دسته‌بندی نشده

اقامت استرالیا از طریق کار

اقامت استرالیا از طریق کار

مهاجرت کاری به استرالیا یکی از راه های اخذ اقامت استرالیا می باشد. اما برخی از ویزای کاری این کشور و مهاجرت کاری به استرالیا دارای سیستم گزینش و امتیازدهی می باشند بنابراین متقاضیان برای اخذ ویزای کار استرالیا به حداقل 65 امتیاز نیاز خواهند داشت. به طور مشابه، افراد دارای مهارت های لازم می توانند توسط کارفرما با استفاده از ویزاهای ماهر معرفی شده توسط ایالت یا دولت جذب شوند. برای غلبه بر کمبود نیروی کار و متخصص، اکثر کشورهای توسعه یافته پذیرش مهاجران را از طریق اعمال نیروی کار آغاز کردند و توانستند به میزان قابل توجهی خود را با این موضوع وفق دهند. دولت استرالیا با شناسایی نقاط و بررسی پرونده و همچنین اولویت بندی مناطقی که کمبود نیروی کار وجود دارد، توانسته مهاجران را جذب کند. بنابراین، کشور استرالیا هر ساله لیستی از مشاغل فاقد نیروی کار را معرفی می کند و بر اساس رتبه بندی آنها مهاجر می پذیرد. متقاضیان می توانند اقامت دائم استرالیا را از طریق مهاجرت کاری به دست آورند و از مزایای بسیاری در این کشور برخوردار شوند.

فهرست مطالب

وضعیت اشتغال و نرخ بیکاری در استرالیا

قبل از مهاجرت باید شرایط مهاجرت کاری به استرالیا را بررسی کنید. یکی از مهم ترین شرایط برای اقامت در استرالیا برای کار، نرخ بیکاری در این کشور است. بسیاری از متقاضیان می خواهند قبل از هر اقدامی از وضعیت بازار کار در کشور مورد نظر خود و نرخ بیکاری در استرالیا مطلع شوند و پس از بررسی دقیق، نسبت به مهاجرت اقدام کنند. زیرا نرخ بیکاری تعداد بیکاران آن کشور را نشان می دهد و کشوری با نرخ بیکاری کمتر شرایط کاری بهتری دارد. به همین منظور، باید گفت که نرخ بیکاری در استرالیا در سال 2019 به طور غیرمنتظره ای کاهش یافت. در نوامبر 2019، نرخ بیکاری فصلی از 5.3 درصد به 5.2 درصد کاهش یافت، در حالی که تعداد بیکاران 16.8 هزار نفر کاهش یافت و اشتغال 39.9 هزار نفر افزایش یافت.

مهاجرت کاری استرالیا و ویزای کار استرالیا

اگر قصد مهاجرت کاری به استرالیا را دارید باید توجه داشته باشید که استرالیا برای افراد ماهر و متخصصی که قصد زندگی و کار در استرالیا را دارند انواع ویزای کاری دارد. در زیر به آنها اشاره کرده ایم:

کلاس 189 (ویزا برای کارگران ماهر که باید مستقل کار کنند)

این ویزا برای افراد ماهر و متخصص و شهروندان نیوزلندی است که مهارت های کافی برای کار و زندگی در استرالیا را دارند.

  1. افراد و متقاضیان برای دریافت این ویزا نیازی به اسپانسر (منتخب کارفرما) ندارند.
  2. متقاضیان باید بدانند که معمولاً سن آنها زیر 45 سال است تا برای این ویزا اقدام کنند.
  3. علاوه بر این، متقاضیان باید حداقل سه سال سابقه کار مرتبط داشته باشند.
  4. بیشتر متقاضیان به آزمون و ارزیابی مهارت نیاز دارند. اما برخی از متقاضیانی که در دانشگاه های مورد تایید استرالیا تحصیل کرده اند از این ارزیابی و غربالگری معاف هستند.

فقط افرادی که توسط مشتری دعوت شده اند می توانند برای این ویزا اقدام کنند. این ویزا امتیازی است و افراد باید حداقل 65 امتیاز کسب کنند.

