سبک‌زندگی دانشجو و همچنین دانشگاهی که قرار است در آن تحصیل کند کاملا متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی اگر بخواهیم هزینه‌های تحصیل در این کشور را به صورت تخمینی بیان کنیم، می‌بایست بگوییم که تحصیل دانشجویان بین المللی در این کشور می‌تواند مابین ۱۰الی ۲۵هزار پوند در سال هزینه‌بر باشد.

حال این هزینه با توجه به نوع دانشگاه انتخاب شده متفاوت خواهد بود. به این علت که برخی دانشگاه‌ها به علت امکانات بیشتری که دارند، شهریه‌های بالاتری نیز دریافت می‌کنند. اما هزینه‌ای که بیان نمودیم تنها مربوط به تحصیل دانشجو بعد از مهاجرت تحصیلی انگلیس بوده و برای مهاجرت تحصیلی به کشور انگلیس می‌بایست هزینه‌های زندگی نیز برسی شود. هزینه‌های زندگی در این کشور مربوط به خوابگاه یا اجاره خانه، خورد و خوراک، رفت و آمد، تفریحات و ….هستند.

حال این هزینه‌ها نیز با توجه به شهری که دانشجو در آن زندگی می‌کند کاملا متفاوت خواهند بود. برای مثال، اگر دانشجو بخواهد در شهر لندن که پایتخت کشور انگلستان است زندگی کند، قطعا باید هزینه بالاتری را برای زندگی بپردازد. به این علت که هزینه اجاره مسکن، خورد و خوراک و…. در این شهر نسبت به دیگر نقاط انگلیس بالاتر خواهد بود. اما اگر دانشجو در شهرهای ارزان انگلیس زندگی نماید هزینه‌های او بسیار کاهش می‌یابند. به طور کلی هر دانشجو در طول ماه برای زندگی در انگلیس حدود هزار پوند هزینه می‌کند. این میزان هزینه برای دانشجویانی که از کشور‌های آسیایی وارد انگلیس می‌شوند، قطعا بالا خواهد بود. به همین دلیل دولت انگلیس با کم‌تر کردن مدت زمان دوره‌های تحصیلی، سعی نموده است که هزینه‌های تحصیلی در این کشور را کاهش دهد.

با کوتاه‌تر بودن دوره‌های تحصیلی در این کشور دانشجو سریع‌تر فارغ التحصیل شده و شهریه کمتری پرداخت خواهد کرد. علاوه بر این مورد دانشگاه‌های انگلیس به دانشجویان بین المللی بورسیه‌های تحصیلی نیز پرداخت می‌کنند‌. اما رقابت دانشجوها برای دریافت بورسیه‌های تحصیلی در انگلیس بسیار تنگاتنگ بوده، و این کمک‌هزینه‌ها معمولا به دانشجویانی پرداخت می‌شوند که رزومه و سوابق تحصیلی بسیار خوبی داشته باشند. دولت انگلیس امکان کار دانشجویی حین تحصیل را نیز برای دانشجویان بین المللی فراهم نموده است. اما تایم‌ کاری در دوران دانشجویی محدودیت خواهد داشت. با وجود این محدودیت‌ها دانشجو می‌تواند با انجام کار دانشجویی بخش اعظمی از هزینه‌های تحصیل خود را بعد از مهاجرت تحصیلی انگلیس تامین نماید.

مراحل مهاجرت تحصیلی به کشور انگلستان

برای مهاجرت تحصیلی انگلیس می‌بایست مراحل مختلفی طی شوند. دانشجویان بین المللی با طی نمودن این مراحل می‌توانند وارد دانشگاه‌های انگلیس شده و در مقطع مورد نظر خود مشغول به تحصیل شوند. در زیر مراحل مهاجرت تحصیلی به کشور انگلستان را شرح داده‌ایم:

اخذ پذیرش

در مرحله اول می‌بایست دانشجو از دانشگاه‌های کشور انگلیس پذیرش بگیرد. برای اخذ پذیرش از این دانشگاه‌ها فرد ابتدا می‌بایست درخواست خود مبنی بر مهاجرت تحصیلی به انگلیس را برای اداره پذیرش دانشگاه‌ها و یا کالج‌های کشور انگلیس ارسال کند. پس از ارسال این مورد، مسئولین پذیرش دانشگاه‌ها با برسی سوابق و رزومه تحصیلی فرد درخواست او را مطالعه می‌کنند. چنانچه متقاضی شرایط تحصیل در دانشگاه‌های انگلیس را داشته باشد، می‌بایست با توجه به نوع مقطع تحصیلی خود در برخی آزمون‌های ورودی شرکت نماید. در صورتی که فرد بتواند در این آزمون‌ها نمره قابل قبولی کسب کند، موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های انگلیس خواهد شد.

اخذ ویزا

برای مهاجرت تحصیلی انگلیس بعد از اخذ پذیرش از دانشگاه‌های انگلیس می‌بایست دانشجو برای دریافت ویزای تحصیلی خود اقدام نماید. برای دریافت ویزا نیاز به مدارکی مثل سند ازدواج و ترجمه آن در صورت متاهل بودن دانشجو، اطلاعات اولیا در صورت کمتر بودن سن دانشجو از هجده سال، گواهی تمکن‌مالی از طرف بانک، پرینت حساب بانکی مربوط به چند ماه گذشته، تمام پاسپورت‌های قدیمی، انگیزه‌نامه، دو قطعه عکس تمام رخ، کپی از فرم آنلاین درخواست ویزا و …خواهد بود. متقاضی می‌بایست از سفارت انگلیس در ایران بخواهد که تایم مصاحبه‌ای را برای او در نظر بگیرند.

