دسته‌بندی نشده

اقامت روسیه از طریق کار

اقامت روسیه از طریق کار

نمی توان انکار کرد که کشور روسیه از نظر هر گردشگری بسیار زیبا و شگفت انگیز است. این زیبایی های جذاب می توانند روند مهاجرت و اخذ ویزای کار روسیه را تا حد امکان آسان کنند. طبق قوانین اعلام شده از سوی دولت، برای اخذ ویزای کار روسیه باید مجوزهای لازم را دریافت کرد. معمولا در روسیه ویزای کار بر اساس نوع مدت و اعتبار به دو دسته کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می شود. همچنین باید در نظر داشت که اگر قصد دارید در روسیه کار کنید، باید ویزای کار روسیه و سایر انواع ویزای روسیه مانند ویزای توریستی، ویزای تحصیلی (دانشجویان می توانند در تعطیلات بین دو ترم تحصیلی کار کنند). و تعطیلات سال نو را تمام وقت دارند و نمی توان برای کار تمام وقت و دریافت دستمزد کامل از کارفرما استفاده کرد.

فهرست مطالب

کار در روسیه برای ایرانیان

شرایط اخذ ویزای کار روسیه برای کارگران ایرانی بستگی به فردی دارد که به عنوان کارفرما مجاز به استخدام نیروی خارجی توسط شرکت های روسی باشد. در این راستا، چنین کارفرمایی ممکن است یک نیروی کار ماهر بین المللی را با یک پیشنهاد شغلی ارائه دهد. بنابراین ایرانیانی که قصد کار در روسیه را دارند باید ابتدا از طریق ایمیل با کارفرما مکاتبه کنند و بتوانند نظر کارفرما را برای تکمیل یک پیشنهاد شغلی جلب کنند. اگر فردی پیشنهاد شغلی دریافت کند، برای مهاجرت به آن کشور باید ویزای کار روسیه را دریافت کند. کنسولگری روسیه ویزای کار را برای یک فرد به مدت سه ماه (۹۰ روز) بر اساس پیشنهاد شغلی و دعوت نامه از طرف کارفرمای شرکت روسی تمدید می کند.

 ویزای یکبار ورود

این نوع ویزا تمدید ویزای کاری 90 روزه است که توسط دولت روسیه برای مدت یک سال تایید شده است.

این ویزا سال به سال قابل تمدید است.

 ویزای چندگانه

از سال 2010، دولت روسیه در حال بررسی ویزای کاری جدید برای افراد ماهر و توانمند است. این ویزا یک شرط دارد و آن این است: یک فرد حرفه ای که شغلی پیدا می کند باید حداقل 2 میلیون روبل در سال حقوق دریافت کند.

اقامت روسیه از طریق کار

شرایط اخذ ویزای کار روسیه

آن دسته از متقاضیانی که برای ویزای کار روسیه در سفارت آن کشور اقدام می کنند باید شرایط سنی و تحصیلی مورد تایید آن کشور را داشته باشند تا بتوانند درخواست خود را تایید کنند. بر این اساس حداقل سن متقاضی ویزای کار روسیه باید 25 سال تمام و حداقل دارای مدرک لیسانس باشد. ضمناً یکی دیگر از شرایطی که متقاضی باید داشته باشد، داشتن سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی وی می باشد. همچنین متقاضیان ویزای کار روسیه باید به دو زبان انگلیسی و روسی مسلط باشند تا بتوانند به راحتی امرار معاش کنند و به صورت شخصی و حرفه ای در این کشور ارتباط برقرار کنند.

انواع ویزای کار روسیه

ویزای کار روسیه به مدت 1 سال.

گزینه اول ویزای کار سالیانه است که می تواند چندین بار تمدید شود. این ویزا را نمی توان به پاسپورت و شهروندی روسیه تبدیل کرد. تهیه این ویزا سه ماه طول می کشد. فرد اصلی باید آزمون زبان روسی را قبول کند. این تست بسیار ساده و رسمی است. همچنین می توانید با هزینه بسیار کم برای اعضای خانواده ویزا دریافت کنید. عضو خانواده یعنی: همسر، فرزند زیر 18 سال.

