اگر در فرانسه زندگی می کنید، فرزند شما حق تحصیل در فرانسه به صورت رایگان را خواهد داشت که معمولاً از استاندارد بالایی برخوردار است. سیستم آموزشی در فرانسه به چند سطح تقسیم می شود. اکثر دانش آموزان در فرانسه در مدارس محلی که تحصیل در آنها رایگان است تحصیل می کنند. با این حال، خانواده های خارجی ممکن است به فکر ثبت نام در یک مدرسه بین المللی برای تسهیل انتقال فرزندشان از طریق ادامه تحصیل با زبان انگلیسی باشند. اگرچه تحصیل در فرانسه برای کودکانی که در فرانسه بین سنین شش تا شانزده سال زندگی می کنند اجباری است، بسیاری از کودکان در سن سه سالگی وارد پیش دبستانی می شوند و بیش از 50 درصد از جوانان بین 18 تا 21 سال در فرانسه به طور تمام وقت آموزش بیشتر دریافت می کنند. حدود 64 درصد از دانش آموزان تحصیلات متوسطه خود را با شرکت در امتحانات لیسانس (le bac) یا لیسانس حرفه ای (le bac prof) تکمیل می کنند.

آموزش عمومی برای شهروندان فرانسوی و سایر مقیمان دائمی فرانسه رایگان است، اگرچه والدین باید هزینه لوازم التحریر و سفرهای مدرسه را بپردازند. همچنین مدارس خصوصی کاملاً مستقل (ecoles prives) وجود دارد که برخی از آنها مدارس بین المللی هستند. مدارس مرتبط با یک مذهب خاص نیز معمولا خصوصی هستند و بنابراین هزینه دریافت می کنند. مدارس دولتی با برنامه های دو زبانه وجود دارد، اما در بیشتر موارد آموزش دو زبانه فقط در مدارس خصوصی در دسترس است. سال تحصیلی از ابتدای شهریور شروع می شود. مدارس فرانسه تعطیلات طولانی دارند که شامل یک تعطیلات تابستانی دو ماهه از ماه ژوئیه، دو تا سه هفته در کریسمس و عید پاک و یک استراحت بین ترم ها می شود.

فهرست مطالب

سیستم آموزش فرانسه

  • دبستان
  • دبیرستان (کالج)
  • مدرسه راهنمایی

مهدکودک ها یا دبستان ها (écoles maternelles) از کودکان دو تا سه ساله تا شش ساله مراقبت می کنند. اگرچه کودکان ملزم به شرکت در کلاس‌ها نیستند، اما مؤسسات دولتی رایگان هستند و راهی عالی برای کودکان مهاجر برای یادگیری سریع و آسان زبان فرانسه هستند. این دوره با هدف آماده سازی کودکان برای دوره ابتدایی است و شامل خواندن، نوشتن، حساب و گاهی حتی یک زبان خارجی است.

دبستان

کودکان در فرانسه بین سنین 6 تا 11 سال به مدرسه ابتدایی می روند. پنج سطح وجود دارد:

دوره مقدماتی (CP) یا ème 7 سن 6 تا 7

دوره مبتدی (CE1) یا ème 8 برای سنین 7 تا 8 سال

دوره اولیه (CE2) یا ème 9 سن 8 تا 9 سال

متوسط ​​1 (CM1) یا ème 10 برای سنین 9 تا 10 سال

متوسط ​​2 (CM2) یا ème 11 برای سنین 10 تا 11 سال

در مدارس ابتدایی خواندن و نوشتن، ادبیات، جغرافیا، تاریخ و معمولاً یک زبان خارجی، اغلب انگلیسی، تدریس می شود.

دبیرستان (کالج)

بین سنین 11 تا 15 سال، دانش آموزان در فرانسه در مدرسه راهنمایی یا کالج تحصیل می کنند. آنها برای ورود به مدارس دولتی به هیچ مدرکی نیاز ندارند. هدف از برنامه درسی برای همه دانش آموزان یک آموزش عمومی متشکل از فرانسه، ریاضیات، تاریخ، جغرافیا، مطالعات اجتماعی، زیست شناسی، فیزیک، فناوری، هنر، موسیقی و تربیت بدنی است.