اقامت استرالیا از طریق کار

ویزای استعدادهای درخشان استرالیا

یکی از جدیدترین و جذاب ترین شکل های زندگی در استرالیا برای کار، ویزای استعدادهای درخشان استرالیا یا ویزای نخبگان استرالیا است. با این نوع ویزای استرالیا می توانید از همان ابتدا اقامت دائم این کشور را بگیرید و به همراه خانواده به این کشور مهاجرت کنید. از مزایای این روش جذاب می توان به اجازه کار و اقامت استرالیا، امکان آموزش کودکان بدون مدرک زبان و امکان درخواست تا سن 55 سالگی اشاره کرد. یکی از شروط اصلی این نوع ویزا این است که برای کار در مناطقی که دولت استرالیا اعلام کرده شهرت بین المللی داشته باشید و حداقل 2 سال سابقه کار داشته باشید و همچنین باید توسط یک نماینده به شما توصیه شود. از دیگر شرایط اخذ ویزای استعداد درخشان استرالیا این است که ثابت کنید با اخذ ویزا می توانید در بهبود شرایط علمی و فرهنگی استرالیا در زمینه های اجتماعی، فرهنگی، هنری و علمی پیشرفت چشمگیری داشته باشید.

چرا استرالیا بهترین مکان برای مهاجرت در سال 2023 است؟

استرالیا ششمین کشور بزرگ جهان است که در قاره اقیانوسیه واقع شده است. در کوچکترین قاره جهان؛ کشف شد و به استثنای بخش کوچکی از این قاره که نیوزلند آن را تصرف کرد، در واقع بیشتر خشکی اقیانوسیه همان کشور استرالیا است. این کشور که در 1 ژانویه 1901 از بریتانیا مستقل شد شامل 6 ایالت نیو ساوت ولز، کوئینزلند، استرالیای جنوبی، تاسمانی، ویکتوریا و استرالیای غربی و همچنین 2 منطقه و قلمرو به نام سرزمین شمالی و قلمرو پایتخت استرالیا میباشد . کانبرا پایتخت استرالیا است که سیدنی، ملبورن، بریزبن، پرث، آدلاید و کانبرا از بزرگترین و محبوب ترین شهرهای آن هستند. در یک کلام، استرالیا نه تنها از نظر کیفیت زندگی، رفاه، آرامش، امنیت، حقوق بشر، امکان پیشرفت، تفریح، مسافرت و تقریباً در همه شاخص های کیفی زندگی، یکی از بهترین کشورهای جهان است. یکی از کشورهایی است که سیاست مهاجرتی دارد. این بالا و بسیار خوب است.

منظور از استقبال خوب از مهاجران این است که بدون نام بردن از نام، باید گفت کشورهایی با کیفیت زندگی بالا و در میان مقاصد پرطرفدار وجود دارند که متاسفانه به دلیل مشکلات عمومی اقتصادی، ساختار جمعیت، کشور و موقعیت جغرافیایی ساختار و همچنین جبران هر گونه ضرر در رقابت با غول های صنعتی جهانی، بی رویه مهاجران را جذب می کنند و شاید با اغراق در روند، ساختار و اصالت جمعیت خود را مختل می کنند، نرخ جرم و جنایت افزایش می یابد و بسیاری از مردم، شاید بدون شایستگی، رصاحی ها را مهاجرت کردند و برعکس، تعداد قابل توجهی از افراد شایسته به دلایل مالی رها شده اند و به گفته بسیاری از تحلیلگران سیاسی و اقتصادی، احتمال فروپاشی و هرج و مرج اقتصادی در این کشورها وجود دارد. اما استرالیا بر خلاف این کشورها و مقاصد مهاجرتی پرطرفدار، نه تنها سیاست خوبی در پذیرش مهاجران دارد و از نظر کیفیت و کمیت افراد واجد شرایط برای مهاجرت کارهای زیادی انجام می دهد، از سوی دیگر همواره جذب مهاجران در این کشور شده است. به گونه ای که هویت ساختار جمعیتی کشور، کنترل جمعیت، اقتصاد، ساختار نژادی، امنیت و غیره را حفظ کرد، استرالیا مانند همیشه بوده و در همان زمان هر سال چند صد هزار نفر با تحصیلات، کار، سرمایه گذاری و غیره به این کشور مهاجرت می کنند و به زبان ساده، استرالیا به خوبی از مهاجران استقبال می کند، اما در عین حال افراد واقعاً ماهر را می پذیرد.