ویزای کار روسیه به مدت 3 سال

نوع دوم، ویزای کار سه ساله روسیه است که چندین بار قابل تمدید است و برای تمدید آن نیازی به خروج از کشور نیست. این ویزا در نهایت منجر به اقامت دائم و پاسپورت می شود. در صورت داشتن بسته کامل مدارک یک ماهه ارائه می شود. این ویزا نیازی به آزمون زبان ندارد. زمانی که ویزای کار سه ساله روسیه را دریافت می کنید، پس از 6 ماه می توانید برای اقامت دائم اقدام کنید که به پا پیسکا (آدرس رسمی محل اقامت شخص که روی پاسپورت او چسبانده شده است) نیاز دارد. و همچنین باید هزینه ثبت نام را پرداخت کنید. پس از 5 سال، می توانید شهروندی روسیه را در عرض شش ماه دریافت کنید. برای اخذ تابعیت این کشور باید پراپیسکا داشته باشید، حداقل شش ماه در سال در روسیه بمانید و همچنین اقامت خود را برای بار دوم تمدید کنید. همچنین می توانید با هزینه بسیار کم برای اعضای خانواده ویزا دریافت کنید. عضو خانواده یعنی: همسر، فرزند (بدون محدودیت سنی)، پدر، مادر، عروس، داماد، نوه.

هزینه اخذ ویزای کار روسیه

1.ویزای کار چند ساله سالانه

هزینه این نوع ویزای کاری 2000 دلار در سال به اضافه 200 دلار در ماه است. هزینه ماهانه در ابتدا 320 دلار است که 120 دلار آن به حساب شخصی شما واریز می شود و 200 دلار باقیمانده برای مالیات، حق بیمه و غیره کسر می شود. سالانه 500 دلار به هر یک از اعضای خانواده اضافه می شود، اما هیچ رقمی به مبلغ پرداختی ماهانه اضافه نمی شود. . به عنوان مثال، یک خانواده سه نفره (شوهر، زن و فرزند) 3000 دلار در سال + 200 دلار در ماه پرداخت می کند.

2.ویزای کار چند ساله سه ساله

هزینه این نوع ویزای کاری 2000 دلار در سال به اضافه 500 دلار در ماه است. پرداخت ماهانه اساساً 2800 دلار است که 2300 دلار آن به حساب شخصی شما واریز می شود و 500 دلار باقیمانده از مالیات، حق بیمه و غیره کسر می شود. هر سه سال یکبار 500 دلار اضافی به هر یک از اعضای خانواده اضافه می شود، اما عددی درج نمی شود. به پرداخت ماهانه اضافه شد. به عنوان مثال، یک خانواده سه نفره (شوهر و فرزند) هر سه سال 3000 دلار + 500 دلار در ماه پرداخت می کند.

اقامت روسیه از طریق کار

مدارک مورد نیاز برای ویزای کار روسیه

مراحل و تهیه مدارک لازم برای ویزای کار روسیه به دو قسمت تقسیم می شود. بخشی که کارفرما در روسیه دنبال می کند و بخشی که فرد باید در کشور خود انجام دهد. اولین قدم برای دریافت ویزای روسیه، دریافت پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای روسی است. برای صدور این نامه، کارفرما باید شخصاً مقدمات و مراحل را در روسیه انجام دهد تا بتواند مجوز لازم را از اداره مهاجرت آن کشور برای صدور پیشنهاد شغلی برای استخدام نیروی کار خارجی بگیرد.

مدارک جمع آوری شده توسط کارفرما برای اخذ ویزای کار روسیه به شرح زیر است:

 • اخذ سهمیه جذب نیروی کار خارجی
 • درخواست خدمات برای انتخاب نیروی کار خارجی
 • تبلیغات کار
 • اجازه صدور دعوتنامه برای کار
 • صدور دعوتنامه کار توسط کارفرما با توافق با اداره مهاجرت روسیه

اکنون که دعوتنامه کاری توسط کارفرما برای فرد واجد شرایط ارسال شده است، فرد می تواند با در دست داشتن دعوتنامه کاری برای ویزای کار روسیه اقدام کند. در این راستا علاوه بر نامه مذکور باید مدارک دیگری نیز به همراه آن به کنسولگری این کشور ارائه کند.