دارای چهار سطح است:

  • 6 ساله 11 تا 12 ساله
  • 5 ساله از 12 تا 13 سال
  • 4eme تا 14 سال
  • 3 ساله از 14 تا 15 سال

پس از چهار سال در سن 15 سالگی، همه دانش آموزان باید امتحانی را پشت سر بگذارند. دانش آموزان در زبان فرانسه، ریاضیات، تاریخ و جغرافیا مورد آزمایش قرار می گیرند، اما باید در یک سال آزمون B2i (مهارت های کامپیوتر/اینترنت) را نیز بگذرانند و در یک زبان خارجی به سطح A2 برسند. پس از این آزمون، دانش‌آموزان می‌توانند در صورتی که 16 سال سن داشته باشند، سیستم آموزشی را ترک کنند یا در مقطع راهنمایی ادامه تحصیل دهند.

مدرسه راهنمایی

سه سال آخر دوره متوسطه از سن 15 تا 18 سالگی در مدرسه عمومی، فنی یا حرفه ای متوسطه برگزار می شود. دانش آموزان همان برنامه درسی اصلی هشت یا نه موضوعی را دنبال می کنند، اما سه درس انتخابی و یک کارگاه هنری ارائه می شود. در پایان سال اول، تصمیم اصلی در مورد اینکه دانش آموز کدام دوره را بگذراند، گرفته می شود. سطوح:

  • اول(CAP, BEP) از 15 تا 16 سال
  • دوم (CAP, BEP) از 16 تا 17 سال
  • نهایی (CAP, BEP) از 17 تا 18 سال

 تحصیل در فرانسه

لیسانس در فرانسه

برنامه های کارشناسی در فرانسه را می توان در بسیاری از کالج ها و دانشگاه ها یافت. برای تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی، باید دیپلم دبیرستان یا معادل آن را داشته باشید و سایر شرایط را داشته باشید. سال تحصیلی در یک کالج یا دانشگاه فرانسوی از اواسط سپتامبر تا پایان ژوئن سال بعد ادامه دارد. برخی از موسسات نیز ممکن است در طول سال ثبت نام کنند. اگر می خواهید در یک موسسه آموزش عالی در فرانسه ثبت نام کنید، باید تحصیلات خود را در فرانسه از قبل مشخص کنید و حداقل 3 ماه قبل از تاریخ شروع دوره های مورد نظر درخواست دهید. اخیراً، فرانسه گزینه های تحصیلی بسیاری را برای دانشجویان مقطع کارشناسی همراه با سایر کشورهای اروپایی با مدرک زبان انگلیسی ارائه می دهد. بنابراین اکنون دانش آموزان دیگر مجبور نیستند زبان فرانسه را بخوانند و تحصیل در دانشگاه های فرانسه برای آنها واقعا راحت تر است. راه های مفیدی برای اطمینان از واجد شرایط بودن شما برای تحصیل در فرانسه وجود دارد، مانند گذراندن دوره های مقدماتی. این نوع دوره ها به دانشجویان مقطع کارشناسی این امکان را می دهد که قبل از شروع دوره، یک دوره تحصیلی اضافی دریافت کنند. با دوره مقدماتی زبان انگلیسی خود را تقویت کنید. اگر هدف شما تحصیل در فرانسه است، باید ثابت کنید که مهارت های زبانی شما برای شرکت در کلاس ها و درک سخنرانی ها کافی است.

برخی از دانشگاه ها به مدرک زبان فرانسه نیاز دارند، در حالی که برخی دیگر به تسلط خوب به زبان انگلیسی نیاز دارند. این دوره ها شما را برای هر آزمون زبانی که دانشگاه ها نیاز دارند آماده می کند. مدت زمان تحصیل در مقطع لیسانس ممکن است بسته به برنامه تحصیلی مورد نظر متفاوت باشد. ذکر این نکته ضروری است که مدارک تحصیلی در بسیاری از دانشگاه های دولتی فرانسه معمولاً حداکثر 4 سال است. با این حال، بسیاری از موسسات دیگر، از جمله دانشگاه‌ها، دوره‌های کوتاه‌مدتی را نیز ارائه می‌دهند که معمولاً حداقل 2 سال کوتاه‌تر است. این دوره ها معمولاً برای آماده سازی دانش آموزان برای رشته های تحصیلی خاص طراحی می شوند. بود که ممکن است در آینده به این کار ادامه دهند. محبوب ترین زمینه ها برای تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی عبارتند از: تجارت، علوم انسانی و فرهنگ، مهندسی و فناوری، فناوری اطلاعات، ادبیات، طراحی و رسانه.

