این مطلب به تحلیل و تحقیق علمی کار در فرانسه، جنبه های مختلف مهاجرت کاری به فرانسه و شرایط اخذ ویزای کار فرانسه می پردازد. بازار کار فرانسه برای ایرانیان چگونه است و بهترین مشاغل در فرانسه کدامند؟ تمامی نکات مهم و اصلی در مورد کار در فرانسه توضیح داده شده است. فرانسه دومین قدرت اقتصادی اروپاست، بنابراین متقاضیان زیادی برای کار در فرانسه وجود دارد. با وجود سطح اقتصادی مطلوب در فرانسه، این کشور از کمبود نیروی کار ماهر رنج می برد، بنابراین فرصت کار در فرانسه برای نیروی کار ماهر فراهم است.

کار در فرانسه و شرایط عمومی

اگر علاقه مند به کار در فرانسه هستید، دانستن زبان فرانسه یکی از شروط مهم می باشد، زیرا در صورت عدم تسلط به زبان فرانسه، گزینه های شغلی زیادی نخواهید داشت و با محدوده شغلی محدودتری مواجه خواهید شد. بنابراین توصیه می کنیم اگر تصمیم به یافتن کار در فرانسه و اخذ مجوز کار در این کشور دارید، حتما قبل از گرفتن ویزا زبان فرانسه خود را تقویت کنید. در ابتدا که به دنبال کار در فرانسه هستید، خود را برای انعطاف پذیری آماده کنید تا حتی اگر در ابتدا شغل ایده آل خود را پیدا نکردید، در همان لحظه شغل مناسب دیگری برای شروع داشته باشید. در مورد وضعیت استخدامی اتباع خارجی در فرانسه، قوانین به گونه ای است که برای اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا، علاوه بر ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ و سوئیس، همان قوانینی اعمال می شود که برای یک شهروند فرانسوی، مگر در موارد خاص. و موارد محدود که قانون خود استخدام آنها را ممنوع کرده است، بنابراین همه شهروندان این کشورها می توانند در هر شغلی در فرانسه کار کنند، به استثنای برخی از پست های رهبری دولتی در کشور که فقط برای شهروندان فرانسوی امکان پذیر است و قوانین استخدام برای سایرین ملیت ها به گونه ای هستند که می توانند در فرانسه شغلی پیدا کنند که در فرانسه و سپس اتحادیه اروپا کاندیدای مناسب برای این شغل پیدا نشود.

کار در فرانسه

کار در فرانسه و ویزای کار فرانسه

ایرانیان برای کار در فرانسه نیاز به ویزای کار دارند که باید قبل از اخذ اقامت فرانسه ویزای کار اخذ شود. ابتدا به یک کارفرما نیاز دارید تا برای شما مجوز کار را درخواست کند، بنابراین ابتدا باید  شغل مناسبی برای خود در فرانسه پیدا کنید. ویزای کار فرانسه به کارگران ماهر برای ورود به فرانسه و کار در یک شرکت واقع در فرانسه اعطا می شود. شرکتی که به متقاضی کار پیشنهاد می دهد، برای شروع فرآیند اخذ ویزای کار فرانسه، باید برای مجوز کار اقدام کند.

کار در فرانسه و مدارک مورد نیاز

ویزای کار طولانی مدت فرانسه بیش از 3 ماه اعتبار دارد. این ویزا همچنین به پیشنهاد شغلی و یافتن کارفرما نیاز دارد. برای اخذ این ویزا برای کار در فرانسه دو نوع مدرک لازم است. مدارکی که باید توسط متقاضی ارائه شود و مدارکی که باید توسط کارفرما ارائه شود.