نرخ بیکاری در روسیه

یکی از عواملی که باید در هنگام مهاجرت به روسیه از طریق کار در نظر گرفت، نرخ بیکاری در آن کشور است. در سال های اخیر، روسیه چنین نرخ بیکاری بالایی نداشته است، اما با وجود این، کمبود شغل برای خارجی ها وجود دارد، زیرا بیشتر این مشاغل مشاغل بومی هستند که برای روس ها معمول است. همچنین برای به دست آوردن این شغل باید زبان روسی را تا حدی بلد باشید.نرخ بیکاری در روسیه برای جویندگان کار مطلوب است. اما باید در نظر داشت که یکی از عوامل جلوگیری از جذب نیروی کار خارجی به این کشور قوانین سختگیرانه اخذ ویزای کار روسیه و یادگیری زبان این کشور است. زبان روسی یکی از زبان هایی است که به عنوان زبانی پیچیده و چالش برانگیز شناخته می شود.

لیست مشاغل مورد نیاز در روسیه

معمولاً در هر کشوری بسته به نوع پتانسیل اقتصادی، موقعیت جغرافیایی و سبک زندگی مردم این کشور، مشاغل مورد نیاز جامعه این کشور ممکن است متفاوت باشد. روسیه یکی از کشورهایی است که در سال های اخیر در زمینه تولید ابزارهای تخصصی و پیچیده در رقابت تنگاتنگ با آمریکا بوده است. بنابراین، پردازش اطلاعات، کاربرد آن در توسعه پیشرفته ایده آل های سازمانی، با در نظر گرفتن پتانسیل نیروی کار متخصص، برای روسیه بسیار مهم است. بنابراین، در میان مشاغل مختلف در روسیه، مشاغل مهندسی و مدیریتی ممکن است مورد توجه کارفرمایان این کشور باشد. اگر قصد دریافت ویزای کار روسیه را دارید، توصیه می شود بر روی مشاغلی تمرکز کنید که بیشترین تقاضا را در این کشور دارند برای مثال میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مهندس فناوری اطلاعات
 • مدیریت منابع انسانی
 • مدیر فروش
 • مدیر مالی
 • مهندس عمران
 • حسابداران
 • مدیر
 • مهندس نفت و گاز
 • مترجم چند زبانه

حقوق در روسیه

میزان حقوق در روسیه بستگی به نوع کار، شهر آن، شرکت کارگزینی، ساعت کاری و پیچیدگی کار دارد، می تواند اعداد مختلفی برای افراد داشته باشد. افرادی که قصد دارند شرایط زندگی و کار خود را در روسیه ایجاد کنند باید توجه داشته باشند که میانگین حقوق (بعد از کسر مالیات) در روسیه 425 یورو است. قابل ذکر است افرادی که ویزای کار روسیه را دریافت می کنند بیشتر مسکو را انتخاب می کنند. زیرا میانگین حقوق در این شهر نسبت به سایر شهرهای روسیه بیشتر است. در این شهر میانگین حقوق (بعد از کسر مالیات) 865 یورو است. همچنین طبیعی است که برخی از مشاغل نسبت به سایرین سود بیشتری دارند و ویزای کار روسیه در اولویت است .برخی حقوق افراد عبارتند از:

 • حقوق 12 ماه کار
 • 52000 یورو مدیر منابع انسانی
 • 46000 یورو مهندس IT
 • 27500 یورو حسابدار
 • 36500 یورو مهندس عمران
 • 39500 یورو مدیر مالی

چگونه در روسیه کار پیدا کنیم؟

برای دریافت ویزای کار روسیه می توانید از طریق آژانس های کاریابی و یا به صورت انفرادی برای اخذ یک جای خالی مناسب اقدام کنید. اول، نیروی کار خارجی باید به صورت آنلاین با شرکت ها و کارفرمایان روسی ارتباط برقرار کند. رزومه و سوابق کاری خود را به همراه سابقه وضعیت فعلی خود به کارفرما ارسال کنید. در صورت تایید کارفرما، کارفرما باید آماده سازی اولیه را انجام دهد و دعوتنامه کاری روسیه را برای نیروی کار خارجی صادر کند.