کارشناسی ارشد در فرانسه

طول دوره کارشناسی ارشد در فرانسه معمولا دو سال است. بر خلاف برنامه کارشناسی ارشد بریتانیا که یک تعطیلات تحصیلی 9 ماهه است، برنامه های کارشناسی ارشد در فرانسه به سال های تحصیلی تقسیم می شوند که با تعطیلات از هم جدا می شوند. سال تحصیلی در فرانسه نه ماه از سپتامبر یا اکتبر تا می یا ژوئن طول می کشد. این دوره به دو ترم دیگر با تعطیلات کریسمس تقسیم می شود. دوره های امتحانی معمولا در پایان ترم برگزار می شود. اغلب برنامه های کارشناسی ارشد فرانسه شامل پایان نامه یا پروژه تحقیقاتی مشابه است. این کار توسط یک تحقیق یا آموزش عملی مناسب تهیه می شود و معمولاً نقطه اوج یک برنامه تحصیلات تکمیلی است. بسته به دوره تحصیلی، مدرک مهارت زبان فرانسه یا انگلیسی الزامی است.

دکتری در فرانسه

از زمان تصویب فرایند بولونیا در سال 1999، تحصیل در مقطع دکترا سومین دوره تحصیلی در فرانسه پس از دیپلم بوده است. این کار معمولاً پس از اتمام مدرک کارشناسی ارشد یا مدرک دوم تکمیل می شود و برای دانشجویانی در نظر گرفته شده است که توانایی انجام پروژه های تحقیقاتی مهم مستقل را نشان می دهند. از نظر حرفه ای با تحصیل در مقطع دکترا در کشورهای دیگر کمی متفاوت است. موسسات برای دریافت مدرک شما متفاوت خواهند بود، اما معمولاً باید چندین جزء دیگر را همراه با پایان نامه خود تکمیل کنید. در طول دوره دکترا، شما باید دوره های تحقیقاتی را که شامل جلسات مطالعه و کارگاه های مرتبط با پروژه شما می شود، بگذرانید. این دوره ها با 150 ساعت دکترا مطابقت دارد.

علاوه بر این، ممکن است لازم باشد چندین دوره آموزشی را به عنوان بخشی از دوره آموزشی خود انجام دهید. علاوه بر این در تحصیلات تکمیلی در فرانسه باید تحقیقات خود را انجام دهید تا به اهداف پروژه خود برسید که در نهایت منجر به تهیه پایان نامه می شود. در فرانسه، دکترا بسته به رشته بین سه تا شش سال طول می کشد، اگرچه محدودیت زمانی قانونی وجود ندارد. در علوم طبیعی و فناوری (ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست شناسی، مهندسی و …) معمولاً سه سال طول می کشد و برای یک سال چهارم قابل تمدید است. در علوم اجتماعی و انسانی (حقوق، مدیریت، جامعه شناسی، تاریخ و…) معمولاً چهار تا پنج سال طول می کشد. برای پذیرش تحصیلی زبان فرانسه در مقطع دکتری، ارائه رزومه علمی و مدرک زبان مرتبط با رشته تحصیلی ضروری است تا بتوانید استاد راهنما مرتبط با رشته و رشته کاری خود بیابید. مدرک زبان یا 6.5 آیلتس یا C1 به زبان فرانسه الزامی است. اگر رزومه تحصیلی شما قوی باشد، می توانید از بورسیه تحصیلی رایگان استفاده کنید یا می توانید در حین تحصیل با یک قرارداد کاری برای تحقیقات دکتری خود حقوق دریافت کنید.

شرایط سنی برای تحصیل در فرانسه

در فرانسه محدودیت سنی یکی از نکات مهم هنگام تحصیل در این کشور است. اگرچه شرایط سنی سختی برای تحصیل در فرانسه و پذیرش برای تحصیل وجود ندارد، اما موضوع شرایط سنی در زمان صدور ویزا مطرح خواهد شد. سن تحصیل در فرانسه برای مقطع لیسانس تا ۲۳ سال و برای فوق لیسانس تا ۲۷ سال می باشد. در واقع سنین خارج از محدوده مشخص شده شانس کمتری برای دریافت ویزا خواهند داشت. حال افرادی که قصد تحصیل در برخی از رشته های تحصیلی فرانسه مانند پزشکی را دارند باید در سنین پایین تری اقدام کنند تا شانس بیشتری برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه داشته باشند.

 تحصیل در فرانسه

مدرک زبان برای تحصیل در فرانسه

برای تحصیل در فرانسه، دانش کافی به زبان انگلیسی یا فرانسه پیش نیاز است. اگر قصد دارید در فرانسه به زبان فرانسه تحصیل کنید، باید حداقل مدرک زبان فرانسه B2 داشته باشید. متقاضیانی که زبان مادری آنها انگلیسی نیست و قصد تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور را دارند باید مدرک آزمون زبان انگلیسی (تافل، آیلتس و …) ارائه دهند. حداقل شرایط آزمون زبان انگلیسی، از جمله نوع آزمون و حداقل نمره مورد نیاز، در زیر ذکر شده است:

امتیاز تافل IBT: 76

امتیاز تافل (کامپیوتر): 230

امتیاز تافل (نسخه کاغذی): 550

نمره آیلتس 6.0

امتحان کمبریج: درجه C

آزمون کمبریج پیشرفته: درجه B

دانش‌آموزانی که از یک کشور انگلیسی زبان می‌آیند یا مدرکی از دانشگاهی دارند که دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، ملزم به شرکت در آزمون‌های زبان انگلیسی نیستند.

تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی

وقتی تصمیم به تحصیل در فرانسه می‌گیرید، اغلب به این معنی است که شما از قبل به راحتی فرانسوی صحبت می‌کنید و می‌توانید بدون نگرانی از فرهنگ این کشور لذت ببرید. اگر قصد تحصیل در فرانسه را دارید اما از موانع زبانی می ترسید. نگران نباشید، تحصیل به زبان انگلیسی در فرانسه، اگرچه محبوب نیست، اما وجود دارد. اگر انگلیسی زبان اول شما نیست، دانشگاه های فرانسه ممکن است از شما بخواهند که یکی از آزمون های زبان زیر را شرکت کنید:

نتایج تافل

نمرات آیلتس

امتحان کمبریج

آزمون پیشرفته کمبریج

اگر می خواهید در فرانسه به زبان انگلیسی تحصیل کنید، چند نکته وجود دارد که باید در نظر داشته باشید:

اگر برای زندگی در شهری که انگلیسی صحبت نمی کنند احساس راحتی نمی کنید، در لیون، پاریس و شهرهای بزرگ مشابه که اکثر مردم می توانند انگلیسی صحبت کنند، تحصیل کنید.

سعی کنید هاستل هایی با دانشجویان بین المللی پیدا کنید که به احتمال زیاد انگلیسی صحبت می کنند تا بتوانید فضای آشنایی را که در آن زندگی می کنید احساس کنید.

سعی کنید قبل از رفتن به دانشگاه مقداری زبان فرانسه یاد بگیرید.

تحصیل در فرانسه به زبان فرانسه

حداقل معدل برای تحصیل در فرانسه : بسته به سطح تحصیلی که قصد ثبت نام در آن را دارید، حداقل نمرات متفاوتی مورد نیاز است. همچنین گاهی معدل مشخصی به صورت جداگانه برای رشته مورد نظر درخواست می شود. بنابراین بهتر است قبل از اقدام برای پذیرش در سایت دانشگاه این سوال را با دقت بیشتری بررسی کنید. جدای از این موارد، به عنوان یک قاعده کلی، شما باید حداقل معدل 15 برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و حداقل معدل 14 در مقطع دکتری داشته باشید. برخی از دانشگاه های فرانسه حداقل معدل را در نظر نمی گیرند و در صورت داشتن شرایط دیگر می توانید در فرانسه تحصیل کنید.

شرایط تحصیل در فرانسه با مدرک دیپلم

در بسیاری از کالج ها و دانشگاه های فرانسه می توانید با مدرک دیپلم به تحصیل خود ادامه دهید. با داشتن دیپلم دبیرستان 12 ساله و شرایط اضافی، می توانید برای برنامه لیسانس در فرانسه درخواست دهید. اگر می خواهید در یک موسسه آموزشی در فرانسه ثبت نام کنید، باید شرایط خود را از قبل تعیین کنید و حداقل دو ماه قبل از تاریخ شروع دوره تحصیلی مورد نظر درخواست خود را ارسال کنید. یکی از مهم ترین شرایط تحصیل در فرانسه با مدرک دیپلم، وجود نمرات آیلتس یا تافل است. دانشجویان بین المللی نیز ملزم به ارائه پاسپورت خود به همراه چندین عکس اندازه گذرنامه هستند. برای تحصیل در هر دانشگاه فرانسوی، باید درخواستی را تکمیل کنید که برای پذیرش در دانشگاه در نظر گرفته می شود. برنامه های کاربردی را می توان از وب سایت رسمی دانشگاه دانلود کرد یا شخصاً به دانشگاهی که می خواهید در آن تحصیل کنید درخواست دهید. شما باید درخواست را به طور کامل تکمیل کنید و تمام مدارک درخواستی را ارائه دهید.

