تحصیل در انگلیس قبل از هر چیز مستلزم آشنایی با کشور انگلستان و شرایط عمومی تحصیل در آن می باشد. انگلستان در شبه جزیره بریتانیا قرار دارد و مهم ترین کشور این شبه جزیره به حساب می آید. پایتخت آن لندن و مهمترین شهرهای آن لیورپول، بیرمنگام، منچستر و لیدز هستند. انگلستان با ولز، اسکاتلند، ایرلند و فرانسه مرزهای زمینی و آبی دارد. جمعیت این کشور 66040229 نفر و مساحت آن 242495 کیلومتر مربع است. واحد پول این کشور پوند استرلینگ بریتانیا و زبان رسمی آن انگلیسی است که با لهجه بریتانیایی صحبت می شود.

فهرست مطالب

ویزا تحصیلی انگلیس

ویزای تحصیلی انگلیس به ویزای دانشجویی درجه 4 معروف است و به دو گروه تقسیم می شود. ویزای Child Tier 4 برای افراد 4 تا 17 ساله که قصد تحصیل در مدارس انگلیسی را دارند و ویزای General Tier 4 برای افراد بالای 17 سال صادر می شود. متقاضی می تواند حداکثر 3 ماه قبل از شروع تحصیل در انگلستان برای ویزا اقدام کند. هزینه درخواست برای هر دو نوع ویزای تحصیلی انگلستان برای هر نفر 328 پوند است. این هزینه برای همراهان معمولی ویزا (همسر، شریک زندگی و فرزندان زیر 18 سال) برابر است. هر فردی که برای ویزا درخواست می کند باید مبلغی به نام هزینه مشارکت پزشکی پرداخت کند که برای هر دانشجو 150 پوند در سال است.

این مبلغ برای هر همراه 150 پوند در سال است که برای تمام سال های تحصیل باید یک بار پرداخت شود. رسید پرداخت این مبلغ باید ضمیمه بقیه مدارک برای درخواست ویزا باشد. متقاضی ویزا باید نشان دهد که توانایی مالی برای پوشش هزینه های تحصیل و زندگی را دارد. فرد باید مبلغ را به حسابی به نام والدین یا قیم خود واریز کند. این مقدار با توجه به شرایط فردی متفاوت است. همچنین این مبلغ باید 28 روز متوالی در حساب باشد و این مدت نباید زودتر از 31 روز قبل از درخواست متقاضی به پایان برسد. این مبلغ شامل شهریه و هزینه های زندگی می شود. هزینه تحصیل شامل هزینه یک سال تحصیل یا کل هزینه در صورتی که مدت تحصیل کمتر از یک سال باشد می باشد.

این هزینه به سطح تحصیل، دانشگاه یا مدرسه و رشته تحصیلی بستگی دارد. هزینه زندگی بسته به شهری که فرد در آن زندگی می کند متفاوت است. این هزینه برای فردی که قصد تحصیل در لندن را دارد ماهیانه 1265 پوند و برای بقیه شهرها 1015 پوند است که باید هزینه 9 ماه در حساب بانکی فرد باشد. به عنوان مثال، فردی که در دانشگاه منچستر پذیرفته شده است باید علاوه بر هزینه یک سال تحصیل، 9135 پوند در حساب بانکی خود داشته باشد. مبالغ زیر برای هر همراه متقاضی ویزای عمومی مورد نیاز است: 845 پوند در ماه برای لندن و 680 پوند در ماه برای سایر شهرها. اگر شخصی برای ویزای کودک درجه 4 درخواست می کند، ممکن است حساب بانکی مشخص شده به نام او یا به نام والدین/سرپرست او باز شود. اما اگر شخصی برای ویزای جنرال Tier 4 درخواست می کند و می خواهد از منابع مالی والدین (سرپرست) خود (یعنی حساب بانکی به نام والدین یا قیم خود) استفاده کند، باید مدارک زیر را ارائه دهد. :

 • شناسنامه و مدارک هویتی
 • گواهی فرزندخواندگی
 • سند دادگاه که اسامی سرپرستان را نشان می دهد
 • رضایت نامه والدین (سرپرست) برای استفاده از این پول