وضعیت مهاجرت به استرالیا از طریق کار

دوره 2020 تا پایان سال 2021 تأثیر منفی قابل توجهی بر اقتصاد کشورهای میزبان مانند استرالیا داشت، زیرا حجم و سطح کلی مهاجرت به دلیل محدودیت های سفر به طور قابل توجهی کاهش یافت. به همین دلیل، برای سال 2021 که بحران کرونا تا حد زیادی فروکش کرده است، در دستور کار قرار گرفته است که با اصلاحات در مهاجرت استرالیا، این 2 سال سخت را برای تقریباً همه مردم جهان و کشورها در همه زمینه ها بازسازی کنیم. از جمله مسائل مهاجرت که ساده تر خواهد شد. علاوه بر این که سیاست مهاجرتی کشور در سال جاری افزایش مهاجرت و الحاق خانواده ها را تقریباً 1.5 برابر فرض می کند.

اقامت استرالیا از طریق کار

بهترین راه برای مهاجرت به استرالیا چیست؟

در میان روش های مختلف مهاجرت به این کشور، چندین روش اساسی و قانونی وجود دارد که تقاضای بسیار بیشتری (و در واقع امکان پذیرتر) نسبت به روش های دیگر دارد که در میان آنها سه روش مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری و سرمایه گذاری / استارت آپی وجود دارد.  کارآفرینی محبوبیت بیشتری دارد. البته ویزای ویژه برای نخبگان، هنرمندان و افراد مشهور نیز محبوبیت خود را دارد، اما در واقع این نوع ویزا از نظر تعداد افراد واجد شرایط بسیار محدود خواهد بود. ویزاهای مربوط به سرمایه گذاری و کارآفرینی نیز نیازمند تعداد زیادی شرکت کننده است و به همین دلیل این روش معمولا قشر کوچکی از جامعه را در بر می گیرد. بنابراین در بین این روش ها، مهاجرت تحصیلی و مهاجرت کاری به ویژه در بین متقاضیان جوان و افراد 35 تا 40 سال از محبوبیت بیشتری برخوردار است. چرا از دیدگاه خیلی از افراد مهاجرت تحصیلی بهترین راه برای مهاجرت به استرالیا است؟ آیا بهتر نیست فردی با تحصیلات عالی و سابقه کار مستقیما برای مهاجرت کاری اقدام کند و سپس مراحل اخذ اقامت و شهروندی استرالیا را آغاز کند؟ در این راستا به طور خلاصه باید بگوییم که ساده ترین و بهترین راه برای دریافت مجوز کار معتبر و پایدار، یافتن شغلی مرتبط با مهارت و تجربه خود و در عین حال با حقوق، درآمد و مزایای رضایت بخش است. پس از آن اخذ اقامت دائم و تابعیت استرالیا نسبتاً روان و بدون مشکل زیاد برای متقاضی پیش می رود و گذر از این مسیر مهاجرت تحصیلی می باشد. زیرا در طی این پروسه ابتدا در استرالیا در یک دوره دانشگاهی یا موسسه معتبر تحصیل می کنید و پس از فارغ التحصیلی به راحتی می توانید مجوز کار پس از تحصیل را دریافت کنید، وارد بازار کار شوید و سپس وارد پروسه اخذ اقامت و اخذ اقامت شوید.