دانشجو در این تایم می‌تواند به سفارت یا کنسولگری انگلیس در ایران رجوع نموده و درخواست صدور ویزای تحصیلی دهد. با درخواست دانشجو مدارک او مورد برسی قرار می‌گیرند، و در صورت تکمیل بودن آن‌ها سفارت با صدور ویزا برای فرد متقاضی موافقت می‌کند. صدور ویزای تحصیلی انگلیس برای متقاضیان می‌تواند مابین دو هفته الی یک ماه به طول بینجامد و حدود ۵۰۰ پوند نیز هزینه در بر گیرد. متقاضی باید سه ماه پیش از شروع دوره تحصیلی خود در انگلستان برای صدور ویزا اقدام نماید. همچنین برای دریافت ویزا متقاضی باید تمکن مالی خود را نیز اثبات نماید.

مهاجرت تحصیلی انگلیس

مهاجرت تحصیلی انگلیس

ورود به کشور انگلیس و آغاز تحصیل

پس از صدور ویزا متقاضی می‌تواند با توجه به نوع ویزایی که دریافت نموده است، مدتی قبل از شروع دوره تحصیلی خود وارد کشور انگلیس شود. با ورود به کشور انگلیس دانشجو می‌تواند قبل از شروع دوره‌های تحصیلی در کلاس‌های آموزش زبان شرکت نماید. در مرحله آخر از مهاجرت تحصیلی انگلیس دانشجو می‌بایست شهر و دانشگاه مورد نظر خود برای تحصیل را نیز انتخاب نماید.

نکات مهم در خصوص اخذ پذیرش از دانشگاه های انگلیس

برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های انگلیس و مهاجرت تحصیلی به این کشور، می‌بایست برخی نکات مهم‌ را مد نظر قرار دهید. در نظر گیری این نکات به شما کمک می‌کنند که ساده‌تر و در مدت زمان کوتاه‌تری موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور شوید. در زیر نکات مهم در خصوص دریافت پذیرش از دانشگاه‌های انگلیس را شرح داده‌ایم:

عدم تاخیر در ارسال درخواست

همانطور که می‌دانید سالانه هزاران دانشجوی بین المللی از کشور‌های سراسر جهان برای مهاجرت تحصیلی انگلیس وارد این کشور می‌شوند. به همین علت ظرفیت پذیرش دانشگاه‌های این کشور در تایم کوتاهی تکمیل می‌شود. در نتیجه معمولا این دانشگاه‌ها از دانشجویان می‌خواهند که فرم درخواست تحصیل خود را سریعا ارسال کنند. در نتیجه این مهم‌ترین نکته‌ای است که باید به آن توجه کنید. سعی کنید درخواست خود را هرچه سریع‌تر ارسال کنید تا شانس پذیرشتان در دانشگاه مورد نظر بالاتر برود.

نوشتن انگیزه‌نامه با متن عالی

برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های انگلیس از شما خواسته می‌شود که انگیزه نامه‌ای را نوشته و ارسال نمایید. انگیزه‌نامه در واقع متنی است که باید در آن علت انتخاب انگلیس برای تحصیل، علت انتخاب مقطع تحصیلی مورد نظر، اهداف و …خود را در آن شرح دهید. توجه داشته باشید مسئولین اخذ پذیرش ابتدا انگیزه‌نامه شما را می‌خوانند و سپس شما را پذیدش می‌کنند. پس سعی کنید یک انگیزه‌نامه‌ای با متن عالی بنویسید و از زبان احساساتی و طنز استفاده نکنید.

ارائه سوابق تحصیلی و مهارت‌ها

سعی کنید مدارک مهارت و استعدادهای مختلف و سوابق تحصیلی خود را برای پذیرش در دانشگاه‌های انگلیس ارائه دهید. توجه داشته باشید که پیش از هر ترمی مسئولین درخواست‌های زیادی را از طرف هزاران دانشجوی بین المللی دریافت می‌کنند‌، و سپس بهترین و با استعدادترین افراد را پذیرش خواهند کرد. در نتیجه اگر سوابق تحصیلی مهارت‌ها، استعداد‌ها و… خود را ارسال کنید، وجه تمایز خود را به آن‌ها نشان داده‌اید و شانس پذیرش شما بالاتر می‌رود. پس حتما این مورد را نیز در خصوص مهاجرت تحصیلی انگلیس در نظر داشته باشید.

انواع ویزای تحصیلی کشور انگستان کدامند؟

ویزاهای تحصیلی کشور انگلستان انواع مختلفی داشته، و هر فرد بر اساس مقطعی که قرار است در آن تحصیل کند ویزای متفاوتی را دریافت خواهد کرد. انواع ویزا‌های تحصیلی انگلیس شامل موارد زیر می‌شوند:

ویزای کوتاه مدت

ویزای تحصیلی کوتاه‌مدت انگلیس حدود شش‌ماه اعتبار دارد، و برای کسانی مناسب است که می‌خواهند در انگلیس دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت را بگذرانند. برای مثال افرادی که می‌خواهند در کشور انگلستان در دوره‌های آموزش زبان شرکت کنند، می‌توانند این ویزا را دریافت نمایند. دارندگان ویزای کوتاه‌مدت برای مهاجرت تحصیلی انگلیس می‌توانند، یک هفته پیش‌از شروع کلاس‌های آموزشی به این کشور وارد شوند.