اگر فردی ثابت کند که شهریه یا بخشی از آن را پرداخت کرده است، مبلغ پرداختی از مبلغی که به عنوان شهریه به حساب فرد واریز می شود، کسر می شود. همچنین در صورتی که محل سکونت فردی خوابگاه های دانشجویی باشد، متقاضی می تواند این مبلغ را از کل هزینه زندگی (9 ماه) که باید به حساب خود نشان دهد، با پرداخت حداکثر 1265 پوند برای خوابگاه کسر کند. در مثال قبلی، اگر شخصی 1265 پوند برای اقامت بپردازد، مبلغ مورد نیاز به 7870 پوند کاهش می یابد.

برای افراد زیر 12 سال، والدین می توانند برای ویزای Tier 4 Parent (فرزند) درخواست دهند. آنها باید:

 • از منابع مالی کافی برخوردار باشد
 • نشان دهد که کار و زندگی اصلی آنها خارج از انگلیس است
 • نشان دهد که زمانی که ویزای آنها منقضی شود بریتانیا را ترک خواهند کرد.
 • بتوانند عوارض خروج از کشور را پرداخت کنند
 • علاوه بر این، فرزند آنها باید زیر 12 سال باشد، در حال تحصیل یا در شرف شروع تحصیل در یکی از مدارس انگلیسی باشد و ویزای Tier 4 Child داشته باشد.هر بار 12 ماه تا زمانی که فرزند دانش آموز به 12 سالگی برسد.

تحصیل در انگلیس

معرفی دوره های آموزشی مهم در انگلستان

 • GCSE (گواهی عمومی آموزش متوسطه)

برنامه GCSE در کالج های Blairgowrie و Brighton به نوجوانان 13 ساله این فرصت را می دهد که زودتر برای دانشگاه آماده شوند. General Certificate Secondary Education که مخفف آن  GCSE است و این دوره شناخته شده ترین دوره برای دانش آموزانی است که قصد ادامه تحصیل در مقطع متوسطه را دارند زیرا این دوره ها در انگلستان تدریس می شوند و در کشورهای دیگر مورد تایید و پذیرش قرار می گیرند. برای شروع دوره GCSE سن دانش آموزان از 13 تا 16 سال می باشد. پس از اتمام این دوره، دانشجو می تواند بین دو دوره پایه یا A یکی را انتخاب کند.

GCSE در سپتامبر و ژانویه شروع می شود. در GCSE معمولاً دانش آموزان با توجه به علایق و استعدادهای خود مانند تجربه، علوم پایه و ریاضی، یک موضوع خاص را از بین ده ها درس مختلف انتخاب می کنند و دانش آموزان معمولاً 4 موضوع را انتخاب می کنند و در این دروس امتحان می دهند. دانش آموزانی که برای ادامه تحصیل از ایران به انگلستان سفر می کنند باید سال سوم متوسطه (پایه نهم) را بگذرانند که (پایه نهم) مطابق با سال اول GCSE 1 پذیرفته می شود. دانش‌آموزانی که سال اول دبیرستان (پایه دهم) را در ایران به پایان می‌رسانند، ابتدا توسط دانشکده شناسایی می‌شوند.

اگر سطح علمی آنها به گونه ای بود که بتوانند دوره A-Levels را شروع کنند، دوره GCSE را نمی گذرانند، اما اگر سطح علمی آنها برای شروع دوره A-Levels ضعیف تلقی شود، باید دوره GCSE را بگذرانند. در پایان دوره GCSE، دانش آموزان باید امتحانات کتبی و شفاهی را پشت سر بگذارند. شایان ذکر است که فعالیت های کلاسی دانش آموزان تاثیر زیادی بر نمرات و امتیازات آنها دارد. در این سیستم A+ بالاترین درجه و G پایین ترین درجه است. دوره های GCSE برنامه های تقویتی ساختار یافته را به دانش آموزان از سنین پایین به عنوان بخشی از برنامه روزانه آنها ارائه می دهد. فعالیت‌هایی مانند باشگاه‌ها، سفرها، سخنرانی‌ها و کارگاه‌هایی که دنیای واقعی را وارد کلاس درس می‌کنند و دانش عمیق‌تری از موضوع ارائه می‌دهند.

فعالیت هایی با هدف افزایش مهارت های فردی مانند انگیزه و خودآگاهی و در نتیجه تبدیل شدن به شهروندی با اعتماد به نفس. اگر بیش از 15 سال سن دارید و تحصیلات متوسطه خود را در ایران به پایان رسانده اید، می توانید در برنامه یک ساله GCSE در هر یک از کالج ها شرکت کنید. در سن 13 سالگی، بسیاری از دانش آموزان شروع به شکل گیری علایق و آرزوهای حرفه ای می کنند. مسیر برنامه GCSE به شما این فرصت را می دهد تا علایق خود را کشف کنید و مهارت های زندگی و تحصیلی را که برای ورود به دانشگاه در آینده به آن نیاز دارید، توسعه دهید. در این فعالیت های تقویتی، واقعاً موضوعات را در زندگی واقعی بالا می برد و به شما فرصت یادگیری مرتبط با موضوع را می دهد و به شما یک تجربه آموزشی کامل می دهد.

به عنوان یک دانش آموز 13 ساله که دوره های GCSE را بعد از کلاس 9 می گذراند، موضوعات مختلفی را در ترکیبی از موضوعات اصلی، موضوعات مقدماتی و یک برنامه آموزش مداوم ساختاریافته مطالعه خواهید کرد. هر هفته 15 ساعت انگلیسی و 15 ساعت دیگر دروس اصلی از جمله ریاضی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، هنر، علوم، مطالعات تجاری، PSHE و PE خواهید داشت. موضوعات اصلی عبارتند از: انگلیسی، ریاضیات، علوم، تربیت بدنی، زبان خارجی مدرن و فناوری اطلاعات. دوره های مقدماتی پروژه های فشرده 4 هفته ای هستند که به شما در درک یک موضوع کمک می کنند. کلاس ها در طول روز برگزار می شود و دانش آموزان تحت نظارت و توجه مستقیم معلمی هستند که پیشرفت اجتماعی و تحصیلی را زیر نظر دارد.

 • برنامه تقویتی

مقامات این برنامه ها سخنرانی های تخصصی و سفر به موزه ها، دانشگاه ها و مشاغل را برای دانشجویان برنامه ریزی می کنند. آنها همچنین فعالیت های آنلاین مختلفی را ارائه می دهند و شما را تشویق می کنند تا به بسیاری از کلوپ ها و برنامه های تعاملی بپیوندید. کلاس های تقویتی واقعاً درک عمیق تری از موضوعات به شما می دهد و در توسعه مهارت های خاص شما مؤثر است و به شما کمک می کند در تحصیلات دانشگاهی خود موفق تر باشید.

 • آماده سازی دوره انگلیسی (EPP)

اگر قبل از شروع دوره نیاز به بهبود زبان انگلیسی خود دارید، EPP هر روز صبح 3 ساعت آموزش فشرده انگلیسی و همچنین یک برنامه تحصیلی متنوع در هر روز ارائه می دهد. همچنین به برنامه تقویتی و تمامی فعالیت های ورزشی دسترسی کامل خواهید داشت. پس از اتمام موفقیت آمیز برنامه یک ساله GCSE، می توانید وارد سطح A و بالاتر شوید و در دانشگاه تحصیل کنید.

 • سطح A

A Levels دروازه شما به سوی بهترین دانشگاه های انگلستان و سراسر جهان است. دانش آموزان سطح A Blairbees به نتایج چشمگیری دست یافته اند و بیشتر آنها به بهترین دانشگاه های انگلستان می روند. در سال 2014، 54 درصد از دانشجویان سطح A به یکی از بهترین دانشگاه های انگلستان رفتند. A-Level اصلی ترین دوره عمومی برای دانشجویان در بریتانیا برای ادامه تحصیل با هدف ورود به دوره تحصیلات تکمیلی است. مدت زمان این دوره دو سال و حداقل سن برای پذیرش در این دوره 16 سال می باشد. در این دوره معمولا دانشجو در سال اول 4 تا 5 واحد و در سال دوم معمولا 3 تا 4 واحد را انتخاب می کند. سپس پس از دو سال، دانشجویان برای پذیرش در دانشگاه های معتبر انگلستان امتحان می دهند.

به طور کلی 8 رشته برای ورود به دوره های خوب و دانشگاه های خوب انتخاب می شود و هر رشته دارای نمره 4 می باشد.دانشجویانی که می خواهند در یکی از رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی ادامه تحصیل دهند و دوره را بگذرانند. بسته به دانشگاه مورد نظر، آزمون UKCAT یا BMAT نیز باید قبول شود و دانشجویانی که مایل به ورود به یکی از دانشگاه ها هستند باید در دوره های OXFORD CAMBRIDGE و UCL شرکت کنند. دانش آموزان ایرانی که دارای دیپلم دبیرستان و سطح علمی نسبتاً خوبی هستند در صورتی که 16 سال به بالا داشته باشند می توانند در دوره A-Levels ثبت نام کنند.

دانش آموزانی که دارای مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی در ایران هستند و می خواهند در یکی از رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی ادامه تحصیل دهند باید دوره 2 ساله A-Levels را بگذرانند و در صورت قبولی در آزمون سراسری این دوره، آنها در دانشگاه های انگلیسی پذیرفته خواهند شد. در این دوره ها دانش آموزانی که دارای مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی ایرانی هستند و در صورتی که قصد تحصیل در هر رشته ای را دارند، در صورتی که این افراد زیر 17 سال سن داشته باشند، مدرک زبان لازم نیست و اگر بالای 17 سال سن داشته باشند، آیلتس 5.5 الزامی است. دستیابی به سطوح عالی A اولین گام برای دانشجویانی است که می خواهند وارد یکی از بهترین دانشگاه های انگلستان و فراتر از آن برای یک حرفه موفق شوند. برنامه A-level آموزش، پشتیبانی و دانش جامعی را که برای رقابتی ترین زمینه ها مانند پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی نیاز دارید، در اختیار شما قرار می دهد.

ادامه تحصیل یکی از ویژگی های مستقل این برنامه است که مهارت های شخصی و تخصصی را ارائه می دهد که یک مزیت واقعی برای ورود به دانشگاه است. در کلاس های سطح A، به طور متوسط ​​12 دانش آموز مطالعه می کنند، که با اطمینان نشان می دهد که هر دانش دانش آموز به اندازه کافی توجه می کند تا پتانسیل تحصیلی خود را به حداکثر برساند. برنامه آموزش مداوم طیف گسترده ای از سفرها، سخنرانی ها و تجربیات جالبی را ارائه می دهد که مربوط به دوره های دانشگاهی شما هستند. این کلاس ها برای بهبود مطالعات شما، توسعه دانش موضوعی و توسعه مهارت های شخصی مانند ارتباط، خلاقیت و تفکر مستقل طراحی شده اند. اینها ویژگی هایی است که دانشگاه های پیشرو در متقاضیان به دنبال آن هستند.

در یک کالج تخصصی، برنامه درسی شامل کلاس های رشدی است که نه تنها امکان مطالعه موضوع، بلکه همچنین تجربه و درک محتوای آن را در یک محیط واقعی فراهم می کند.دانش آموزان سطح A Blair Bees به طور مداوم به نتایج چشمگیر بالاتر از میانگین بریتانیا دست می یابند.

سیستم آموزشی انگلستان

سیستم آموزشی در انگلستان در مقایسه با سایر کشورهای جهان کمی متفاوت است. آموزش در این کشور در مدارس دولتی یا خصوصی یا در خانه انجام می شود. باید گفت که سیستم آموزشی این کشور یکی از بهترین و کامل ترین سیستم های دنیاست. اکثر کشورهای دنیا از سیستم آموزشی انگلیسی مثال می زنند و از این سیستم پیروی می کنند. سیستم آموزشی در این کشور به پنج سطح تقسیم می شود. که شامل مراحل زیر می باشد:

 1. پیش دبستانی: 3 تا 5 سال
 2. دبستان: 5 تا 11 سال
 3. دوره متوسطه: 11 تا 16 سال
 4. تحصیلات تکمیلی: از 16 تا 18 سال
 5. تحصیلات عالی: بعد از 18 سال

تحصیل در انگلیس

کیفیت آموزش در انگلستان

در انگلستان کیفیت آموزش بسیار بالاست. در این کشور آموزش با استفاده از روش شناسی کارآمد و موثر ارائه می شود. برای این منظور، دولت بریتانیا اقدامات بسیاری از جمله ایجاد قوانین و استانداردهای لازم برای آموزش را تدوین کرده است. دانشگاه ها و مدارس این کشور دارای موسسات آموزش عالی هستند و بهترین نوع خدمات و پشتیبانی را می توان در دانشگاه ها و مدارس انگلستان مشاهده کرد.

آغاز سال تحصیلی در انگلستان

سال تحصیلی در انگلستان از سپتامبر شروع می شود و در ماه جولای به پایان می رسد. هر سال تحصیلی شامل سه ترم با یک یا دو هفته تعطیلی بین هر ترم است. شروع و پایان ترم های تحصیلی به شرح زیر می باشد:

 • ترم پاییز :

از اوایل سپتامبر شروع می شود و در هفته سوم دسامبر به پایان می رسد.

استراحت بین ترم: به مدت 1 هفته در پایان اکتبر

تعطیلات کریسمس به مدت 2 هفته

 • ترم بهار :

از هفته اول یا دوم ژانویه شروع می شود و در اوایل آوریل به پایان می رسد.

استراحت بین ترم: به مدت 1 هفته در اواسط یا پایان فوریه

تعطیلات عید پاک به مدت 2 هفته

 • ترم تابستانی :

2 هفته بعد از عید پاک شروع می شود و در هفته سوم جولای به پایان می رسد.

استراحت بین ترم: پایان ماه می به مدت 1 هفته

تعطیلات تابستانی: به مدت 6 هفته

مدت دوره های تحصیلی در انگلستان

طول دوره تحصیلی مهم است زیرا طول دوره حتی در یک کشور ارزان قیمت هزینه متقاضی را دو برابر می کند. مدت زمان تحصیل در دانشگاه های انگلستان نسبت به بسیاری از کشورها کوتاه تر است. اگر بخواهیم مدت زمان تحصیل در دانشگاه های انگلیسی را بیان کنیم، می توان آن را به صورت زیر بیان کرد:

 1. مدرک لیسانس : معمولا 3 سال، آگاهی تا 4 سال
 2. مقطع کارشناسی ارشد : 1 تا 2 سال
 3. دکتری : 3 تا 4 سال

شرایط سنی برای تحصیل در انگلستان

محدودیت سنی تحصیل در انگلستان برای مقاطع مختلف تحصیلی متفاوت است. متقاضیان زیر 18 سال در هر مقطعی می توانند در مدارس انگلیسی تحصیل کنند اما بهترین سن برای تحصیل در مدارس انگلیسی را می توان از 12 تا 18 سال در نظر گرفت. در این سن دانش آموزان به سنی رسیده اند که دور از خانواده زندگی کنند و هنوز در سنی هستند که می توانند به سرعت در جامعه اطراف خود ادغام شوند و میزان یادگیری بالایی داشته باشند.

برای تحصیل در دانشگاه های انگلیسی محدودیت سنی خاصی وجود ندارد و در هر سنی می توانید وارد دانشگاه شوید. اما یک موضوع مهم این است که برای اخذ ویزا محدودیت سنی وجود دارد. این بدان معناست که اگر سن مناسبی برای دوره تحصیلی مورد نظر خود نداشته باشید، شانس کمی برای دریافت ویزای تحصیلی خواهید داشت. سن مطلوب برای پذیرش در مقاطع کارشناسی تا 20 سال، برای تحصیلات تکمیلی – تا 25 سال است. اگر سن شما بیشتر است، باید دلیل موجهی برای قطع تحصیل خود داشته باشید، در غیر این صورت شانس دریافت ویزای تحصیلی انگلستان بسیار اندک است.