البته روش کار نیز روندی مشابه دارد، اما مشکل اصلی اخذ ویزای کار برای مقیم ایرانی صرف نظر از مدرک تحصیلی، صلاحیت، سابقه کار و سایر صلاحیت های متقاضی، باید گفت که واقعیت اکنون و به خصوص در چند سال اخیر این موضوع بسیار دشوارتر از قبل شده است. صدور ویزای تحصیلی به ویژه برای ایرانیان نسبت به سایر زیر کلاس های ویزا در اداره مهاجرت استرالیا از نرخ بالاتری برخوردار است. در واقع این موضوع ناشی از سیاست اقتصادی تقریبا همه کشورهای جهان از جمله کشور مورد بحث یعنی استرالیا است. زیرا فردی که متقاضی تحصیل در این کشور است کمک مالی و ارزی قابل توجهی به اقتصاد استرالیا کرده است، اما در مورد ویزای کار، اوضاع کمی متفاوت است. زیرا در حالی که نیروی کار بین المللی همیشه برای اقتصاد استرالیا مفید، سازنده و سودمند دیده می شود، فردی که روش کار را کنار بگذارد، از همان اقتصاد مورد نظر و با توجه به توزیع پول و ثروت نیز پول و درآمد دریافت می کند. از نظر اقتصاد و نظام کار و اشتغال کشور باید در نظر داشت که سایر افراد نسبت به ویزای کار و فرآیند کاریابی و همچنین حق تقدم و اولویت بالاتری دارند. حقوق و مزایای بیشتر مستمر و بلند مدت؛

این افراد البته در درجه اول اتباع استرالیا و سپس فارغ التحصیلان دانشگاه های این کشور هستند که می توانند دانشجویان خارجی از جمله ایرانی باشند. علاوه بر مراحل صدور ویزا برای هر روش مهاجرتی که ذکر شد، باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که در واقع هر کشور پیشرفته و دوستدار مهاجرت از جمله استرالیا مجوز کار صادر می کند که در واقع یک پروسه پیش از صدور است. ویزا او قوانین، رویه ها و، به بیان ساده، مشکلات خود را می آورد. به عنوان مثال، در استرالیا معمولاً در مسیر یافتن کار و دریافت مجوز کار، در اکثر مواقع یافتن کارفرمایی که مایل باشد شما را به عنوان یک کارمند در بین اولویت های بالاتری که ذکر کردیم، دشوار خواهد بود.علاوه بر این، در زمینه میزان اعتبار مدارک تحصیلی اخذ شده در ایران و در نتیجه تجربه و تحصیلات افراد، تفاوت‌های فراوان و آشکاری در رشته تحصیلی مورد بررسی وجود دارد.

مهاجرت کاری به استرالیا

مهاجرت کاری به استرالیا یکی از رایج ترین انواع مهاجرت به این کشور در بین متخصصان می باشد. شرایط مناسب و ایده آلی که ویزای واجد شرایط در اختیار مهاجران قرار می دهد و همچنین سهولت در اخذ این ویزاها، این نوع مهاجرت را به رایج ترین نوع مهاجرت از ایران تبدیل کرده است. این نوع ویزاها بر اساس امتیاز صادر می شوند، به این معنی که شما باید حداقل 65 امتیاز (با احتساب امتیاز اسپانسری) داشته باشید تا از طریق این پروسه واجد شرایط دریافت ویزا شوید. نکته مهم در اینجا این است که شما هر چقدر هم امتیاز کسب کنید، با سایر متقاضیان ویزا که مهارت (حرفه) شما و دولت استرالیا در هر مهارت (حرفه) بر حسب کمیت دارند، رقابت خواهید کرد. برای کسانی که بیشترین امتیاز را دارند دعوت نامه ارائه دهید. بنابراین، مشاغلی که متقاضیان بیشتری دریافت می کنند، طبیعتاً برای دریافت دعوتنامه نیاز به نمرات بالاتری دارند و در نتیجه رقابت برای متقاضیان دشوارتر می شود، اما این بدان معنا نیست که اگر نمره پایینی داشته باشید، شانسی برای گرفتن نخواهید داشت.

ارزیابی مهارت

اولین و احتمالاً مهمترین مرحله در فرآیند کار در استرالیا، ارزیابی مهارت های شماست. شما باید در یکی از حرفه های مورد نیاز در استرالیا مهارت داشته باشید و تجربه شما توسط سازمان ارزیابی مناسب ارزیابی و تایید شده باشد. این سازمان‌ها علاوه بر ارزیابی مهارت‌های متقاضی، ممکن است سال‌های تجربه متقاضی را نیز بررسی کنند و میزان تجربه مربوطه را که نمره تجربه کاری متقاضی را تعیین می‌کند، تعیین کنند. مدارک مشترکی که مورد نیاز کلیه سازمان های ارزیابی می باشد شامل اوراق کاری مانند قرارداد سالیانه، شرح وظایف، اوراق قانونی، مدارک تحصیلی شامل دیپلم و ریز نمرات دبیرستان و در برخی موارد گواهی صلاحیت افراد می باشد. بر اساس قوانین موجود، این سازمان ها ممکن است اسناد دیگری را که منحصر به خودشان است درخواست کنند.