ویزای عمومی تحصیلی

ویزای‌عمومی تحصیلی انگلیس معمولاً تا پایان دوره‌های تحصیلی مختلف اعتبار خواهد داشت. این ویزا برای کسانی مناسب است که قصد دارند در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد، دکتری و…. تحصیل نمایند. ویزای عمومی انگلیس با نام پاسپورت یا ویزای دانشجویی نیز شناخته می‌شود‌. این ویزا برای کسانی که بالای شانزده سال سن داشته باشند، و مدرک دیپلم خود را دریافت نموده باشند صادر می‌شود. کسانی که این نوع ویزا را دریافت می‌کنند، می‌توانند دو هفته الی یک ماه پیش از شروع دوره‌ها وارد این کشور شوند.

ویزای کودکان

ویزای کودکان از دیگر انواع ویزای تحصیلی کشور انگلیس است. که عموماً با نام ویزای دانش‌آموزی نیز شناخته می‌شود. این ویزا برای افرادی که چهار الی شانزده سال سن دارند و می‌خواهند در مقطع تحصیلی پیش‌از دیپلم تحصیل نمایند، مناسب است. اخذ این ویزا می‌تواند مزایای زیادی را برای متقاضیان به‌همراه داشته باشد. برای مثال افرادی که این ویزا را دریافت می‌کنند می‌توانند خانواده خود را نیز به‌عنوان همراه وارد انگلیس نمایند، و برای اعضای خانواده آن‌ها نیز ویزا صادر می‌گردد. خانواده دانش آموزان نیز برای مهاجرت تحصیلی انگلیس فرزندشان، باید اطلاعات خود را به سفارت ارائه دهند.

انواع بورسیه‌های تحصیلی در کشور انگلستان

در کشور انگلستان نیز مانند سایر کشور‌ها بورسیه‌های تحصیلی و کمک هزینه‌هایی به دانشجویان بین المللی پرداخت می‌شود. این بورسیه‌ها انواع مختلفی داشته و میزان آن‌ها بر اساس شرایط دانشجو، دانشگاه محل تحصیل او و …متفاوت خواهند بود‌. در زیر انواع بورسیه‌های تحصیلی در کشور انگلستان را نام برده‌ایم:

مهاجرت تحصیلی انگلیس

مهاجرت تحصیلی انگلیس

بورسیه های دولتی

بورسیه‌های تحصیلی دولتی انگلستان همانطور که از نامشان مشخص است، توسط دولت انگلیس به دانشجویان بین‌المللی پس از مهاجرت تحصیلی انگلیس پرداخت می‌شوند. این بورسیه‌ها معمولاً برای مقاطع کارشناسی ‌ارشد به بالا در نظر گرفته می‌شوند، و مدت زمان پرداخت آن‌ها نیز یک ‌سال خواهد بود. با دریافت این بورسیه‌ها دانشجو می‌تواند، تمامی هزینه‌های تحصیل خود از جمله هزینه‌های خوردوخوراک، مسکن، رفت‌وآمد، شهریه‌های دانشگاه، هزینه‌های درمانی و… را پرداخت کند.

بورسیه‌های دانشگاهی

بورسیه دانشگاهی نیز از دیگر انواع بورسیه تحصیلی در کشور انگلستان است، که توسط دانشگاه‌ها به دانشجویان بین‌المللی پرداخت می‌شوند. همه دانشگاه‌های انگلیس به دانشجویان بین‌المللی بورسیه پرداخت می‌کنند، مبلغ این بورسیه‌ها با توجه به شرایط دانش‌آموز نوع رشته تحصیلی او، مقطع تحصیلی و… متفاوت خواهد بود.

بورسیه صنعتی

بورسیه‌های صنعتی برخلاف بورسیه دانشگاهی و دولتی توسط دولت یا دانشگاه‌ها پرداخت نمی‌شوند. این نوع بورسیه توسط برخی شرکت‌های بزرگ در کشور انگلیس به دانشجویان بین‌المللی پرداخت می‌شوند. هدف این شرکت ها از پرداخت این نوع بورسیه تربیت نیروی کار شایسته است. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که این نوع بورسیه تنها به دانشجویان برتر با رزومه تحصیلی عالی پرداخت می‌گردد.

بورسیه اهداف خیر خواهانه

برخی از دانشجویان تمکن مالی لازم برای پرداخت شهریه دانشگاه خود را ندارند، اما دارای رزومه تحصیلی عالی و نمرات تحصیلی بسیار خوبی هستند. در کشور انگلیس برخی نهادها و سازمان‌های خیریه در جهت اهداف خیرخواهانه‌ای که دارند، به این دانشجویان کمک‌هزینه‌های مالی پرداخت می‌نمایند. این کمک‌هزینه‌ها معمولاً با نام بورسیه اهداف خیرخواهانه شناخته می‌شوند.