پس از صدور مجوزهای لازم به همراه دعوتنامه کاری، فرد باید به همراه کلیه مدارک تحصیلی، سوابق شغلی و مدارک لازم برای ویزای کار روسیه اقدام کند.  به طور کلی روند کاریابی و اخذ ویزای کار روسیه کمی پیچیده است. در صورت تمایل می توانید برای دریافت ویزای کار در کشورهای اروپایی مانند اتریش، آلمان و … اقدام کنید، همچنین می توانید در این کشورها ضمن تحصیل در آلمان و یا اتریش، کار دریافت کنید. افراد حرفه ای و افراد واجد شرایط کار در روسیه می توانند از طریق آژانس های کاریابی برای یک شغل مناسب در روسیه اقدام کنند. این افراد می توانند با ارائه تحصیلات و سوابق کاری خود به آژانس های کاریابی ارتباط خود را با کارفرمای مورد نظر خود در روسیه تسهیل کنند. همچنین یکی از مزایای درخواست کار توسط موسسات این است که می توانید با توجه به حرفه و سابقه کاری خود شغلی بدست آورید.

اقامت روسیه از طریق کار

اجازه اقامت روسیه با ویزای کار

همانطور که میدانید برای اخذ اقامت روسیه از طریق کار ابتدا باید با ویزای کار روسیه وارد این کشور شوید. این ویزا کوتاه مدت است و می تواند به اقامت کاری طولانی مدت (یک ساله) در این کشور تبدیل شود. قراردادهای کاری از سال به سال قابل تمدید است. افرادی که توانسته اند ویزای کار روسیه را به مدت یک سال دریافت کنند، واجد شرایط درخواست اقامت دائم روسیه هستند. اگر افراد اقامت دائم خود را به مدت پنج سال حفظ کنند، می توانند برای شهروندی روسیه و گذرنامه تحت شرایط خاص درخواست دهند. به عنوان مثال، آنها باید زبان روسی را به خوبی یاد می گرفتند، باید با فرهنگ و آداب و رسوم مردم روسیه سازگار می شدند. در نهایت، آنها باید یک سابقه کیفری تمیز در روسیه داشته باشند.

مجوز کار

استخدام اتباع خارجی در فدراسیون روسیه (RF) مطابق با قانون وضعیت حقوقی اتباع خارجی در فدراسیون روسیه مصوب 25 ژوئیه 2002 انجام می شود.

پذیرش و استخدام اتباع خارجی در روسیه و همچنین سایر کشورهای جهان نیازمند مراحل قانونی است، بنابراین قبل از انعقاد هرگونه قرارداد، کارفرما و کارمند خارجی موظف به اخذ مجوزهای لازم هستند که در اکثر موارد کارفرما مسئول است.

برای استخدام کارگر خارجی که باید ویزای روسیه داشته باشد، کارفرما باید برای متقاضی مجوز کار صادر کند تا متقاضی بتواند ویزای کار را نیز دریافت کند.هنگام تمدید مجوز کار و ویزا، کارفرما باید دوباره برای این مجوزها اقدام کند. روند دریافت مجوز برای شهروندان کشورهایی که نیازی به ویزا به فدراسیون روسیه ندارند، پیچیدگی کمتری دارد. اما باز هم کارفرما موظف به مشارکت در این امر است. در این صورت کارفرما باید برای مجوز کار اقدام کند و متقاضی باید تمامی مدارک لازم برای اخذ مجوز را در اختیار کارفرما قرار دهد.

