مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری یکی از راه های افزایش سرمایه و همچنین اخذ اقامت این کشور می باشد. البته افراد در صورت داشتن شرایط مالی مناسب می توانند در آلمان سرمایه گذاری کنند. آلمان در مرکز اروپای مرکزی قرار دارد. این کشور از 16 ایالت تشکیل شده و پایتخت آن برلین است. شهرهای مهم این کشور هامبورگ، هانوفر، برلین و فرانکفورت هستند. این کشور قطب صنعتی اروپا و کل جهان است. این امر باعث جذب سرمایه گذاران از سراسر جهان برای سرمایه گذاری در این کشور شده است. برای سرمایه گذاری در آلمان، باید موارد مهم را در نظر داشته باشید. مواردی مانند شرایط لازم برای ثبت شرکت و هزینه های مربوط به آن، سیستم اقتصادی، رابطه دولت با سرمایه گذار، هزینه های بیمه و مالیاتی که می گیرند، حقوق کار و …. در ادامه به جزئیات بیشتر در این مطلب می پردازیم.

اخذ اقامت از طریق سرمایه گذار در آلمان

افراد زیادی به دنبال اقامت سرمایه گذاری آلمان هستند. لازم به ذکر است که تمامی روش های سرمایه گذاری در آلمان منجر به اخذ اقامت نمی شود. در واقع افراد قبل از سرمایه گذاری باید هدف خود را مشخص کنند که آیا صرفا قصد سرمایه گذاری دارند یا می خواهند از این طریق اجازه اقامت بگیرند. برخی از روش های سرمایه گذاری مانند خرید ملک یا در برخی موارد ثبت شرکت منجر به اخذ اقامت نمی شود. یکی از راه های اخذ اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری، سرمایه گذاری در آلمان از طریق کارآفرینی است. در این روش جانمایی، بسته به طرح تجاری،  دارای شرایط متفاوت است. اگر سرمایه گذاری سودآور باشد، اقامت تمدید می شود و در نهایت با اقامت دائم و پاسپورت آلمانی به پایان می رسد.

سرمایه گذاری در آلمان با خرید ملک

سرمایه گذاری در آلمان از طریق خرید املاک و مستغلات با سود بالایی همراه است. بسیاری از سرمایه گذاران با خرید ملک در آلمان به دنبال دریافت اجازه اقامت هستند. لازم به ذکر است که انتقال سرمایه در آلمان از طریق خرید ملک منجر به اقامت نمی شود. در واقع خرید ملک برای افرادی مناسب است که از راه های دیگر اقامت آلمان را اخذ کرده اند و یا افرادی که صرفاً قصد افزایش سرمایه دارند. در مورد کشورهایی که با خرید ملک به ایرانیان اجازه اقامت می دهند می توان به پرتغال، اسپانیا و یونان اشاره کرد. در ادامه به بررسی قیمت ملک در شهرهای مختلف برای مهاجرت به آلمان از طریق خرید ملک می پردازیم تا افراد با دید باز در آلمان سرمایه گذاری کنند.

سرمایه گذاری در آلمان از طریق ثبت شرکت

سرمایه گذاری در آلمان از طریق ثبت شرکت به 4 روش انجام می شود. در ادامه، توضیحات تکمیلی در مورد هر یک از روش ها را مورد بحث قرار خواهیم داد. البته در ابتدا باید به این نکته اشاره کرد که ثبت شرکت در آلمان برای ایرانیان با سختی های زیادی همراه است. یکی از این سختی ها عدم امکان افتتاح حساب در آلمان برای ایرانیان است. یکی دیگر از مشکلات مهاجرت به آلمان از طریق ثبت شرکت این است که طرح تجاری شما باید بسیار قوی باشد و به نفع اقتصاد آلمان باشد.

ترانزیت سرمایه به آلمان از طریق ثبت شعبه جدید (مستقل)

راه اندازی شعبه جدید در آلمان برای افرادی مناسب است که دارای شرکت ثبت شده در ایران و ثبت و ایجاد شعبه جدید این شرکت ثبت شده در ایران در آلمان هستند. در این صورت به هر دلیلی اگر شرکت در ایران با مشکل مواجه شود یا منحل شود، امکان افتتاح شعبه مستقل در آلمان وجود دارد. برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در آلمان و شعبه جدید در حدود 10000 یورو نیاز است.

انتقال سرمایه در آلمان از طریق ثبت شعبه

هنگام سرمایه گذاری در آلمان از طریق ثبت شرکت تابعه، برخلاف مورد قبلی، تمام فعالیت ها به شرکت مادر بستگی دارد. در واقع در این حالت شرکت نمی تواند مستقل کار کند.

انتقال سرمایه در آلمان از طریق ثبت نام نماینده

سرمایه گذاری در آلمان از طریق ثبت نمایندگی به این صورت است که اگر افراد صاحب یک گروه بزرگ (کارخانه فرآوری مواد غذایی یا شرکت صادرات و واردات) باشند، می توانند نمایندگی در آلمان افتتاح کنند. فعالیت نمایندگی کاملا وابسته به شرکت مادر است.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود در آلمان

یکی از بهترین راه ها ثبت شرکت با مسئولیت محدود (GMBH) برای مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری می باشد. حداقل سرمایه اولیه برای ثبت این شرکت 25-35 هزار می باشد.

سرمایه گذاری در آلمان از طریق کارآفرینی

سرمایه گذاری در آلمان از طریق کارآفرینی به دو گروه تقسیم می شود. گروه اول افرادی هستند که از راه های دیگری وارد آلمان شده اند و در آنجا اقامت دائم دارند. مورد دوم افرادی هستند که خارج از آلمان هستند و از طریق کارآفرینی قصد اخذ اقامت آلمان را دارند. مقاله به طور کلی، سرمایه گذاری در آلمان از طریق کارآفرینی نیاز به یک طرح تجاری دارد. طرح تجاری باید توسط دولت آلمان تایید شود. افراد برای کارآفرینی در آلمان باید شرایط و مدارک زیر را داشته باشند:

  • فرم درخواست کارآفرینی باید تکمیل شود.
  • گذرنامه با اعتبار بیش از 6 ماه
  • طرح کسب و کار تایید شده
  • مدارک تحصیلی (اگر در آلمان تحصیل کرده اید).
  • افراد بالای 45 سال باید مجوز کار سفارت را دریافت کنند.
  • افراد با تجربه در برنامه ریزی کسب و کار موظفند سوابق کاری خود را ارسال کنند.

با خرید اوراق قرضه دولتی در آلمان سرمایه گذاری کنید

نوع دیگر سرمایه گذاری در آلمان، سرمایه گذاری از طریق خرید اوراق قرضه دولتی این کشور است. سرمایه گذاری در این روش یک تجارت سودآور است که با خرید اوراق قرضه دولتی برای بازه زمانی 3 ماهه تا 30 ماهه امکان پذیر است. لازم به ذکر است که خرید اوراق قرضه دولتی در آلمان منجر به اقامت در این کشور نمی شود. بنابراین افرادی که قصد سرمایه گذاری در آلمان و اخذ اقامت آلمان را دارند باید از روش های موجود که دارای اثر اقامت هستند استفاده کنند. در قسمت های قبلی روش های سرمایه گذاری با مشاغل اقامتی در آلمان ذکر شده است. شایان ذکر است، افرادی که برای خرید اوراق قرضه بلند مدت دولتی به کارگزار مراجعه می کنند، سود زیادی خواهند داشت. برای این کار متقاضیان باید مدارک مورد نیاز شامل چک و اسناد پرداختی را به کارگزار تحویل داده و رسید معامله را دریافت کنند.

خرید کسب و کار در آلمان

همانطور که می دانید، ما می توانیم راه های مختلفی را برای سرمایه گذاری در کشورهای مختلف انتخاب کنیم. یکی از مطمئن ترین راه های سرمایه گذاری در آلمان، خرید کسب و کار در آلمان است. با توجه به اینکه خرید یک کسب و کار آماده نیازی به مراحل پیچیده برای اخذ مجوز ندارد، این روش یکی از مطمئن ترین راه های سرمایه گذاری است. با این روش، متقاضی با تصمیم گیری نهایی در مورد انتخاب یکی از بنگاه های موجود، به دفاتر اسناد رسمی مراجعه می کند. سهام مورد نظر کسب و کار را به صورت قانونی خریداری کنید. و به صورت رسمی و قانونی کسب و کار را به نام خود ثبت کنید. از آنجایی که این مراحل کمی پیچیده است و ما با قوانین کشورهای مختلف آشنایی کامل نداریم، بهتر است این مراحل را با یک وکیل مجرب طی کنیم تا در هر یک از این مراحل از ضرر احتمالی جلوگیری شود. متقاضیانی که قصد خرید یک کسب و کار آماده را دارند باید توجه داشته باشند که برای خرید بسته کسب و کار مورد نظر هزینه های اولیه ای وجود دارد و سرمایه گذاری مورد نیاز برای آنها را نیز در نظر بگیرند. از جمله مواردی که یک فرد باید از نظر مالی در آن سرمایه گذاری کند عبارتند از:

  • مبلغ مورد نیاز برای خرید کسب و کار انتخاب شده
  • هزینه مورد نیاز برای تنظیم اسناد از طریق دفتر اسناد رسمی از 800 تا 1200 یورو متغیر است.
  • هزینه ثبت تغییرات از 60 تا 300 یورو متغیر است.
  • هزینه ثبت شرکت و کسب و کار از 15 تا 55 روبل متغیر است.

بهترین سرمایه گذاری در آلمان

در مورد بهترین نوع و روش سرمایه گذاری در آلمان باید به این نکته اشاره کرد که روش بسته به شرایط، برنامه و نیت متقاضی سرمایه گذاری متفاوت است. به عنوان مثال، شخصی که قصد اخذ اقامت آلمان را ندارد، بلکه تنها قصد سرمایه گذاری مطمئن را دارد، می تواند در آلمان ملک خریداری کند و یا اگر فرد قصد کار و اخذ اقامت آلمان را داشته باشد و دارای مدرک باشد اگر طرح کسب و کار خوب  را در نظر داشته باشد می تواند در آلمان شرکت ثبت کند و همچنین امکان خرید اوراق قرضه دولتی آلمان را دارد.

حداقل سرمایه گذاری در آلمان برای زندگی

افرادی که قصد سرمایه گذاری در این کشور برای اخذ اقامت آلمان را دارند با احراز شرایط لازم در این زمینه باعث موفقیت آنها در اخذ اقامت می شود. یکی از این شرایط وجود حداقل سرمایه تعیین شده توسط اداره مهاجرت آلمان است. فقط متقاضیانی می توانند از طریق سرمایه گذاری اجازه اقامت در آلمان را دریافت کنند که حداقل سرمایه گذاری در آلمان 25000 یورو در ابتدا بخشی از دارایی آنها باشد. البته مهاجرت سرمایه گذاری به آلمان به این مبلغ ختم نمی شود و متقاضیان باید هزینه های سالانه اداره شرکت را نیز بپردازند. علاوه بر این مبلغ از متقاضی سرمایه گذاری در آلمان یک سال اجاره دفتر، یک سال دستمزد کارمندان، هزینه های مربوط به تبلیغات، تعمیرات و … اخذ می شود.

مدارک ویزای سرمایه گذاری آلمان

اولین مدرکی که متقاضی ویزای آلمان از طریق سرمایه گذاری باید ارائه دهد، مدرک هویتی وی شامل (گذرنامه با اعتبار کافی و کپی آن، فرم ویزای اقامت کوتاه مدت، 2 قطعه عکس، بیمه شخصی برای مدت ویزای اقامت کوتاه مدت، مسافرت بلیط، مدارکی که مکان مناسب و هاستل برای زندگی دارید)، دومین مدرکی که برای ویزای سرمایه گذاری آلمان باید ارائه شود، اسناد مالی هستند که دارایی و سرمایه متقاضی را برای راه اندازی کسب و کار یا خرید کسب و کار نشان می دهد. از جمله (30000 یورو برای بیمه شخصی، فیش حقوقی 3 ماه گذشته، اسناد مالکیت معتبر و غیره، صورتحساب بانکی 3 ماه گذشته). سومین مدرک مورد نیاز مجوزهای اخذ شده برای افتتاح کسب و کار در آلمان است (دعوتنامه شرکت میزبان به زبان آلمانی، جدول دقیق جلسات کاری و آخرین مدارکی که برای صدور مجوز و ویزا باید ارائه شود مدارکی است که شخص می تواند با ارسال آنها نشان دهد که در ایران یک تجارت فعال و سودآور دارد و می تواند تجارت جدید خود را در آلمان و همچنین گواهی ثبت شرکت در آلمان را مدیریت کند.

هزینه ویزای سرمایه گذاری آلمان

در این قسمت قصد داریم هزینه ویزای سرمایه گذاری آلمان را لیست کنیم. لازم به ذکر است که اخذ ویزای آلمان به ویزای کوتاه مدت و بلند مدت بستگی دارد و این ویزاها باید برای افراد زیر 18 سال و یا افراد بالای 18 سال صادر شود. قیمت و هزینه صدور ویزا متفاوت است. به طور کلی، هزینه درخواست ویزای شینگن کوتاه مدت برای افراد زیر 6 سال، برای نوجوانان، رایگان است. از 6 تا 12 سال 35 یورو و برای افراد بالای 12 سال حدود 60 یورو هزینه دارد. لازم به ذکر است که علاوه بر این مبلغ ها، مبلغ 19 یورو هزینه کارگزاری است، اکنون می خواهیم هزینه صدور ویزای بلند مدت را پرداخت کنیم: هزینه صدور ویزای بلند مدت برای افراد زیر 18 سال 30 یورو و برای افراد بالای 18 سال 80 یورو است. صدور این ویزا نیز حدود سه ماه زمان می برد.

خدمات بانکی برای سرمایه گذاری در آلمان

مهاجرت سرمایه گذاری به آلمان با مزایای زیادی همراه است که یکی از آنها فرصت بهره مندی از امکانات رفاهی این کشور است. یکی از ابزارهای بانکی برای سرمایه گذاری در آلمان، اعطای وام است. متقاضیان مهاجرت به آلمان با ویزای سرمایه گذاری آلمان به هدف خود میرسند و از این طریق از وام های یارانه ای دولتی در آلمان نیز بهره مند خواهند شد.

شرایط مالیاتی برای سرمایه گذاران خارجی در آلمان

مالیات یکی از قوانینی است که همه سرمایه گذاران در آلمان باید از آن پیروی کنند. افرادی که از طریق سرمایه گذاری اقامت آلمان را اخذ کرده اند، قطعا با راه اندازی کسب و کار در آلمان، ثبت شرکت و … به این نقطه رسیده اند، بنابراین تمامی این اقدامات شامل پرداخت مالیات است که رعایت نکردن آن عواقب بدی دارد. نکته مثبت در مورد پرداخت مالیات در آلمان این است که نرخ مالیات برای مدت طولانی بدون تغییر باقی مانده و حتی کاهش یافته است. مثلا؛ نرخ مالیات قابل پرداخت در سال های 2006 و 2007 40 درصد بوده است و از سال 2008 تا 2012 این رقم به کمتر از 30 درصد کاهش یافته است و از سال 2012 تا به امروز افزایش و تغییر کلی در نرخ مالیات در آلمان رخ داده است.

خرید سهام در آلمان

ویزای سرمایه گذاری آلمان را می توان به روش های مختلفی دریافت کرد. خرید سهام یکی از این راه هاست. متقاضیان خرید سهام در آلمان باید از طریق بورس اقدام کنند و این روش خرید سهام مورد نظر است. افرادی که به دنبال سرمایه گذاری در آلمان هستند باید سهام آلمان را در یک صندوق قابل معامله در بورس (ETF) خریداری کنند که سهام آلمان را در پرتفوی خود دارد. این کارگزار چالشی است که به فرد امکان دسترسی به بورس آلمان را می دهد و به او امکان خرید سهام این کشور را می دهد و این فرصت به مردم داده می شود تا سهام خود را مستقیماً معامله کنند. بنابراین افراد برای خرید سهام در آلمان و برای شروع سرمایه گذاری از این طریق نیاز به حساب کارگزاری و سرمایه دارند.

استانداردهای سرمایه گذاری سرمایه گذاری در آلمان

یکی از پارامترهای مهمی که افراد باید قبل از مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری در نظر بگیرند، استانداردهای سرمایه گذاری در این کشور است. اولین و مهمترین عاملی که این افراد باید در نظر بگیرند امنیت سرمایه گذاری در آلمان است. آیا آلمان از سرمایه مردم سوء استفاده نمی کند؟ قراردادهای سرمایه گذاری در آلمان توسط دولت نقض نمی شود؟ آیا سیستم قضایی یا نگرش این کشور نسبت به سرمایه گذاران تغییر نمی کند؟ قبل از سرمایه گذاری، مردم باید پاسخ این سوالات را دریافت کنند. البته آلمان جزو کشورهایی است که از امنیت سرمایه گذاری بالایی برخوردار است. در ادامه به شاخص هایی مانند میزان مصادره اموال می پردازیم.

میزان مصادره اموال در آلمان

این شاخص سطح امنیت سرمایه گذاری در آلمان را از نظر برخورد عادلانه با سیستم قضایی این کشور و امکان مصادره اموال توسط دولت بررسی می کند. در این شاخص نمره 1 نشان دهنده کمترین ریسک و نمره 7 نشان دهنده بیشترین ریسک است. همانطور که در نمودار ها مشاهده می شود طی چند سال گذشته، آلمان امتیاز یک را دریافت کرده است که نشان دهنده کمترین خطر مصادره اموال است.

کیفیت نظارت در آلمان

با توجه به نمودار ها کیفیت نظارت در آلمان درصد مثبتی دارد. این به معنای قدرت و وضعیت مناسب کیفیت مقررات و تاثیر دولت بر بخش خصوصی اقتصاد است. زیرا این شاخص بین 2.5+ و 2.5- است و به طور کلی کشور آلمان برای سرمایه گذاری بسیار مناسب است.