مدارک مورد نیاز متقاضی برای درخواست ویزای کار در فرانسه :

 • پاسپورت: حداقل سه ماه اعتبار دارد.
 • فرم درخواست ویزا: که به طور کامل تکمیل و امضا شده است.
 • عکس: دو قطعه مطابق با استانداردهای عکس پاسپورت
 • اجاره: نشان می دهد که شما در فرانسه مسکن دارید.
 • قرارداد کار
 • اثبات منابع و موقعیت مالی: همچنین باید صورتحساب های بانکی سه ماه گذشته و در صورت شاغل بودن، حقوق و دستمزد سه ماه گذشته را نیز ارسال کنید.
 • مدارک مربوط به موقعیت شغلی و اجتماعی: شامل مدرک دیپلم، رزومه، دفترچه کار، نمونه کار و موارد مشابه.
 • اظهارنامه قانوني: اظهارنامه سوگند خورده و گواهي مبني بر عدم ورشكستگی فرد و نداشتن سابقه بدي در ده سال گذشته.
 • گواهی والدین خوب: این گواهی از پلیس محلی گرفته می شود و باید ظرف سه ماه گذشته دریافت شود.

مدارک مورد نیاز کارفرما برای درخواست ویزای کار فرانسه :

 • مدارک مربوط به موقعیت (نه در مورد متقاضی)
 • قرارداد کاری
 • اسنادی که حاکی از احراز شرایط استخدامی تعیین شده توسط دولت باشد.
 • اسنادی مبنی بر اینکه ممیزی بازار کار انجام شده است (در صورت وجود)
 • کارفرمای شما باید یک قرارداد کار تنظیم کند و آن را به بخش محلی وزارت کار فرانسه یا به اختصار DIRECT ارسال کند. اگر DIRECT قرارداد را تایید کند، آن را به اداره مهاجرت و ادغام فرانسه ارسال می کند.

کار در فرانسه و ویزای همراه

اگر اعضای خانواده با شما به فرانسه می آیند، کارفرما باید همزمان با درخواست ویزای کار، روند همراهی اعضای خانواده را نیز آغاز کند. همراهان شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال است. اگر متقاضی اصلی دارای مجوز کار برای مشاغل با مهارت بالا باشد، همراه دارای مجوز کار نیز می باشد.

کار در فرانسه و حقوق در فرانسه

یکی از مهمترین مواردی که در هنگام کار در فرانسه باید به آن توجه کرد میزان حقوق و درآمد در این کشور است زیرا با این حقوق ها باید هزینه های زندگی در فرانسه را تامین کنید. در فرانسه حداقل دستمزد برای یک شغل تمام وقت حداقل 9.67 یورو در ساعت یا 1466 یورو در ماه است که به معنای 35 ساعت در هفته تمام وقت است. که این دستمزد بسته به تغییرات شاخص اقتصادی و شاخص قیمت مصرف کننده در آن کشور، ممکن است از اول ژانویه هر سال 2 درصد افزایش یابد.

مشاغل در فرانسه و نحوه یافتن کار در فرانسه

اگر می خواهید در فرانسه کار کنید، صحبت کردن به زبان فرانسه بسیار مهم است. اگر فرانسوی صحبت نمی کنید، یافتن شغل مناسب تقریبا غیر ممکن است. بنابراین، اگر به زبان فرانسه تسلط ندارید، زبان فرانسه را به عنوان اولین قدم برای کار در فرانسه یاد بگیرید. سپس می توانید از طریق آژانس های کاریابی در فرانسه به دنبال کار در این کشور باشید. افرادی که عضو اتحادیه نیستند فقط می توانند در سمت هایی کار کنند که آزمون بازار کار را گذرانده باشند. آزمون بازار کار این است که کارفرما ابتدا یک شغل خالی در فرانسه اعلام می کند و اگر بعد از سه ماه کارمند مناسب را پیدا نکرد، آن را برای سه ماه دیگر در اتحادیه اروپا تبلیغ می کند. بنابراین، اگر فردی در فرانسه و اتحادیه اروپا نتواند این شغل را به عهده بگیرد، کارفرما می تواند افراد خارج از اتحادیه اروپا را برای کار دعوت کند.

مشاغل در فرانسه

اگرچه فرانسه دومین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا را دارد، اما بیکاری در این کشور با نرخ بیکاری بیش از 9 درصد مشکل ساز است. این به دلیل عدم تطابق بین نیازهای شرکت ها و مهارت های موجود در نیروی کار است. به ویژه، فناوری اطلاعات، مراقبت های بهداشتی و مهندسی از کمبود نیروی کار رنج می برند. در حالی که تعداد کارگران کشاورزی، تولیدی و معدنی بیش از حد است.

مشاغل موجود در فرانسه که ممکن است در حال حاضر برای شروع مناسب و پرسود باشد به شرح زیر است: صنایع عمده از جمله خودروسازی، داروسازی، ماشین آلات صنعتی، متالورژی، الکترونیک، غذا و نوشیدنی و صنعت گردشگری. با این حال، طبق گزارش های هیز در سال 2015، بخش های مهندسی، تحقیق و توسعه، فناوری اطلاعات و بانکداری بیشترین حجم اشتغال را در بخش خدمات خود داشتند. علاوه بر این، مشاغل گردشگری مانند هتل ها و رستوران ها، خدمات مراقبت در منزل، مراقبت های پزشکی، مراقبت از کودکان و سالمندان، خرده فروشی و آموزش زبان در بین خارجی ها محبوب هستند.

کار در فرانسه

پردرآمدترین شغل در فرانسه

 به لطف کیفیت بالای زندگی و در دسترس بودن مشاغل پرسود در فرانسه، این کشور مکانی است که افراد زیادی در آن زندگی و کار می کنند. به جرات می توان گفت که مشاغل پرسود بی شماری در فرانسه وجود دارد. این مشاغل از خدمات دولتی تا مشاغل حرفه ای را شامل می شود. وقتی فرانسه را با سایر کشورهای اروپایی مقایسه می کنیم، این کشور از نظر درآمد ملی، مقرون به صرفه بودن و اشتغال همیشه در سه کشور اول قرار دارد. برای اکثر مشاغل پردرآمد در فرانسه، باید زبان فرانسه بلد باشید و بتوانید آن را صحبت کنید و بنویسید. در زیر تعدادی از پردرآمدترین مشاغل در فرانسه به همراه مروری کوتاه بر نیازهای این مشاغل آورده شده است.

دکتر

میانگین حقوق: 133,220 یورو (118,480 پوند / 158,360 دلار)

بخش بهداشت در فرانسه به شدت به کادر پزشکی نیاز دارد. کمبود شدید نیروی کار در این کار وجود دارد. پزشکان در فرانسه باید دانشکده پزشکی را تکمیل کنند. برای کسب تخصص باید چهار تا هشت سال تحصیل و آموزش بگذراند.

دندانپزشک

میانگین حقوق: 117000 یورو (104060 پوند / 139050 دلار)

صنعت بهداشت و درمان کشور علیرغم برخورداری از یکی از بهترین سیستم های بهداشت و درمان در جهان با کمبود نیروی کار مواجه است. در سال های اخیر، دندانپزشکان تقاضای فزاینده ای داشته اند. دندانپزشکان فرانسوی ممکن است مطب خصوصی خود را داشته باشند یا برای دولت کار کنند.

وکیل

میانگین حقوق: 107960 یورو (96030 پوند / 128310 دلار)

پس از اتمام تحصیلات حقوقی و آموزش های لازم و مجوز، می توانید حرفه حقوقی خود را به عنوان یک وکیل پایه آغاز کنید. لازم به ذکر است برای کسب شغل در حرفه وکالت داشتن دانش زبان فرانسه الزامی است.

خلبان

میانگین حقوق: 80300 یورو (71420 پوند / 95420 دلار)

فرانسه یکی از قدرت های صنعت هوانوردی در جهان است. این شهر همچنین خانه ایرباس، یک شرکت هوافضای چند ملیتی اروپایی و بزرگترین سازنده هواپیما در جهان است.

تحلیلگر مالی

میانگین حقوق: 47,350 یورو (42,110 پوند / 56,260 دلار)

در اروپا، فرانسه یکی از قوی ترین بخش های بانکی و مالی را دارد. این صنعت به طور مداوم در حال رشد است و از این رو فرصت های شغلی زیادی را برای علاقه مندان به این صنعت فراهم می کند.

مشاغل در فرانسه و آژانس های کاریابی

برای یافتن کار در فرانسه، آژانس های کاریابی و وب سایت ها می توانند به شما کمک کنند. برخی از مهمترین موسسات کاریابی در زیر فهرست شده اند:

EURES : خدمات استخدامی اروپا

The Local France : کار با زبان انگلیسی

XpatJobs

همچنین می توانید با مراجعه به وب سایت شرکت های مورد نظر خود برای کار درخواست دهید. اگر به تازگی تحصیلات خود را به پایان رسانده اید و به دنبال کار در فرانسه هستید و علاقه مند به استخدام در شرکت های چند ملیتی و بزرگ هستید، این شرکت ها می توانند گزینه خوبی برای شما باشند.

 • ایرباس
 • گروه AXA
 • سیتروئن
 • دانون
 • لورآل
 • میشلن
 • یوبی سافت

کار در فرانسه

کار در فرانسه و نرخ بیکاری

نرخ بیکاری در فرانسه طی دهه گذشته رو به کاهش بوده است، در حالی که تعداد مشاغلی که به نیروی کار ماهر نیاز دارند در حال افزایش است. بر اساس آخرین آمار، نرخ بیکاری در فرانسه حدود 9 درصد است. علیرغم وضعیت اقتصادی مساعد فرانسه، نرخ بیکاری به دلیل کمبود نیروی کار ماهر بیشتر از سایر کشورهای پیشرفته اروپایی است. این اطلاعات ممکن است برای کسانی که علاقه مند به کار در فرانسه هستند مفید باشد. متقاضیانی که قصد دارند بیش از 90 روز در این کشور کار کنند باید علاوه بر دعوت نامه کاری برای ویزای کار طولانی مدت در فرانسه نیز اقدام کنند. قرارداد کار باید توسط کارفرما به دفتر محلی وزارت کار فرانسه ارسال شود. اگر هر یک از اعضای خانواده همراه متقاضی باشد، کارفرما باید همزمان با اعضای خانواده این فرآیند را آغاز کند. در تلاش برای جذب متقاضیان خارجی بیشتر، دولت فرانسه راه‌های آسان‌تری را برای دریافت مجوزهای کار ویژه برای اتباع غیر اتحادیه اروپا /EEA/ سوئیس معرفی کرده است که یکی از آنها «استعدادترین» مجوز است. این مجوز در حال حاضر شامل مواد زیر است:

 • فارغ التحصیلان واجد شرایط
 • کارکنان یک شرکت نوآور
 • کارگران بسیار ماهر (دارنده کارت آبی اتحادیه اروپا)
 • کارمندان در سفرهای کاری با قرارداد کار فرانسه
 • محققان / دانشمندان
 • قهرمان پروژه اقتصادی نوآورانه
 • سرمایه گذاران اقتصادی یا مالی
 • نمایندگان شرکت
 • نقاشان

کار در فرانسه بدون پیشنهاد کار

راه های دیگری برای ورود به فرانسه و کار بدون درخواست پیشنهاد شغلی وجود دارد. به عنوان مثال فرد می تواند با اخذ ویزای تحصیلی فرانسه و یا تحصیل زبان در فرانسه اقامت این کشور را دریافت کند و این اجازه اقامت به او اجازه می دهد در دوران تحصیل کار کند و پس از اتمام تحصیل نیز می تواند ویزا دریافت کند. جوی باید در این کشور کار پیدا کند و اگر کار پیدا کرد باید مدت زیادی در فرانسه بماند. در مقاطع کارشناسی متقاضی 20 ساعت در هفته مجوز کار قانونی دارد و در مقطع کارشناسی ارشد می تواند 20 ساعت در هفته مجوز کار دریافت کند.

چگونه در بازار کار فرانسه شغل پیدا کنیم ؟

بر اساس پیش بینی های انجام شده نرخ بیکاری در فرانسه افزایش خواهد یافت. در واقع، طبق اطلاعاتی که در فوریه 2020 اعلام شد، نرخ بیکاری در فرانسه تا سال 2021 به افزایش خود ادامه خواهد داد و حتی به 13 درصد خواهد رسید. روند نرخ بیکاری در سال 2022 کاهشی بوده و در حال حاضر 7 درصد است. در این شرایط باید توجه داشت که بر خلاف کشورهایی مانند هلند، در فرانسه تنها در صورتی می توانید کار پیدا کنید که به زبان فرانسه صحبت کنید و انگلیسی به تنهایی کافی نیست. کالج زبان در فرانسه یکی از پارامترهای حیاتی است که به افراد کمک می کند تا شرایط لازم برای اشتغال را سریعتر پیدا کنند.

آژانس های کاریابی در فرانسه

دانشجویان در فرانسه اغلب پس از فارغ التحصیلی با شرکت های مختلف آشنا می شوند. اما کسانی که مستقیما قصد دریافت ویزای کار را دارند و زمانی را برای تحصیل در فرانسه نمی گذرانند با مشکل بزرگی مواجه می شوند. این مشکل در واقع در پیچیدگی نهفته است.

همانطور که گفته شد یکی از پارامترهای اصلی مربوط به کار در این کشور دانش زبان فرانسه می باشد که در این راستا تحصیل زبان فرانسه در فرانسه توصیه می شود و همچنین ارائه دعوت نامه برای کار یا کار نیز حائز اهمیت است. پیشنهادی که باید توسط متقاضی و کارفرما ارائه شود. در بیشتر موارد مشاهده شد که یافتن کارفرما از کشور برای افراد آسان نیست. در این زمینه کشورهای صنعتی مانند آلمان در اروپا وجود دارند که ویزای کاریابی آلمان را به افراد بدون مدرک زبان و بدون کارفرما ارائه می دهند. متقاضیان می توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت صحبت کنند و از آخرین قوانین مهاجرت در این منطقه مطلع شوند.

فرهنگ کار

حداقل دستمزد در فرانسه یکی از بالاترین ها در اروپا است. سن بازنشستگی در این کشور نیز بسیار مناسب است و کارگران در سن 62 سالگی بازنشسته می شوند. افرادی که در فرانسه کار می کنند 35 ساعت در هفته کار می کنند. ایجاد تعادل بین کار و زندگی یکی از بهترین دلایل برای کار در این کشور است. گذراندن دوره کارآموزی راهی عالی برای تجربه زندگی در کشور دیگر و پیشرفت شغلی در همان زمان است. در فرانسه، دوره کارآموزی به عنوان “Stage” شناخته می شود و حداکثر شش ماه طول می کشد. اگر دوره کارآموزی شما بیش از دو ماه طول بکشد، حق دریافت حداقل کمک هزینه معاف از مالیات حداکثر 500 یورو (456 پوند) در ماه را خواهید داشت. برای شروع دوره کارآموزی در فرانسه باید در دانشگاه ثبت نام کرده و تحصیل کنید. شما طبق قانون موظف هستید قبل از شروع کارآموزی خود یک “توافق نامه انتقال” امضا کنید. این قرارداد یک توافقنامه سه جانبه بین شما، دانشگاه و کارفرما است که تاریخ شروع و پایان، ساعات کاری و مسئولیت های شما را در طول دوره کارآموزی مشخص می کند.

حتی اگر در شغلی کار می کنید که نیاز به صحبت کردن به زبان انگلیسی دارد، مانند آموزش زبان انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی، باز هم برای ادغام در جامعه و زندگی در فرانسه به درک خوب زبان فرانسه نیاز دارید. گواهینامه های رسمی مهارت زبان فرانسه DELF و DALF هستند که توسط وزارت آموزش فرانسه صادر می شوند و ممکن است لازم باشد این گواهی ها را برای اثبات توانایی خود در برآورده کردن استانداردهای لازم ارائه دهید.