فرانسه به یکی از محبوب ترین مقاصد برای تحصیل دانشجویان بین المللی تبدیل شده است. با این حال، هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه همیشه مقرون به صرفه نیست. اگرچه شهریه سالانه در دانشگاه های دولتی بین 200 تا 600 یورو است، اما در دانشگاه های خصوصی می تواند تا 10000 یورو نیز برسد. هزینه های زندگی حدود 10000 یورو در سال است. خوشبختانه تعدادی بورسیه تحصیلی فرانسه برای دانشجویان بین المللی وجود دارد. وزارت آموزش عالی و تحقیقات فرانسه نیز بر اساس معیارهای اجتماعی به برخی از دانشجویان بین المللی بورسیه می دهد. برای واجد شرایط بودن، دانشجویان باید حداقل دو سال در فرانسه زندگی کنند و در فرانسه مالیات بپردازند. وزارت همچنین قراردادهای دکترا را که توسط دانشکده های دکترا اداره می شود، تامین مالی می کند.

در فرانسه، تحقیقات عمومی بین مؤسسات آموزش عالی و مراکز عمومی مانند CNRS (مرکز ملی تحقیقات علمی)، IRD (موسسه تحقیق و توسعه)، آژانس ADEME (کنترل محیط زیست و انرژی) (IFRAME) و موسسه تحقیقات فرانسه برای (توسعه دریا) این مؤسسات دولتی با همکاری مناطق بودجه تحقیقاتی را برای دانشجویان دکتری اختصاص خواهند داد.

کار دانشجویی در حین تحصیل در فرانسه

صرف نظر از سطح تحصیلات یا ملیت خود، می توانید با کار همزمان با تحصیل در فرانسه درآمد خود را افزایش دهید. در فرانسه و در یک شرکت یا دانشگاه، هر دانشجو حق انجام کار دانشجویی در فرانسه را دارد. در اینجا قوانینی وجود دارد که به شما کمک می کند بیشتر بدانید. اگر شهروند اتحادیه اروپا نیستید، باید مجوز اقامت دانشجویی داشته باشید. قانون فرانسه به دانشجویان خارجی اجازه می دهد تا 20 ساعت در هفته کار کنند. میزان کار دانشجویی فقط می تواند یک درآمد کمکی برای شما باشد. وقتی در فرانسه کار می کنید، چه دانشجو باشید و چه نباشید، حداقل دستمزد شما از نظر قانونی تضمین می شود. از 1 ژانویه 2018، درآمد کاری 9.76 یورو ناخالص در ساعت است. این حقوق ناخالص شما است که باید هزینه های اجتماعی اجباری (حدود 20٪) را از آن کسر کنید که درآمد خالص شما را به 7.61 یورو در ساعت می رساند. اگر 20 ساعت در هفته با حداقل دستمزد کار کنید، درآمد خالص هفتگی شما حدود 160 یورو خواهد بود.

در فرانسه، دانشجویان خارجی نیز می توانند در موسسه یا دانشگاه میزبان کار کنند. این قراردادهای کاری برای مدت حداکثر دوازده ماه از اول سپتامبر تا 31 اوت با دانشجویان منعقد می شود. پذیرش دانشجو در آغاز سال تحصیلی، در رویدادهای تحصیلی، فرهنگی یا ورزشی، کمک به دانشجویان دارای معلولیت و به طور کلی برای فعالیت هایی که به رفاه و فضای اجتماعی در دانشگاه کمک می کند، اهمیت دارد. برای کمک به موفقیت دانشجویان و متعاقبا یافتن کار، کار دانشجویی در دانشگاه با برنامه و کلاس های آنها سازگار است. به همین دلیل دانشجویان شاغل در دانشگاه های فرانسه نمی توانند از اول سپتامبر تا 30 ژوئن بیش از 670 ساعت و از 1 جولای تا 31 آگوست بیش از 300 ساعت کار کنند. به عنوان بخشی از فرآیند آماده سازی مدرک، دانشجو باید یک دوره کارآموزی را بگذراند.