بورسیه موفقیت ورزشی

برخی از دانشجویان بین‌المللی که از کشورهای مختلف به منظور مهاجرت تحصیلی انگلیس وارد این کشور می‌شوند، موفقیت‌های زیادی در زمینه ورزش داشته و دارای دستاوردهای بی‌شماری هستند. به‌همین دلیل در کشور انگلیس برخی نهادها، سازمان‌ها و یا دولت به دانشجویانی که در زمینه ورزش دارای دستاوردهای بزرگی هستند، بورسیه پرداخت می‌کنند. نکته حائز اهمیت این است که این افراد می‌توانند با دریافت این بورسیه‌ها در هر یک از رشته‌های مدنظر خود مشغول به تحصیل شوند، و لزوماً نیاز نیست که دانشجو در رشته‌های مربوط به ورزش تحصیل نماید.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در کشور انگلستان چیست؟

همانطور که می‌دانید بورسیه های تحصیلی بخش زیادی از هزینه‌های زندگی دانشجویان بین‌المللی را تامین می‌کنند، و به‌همین‌علت رقابت تنگاتنگی میان دانشجویان برای اخذ بورسیه تحصیلی در کشور انگلستان وجود دارد. اما دولت و دانشگاه‌های کشور انگلیس این نوع کمک‌هزینه‌ها را، تنها به برخی از دانشجویان بین‌المللی که شرایط خاصی را داشته باشند پرداخت می‌نمایند؛ وجود این شرایط الزامی بوده و می‌توانند شانس اخذ بورسیه را بالاتر ببرند. در زیر شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در کشور انگلستان را شرح داده‌ایم.

معدل بالا

دارا بودن معدل بالا اولین موردی است که می‌تواند شانس دریافت بورسیه برای مهاجرت تحصیلی انگلیس را افزایش دهد. پرداخت‌کنندگان بورسیه‌های تحصیلی در کشور انگلیس، برای پرداخت این نوع کمک‌هزینه قبل‌از هرچیزی ابتدا سابقه تحصیلی دانشجویان را مورد بررسی قرار می‌دهند. حال اگر دانشجو دارای نمرات ممتاز و معدل بالایی باشد، احتمال پرداخت بورسیه تحصیلی به او بالاتر خواهد بود.

نمره مدرک زبان

بالا بودن نمره مدرک زبان آیلتس از دیگر شرایطی است که، می‌تواند احتمال اخذ بورسیه را بالاتر ببرد. هرچقد که نمره مدرک زبان دانشجو بالاتر باشد، متقاعد نمودن کارشناسان نهاد یا سازمان‌های پرداخت‌کننده بورسیه، برای اهدای کمک‌هزینه درسی به او ساده‌تر خواهد بود.

شرکت در فعالیت های تحقیقاتی و نوشتن مقالات بین المللی

افرادی که موفق به نوشتن مقالات بین‌المللی شوند، شانس بیشتری برای دریافت بورسیه خواهند داشت. همچنین اگر دانشجو بتواند در فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی نیز شرکت نماید، سازمان‌ها و نهاد های مختلف در مدت زمان کمی به او بورسیه پرداخت خواهند کرد.

نکته: دانشجویانی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای تحصیل وارد کشور انگلیس می‌شوند، می‌توانند بورسیه‌ های تحصیلی با مبلغ بالاتری را نسبت‌به دانشجویان سایر کشورها دریافت کنند. یعنی شرایط مهاجرت تحصیلی انگلیس برای این افراد آسان‌تر خواهد بود.

مهاجرت تحصیلی انگلیس

مهاجرت تحصیلی انگلیس

برترین دانشگاه های انگلستان برای تحصیل دانشجو های بین المللی

انگلیس دارای لیستی از بهترین دانشگاه‌های دنیا است و به همین دلیل است که هزینه‌های تحصیل در این کشور نسبتا بالا است. اگر قصد مهاجرت تحصیلی به انگلیس را دارید، انتخاب دانشگاه مناسب قطعا جز مهم‌ترین مسائل برایتان به شمار می‌رود. دانشجویان می‌بایست برای تحصیل خود دانشگاهی با سطح کیفیت آموزشی بسیار بالا، امکانات عالی و …را انتخاب نمایند. به همین علت آشنایی با برترین دانشگاه‌های کشور انگلیس می‌تواند در این زمینه به شما بسیار کمک کند. برای مهاجرت تحصیلی انگلیس دانشگاه‌های زیر می‌توانند انتخاب بسیار مناسبی باشند:

آکسفورد

قطعا شما نیز بارها و بارها نام دانشگاه آکسفورد را شنیده‌اید. این دانشگاه یکی از مشهورترین و معتبرترین مراکز آموزشی در کشور انگلیس است که، در سطح جهانی نیز اعتبار بسیار بالایی دارد. این دانشگاه به‌علت رتبه بالایی که در جهان دارد، سالانه دانشجویان بین‌المللی زیادی را جذب می‌کند. حدود یک‌سوم دانشجویان دانشگاه آکسفورد غیرانگلیسی بوده، و از کشورهای دیگر وارد این دانشگاه شده‌اند. این دانشگاه در شمال غرب لندن قرار دارد. نمای خارجی دانشگاه آکسفورد بسیار زیبا و دیدنی بوده، و این مرکز آموزشی قدیمی‌ترین دانشگاه در جهان است که به زبان انگلیسی تدریس می‌کند. نکته جالبی که در خصوص دانشگاه آکسفورد وجود دارد این است که، برخی از سکانس‌های فیلم سینمایی مشهور هری پاتر، در فضای آن ضبط گردیده ‌است. در این دانشگاه تنوع رشته زیادی وجود دارد، و دانشجویان می‌توانند با توجه به استعداد خود در رشته مورد نظرشان مشغول به تحصیل شوند. سطح کیفیت آموزشی در دانشگاه آکسفورد انگلیس بسیار بالا بوده، و دانشجویان در این دانشگاه از امکانات بسیار خوبی بهره‌مند می‌شوند.

منچستر

دانشگاه منچستر نیز همانند دانشگاه آکسفورد از برترین و معتبرترین مجموعه‌های آموزشی در جهان است، که در شمال غرب انگلستان قرار دارد. دانشگاه معتبر منچستر دارای حدود هشت هزار دانشجوی بین‌المللی بوده، و متقاضیان زیادی دارد. این دانشگاه امکانات فراوانی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد، و بورسیه تحصیلی زیادی را به دانشجویان بین‌المللی پرداخت می‌نماید. این دانشگاه برای دانشجویان بین‌المللی مسکن و خوابگاه فراهم نموده و سطح کیفیت آموزشی بسیار خوبی نیز دارد. در دانشگاه منچستر اساتید برجسته‌ای مشغول به فعالیت هستند و تدریس به دانشجویان بین‌المللی تحت نظر آن‌ها انجام می‌گیرد.

دانشگاه کالج لندن

دانشگاه کالج لندن علاوه‌بر این‌که یکی از بهترین و معتبرترین دانشگاه‌های کشور انگلیس است، در دنیا نیز از اعتبار بسیار زیادی برخوردار بوده، و بیشترین امکانات را در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌دهد. نام دانشگاه کالج لندن هر سال در فهرست ده دانشگاه برتر جهان قرار می‌گیرد. کلاس‌های آموزشی دانشگاه کالج لندن معمولاً خصوصی بوده و کم جمعیت برگزار می‌شوند. تعداد اساتید در این دانشگاه به‌قدری زیاد بوده که هر کلاس ده نفره دارای یک استاد است. حدود سی درصد از افرادی که در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند، دانشجویان بین‌المللی هستند. این دانشگاه بسیار بزرگ بوده و طراحی نمای خارجی جذاب و جالبی دارد. جالب است بدانید موزه معروف بریتانیا نیز در نزدیکی این دانشگاه است، و پارک‌های تفریحی زیادی در کنار آن قرار دارند. درنتیجه دانشجویان بین‌المللی می‌توانند با تحصیل در این دانشگاه، اوقات فراغت خود را در این مکان‌های تفریحی بگذرانند. در نتیجه اگر قصد مهاجرت تحصیلی انگلیس را دارید، این دانشگاه نیز گزینه مناسبی است.

ساوتهمپتون

یکی دیگر از معتبرترین و بهترین دانشگاه‌های کشور انگلیس دانشگاه ساوتهمپتون است. این مرکز آموزشی به‌عنوان هفتمین دانشگاه برتر در کشور انگلیس معرفی شده‌است. دانشگاه ساوتهمپتون دارای حدود بیست هزار دانشجو است، که پنج هزار نفر آن‌ها دانشجویان بین‌المللی هستند. این دانشگاه در سواحل جنوبی انگلیس واقع گردیده‌است. دانشگاه ساوتهمپتون با معتبرترین مراکز پژوهشی و تحقیقی همکاری می‌کند، و دستاوردهای زیادی در این زمینه دارد.

کمبریج

دانشگاه کمبریج از دیگر مراکز آموزشی قدیمی در کشور انگلستان است، که حدود نه هزار کارمند دارد. این دانشگاه همچنین دارای نوزده هزار دانشجو بوده، که بخش زیادی از آن‌ها را، دانشجویان بین‌المللی تشکیل می دهند. کمبریج از لندن پایتخت انگلستان یک ساعت فاصله داشته، و دارای سی و یک دانشکده است. دانشگاه کمبریج انگلستان در زمینه ریاضی شهرت فراوانی داشته، و در جهت گسترش این علم بسیار فعالیت نموده‌است. اخذ پذیرش از دانشگاه کمبریج انگلستان بسیار دشوار است. به گفته‌ کارشناسان کمتر از بیست و پنج درصد از افراد متقاضی، موفق به اخذ پذیرش از این دانشگاه می‌شوند.

بریستول

بریستول از دیگر دانشگاه‌های معتبر در کشور انگلیس است، که برای اولین‌بار از حقوق زنان دفاع نموده‌است. دانشگاه بریستول نیز امکانات زیادی را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد، و سالانه متقاضیان زیادی برای تحصیل در این دانشگاه درخواست می‌دهند. بریستول دارای موزه‌ها، فروشگاه‌های بزرگ مراکز تفریحی و‌….زیادی است.

باکینگهام

باکینگهام نیز از مشهورترین دانشگاه‌های کشور انگلیس است، که می‌تواند جزء اولین انتخاب‌های یک دانشجوی بین‌المللی برای مهاجرت تحصیلی انگلیس محسوب شود. حدود پنجاه درصد از دانشجویانی که در این مرکز آموزشی مشغول به تحصیل هستند را، دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند. بهترین رشته‌های تحصیلی در این دانشگاه حقوق، هنر، علوم انسانی، زبان‌های خارجی، پزشکی عمومی، و… می‌باشند. شهریه این دانشگاه نیز نسبت‌به سایر دانشگاه‌های مطرح در کشور انگلیس مناسب‌تر بوده، و همین دلیل باعث شده‌است که متقاضیان زیادی داشته باشد.

شرایط و قوانین کار پس از تحصیل در کشور انگلستان

معمولاً دانشجویان پس‌از اتمام دوره تحصیلی خود تمایل دارند که، در کشور انگلستان مشغول به کار شوند. در سال‌های قبل کشور انگلستان مجوز کار پس‌از تحصیل را دانشجویان بین‌المللی ارائه نمی‌نمود. اما در سال دو هزار و بیست قوانین مهاجرت تحصیلی انگلیس تغییر کرد، و در حال حاضر امکان کار پس‌از تحصیل نیز در کشور انگلستان وجود دارد.

همه دانشجویان بین‌المللی می‌توانند پس‌از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های انگلیس در تمام نقاط دنیا مشغول به کار شوند. اما معمولاً دانشجویان به‌علت شرایط بسیار خوبی که کشور انگلیس برای نیروی کار فراهم می‌کنند، تمایل دارند که بعد از اتمام دوره‌های تحصیلی خود در این کشور مشغول به کار شوند. برای کار پس‌از تحصیل در کشور انگلیس شرایط و قوانینی وجود دارد. در مرحله اول می‌بایست دانشجو ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نماید، و با دریافت ویزای کاری دانشجو می‌تواند به مدت دو الی سه سال در کشور انگلیس برای یافتن کار مورد نظر خود اقدام نموده تا مشغول به کار شود. اگر بعد از این مدت‌زمان دانشجو موفق به یافتن کار مورد نظرش نشد، طبق قوانین می‌بایست از این کشور خارج شود. همچنین دانشجو می‌تواند به‌عنوان یک کارآفرین نیز در این کشور مشغول به کار شود.

در این‌مورد دانشجو می‌بایست ایده‌ای نو را برای کارآفرینی معرفی نماید، و سرمایه لازم برای راه اندازی کسب و کار در انگلیس را دارا باشد. اما دانشجویانی که سرمایه کافی برای کارآفرینی در این کشور را ندارند، و می‌خواهند به‌عنوان نیروی کار در انگلیس استخدام شوند، می‌بایست برای یافتن کار مورد نظر خود از روش‌های مختلف اقدام نمایند. بعد از مهاجرت تحصیلی انگلیس و پایان دوره‌های درسی برای یافتن کار در این کشور می‌بایست، از طریق آژانس‌های کاریابی، مؤسسات کاریابی، سایت‌ها، سازمان‌ها و …اقدام نمود. برای مثال شرکت‌هایی که نیاز به نیروی کار دارند، در روزنامه‌ها و وب سایت‌های مختلف و ….آگهی‌های مربوط به کار خود را منتشر می‌کنند. دانشجو می‌تواند با مشاهده این آگهی‌ها کار موردنظر خود را پیدا نماید.

اگر بخواهید پس‌از فارغ‌التحصیلی در کشور انگلستان سریع‌تر شغل موردنظر خود را بیابید، بهتر است در حین تحصیل نیز به کار دانشجویی مشغول شوید. این امر سبب شده تا کارفرمایان زیادی با شما آشنا شده، و در صورت رضایت از کار پس ‌از فارغ‌التحصیلی شما را استخدام نمایند. موضوع مهم دیگری که در خصوص کار پس‌از تحصیل در کشور انگلیس وجود دارد، میزان حقوق در این کشور است. به‌طور معمول یک نیروی کار در کشور انگلیس می‌تواند ماهانه حدود هزار و پانصد پوند حقوق دریافت کند. این مبلغ نسبت ‌به میزان حقوق در دیگر کشورهای اروپایی بالا بوده، و می‌تواند به ‌خوبی مخارج زندگی فارغ‌التحصیلان را تامین نماید. دانشجویان معمولاً برای کار در کشور انگلیس، قبل‌از هرچیزی به بررسی نرخ بیکاری در این کشور می‌پردازند. در این خصوص می‌بایست بگوییم در سال‌های اخیر نرخ بیکاری در کشور انگلیس بسیار کاهش‌یافته است و این کشور نیازمند نیروی کار خارجی است. به‌همین دلیل تحصیل در انگلیس فرصت مناسبی است، تا دانشجویان بین‌المللی بتوانند بعد از مهاجرت تحصیلی انگلیس و اخذ مدارک خود در یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای اروپایی مشغول به کار شوند.

مهاجرت تحصیلی انگلیس

مهاجرت تحصیلی انگلیس

تحصیل در انگلستان در مقطع مدارس چگونه است؟

مهاجرت تحصیلی به انگلیس برای دانش‌آموزان بین‌المللی نیز امکان‌پذیر بوده، و افراد از سن پنج تا شانزده‌سالگی می‌توانند در این کشور مشغول به تحصیل شوند. افراد در این رده سنی برای مهاجرت تحصیلی انگلیس می‌بایست برای دریافت ویزای دانش‌آموزی اقدام نمایند. مراحل دریافت این نوع ویزا نیز همانند ویزای دانشجویی بوده، و تفاوت زیادی ندارد. مزیتی که این نوع ویزا برای دانش‌آموزان بین‌المللی به‌همراه دارد این است که، هر دانش‌آموز می‌تواند با اخذ این نوع پاسپورت خانواده خود را نیز به‌عنوان همراه وارد انگلیس نماید. پس‌از اخذ این نوع ویزا، امکان تحصیل در مدارس دولتی و خصوصی در انگلیس برای دانش‌آموز وجود خواهد داشت. تحصیل در مدارس دولتی برای دانش‌آموزان بین‌المللی معمولاً رایگان بوده، و هزینه‌ای ندارد. اما اگر دانش‌آموز بخواهد در یک مدرسه خصوصی مشغول به تحصیل شود می‌بایست هر ماه شهریه پرداخت کند، که معمولاً هزینه زیادی را در بر خواهد گرفت.

اما نکته حائز اهمیت این است که شانس پذیرش دانش‌آموز در مدارس دولتی در انگلستان بسیار کم بوده، و معمولاً در این کشور دانش‌آموزان انگلیسی می‌توانند در مدارس دولتی تحصیل کنند. حال اگر ظرفیت مدارس دولتی بیش‌از تعداد دانش‌آموزان انگلیسی باشد، دانش‌آموزان بین‌المللی نیز می‌توانند در این مدارس مشغول به تحصیل شوند. دانش‌آموزان بین‌المللی بعد از مهاجرت تحصیلی انگلیس در مدارس این کشور در دو دوره ابتدائی و متوسطه تحصیل خواهند کرد. دوره ابتدائی از سن پنج‌تا یازده‌سالگی و دوره متوسطه از سن یازده تا شانزده‌سالگی به طول می‌انجامد. پس‌از اتمام این دو دوره دانش‌آموز می‌تواند مدرک دیپلم خود را از مدارس انگلیس دریافت نموده، و با شرکت در آزمون‌های مختلف وارد دانشگاه شود تا بتواند تحصیلات آکادمیک خود را ادامه دهد. اگر دانشجو بخواهد بعد از اتمام دوره متوسطه در کشور انگستان، ادامه تحصیل بدهد می‌بایست در دانشگاه‌های این کشور پذیرش شود.

بهترین شهر های انگلستان برای تحصیل

بعد از مهاجرت تحصیلی به انگلستان انتخاب شهر محل زندگی نیز برای دانشجویان بسیار مهم خواهد بود. دانشجویان بین‌المللی معمولاً سعی می‌کنند شهری را برای تحصیل انتخاب کنند، که بازار کار خوبی داشته باشد، و هزینه‌های زندگی در آن نسبتاً مناسب باشد. همچنین معمولاً دانشجویان تمایل دارند در شهری زیبا و با امکانات فراوان مشغول به تحصیل شوند. در سال‌های اخیر با تحقیقات و نظرسنجی‌هایی که میان دانشجویان و دانش‌آموزان بین‌المللی در کشور انگلیس مطرح گردیده‌است، چند شهر به‌عنوان مناسب‌ترین مکان‌ها برای تحصیل در این کشور انتخاب شده‌اند. این شهرها از نظر مهاجرت کننده‌های خارجی، مناسب‌ترین مکان‌ها برای تحصیل به حساب آمده، و شرایط خوبی را برای دانشجویان بین‌المللی رقم می‌زنند. در زیر بهترین و مناسب‌ترین شهرهای این کشور برای تحصیل را نام برده‌ایم:

لندن

همان‌طور که می‌دانید لندن پایتخت کشور انگلیس و یکی از بزرگترین شهرهای این کشور است. این شهر برای مهاجرت تحصیلی انگلیس یکی از بهترین گزینه‌ها محسوب می‌شود، به این دلیل که دانشجو می‌تواند در لندن از امکانات فراوانی بهره‌مند شود. در این شهر دانشگاه‌های معتبر زیادی برای تحصیل وجود دارند. اما نکته مهمی که در خصوص تحصیل در لندن وجود دارد این است که، هزینه تحصیل در این شهر معمولاً بالاتر از دیگر نقاط انگلیس خواهد بود. به این علت که لندن یکی از لوکس‌ترین شهرهای انگلیس محسوب می‌شود، و معمولاً هزینه‌های زندگی در آن بالا خواهد بود.

گلاسکو

گلاسکو یکی دیگر از بهترین و مناسب‌ترین شهرهای کشور انگلیس برای تحصیل مهاجران خارجی محسوب می‌شود. در شهر گلاسکو موقعیت‌های شغلی زیادی برای مهاجران خارجی وجود دارد. درنتیجه با تحصیل در این شهر دانشجویان بین‌المللی می‌توانند، به‌آسانی کار دانشجویی پیدا نموده و مخارج زندگی خود را تأمین نمایند. اما دیگر مسئله‌ای که گلاسکو را به یک شهر مناسب برای تحصیل در انگلیس تبدیل نموده‌است، هزینه‌های مناسب زندگی در این شهر است. هزینه‌های زندگی در گلاسکو معمولاً بسیار مناسب بوده و دانشجو می‌تواند با پرداخت کمترین هزینه‌ها برای مسکن، خوردوخوراک، تفریحات و… در این شهر مشغول به تحصیل شود.

کاردیف

کاردیف یکی از شهرهای کوچک در کشور انگلستان است که گزینه مناسبی برای تحصیل در این کشور محسوب می‌شود. شهر کاردیف یکی از امنترین و آرامترین نقاط انگلیس است، و دارای مراکز تفریحی بی‌شماری است. درنتیجه اگر می‌خواهید بعد از مهاجرت تحصیلی به انگلیس در یک مکان آرام و امن زندگی کنید شهر کاردیف گزینه‌ مناسبی محسوب می‌شود.

بریستول

شهر بریستول نیز برای تحصیل بسیار مناسب بوده و در آن خوابگاه‌های دانشجویی با امکانات فراوان، رستوران‌های لوکس، تفریحگاه‌های بزرگ و… زیادی وجود دارند. هزینه‌های زندگی در این شهر نیز بسیار مناسب بوده، و بریستول جزء ده شهر برتر دانشجویی در کشور انگلیس محسوب می‌شود. در نتیجه اگر می‌خواهید بعد از مهاجرت تحصیلی انگلیس در شهری زیبا و پر جاذبه مشغول به تحصیل شوید، بریستول گزینه خوبی است.

بهترین رشته ها برای تحصیل در انگلیس کدامند؟

برای مهاجرت تحصیلی به انگلیس دانشجویان می‌بایست رشته مناسبی را انتخاب نمایند. رشته‌ای که دانشجو انتخاب می‌کند علاوه‌بر این‌که باید با استعداد و علایق او همخوانی داشته باشد، می بایست از نظر درآمدی و وجه اجتماعی نیز در سطح بالایی باشد تا دانشجو بعد از تحصیل بتواند آینده‌ای درخشان را برای خود رقم بزند. در زیر چند مورد از بهترین و مناسب‌ترین رشته‌ها برای تحصیل در انگلیس را نام برده‌ایم:

پزشکی

پزشکی همواره یکی از جذاب‌ترین و پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی در انگلیس بوده‌است، که معمولاً مهاجران خارجی علاقه زیادی به تحصیل در این رشته دارند. رشته پزشکی می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای مهاجرت تحصیلی انگلیس محسوب شود، به این علت که این رشته شغلی بازار کار فوق‌العاده‌ای در این کشور داشته و درآمد بسیار بالایی دارد. همچنین رشته پزشکی در انگلیس وجه اجتماعی بالایی نیز داشته و طول دوره‌های آن نیز نسبت ‌به سایر کشورها در انگلیس کوتاه‌تر است. در انگلیس رشته پزشکی به‌طور کلی حدود پنج سال زمان می‌برد، و درنتیجه دانشجو می‌تواند سریع‌تر وارد بازار کار شود و کسب درآمد کند. علاوه‌براین انگلیس یکی از موفق‌ترین نظام‌های سلامت دنیا را دارد، و می‌تواند بستر مناسبی برای پیشرفت دانشجویان پزشکی فراهم نماید.

حقوق

حقوق نیز یکی از مناسب‌ترین رشته‌های تحصیلی در انگلیس محسوب می‌شود، که میان دانشجویان بین‌المللی از محبوبیت زیادی برخوردار است. رشته حقوق در کشور انگلیس بسیار آینده‌دار بوده، و بازار کار خوبی دارد. افراد فارغ‌التحصیل رشته حقوق در انگلستان می‌توانند، به‌سرعت در بهترین شرکت‌ها و سازمان‌های این کشور مشغول به کار شوند. افراد فارغ‌التحصیل از رشته حقوق در دانشگاه‌های انگلیس می‌توانند، فعالیت کاری خود را در مشاغلی مثل مشاورین حقوقی، مدیریت، جرم‌شناسی، وکیل دادگستری و… آغاز نمایند. تحصیل در رشته حقوق در کشور انگلیس حدود پنج سال به طول می‌انجامد، و دانشجو می‌تواند در این مدت در دوره‌های کارآموزی نیز شرکت نماید.

مهندسی

تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان حدود چهار سال زمان می‌برد. انگلستان در سال‌های اخیر از نظر صنعتی پیشرفت‌های چشمگیری داشته‌است، و در حال حاضر بستر مناسبی برای استخدام مهندسین فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های این کشور وجود دارد. مهندسی عمران، برق، مکانیک و… بهترین زیرشاخه‌های این رشته در دانشگاه‌های انگلیس محسوب می‌شوند.

علوم کامپیوتر

یکی دیگر از بهترین رشته‌ها برای مهاجرت تحصیلی انگلیس علوم کامپیوتر است. همانطور که می‌دانید علم و تکنولوژی همواره درحال پیشرفت بوده، و تمام کشورهای جهان برای رشد در حوزه کامپیوتر و تکنولوژی تلاش می‌کنند. انگلیس نیز از این قاعده مستثنی نبوده و بستر مناسبی را برای دانشجویان علوم کامپیوتر فراهم نموده ‌است. این رشته بازار کار خوبی در انگلیس داشته و درآمد بالایی نیز دارد.