شهروندان خارجی در فدراسیون روسیه که نیازی به ویزا ندارند و به سن 18 سالگی رسیده اند می توانند با کارت ترجیحی کار کنند.شهروندان فدراسیون روسیه :

 • برای اهداف شخصی، خانوادگی و مشابه، و نه برای فعالیت های تجاری
 • اشخاص حقوقی و کارآفرینان
 • دفاتر اسناد رسمی
 • وکلا، برای مطالعات حقوقی
 • سایر افرادی که فعالیت های حرفه ای آنها مطابق با قوانین فدرال مربوط به گواهینامه یا ثبت نام ایالتی است.

رویه های قانونی

اولین قدم لازم برای اخذ مجوز کار برای یک شهروند خارجی که قصد کار در روسیه را دارد، گرفتن سهمیه از سوی کارفرما برای یک کارگر خارجی است. تنها مشکل این است که وقتی کارفرمای امسال برای سهمیه اقدام می کند، در واقع یک سال بعد آن سهمیه را دریافت می کند.ضمنا آخرین مهلت درخواست سهمیه اول اردیبهشت می باشد. اولاً، کارفرما موظف است از مدارک لازم برای اثبات اینکه فرد جایگزین دیگری در روسیه برای این شغل وجود ندارد، استفاده کند.

برای استخدام یک شهروند خارجی که نیاز به ویزای روسیه دارد، کارفرما باید:

 • برای سهمیه اقدام کند
 • مجوز کار بگیرد
 • از اداره مهاجرت فدرال مجوز رسمی دریافت کند
 • انعقاد قرارداد کار در حضور مقامات مربوطه با یک شهروند خارجی.
 • پس از دریافت مجوز کار، آن را برای متقاضی ارسال کند
 • دعوتنامه ورود به روسیه را برای متقاضی ارسال کند
 • اخذ ویزای کاری چند بار ورود برای یک خارجی
 • ثبت نام یک شهروند خارجی در خدمات مهاجرت

یک شهروند خارجی باید موارد زیر را انجام دهد:

 • گواهی پزشکی بگیرد
 • مدرک یا مدرک خود را به یک کارفرما ارسال کند
 • به دعوت کارفرما در بخش کنسولی کشور خود ویزای کار یکبار ورود دریافت کند.

برای استخدام یک شهروند خارجی که نیازی به ویزای روسیه ندارد، کارفرما باید:

 • مجوز کار بگیرد
 • ثبت نام یک شهروند خارجی در خدمات مهاجرت

یک شهروند خارجی باید موارد زیر را انجام دهد:

 • گواهی پزشکی بگیرید

گروه های زیر از مرحله اخذ مجوز کار معاف هستند:

 • اتباع خارجی مقیم دائم روسیه
 • شرکت کنندگان در برنامه های دولتی برای ترویج مهاجرت داوطلبانه روس های مقیم خارج و اعضای خانواده آنها به روسیه.
 • کارمندان نمایندگی های دیپلماتیک و دفاتر کنسولی در فدراسیون روسیه، کارکنان سازمان های بین المللی و خدمه آنها.
 • کارکنان سازمان های خارجی (تولید کنندگان یا تامین کنندگان) که کارهای نصب و راه اندازی (نظارت نصب) یا تعمیر و نگهداری تجهیزات عرضه شده (ضمانت تعمیر پس از فروش) را در روسیه انجام می دهند.
 • روزنامه نگاران معتبر در روسیه
 • دانشجویان خارجی در حال تحصیل در روسیه در موسسات آموزشی و کار در تعطیلات.
 • دانشجویانی که در موسسات آموزشی روسیه تحصیل می کنند و در همان موسسه آموزشی به صورت پاره وقت کار می کنند.
 • سخنرانان دعوت شده به فدراسیون روسیه برای سخنرانی در موسسات آموزشی، به جز کسانی که برای تدریس در موسسات آموزشی دینی حرفه ای (موسسات آموزشی کلیسا) وارد روسیه می شوند.
 • کارمندان دفاتر نمایندگی شرکت های خارجی معتبر و ثبت شده در فدراسیون روسیه و مطابق با معاهدات بین المللی روسیه
 • شهروندان بلاروس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *