اقامت استرالیا دائم و موقت – شرایط کامل و هزینه انواع روش‌های آن برای اقامت دائم در 2022. کیفیت بالای زندگی در برخی کشورهای جهان باعث شده است تا بسیاری از افراد تصمیم بگیرند به این کشورها مهاجرت کنند. مهاجرت به کشورهای پیشرفته باعث می‌شود مهاجران آیندۀ خود را تغییر دهند و مسیر جدیدی در پیش روی خود ایجاد کنند. کشورهایی که توانسته‌اند شرایط یک زندگی مرفه را برای شهروندان خود فراهم کنند، معمولاً این امکان را برای مهاجران خارجی هم فراهم کرده‌اند تا بتوانند به مهاجرت بپردازند و از مزایای زندگی در کشوری جدید برخوردار شوند. استرالیا یکی از این کشورها است که با شرایط خاصی که فراهم نموده هرساله بسیاری از مهاجران از سراسر کشورهای جهان به این کشور مهاجرت می‌کنند.

استرالیا در میان کشورهای مهاجرپذیر جهان، جزء پیشرفته‌ترین کشورهایی به شمار می‌رود و ایرانیان می‌توانند اقامت آن را دریافت کنند. با استفاده از روش‌های مختلفی که برای مهاجرت به این کشور وجود دارد تقریباً اکثر ایرانیان می‌توانند بعد از مدت‌زمانی مناسب اقامت دائم و موقت استرالیا را دریافت نمایند. استرالیا که ششمین کشور بزرگ جهان محسوب می‌شود توانسته است در اکثر رتبه‌بندی‌ها جزء بهترین کشورها برای زندگی به شمار آید. این موضوع باعث شده است تا مهاجرت به استرالیا، افزایش قابل‌توجهی پیدا کند به همین دلیل در ادامه تصمیم گرفته‌ایم به روش‌های دریافت اقامت دائم و موقت استرالیا بپردازیم پس با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

اقامت استرالیا دائم و موقت

در سال ۲۰۲۲ بسیاری از افراد می‌توانند با استفاده از ویزاهای مختلف به‌راحتی به استرالیا مهاجرت کنند. همان‌طور که مشخص است اکثر مهاجران به دنبال دریافت اقامت دائم استرالیا هستند و اقامت موقت در مقایسه با دائم از جذابیت کمتری برخوردار است اما در برخی از موارد افرادی که از شرایط لازم برای دریافت اقامت دائم برخوردار نیستند باید اقامت موقت را دریافت کنند و تا مدت‌زمانی که مشخص شده است در استرالیا سکونت داشته باشند.

اقامت موقت استرالیا در بسیاری از موارد قابل‌تبدیل است یعنی افراد می‌توانند بعد از ‌زمانی مشخص آن را به اقامت دائم استرالیا تبدیل نمایند اما موارد بسیار محدودی نیز وجود دارد که مهاجران با پایان اقامت موقت مجبورند خاک استرالیا را ترک کنند. البته باید به این نکته هم اشاره داشته باشیم که معمولاً افرادی که قصد دارند با روش‌های مختلف به دریافت اقامت دائم در استرالیا بپردازند ابتدا به دریافت اقامت موقت خواهند پرداخت؛ به این دلیل که بتوانند در مدت زمانی که در استرالیا اقامت موقت دارند به اثبات صلاحیت‌های خود برای اقامت طولانی‌تر در این کشور بپردازند.

مدت‌زمان اقامت موقت استرالیا

مدت‌زمان اقامت موقت استرالیا در روش‌های مختلف کاملاً متفاوت است. در حال حاضر افرادی که قصد دارند برای تحصیل در یکی از دانشگاه‌های استرالیا به این کشور مهاجرت کنند در ابتدا می‌توانند به مدت حداکثر ۵ سال در استرالیا اقامت موقت داشته باشند که این مقدار در مقاطع تحصیلی مختلف هم تفاوت خواهد داشت. مثلاً در دورۀ کارشناسی مدت‌زمان اقامت موقت استرالیا بین ۲ الی ۳ سال خواهد بود.

مدت‌زمان اقامت موقت استرالیا از طریق تحصیل معمولاً نسبت به سایر روش‌ها بیشتر است اما افرادی که قصد دارند از طریق سرمایه‌گذاری به دریافت اقامت بپردازند نیز می‌توانند مدت‌زمان قابل قبولی در استرالیا اقامت داشته باشند. در حال حاضر مدت‌زمان اقامت موقت از طریق سرمایه‌گذاری در استرالیا حدود ۴ سال است که برخی سرمایه‌گذاران یا کار‌آفرینان با توجه به شرایط ویژه‌ای که از آن برخوردارند می‌توانند مدت‌زمان بیشتری به‌صورت موقت در استرالیا به فعالیت خود ادامه دهند و ویزای موقت خود را تمدید نمایند.

دریافت اقامت موقت استرالیا از طریق روش‌های دیگر نیز امکان‌پذیر است. به‌طوری که در سال‌های اخیر بسیاری از مهاجران توانسته‌اند از طریق ازدواج با شهروندان استرالیا به دریافت اقامت موقت این کشور بپردازند. افرادی که با استفاده از این روش قصد دارند به دریافت اقامت دائم بپردازند باید در مرحلۀ اول با اقامت موقت به مدت ۲ سال در استرالیا سکونت داشته باشند. در این مرحله در صورتی که فرد از شرایط تعیین‌شده برخوردار باشد می‌تواند مدت‌زمان اقامت خود را تمدید کند یا برای دریافت اقامت دائم و یا حتی تابعیت استرالیا اقدام کند.

افرادی که قصد دارند با استفاده از سوابق شغلی و مهارت‌هایی که از آن برخوردارند به استرالیا مهاجرت کنند نیز معمولاً در ابتدا باید به دریافت اقامت موقت استرالیا بپردازند. مدت‌زمان اقامت موقت از طریق کار بین ۱۸ ماه تا ۴ سال است که با توجه به نوع شغل و شرایطی که متقاضی از آن برخوردار است قابل‌تغییر است. متقاضیانی که در استرالیا مشغول به کار هستند باید در مدت‌زمان اقامت موقت به تثبیت شغل خود بپردازند و به حداقل درآمد ماهانه که توسط اداۀ مهاجرت مشخص شده است دست پیدا کنند. علاوه بر این باید در مدت اقامت بدون رویارویی با مشکلات حقوقی و قانونی در استرالیا سکونت داشته باشند تا بتوانند اقامت خود را به اقامت دائم تبدیل کنند.

روش‌های دیگری نیز برای دریافت اقامت موقت استرالیا وجود دارد. افرادی که قصد دارند با استفاده از دعوت‌نامه برای دیدوبازدید از اقوام و آشنایان به استرالیا سفر کنند نیز می‌توانند برای دریافت اقامت موقت استرالیا اقدام کنند. مدت‌زمان اقامت با استفاده از ویزای موقت در این روش حداکثر یک سال است که قابل تمدید نیست و بعد از آن افراد باید به ترک خاک استرالیا بپردازند. به‌طور کلی افرادی که اقامت موقت استرالیا را دریافت نموده‌اند با توجه به روشی که برای مهاجرت انتخاب کرده‌اند باید با شرایطی که برای دریافت اقامت دائم وجود دارد به‌خوبی آشنا شوند، در غیر این صورت این امکان وجود دارد که بعد از پایان اقامت موقت مجبور به ترک استرالیا شوند. در این صورت دریافت اقامت دائم در آینده نیز با مشکل مواجه خواهد شد.

اقامت استرالیا دائم و موقت

اقامت استرالیا دائم و موقت

اقامت استرالیا از طریق کار

اکثر کشورهای پیشرفتۀ جهان شرایط خاصی را برای افرادی خارجی به وجود آورده‌اند تا با استفاده از آن بتوانند از طریق تخصص و مهارت‌های کاری خود به کشور موردنظر مهاجرت کنند. استرالیا هم شرایط مناسبی را برای دریافت اقامت از طریق کار به وجود آورده است به همین دلیل افرادی که از سابقه و تخصص‌های لازم برخوردار باشند به‌راحتی می‌توانند به این کشور مهاجرت کنند و بعد از مدت‌زمانی بسیار کوتاه به دریافت اقامت دائم استرالیا بپردازند. با توجه به اینکه مشاغل بسیار متنوعی در استرالیا وجود دارد درصد زیادی از متقاضیان می‌توانند به‌راحتی به این کشور مهاجرت نمایند.

برای دریافت اقامت دائم استرالیا از طریق کار یا ویزای اسکیل ورکر، بهتر است متقاضیان از مهارت‌هایی برخوردار باشند که در حال حاضر در استرالیا از تقاضای بیشتری دارد. داشتن مهارت‌های موردتقاضا باعث می‌شود تا احتمال پیداکردن شغل مناسب به‌شدت افزایش پیدا کند و مهاجران بتوانند با کار در استرالیا از حقوق و مزایای بیشتری برخوردار شوند و تجربۀ بهتر از زندگی در این کشور داشته باشند.

مهندسان نرم‌افزار و برنامه نویسان جزء بهترین متقاضیان برای دریافت اقامت دائم استرالیا از طریق کار و ویزای اسکیل ورکر می‌باشند. در سال‌های اخیر شرکت‌های نرم‌افزاری استرالیا که در زمینۀ تکنولوژی‌های نوین مشغول به فعالیت هستند به‌شدت افزایش پیدا کرده است به همین دلیل افرادی که از تخصص‌های موردنیاز این شرکت‌ها برخوردارند می‌توانند به‌سرعت مشغول به کار شوند.

شغل‌های دیگری نیز وجود دارند که در استرالیا تقاضای بالایی دارند و افراد با شرایط مناسب می‌توانند به‌سرعت به دریافت اقامت استرالیا بپردازند. از میان این شغل‌ها می‌توان به مهندسان عمران، معلمین دبستان، مهندسان صنایع و مکانیک، متخصصان امنیت شبکه، نقاش ساختمان، وکلا و متخصصان امنیت داده اشاره کرد.

افرادی که قصد دارند از طریق کار یا ویزای اسکیل ورکر اقامت موقت یا اقامت دائم استرالیا را دریافت کنند باید بدانند که تمامی شغل‌هایی که برای آن‌ها تقاضای بالایی وجود دارد جزء‌ شغل‌های پردرآمد نیست؛ بنابراین برای مهاجرت به استرالیا باید قبل از هر چیز از درآمد شغل‌های مختلف اطلاع یافت. پردرآمدترین شغل‌های استرالیا شغل‌هایی هستند که در سایر کشورهای جهان نیز درآمد بالایی دارند. مثلاً شغل‌های پزشکی، امور مالی و مهندسی درآمد مناسبی دارند.

شرایط دریافت اقامت از طریق کار

شرایط مختلفی وجود دارند که برای دریافت اقامت موقت و اقامت دائم استرالیا از طریق کار باید از آن برخوردار بود. به‌طور کلی متقاضیان باید از حداقل امتیاز مشخص‌شده توسط ادارۀ مهاجرت استرالیا برخوردار باشند که این مقدار در حال حاضر ۶۵ امتیاز است. افرادی که قصد دارند به مهاجرت کاری استرالیا بپردازند به مدرک تحصیلی نیازی ندارند اما برخورداری از مدارک تحصیلی مرتبط باعث شانس بیشتری برای مهاجرت به این کشور می‌شود.

داشتن مدرک دکترا در زمینۀ مرتبط با فعالیت شغلی باعث دریافت ۲۰ امتیاز خواهد شد به همین دلیل افرادی که مدرک دکترا دارند در صورت داشتن سایر شرایط، می‌توانند به‌راحتی برای دریافت اقامت استرالیا اقدام کنند. مدارک کارشناسی ارشد نیز در مهاجرت شغلی بسیار مفید است به‌طوری که با برخورداری از آن به متقاضی ۱۵ امتیاز برای مهاجرت تعلق خواهد گرفت.

یکی دیگر از شرایط مهاجرت کاری به استرالیا داشتن تسلط به زبان انگلیسی است. افرادی که قصد دارند از طریق کار یا ویزای اسکیل ورکر در این کشور مقیم شوند به مدارک زبان ندرند اما تسلط به زبان انگلیسی باعث می‌شود احتمال دریافت اقامت تا حد زیادی افزایش پیدا کند. تسلط متوسط به زبان انگلیسی ۱۰ امتیاز دارد و افرادی که تسلط بالایی دارند برای دریافت اقامت استرالیا ۲۰ امتیاز خواهند گرفت. البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که برای اشتغال در برخی حرفه‌ها ممکن است افراد موظف باشند برای دریافت مدارک زبان اقدام کنند؛ اما به‌طور کلی برای دریافت اقامت مدارک زبان الزامی نیست و فقط سطح تسلط متقاضی به زبان‌های خارجی بررسی می‌شود.

از دیگر شرایط دریافت اقامت کاری استرالیا در سال ۲۰۲۲ می‌توان به سابقۀ کاری در این کشور اشاره کرد. افرادی که دارای سابقۀ کاری مفید و مرتبط در این کشور هستند می‌توانند با توجه به میزان سابقۀ خود امتیاز دریافت کنند. طبق آخرین اطلاعاتی که منتشر شده است متقاضیانی که بین یک تا دو سال سابقۀ کاری دارند می‌توانند ۵ امتیاز دریافت نمایند و افرادی که بین ۳ تا ۴ سال سابقۀ کاری مرتبط در استرالیا دارند از ۱۰ امتیاز برای دریافت اقامت برخوردار خواهند شد.

بیشترین میزان امتیاز که به سابقۀ کاری تعلق می‌گیرد ۲۰ امتیاز است که برای برخورداری از آن، متقاضیان باید سابقه ۸ تا ۱۰ سال کار مرتبط در استرالیا را داشته باشند. البته باید به این موضوع هم اشاره کنیم که داشتن سابقۀ کار مرتبط در خارج از استرالیا هم تأثیر قابل‌توجهی در روند اخذ اقامت موقت و اقامت دائم استرالیا دارد به‌طوری که با داشتن ۳ تا ۴ سال می‌توان ۵ امتیاز دریافت کرد. افرادی که دارای ۸ تا ۱۰ سال سابقۀ مستند هستند می‌توانند ۱۵ امتیاز شغلی دریافت کنند. در این رابطه باید به این نکته توجه داشته باشید که هرگونه سابقۀ کار در شغل فعلی باید با ارائۀ مدارک ثابت گردد در غیر این صورت نمی‌توان از مزایای مرتبط با سابقۀ کاری برخوردار شد.

داشتن اسپانسر ایالتی یا فامیلی در اسپانیا نیز باعث می‌شود تا روند دریافت اقامت کاری استرالیا تا حد زیادی سرعت بگیرد و احتمال دریافت ویزا را افزایش بدهد. در سال ۲۰۲۲ با داشتن اسپانسر می‌توان از ۵ تا ۱۰ امتیاز برخوردار شد بنابراین افرادی که اسپانسر دارند می‌توانند شانس دریافت اقامت دائم استرالیا را افزایش دهند. شرایطی که تا به اینجا به آن اشاره کردیم جزء شرایطی غیرضروری هستند که بسیاری از افراد می‌توانند بدون برخورداری از تمامی آن‌ها برای دریفات اقامت اقدام کنند؛ اما مواردی نیز وجود دارند که تمامی افراد برای مهاجرت به استرالیا باید از آن برخوردار باشند که از میان آن‌ها می‌توان به نامۀ عدم سوءپیشینه اشاره کرد.

افرادی که دارای سوابق کیفری هستند در اکثر موارد نمی‌توانند برای کار در استرالیا اقامت بگیرند؛ بنابراین نامۀ عدم سوءپیشینه جزء اصلی‌ترین مدارکی است که برای دریافت اقامت استرالیا باید دریافت شود. برای دریافت اقامت دائم و اقامت موقت استرالیا از طریق کار باید از تمکن مالی مناسب نیز برخوردار بود. افرادی که قصد دارند برای کار به استرالیا مهاجرت کنند باید این موضوع را به اثبات برسانند که قبل از تثبیت موقعیت شغلی خود، می‌توانند در این کشور نیازهای مالی خود را تأمین کنند.

هزینۀ اقامت استرالیا از طریق کار

برای دریافت اقامت استرالیا از طریق کار یا ویزای اسکیل ورکر متقاضیان باید هزینۀ ویزا را بپردازند که در حال حاضر در حدود ۴ هزار دلار استرالیا است. افرادی که قصد دارند در مهاجرت به استرالیا افراد خانواده را نیز به همراه داشته باشند باید برای دریافت ویزای هر نفر 2 هزار دلار استرالیا پرداخت نمایند. در صورتی که فرد همراه کمتر از ۱۸ سال سن داشته باشد هزینۀ دریافت ویزا نزدیک به ۱ هزار دلار استرالیا خواهد بود.

البته مبالغی که به آن اشاره نمودیم تنها هزینه‌ای است که برای انجام مراحل دریافت ویزای کاری باید پرداخت شود. هزینه‌های دیگری نیز هستند که در فرایند دریافت اقامت استرالیا باید در نظر گرفت و از میان آن‌ها می‌توان به هزینۀ دریافت مدارک زبان اشاره نمود. جمع‌آوری مدارک مختلف و ترجمۀ آن‌ها نیز هزینه‌بر است به همین دلیل افرادی که قصد دارند اقامت کاری استرالیا یا اسکیل ورکر را دریافت کنند باید تمامی این موارد را نیز موردمحاسبه قرار دهند.

بسیاری از افراد برای دریافت اقامت دائم استرالیا از طریق کار باید از تجربۀ وکلای مهاجرت استفاده کنند و این کار را به این متخصصان واگذار نمایند که هزینۀ این مورد را هم باید به سایر هزینه‌ها اضافه نمود. در سال ۲۰۲۲ هزینۀ دریافت وکیل مهاجرتی برای دریافت اقامت کاری استرالیا یا اسکیل ورکر در حدود هزار تا ۵ هزار دلار استرالیا است.

افرادی که در برخی از مهارت‌های خاص دارای تجربه و سابقۀ کاری هستند، گاه برای دریافت ویزای اسکیل ورکر باید هزینۀ ارزیابی مهارت را نیز بپردازند. ارزیابی مهارت توسط سازمان‌های استرالیایی انجام می‌شود تا این موضوع به‌صورت دقیق مشخص شود. هزینۀ ارزیابی مهارت در زمینه‌های مختلف کاملاً متفاوت است اما این رقم به‌طور میانگین از ۵۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار استرالیا است.

اقامت تحصیلی استرالیا

اقامت تحصیلی استرالیا یکی از روش‌های متداول برای مهاجرت به این کشور است که جزء یکی از بهترین روش‌ها نیز به شمار می‌رود. افرادی که با استفاده از ویزای تحصیلی به دریافت اقامت دائم و اقامت موقت استرالیا می‌پردازند می‌توانند از اکثر مزایایی که شهروندان این کشور از آن برخوردارند، بهره‌مند شوند و اقامت فوق‌العاده‌ای را در استرالیا تجربه نمایند. خوشبختانه اکثر دانشگاه‌های برتر استرالیا جزء صد دانشگاه برتر جهان به شمار می‌روند؛ بنابراین افرادی که در این دانشگاه‌ها به تحصیل می‌پردازند آینده‌ای درخشان دارند.

با تحصیل در اکثر دانشگاه‌های استرالیا می‌توان در صورت برخورداری از شرایط مشخص‌شده به دریافت بورسیه‌های تحصیلی پرداخت. دانشگاه‌های استرالیا جزء بهترین دانشگاه‌ها در زمینۀ ارائۀ بورسیۀ تحصیلی هستند و افرادی که از شرایط مناسب برخوردار می‌توانند به‌راحتی به دریافت بورسیه از سوی آن‌ها بپردازند.

افرادی که قصد دارند با دریافت اقامت موقت یا اقامت دائم استرالیا به تحصیل در این کشور بپردازند در بسیاری از موارد نیازی به یادگیری زبان سوم ندارند و می‌توانند با مدارک زبان انگلیسی در دانشگاه‌های این کشور به تحصیل بپردازند. خوشبختانه اکثر دانشگاه‌های معتبر استرالیا انگلیسی‌زبان هستند که همین یکی از بزرگ‌ترین مزایای تحصیل در استرالیا است.

شهرهای استرالیا برای دانشجویان بین‌المللی بسیار امن و ایدئال هستند. اکثر دانشجویانی که برای تحصیل به این کشور سفر می‌کنند در شرایط بسیار مناسبی قرار دارند و زندگی فوق‌العاده‌ای را تجربه می‌کنند. در اکثر موارد دانشجویانی که با استفاده از اقامت موقت استرالیا به تحصیل در این کشور می‌پردازند می‌توانند اقامت خود را به اقامت دائم تبدیل کنند و در سال‌های بعد به اشتغال در استرالیا بپردازند. خوشبختانه ادارۀ مهاجرت استرالیا شرایط مناسبی را برای اقامت دائم دانشجویان خارجی در نظر گرفته است تا این افراد بتوانند بعد از تحصیل به ادامۀ فعالیت‌های علمی و حرفه‌ای خود در استرالیا بپردازند. دانشگاه‌های نیو ساو ولز و ملبورن جزء برترین دانشگاه‌های استرالیا در حوزۀ بین‌الملل به شمار می‌روند و دانشجویان می‌توانند در حوزه‌های مختلف مهندسی در آن‌ها مشغول به تحصیل شوند.

از میان پرطرفدارترین رشته‌هایی که در دانشگاه‌های استرالیا تدریس می‌شوند می‌توان به رشته‌های حسابداری و امور مالی، رشته‌های مهندسی، پزشکی، داروسازی، MBA و امور کامپیوتر و فناوری اطلاعات اشاره کرد که هرکدام در نوع خود جزء بهترین رشته‌ها هستند. شهریۀ دانشگاه‌های استرالیا در سطح مناسبی قرار دارد. در سال ۲۰۲۲ هزینۀ تحصیل در اکثر رشته‌های پرتقاضا در حدود ۱۴ هزار دلار در سال است. اما افرادی که قصد دارند در دانشگاه‌های درجه‌یک استرالیا به تحصیل بپردازند باید سالانه به‌طور متوسط ۳۰ هزار دلار برای شهریۀ دانشگاه‌ها پرداخت نمایند.

اقامت استرالیا دائم و موقت

اقامت استرالیا دائم و موقت

شرایط دریافت اقامت تحصیلی استرالیا

شرایط دریافت اقامت تحصیلی استرالیا در هرکدام از مقاطع تحصیلی متفاوت است. افرادی که قصد دارند در مقطع کارشناسی در استرالیا تحصیل کنند باید حتماً از مدرک آیلتس برخوردار باشند. حداقل نمرۀ آیلتس برای پذیرش در دانشگاه‌های معتبر استرالیا نمرۀ ۶ است. افرادی که مدرک تافل دارند نیز می‌توانند با برخورداری از مدرک مشخص‌شده توسط دانشگاه‌ها به دریافت اقامت موقت یا اقامت دائم استرالیا از طریق تحصیل بپردازند.

از دیگر شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی در استرالیا می‌توان به برخورداری از معدل عالی در دوره‌های تحصیلی پیشین اشاره کرد. افرادی که از این نظر در شرایط مناسب قرار ندارند می‌توانند با شرکت در دورۀ فاندیشن و موفقیت در آن به تحصیل در رشتۀ مورد نظر خود بپردازند. فاندیشن دوره‌ای است که معمولاً مدت‌زمان آن یک سال است و افرادی که قصد دارند در دانشگاه‌های خارجی مشغول به تحصیل شوند و از سابقه‌ی تحصیلی مناسب برخوردار نیستند در آن شرکت می‌کنند.

دورۀ فاندیشن این امکان را به وجود آورده است تا تمام دانشجویان خارجی شانس خود را برای تحصیل در بهترین دانشگاه‌های استرالیا امتحان نمایند. البته باید این موضوع را هم بدانید که در مقطع کارشناسی افرادی که در دوره‌های فاندیشن شرکت می‌کنند نمی‌توانند بورسیۀ تحصیلی دریافت کنند، اما می‌توانند در مقاطع تحصیلی بعدی برای دریافت بورسیه اقدام نمایند. برای شرکت در دورۀ فاندیشن هم باید شرایط خاصی مهیا شود که یکی از مهم‌ترین آن‌ها مدرک آیلتس با نمرۀ حداقل۴.۵ است.

برای دریافت اقامت دائم استرالیا از طریق تحصیل در دانشگاه‌های این کشور، متقاضیان باید مانند سایر روش‌ها از تمکن مالی کافی برخوردار باشند و برای اثبات این موضوع به دریافت گواهی تمکن مالی از بانک بپردازند. میزان تمکن مالی برای مقاطع تحصیلی مختلف متفاوت است. برای اطلاع از میزان دقیق آن باید به سایت سفارت استرالیا مراجعه نمایید.

افرادی که از طریق والدین یا همسر برای مهاجرت تحصیلی به استرالیا حمایت مالی می‌شوند باید این موضوع را در فرم ثبت‌نام ویزا وارد نمایند و در عوض گواهی تمکن مالی حامی خود را ارائه دهند تا در مراحل بررسی و صدور ویزا موردبررسی قرار گیرند. از دیگر شرایط موردنیاز برای دریافت اقامت استرالیا از طریق ویزای تحصیلی می‌توان به داشتن پاسپورت معتبر اشاره کرد. در زمان درخواست ویزای تحصیلی استرالیا باید اصل و کپی پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار ارائه شود.

هزینۀ دریافت اقامت تحصیلی استرالیا

هزینۀ دریافت اقامت تحصیلی استرالیا نسبت به سایر روش‌ها تا حد قابل‌توجهی کمتر است. در حال حاضر هزینۀ اقامت موقت استرالیا از طریق تحصیل ۶۳۰ دلار استرالیا است که دانشجویان باید در زمان مراجعه به سفارت آن را پرداخت کنند و رسید آن را به همراه سایر مدارک ارائه دهند. فارغ‌التحصیلان دانشگاه تهران و امیرکبیر برای درخواست ویزای تحصیلی هزینۀ کمتری را پرداخت خواهند کرد که در سال ۲۰۲۲ چیزی در حدود ۴۱۰ دلار استرالیا است.

نکته‌ای که باید به آن اشاره کنیم این است که دانشجویانی که قصد دارند همسر و خانوادۀ خود را به همراه داشته باشند باید برای هر نفر ۴۷۰ دلار استرالیا پرداخت نمایند. در صورتی که فرد دارای فرزند زیر ۱۸ سال باشد باید ۱۵۵ دلار هزینۀ ویزای همراه را هم برای درخواست اقامت موقت استرالیا پرداخت نماید.

اقامت استرالیا از طریق ازدواج

ازدواج یکی از سریع‌ترین روش‌هایی است که برای دریافت اقامت دائم استرالیا وجود دارد. افرادی که با یکی از تبعۀ استرالیا یا افراد مقیم این کشور ازدواج‌کرده‌اند می‌توانند در بهترین شرایط ممکن ویزای این کشور را دریافت کنند. برای دریافت اقامت استرالیا از طریق ازدواج شرایط پیچیده‌ای وجود ندارد. تنها کافی است متقاضی در زمان درخواست ویزا ۱۸ سال سن داشته باشد و بتواند رابطه‌ی طولانی‌مدت با همسر خود را اثبات نماید. افرادی که در زمان درخواست اقامت استرالیا ازدواج خود را به‌صورت رسمی در این کشور یا سایر کشورها ثبت نکرده‌اند نامزد محسوب می‌شوند و باید تا ۹ ماه بعد از دریافت اقامت موقت به ثبت ازدواج رسمی خود بپردازند.

افرادی که با اتباع استرالیایی ازدواج کرده‌اند می‌توانند به طرق مختلف این موضوع را اثبات کنند که در یک یا دو سال اخیر با همسر خود در ارتباط بوده‌اند. این ارتباط باید به‌صورت حضوری نیز بوده باشد، بنابراین افرادی که به‌صورت آنلاین با یکدیگر آشنا شده‌اند امکان دریافت ویزا را نخواهند داشت و باید در آینده به درخواست اقامت استرالیا بپردازند.

داشتن عکس و فیلم از زمان آشنایی تا زمان درخواست ویزا می‌تواند به‌عنوان یکی از مدارکی به‌حساب آید که متقاضیان برای دریافت ویزای استرالیا آن را ارائه می‌دهند. پیام‌هایی که در پیام‌رسان‌های مختلف میان متقاضی و نامزد وی مبادله شده‌اند نیز جزء مدارکی خواهند بود که می‌توان برای درخواست ویزای استرالیا آن را ارائه داد.

از دیگر مدارکی که می‌توان برای رابطۀ واقعی زوج در زمان قبل از درخواست ویزا ارائه کرد مدارک مربوط به سفرهای مشترک است. در صورتی که زوج سابقۀ سفرهای مشترک را داشته باشند، می‌توانند با استفاده از مدارک مختلف مانند بلیت سفر این موضوع را به اثبات برسانند و به‌عنوان مدرکی معتبر آن را به ادارۀ مهاجرت استرالیا ارائه دهند.

اقامت استرالیا از طریق ازدواج در ابتدا به‌صورت موقت خواهد بود و افرادی که اقامت دائم استرالیا را می‌خواهند باید بعد از پایان این مدت به درخواست ویزای دائم بپردازند. یکی از شرایط اصلی برای تبدیل ویزای موقت به ویزای دائم بعد از ازدواج داشتن شغل مناسب و تمکن مالی برای زندگی در استرالیا است.

افرادی که امکان خرید ملک در استرالیا را داشته باشند می‌توانند بعد از پایان اقامت موقت ازدواج، شانس دریافت اقامت دائم را افزایش دهند. البته به‌طور کلی تمامی افرادی که از طریق ازدواج به دریافت اقامت موقت استرالیا می‌پردازند شانس بالایی برای دریافت اقامت دائم خواهند داشت و از این جهت نگرانی خاصی وجود ندارد.

یکی از نکاتی که در مورد دریافت اقامت استرالیا از طریق ازدواج وجود دارد این است که معمولاً بررسی درخواست ویزا بین یک تا یک سال و نیم زمان خواهد برد؛ بنابراین افرادی که قصد ازدواج با اتباع استرالیایی را دارند بهتر است در سریع‌ترین زمان ممکن به درخواست اقامت موقت استرالیا بپردازند تا بتوانند در زمان مناسب ویزای خود را دریافت نمایند.

هزینۀ اقامت استرالیا از طریق ازدواج

هزینۀ دریافت اقامت استرالیا از طریق ازدواج در سال ۲۰۲۲ چیزی در حدود ۷۰۵۰ دلار استرالیا است. افرادی که دارای فرزند می‌باشند و قصد دارند فرزند خود را همراه با خود ببرند باید برای فرزندان بالای ۱۸ سال ۳۹۳۰ دلار استرالیا و برای فرزندان پایین ۱۸ سال ۱۹۶۵ دلار استرالیا پرداخت نمایند.

اقامت استرالیا از طریق تأسیس استارتاپ

استرالیا یکی از بهترین کشورهای جهان برای تأسیس استارت‌اپ است. این موضوع باعث شده است تا در سال‌های اخیر مهاجرت کارآفرینان ایرانی به این کشور افزایش پیدا کند. استرالیا فرصت‌های فوق‌العاده‌ای را برای تأسیس استارتاپ ها فراهم کرده است و به‌شدت از آن‌ها حمایت می‌کند به همین دلیل افرادی که ایده‌های نو و قابل‌اجرا دارند می‌توانند استرالیا را به‌عنوان بهترین مقصد انتخاب کنند. برای دریافت اقامت دائم استرالیا از طریق ویزای استارت‌اپ، کارآفرینان باید اثبات کنند که از ایدۀ مناسب و قابل توجیه برخوردارند و می‌توانند آن را به بهترین شکل در استرالیا پیاده‌سازی نمایند. برای اثبات این موضوع در قدم اول باید به تهیۀ بیزنس پلن قوی پرداخت که تمامی ابعاد، طرح و نحوۀ پیاده‌سازی آن مشخص شده باشد.

درواقع می‌توان گفت که بیزنس پلن مهم‌ترین چیزی است که در دریافت ویزای کارآفرینی یا استارتاپ کانادا باید از آن برخوردار بود به همین دلیل پیشنهاد می‌شود تهیۀ آن با مشاورۀ متخصصان کسب‌وکار انجام شود تا بتوان هرگونه نقص و اشکال در آن را برطرف نمود و به بهترین شکل ممکن به ارائۀ آن پرداخت.

کارآفرینانی که قصد دارند به تأسیس استارتاپ در کشور استرالیا بپردازند باید تسلط خوبی به زبان انگلیسی داشته باشند به همین دلیل یکی از مدارک موردنیاز برای دریافت ویزای کارآفرینی یا استارتاپ استرالیا، مدرک آیلتس با نمرۀ حداقل ۶ است. در صورتی که اعضای تیم به همراه کارآفرین به استرالیا مهاجرت می‌کنند باید حداقل دارای مدرک آیلتس با نمرۀ ۴.۵ باشند.

افرادی که از طریق ویزای استارتاپ به استرالیا مهاجرت می‌کنند در ابتدا اقامت موقت استرالیا را دریافت خواهند کرد. در صورتی که بعد از مدت تعیین‌شده که بین ۳ الی ۵ سال است به اهداف خود دست پیدا کنند آنگاه می‌توانند برای ویزای اقامت دائم اقدام کنند. به‌طور کلی دریافت اقامت موقت استرالیا از طریق کارآفرینی و تأسیس استارت‌آپ در حدود ۱۸ ماه طول خواهد کشید؛ اما افرادی که از شرایط خاص برخوردارند می‌توانند در مدت‌زمانی کوتاه‌تر به دریافت ویزای موقت استرالیا بپردازند و به این کشور مهاجرت نمایند که در این موارد بهتر است با وکلای مهاجرتی مشورت نمود.

اقامت استرالیا دائم و موقت

اقامت استرالیا دائم و موقت

هزینۀ دریافت اقامت استرالیا از طریق تأسیس استارتاپ

برای دریافت اقامت استرالیا از طریق کارآفرینی و تأسیس استارت‌اپ هزینه‌های مختلفی باید پرداخت شود که اصلی‌ترین آن هزینۀ بررسی پرونده و صدور ویزا است. در سال ۲۰۲۲ هزینۀ  بررسی پرونده و صدور ویزا ۴۱۱۵ دلار استرالیا است که در صورت همراه داشتن همسر و فرزندان باید برای هر نفر در حدود ۲۰۰۰ دلار استرالیا نیز پرداخت نمود.

اقامت استرالیا از طریق ویزای نخبگان

کشور استرالیا جزء بهترین کشورهایی است که نخبگان می‌توانند برای ادامۀ زندگی به آن مهاجرت نمایند. در سال‌های اخیر دریافت اقامت استرالیا از طریق ویزای نخبگان به‌شدت تسهیل شده است تا نخبگان بتوانند به راحت‌ترین شکل ممکن به این کشور مهاجرت نمایند و استعدادهای خود را در استرالیا شکوفا نمایند.

تمامی افرادی که در زمینه‌های مختلف ورزشی، هنری و علمی دارای دستاوردهای بین‌المللی هستند می‌توانند با ارائۀ مدارک خود به ادارۀ مهاجرت استرالیا به درخواست ویزای نخبگان این کشور بپردازند و از مزایای مختلفی که در نظر گرفته شده است استفاده نمایند. برای دریافت اقامت دائم استرالیا با استفاده از ویزای نخبگان، متقاضیان باید توسط نامینیتوری که دارای اعتبار کافی در استرالیا است معرفی شوند که یکی از شرایط اصلی دریافت اقامت برای نخبگان نیز همین مورد است.

تمامی مدارکی که نشان‌دهنده‌ی دستاوردهای متقاضی در زمینه‌های مختلف است باید قبل از درخواست ویزای نخبگان جمع‌آوری شود چون در مراحل مختلف موردنیاز است. علاوه بر این متقاضی باید ثابت کند که هنوز در تخصص خود مشغول به فعالیت است و افتخاراتی که به دست آورده است تنها مربوط به گذشته نیستند. نخبگان باید مدرک زبان معتبر داشته باشند. مدرک آیلتس یکی از اصلی‌ترین مدارکی است که برای مهاجرت نخبگان می‌توان آن را ارائه داد. حداقل نمرۀ قابل‌قبول برای ارائه‌ی مدرک ایتلس ۴.۵ است.

اقامت استرالیا با خرید ملک

در حال حاضر نمی‌توان با خرید ملک اقامت دائم استرالیا را دریافت کرد و افرادی که می‌خواهند اقات استرالیا را بگیرند باید از روش‌های دیگری استفاده کنند. در صورتی که سرمایۀ لازم برای خرید ملک در استرالیا را دارید می‌توانید با مشاوره با وکلای مهاجرتی به انتخاب بهترین روش برای مهاجرت به استرالیا بپردازید. یکی از روش‌هایی که در این رابطه وجود دارد سرمایه‌گذاری در شرکت‌های استرالیایی است. در صورتی که بتوانید در شرکت‌های معتبر استرالیایی سرمایه‌گذاری کنید تحت شرایطی می‌توانید اقامت دائم این کشور را نیز دریافت کنید.

اقامت استرالیا با تولد فرزند

برخی از ایرانیان برای تولد فرزند خود به استرالیا سفر می‌کنند تا بدین طریق بتوانند اقامت دائم استرالیا را برای خود و فرزند خود دریافت کنند. متأسفانه این روش نیز در سال ۲۰۲۲ امکان‌پذیر نخواهد بود و استرالیا شرایط خاصی را در نظر گرفته است که با توجه به آن اتباع خارجی نمی‌توانند از طریق تولد فرزند خود اقامت دریافت کنند. تنها افرادی می‌توانند از طریق تولد فرزند اقامت استرالیا را دریافت کنند که در حال حاضر ویزای دائم این کشور  را داشته باشند؛ در غیر این صورت امکان دریافت اقامت و تابعیت برای والدین و فرزند وجود نخواهد داشت.

مزایای اقامت استرالیا دائم و موقت

اقامت در هرکدام از کشورهای پیشرفتۀ خارجی یک سری مزایای خاص به دنبال خواهد داشت که افراد با مهاجرت به این کشورها از آن برخوردار خواهند شد. استرالیا با برخورداری از ویژگی‌های منحصربه‌فرد باعث شده است تا افرادی که به این کشور مهاجرت می‌کنند شرایط بسیار ویژه‌ای را تجربه نمایند که تجربه‌ی آن‌ در اکثر کشورهای پیشرفتۀ جهان امکان‌پذیر نیست.

رشد مهاجرت ایرانیان به استرالیا در سال‌های اخیر افزایش قابل‌توجهی داشته است، طبق آمارها مهاجرت ایرانیان به استرالیا ۳۵ درصد افزایش یافته است. این موضوع باعث شده است تا افرادی که به این کشور مهاجرت می‌کنند ارتباطات جدیدی را با ایرانیان مقیم این کشور برقرار نمایند. جالب است بدانید طبق آمارها در سال ۲۰۱۸ شرکت‌های تحت مالکیت ایرانیان ۱۱ درصد افزایش یافته است. این یعنی ایرانیان این شانس را دارند که در مهاجرت به استرالیا در شرکت‌های ایرانی مشغول به کار شوند و تجربه‌ای فوق‌العاده از کار در استرالیا را داشته باشند.

اقامت استرالیا دائم و موقت

اقامت استرالیا دائم و موقت

اقتصاد مناسب

استرالیا از نظر شرایط اقتصادی در وضعیت بسیار مناسبی قرار دارد به‌طوری که طبق آمار رسمی، مردم این کشور سومین مردم ثروتمند در سراسر جهان به شمار می‌روند این در حالی است که رتبۀ دوم را غول اقتصادی دنیا یعنی سوئیس از آن خود کرده است و همین نشان‌دهندۀ این است که استرالیا باوجود جمعیت بالای خود از نظر اقتصادی جزء بهترین کشورهای جهان است.

افرادی که با دریافت اقامت دائم و موقت استرالیا به زندگی در این کشور می‌پردازند می‌توانند شرایط مالی مناسبی را تجربه نمایند. در سال‌های اخیر در حالی که تورم در بسیاری از کشورهای جهان افزایش معناداری داشته، میزان تورم در استرالیا تنها ۳ درصد بوده است و استرالیایی‌ها توانسته‌اند بدون دست‌وپنجه نرم کردن با تورم به توسعۀ فعالیت‌های اقتصادی خود بپردازند.

استرالیا از منابع طبیعی زیادی برخوردار است و صنایع آن کاملاً بالغ هستند به همین دلیل کارشناسان، رشد قابل‌توجهی را در برای این کشور پیش‌بینی کرده‌اند؛ بنابراین افرادی که اقامت دائم استرالیا را دارند از آسیب‌های اقتصادی به دور خواهند بود و با اشتغال در این کشور می‌توانند آیندۀ مالی قابل قبولی را داشته باشند.

آب‌ و هوای مطلوب

استرالیا جزء کشورهای چهارفصل به شمار می‌آید و از آب‌وهوای بسیار مطلوبی برخوردار است به‌طوری که در اکثر فصل‌ها دمای آن در حد اعتدال قرار دارد. افرادی که در استرالیا زندگی می‌کنند سرمای شدید در زمستان را تجربه نخواهند کرد و از این جهت شرایط بسیار مناسبی را دارند. آب‌وهوای استرالیا با آب‌وهوای ایران تا حد زیادی مشابهت دارد به همین دلیل ایرانیان می‌توانند با زندگی در استرالیا شرایط مطلوبی را تجربه کنند.

شرایط شغلی مناسب

افرادی که با دریافت اقامت دائم استرالیا قصد دارند به کار در این کشور بپردازند در بلندمدت پیشرفت شغلی فوق‌العاده‌ای را تجربه خواهند نمود. در استرالیا فرصت‌های شغلی زیادی وجود دارد که بامهارت و تخصص‌های گوناگون می‌توان در آن‌ها مشغول به کار شد. به دلیل فرهنگی که در شرکت‌های استرالیایی شکل گرفته است تمامی افراد از کشورهای مختلف جهان می‌توانند بدون توجه به نژاد و جنسیت خود به کار در صنایع مختلف بپردازند. نرخ بیکاری در استرالیا نسبت به اکثر کشورهای جهان در سطح پایین‌تری قرار دارد به‌طوری که اکثر مردم استرالیا و افرادی که در این کشور زندگی می‌کنند از امنیت شغلی بسیار بالا برخوردار هستند. طبق بررسی‌هایی که صورت گرفته است در سال‌های گذشته امنیت شغلی در استرالیا به میزان ۲۲ درصد افزایش یافته است.

فرهنگ غنی

افرادی که اقامت دائم استرالیا را دارند و سال‌ها در این کشور زندگی کرده‌اند معمولاً یکی از اصلی‌ترین مزایای زندگی در این کشور را فرهنگ غنی مردم آن می‌دانند. استرالیایی‌ها با افراد خارجی که به این کشور مهاجرت کرده‌اند به‌خوبی تعامل دارند و به دور از تبعیض‌های نژادی با آنان رفتار می‌کنند. مردم این کشور با پوشش‌های مختلف در شهرها حاضر می‌شوند به‌طوری که هنوز هم درصدی از مردم به پوشیدن لباس‌های سنتی و بومی می‌پردازند؛ اما استایل های اروپایی و غربی نیز در این کشور طرفداران زیادی پیدا کرده است و هر شخص با توجه به علایقی که دارد به انتخاب نوع و سبک پوشش خود می‌پردازد و در این زمینه از نظر فرهنگی و قوانین حاکمیتی محدودیتی وجود ندارد.

افرادی که در استرالیا زندگی می‌کنند می‌توانند صداقت مردم این کشور را به‌وضوح مشاهده نمایند. دروغ‌گویی در استرالیا به‌شدت قبیح است و به همین دلیل در تعامل روزانه با مردم می‌توان احساس راحتی بیشتری داشت و کمتر دچار مشکل شد. این کشور همچنین جاذبه‌های گردشگری زیادی نیز دارد و افرادی که موفق به دریافت اقامت دائم و اقامت موقت استرالیا می‌شوند می‌توانند اوقات فراغت خود را به‌خوبی سپری کنند و به گشت‌وگذار در اماکن تفریحی و گردشگری این کشور بپردازند. استرالیا دارای طبیعت بی‌نظیری است. این کشور از نظر میراث فرهنگی و اماکن فرهنگی نیز حرف‌های زیادی برای گفتن دارد به‌طوری که مهاجران می‌توانند تا سال‌ها تجربه‌های جدیدی از بازدید از اماکن مختلف این کشور داشته باشند.