سازمان های ارزیابی

هر سازمان سنجش اصول و روش های خاص خود را برای ارزیابی مهارت افراد دارد و بر اساس آن افراد را ارزیابی می کند. به عنوان مثال، انجمن کامپیوتر استرالیا (ACS) به اوراق استخدام و سوابق شغلی و در برخی موارد سندی به نام RPL برای ارزیابی افراد نیاز دارد. در این سند بسته به موقعیتی که متقاضی ارزیابی است، متقاضی باید تجربه خود را در قالب خاصی ثبت و به این سازمان ارائه کند. همچنین، برای مثال، انجمن مهندسین استرالیا (EA) برای ارزیابی، علاوه بر مدارک و مدارک CDR، به نمره زبان انگلیسی معادل آیلتس 6 در هر مهارت نیاز دارد. در هر یک از سازمان های سنجش ممکن است این مدارک متفاوت باشد اما به طور کلی ارائه تمامی این مدارک برای ارزیابی متقاضی الزامی است. پس از دریافت ارزیابی مثبت، نوبت به ثبت EOI یا ابراز علاقه می رسد.

شرایط و امتیازات ویزای کار استرالیا (مهاجرت کاری به استرالیا)

همانطور که از نام ویزای کار ماهر استرالیا یا ویزای کار ماهر مشخص است، این ویزا نیاز به تجربه یا مهارت دارد. برای این کار ابتدا نگاهی گذرا به این الزامات می اندازیم و سپس نحوه محاسبه امتیاز و سپس انواع زیر کلاس های این ویزا را بررسی می کنیم.

شرایط لازم برای مهاجرت کاری به استرالیا

  • متقاضی باید زیر 45 سال سن داشته باشد.
  • مهارت یا تجربه متقاضی باید در لیست مشاغل استرالیا یا SOL باشد.
  • داشتن مدرک تحصیلی مورد تایید استرالیا
  • فرصتی برای نشان دادن مهارت انگلیسی با شرکت در آزمون های زبان تایید شده استرالیا.
  • نمره کلی حداقل 65 را کسب کنید.
  • دریافت ارزیابی مثبت تاییدی بر ارائه مدارک تخصصی است.

استرالیا یکی از اصلی ترین، بهترین و محبوب ترین مقاصد مهاجرتی در جهان است که سالانه هزاران نفر در آن زندگی می کنند و به روش های مختلف به اقامت دائم می رسند و برای اکثر این راه ها حدود 10 راه اصلی مهاجرت و ده ها زیر کلاس وجود دارد. ویزا (به ویژه برای کار، سرمایه گذاری و غیره) برای متقاضیان واجد شرایط مهاجرت به آن کشور در نظر گرفته شده است. در واقع استرالیا و کانادا بیشترین تعداد مهاجر پذیرفته شده را در بین کشورهای توسعه یافته و در بین مقاصد مهاجرتی محبوب دارند و پذیرش سالانه تعداد قابل توجهی از مهاجران در این کشورها در دستور کار دولت قرار دارد که منجر به زندگی بهتر برای افراد می شود. مهاجر همچنین سازه های مهم کشور مقصد از جمله ساختارهای اقتصادی، فرهنگی و غیره به نفع آن خواهد بود. کیفیت زندگی بالا، اقتصاد پایدار، پیشرفت و رونق وصف ناپذیر در این کشور، جغرافیا و آب و هوای منحصر به فرد و همچنین بسیار قوی، سیستم های آموزشی معتبر و عالی در سطح جهانی تنها برخی از مهم ترین دلایل تمایل افراد به مهاجرت به این کشور است. امروزه مهاجرت تحصیلی و سپس کار به خصوص برای ایرانیان از رایج ترین راه های مهاجرت به استرالیا می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *