دسته‌بندی نشده

اقامت فرانسه از طریق کار

اقامت فرانسه از طریق کار

فرانسه (به فرانسوی : La France) با نام رسمی جمهوری فرانسه (به فرانسوی : République française) یکی از کشورهای اروپای غربی است که مناطق و قلمروهای زیادی در سراسر دریاها دارد. فرانسه یکی از سه کشوری است که دارای خطوط ساحلی در دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس است (دو کشور دیگر اسپانیا و مراکش). به دلیل شکل نقشه این کشور به زبان فرانسوی، به او لقب l’Hexagone (به معنی : شش وجهی) داده شد. فرانسه از جنوب با آندورا و اسپانیا، از شرق با ایتالیا، سوئیس، آلمان، لوکزامبورگ و بلژیک و از جنوب با موناکو مرز زمینی دارد. همچنین از طریق کانال انگلیسی با بریتانیا همسایه است.از نظر مساحت، فرانسه بزرگترین کشور اروپای غربی و اتحادیه اروپا و همچنین سومین کشور بزرگ در کل قاره اروپا است. فرانسه بیش از 2.67 میلیون نفر جمعیت دارد که فرانسه را بعد از آلمان دومین کشور پرجمعیت اتحادیه اروپا می کند. پایتخت فرانسه شهر پاریس است.

این شهر بزرگترین شهر این کشور و مرکز اصلی تجارت و فرهنگ فرانسه است. قانون اساسی فرانسه با همه پرسی در 4 اکتبر 1958 تصویب شد. این قانون بر ایجاد یک کشور سکولار و دموکراتیک تأکید دارد که در آن مردم حق حاکمیت را ایجاد کنند. اعلامیه حقوق بشر و شهروند که در جریان انقلاب فرانسه تنظیم شده و یکی از اولین اسناد تاریخی در این زمینه به شمار می رود، بیانگر اعتقادات این کشور است.در طول تاریخ، فرانسه به دلایل مختلف همواره کشوری جذاب برای مهاجرت بوده است. استاندارد بالای زندگی، تحمل، مزایای اجتماعی و بسیاری دلایل دیگر برای انتخاب این کشور به عنوان مقصد است. اخذ اقامت کاری در فرانسه یکی از راه حل های مهاجرت به فرانسه می باشد.

امروزه در اکثر کشورهای جهان مفهوم اجازه اقامت با مفهوم ویزای بلند مدت جایگزین شده است. از طرفی در قوانین فرانسه علاوه بر اجازه اقامت، اقامت طولانی مدت با ویزای کوتاه مدت نیز وجود دارد. برای اخذ اقامت دائم و پاسپورت فرانسه باید مراحل مختلفی از جمله اخذ ویزای مهاجرت به این کشور را طی کرد.کار در فرانسه مزایایی دارد که ارزش تلاش را دارد. یکی از این مزیت ها فرهنگ کار و زندگی در جامعه فرانسه است. در واقع فرانسوی ها معتقدند که «به خاطر زندگی کار کن، نه زندگی به خاطر کار». این باور باعث شده است که شرایط کار در این کشور بهتر از بسیاری از نقاط جهان باشد. علاوه بر این، کارفرمایان فرانسوی نیز به هر نحوی از نیروی کار رضایت دارند.

فهرست مطالب

شرایط کار در فرانسه چگونه است؟

ویزای کار فرانسه مجوزی است که به شما این امکان را می دهد تا در طول مدت حرفه خود در فرانسه در این کشور بمانید. طبق قوانین فرانسه، کار خانگی در اولویت استخدام است. پس از آن، داوطلبان اروپایی برای استخدام در فرانسه در اولویت قرار دارند. با این حال، در برخی مناطق که بازار کار فرانسه با کمبود نیروی کار خانگی و فرانسوی مواجه است، نیروی کار غیر اروپایی را به کار دعوت می کند.کارفرمایی که قصد استخدام شما را دارد ابتدا شغل مورد نظر را به مدت 3 ماه در فرانسه آگهی می کند. سپس این موقعیت به مدت 3 ماه در سراسر اروپا تبلیغ می شود. در صورتی که در هر یک از این اقدامات نیروی کار فرانسوی یا اروپایی تمایلی به استخدام در شغل مورد نظر نداشته باشند، کارفرما می تواند نیروی کار مورد نظر را از سایر مناطق جهان استخدام کند.

اقامت فرانسه از طریق کار

مزایای ویزای کار فرانسه

گرفتن ویزای کار فرانسه و کار در این کشور مزایای زیادی دارد. مهمترین این مزایا عبارتند از:

 1. وجود قانون 35 ساعت کار در هفته با حقوق 40 ساعت در هفته
 2. داشتن زیرساخت های صنعتی و تجاری عالی و ایجاد اشتغال قابل توجه
 3. عضویت فرانسه در گروه G8 به عنوان یکی از قدرتمندترین اقتصادهای جهان
 4. بیکاری کم در فرانسه و وجود فرصت های شغلی بی شمار در این کشور.
 5. تعادل بین کار و زندگی
 6. سرمایه گذاری فرانسه در جدیدترین صنایع دنیا مانند هوش مصنوعی و فناوری پیشرفته.
 7. وجود جای خالی قابل توجه در رشته های مختلف

انواع ویزای کار فرانسه

ویزای کار فرانسه انواع مختلفی دارد.

1.ویزای کار طولانی مدت فرانسه

این نوع ویزای کار برای افرادی مناسب است که بیش از 3 ماه از یک کارفرمای فرانسوی پیشنهاد شغلی دارند. داشتن رزومه حرفه ای (CV) و همچنین کتاب های کاری مرتبط برای یافتن کار و اخذ ویزای کاری طولانی مدت در فرانسه ضروری است. این ویزای کاری قبل از صدور باید توسط وزارت کار فرانسه یا DIRECT تایید شود. پس از تایید توسط DIRECT، درخواست به اداره مهاجرت فرانسه (OFII) ارسال می شود. پس از تایید OFII، درخواست شما مستقیما به سفارت فرانسه در ایران ارسال می شود. سپس شما و همراهانتان با مراجعه حضوری به سفارت فرانسه برای ویزای اقامت طولانی مدت اقدام کنید. ویزای کار فرانسه به شما این امکان را می دهد که به مدت 1 سال در این کشور کار و زندگی کنید.

2.ویزا برای راه اندازی کسب و کار در فرانسه

برای دریافت این نوع ویزا نیاز به داشتن یک طرح تجاری قابل قبول و سرمایه برای اجرای آن دارید.

3.ویزای اقامت طولانی مدت در فرانسه برای ورزشکاران

این ویزا مخصوص ورزشکارانی است که قصد دارند حداکثر یک سال در فرانسه بمانند و حرفه ورزشی مورد نظر خود را دنبال کنند.

4.ویزا برای جستجوی کار در فرانسه پس از فارغ التحصیلی

این نوع ویزا فقط برای افرادی قابل استفاده است که به تازگی تحصیلات خود را در آن کشور به پایان رسانده اند. اگر در این شرایط هستید، می توانید یک سال دیگر با ویزا در فرانسه بمانید تا پس از اتمام تحصیلات خود به دنبال کار بگردید.برخلاف کشورهایی مانند آلمان، در فرانسه ویزای کاری برای افراد خارج از اروپا و فرانسه وجود ندارد. ویزای کاریابی فرانسه فقط برای فارغ التحصیلان دانشگاه های فرانسه که در فرانسه هستند صادر می شود.

5.ویزای کار داوطلبانه فرانسه

این نوع ویزای کاری برای افرادی صادر می شود که قصد دارند در زمینه های بشردوستانه در فرانسه فعالیت کنند. اعتبار مجوز اقامت بر اساس این ویزا 1 سال است.

6.ویزای کار با یک سازمان بین المللی فرانسه

برای دریافت ویزای کار با یک سازمان بین المللی فرانسه باید با یکی از سازمان های بین المللی این کشور قرارداد همکاری رسمی داشته باشید.

اقامت فرانسه از طریق کار

7.پاسپورت استعدادیابی

به منظور اخذ اجازه اقامت در فرانسه از طریق کار در سال 2016، دولت فرانسه اخذ مجوز کار را برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا آسانتر کرد. پاسپورت استعدادیابی یکی از این نمونه ها است. این مجوز اکنون شامل ده دسته زیر است:

 1. افراد حرفه ای که به تازگی از یکی از دانشگاه های فرانسه فارغ التحصیل شده اند.
 2. کارکنان یک شرکت که در زمینه نوآوری کار می کنند.
 3. کارمندان حرفه ای و تحصیل کرده (دارندگان کارت آبی اتحادیه اروپا)
 4. کارمندان در سفرهای کاری با قرارداد کار فرانسه
 5. محققین و دانشمندان
 6. نخبگان در یک پروژه اقتصادی نوآورانه
 7. سرمایه گذاران اقتصادی یا مالی
 8. نمایندگان شرکت
 9. هنرمندان و مجریان
 10. شخصی که در سطح بین المللی یا ملی در زمینه های علمی، ادبی، هنری، آموزشی، ورزشی و غیره شناخته شده است.

8.کارت آبی اتحادیه اروپا برای کارگران ماهر و تحصیل کرده

کارت آبی اتحادیه اروپا یک مجوز کار و اقامت برای مدت یک تا سه سال برای کارگران ماهر و تحصیل کرده است. این روش برای اخذ اقامت فرانسه از طریق کار بسیار مناسب است. برای دریافت این کارت باید سه شرط اساسی را رعایت کنید:

 1. دیپلم سه ساله یا تجربه حرفه ای پنج ساله در یک زمینه خاص
 2. قرارداد کاری حداقل یک ساله با یک کارفرمای فرانسوی
 3. مدارک دریافت حقوق ماهانه حداقل 1.5 برابر متوسط ​​حقوق یک فرانسوی. (متوسط ​​حقوق ناخالص سالانه در سال 2017 در فرانسه 53836 یورو است.)

از جمله مراحل و شرایط اصلی مهاجرت کاری به فرانسه می توان موارد زیر را متمایز کرد:

مرحله اول : دریافت پیشنهاد کاری از یک کارفرمای تایید شده فرانسوی

مهمترین شرط برای دریافت ویزای کار، پیشنهاد شغلی است. این بدان معنی است که شما باید یک پیشنهاد شغلی رسمی در فرانسه در زمینه حرفه ای خود داشته باشید. این پیشنهاد شغلی باید توسط یک کارفرمای فرانسوی ارائه شود. ضمنا مراحل اداری این کار نیز توسط همین کارفرمای معتبر فرانسوی انجام می شود.

مرحله دوم : امضای قرارداد رسمی

پس از دریافت پیشنهاد کاری از سوی کارفرمایی که شهروند یا مقیم فرانسه است، نوبت به امضای قرارداد می رسد. در این مرحله شما به عنوان کارجو با کارفرما قرارداد همکاری امضا می کنید. بر اساس این قرارداد، کارفرمای فرانسوی یک قرارداد تمام وقت برای حداقل یک سال با شما امضا می کند. به علاوه حداقل درآمد سالانه برای این شغل باید 53331 یورو باشد.

مرحله سوم: ارائه درخواست به اداره کار فرانسه

این مرحله توسط کارفرما انجام می شود. کارفرما باید به اداره کار فرانسه مراجعه کرده و مجوز کار دریافت کند. بنابراین در این مرحله نیازی به انجام کاری نیست. اگر قصد مهاجرت به فرانسه همراه با خانواده خود (فقط همسر و فرزندان زیر 18 سال) را دارید، کارفرما نیز باید مراحل “همراهی اعضای خانواده” را آغاز کرده و مجوزهای لازم را از سازمان های مربوطه دریافت کند.

اقامت فرانسه از طریق کار

مرحله 4 : برای اداره مهاجرت و ادغام فرانسه درخواست دهید.

اگر اداره کار استخدام شما را تایید کرد، وقت آن است که به اداره مهاجرت و ادغام فرانسه یا OFII درخواست دهید. این سازمان تنها در صورتی درخواست شغلی را می پذیرد که فرد فرانسوی یا اروپایی مناسبی برای این موقعیت وجود نداشته باشد.

مرحله 5 : درخواست از سفارت فرانسه در ایران

در این مرحله اداره مهاجرت و ادغام فرانسه نتیجه درخواست کارفرما را اعلام می کند. در صورت موافقت این دفتر با درخواست کارفرما، تاییدیه خود را به سفارت فرانسه در ایران نیز اعلام می کند. اکنون نوبت به کنسولگری فرانسه در ایران رسیده است که این وضعیت را بررسی کند.

مرحله 6 : مصاحبه حضوری

اگر سفارت فرانسه درخواست کارفرمایی را که به شما پیشنهاد کار داده است بپذیرد، برای شما دعوت نامه ارسال می شود. این دعوت نامه از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد. این دعوتنامه از شما می خواهد با مدارک لازم به سفارت فرانسه در ایران مراجعه کنید. در این جلسه باید مدارک هویتی و پاسپورت خود را به همراه داشته باشید و همچنین به صورت رسمی برای ویزای کار و ویزای اقامت فرانسه اقدام کنید. اگر بتوانید از نمایندگان فرانسه نظر مثبت بگیرید ظرف یک ماه ویزای کار فرانسه به نام شما صادر می شود.

مدارک مورد نیاز برای ویزای کار فرانسه

برای اخذ اقامت فرانسه از طریق کار، مدارک زیر مورد نیاز است. لیست مدارک مورد نیاز برای ثبت نام و پذیرش ویزای کار:

 1. کپی تمام صفحات شناسنامه و گذرنامه
 2. قرارداد کاری با یک کارفرمای فرانسوی
 3. درخواست تکمیل شده برای ویزای کار فرانسه.
 4. سه عکس 25 در 45 میلی متری که در سه ماه گذشته گرفته شده است.
 5. قرارداد اجاره یا فروش املاک و مستغلات
 6. سند ازدواج در صورت وجود
 7. گواهی بیمه درمانی به مدت یکسال در فرانسه
 8. گواهی عدم سوء پیشینه
 9. بلیط یا جزئیات پرواز به فرانسه
 10. اثبات توانایی مالی برای پرداخت هزینه های زندگی در طول اقامت در فرانسه.

مشاغل برای کارگران خارجی در فرانسه

مشاغل مورد نیاز بسته به وضعیت بازار و کمبود نیروی کار در بخش های مختلف صنعتی، تولیدی و تجاری در فرانسه متفاوت است.فرانسه در حال حاضر کارگران غیر اروپایی در زمینه های بهداشت و رفاه، تولید، ساخت و ساز، مهندسی، آموزش، مکانیک، متخصصان پس از فروش، تکنسین های فناوری اطلاعات، متخصصان ICT،پست های مهندسی،مشاوران، اقتصاددانان، خرده فروشان پوشاک، رانندگان کامیون، حسابداران، سازندگان و عمده فروشان استخدام می کند.

قوانین اخذ ویزای کار در فرانسه

مهاجرت کاری به فرانسه قوانینی دارد که از مهمترین آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

ویزای کار فرانسه ارتباط مستقیمی با وضعیت اقامت در آن کشور دارد. همچنین، اگر فردی از خانواده شما در فرانسه تجارت خاصی دارد، می توانید بدون نیاز به مجوز کار در آن کشور کار کنید. اما اگر هیچ یک از این شرایط را ندارید، باید برای ویزای کار اقدام کنید. افرادی که در کشورهای عضو اتحادیه اروپا زندگی می کنند می توانند بدون مجوز کار در آن کشور کار کنند. اگر قصد دارید کمتر از 90 روز در فرانسه کار کنید، برای کار در آن کشور به ویزای کار اقامت کوتاه مدت نیاز دارید. بنابراین، کارفرمای فرانسوی شما باید مجوز کار موقت دریافت کند.

یک کارفرمای فرانسوی این مجوز را از وزارت کار فرانسه دریافت می کند. اگر معلم، محقق یا دانشمند هستید، این مجوز توسط مقامات محلی فرانسه صادر می شود. سپس این مجوز به سفارت فرانسه ارسال می شود و درخواست ویزای کار فرانسه رسمی می شود. برای اینکه بتوانید از یک کارفرمای فرانسوی در مورد شغل خود نظر مثبت بگیرید، باید به زبان فرانسه مسلط باشید.  اگر بیش از 90 روز در فرانسه کار می کنید، باید برای ویزای کار طولانی مدت اقدام کنید. این ویزا اجازه اقامت شما در فرانسه است. در این شرایط، کارفرما نیاز به تنظیم قرارداد کار و ارسال آن به دفتر محلی وزارت کار فرانسه دارد. اگر یکی از اعضای خانواده شما به شما ملحق شود، کارفرما نیز باید اطلاعات لازم را در قرارداد قید کند. هنگامی که OFII قرارداد را تأیید کرد، باید مستقیماً به سفارت فرانسه در کشور خود درخواست دهید.

در این مرحله باید برای ویزای بلند مدت اقدام کنید. در این مرحله تهیه پاسپورت، فرم درخواست و سایر مدارک ضروری است. اگر همسر و فرزند دارید، با دریافت ویزای کار فرانسه، می توانید برای آنها ویزای همراه دریافت کرده و با خود به این کشور ببرید.افرادی که برای کار در فرانسه به مجوز کار یا ویزا نیاز ندارند عبارتند از: شهروندان اتحادیه اروپا؛ شهروندان ایسلند، نروژ، لیختن اشتاین، موناکو و آندورا، سن مارینو؛ اتباع خارجی که ویزای دیدار خانوادگی کوتاه مدت دارند و یکی از اعضای خانواده آنها شهروند فرانسه است. اتباع خارجی و اعضای خانواده آنها که در یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا اقامت دائم دارند. دانش آموزانی که از 16 سالگی به طور مستمر در مدارس فرانسه تحصیل می کنند.

اقامت فرانسه از طریق کار

آموزش رشته های مورد نیاز در فرانسه

از جمله مهمترین قوانین مهاجرت کاری به فرانسه نیاز به نیروی کار در رشته های مورد نظر می باشد. از جمله مهم ترین رشته ها و حرفه هایی که می توانید در فرانسه در آن کار کنید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صنعت هوا و فضا
 • دفاع و مهندسی
 • فارماکولوژی
 • لوازم آرایشی
 • گروه آکسا
 • گروه BNP Paribas
 • گروه EDF
 • گروه لورآل
 • کمپ ها و رستوران ها

حقوق ماهانه در فرانسه

متوسط ​​حقوق ماهانه برای مشاغل مختلف در فرانسه 4130 یورو است. هر شغلی حقوق متفاوتی دارد. در واقع، محدوده حقوق در فرانسه از 1040 یورو (کمترین میانگین) تا 18400 یورو (بالاترین میانگین) است.

بازار کار در حال رشد

بر اساس آمار ارائه شده از سوی فرانسه، نرخ بیکاری در این کشور بسیار پایین است. از طرفی در انواع تجارت رشد کرد و بر مشکلات تاریخی خود غلبه کرد.بازار کار فرانسه در حال رشد است و از کارگران جوان استقبال می کند. بر اساس آخرین آمار ارائه شده، نرخ بیکاری در این کشور مدرن و توسعه یافته به 7.8 درصد کاهش یافته است، اما وضعیت کنونی کرونا متأسفانه بر این آمار تاثیر گذاشته و نرخ بیکاری به 10.71 درصد رسیده است. این شاخص همچنین  در مقایسه با کشورهای در نتیجه مهاجرت کاری به فرانسه دشوار است به خصوص اگر فرانسوی صحبت نمی کنید و می خواهید در حومه شهر بمانید. با این حال، فرانسه با سیستم مهاجرت مستقیم و زیرساخت های حمل و نقل توسعه یافته می تواند یکی از مقاصد جذاب برای مهاجرت باشد. البته به شرطی که بتوانید با برنامه ریزی درست حرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *